smeuïg... heerlijk! IIE BOEKENPLANK 1.2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ö,<:R i960 €~Uan en voor „Zo zoekt de mens zijn God" Enige maanden geleden hebben wij met enige nadruk de aandacht ge vraagd voor een nieuwe reeks van de "Uitgeverij Donker, Rotterdam, na melijk de Horizon-boeken. Er was toen namelijk het eerste deel in deze serie verschenen. „De geschiedenis van mens en wereld", dat de aandacht: dubbel en dwars waard was. Thans is het tweede deel in deze serie uitgekomen, namelijk over de gods diensten der wereld, eveneens een op vallend stuk werk. Het is vertaald uit het Engels en het draagt uiteraard de signatuur van de samensteller, prof. R. C. Zaehner. hoogleraar te Oxford. Maar de Nederlandse verta ler, Rob Limburg, die zijn werk ove rigens zeer nauwgezet heeft verricht, kreeg de assistentie van twee Neder landse theologen, de r.-k. J. van Kils- donk s.j. en de protestant dr. J. Sper- na Weiland. „Zo zoekt de mens zijn God" aldus de Nederlandse titel. Wij willen niet nalaten een deel van de inleiding, die de beide Nederlanders schreven voor dit boek, te citeren: De Engelse titel (Concise encyclo paedia of living faiths! is wat, sober der dan die van deze vertaling, aldus de inleiding. Men kan zich zelfs af vragen of de de titel niet te véél zegt. Niettemin: er is geen levende religie, die het op de duur zonder god(en) heeft kunnen stellen. En er is in alle levende godsdiensten een zoeken van die hoogste en laatste Werkelijkheid, die in onze wereld wordt aangeduid met het symbool: God. En verder: Dit boek verschijnt in een tijd, waarin een nieuwe ontmoeting tussen oost en west de toekomst van de wereld bepaalt. Er is véél aan ge legen, dat wij althans verstMn, wat <le profetische godsdienst aan het Westen en het zoeken van de Wijs heid aan het Oosten heeft geschon ken. Er is in ons land geen boek op dit terrein, dat zo grondig, zo uit voerig en met zo veel deskundigheid is geschreven. Met deze woorden willen wij van har te instemmen: het is een indrukwek kend hoek. Indrukwekkend van in houd. indrukwekkend ook van uit voering. Alleen het stofomslag is wat bont. Maar verder: een eminent boek. Boeken over bouwen In deze bespreking willen wij een drietal boeken aan de orde stellen over bouwen. In de eerste plaats de pocket, die bij Ad Donker in Rotter dam verscheen „Geschiedenis van de bouwkunst in Europa" door dr. Nico- laus Pevsner. Dit werk geeft een boeiend overzicht van de geschiedenis der Europese Bouwkunst. De tekst is geïllustreerd met talloze plattegron den, doorsneden enz. .Overigens is deze Nederlandse uitgave niet gelijk aan het door dr. Pevsner voor de Pe- lican-books geschreven boek, maar is door de auteur zelf omgewerkt en aangevuld. Een verbetering, zou men kunnen stellen. E. Kossmann zorgde voor de vertaling. Het is een tweede druk. 1-Iet tweede boek is van kloeker for maat en verscheen 'bij Moussault, Amsterdam: J. J. Vriend, Bouwen en wonen, met medewerking van Mien Ruys, Elmar Berkovich, Joh. Jansen en Hein Salomonson. Deze medewer kers zijn deskundig op o.a. binnen huis- en tuinarchitectuur. Dit boek is een pleidooi voor beter wonen, waai'bïj elk onderdeel, van huiskamer' tot fietsenbergplaats toe. onder de loep wordt genomen. Een derde druk. die door de auteurs geheel is herzien. Het derde bock tenslotte is een her druk van dr. F. A. J. Vermeulen „A BC van de bouwstijlen in de Neder landen". Dit in brede kring bekende werk is uitgegeven bij H. J. Paris, Amsterdam. Pictura-reeks Gaarne willen wij de aandacht vra gen voor de Pictura-reeks. geïllus treerde pockets van de uitgeverij Spectrum, In deze serie zijn tot dus ver voortreffelijke boeken versche nen. Zo ontvingen wij het wel uiter mate boeiende boek van Jean Gim- pel „De bouw van een kathedraal", een werk dat men in één adem uit leest en een inzicht geeft in die merk waardige tijd. die zoveel grootse bouwwerken' beeft opgeleverd. Van Daniël van Damme verscheen in déze reeks een bock over Erasm.us. Voorts moet worden genoemd en geroemd van David Catarivas „Israël", terwijl het boekje over Oostenrijk van Clau de Vausson eveneens vermelding ver diend. De Pictura-reeks is een serie van allure. Panorama der wereld II Bij Romen Zonen, Roermond, ver scheen het tweede deel van „Pano rama der wereld". Zoals wij reeds hij dc verschijning van deel I meld den, gaat het in deze interessante reeks om een geografische verken ning. Deel I gaf een overzicht van Europa ten westen van het IJzeren Gordijn, dit tweede deel behandelt Oost-Europa en Azië. De redactie berustte ook nu bij prof. A. C. de Vooys van Utrecht en bij dr, R. Tansma, lector te Rotterdam. Aan dit deel werkten mee: J, cie Vries, wetenschappelijk ambtenaar aan het Geografisch Instituut van de R.U. te Utrecht, Br. C. van Hooff, leraar te Oudenbosch, J. Veldman, leraar te Nijmegen, M. Tiekink, leraar te Nij megen en H. F. J, Duindam leraar te Amsterdam. Behandeld worden: Po len, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije, Joego-Slavië, Hongarije en Roe menië, Sowjet-Unie, China en Korea, Japan, Zuid-Oost-Azië. Zuid-Azië. het Midden-Oosten, Perzië en Turkije en tenslotte de Arabische Wereld en Is raël. Dit klövjk-uitgevoerde boek be vat tientallen kaarten en foto's. De stof is buitengewoon gedegen ver werkt. FXrMHJMSdtMH' Originele „Marijke" bouillonkan - precies passend bij de „Marijke" bouillonbekers. In dezelfde fijne pasteltinten. Gratis, voor 36 spaarvlaggetjes. CALIFORNIA biedt u dubbele kwaliteit: de hoge kwaliteit van haar soepen dé hoge kwaliteit van haar pracht- cadeaus de lekkerste soep van Nederland! vergelijk de kwaliteit! Ja, om de smaak. Blue Band, dat proef je zo, dat proef je op iedere boter ham: die is lekker. Daar eten ze met plezier van. En lek ker eten Is meer eten, zeg ik altijd. Ik blijf bij Blue Band, hoor. Herinneringen aan de oorlog Het jaar 1960 heeft een stroom van oorlogsliteratuur over oris land uit gestort. Zo schreef generaal-majoor Koning een samenvattend overzicht over de bevrijding, een gedegen, zij het wat. droog geschreven boek (Cal- lenbaeh, Nljkerk). De Arbeiderspers deed Paul van 't Veer een platenboek (een „kijkboek" zoals de uitgeverij dat noemt) over de tweede wereld oorlog samenstellen. Van 't Veer le verde daarmee een uitstekend boek. D. H. Couvee, bibliothecaris van het Pcfslnstituut, maakte voor de Ooie vaarreeks (Bert Bakker, Dadmen, Den Haag) een boek over dc meida- fen van 1940. Couvee. die al eerder lijk gaf uitstekende documentaires in boekvorm te kunnen samenstellen, heeft in dit werk uitermate knap werk gelevérd. Geschiedschrijving in een geheel eigen stijl. Vermeldenswaard is ook de bij Bru- na, Utrecht verschenen pocket van J. Meülonbelt „De Duitse tijd", een sa menvatting van vijf jaar oorlog in Nederland. Meülonbelt was van 1948 tot 1954 redactiesecretaris van „On derdrukking en verzet". Voorts noemen wij nog de herdruk van „Officieren tegen Hitler" van Fabian von Schlabendorf, dat ver scheen m de Antilopereeks vai het Wereldvenster, Buarn. Maurits Dékker's destijds r<v- ge roemde „De laars on de ick" ver scheen in een vierde druk hij Sljthoft Leiden. Circus in de sneeuw CIRCUS IN DE SNEEUW heet het verhaal, waarin Rosemary L. Davis de omzwervingen volgt van Lode- wijk, de zoon van een arme geiten hoeder en zijn hond. Door de armoe de thuis gedwongen gaat Lodewijk op zoók naar een circus, waarvan hij weet, dat het zijn hond kan ge bruiken, om er samen in op te tre den, Het wordt een moeilijke en avontuurlijke tocht, maar het lukt hem tenslotte in het circus een voet aan de piste te krijgen. Alles komt natuurlijk op zijn puntjes'terecht, als hot bericht komt, dat de armoede thuis voorbij is. Kinderen van 9-18 jaar zullen deze avonturen zonder twijfel geboeid volgen. Nieuwe Prisma-boeken Voor de Prisma-reeks van de Uitge verij Het Spectrum in Utrecht moot. men diep respect hebben: niet alleen verschijnen in doze rocks steeds nieu we werken met een regelmaat, die bewondering afdwingt, maar boven dien is de Keuze van titels uitmun tend :en gevarieerd, zodat iedereen er wel wat van zijn gading in vindt. Van de vele titels, die de laatste maan den verschenen, noemen wij de vol gende zonder voorbehoud in aanbeve lende zin: De Latll, Uitvindingen van morgen; Curtiss, De glimlach en de moordenaar; Von Jücnen, De werke lijkheid in Sowjot-Rusland; De Vries, Tekenen en schilderen; Wodehouse, Geld zat; Tey, De affaire Sharpe; Crispin. Moord óp tournee; Renner, Algeméne Muziekleer; Lord, De dag van Pearl Harbour; Tolstoi, Verha len; Schakovskoy, Hoe ik Rusland terugzag (curieus boekje!); Harrison, Gevaarlijke kerels; Dickson Carr, Het lijk in de crypte; Wodehouse, De avonturen van Sally (een ongewone Wodehouse!): Bornw, Opmars zonder genade (A walk in the sun); Mau- ïois. De erfenis van koningin Vic toria. Paranormale geneeskunst EN TECHNISCHE GENEESKUN- OE". zo luidt de titel van het boek verschenen bij A. J. G. Strengholt's Uitgeversmaatschappij N.V. te Am sterdam. In dit werk belicht mr. G. E. Kruseman verschillende facetten van de paranormale geneeskunst..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8