Westkapelle krijgt Shermantank thans in bruikleen Verenigde Staten willen bezuinigen mm Herenpullovers Kreymborg «SIS BORGSTELLINGSFONDS GAF 23.600 AAN KREDIETEN FRITES-BAKKER „BRANDDE" VINGERS AAN DE WET LAAT VOOR DE FEESTDAGEN DE SCHILDER KOMEN! DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U RANT 0 Drastische besnoeiingen Eisenhower onthult plan President Eisenhower heeft een programma van zeven punten opgesteld waarmee hij de uit gaven van de Amerikaanse re gering in het buitenland dras tisch wil besnoeien en tevens wil voorkomen dat liet tempo waarin dollars en goud naar het buitenland afvloeien, afgeremd wordt. Advert, entte Het gaat vlugger enbeter als U er nu Kioosterbalsem (Akker» Balsem) op dool. Die heerlijke, zuiveren de wondbalsem reinigt en heelt wonden van allerlei aard. (speciaal 'ook brand wonden). en bevordert de groei van' de nieuwe huid. Maar ook als wrOfmiddel bij reumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslach ten lang geprezen met de woorden: ..Geen goud zo goed." Weekend op „Hedenesse" Het afgelopen weekeind heeft de hervormde jeugdraad te Goes een jongeren-weekend gehouden op het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. Vijfendertig jongeren na men hieraan deel. Het thema van dit weekend was: „Onze toekomst". Zaterdagavond kregen alle deelne mers een bepaalde karakterrol te spelen en ging men op „reis" naar Mars. Aan het eind van de avond werd met een kadergroep uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen, welke ook op Hedenesse was. gemeenschappelijk gevolksdanst. Wika H. A. de Bruyn hield de dagsluiting naar aanleiding van Joh. 14. Zondagmorgen werd een huisdienst gehouden, waarin wika R. Wasterval, directeur van „Hedenesse", preekte over Romeinen 8 38 en 39. Zondagmiddag werd na een gemeen schappelijke wandeling een boekbe spreking gehouden. Wika Wasterval vertelde eerst de inhoud van twee toekomstromans n.l. „Heerlijke nieu. we wereld" van Aldous Huxley en „1984" van Orwell. Hierna volgde., een discussie. Wika D. E. HiéhffSn* sloot het weekend, waarbij hij erop wees, dat juist christenen toekomst mensen mogen zijn, omdat welke ontwikkeling we ook tegemoet gaan, zij mogen geloven in de nieuwe he mel en de nieuwe aarde, het Rijk van God. Enthousiast gingen de deelne mers zondagavond huiswaarts. Dank zij enkele autobezitters werden zij naar Vlissingen gebracht en hiervan daan ook weer opgehaald. Aanwinsten provinciale bibliotheek van Zeeland Jongman. C. D.. De Nederlandse geld markt. 1960. Yeoman. R. S„ A catalog of modern world coins. 1959. Gelder, H. En- no van en M. Hoc. Les monnaiea des Pays-Bas. I960.. Conservatisme en pro gressiviteit In de wetenschap. 1959. Ki- riakoff. S. G.. Inleiding tot de systema tiek der sehubvleugelingen. 1960. Davies. H. S., Trollope 1960. Astre. G. A. He mingway par lui-mème. 1959. Diegnez. M. de. Rabelais par lui-mème. 1960. Ber- gitik, A. H.. S. S. Coroncl. I960. Leemans. E J., Op de Hrpnipel van de sociologie. 1960. Bolkestein. N. on D van der Wel. Het goedkeuri ngsrccht. 1959. Besseling. J. F.. Theorie en berekening in de tech nische mechanica. I960. Alexander, J. W. Elektronica in de praktijk 1960. Lier. J. J. C. van. De elektrische energievoor ziening. 1960. Berkel. F C. A. A. van. De veiligheid in de chemische industrie. 1959. Alberts. W. J. en J. M. van Winter. Nederland vóOr honderd jaar. 1959. Hartland. J. A. A.. De geschiedenis van de Nederlandse emigratie tot de tweede wereldoorlog. 1959 Frederiks, J.. Ont staan en ontwikkeling van het Zwolse schoolwezen. 1860. Ruytenschildt, M.. De waterkant van Nederland. I960. Flade, J. E„ Shetlandponys. 1959. Hageman, R., Plasmatische Vererbung. 1959. Ploeg. D. T. E. van der. De floristiek van oostelijk Friesland. 1960. Vandamme, J.. A. Four- nler. 1960. Brillenburg Wurth. G Zede lijke opvoeding. 1960. Ozinga, M. D.. De monumenten van Curagao in woord en beeld. 1959. Valsecchi, De metafysische schilderkunst, i960. Rüter. A. J. C.. Rijden en staken. 1960. Brandt Corstlus. J. C.t Historie, roman en historische roman. 1959. Praag. J. A. van. Problemen om de Spaanse schelmenroman. 1958. Korf. D.. Tegels. 1960. Nicholson. N„ W. Cowper. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagden voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde de heren D. W. van Geel en S. Kruizlnga, beiden te Vlissingen. Geleidelijk zal het aantal familieleden van Amerikaanse militairen, dat in buitenlandse basisgebieden woont, van 484.000 worden teruggebracht tot 200.000. Voor de buitenlandse hulpverlening moet als stelregel gelden dat de Ame rikaanse instanties bij voorkeur Amerikaanse produkten aanschaffen. Alle regeringdiensten moeten hun personeel in vestigingen buitenslands onmiddellijk tot het minimum terug brengen. Dit zijn de hoofdpunten van het be- zuinigingsprogramma. Het is, naar Eisenhower tijdens een persconferen tie meedeelde, noodzakelijk als men de inflatie-spiraal wil ontlopen en een „run op de dollar" .onmogelijk wil maken. In verband met Eisenhowers pro gramma zal de Amerikaanse na tionale veiligheidsraad vandaag in Augusta, waar Elsenhower met vakantie is, bijeenkomen. Gemakkelijk, sportief. Groot assortiment in unl en multicolours, V- of O-hals, vele modellen waaronder Italiaanse import Zuiver wol ÏO 95 in fijne of grove steek v.a. uw 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. BURGEMEESTER SPRAK MET DIRECTEUR N.V.: Tank moet plaats op het landingsterrein krijgen MET DE BESLISSING van de Middelburgse rechtbank in de Westkappelse „tankslag" tus sen de hoofdstedelijke N.V. Po lak en Zoon en de stichting „Westkapelle Herrijst" is,-, het doek nog niet definitief geval len. Het is nog even opengetrok ken voor het laatste bedrijf, waarin de Middelburgse onder neming en de gemeente West kapelle ten tonele verschijnen. Want de veertig ton zware Sher mantank mag als herinnering aan de heroïsche strijd van de geallieerden in het dorp aan de voet van de zware zeedijk blij ven staan, aldus heeft directeur M. L. Polak sr. besloten. De ge meente krijgt de tank in bruik leen en als de gemeenteraad vanavond (donderdag) met de door de heer Polak gestelde voorwaarden akkoord gaat, be hoort de „tankslag" definitief tot het verleden. De gemeenteraadsleden zullen dat ongetwijfeld doen, is de mening van burgemeester Th. H. de Mees ter van Westkapelle, die ons ver telde buitengewoon verheugd te zijn over dit sympathieke aanbod. De heer De Meester heeft inmid dels al de medewerking verkregen van militaire instanties teneinde aan de voorwaarden van de firma Polak te kunnen voldoen In het kort memoreren we nog even de voorgeschiedenis: De N.V. Polak had de Shermantank geschonken aan het Zeeuws Oorlogsmuseum. Enige tijd later kocht de Middelburgse fir ma het oorlogstuig op verzoek van het museum terug", maar toen het op slopen aankwam, eiste de stichting „Westkapelle Herrijst" de tank op. De tank is van ons. betoogde de fir ma Polak en de civiele kamer van de rechtbank, waarvoor de Middelburgse onderneming de zaak gebracht had, stelde zoals bekend de firma Polak in het gelijk. Op de bres Onmiddellijk daarop sprong burge meester De Meester, inmiddels tot voorzitter van de stichting „Westka pelle Herrijst" gekozen, op de bres voor het behoud van de tank. De heer Polak was bereid de kwestie te bespreken, indien de stichting zou er kennen, dat haar standpunt als zou zij eigenares van de tank geworden zijn, onjuist was. Zulks geschiedde, waarop de N.V. Polak zijn aanbod deed. opdat de tank als blijvende her innering aan de heroïsche strijd van 1944 op een passende wijze zal kun nen worden bewaard. De gemeente Westkapelle, aldus schreef de heer Polak aan b. en w„ verkrijgt de oorlogstank in bruikleen van de n.v. en de gemeente zal deze tank op eigen kosten op de zeedijk moeten plaatsen bij het huidige ge denkteken van de geallieerde landing in 1944. De tank moet'er uiterlijk op 1 januari 1962 staan. Al geregeld Maar zoveel tijd heeft de burgemees ter er echt niet voor nodig. Hij heeft het transport .naar de landingsplaats, waar de Polder Walcheren om een strookje grond verzocht zal worden, reeds geregeld. Bij wijze van oefe ning zullen namelijk soldaten van de rij- en tractieschool uit Eindhoven de tank naar de landingsplaats bren gen, zo vertelde de heer De Meester ons. Met medewerking van luitenant kolonel Y. Meeter, de territoriaal commandant Zeeland, heeft de burge meester dat voor elkaar gekregen. De bruikleenovereenkomst is voor on bepaalde tijd door de N.V. Polak vastgesteld, doch slechts gedurende de periode, waarin de tank bij de ge denksteen blijft staan. Als de ge meente of wie dan ook de tank naar elders verplaatst, wordt de over eenkomst geacht te zijn beëindigd. Aannemende, dat de tank tot in leng te van dagen dienst zal doen als her innering, heeft de n.v. tevens be paald, dat hij publiek moet worden verkocht wanneer de vennootschap onverhoopt in liquidatie zal zijn ge treden of om andere reden niet meer bestaat, en de tank dan niet meer bij de gedenksteen staat opgesteld. De netto opbrengst zal dan ten goede moeten komen aan de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg of wanneer die niet meer bestaat aan een algemene Middelburgse filantro pische instelling. Bij het aanvaarden van deze bruik leen dient de gemeente Westkapelle de zorg en het onderhoud van de tank op zich te nemen en zich te verplich ten er voor zorg te dragen, dat hij steeds een fatsoenlijk aanzien als oorlogsmonument zal hebben en geen oud roest zal zijn. Welnu, ook daarvoor zal burgemees ter De Meester zorgen. Hij vertelde ons, dat do tank opgeknapt wordt en onder meer van een „echt oorlogs verfje" zal worden voorzien. IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Jaarverslag 1959 over De Stichting Zeeuwsch-Vlaams Borg stellingsfonds te Terneuzen heeft 't jaarverslag over 1959 doen verschij nen, waarin gewag wordt gemaakt van het feit, dat slechts aan zeven middenstanders kredieten konden worden verleend met een totaalbe drag van 23.600.In het verslag jaar kwamen 31 aanvragen binnen, 't voorgaande jaar 46. Van de in 1959 in totaal 32 behandelde aanvra gen werden er 17 afgewezen, aange zien zij niet aan de gestelde normen voldeden. Het borgstellingsfonds stelt zich ten doel het bevorderen van de belangen van de ondernemers op het terrein van de ambacht, detailhandel en dienstverlening in haar gebied. In het jaarverslag wordt opgemerkt, dat er nog verschillende middenstanders zijn, die nimmer van het fonds heb ben gehoord. In verband hiermee heeft het bestuur van de stichting besloten, In samenwerking met de Kamer van Koophandel, een folder uit te reiken, waarin de verschillende kredietmogelijkheden worden bespro ken. Van de in 1959 in totaal 32 behandel de aanvragen zijn er 4 ingetrokken, 17 afgewezen en 4 afgedaan door rapport, bericht of advies. Derhalve werden 7 aanvragen toegestaan. Aan borgstcllingskredieten werd 13.500 verleend en aan bedrijfsuitrusting- kredieten 10.100. Per 1 januari 1960 stond na aflossing van enkele kre dieten nog een bedrag van 34.681,27 uit. Ingevolge de zelfstandigenrege ling werden vorig jaar 15 onder zoeken verricht en hiervan rapport uitgebracht. Sedert 1937 heeft het Borgstellings- fonds 267.487,86 uitbetaald aan kre dieten. Daarvan is 228.500.65 afge lost. Vlissinger bij aanrijding onder kalk bedolven De kalk droop de Vlissingse schilder B. dinsdag rond het middaguur in stralen van hoed en gezicht, toen hij op het hoekpunt SingelBadhuis straat aldaar uit zijn bestelauto stap te. Nu deed hij dat juist na een aan rijding met een personenauto van de heer K., die op dat moment in de Badhuisstraat in de richting van de Leeuwentrap reed. De klap kwam zo hard aan, dat de potten kalk in de auto van de schilder naar voren schoten en zich over gezicht en kle ding van de bestuurder uitstortten. Beide wagens liepen aanzienlijke schade op. De motorkap van de per sonenauto kromde zich als een „hoge rug". Subsidie dijkverzwaring Nieuw Neuzenpolder Het coördinatie-college voor openbare werken (C.O.W.) heeft besloten sub sidie io verlenen aan het bestuur van dc calamiteuze Niemv-Neuzenpolder tot het uitvoeren van voorbereidende werkzaamheden voor verzwaring van de zeedijk aan de Westerschelue in D.A.C.W.-verband. Dit werk betreft de uitvoering van egalisatiewerken in de inlaag van de zeedijk, door ophoging van net riet land ter plaatse met uitkomende grond, waardoor dit terrein geschikt wordt gemaakt voor de toekomstige verzwaring van de zeedijk. De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft zich met deze goedkeuring verenigd. Het aantal manweken wordt geschat op niet min der dan 3369. Het werk zal gedurende 50 weken werk verschaffen aan ge middeld 67 man. Het ramingscijfer bedroeg ca ton. Conferentie vrije evangelische gemeente Breskens In het kerkgebouw van de vrije evangelische gemeente te Breskens is woensdagavond een tweedaagse conferentie geopend, waarvoor onge veer 140 belangstellenden waren sa mengekomen. De eerste avond was de leiding in handen van ds. L. v. d. Molen te Cadzand. Het thema was „De levende Heer roept ons tot een rijk leven". Over dit onderwerp werd gesproken door ds. E. v. d. Bij uit Zeist en ds. E. Servaas uit Gent. Het zangkoor van Nieuwvliet verleende aan de conferentie zijn medewei'king. Vandaag worden de bijeenkomsten voortgezet, vanmiddag om half drie en vanavond om half acht. De dag bijeenkomst die een opbouwend karakter draagt, handelt over het thema „Uw koninkrijk kome...'", waarna het thema van gisteravond ook vanavond weer aan de orde wordt gesteld. Ds. W. Praas uit Bres kens zal vandaag de leiding hebben en het zangkoor uit Breskens ver leent zijn, medewerking. De confe rentie vormt een onderdeel van een cyclus van vier, die jaarlijks in de vrije evangelische gemeente Nieuw vliet worden belegd. Provinciaal volksdans- weekend in Goes Zaterdag 26 en zondag 27 november a.s, wordt in Goes het 16e volksdans, weekend georganiseerd door de com missie voor muziek en dans van de C.J.V. en V.C.J.C, Jongeren van 15 laar en ouder uit Zeeland en West- Brabant kunnen aan dit weekend deel nemen. De volksdansinstructie is in handen van wika D. E. Hiensch uit Goes en de algemene leiding berust bij mejuffrouw D. Dekker uit Kloe- tinge. KANTONRECHTER MIDDELBURG Voorburger gaf geen voorrang: boete 30 Een boete van 50 subsidiair 10 da gen hechtenis eiste de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, woensdagmiddag op de zitting van de Middelburgse kanton rechter tegen de Kloetingse patates- fritesbakker J. L. L., die op 4 juni in strijd met de hinderwet zijn pa- tates-fritesbakkerij voor verkoop had opengehouden. Met de verkoop van gebakken aardappeltjes was de on- nemende monteur in mei j.L gestart, maar al spoedig had hij van b. en v. van Kloetinge bericht ontvangen, dat men voornemens was zijn zaak te sluiten. Met ingang van 31 mei was dit ook gebeurd, omdat de pa- tates-fritesbakkerij in strijd met de hinderwet was. Enkele dagen later op 4 juni had de monteur zijn bakkerij echter toch voor het publiek geopend. Hij had nog een partij aardappels ont vangen, die de monteur niet wilde laten bederven. Ook wilde hij zijn klanten terwille zijn. Dit laatste kon dc monteur, maar voor korte duur, want spoedig naarna moest hij de zaak weer sluiten. Sindsdien had de monteur zich bij defecte auto's ge houden en zijn bakkerij niet meer geopend. Thans kreeg hij de reke ning gepresenteerd: een eis van 50 of 10 dagen, die de kantonrechter, mr. J, Moolenburgh, conform opleg de. Bij verstek werd de loswerkman C. B. uit Middelburg conform de eis veroordeeld tot 40 of 8 dagen, een week voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en betaling van een civiele vordering ad 80. Op 18 juni VERF GEEFT FLEUR! was de loswerkman met zijn brom fiets op Plein 1940 te Middelburg te gen een bestelauto gebotst, die hij links inhaalde. Vervolgens was hij tegen het trottoir gereden, had twee kinderen geraakt, botste tegen een winkelpui en was enkele meters ver der tot stilstand gekomen. Zijn duo passagier werd hierbij van de brom fiets geslingerd. Geruime tijd vergde de behandeling van de aangehouden zaak tegen de vertegenwoordiger R. D. van den T. uit Voorburg. Op 10 juni was deze. komende vanuit de Piet Heinstraat te Middelburg, de Yentweg opgere den zonder voorrang te verlenen aan een wielrijder, die tegen de achter zijde van de auto botste. De officier achtte de overtreding aan alle kanten duidelijk en bewezen en vorderde een boete van 50 of 10 dagen plus betaling van de civiele vordering van 100. Nadat de raads man van verdachte, mr. J. F. C. van Deinse, had gepleit, vonniste de kan tonrechter met 30 of 6 dagen plus toewijzing van de civiele vordering. De Antwerpenaar A. A. P. van A. werd conform de eis veroordeeld tot 10, omdat hij op 5 juni op de rijks weg onder Kruiningen tegen de ach terzijde van een stoppende auto was gebotst. Wolphaartsdijk krijgt nieuwe haven van waterschap Het waterschap „De Brede watering van Zuid-Beveland" houdt op maan dag 21 november a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Goes een algemene vergadering, waarop een groot aan tal voorstellen aan de orde komt. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot het aanleggen van een haven in Wolphaartsdijk in verband met ver laging van de waterstand in de Zand- kreek als gevolg van de werken tot uitvoering van het Drie Eilanden plan. De haven zal tevens dienst doen als uitwateringsgeul voor het nieuwe gemaal in de Oostlandpolder. Reeds m een eerder stadium was toegezegd, dat Wolphaartsdijk een nieuwe ha ven zou krijgen. Voorts vraagt het waterschap machtiging voor het op maken van plannen tot verbetering van de afwatering van bepaalde ge bieden In het waterschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 21