Beton en glas bedreigen de Tower a FELLE AANVALLEN OP LINKS VERKEER IN ZWEDEN Of/ZEWOINSMG-T/P 22?°, Kreymborg HET VERHAAL VAN EEN TANK VERDWEEN ONDER LAAG LAK NEDERLAND HEEFT WEER EEN GOUDEN MUNT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 PROV 1NCIALE ZEEUW&E COURANT 13 Kijkje vanaf „The Monument" Londen ruimt puin, maar niet zoals iedereen het zou willen Een witte Dorische zuil rijst omhoog in de rokerige lucht van oud-Londen. Als om te ontsnappen aan de stank van de Billings gate vismarkt, waar in de heel vroege ochtenduren eenzelfde be drijvigheid heerst als in de Parijse hallen, maar waar slechts weinige bezoekers van de Britse hoofdstad ooit iets van merken. Omdat liet nachtwerk is in de eerste plaats, maar bovendien om dat het geen verheven vermaak is te zien hoe de metropool van vis wordt voorzien. Wanneer de eerste toeristen komen zijn de straten al lang schoongespoten, de hekken voor de vïshallen gesloten en wat dan aan de helse herrie van de nacht nog herinnert is de penetrante geur, die men in een schilderachtige vissershaven accepteert als een bijdrage tot de sfeer, maar hier niet. Om het te ontvluchten kan men twee dingen doen. Een „sixpence" en dan.... ....311 treden omhoog Het eenvoudigst is het district di rect verlaten het snelst per on dergrondse, die vlak bij een station heeft maar ook kan men een six pence offeren aan een geüniformeer de man, die aan de voet van de slan ke witte zuil achter een loketje troont. Als tegenprestatie levert hij een kaartje en geeft hij een duwtje tegen het tourniquet dat toegang geeft tot het schaarsverlichte interieur van de witte zuil „The Monument" staat op een plaquette en verder leert men, dat deze imposante kolom herinnert aan de grote brand, die Londen in 1666 teisterde. Zeventig meter Even leerzaam, maar weinig opwek kend is een opschrift dat mededeelt, dat men 311 treden van de top ver- verwijderd is. Driehonderdelf treden uitgesmeerd over een hoogte van ze. ventig meter. De ruimte in de zuil laat nauwelijks de mogelijkheid open om elkaar te passeren en het is een druk verkeer daarbinnen, want dui zenden passeren jaarlijks de man aan het tourniquet wiens oogst dan ook uit talrijke sixpences bestaat. Met al die belangstelling van scholieren, le den van vrouwenclubs, padvinders en buitenlanders wordt het een moei zame klim, waarbij het gevaar van een dalende voet op het hoofd te krij gen niet denkbeeldig is. Halverwege de wenteltrap wordt men er met vriendelijk leedvermaak op attent gemaakt dat het eerste gedeelte is volbracht en tegen de tijd, dat het platform is bereikt heeft men spijt van die weggesmeten sixpence. Maar dat gevoel verdwijnt boven bij het zien van liet schouwspel, dat oud-Londen vanaf „The Monu ment" biedt. Een ijzeren hek be schermt de onvoorzichtige die voor j iets anders komt dan voor het pa norama en een tweede man in uni form leidt vriendelijk en voorko mend het eenrichtingsverkeer op de omloop. Londen is prachtig vanuit de hoog te. De grijze eentonigheid van de ge bouwen in dit district valt weg te gen het silhouet van koepels en kerk torens en de wijdse aanblik van de Theems, die op luttele honderden me ters afstand aan The Monument voor bijstroomt. Boven vallen echter ook de vele lege plekken in de buurt van de Tower op. Dat zijn de plaatsen waar Londen gewond werd in de laat ste oorlog en nog steeds herinnert puin aan de V-2 aanvallen, die ge richt op de „docks" achter het East- end, vooral ook hier veel schade aanrichtten. In 1671 tot 1677 bouwde men tus sen de lege vlakten, die de grote brand achter liet The Monument; op de littekens uit de periode 19401945 wil men monumentale gebouwen oprichten, wolkenkrab bers die het best weergeven hoe de Britse hoofdstad en zijn be volking ook de tweede wereld brand zijn te boven gekomen. De plannen liggen klaar, maar zoals met alle plannen voor do Engel se hoofdstad zijn er tal van pro testen binnengekomen. Met name het bestuur van de Tower of Londen heeft bezwaren, omdat die metershoge bergen van beton en na tuursteen de eeuwenoude Tower be dreigen en de even oude All-Hallows Church in de verdrukking zouden brengen. En de Tower is heilig. Ruï. nes binnen de metersdikke muren worden bewaakt als waren ze even kostbaar als de kroonjuwelen in de Wakefield Tower. Imposante kan toorgebouwen in de onmiddellijke na bijheid van dit unieke kasteel aan de Theems ziet men als heiligschennis en wanneer de plannen zouden wor den uitgevoerd zou dat een „trage die" ziin, aldus dr. Clayton van de AU Hallows Church. De kerk is historisch nauw ver bonden met het Tower-complex en werd in 1940 vernield, maar met Amerikaanse steun kon het ge bouw worden gerestaureerd. Ame rikaanse schepen meerden aan de Theems-oever in de schaduw van de Tower en losten er het materi aal voor de herbouw van de All HaUows Church. „All-Hallows-by- the-Tower" stond op de kisten. Hier werd Londen in het jaar 45 ge boren en het is geen wonder, dat de ze plek de Londenaar ter harte gaat. Met het opstellen van de plannen is dan ook zeer wel rekening gehouden met deze historische belangen, zelfs heeft men bij de Tower een „spre- kershoek" geprojecteerd, zoals in het Hyde Park, waar iedereen zegt wat hij wil. Vanzelfsprekend heeft nie mand dóar bezwaar tegen, maar an. ders ligt het met een gepland blok beton in S-vorm tussen de All Hal lows Church en de Theems. Daar komen de vrienden van All Hallows tegen in opstand. En zo ziet men vanaf de zeventig meter hoge ,,Monuniënt"-kolom nog steeds puinplekken rond de Tower. Lang zal dat wel niet meer duren, want met al hun conservatisme zijn de Londenaars grote slopers. Hun monumenten zijn hen heilig, maar krotten gooien ze zonder aarzelen tegen de grond. En dan gaat het alle maal in het groot. Uitgestrekte blok ken worden met de grond gelijk ge maakt. Een enorme bouwput ver schijnt, een hek er omheen en tien tallen meters hoge, slanke metalen kranen komen in actie. Ergens in zo'n hek is altijd een opening en daar staan dan urenlang de Londense in. gezonden- stukkenschrijvers, inspira tie op te doen. Straks gebeurt dat ook rond Tower Hill. Ongetwijfeld, want het is een plan waar 250 mil joen gulden mee gemoeid is. „The Monument" in Londen, witte Dorische suil van zeventig meter, opgericht na de grote brand in 1666. SCANDINAVISCHE BUREN BOOS „Eigenwijze" regeling voor Noordse Raad (Van onze correspondent). Scherpe salvo's worden de laatste tijd bij voortduring afgevuurd op het linkse verkeer in Zweden. De ba lans van de laatste zomer heeft na melijk een toenemend, aantal ver keersongevallen te zien gegeven, die moeten worden toegeschreven aan de „eigenwijze" Zweedse verkeersrege ling. De jongste aanval is afkomstig van achttien Deense, Noorse, Finse en Zweedse politici, die aan de Noordse Raad gevraagd hebben een dringend beroep te doen op de Zweedse rege ring, nu eindelijk over te schakelen op rechts verkeer. In elk geval, zo menen zij, zal de komende zitting van de Noordse Raad, die op 18 fe bruari te Kopenhagen begint, zich met deze kwestie moeten bezighou den. Men legt er vooral de nadruk op, dat het toenemende inter-Scandina- vische verkeer, de bouw van nieuwe grensoverschrijdende wegen, de ope ning van nieuwe veerverbindingen en de voorgenomen bouw van een brug over de öresund een eenheidsregeling vereisen. Dit te meer, omdat Zweden door zijn geografische ligging toch al een sleutelpositie inneemt in het Scandinavische verkeer. Volgens de laatste berekeningen steeg het aantal grensoverschrij dingen in Scandinavië sedert 1951 van 9 tot 21 miljoen per jaar. De helft van de reizigers maakt van auto's en andere motorvoertuigen gebruik. Alleen over de Zweedse grens kwamen in het afgelopen jaar reeds 3,3 miljoen reizigers. Dit getal wordt voor 1970 geschat op 7 miljoen. Het argument, in bepaalde Zweedse kringen gehanteerd, dat Engeland en IJsland ook nog aan het linkse verkeer vasthouden, wordt ontze nuwd, omdat het in deze gevallen gaat om geïsoleerde eilanden. Pas na een bootreis komt de reiziger, die rechts verkeer gewend is, in links verkeer terecht. Zweden ligt echter, zo meent men, in het hart van Scan dinavië en trekt elk jaar meer tran- sitoverkeer aan. Luchtmacht is niet bang De commandant van de vliegbasis Leeuwarden van de koninklijke luchtmacht, kolonel J. L. Bosch, heeft aan het gemeentebestuur van Leeu- warderadeel en aan de Nederlands hervormde predikant te Cornjum, ds. H. Gietema, verzocht medewerking te verlenen bij het beschikbaar stellen van ongeveer tachtig woningen in de dorpen rond de vliegbasis voor de huisvesting van luchtmachtpersoneel. Het verzoek van de comandant is een reactie op de uitlating van ds. Giete ma tijdens de vorige week gehouden protestactie van dorpsbewoners tegen het straaljagerlawaai en -gevaar. Ds. Gietema suggereerde toen, dat het luchtmachtpersoneel zelf op veilige afstand van de vliegbasis woont, o.a. Het verzoek van de commandant is 'n in Harlingen en Hardegarijp. (Advertentie) Parka-coat Een sportieve stoere Jas in uni poplin, gevoerd met krulmouton. Ceintuur rondom 6 jaar nu 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: S Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 - Vllssingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Vanaf „The Monument" kijkt men neer op Oost-Londen, Rechts de Theems met Tower Bridge. Het witte kasteel in het midden is de beroemde Tower. Links achter de witte kerktoren de grijze spits ■van de „AU Hallow's Church". Tussen deze kerk en de Theems- oever is een enorm S-vormig gebouw gepland, waartegen de vrienden van „All Hallows" in het geweer zijn gekomen. B. en w. Genemuiden dienen klacht in tegen raadslid B. en w. van Genemuiden hebben bij de officier van justitie te Zwolle een aanklacht ingediend tegen de heer K. B. Bakker, raadslid voor de vrije C.H. U„ die zich in een op schrift gestelde rede, welke hij wilde uitspreken in de jongste gemeenteraadsvergadering, beledigend over het college van bur- -emeester en wethouders had uitge- aten. De heer Bakker beschuldigde b. en w. onder andere van „valsheid in ge schrifte, „diefstal uit de gemeente kas" en „corruptie". Gift voor Institute of Social Studies De Ford Foundation heeft een bedrag van 45.000 dollar beschikbaar gesteld aan het Institute of Social Studies in Den Haag. In de jaren 1961-1963 zal daaruit aan ongeveer 75 studen ten een beurs voor het deelnemen aan een van de cursussen kunnen worden gegeven. In het bijzonder komen hiervoor in aanmerking de programma's waar- mee het instituut dit jaar is begon nen, namelijk de cursus in „compre hensive planning", in kinderbescher mingsmaatregelen, een voortgezette studie in de bestuurskunde en een cursus voor Frans-sprekende studen ten, in het bijzonder uit Afrika. GEWEZEN SYMBOOL IN BASTOGNE Eens fier strijdros, nu sullig paradepaard BASTOGNE in het zacht glooiende Belgische land schap is vandaag aan de dag de woede van de Tweede We reldoorlog, die er ruim 15 jaar geleden tierde nog goed aan te zien. Vele dingen her inneren aan de harde realiteit van de decemberdagen 1944. De huizen van het kleurloze stadje dragen veelal onbehol pen gepleisterde littekens fen wanneer men Bastogne na dert treft men aan de kant van de beurtelings hellende en dalende weg een tweetal roodbruin verroeste tankka nonnen aan. Stille getuigen van de harde strijd, die in de laatste maand van 1944 in en DUKAAT IS NIET VERDWENEN Van vrijdag af zullen n Nederland gouden munten zijn, die vol gens de nu geldende muntwet zijn geslagen. In de afgelopen weken heeft de rijksmunt te Utrecht namelijk tweede wereldoorlog voor het eerst na de voor rekening van de Twentsche Bank 3605 stuks voor de verkoop bestemde gouden duka ten aangemaakt. In tegenstelling met het gouden vijfje en het gouden tientje is de du kaat de enige gouden munt die niet uit het Nederlandse muntstel sel is verdwenen. Mi nister Lieftinck, tijdens wiens ambtsperiode de muntwet 194-8 tot stand kwam, zag deze munt als een middel tot schatvorming en als grondstof van onbe twistbaar gewicht en gehalte en als een van rijkswege gegarandeer de handels- of negotie penning. In deze laatste hoedanigheid vooral heeft de gouden dukaat een eeuwenoude tradi tie. De naam dukaat komt oorspronkelijk van een zilveren munt uit het. Sicilië van de 12e eeuw. Toen in de tweede helft van de 13e eeuw in Ve netië een gouden munt werd geslagen, die het omschrift droeg „Sit tihi Christe datus quem -to regis iste ducatus" (aan U, Christus, zij opgedragen dit hertog dom, waarover gij heerst), is dit laatste woord „ducatus" als benaming voor soortge lijke gouden munten blijven bestaan. Met de rijksdaalder is de dukaat Nederlands oudste munt. Bij de creet van de Staten-Ge- neraal van 4 augustus 1586 werd de gouden dukaat in datzelfde jaar voor liet eerst in Nederland geslagen. Sedertdien heeft hij zijn volle gewicht in goud behouden en is mede als gevolg daar van in de laatste drie en een halve eeuw, naast de zilveren Oos tenrijkse Maria There- sia Tlialer, geworden tot een der meest ge wilde handelsmunten. De muntslag van de dukaat is sinds 1586 met een kleine onder breking tussen 1808 en 1814 onveranderd ge bleven tot op de huidige dag. De voorzijde toont een geharnaste man met het omschrift: ..Concordia res parvae crescunt" eendracht maakt macht) bene vens het muntteken. het muntmeestersteken en het jaartal. De keerzijde draagt een versierd vierkant waarin de woorden „mo(neta). aur(ea) reg (ni) Belgii ad legem imperii" (gouden munt van de Nederlanden volgens de wet des rijks). Voorts heeft de munt een kabelrand. De rijksdaalders, gul dens en alle overige pasmunten van ons muntstelsel mogen niet door iedereen worden aangemunt. Met de gouden dukaat is het in dit opzicht anders ge steld. Volgens artikel 5 (3) van de muntwet 1948 „staat het eer ieder vrij voor zijn re kening gouden dukaten •te doen slaan aan 's rijks munt, wanneer de werkzaamheden voor het rijk of de overzeese rijksdelen dit niet verhinderen, 's Rijks munt is (ech ter) niet verplicht par tijen goud beneden honderd kilogram aan te munten in dukaten". Van 1642 tot 3808 wer den meer dan 57 mil joen dukaten geslagen, van 1808 tot aan de tweede wereldoorlog circa 4 miljoen stuks. Vooral van de zijde van verzamelaars lieeft voor de Nederlandse dukaat steeds grote be langstelling bestaan. De thans in opdracht van dc Twentsche Bank geslagen dukaten dra gen net jaartal 1960, zo deelt deze bank in een toelichting mede. om het stadje is gevoerd. Verderop in de groene heu vels imponeert de zuilengale rij van een groot Ameri kaans gedenkteken, en op het marktterrein van Ba stogne staat men plotseling oog in oog met een bronzen generaal Patton, wiens borst beeld voor het front van een middelzware Sherman M-4 tank de jaren trotseert. Jarenlang stond op het marktter rein het bikkelharde, reële sym bool van de Amerikaanse vecht mentaliteit zoals die tijdens een heroïsche strijd zegevierde over verbitterde pantsertroepen van Von Rundstedt: een verroeste Sherman tank met een troosteloze grijsgrauwe kleur, gedeukt, ge schilferd, en met gapende gaten waar Duitse anti-tank granaten het centimeters dikke pantser als papier openscheurden. Het brok metaal, eens een trots „strijdros" van Pattons snelle tankeenheden, dat meevocht om de Amerikanen in Bastogne te ontzetten, vertelde een eigen en juist verhaal over de intensiteit van de gevechten. Evenals de littekens aan de wo ningen dit nog steeds doen voor de opmerkzame bezoeker. In be schadigde staat herinnerde de tank aan het verschrikkelijke van de. oorlog. Dit is nu verleden tijd. Het ver wrongen massief toont niet meer dc realiteit van de oorlog. Een aantal Amerikaanse soldaten van een tankonderdeel in West-Duits- land heeft dit gewezen gedenkte ken, en vooral symbool, van een keurig glanzend groen lakje voor zien. De tekenen van een herig gevecht zijn verdwenen onder een duimendikke groene kleur en net te witte sterren met strepen. De stoere Sherman lijkt nu als nieuw, pas uit de fabriek, een net parade- apparaat van het .Amerikaanse leger. Maar toch... het was misschien beter geweest de tank in zijn oor spronkelijke staat te laten met de wrange sfeer, die het werktuig omhulde als symbool van moed, en als waarschuwing Neen, wanneer men zich nu bij het monument bevindt krijgt men dezelfde indruk als bij een verblijf in een netjes opgeruimde kamer voorzien van een uitbundig blij kleurtje, nietszeggend Het werkelijke verhaal dat de tank destijds vertelde is verdwe nen onder een welgedane laag groene lak 0 Het Europese centrum voor atoom onderzoek (C.E.R.N.) heeft een elektro nische rekenmachine in gebruik geno men die in haar soort de grootste op het Europese vasteland is. Het gewicht van de machine, die 42.000 operaties per seconde kan verrichten, is negentien ton. A<1»f>rTe.ntte i Een waar/ijk geschenk is de wereldberoemde portable nlivett licht Iraai degelijk en mét tabulatorI E CHj i 5 Olivetti Lettera 22 f is een cadeau voor het leven Onmisbaar in deze moderne tijd. I Verkrïjgb. bij Fa. L. v. Sparrentak Zonen, Lange Delft 117, Middelburg Fa. S. Birkhoff Zn., Lange .V-orsUtraat 72-74 - - -Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5