Nieuwe regeling op komst voor schorsing van burgemeesters MOGELIJKE MISSTAPPEN BIJ PACIFICATIE BALIEMVALLEI? STEWARDESSEN WILLEN PROCES BEGINNEN TEGEN K.L.M. VLISSINGEN HEEFT EEN HONDERDJARIGE WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 PROVINC IALE ZEEUWSE COURANT MINISTER TOXOPEUS TOT TWEEDE KAMER: Bij regering was niets bekend over geschil op Schouwen-Duiveland (Van onze Haagse redactie) De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, is met vele Tweede Kamerleden van mening, dat de regeling van het buiten functie stellen van een burgemeester, in gevallen waarin zulks in verband met het instellen van een onderzoek naar zijn gedragingen noodzakelijk is, onvoldoende moet worden geacht. De regeling van de schorsing van een burgemeester, neergelegd in artikel 66 van de gemeentewet, behoeft dan ook herziening. Ook acht de minister het niet juist in gevallen als deze „ziekteverlof" te verlenen. De minister stelt zich voor een herziening, onder meer van art. 66 der gemeentewet, aan de orde te stellen na de indiening van het in uitzicht gestelde wets ontwerp met betrekking tot de wijkraden en bijzondere raden. In aansluiting daarop zal tevens een herziening van het rechts positiebesluit burgemeesters 1932 worden bevorderd. De minis ter deelt een en ander mee in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot zijn begroting voor 1961. Ook de minister betreurt het, dat zich in de laatste tijd enkele ge vallen hebben voorgedaan, waarin de gedragingen of het beleid van een burgemeester tot zijn ontslag moesten leiden. De bewindsman heeft, echter de stellige indruk, dat de commissarissen der konin gin bij het aanbevelen van per sonen voor het vervullen van de functie van burgemeester met be trekking tot het inwinnen van inlichtingen omtrent hun ante cedenten en het beoordelen van hun bekwaamheid en geschiktheid de zorgvuldigheid in acht nemen, welke met het oog op de beteke nis van het ambt van burgemees ter geboden is. In verband met de vraag of een der recente gevallen van rumoer een bur gemeester betrof, die in zijn vorige gemeente ook reeds moeilijkheden had gehad de minister neemt aan, dat hier bedoeld is de vroegere bur gemeester van Bruinisse tekent de bewindsman aan, dat noch te zij nen departement» noch bij de com missaris der koningin bekend was, dat destijds in deze gemeente voor het uitspreken van een oordeel in een geschil, waarbij de burgemeester be trokken was, een commissie van on derzoek en tot bemiddeling was in gesteld. Meningsverschil Inmiddels is de minister bij navraag gebleken, dat in het voorjaar van 1953 een meningsverschil tussen de toenmalige burgemeester van Brui nisse en de directeur van het centraal bouw- en woningtoezicht op Schou wen-Duiveland heeft bestaan omtrent de aanleg van een rioolzuiveringsin stallatie in die gemeente. Door de commissie van toezicht voor het centrale bouw- en woningtoezicht op Schouwen-Duiveland is in deze een uitspraak gedaan, waarmee deze in terne aangelegenheid als afgedaan werd beschouwd. De verdienstelijke MINISTER TOXOPEUS: Goese „verschrijvingen niet bij prov. griffie bekend H (Van onze Haagse redactie). M Minister Toxopeus acht het provinciale toezicht op de fï- nanciële gestie van de gemeen- H tebesturen voldoende. Dit deelt de bewindsman mee in zijn me- m morie van antwoord aan de m Tweede Kamer betreffende zijn H begroting voor 1961. De minister zegt verder, dat het hem bekend is, dat door H middel van zogenaamde „ver"- j§ schrijvingen niet in de begro- =f ting geraamde uitgaven uit een gemeentekas zijn gedaan. De- H ze „ver"sclirijvingen te Goes waren uiteraard, aldus de be- windsman, niet bij de provin- ciale griffie te Middelburg be- kend. IlllllltllllllllllllllllllllN Beroep afgewezen tegeii belastingambtenaar Dinsdag heeft de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tegen de Rotterdamse be lastingambtenaar G. L. die zijn ont slag had gekregen, omdat hij anderen zou hebben aangezet tot het doen van onjuiste aangiften voor de inkomsten belasting. Een met hem bevriende dame, die naar aanleiding hiervan moeilijkhe den kreeg met de inspectie der belas tingen. zou hij beloofd hebben te hel pen, mits zij hem een bedrag van 200 gulden ter hand stelde. Toen de zaak haar achteraf meeviel, stelde zij de inspecteur der belastingen van een en ander op de hoogte. De Centrale Raad verklaarde het beroep van de lieer L. ongegrond. Hij was namelijk van oordeel, dat de opgelegde straf niet evenredig was aan de gepleegde overtreding. 0 Volgens de „Ostsplegel". het wat de situatie In Oost-Duitsland betreft door gaans goed Ingelichte voorlichtingsorgaan van de Westduitse Soclaal-Democratt- setae Partij, beeft gemeld dat ln het ge bied van Dresden een stakingsgolf gaan de is.' waarbij zich ook Incidenten hebben voorgedaan. wijze, waarop bedoelde burgemeester naar het oordeel van de commissa ris der koningin zijn functie in de ge meente Bruinisse had vervuld, was voor de ambtsvoorganger van minis ter Toxopeus aanleiding zijn benoe ming in de gemeente Goes te bevor deren. Niei bruikbaar Daar schorsing van een burgemeester door de Kroon drie maanden niet te boven kan gaan, is dit middel, naar het oordeel van de minister, gezien de tijd welke in de regel met het in stellen van een onderzoen gemoeid is, reeds hierom minder bruikbaar. Schorsing moet bovendien als een ingrijpender maatregel dan ver lof worden beschouwd en is min der op haar plaats als niet vol doende aanwijzingen bestaan, dat de betrokken burgemeester voor ontslag in aanmerking zal komen. In de praktijk wordt daarom in een dergelijk geval door de com missaris der koningin, na overleg met de minister van binnenlandse zaken, aan een burgemeester mee gedeeld, dat hem voor onbepaalde tijd verlof is verleend en dat hij zich, in afwachting van het re sultaat van het onderzoek, dient te onthouden van de uitoefening van zijn functie. Voor de vrees, dat een burgemeester niet voldoende beschermd zou zijn tegen ongemotiveerde klachten, be staat volgens minister Toxopeus geen grond. Indien een klacht tegen een burgemeester wordt ontvangen, wordt door tussenkomst van de com missaris der koningin een onderzoek ingesteld, waarbij de betrokken func tionaris uiteraard de gelegenheid wordt geboden zich terzake te ver klaren. KLACHTEN TEGEN GOUVERNEMENTSAMBTENAAR Procureur-generaal N.-Guinea in Nederland voor onderzoek (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal in Nieuw- Guinea, mr. G. W. voa Meyenfeldt, Is voor een nader onderzoek inzake mogelijke ontoelaatbare handelingen van de 28-jarige bestuursambtenaar R. G., die in 1958 en 1959 voor een groot deel geheel zelfstandig de pa cificatie van de Baliemvallei bewerk stelligde, thans in Den Haag. In Nieuw-Gulnea waren klachten over het optreden van de heer It. G. bij de procureur binnengekomen. Bij het onderzoek dat mr. Von Meyenfeldt in het overzeese rijksdeel instelde zou hij op tegenwerking van de zijde van het gouvernement, en met name van gouverneur dr. P. J. Platteel zijn ge stuit. De komst van de heer Von Meyen feldt naar Nederland het bekend worden, van de naar het schijnt niet geringe onenigheid tussen gouver neur Platteel en de procureur, en de aard van de ldachten die de beer Von Meyenfeldt thans onderzoekt, hebben in departementale kring niet weinig beroering gewekt. Op het hoogste ni. veau op liet departement van binnen landse zaken houdt men zich met Naar wij uit zeer betrouwbare bron vernamen, zouden de klachten tegen het optreden van de bestuursambte naar K. G. betrekking hebben op slachtoffers die tijdens de pacificatie van de Baliemvallei zouden zijn ge vallen. Zoals men weet heerste tot voor kort in de Baliemvallei een onafgebroken stammenoorlog. Jaarlijks vielen meer dan duizend doden in de onder linge strijd der papoea's. In deze Integratie oorzaak van rel in New Orleans Bereden politie heeft dinsdag in New Orleans een menigte van tenminste honderd blanke jongelieden terugge slagen die trachtte door te dringen tot het terrein van een der lagere scholen waarop maandag voor het eerst negerkinderen werden toegela ten. Toen drie negermeisjes, opnieuw door politiemannen begeleid, voor de tweede dag de MeDonoghschool in gingen, werden zij evenals de vorige dag door een menigte uitgejouwd. Men hoorde uitroepen als „Ga naar huis nikkers". De blanke jongelieden slaagden erin door de politieverster- king heen te breken maar op het schoolterrein werden zij door bereden politie teruggedreven en verspreid. Een volwassen man, die met een politieman begon te vechten, werd gearresteerd. Mond- en klauwzeer richt schade aan in Engeland In Engeland en Schotland, beeft men ernstig te kampen mot mond- en klauwzeer. Degc epidemie is een dag of tien geleden begonnen en de die renartsen hebben gemeld dat zij bij zonder herig is. Reeds zijn 17.000 dieren, met een ge schatte waarde van 500.000 pond, af gemaakt en nog is geen eind van de epidemie in zicht. De destructie van nog duizenden stuks vee, schapen en varkens is gelast. Ernstig als zij is, heeft deze epidemie nog niet de om vang bereikt van die van l951-'52, welke vier maanden heeft geduurd en welke noopte dieren met een waarde van ongeveer 2.500.000 pond t« vernietigen. door meerdere oorlogszuchtige stam men bewoonde streek kreeg de thans 28-jarige bestuursambtenaar R. G. een bestuurspost, nadat hij in 1956 als aspirant-controleur in dienst van het gouvernement in Nieuw-Guinea was Dit jaar keerde de heer R. G. naar Nederland terug en in april werd hij voor hetgeen luj in de Baliemvallei had gepresteerd, benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. SLACHTOFFERS. Uit goed geïnformeerde bron verna men wij dat de heer G. in zijn acti viteiten in de Baliemvallei die kennelijk bij de topfunctionarissen van het gouvernement gewaardeerd werden toch op niet te onder schatten verzet is gestuit. Klachten die geuit werden tegen zijn optreden, zouden spreken van „overschrijden van grenzen van het toelaatbare". Het is niet uitgesloten, zo vernamen wij voorts, dat er tijdens het pacifi cerende werk van de heer G. een werk dat duizenden menslevens red de enkele slachtoffers zijn geval len. Deze slachtoffers zouden geval len zijn, aldus onze goed geïnfor meerde zegsman, bij pogingen die ondernomen werden om de heer G. van het leven te beroven. K.N.M.B. steunt loonbeleid regering In de gisteren te Utrecht gehouden algemene najaarsvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, is de heer P. G. van de Weele met alge mene stemmen opnieuw als voorzit ter gekozen. Uitvoerig werd gesproken over het loonbeleid. Deze bespreking leidde tot een motie, waarin de vergadering als haar mening uitspreekt, dat de nieuwste toevoeging aan de algeme ne aanwijzing der regering, inhou dende, dat openbreking van C.A.O.'s nu moet worden tegengegaan, in overeenstemming is met gezonde so ciaal-economische opvattingen en derhalve met een juiste politiek me de t.a.v. het midden- en kleinbe drijf, en derhalve moet worden on dersteund. De directeur van de bond, mr. F. Portheine, gaf in de middagvergade ring een uiteenzetting over een aan tal actuele problemen, waaronder dat van de gevolgen van de arbeids tijdverkorting. De meest recente foto van prinses Astrid van Noorivegen met haar ver loofde, Johan Martin Ferner, met wie zij op 12 januari van het volgend jaar in Oslo zal trouwen. Winkelpersoneel wil vrije zaterdagmiddag AI het winkelpersoneel dient een vrije zaterdagmiddag te hebben. Dit is de mening van de vakorganisaties van het winkelpersoneel, de Algemene Bond „Mercurius" (N.V.V.), de R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelpersoneel fH.K.W.) „St.-Franc.is- cus van Assisie" (K.A.B.) en de Ne derlandse Christelijke Beambten- bond (C.N.V.). Naar deze bonden gisteren meedeel den zijn zij van mening, dat de ar beidsomstandigheden van het winkel personeel zo nauw mogelijk moet aansluiten aan die van de overgrote meerderheid der werknemers en dat afwijkingen slechts toelaatbaar zijn voor zover het bijzondere karakter van het winkelbedrijf deze strikt no dig maakt. Nu in de óverige secto ren van het bedrijfsleven de vijfda- fenweek praktisch overal verwezen- jkt zal worden door invoering van een gehele vrije zaterdag, dient het winkelpersoneel binnen afzienbare tijd althans over een vrije zaterdag middag te beschikken. Relletjes in Durban In de lokasie Cato Manor, bij Dur ban, hebben zich dinsdagmorgen vroeg ordeverstoringen voorgedaan Sii verband met de overbrenging van ongeveer 400 gezinnen uit Cato Ma- nor naar de nieuwe lokasie Kwa Masoe. Toen gemeentearbeiders in de vroege ochtend begonnen met het afbreken van 147 woningen in Cato Manor, trachtte een aantal Afrika nen. dit te beletten. Zij riepen de hulp in van andere inwoners uit de loka sie en deden een beroep op alle Afri kanen om niet aan het werk te gaan. Toen zij echter geen steun kregen, trachtten zij de autobusdiensten in de war te sturen door met stenen naar de bussen te gooien en wegver sperringen op te werpen. Tal van Afrikanen gingen echter te voet naar de dichtstbijzijnde halte, waar wel bussen konden vertrekken. Intussen zijn twee pantserwagens en vijftig met stenguns en geweren be wapende politiemannen in Cato Ma- nor gearriveerd om de rust te her stellen. Eerder in dit jaar werden'bij onge regeldheden in Cato Manor negen politiemannen gedood. VIJFJARIG CONTRACT LOOPT AF Geen betrekking voor het leven (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen overwogen veer tien K.L.M.-stewardessen, wier dienstverband na een vijfjarig con tract op 1 november afloopt, een pro ces te beginnen tegen de K.L.M. Zij maken deel uit van de eerste groep van 29 stewardessen, die onder een in 1954 ingestelde nieuwe regeling in beperkt dienstverband voor vijf jaarals stewardess ln dienst tra den. De K.L.M. voerde deze nieuwe regeling in op grond van de overwe ging, dat stewardess geen betrekking voor het leven is en kan zijn. Enkele jaren na de invoering van de regeling ontstonden moeilijkheden, toen de K. L.M. stewardessen van 85 jaar en ou der wilde ontslaan. Het gewestelijk arbeidsbureau heeft toen ook geen vergunning hiertoe gegeven. Het vijfjarig contract houdt in, dat de K.L.M. de stewardessen, aan het einde van haar loopbaan een grond- functie aanbiedt of bemiddelt bij het verkrijgen van een passende functie elders. Naar de K.L.M. in juni mede deelde, hebben „van de in 1954 er 1955 in dienst gekomen stewardessen niet allen zich de consequenties van het vijfjarig dienstverband gereali seerd, met als gevolg, dat de K.L.M., in overleg met de vereniging van ste wardessen en de directie van het ge westelijk arbeidsbureau, zich bereid heeft verklaard, de arbeidsovereen komst ta verlengen en te laten eindl- gèn op uiterlijk 31 oktober I960. Dit betreft wij citeren nog steeds de K.L.M. een 28-tal stewardessen, die in de gelegenheid zullen worden gesteld een haar zoveel mogelijk pas sende grondfunctie in het bedrijf te gaan bekleden. Zij, die hiervoor in aanmerking wensen te komen en de dienst van de K.L.M. verlaten, krij gen de beschikking over het saldo van een gunstige spaarregeling ge durende de diensttijd. Gnlangs heeft de directie van ons bedrijf, op verzoek van de betrok kenen zich nog eens ernstig bera den of verlenging van het dienst verband wenselijk is. De conclusie is echter, mede op grond van bo venstaande overwegingen, dat het contractuele dienstverband van maximaal vijf jaren gehandhaafd Sinds gisteren beeft Vlissingen een hon derdjarige.' Het is de weduwe J. A. Pou- w aarts-Ratelband uit de Noordstraat waar gisteren vele vlaggen uithingen en tiental len kennissen en fa milieleden in het ver enigingsgebouw bij eenkwamen om deze Vlissingse met deze bijzondere verjaardag geluk t« wensen. Dat Vlissingen trots is op zijn honderdja rige is geen wondei'. Burgemeester mr. B. Kolff stak deze trots niet onder stoelen of banken toen hij; ver gezeld van wethouder M. A. van Popering en gemeentesecretaris J. W. Peters, met lui de stem - de jarige Is wat hardhorend de gelukwensen van de morgen dooi- de fami lie in het vereniging gebouw aangebod droeg een vrolijk en ongedwongen karak ter waarvoor niet in het minst de verte genwoordigers van het Belgisch Loods wezen zorgden, die de weduwe van hun vroegere collega ln dc bloemetjes zetten. Ze lieten 't daar ove rig) gemeente overbracht. De recsptl* gister- xetten de jarige bo vendien op een fraaie stoel die zij als ver. jaardagsgeschenk aanboden. Inspecteur M. Declerq haalde nog enkele oude her inneringen op en de heer B. Vollemaere bood een schilderij van het oude Roeiers- hoofd aan. In een bloemrijke toespraak en dito gedicht maak te de heer M. Aspe- slagh melding- van wieta- |ult -het leven"1 van Vlissingens oud ste inwoonster, waar. na hij ter verho ging van de feest vreugde voor de jarige enkele liedjes uit de oude doos voor speelde als „Zilver draden tussen het foud". Het was een lijde dag voor een blijde jarige en dc fa milie van kinderen, kleinkinderen en ach. terklelnkinderen. dient te blijven in het belang van de stewardessen zelf, het vak en het bedrijf". Tot zover de K.L.M., die van mening is, dat een om schakeling van stewardess op een andere functie niet te laat mag geschieden. De veertien stewardessen, die thans een proces tegen de K.L.M. overwe gen, hebben geen gebruik gemaakt van de arbeidsbemiddeling door de K.L.M. en gaven de voorkeur aan een aanvrage tot ontslagvergunning bij het arbeidsbureau. Deze door de K.L. M. ingediende aanvrage is inmiddels ingewilligd. De veertien stewardessen zijn van mening, dat het contract haar destijds is aangeboden toen zij reeds een deel van haar opleiding achter de rug hadden en dat niet- tekenen toen het einde van haar loop baan zou hebben betekent. Naar aanleiding van deze lezing deelt de K.L.M. mede, dat onmiddellijk bij indiensttreding van de meisjes, mon deling is medegedeeld, dat het ging om een beperkt dienstverband van vijf jaar. Geen sneeuwman voor Hillary De uit achttien man bestaande ex peditie onder leiding van sir Ed mund Hillary heeft haar speur tocht naar de „afschuwelijke sneeuwman", die. in de Himalaya zou voorkomen gestaakt, zo heeft een woordvoerder van de expedi tie maandag meegedeeld. Men is er niet in geslaagd een „meeuw- man" op te sporen. Wel heeft men voetsporen van hem gevonden. Hillary is nu op weg naar de plaats, waar andere expeditieleden vertoeven en zal nu met hen de reactie van het menselijk lichaam gaan onderzoeken op een perma nent verblijf op zeer grote hoogte. Vereniging tegen ambtelijke willekeur opgericht Te Amsterdam is thans opgericht de Nederlandse vereniging tegen ambtelijke willekeur. Deze vereni ging stelt zich ten doel een beter begrip te vestigen, enerzijds door de ambtenaar te doordringen van zijn dienende taak ambtelijke willekeur te bestrijden, en anderzijds het pu bliek er van te overtuigen dat de be staande wetten en voorschriften moeten worden nageleefd. Zij tracht dit doel te bereiken door actieve bijstand te verlenen in geval door een overheidspersoon willekeu rig en zonder noodzaak belemmerend wordt gehandeld. De bijstand zal be staan uit een onafhankelijk onder zoek van de betreffende zaak, het spreken met de superieuren van de betrokken tak van dienst en zonodig het inschakelen van de pers; gratis juridisch advies te verstrekken; te gen gereduceerd tarief juridische bijstand te verlenen. Het bestuur van de stichting bestaat uit: voorzitter de heer A. C. M. Post- huma, secretaris-penningmeester de heer A. Kokernoot en mr. H. F. Heiërman. Duitse schadevergoeding totaal 25 miljard mark De Duitse bondsrepubliek zal in to taal minstens 25 miljard mark als schadevergoeding voor door de na- tionaal-socialistenbegaan onrecht betalen, aldus heeft een hoge func tionaris van het Westduitse ministe rie van financiën, Zorn, in het „Bul letin" van de regering meegedeeld. Tot nog toe is ongeveer twaalf mil jard mark opgebracht en daar zal in de komende jaren zeker nog eens zoveel bijkomen. Er zijn overeenkomsten gesloten met Frankrijk voor meer dan 400 miljoen mark. met Griekenland voor meer dan 150 miljoen, met België voor meer dan 80 miljoen, met Noorwe- £en voor meer dan 60 miljoen, met uxemburg voor meer. dan 18 mil joen en met Denemarken voor meer dan 16 miljoen mark. De betalingen aan Nederland ge schieden in het kader van het Duits- Nederlandse vergelijk. Tot nog toe zijn 2,7 miljoen persoon lijke aanvragen ingediend waarvan tot ap 30 juni 1,4 miljoen waren af gehandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3