PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER WEINIG TEGEMOETKOMEND AAN WENSEN VAN TWEEDE KAMER De Gaulle besluit tot referendum ZES BEWOGEN UREN in de raad van Goes Datum van ingang verlaging zal bij de wet worden vastgesteld 203e jaargang - no. 271 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant.' jjirectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kw.: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 nov. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per ra.tn. Mlnlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.75. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S508 of 3546); Middelburg. Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. dePauwstr. 9, tel. 2395. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. 'ed tel 2425. adm. tel. 2094. Debat over belastingontwerpen (Van onze parlementaire redacteur) Bij alle hardnekkigheid waarmee de minister en de staatssecretaris van financiën, de heren Zijl stra en Van de Berge, gisteren in de Tweede Kamer hun belastingontwerpen hebben verde digd, heeft prof. Zijlstra toch een concessie ge daan. Hoewel hij van oordeel was, dat de vast stelling van de datum van ingang van de verla ging van de inkomsten- en de loonbelasting bij Koninklijk Besluit de positie van de Kamer niet noemenswaard verzwakt, wilde hij toch geen bezwaar maken tegen vaststelling bij de wet. Hij liet te dien aanzien de beslissing aan de Kamer over. Voorts beantwoordde hij een vraag van dr. Lu cas van de K.V.P., of Iiij, als er ruimte komt voor een nieuwe belastingverlaging, in de eerste plaats zal denken aan de inkomsten- en loonbe lasting, bevestigend. Eveneens gaf hij toe, dat dan gelet zal worden op een verdere verlaging aan de voet, aan een verzwakking van de progressie en aan een ver laging van het maximale percentage voor de hoogste inkomens. Maar en dat klonk minder opwekkend liij zag die mogelijkheid in geen geval voor 1963 en hoe de situatie in dat jaar zal zijn moeten we nog afwachten. Laos beschuldigt Verenigde Staten De premier van Laos, prins Soevan- na Phoema, heeft voor de eerste maal in het openbaar kritiek gele verd op de Verenigde Staten. Op een persconferentie in Vientiane beschul digde hij Amerika ervan de opstan delingen van Savannakhet „onbe perkt'' te steunen in hun strijd tegen zijn neutraiistische regering. De activiteiten van dit comité „zijn niet langer een interne aangelegen heid van Laos, maar een internatio naal probleem waarvan de oplossing afhangt van de Verenigde Staten". Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Vientiane zijn de Verenigde Staten altijd ge kant geweest tegen een verdeling van het land en steunen zij de wetti ge regering. In 1963 pas ruimte voor nieuwe fiscale faciliteiten De bewindsman erkende, dat de rechtvaardigheid eist, dat de hoge inko mensgroepen, die bij de nu voorgestelde belastingverlaging relatief het minst profiteren, in de toekomst een behoorlijke verlaging krijgen. De verlaging van de loon- en de In komstenbelasting, de grootste moot uit de belastingvoorstellen, had wij- wel de algemene instemming van de Kamer. Natuurlijk, ook de heren Lankhorst van de P.S.P. en Bakkér van do C.P.N. aanvaardden de verla ging, omdat een half ei altijd beter is dan een lege dop, doch zij hadden er wel bezwaar tegen dat de verla ging zo onbillijk verdeeld is. De hó gere Inkomens krijgen de grootste portie van de 473 miljoen, klaagden zij. De heer Lankhorst zou dat be drag het liefst aangewend zien voor een verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Graag Voor het overige zelden de Kamerle den „graag" tot minister Zijlstra en staatssecretaris Van de Berge. Staatssecretaris dr. Van de Berge vond niet dat de middengroepen bij zonder in 't nadeel zijn. Als men het systeem van verlaging aan de voet van de inkomsten- en de loonbelas ting aanvaardt, dan moet men ook akkoord gaan met de voor de mid dengroepen voorgestelde verlaging, Inhoud van de belastingvoorstellen De belastingvoorstellen van de re gering komen neer op het volgen- 1. Verlaging van de loon- en van de inkomstenbelasting, die het meest ten goede komt aan de laagste inkomensklassen, in gaande op 1 juli 1961 als in de eerste helft van 1961 blijkt dat de conjunctuur de verlaging toelaat. 2. Terugkeer van het tarief van de vennootschapsbelasting van 44- 47 procent naar 40-43 procent. 3. Wettelijke beperking van de in vesteringsaftrek van tweemaal 8 procent tot tweemaal 5 pro cent. 4. Terugkeer van het tarief van de vermogensbelasting van 6 'erugkeer van het tarief van de omzetbelasting op sigaretten van 7 procent naar 5 procent. 6. Vermindering van net tarief van de omzetbelasting op per sonenauto's en motorrijwielen en op banden voor dezè voer tuigen van 20 procent tot 18 procent. 7. Verlenging van de vrijstelling van omzetbelasting voor siga ren voor een periode van drie jaar. 8. Het permanent maken van en kele tijdelijke belastingverho gingen op het gebied der indi recte belastingen. Deze maat- a. De tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine van 16,65 tot 24,25 per hl en van de motorrijtuigen belasting voor dieselauto's blijft bestaan; b. 'De tijdelijke verhoging van het tussentarief van de omzet belasting van 8 procent tot 10 procent en van het weeldetarief van 10 procent tot 18 procent, alsmede de tijdelijke verhoging van de omzetbelasting van en kele goederen wordt gehand haafd; c. De tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op televisie toestellen van 10 procent tot 18 procent blijft van kracht. die er logisch uit voortvloeit en met de regeling voor de ongehuwden, zo redeneerde hij. De kwestie van de verlaging van de belasting van het inkomen van de gehuwde vrouw moet wachten tot de algehele belastingherzie ning, aldus de staatssecretaris, die verder meedeelde, dat hij de zer dagen een commissie zal in stellen, die zal nagaan of het hui dige stelsel van heffing van de tabaksaccijns wel het beste is. Rekenmachines Enige afgevaardigden hadden ge vraagd de tarieven van de loon- en de inkomstenbelasting zodanig samen te stellen, dat zij bruikbaar zijn voor verwerking door elektronische reken machines. De staatssecretaris vrees de daarvan echter kleine onbillijkhe den, die bij de belastingbetalers op verzet zullen stuiten, al betreffen die onbillijkheden afwijkingen van niet meer dan enkele guldens. Motie De heer Iïofstra (p.v.rt.a.), diende een motie in, die uitsprak, dat het tarief van de ongehuwde be lastingplichtigen verder dient te worden verlaagd. Voorts diende de heer Hofstra een amendement in tot handhaving van het hogere tarief 44 tot 47 pro cent in plaats van 40 tot 43 procent van de vennootschapsbelasting. Zowel de minister als de staatssecre taris was tenslotte van mening, dat de scheepvaart niét in aanmerking komt voor een hogere investingsaf- trek dan de andere ondernemineen in Nederland, zoals de heer v. d. We tering (v.v.d.) wenste. Over de K.L. M. óórdeelden zij wat milder. De Kamer zet vandaag de behande ling van de belastingvoorstellen voort. In de vergadering van de Tweede Kamer is het „wetsontwerp verla ging inkomstenbelasting en de loon belasting" in behandeling genomen. De minister van financiën, prof. Zijl stra in druk gesprek gewikkeld met zijn staatssecretaris, dr. W. H. v. d. Berge. Over Algerije-politiek Lagaillarde op vrije voeten De krijgsraad te Parijs heeft gisteravond meegedeeld te heb ben besloten tot voorlopige in vrijheidstelling van Lagaillar de die terechtstaat als leider van de opstand van kolonisten in Algiers in januari. Dit besluit werd genomen op de dag, dat president De Gaulle een refe rendum over zijn plannen voor Algerije aankondigde De mededeling van president De Gaulle, dat hij zijn plannen voor een onafhankelijk Algerije onderwerp zal maken van een referendum in Frank rijk, zijn opgevat als een streven naar een climax in Frankrijk zowel als in Algerije. Jacques Soustelle heeft zich tegen De Gaulles plan ge keerd. „Ik geloof dat het onwettig en ongrondwettig is voor te stellen dat een Frans gebiedsdeel onttrok ken wordt aan de Franse soeverei niteit", verklaarde hij woensdag avond. De Gaulle heeft zijn beslissing be kendgemaakt tijdens dc wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad, welke door hem geleid werd. In Frankrijk en Algerije zijn de span ningen toegenomen zodra het besluit bekend werd. Wanneer het referendum gehou den wordt is nog niet bekend, De Franse minister van voorlichting, Terrenoire, deelde mee dat het „te zijner tijd" zal worden uitge schreven. De Gaulle heeft momen teel geen plannen voor een nieuw bezoek aan Algerije, verklaarde Terrenoire. Uitbundige juichkreten, gevolgd door een uit volle borst gezongen „Mar seillaise" en besloten door „lang leve Frans Algerije, lang leve Lagaillar de", was de reactie van het 300 zie len tellende publiek, dat gisteren op gepakt zat op de 'publieke tribune in de rechtszaal, waar het besluit ge vallen was, dat Pierre Lagaillarde, de hoofdverdachte in het proces der barricaden, niet langer gevangen be hoefde te blijven en voorlopig op vrije voeten kon worden gesteld. De beslissing was genomen door het militair tribunaal, dat de zaak in on derzoek heeft. Alle zeven rechters stemden voor de voorlopige vrijlating „omdat de detentie van Lagaillarde niet langer nodig is voor het achter halen van de waarheid.". In Algiers zijn volgens gewoonlijk betrouwbare kringen gistermorgen acht róensen uitgewezen, in het ka der der politiek van de Franse rege ring om elementen* die mogelijk wanordelijkheden kunnen veroorza ken, het land uit te zetten. Uitwijzingen Drie Afrikaanse leiders hebben gis teren in Tunis een bespreking gehad met de „premier" van de zogenoemde Algerijnse regering in ballingschap, Ferhat Ahbas, als uitvloeisel van de recente eónferentie van Frans-Afri kaanse staten in Abidjan, waarop werd besloten te bemiddelen in de Algerijnse crisis. Vijfdaagse werkweek bij Co-op Nederland Naar wij vernemen wordt bij Co-op Nederland met ingang van 1 januari a.s. de vijfdaagse werkweek inge voerd. Dit betekent, dat kantoren en bedrijven van die datum af op za terdag gesloten zullen zijn. Alle wethouders - één gedwongen - gaan heen TEGEN TWEE UUR vannacht besloot de waarnemend burge meester van Goes een raadsver gadering, die om acht uur was begonnen en die uitsluitend ge wijd was aan het „beroemde" rapport van de raadscommissie ad hoe. Urenlange beschouwin gen waren er aan voorafgegaan, die tenslotte een climax hadden gekregen aan het slot van de vergadering: het gedwongen heengaan van wethouder J. H. Roose. Hij wachtte overigens dit ontslag niet af, maar bood het aan, toen hem bleek dat het die kant zou opgaan. De wethou ders J. J. van MeUe en mr. H. B. Bouwman hadden bij 't begin van de vergadering reeds schrif telijk hun ontslag ingediend en deelden aan het slot mede niet meer voor herverkiezing in aan merking te willen komen. De voorzitter van de raadcommlssie, de heer J. S. Visscher (p.v.d.a.) had het debat geopend, daarbij zich uit sluitend beperkend tot het rapport van de commissie. Het bekende me morandum van Ged. Staten liet hij buiten beschouwing omdat dit te zij ner tijd aan de orde komt. Zijn betoog was een fel requisitoir tegen wethou der Roose. De secretaris van de commissie, mr. J. G. van der Burgt (a.r.), die de werkwijze van de commissie besprak, keerde zich daarbij eveneens tegen deze wethouder. Daarna was het de beurt aan de wet houders. De heer Roose begon om 10 uur 85. Daarna volgden de beide anderen. Tijdens de verdediging van de heer Van MeUe deed zich een merkwaardig incident voor met een journalist, redacteur van de N.R.C., die op last van burgemeester Noote- boom de zaal moest verlaten. Dr. Nooteboom tenslotte =-* die rus tig en voortreffelijk leidde gaf een overzicht aan het slot van de moge lijkheden die de raad ten dienste stonden. Het leek op de „samenvat ting", die een Engelse rechter voor de jury houdt i Uitvoerige verslagen van deze bewo gen zitting zijn terug te vinden op pagina 9 en op pagina 10. De heer A. G. Heijboer (c.h.u.) spreker nummer drie belichtte ook de verantwoordelijkheid van de raad voor de verschrijvingen en de heer C. W. Vervest (onafh. katholiek) kriti seerde in felle bewoordingen de heer Roose. Ook mevrouw Griep-Duinker (v.v.d.) stelde eveneens de vraag van de raadsverantwoordelijkheid inzake de verschrijvingen, waarna de heer M. Loeve (a.r.) de gezagscrisis voor namelijk van een beschouwende kant benaderde. De heer N. E. van Santé (v.v.d.) meende, dat de wethouders alle drie dienden te gaan en betreur de het, dat de heer Roose in dit cp. zicht nog geen besluit kenbaar had gemaakt en tenslotte de heer P. de Munck (p.v.d.a.) vroeg de raad zich vooral tot zakelijke elementen te be perken en het persoonlijke element buiten beschouwing te laten. m Hendrik Leushuis uit Hengelo, jf H die in 1922 kennis maakte met het toen tienjarige Hongaarse §f meisje Gizella Drloioski, dat va f| H de eerste wereldoorlog met an- dere Hongaarse en Oostenrijk- se kinderen in Nederland ver- ff s bleef, heeft Gizella dinsdag- avond op het station in Am- ff hem na S8 jaar weergezien. De ff ff inmiddels J/8-jarige vrouw, die met de Wien-Holland-Express arriveerde, is acht maanden ff geleden met de handschoen met ff de heer Leushuis getrouwd. Het paar zal vermoedelijk na ff Kerstmis in de kerk trouwen. H Al die 38 ja,ren tussen de eer- te ontmoeting en deze zijn de ff M heer Leushuis en mej. Drlows- ff kl door brief wisselingvaak met jarenlange hiaten, met ff H elkaar in contact gebleven. ff V.l.n.r.: moeder mevrouw Ma- ria Leushuis, Hendrik en Gi- ff zella. IpiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiM Verse boter iets duurder De verse boter zal met ingang van vandaag drie h vier cent per pakje duurder worden. De prijs van de koelhuisboter zal onveranderd blij ven. Een en ander is het gevolg van het gistermiddag door het bestuur van het produktschap voor zuivel in be sloten vergadering genomen besluit, de toeslag op verse boter voor het binnenland te verlagen van 64 tot 50 cent per kilogram. Aanleiding daar toe is geweest de spanning die zich, zoals meestal in deze tijd van het jaar, op de botermarkt voordoet. Opnieuw onlusten in Katanga Volgens waarnemers van do V.X. zijn de ongeregeldheden in het noor den van Ivatanga weer opgelaaid. Circa 50 Marokkaanse soldaten zijn als versterking naar Lnena overge bracht, waar ogewapende Afrikanen moeilijkheden veroorzaken. Luena ligt op 190 kilometer ten noorden van Elizabethstad. In Manono zouden groepen Baloeba's een aanval hebben gedaan op stam genoten die op weg waren naar hun werk. Ook hadden zij een spoorbaan beschadigd die tussen de vroegere luchtbasis Kamina en Kasanga loopt. Dertien negerarbeiders van een tin mijn te Manono zijn maandag ge dood bij een overval van Baloeba's. Woordvoerders van de V.N. hebben ook bericht dat in Stanleystad 400 burgers een optocht hebben gehouden waarbij zij om de terugkeer van Loe- moemba vroegen. Er deden zich hier geen onregelmatigheden voor. President Kasavoeboe van Kongo heeft dinsdagavond tijdens een pers conferentie medegedeeld voornemens te zijn een conferentie van Kongo lese leiders bijeen te roepen, ter be- - spreking van de constitutionele en territoriale structuur van het land alvorens het parlement weer bijeen komt. De resultaten van deze con ferentie zullen dan aan het parle ment worden voorgelegd. IETS LAGERE MIDDAGTEMPERATUREX Toenemende bewolking, plaatselijk gevolgd door enige regen. Iets lagere mlddagtempcraturen dan gisteren. Matige, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. ZON EN MAAN 18 november Zon op 08.05 onder 16.45 Maan op 06.57 onder 16.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1