Goese fietser maakte ommetje voor politie ZAAK-00STERLAND TROK DE AANDACHT VAN DE VAKPERS CONCERTZAAL MIDDELBURG KRIJGT CENTRALE VERWARMING Nourilax ZEEUWSE V.V.H. ORGANISEERT ACTIE OVER ZELFBESCHERMING 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1961 EN VOOR KANTONRECHTER TERNEUZEN.... Wachtmeester uit Terhole zette vergeefs achtervolging in Het werd de wachtmeester der rijkspolitie L. P. uit Terhole op de avond van de 13de september toen hij controlediensten uit voerde op de Hulsterweg, be paald niet gemakkelijk ge maakt. Onder het schijnsel van een straatlantaarn zag Tilj een wielrenner naderen, die zonder verlichting op de rijbaan reed. De wachtmeester ging midden op de weg staan en begon met zijn rode lantaarn het stopteken te geven. De wielrenner passeer de hem links, boog iéts dieper over het stuur, keek nog enkele malen achter zich of de achter volging zou worden ingezet en was toen in de duisternis ver dwenen. De wachtmeester nam hèt niet 1 Hij spreng op de fiets en reèö in een ..straf" tempo de tien kilometer naar de Perkpolderhaven, maar trof daar geen wielrenner aan. Die had blijk baar een ommetje genomen, want hij arriveerde eerst na een uur om toen tegenover de politieman alles te ont kennen, ook al bleken op zijn race fiets de „meest elementaire begin selen van verlichting" te ontbreken. Verdachte, handelaar F. van H. uit Goes, verscheen dinsdagmorgen ook niet in het kantongerecht té Terneu- zen, waar de zaak tegen hem behan deld werd. Verdachte is geen onbe kende", begon de officier, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop. „Hij heeft al talrijke gevalletjes achter de rug, onder meer gevangenisstraffen we gens smokkelarij. Het zou ook on waarschijnlijk zijn geweest als deze man voor de poütieman zou hebben gestopt, om zich te laten bekeuren. Zijn reacties gaan nu eenmaal een andere richting uit!". Conform de els werd van H. ver oordeeld tot 50 subs. 10 dagen, wegens liet niet stoppen, twee maal 5, subs, tweemaal 1 dag wegens het ontbreken van voor- en achterverlichting, en 1 subs. 1 dag, omdat op het rijwiel geen spatborden aanwezig waren. Amazone-rit De Axelse assistent-bedrijfsleider J. H. de R. stond terecht omdat hij op 25 oktober te Sluiskil, zijn verloofde in de zogenaamde „amazone-zit" achter op de bromfiets had vervoerd. De R. vond dat „decenter in ver band met de nauwe rok van zijn ver loofde". „Dat verweer horen we vaak", begon de officier, „maar als de dames menen dat hun rok te nauw is, dan moeten ze maar niet achter op een bromfiets gaan zitten. Als we het om die reden zouden tolereren zou dit ee nte grote concessie aan de mode worden". Eis 6, subs, twee da gen, uitspraak 5 subs. 1 dag. Dq Gentse makelaar L. C. zou op de 28ste augustus in de Terneu- zense Westkolkstraat niet hele maal rechts van de weg hebben gereden en zodanig zijn gestopt, dat daardoor een botsing tussen twee andere auto's ontstond. Verdachte zelf kon zich totaal niets meer van de gehele zaak herinneren. Er was bovendien nog al wat ver schil tussen de inhoud van het pro ces-verbaal en de verklaringen van de beide getuigen. Laatstgenoemden bleken te hebben moeten stoppen, om dat de auto daar al stond en passeren uiterst moeilijk was. Dat de auto niet helemaal rechts zou hebben gereden en te abrupt zou hebben gestopt, kon niet worden bewezen, zodat de kan tonrechter tot vrijspraak kwam. In trapgat gevallen De Roosendaalse koopman A. R. was op 23 juli op de rijksweg nabij Ter- neuzen enkele malen naar links uit geweken, toen een autobus hem wilde passeren. Bij de tweede manoeuvre zette hij de autobus „klem", waar door twee buspassagiers in het trap gat van de bus vielen en lichte ver wondingen opliepen. De koopman werd bij verstek veroordeeld tot 50 subs. 10 dagen. De bejaarde landarbeider in ruste. A. H. uit Zaamslag had op 17 augustus I Aftnertenttet nabij het „Zwaantje" te Terneuzen bij het oversteken van de weg, geen voorrang verleend aan een personen auto. H. werd „geschept", zwaar ge wond en moest tien weken in het zie kenhuis verblijven. De overtreding kostte hem bovendien 25 subs. 5 da gen. De verpleegster J. C. van B. had op 20,juli te Clinge met haar bromfiets een langs de weg geparkeerde scoo ter aangereden. Eis 20 subs 4 da gen. De Têrneuzense depotchef J. W. V. S. had door drukte vergeten, dat hij moest optreden in een aanrijdings zaak. Volgens zijn verklaring had hij vlak na zijn vakantie personeelsmoei- lijkheden gehad en was de hele kan tongerechtszaak vergeten. Schrikbarend De boete van 25 subs 5 dagen die de officier eiste vond hij schrikbarend hoog. „Er wordt wel eens gezegd", aldus verdachte „als je er buiten kimt om getuige te spelen, doe dat dan, want je wordt er altijd minder van. Ik heb dat nooit gewild, maar dit bedrag van 25 schrikt ook mij zodanig af, dat ik er in de toekomst wel voor „passen" zal om getuige te zijn". Kantonrechter mr. H. van de Belt Predikant slipte met auto op weg naar de kerk Kerkganger gaf lift en dienst kon doorgaan Ds. C. Bezemer uit Zierikzee, die zondagmorgen te Bruinisse een preek beurt vervulde, slipte op de heenweg met zijn auto op het gladde wegdek, van de Dorpsweg te Bruinisse en kwam in de naast de weg liggende sloot terecht. Gelukkig kon mevrouw Klompe, eveneens op weg - naar de kerk. de onfortuinlijke pastor, die van de slippartij gelukkig geen letsel bekwam, een lift verschaffen, zodat de kerkdienst zonder noemenswaar dige vertraging kon beginnen. De auto die op zijn kop in de sloot stond, werd later door de brandweer auto op het droge getrokken. d-s;' toonde wel enig begrip voor deze ar gumentatie en bepaalde de boete op 15 subs. 3 dagen. Dè automatenmonteur J. p. H. uit Rotterdam had op 18 juli met een snelheid van 80 kilometer per uur door de bebouwde koni van Terhole geraden en was bovendien in een on overzichtelijke bocht drie andere au to's gepasseerd. Verdachte verklaarde haast te heb ben om de boot nog te halen. Hij had nogal wat te doen ómdat hij een paar dagen later zou gaan trouwen. „U hebt wel alles in het werk gesteld om te verongelukken en dan had U geen boot in Perkpolder en ook geen hu welijksboot in Rotterdam meer ge haald", aldus mr. Schenkenberg van Mierop, die boeten eiste van 25 subs, 5 dagen en 75 subs. 15 dagen. Uitspraak 25 subs. 5 dagen en 50 eubs. 10 dagen. HOOFDARTIKEL IN ,J)E GEMEENTESTEM" Reglement van orde dient te worden nageleefd In het Jongste nummer van het iveekblad „De Gemeentestem een gezaghebbend orgaan in de kringen van de gemeentebesturen is een hoofdartikel gewijd aan de beroeps procedure die destijds is aange spannen door de oud-wethouder Z. van Oosterland tegen een beslissing van de raad tot toelating van drie nieuwe leden. Het betoog in de Ge. moentcstem spitst zich toe op de vraag of het zon-der meer geoorloofd is van een reglement van orde voor de vergaderingen van de raad af te wijken. De geschiedenis in Oosterland, waarover de procedure van het be roep heeft gelopen heeft zich sa mengevat als volgt afgespeeld. Door het bedankenvan 5 raadsle den bleef er een raad over van 2 le den, die in een z.g. derde vergadering uiteindelijk bevoegd waren over de toelating van nieuwe leden te be sluiten. Nu schrijft het reglement van orde van Oosterland voor dat de toelating niet kan plaatshebben voordat éen commissie .van onder zoek de geloofsbrieven van de nieuwbenoemden heeft onderzocht. Deze commissie aldus schreef het reglement voor moet bestaan uit drie leden van de raad. Aangezien echter de raad destijds slechts uit twee leden bestond, heeft derhalve het onderzoek plaatsgevonden door een commissie van twee leden. Ingevolge de bepalingen van de kies wet kan tegen de toelating van nieu. we leden bezwaar worden gemaakt. Dit gebeurde in het onderhavige ge val door de heer Z., die o.m. aan voerde dat het reglement van orde niet was nageleefd. Gedeputeerde Staten van Zeeland, die in eerste instantie op het beroep schrift hadden te beslissen, spraken als hun mening uit dat de grief van het niet-naleven van het reglement van orde op zichzelf stond en geen aanleiding kon geven tot beroep op grond van de Kieswet. Deze opvatting wordt echter door „de Gemeentestem" niet onder schreven. Aangezien de Kieswet geen „beperkte mogelijkheid" van beroep kent, kunnen vrijwel alle grieven die er tegen een toelating van raadsleden zijn, te berde wor den gebracht.- De omstandgheid dat een grief, zoals in het Oos- terlandse geval wordt aange voerd, zelden voorkomt, mag aldus de Gemeentestem niet leiden tot de conclusie dat er geen aanleiding is voor een be roep. Gedeputeerde Staten heb ben voorts gesteld dat de raad Onderhoud militaire gebouwen aanbesteed In het genlebnreao te. Bergen op Zoom werd ten overstaan van de eerstaanwezend ingenieur der genie openbaar aanbesteed het jaarlijks onderhoud voor 1961 aan militaire gehouwen en werken in Middelburg, Viissingen, West-Soiiburg en Ame- rauiden. Er zijn elf inschrijvingen binnenge komen. Hoogste was van L. J. Dek ker uit Viissingen voor 57.800. laag ste C. v. d. Klippe uit Viissingen voor 48.280. Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel bespreekt de veertarieven De kamer van koophandel en fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen komt donderdagmidag a.s. in hotel „Rotterdam" te Tërneuzen in alge mene vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. een be spreking Van de in het vooru.tzicht gestelde verlaging van de veertarie ven op de veerdiensten over de Wes- terschelde voor enkele categorieën van vervoer en voorts de behande ling van de begroting der kamer voor 1961. bevoegd is om van het reglement van orde af té wijken. In deze opvatting staan zij niet alleen, want ook prof. Oud heeft zich op hetzelfde standpunt gesteld. Niet echter „De Gemeentestem" die met kracht van argumenten stel ling neemt tegen deze opvatting. Onder meer wordt aangevoerd, dat verschillende vernietigings- besluiten van de Kroon hun grond vonden in afwijkingen van het reglement van orde. Trou wens zo vraagt de redactie zich af, waarom zou men er een regle ment op nahouden, indien daar van min of meer vrijelijk kan worden afgeweken. Duidelijk met meer instemming staat het weekblad achter het Ko ninklijk Besluit waarbij in tweede instantie op dit beroepsschrift wordt beslist. Inderdaad erkent-de Kroon afwijking van het reglement van or de, doch slechts indien er gegronde redehen voor aan te voeren zijn. In het Oosterlandsi' geval was het on mogelijk met drie leden over de toe lating te adviseren zodat noodge dwongen is afgeweken. De redactie tekent bij deze overweging aan, dat de Kroon nog verder steun voor haar afwijzing van het beroep ge vonden heeft in de bepaling van het reglement waarin de raad bevoegd is verklaard in gevallen waarin niet wordt voorzien, zelf te beslissen. Het hoofdartikel besluit met de con clusie dat de Oosterlandse beroeps procedure, naast andere beslissin. gen, duidelijk heeft gemaakt dat het reglement van orde in de raden dient te worden nageleefd en dat hiervan slechts om zeer gegronde redenen mag worden afgeweken. Vr, 'JdS{ gr0. 'Of "o, 'Or an ontdek .een nieuwe wereld Opening nieuwe cbr. kleuterschool Goes De nieuwe kleuterschool aan de J. P. Ooenstraat te Goes van de Vereni ging tot bevordering van het chris telijk kleuteronderwijs te Goes zal op donderdag 24 november a.s. wor den geopend. Wethouder J. J. van Melle zal de opening om drie uur 's middags verrichten. Raad Middelburg vergadert maandag De gemeenteraad van Middelburg houdt a.s. maandag 21 november zijn maandelijke vergadering, aan vang 2 uur, in het stadhuis. Reimond Kimpe exposeert in Bilthoven Zaterdag a.s. opent de heer C. Schïlp in „De Kuyl" te Bilthoven een schil derijententoonstelling van de Middel burgse kunstschilder Reimond Kim- je. Deze expositie blijft geopend tot 13 december a.s. Militair bezoek aan Sluis Deze maand krijgt Sluis weer mili tair bezoek. Een afdeling van de A. A.T. (Aan- en Afvoer Troepen) uit Tilburg komt haar Sluis met onge veer 50 manschappen en 25 voer tuigen voor het houden van een oefe ning op 23 en 24 november. De sol daten zullen gelegerd worden op het parkeerterrein aan de St.-Anna- straat. Collecte De klaprooncollecte te Goes heeft f 361,41 opgebracht. IN GROTE ZAAL EN SOLISTENKAMER B. en w. vragen de raad lening voor aanleg Het bestuur van de stichting Con cert- en Gehoorzaal 1945 te Middel burg heeft de gemeenteraad ver zocht om een geldlening van onge veer 17.000 beschikbaar te stel len voor de financiering van de aan- legkosten van een centrale verwar ming in de grote zaai en de stern en solistenkamer van de Concert en Gehoorzaal. De stichting zal het bedrag bij wij ze van annuïteit tegen 4% pet. per jaar in een tijdvak van 15 jaar te rugbetalen. B. en w. van Middelburg stellen de raad voor dit verzoek In te willigen. Voorts heeft het stichtingsbestuur verzocht om het jaarlijkse subsidie met ingang van 1961 te verhogen. In het eerste subisidie-voorstel voor 1961 stellen b. en w. de raad naar aanleiding daarvan voor om de stichting een subsidie te verlenen ten bedrage van het explotatietekort over 1961 met een maximum van 7500. Tot nu toe werd 2200 bij gedragen en de geraamd extra last van f 5300 willen b. en w. dek ken door verlaging van de post voor onvoorziene uitgaven. „y I verstopping! een (5tfnirt£) pYodukt V ^T20 tabletten 60 STREEKDAG TE KRUININGEN In verband met ongelukken en mogelijk oorlogsgevaar De Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening in Zeeland zal een voorliehtingsactie voor haar leden op touw zetten over „Individuele zelf bescherming". Deze cursus is bedoeld oiu zowel bij ongelukken in normale omstandigheden als hij een ramp en in tijd van oorlog te kunnen optre den. De V.V.H. organiseert dit in ver band met de vele ongelukken, die zich tijdens huishoudelijke werk zaamheden voordoen en ook met het oog op hitte- of radio-actieve stra len, die bij een atoomexplosie in ge val van oorlog zouden kunnen voor komen. Dit verklaarde dinsdagmorgen me juffrouw B. C. J. Vroom in het Dorpshuis te Kruiningen tijdens de streekdag voor de bestuursleden van de bij de Provinciale V.V.H. aange sloten organisaties. De deelnemers aan deze voorlichtingsactie ontvan gen een „studiegids" en kunnen na zes weken een test afleggen. De da mes, die dit „examen" met goed ge volg afleggen, móeten dan op hun beurt de huisvrouwen op een „hui selijke" manier voorlichting geven, zo verduidelijkte mejuffrouw Vroom. De regering staat achter deze cur sus en verleent er financiële mede werking aan. In deze vergadering, die onder leiding stond van de presidente, mevrouw S. C. de Casembroot-Baronesse Van der Feltz, werd verder het woord ge- gevoerd door mejuffrouw W. J. H. Westers. Zij nam de diverse aspec ten die de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening telt, onder de loep. Uitvoerig ging zij in op de vele mo gelijkheden tot bejaardenhulp, zowel wat betreft de sociëteit als de meer huishoudelijke werkzaamheden. Daarna bracht zij de hulp aan over vermoeide moeders van grote gezin nen ter sprake. Reisindrukken Na een gezamenlijke broodmaal tijd was in de middagbijeenkomst het woor aan mevrouw van den Bosch-de Jongh, vertegenwoordig ster van de V.V.H. bij de N.O.V. I.B. Zij gaf op onderhoudende wij- zo haar reisindrukken weer uit Clirysoupoulus, een streek in Grie kenland, die, mèt een gebied in Soedan, hulp van de N.O.V.I.B. ontvangt. In Soedan zorgt de Nederlandse hulp voor verbetering van de pluimvee- en veestapel. De activiteiten in de omgeving van het armoedige Chry- soupoulus worden gevormd door de aanleg van een pijpleiding. Deze dient om het meikverlies van de koeien in de schrale heuvelachtige streek tegen te gaan, zo bleek uit de woorden van mevrouw Van den Bosch. Middelburg heeft nieuwe bouwgrond nodig B. en w. verzoeken de raad onteigening goed te keuren In verband met de snelle uitgifte van bouwgrond in de Stromenwijk te Middelburg in feite is alle In die wijk beschikbare bouwgrond ver kocht of in optie uitgegeven is 't zaak ten spoedigste een ander ge bied tot ontwikkeling te brengen, teneinde aan de vraag naar bouw grond te kunnen blijven voldoen. De keus van b. en w. 'van Middel burg is hierbij gevallen op het ge bied, liggende tussen Koninginne- laan, Koudekerkseweg, Kruisweg en Breeweg, dat in het uitbreidingsplan in hoofdzaak is bestemd tot agra risch gebied zonder bebouwing. In de toekomst is het echter wél be stemd voor bebouwing. Een plan in onderdelen, waarvan de voorberei dingen reeds ver gevorderd zijn, zul len b. en w. binnenkomt ter vaststel ling aan de gemeenteraad aanbie den. Het college is met de eigenaren van gronden iri dit gebied In onderhande ling getreden. Met sommigen is over eenstemming bereikt, met anderen niet. Het is volgens b. en w. dus zaak zo spoedig mogelijk een ontei gening te beginnen met betrekking tot die gronden, waarvan de eigen dom tot nu toe niet langs minnelijke weg 'kon worden verkregen. B. en w. verzoeken de raad het plan tot onteigening voorlopig te willen goed keuren. In hun voorstel verklaren b. en w., dat 't exploitatiesaldo voor de Concertzaal zich steeds ongun stiger ontwikkelt. Deze ontwik keling wordt enerzijds veroor zaakt door de aflopende rijks subsidie-regeling, die in 1957 nog 2000 bedroeg maar elk volgend jaar met 500 is verminderd, anderzijds door een kleine terug gang in de opbrengst van huren en vergoedingen voor gebruik van zaalruinite. De exploitatie kosten blijven vrij stabiel. Voor «r—1961 moet men rekening houden met een tekort van rond 5320; Het verliessaldo van 1946 tot 1959, rond 13.700, werd van het eigen stichtingskapitaal, groot 36.000, af geboekt. Bij een verwacht tekort van rond 5000 per jaar zou de stich ting het nog 3 tot 4 jaar kunnen volhouden en dan ongetwijfeld te rugvallen op de gemeente, zo me nen b. en w. Geref. vrouwen van Schouwen vergaderden Een geslaagde contactmiddag werd vorige week te Bruinisse gehouden! van de gereformeerde vrouwenvereni gingen op Schouwen-Duiveland cri Tliolen. Gastvrouw waren de dames van de gereformeerde vrouwenvereni ging „Tot Arbeid Geroepen" te Brui nisse. Mevrouw Wielemaker, die we gens h3ar aanstaand vertrek naar Loosdrecht voor de laatste maal aan wezig was, sprak een kort welkomst woord. Het referaat van mevrouw Francke uit Kerkwerve over het oorlogsvraag- stuk, werd met aandacht gevolgd en gaf aanleiding tot een vlotte nabespre king. Mejuffrouw J. C. Padmos voerde met enige leden van haai hervormde jeugdclub een lintenspel op Leden van de verschillende verenigingen deden daarop hun best om in onder linge wedijver hun bijdragen in pro za of poëzie, zo goed mogelijk voor te dragen. Nadat tevoren reeds thee en koffie was geserveerd, volgde later een ge zellige koffietafel. Met het zingen van het bondslied werd daarop aan het avondprogram ma begonnen. Een toneelstukje „Een lach en een traan", werd geestig op gevoerd. De dames IJzelenberg en Steketee kregen met hun „Oude liefde roest niet en toch" de lachers op hun hand, terwijl mevr. Steketee daarna nog met „De Boe- kenreeks" voor algemene vrolijkheid zorgde. Mevrouw IJzelenberg droeg daarna een zelfgemaakt gedirht voor, dat tevens diende om afscheid te nemen van mevrouw Wielemaker. de presidente der veren ig'ng Een pas send geschenk werd aai. het slot van het gedicht overhandigd Ook het oudste lid van de vereniging, mevr. Van den Berge-Hoek bood daarna nog een geschenk aan Mevrouw Wielemaker droeg op haar beurt een gedicht van mevrouw IVie- brens-Beekman voor. getiteld: „Bij het naar huis gaan". Mevrouw Tiemersma uit Zierikzee beëindigde de dag met dankgebed. Clinge wil raadhuis verbeteren Op de begroting voor 1961 van de f emeente Clinge komt een post voor en bedrage van 200.000. ter ver betering van het bestaande raadhuis, c.q. de bouw van een geheel nieuw gemeentehuis. In de gemeente hoopt men op de bouw van een nieuw huis voor de vroedschap, doch een defini tieve beslisring is nog niet gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4