ZELANDICA DE BRUID PILOOT STORM ontroerd in de stratosfeer HET IS HARD WERKEN IN HET AUSTRALISCHE SUIKERRIET Lagaillarde niet in vrijheid Rook die lekkere shag in de handige doos i Ruwe 1 handen? 20 PROVING! AL E ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 NOVEMBER 1960 ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Goesenaar van kantoor naar warme plantage (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) Het is hard werken in het Australi sche suikerriet. Zo hard, dat het oor. spronkelijk eigenlijk alleen maar slavenwerk was. Toch zijn er vele immigranten die dank zij deze sui ker zich een nieuw bestaan hebben kunnen opbouwen. Een bestaan dat in alle opzichten zo bevredigend is dat ze de harde tijd maar voor lief nemen En van die harde werkers in het Aus tralische suikerriet die zich inder daad een nieuw bestaan heeft opge bouwd is de heer G. J. Harmsen die vroeger in Goes aan de Westsingel woonde. „Weet U, ik was kantoorwerk ge wend, dus U hoeft niet te vragen hoe het er met mijn handen voor stond", verklaart de heer Harm sen. Hij toont de palmen van zijn handen, ze zijn hard en bedekt met een laag eelt. „Dat heeft pijn gedaan", verklaart hij. Wie iets van liet werk in suikerriet weet zal de betekenis van die verkla ring wel kunnen begrijpen. „Maar ik ben nu gelukkig", verklaart de heer Harmsen, „en dat is het voornaamste". Gelukkig voelde hij zich in Neder land niet. „Iedere morgen als ik weer naar kantoor moest voelde ik dat als een straf", zegt hij. „De omgeving was niet prettig en bovendien zat ik de hele dag opgesloten. Het was niets voor mij". Dat werd dus emigreren. Zijn vrouw: „Ik heb er nog geen mo ment spijt van gehad. Trouwens, dat gekla,ag over kantoor was voor mij ook een dagelijkse narigheid". Voorbij Üat is nu allemaal voorbij. Ze wonen nu in een aardig huis met een ruim uitzicht op het berggebied dat zich uitstrekt achter het tuinbouwbedrijf. „Iedere morgen ga ik met plezier aan de arbeid, ook al werk ik hier heel wat uurtjes meer dan vroeger op kantoor", aldus de heer Harmsen, „maar nu weet je tenminste waar voor je werkt". Dat „iedere morgen" betekent in de regel al heel vroeg aan het werk gaan. De zon kan het de werkers in Queensland knap lastig maken en daarom beginnen ze in de vroege koele morgen om er op het heetst van de dag een poosje tussenuit te trekken. Meestal gaat de heer Harm sen dan naar het nabij, gelegen berg meer. Toen het echtpaar Harmsen in Aus tralië kwam wisten ze nog helemaal niet wat te doen of waarheen te gaan. Maar ze zochten de zon op en vonden die in Queensland. Rond Cairns kunnen velen werk vinden in het suikerriet en het zijn er vooral Italianen en Maltenzers die hun taai heid en kundigheid, vooral in de oogsttijd laten zien. Bedrijf De tijd van het suikerriet is inmid dels ook al weer voorbij voor liet echtpaar Harmsen. In de suiker werd goed verdiend. Mevrouw Harmsen bleef met drie kinderen soms lange tijd achter in Cairns wanneer de heer Harmsen hard werkte op de suiker velden en na vijf jaar hadden ze ge noeg gespaard, om van het gouver nement een stuk land te kopen. Een stuk land waarop nog heel wat kon worden gedaan. „Het kostte me een half jaar om er iets behoorlijks van te maken", vertelt de heer Harmsen. En nu kan hij een prach tig bedrijf laten zien waar de ananas bloeit en de bananenbomen rijke vruchten bieden. „Wanneer je als im migrant keihard aanpakt kun je het doel bereiken waarnaar je streeft", verklaar t de heer Harmsen. Vele immigranten denken dat de Austra liërs hier op hen staan te wachten. Maar dan komen ze van een koude kermis thuis, je moet je eigen weg zoeken. En die is niet eens zo heel erg moeilijk te vinden". Ook al moet je dan vereelte handen voor lief nemen. In liet proces tegen de leiders van de januaxi-opstand in Algiers heeft Pierre Lagaillarde gevraagd te wor den berecht voor zijn rol in de op stand van mei 1958, die De Gaulle aan de macht bracht. Lagaillarde verklaarde dat in mei 1958 „werkelijk een samenzwering bestond, zowel in Parijs als in Al giers". „In uniform nam ik deel aan de be storming van een openbaar gebouw Nu vraag ik hiervoor te worden be recht". De opstand in januari waarbij 22 personen om het leven kwamen was volgens Lagaillarde slechts be doeld om de legering onder druk te zetten. Geen van de beklaagden zou van plan zijn geweest de regering omver te weipen. De ilationale vergadering heeft giste ren een voorstel om Lagaillarde in voorlopige vrijheid te stellen met 219 tegen 201 stemmen verworpen. Een dergelijk verzoek, gedaan in juni, kreeg toen 268 stemmen tegen en 165 stemmen voor. Aftreden van generaal Norstad tegengesproken Een woordvoerder van het N.A.V.O.- hoofdkwartier bij Parijs heeft dins- de geruchten inzake een op han den zijnd aftreden van generaal Lau- ris Nordstad als opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdbrachten in Europa „ongegrond" genoemd. Eervol ontslag commissaris van politie Bergen op Zoom Bij Koninklijk Besluit is aan de heer A. J. J. van 't Hof met ingang van 1 januari 1961 eervol ontslag verleend als commissaris van gemeentepolitie te Bergen op Zoom in de rang van hoofdambtenaar derde klasse, met dankbetuiging voor de langdurige diensten als zodanig bewezen. De staking die de studenten van een •_-k. universiteit in Havanna hadden villen houden uit protest tegen de te rechtstelling van een studentenleider, is niet doorgegaan. Men wijt dit aan de ac tie van het blad „Revolueion". dat er bij de Cubanen op heeft aangedrongen geen gemene zaalc te maken met hen. die de -k. Cubanen tegen Castro willen opzet ten onder de goedkeurende blikken van de „Amerikaanse imperialistische gees telijkheid". KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Wierden toezeg Eysenga te Barneveld; te Har H. L. A. de Wijk vicaris te Warnsveld, bedankt voor Grootammers C. Vos te Bennekom. GEREF. KERK Beroepen te Arem Bruchterveld He- GEREF. KERK VRIJGEMAAKT Tweetal te Leerdam L. W. G. Blok huis te Zevenbergen en O. Mooiweer te Zalk. CHR. GEREF. KERK Tweetal te Zwolle L. Floor te Almelo, P. N. Ribbers te Noordsche- Schut. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Benthuizen C. van Dam JgK08ffi9BSMS3i*ww* Alléén Mssmvmsm E. J. SWAAB'S direct VERENIGDE FABRIEKEN De Franse tijd lieejt het oude Middelburg zware slagen toegebracht. De bevolking die in 1795 nog ruim 20.000 had bedragen liep na de Franse tijd tot 1S.000 terug. Wel trachtte het bewind van koning Willem x nieuw leven in de stad te brengen o.a. door pogingen tot herstel der vaart op China om thee. Verschenen is in twee lijvige delen de Catalogus der Bibliotheek van het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum. Het 2e deel bevatte de beschrijving van de scheepsjournalen van de koopvaardijschepen. Hierin komen we journalen tegen gehouden door L. Woutersen, schipper aan boord van het fregatschip „Zeeuw" op verschillende reizen naar Oost-Indië en China in de jaren 1816 tot 1821. Van dezelfde kapitein bestaan er ook nog „handelboeken", waarin hij verantwoording van de lading doet alsmede gegevens over de prijzen heeft vermeld. Zij bevatten ook allerlei bijzonder heden over plaatselijke handelsgebruiken. De Boer heeft ons in zijn „100 jaar Nederlandsche scheepvaart" over deze reizen gegevens meegedeeld. Er bestond te Middelburg de rederij Van den Broecke, Luteyn en Schouten, die in 1815 verlof kreeg het schip Middelburg onder de oud-Compagnieskapitein Van de Putte naar Batavia en Kanton te zenden. Vermoedelijk zijn de uitkomsten bevredigend geweest, want dezelfde rederij krijgt het jaar daarop toestemming voor de uitzending van een tweede schip met alle medewerking van de regering, die gaarne zag „dat ge poogd werd in den deerlijk vervallen staat van de Zeeuwsche hoofdstad, welke veel onder den ondergang der Compagnie geleden had, verbetering te brengen." Dit tweede schip was van een Pommers fregat van 230 last draagvermogen, voorzien van 'n tussendek en van niet minder dan 14 kanonnen. Het werd aangekocht voor 45.000 en kreeg de naam „De Zeeuw". Wat kon men echter in China verkopen? De lading was zeer ge varieerd van Zeeuwse chocolade en peperkoek tot kinderboeken en portretten van het vorstelijk huis en van tsaar Alexander en gene raal Blücher toe! De cultuur werd niet vergeten. „De Zeeuw" was bepaald een slechte zeiler en na onderbreking te Kaap de Goede Hoop en Batavia, kwam men 10 september 1817 in de voorhaven van Kanton aan. De lading werd verkocht voor 32.000 Spaanse matten (een zilveren mat was iets meer waard dan -wee gulden); 6626 kisten thee werden hier ingescheept. Na een reis van 7 maan den werd het uitgangspunt weer bereikt; op 18 juni 1818 kwam men te Veere voor anker. „Gode zij gedankt voor eene volbrachte en behouden reys." De inleggers voor deze reis hadden 15 van hun geld gemaakt. Een tweede onderneming werd opgezet, maar nu ontbraken de kis ten met boeken: het culturele werk had blijkbaar niet genoeg waar dering gevonden. Het tussendek was voor vervoer van militairen gereserveerd, die al direct aanleiding gaven tot ergerlijk wange drag. Na 84 dagen werd de Tafelbaai bereikt waar besloten werd voorraad op te doen. Woutersen tekende trots aan, dat er niemand gestorven was of ernstig ziek geweest. Moeilijkheden bleven niet uit, met o.a. een voortdurend beschonken kok. Het verblijf te China, waar de nodige kisten thee werden ingenomen liep zonder verdere bezwaren af. Op 17 mei 1820 werd het doel der reis, Middelburg, weer bereikt. Na afloop van de tweede reis heeft Woutersen nog een tocht met „De Zeeuw" naar Suriname gedaan. De kapitein is wel de man geweest die het beste op deze reizen gevaren heeft. Zijn verdiensten bedroegen 36.692. Hij had ook een veelomvattende taak: hij was gezagvoerder, supercarga, cargadoor en scheepsagent tegelijk. VVV^VVW^AAA^^VVV^WAAAVVVWVVVWSAAAAVSAAiWsW HOOG EN LAAG WATER 18 november uur meter uur meter uur meter uur meter nap nap nap nap1 Vlissingen 1.09 2.07 13.22 2.11 7.26 1.83 19.55 2.12 Terneuzen 1.36 2.22 13.50 2.25 7.54 2.00 20.25 2.29 Hansweert 2.14 2.36 14.26 2.36 8.28 2.13 20.57 2.42 Zïerikzee 2.51 1.52 14.54 1.46 8.13 1.39 20.36 1.67 Wemeldinge 3.00 1.84 15.16 1.74 8.28 1.62 20.51 1.91 MERK EN DEZE NAAM PLEEGZUSTER garanderen U de ECHTE, geneeskrachtige! PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Speciale bloedvormende en zenuwsterkende bestanddelen, die aan deze heerlijke wijn zijn toegevoegd, herstellen Uwener- gie, verhogen Uw weerstond. UITSLUITEND verkrijgbaar bij apotheker én drogist 1637. Piloot Storm moest ondanks het vertrouwen dat hij in deze maanmens stelde, een lichte aarzeling over winnen, alvorens hij aan diens uitnodiging gevolg gaf. Even keek hij zijn metgezel len veelbetekenend aan, zei zacht: „Ik weet niet wat hij wil, maar ik zal met hem meegaan. Jullie blijven hier, maar hou je gereed om mij eventueel te assisteren. Ik geloof niet dat hij kwaad in de zin heeft, maar je kunt nooit weten!" Na deze woor den volgde hij de maanman door de lange gang. Ondanks het schemerige licht had Arend nu volop ge legenheid de ander van nabij eens beter op te nemen. De. bijna leerachtige huid had een dof- blauwe tint, van haargroei was geen spoor te bekennen. De enorme bortkas huisde blijkbaar een paar fantastische longen, want hoe was het wezen anders in staat in deze ijle atmosfeer te ademen? Weldra bereikte het zonderlinge twee tal het einde van de gang en voor de zoveelste maal kon piloot Storm zich verbazen! Slager moet bedrijf half jaar sluiten De economische politierechter te Bre de heeft gisteren de slager W. D. uit Rijsbergen gelast, zijn bedrijf te slui- ien voor de duur van zes maanden. Bovendien kreeg de slager twee maal 25.boete wegens overtreding van distributiewet en de vleeskeurings- wet. De slager had op 2 augustus een dood kalf gekocht voor 10.Hij ver kocht de huid voor 25.en liet het kadaver drie dagen liggen bederven. t Advertentie) FEUILLETON DOOR: BARBARA STANTON 33 Daar ook Sally en „Nannie" niet van een verfrissende dronk afkerig ble ken, zaten ze weldra met hun drieën genoeglijk bijeen. Zelfs een minder goede opmerkster dan Sally zou heb ben geconstateerd, cial tussen David en de verzorgster van z'n dochter eeu ware genegenheid bestond. Geen wonder dan ook, dai beiden het na derend afscheid met enige weemoed tegemoet zagen. Intussen was David ditmaal bijzon der opgewekt. Hij deed allerlei vra gen over het uitstapje met Jill en Sally vond in antwoord daarop gele genheid hem en „Nannie" een paar amusante ogenblikken te bezorgen. „Je dochter krijgt blijkbaar veel no ten op haar zang", vertelde ze o.m.; „ik hoop dus maar, dat er geen te rugslag in de uitgeverij komt. We hadden de grootste moeite haar aan 't verstand te brengen, dat 'n nieuwe auto voor pappie en een televisietoe stel voor Nannie de capaciteiten van haar weekgeld te boven gingen. Ten slotte hebben we ons maar uitslui tend beziggehouden met de vraag, wat zij graag voor Kerstmis zou wil len hebben; dat leek althans veiliger terrein. O, ja, dat wilde ik nog we ten, vind je haar te jong om een ot ander huisdier te mogen hebben?" ,,'t Hangt er van af, welk soort van huisdier", antwoordde David behoed zaam. „Een huispoema zou wel heel schilderachtig zijn, maar ik betwijfel of de buren zo'n aanwinst zouden waarderen. Misschien zou een katje er nog mee door kunnen, nietwaar, Nannie? Tussen twee haakjes, wie kwam er op dat lumineuze denk beeld?" „Ik niet", antwoordde Sally, „maar je kent je dochter goed genoeg om te weten, dat ze er een eigen willetje op nahoudt. We hebben wel een half uur doorgebracht in de dierenafdeling van Harridge, omdat Jill maar geen keuze kon doen tüssen een „schattig konijntje", een sprekende papagaai een nog grotere herdershond dan Prince, enzovoort". „Niet dan over mijn lijk"; lachte Da vid. „Ik hoop, dat jij en Florrie haar niet hebt aangemoedigd in die bui tenissigheden „We hebben niets positiefs beloofd, maar houd je nu kranig, David tenslotte bleek Jill het meest te voe len voor een pekineesje". „Lieve help! En ik dacht nog wel, dat je me vriendelijk gezind was!" „O, ik weet wel, dat de meeste man nen pekinezen kleine verwende en keffende monsters vinden, met gekke namen, zoals Fifi en Frou-frou „Nu, zijn ze dat dan niet?" „Helemaal niet! Ik kreeg er een toen ik acht jaar was. Vader wilde er eerste niets van weten, maar' binnen een paar weken was hij net zo dol op „Tiger" als wij allemaal, ofschoon hij het voor geen geld zou hebben er kend". „Tiger nog wel!" lachte David. „Zou je niet evengoed een olifant ,3abs" kunnen noemen? Wat is er met het lieve dier gebeurd? Hij moet nu wel een veteraan zijn zou ik denken". „Hij is van ouderdom een paar weken geleden gestorven en 't heeft ons al len veel verdriet gedaan. Je zult dus wel niet verbaasd zijn als ik kwaad wordt, wanneer ik mensen op pekine zen hoor afgeven. Het zijn trouwe, moedige, aanhankelijke en lieve huis dieren en volgens mij uitstekend ge schikt voor kinderen. De beesten kunnen het niet helpen, dat sommige idiote vrouwspersonen ze vertroete len en doen alsof ze baby's zijn. Of Jill al oud genoeg is......?" „Dat moet „Nannie" maar uitma ken" viel David haar in de rede en de kinderjuffrouw antwoordde dade lijk: „Jill is altijd dol op dieren geweest cn ik geloof niet, dat zij te jong is er een op na te houden. Ik persoonlijk heb liever een hond dan een kat, maar U moet er aan denken dat ik na mei niet meer hier ben". „Herinner me _r niet aan, Nannie! De vraag hoe we 't zonder jou zullen klaarspelen, begint een soort nacht merrie voor me te worden. Nannie heeft al drie jaar lang vergeefs ge probeerd weg te komen", legde Da vid Sally uit, „maar nu heeft ze een ultimatum gesteld. Van mei af zullen Jill en ik het alleen moeten stellen, nietwaar, Nannie?" „Zover zal het hoop ik niet komen, meneer Levann", luidde het ant woord, „maar zoals ik voor uw thuis komst al tegen juffrouw Frayne zei. „Ik weet het, Nannie! Denk niet, dat ik je er een verwijt van maak. Je bent een beste, dat je 't hier zo lang hebt willen uithouden". Welk standpunt David nader uiteen zette toen Gustave, de eerbiedig glim lachende „maitre d' hötel" van de „Groene Kakatoe", hem en Sally naar een van de in „boxes" afgezon derde tafeltjes, bestemd voor extra- bevoorrechte klanten, had geleid. De naam van Melody Chase had wonde ren verricht en Gustave verwaardig de zich zelfs, persoonlijk van advies te dienen bij de keuze der spijzen. Voor ze de flat verlieten, was David nog- even naar zijn slapend dochtertje gaan kijken en 't had Sally diep ont roerd toen ze, hem van terzijde gade slaand, hem Jill een kushand zag toe werpen, alvorens hij zachtjes de deur achter zich sloot. „Ja, we zullen nooit weer iemand als Nannie vinden, vrees ik", zei hij aan tafel. „Je scheen noga) goed met haar op te schieten", ging hij glimlachend voort. „Niet iedereen wordt zo maar in haar heiligdom uitgenodigd". Sally voelde zich door zijn woorden gevleid, maar ze vroeg zich meteen af, of er dikwijls vrouwen op bezoek in de flat kwamen en of sommigen harer ook meer bij David dan bij Nannie in de smaak vielen! „Je zult zeker een advertentie voor een opvolgstei plaatsen?" zei ze. ,Ja, maar het is heus een probleem. Jill is te oud voor een nieuwe kin derjuffrouw; ze heeft een gouver nante nodig. Ik zou graag iemand hebbed, 'n beetje knap en aardig, die prettig gezelschap voor haar zou zijn, maar ik loop de kans, dat de keu kenmeid dan bedenkelijk de wenk brauwen zal fronsen en er van aller lei gebabbeld zal worden. Misschien zullen sommigen het mijn verdiende loon vinden, omdat ik Jill niet tijdig uit huis heb gestuurd, haar niet in een gezin heb uitbesteed". „Zou je dan willen, dat je dat gedaan had?" vroeg Sally die moeite had, zich niet verrast te tonen. „Lieve hemel, neen! Geen ogenblik! Ik laat Jill niet los, al zou ik zélf helemaal voor haar moeten zorgen. Als het ergste gebeurt en ik niemand kan vinden, die op haar kan letten, terwijl ik naar kantoor ben, geef ik mijn baan eraan en ga mijn geluk als schrijver beproeven. O, ik beweer niet, dat ik even druk zou worden ge lezen als Melody Chase, maar het zou al heel erg zijn als ik voor ons tweeën niet drje maaltijden per dag kon verdienen. En wanneer bleek, dat de flat me te duur werd, zou Florrie zeker nog wel een kamer op Cherry Tree House voor ons hebben", lachte hij. „Daar ben ik ook zeker van", be aamde Sally glimlachend. „En nu voor de verandering eens over jou", hernam David. „Wat denk je van een dansje, terwijl we op onze eendvogel wachten?" „Prachtig" (Wordt, vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 12