Garantiebeleid van regering tast moreel boerenstand aan KLANKBORD „ENGELSE ZIEKTE" BEDREIGT NEDERLAND MET EPIDEMIE Sint-Nicolaas in Rotterdam MIDDENSTAND VREEST GROTER INVLOED VAN GROOTBEDRIJF SCHERPE KRITIEK IN LANDBOUWSCHAP Tweede Kamer in kennis gesteld van bezwaren tegen fiscaal plan (Van onze Haagse redactie). In de woensdag gehouden vergadering van het bestuur van het landbouwschap heeft de voorzitter, dc heer A. W. Blewenga, uitdrukking gegeven aan de teleurstelling, waarmee de boeren kennis hebben genomen van de beslissing van de regering inzake de garantieprijzen. De heer Biewenga was van oordeel, dat er reden is voor bijzondere bezorgdheid, niet alleen wat de financi ële consequenties betreft, maar ook met betrekking tot het mo reel van de boerenstand, dat door de beslissing van de regering is aangetast. Het zal heel moeilijk zijn, zo sprak de heer Biewen ga, om in de toekomst het vertrouwen te vragen en te verkrijgen van de boerenstand voor de uitgangspunten van het garantie beleid. Zoals wij maandag reeds meldden, hebben Jacobus Lokker uil Zierikzee en Simone Bénard uit het Franse stadje Saint. II i- laire elkaar daar hun „oui-woord" gegeven. Burgemeester V'. Pigeon voltrok het huwelijk, dat een gevolg was van dc uit wisseling. die reeds enkele jaren tussen beide steden bestaat liet u-erd een stijlvolle plechtigheid waar red belangstelling voor bestond. Het Wereldgebeuren Vólgende week zal het dagelijks be stuur van het landbouwschap een bespreking hebben met de minister over deze zaak, maar de heer Bie wenga deed in aansluiting op de brief, die het dagelijks bestuur op 2 novem ber aan de Tweede Ramer had ge zonden en waarin de bezwaren tegen het nieuwe garantiebeleid werden uiteengezet, een ernstig beroep op de volksvertegenwoordiging om de moei lijke situatie te begrijpen, waarin het landbouwschap als publiekrechtelijk orgaan door de beslissing van de regering is gebracht. Tevoren hadden tal van bestuursle den hun hart gelucht. Fiscus Het bestuur van liet landbouwschap stelde in de ochtenduren een brief vast bestemd voor de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin verschillende bezwaren wor den geopperd ten aanzien van wets ontwerpen algemene belastingherzie ning. In deze brief maakt het land bouwschap bezwaar tegen het behan delen van de winst uit het landbouw bedrijf als consumptief inkomen, dat derhalve na heffing van de sterke progressieve inkomstenbelasting geen ruimte overlaat voor de noodzakelij ke besparingen. Ook levert het land bouwschap in zijn brief: ki'itiek op de voorgestelde regeling inzake de waar deverandering van onroerende goede ren. behorende tot het landbouwbe drijf. Lauwerszeed ijk Eveneens ging het bestuur van liet landbouwschap zonder discus sie akkoord met een ontwerp-hrief, aan de leden van de Eerste Kamer «Ier Staten-Generaal over de gang van zaken met betrekking tot de financiering der Deltawerken. In deze brief, die door het landbouw schap en door de unie van watcr- schapsbonden gezamenlijk wordt verzonden, is gesteld, dat de Lau- wers zee dijk volledig als Deltadam, wat die dijk naar aard en uitvoe ring is, aldus de brief, dient te worden behandeld. Ontslagen Turken op buitenlandse posten benoemd Na een bewogen zitting van het nieu we Turkse, comité voor nationale een heid, die tot diep in de nacht heeft geduurd, heeft genefaal Gursel als hoofd van de Turkse staat en rege ring besloten om de veertien offi cieren, die als lid van het oude co mité werden ontslagen, te benoemen in functies bij verschillende Turkse diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland. Tijdens de zitting openbaarde zich een sterke stroming om de officieren te doen vervolgen wegens het in ge vaar' brengen van de staat, doch ge neraal Gursel was van oordeel dat een clemente houding de beste poli tiek zou zijn op het ogenblik waarop op het eiland Yassi het proces wordt gevoerd tegen dc leiders van het vo rige Turkse regime. Generaal Gursel, het staatshoofd, heeft tegenover een delegatie van studenten van de faculteit der poli tieke wetenschappen in Ankara ver klaard dat de veertien ontslagen of ficieren het plan hadden hem te ver moorden en een militaire dictatuur in te stellen. tSTANK. Een woordvoerder van de gemeente Milaan heeft met veront waardiging ontkend dat de gemeen tepolitie met waterspistolen zou zijn „bewapend". Een Amerikaans blad, „Union and Sun Journal" uit Lockport, New York, had geschreven dat de Mila nese politie, om kracht bij t.e zetten aan stopverboden voor gemotori seerd verkeer, was uitgerust met een „krachtig waterspistool met een be reik van 28 meter". De vulling van het pistool zou bestaan uit een kwa lijk riekende vloeistof die slechts zeer moeilijk van het „beschoten" motorvoertuig te verwijderen zou zijn. Het krasse verhaal, gepresenteerd onder de kop: „De stinkers komen over de brug", veroorzaakte niet wei- nig deining onder de Milanese poli tiemacht. „Ze denken daar klaarblijkelijk dat Milaan een wild west nederzetting is met schietgrage sheriffs", zei ver keersagent Mario Meregalll. „Overi gens, het zou de zaak wel veel vro lijker maken". Het bestuur van het landbouwschap stelde vervolgens met algemene stemmen een verordening vast hou dende regeling van de arbeids- en rusttijden in de tuinbouw. Volgens deze verordening bedraagt de ar beidstijd in de tuinbouw niet minder dan 381 uur en niet meer dan 54 uur per week. E.E.G. Het dagelijks bestuur van het land bouwschap werd voorts gemachtigd, eventiieel nog voor de vergadering van de raad van ministers, die op 6 december begint, de regering en de E.E.G.-organen te Brussel te doen weten, dat de landbouw niet bij de versnelling mag achterblijven. Men besloot tevens het bestunr van het produktschap voor siergewassen to adviseren het teelrecht bloemkwe kerij met 10 procent uit te breiden, waarvan 1 procent ter beschikking wordt gesteld ten behoeve van de ontwikkelingsgebieden. Explosie op vissersschip - één gewonde Omstreeks zes uur gistermorgen heeft zich een explosie voorgedaan aan boord van het Delfziilse visschers- sclieepje, DZ- 61. De stuurman. Eildert Runhart, sloeg bewusteloos tegen het dek, schipper Hendrik Hut werd opzij gesmeten. Er schoot een lange steek vlam uit de stuurhut, maar er brak geen brand uit. Aan dat feit hebben beide Delfzijlse vissers vermoedelijk hun leven te danken. Op halve kracht kon de DZ 61 later op de morgen de Delfzijlse haven bereiken. Aan stuurboordzijde was een gat in het dek geslagen- De helft van het boord was versplinterd. Een zwaar ijzeren luik is spoorloos ver dwenen en het hele schip leek over de lengte-as te zijn verwrongen. Bo vendien moet iu de bodem een lek zijn geslagen, want het schip maakte water. „Hel is een wcuder, dat we levend van het scheepje zijn gekomen", zei schipper Hut achteraf. Zijn stuur man werd onmiddellijk onder dok tersbehandeling gesteld, maar bleek slechts licht gewond te zijn. Terwijl de explosie zich voordeed voer een kustvaartuigje vlar langs de DZ 61, verklaardeu de vissers. Het coastertje moet de steekvlam hebben gezien, maar het bleef rustig op koers en verleende geen hulp. Aan de hand van het type van het kust vaartuig meenden de schippers, dat het een Duitser geweest is. Zij waren verbitterd over het feit dat hulp uit bleef. PETTICOAT, TOPHIT, TWEN STYLE Onze taal verdwijnt uit de advertentiekolommen Dreigt de Nederlandse taal uil de advertentiekolommen van dc Ne- i dcrlandse bladen tc verdwijnen? Prof. mr, J. A. Diepenhorst stelt deze vraag in „Trouw" (a.r.) en waarschuwt, dat het hoog tijd wordt om minder weg te zwijme len als men vreemde woorden leest. Zal een beroep op liet gc- en een robe uit fiocco mousseline vervaardigd, aan te schaffen, j Ook voor het seizoenkoopje, een zibe- line mohair coat in black watch, bezwijkt men met reden. Voor manlief neemt men dan een shirt in ton sur ton dessin met inge- houwde baleinen mee en op weg naar huis schiet men een „corner" in om een longdrink, een lemon squash, een milk shake of een cocktail naar binnen te slaan. Er is nog even tijd om de etalages van een zaak in televisietoestellen te bewonderen en voor een auto handel stil te staan. Beide noemen zich showroom. :ond verstand nog iets goeds uit- Qp de ruit van de eerste onderne- Dit is de oudste inwoner van Neder land, de heer IP. II. Kostering in Delftdie op dinsdag 22 november a.s. 100 jaar oud wordt. werken Vroeger sprak men over truitjes, buisjes, jasjes, katoen, keper, visgraat, duffel enz., tegen woordig heeft men het over jack, mohair, petticoat, all faction, pull over, tophit, double four tweeds, twen style, multicolour tint... „Als heer kan men in een winkel anklets bestellen. Of schoenen van shrunk leer voor de man bevre digen, zal een schouw ter plaatse uitwijzen-, waarschijnlijk zal hij voor de aankoop van een comfor tabele loafer in zwart rund box terugschrikken, hoewel deze de aarde streelt en het lopen lot een feest maakt. Als premie voor zijn contate betaling neemt hij gretig een ball-point in ontvangst, kie zend tussen extra fin, fin medium en broad. ming prijkt, dat de eigenaar een geselecteerd dealer is. Zijn toe stellen zijn. naar de onderschrif ten te oordelen, niet enkel in edel- liouten kasten met onwaarschijn lijke benamingen gebouwd: ze be zitten tevens een elektrostatische, focusering en een automatische synchronisatiekringloop. De auto's voor zover niet nieuw, zijn alle occasions met powersteering <-n powerbrakes en torqueflitc transmissie. Het rijden in zulk een wagen wordt tot een droom en dp verkoper is bereid tot voortdu rende coulante service in liet leve ren van super benzine, super olie en nieuwe bougies om de droom te bestendigen''. Sint-Xicolaas de enige en de echte is weer in ons land. Woensdagmiddag arriveerde de bejaarde, doch nog opmerkelijk vitale bisschop met het indruk wekkende jacht „Erasinus" bij de Rotterdamse Parkkade, om stuwd door vier charmante t.v.- omroepsters, zijn trouwste edelen, een zwerm zwarte pieten en de duizenden kindertjes, die begerig en in nerveuze spanning zijn komst hadden afgewacht. Het was een feestelijk moment, daar op de Parkkade, toen de goedhei lig man minzaam wuivend voet aan wal zette. De kapel van de poli tieharmonie „Hermandad" speel de enthousiast de oude bekende liederen, de jeugd schalde daar met blijde en heldere stemmen bovenuit, en op de Maas zorgden de tientallen boten met lang en indrukwekkend gillende stoom fluiten voor nog meer luister. Omstreeks half vier. later dan was verwacht, ontving burgemeester mr. G. E. van Walsum zijn hoge %ast op het bordes van bel stad huis, onder het gejuich van de duizenden, die urenlang op de Coolsingel op dit hoogtepunt van de intocht hadden gewacht. Sint- Nicolaas prees in een geestige speech de grote ijver van de Maasstad, maar had toch ook kri tiek op het feit dat er voor dc Nederlandse Economische Hoge school nog steeds geen passende plaats was gevonden. Op weg naar huis koopt hij. hij is nu toch in de stemming, in een „super market" zaak een haar- middel, dat 18 voedingsstoffen be vat voor zichzelf, een horloge be neden dc halve prijs voor zijn vrouw, en havermout gaar in de minuut voor beiden. Als dame doet men goed een sc-huimplastie petticoat in lipstick, een steenrode no iron poplin beha. een broderie korset, een tinneroy pantalon, een mantelpak van laine de pyrenées Nederlander in Kopenhagen ontkent marihuanasmokkel „De Nederlandse kokslmlp Arthur George Baker die te Kopenhagen is gearresteerd in verband met marihu ana smokkel, blijft hardnekkig alles ontkennen", aldus verklaarde woens dag de Deense inspecteur va: K. Jersihl. „Door middel van laboratoriumproe ven hebben wij kunnen bewijzen, dat de tabak die wij in de jaszak van de beschuldigde hebben gevonden, mari huana is. Dit zal onsTielpen hem on der arrest te houden, als hij voor de rechter moet verschijnen". „Baker ontkent iets van een smokkel bende af te weten, hij ontkent ooit marihuanasigaretten in zijn bezit ge had te hebben of ze verkocht te heb ben aan jonge Deense meisjes in nachtclubs in Kopenhagen". CONGRES R.-K. MIDDENSTANDSBOND Kwestie van opvolging Koorts Half Zuid- en Midden-Amerika kijkt met enige spanning naar I de manipulaties van de half-corn - munist Fidel Castro op Cuba. Niet 1 omdat Zuid- en Midden-Amerika j communistisch zouden denken, want j dat politiek-economische stelsel is J voor vele Zuïdamerikanen een vaag I begrip. Maar van huis uit zijn deze mensen sterk geïnteresseerd in revo- i iuties en daarnaast menen zij. dat i ze vcrdiukt worden en onnodig ar- I moe lijden. Ze vragen zich nu af of Fidel Castro een groter brok van de wereldwel vaart te pakken zal krijgen voor zijn Cubanen. Vooral in de kleine republieken van Midden-Amerika stijgt door het op treden van Fidel Castro de revolu- i tiekoorts en dat heeft in Guatemala i en Nicaragua al geleid tot opstand- j jes. die stellig van Cuba uit ondei - steund werden. De enorme Russische wapenleve ranties aan Cuba, welke wapens naar men aanneemt weer wor den doorgeleverd aan communisti sche elementen in andere Latijns- Amerikaanse landen vormen in 'dat opzicht een veeg teken. Als mensen, die vroeger uit Guate mala zijn uitgeweken daar nu terug keren om een greep naar de macht te doen dan blijft dat natuurlijk toch een kwestie van een binnenlandse opstand. Maar als dan blijkt dat zij daarbij steun hebben gehad (in de vorm van uitrusting, wapens en geld) vanuit dat land waar zij asiel genoten, dan verandert dat de zaak natuurlijk wel. Terwijl in Zuid-Amerika alleen Bolivia thans onrustig is. blijkt het vooral Midden-Amerika waar zich steeds nieuwe moeilijkheden voordoen. Guatemala. Honduras. El Sal vador, Nicaragua, Costa Rica en Pa nama, met „buitengaats" dan nog Cuba en de Dominicaanse republiek kampen allen met een zwakke eco nomie die het bijna geheel van de export van ondernemingsprodukten (koffie, suiker, bananen e.d.) moet hebben. Er heersen nog uiterst pri mitieve toestanden. Elk ogenblik kunnen zich er nieuwe problemen voordoen, die tot nieuwe uitbarstin gen leiden. In het verleden was dat allemaal zo ernstig niet. Er werd wat gelachen als zo'n „bananenrepu bliek" weer een of ander miniatuur opstandje had geproduceerd, dat a! of niet was geslaagd. Maar sinds het communisme vaste voet heeft gekre gen in Latijns-Amerika is dat ver anderd. De communisten hebben door Cu ba in hun invloedssfeer te trek ken een zeer groot succes be haald. Zij hebben daarmee een brug- gehoofd 'vlalt bij de Verenigde Sta ten gekregen en zij zijn er kennelijk op uit oiii dat bruggehoofd nog te versterken door liuri invloed ook uit te breiden tot andere Latijns-Ameri- kaanse landen. Daarbij vormen lan- I den als Guatemala. Nicaragua en Costa Rica natuurlijk een "eerste doelwit, maar men weet nooit precies waar zich de volgende keer weer moeilijkheden zullen voordoen. Het is' 'h situatie, die de Organisatie van Amerikaanse Staten dwingt tot gro te waakzaamheid. Het is ook een si tuatie die op een gegeven ogenblik een tegenoffensief vereist van de Verenigde Staten. Van de nieuw ge kozen president Kennedy moet wor den gezegd dat bij duidelijk heeft gemaakt dat dat van hem verwacht kan worden. Hij wil dat do betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Latijns-Amerika weer even goed i worden als ze waren ten tijde van esident Roosevelt, zo heeft hij ver klaard. En hij heeft ook gezegd dat het voeren van actie tegen het com- munistisch gezinde bewind op Cuba noodzakelijk is. Dat dat uiterst nodig j is wordt we! bewezen door de onlus- I ten in Nicaragua en Guatemala. politie, j zijn". vraagt bezinning „Er zijn reële gevaren, die de mid denstand bedreigen", heeft de voor zitter van de Nederlandse lïooms- Katholieke Middenstandsbond de heer -J. B. A. Hurkmans' uit Breda, gister middag in zijn openingsrede van het negentiende congres van deze bond in hotel „Erica" te Berg en Dal gezegd. „Ook al stijgen de omzetten, groeien de winsten en ziet het er naar uit dat we nog niet over het hoogtepunt De beer Hurkmans noemde enkele punten, waaruit de ongerustheid voortspruit. Het aandeel van het grootbedrijf en de coöperatie in het kruideniersbedrijf, volgens de mid denstandsnota 1959, bedroeg in 1958 rond 23 pet. van de omzet. In de nieu we uitbreidingen van tien steden be droeg dit aandeel maar liefst 40 pro cent. Voorts maakt de voorzitter zich zorgen over de opvolging. In 1958 waren volgens gegevens van het eco nomisch instituut voor de midden- Promenadeconcert in Utrecht: „De paden op, de lanen in" Majoor Rochus van Yperen, directeur van de Koninklijke Militaire Kapel, heeft de knoop doorgehakt. Hij heeft het programma bekend gemaakt, dat vijf militaire orkesten uit de Benelux tijdens een groot massapromenadeconcert op 24 november zullen uitvoeren. Het pro- menadeconceit is in Engeland een bekend gebeuren en muzikaal levert een dergelijk concert in Nederland geen enkele moeilijkheid op. Maar men wil ook. evenals in Engeland, aan community-singing doen. Het probleem was evenwel voor de organisatoren om Neder landse liederen te vinden die ongeveer dezelfde sfeer hebben als het bekend „Land of hope and glory". Maar de heer Rochus van Yperen heeft het nu gevonden in „O Nederland, let op uw saeck", uit Vale rius Gedenckklanck, ,,'t Is plicht dat iedere jongen". „De zilvervloot" en tenslotte „De paden op, de lanen in". stand niet minder dan 56 procent van de ondernemers 50 jaar of ouder. Met zorg zien wij ook dc ontwikkeling van het vrijwillig filiaalbedrijf aldus spreker. Gaan deze niet hier en daar de allure aannemen van sterk gecen traliseerde bedrijven, met zetbazen met beperkte bevoegdheden? Grote warenhuizen trachten met zogenaam de middenstandswarenhuizen het land te overdekken, vooral buiten dó grote steden in de streekcentra. I)e belangstelling van grote be leggingsmaatschappijen voor win kelcentra is bijna angstwekkend, zo vervolgde de heer Hurkmans. Hij constateerde in de dienstverle ning, bijzonder in vele ambacht,s- sectoren, een toenemend functie verlies. Dit functieverlies wordt, veroorzaakt, door de technische ontwikkeling, door de relatief ho ge loonkosten in verhouding tot de industriële prodnktie waardoor met name de industrie een deel van de taak van het ambacht tracht over te nemen. Hij meent dat de middenstand zich moet wapenen met nieuwe middelen naast de oude beproefde, die van ser vice. persoonlijk contact met de klant, die van hart voor de eigen zaak. Als een der wapenen noemde de voorzitter een sterke organisatie, want zonder een organisatie is de middenstander geheel op zichzelf aan gewezen. Het probleem van de op volging noemde hij dringend. Wordt het niet de hoogste tijd dat wij als ondernemer in het klein- en midden bedrijf de jongens, waar in een goed zakenman, winkelier of ambachts man schuilt: de goede bediende, de filiaalchef, de bedrijfsleider, de kans geven om mede door winstdeling, ge premieerd sparen, desnoods een bij drage uit publiekrechtelijke heffingen wat ruimer kansen bieden om zich een kapitaaltje te verwerven zodat zij met behulp van wat uitgebreider mïddenstandskredieten uiteindelijk zelf kunnen beginnen Het laatste en naar zijn mening be langrijkste wapen acht de lieer Hork- mans: voldoende toernsting met de nodige deskundigen op allerlei ter rein die in concrete gevallen kunnen adviseren en helpen. Marokko krijgt vliegtuigen uit Rusland Het Russische persbureau „Tass" •heeft meegedeeld dat de regering van de Sowjet-Unïe aan Marokko straalvliegtuigen zal leveren, op ver zoek van de Marokkaanse regering. Diplomaten in Rabat, de hoofdstad van Marokko, vragen zicli af, of de ze straaljagers misschien al onder weg zijn naar Marokko en hoeveel het er wel zijn. De Marokkaanse hebben een opval lend stilzwijgen bewaard over de kwestie onmiddellijk nadat opge merkt werd, dat in westelijke diplo matieke kringen enige beroering was ontstaan over de Russisch.:- medede ling. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE C- O U RANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3