I Vlissingen huldigde commissaris C. v. d. Mark bij zijn afscheid Zeeuwse Almanak tS-ijpe LAATSTE NIEUWS exportshag, rooktabak en sigaren. MEISJESHANDEN AAN ROER VAN DE „ADRIANA VOOR HERSTEL WESTKAPPELSE ZEEDIJK 52.000 NODIG VeukoJk Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 OVERSTELPEND BEZOEK AAN RECEPTIE Geen boeman met sabel, maar vriend EEN KLEIN GROEPJE school- kinderen stond dinsdagmiddag in de grote zaal van „Britannia" te Vlissingen voor politiecom missaris C. van der Mark. Het voerde een bord mee, waarop met knapen van letters te lezen stond „Veilig Verkeer". Plotse ling stapte uit hun midden de 11-jarige Annemieke v. d. Woes- tijne naar voren en bij de woor den „U was onze vriend steeds weer" haalde zij een „ge wichtige" zak met 3169 centen te voorschijn, die zij met schuchter gebaar aan hem over handigde. Alle leerlingen van 16 Vlissingse lagere scholen hadden ieder een duit in dat zakje gedaan om de heer Van der Mark die met deze grootse af scheidsreceptie 16 jaar politiewerk te stellen een mooi aandenken aan in deze stad afsloot, in de gelegenheid hen te kopen. „Want", zo zei even later de heer L P. van Oorschot, „U was voor Vlissingen niet de boeman, die niet de sabel rammelde, maar de vriend, die achter iedere moeilijkheid met veel kundigheid de diepere oor zaak zocht". En daarmee had hij niets teveel gezegd. Getuige de over stelpende hoeveelheid belangstellen- v Woorden, die vaak vergezeld gingen den, die commissaris Van der Mark van geschenken, bij het neerleggen van zijn functie de hand kwamen drukken. (Advertentie) Toen het officiële gedeelte van de receptie achter de rug was stelde zich een lange rij gasten op, die lang zaam langs de scheidende functiona ris en zijn vrouw schoof. Bezoekers, die later de receptiezaal verlieten, moeten dan ook hebben gedacht: ..Daar was nu letterlijk iedereen..." Steeds weer moesten stoelen worden aangedragen om de belangstellenden uit alle geledingen van de bevolking, gemeentelijke overheid, recherche, militaire, burgerlijke en politieorga nisaties, bedrijfsleven, kortom alles wat met het Vlissingse politiekorps en zijn commissaris te maken heeft, een plaatsje te geven. Vertrouwen Het afscheid groeide uit tot een grootse hulde aan de man, „wie het gelukt is het politiekorps te maken tot een instituut, dat vertrouwen wekt". Met deze woorden tekende de heer Van Oorschot raak de figuur van de heer Van der Mark, wiens be noeming hij als loco-burgemeester destijds zeer had gestimuleerd. Aan zijn woorden waren reeds vele voor afgegaan van een rij sprekers, die allen hartelijk lof aan de scheidende politieman toezwaaiden en er vólgden nog vele andere op. (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA NV Nedcrsbaat 19 - Middelburg Tel 01180-2962 Burgemeester rar. B. Kolff, die namens de gemeente de aanwezi gen begroette, noemde het voor de heer Van der "Mark „eind goed, al goed", nu hij deze betreMdng zo eervol beëindigde. De burge meester ging in zijn speech even in op de tweeledige taak van de commissaris van politie, ten op zichte van de gemeente en de justitie, waarop hij zich haastte te verklaren, dat de gemeente over de vervulling daarvan nooit enige zorg had gehad. Kenmerkend voor de lieer Van der Mark noemde mr, Kolff het, dat hij alle jaren in een politiebureau, dat al niet meer aan de eisen van deze tijd voldoet, als het ware had „ge spaard" voor zijn opvolgers. Hulde en dank bracht de burgemeester de heer Van der Mark voor zijn veel zijdige behartiging van belangen. Het hoofd van het parket te Middelburg, mr. G. J. B. v. d. Dussen, noemde de politiecommissaris in hoge mate vak bekwaam en prees hem om zijn bij zondere eigenschappen. Als oudste van de hoofden van dienst sprak ge meente-arts R. Grippeling woorden van dank en hulde, waarna ir. J. H. Krietemeijer de katheder beklom om als voorzitter van de verkeerscom- missie zijn erkentelijkheid uit te spreken voor de besprekingen, waar in commissaris Van der Mark zo'n buitengewoon groot aandeel heeft ge had. Loftuitingen Kort maar bijzonder hartelijk was ook het toespraakje van de heer F. P. C, Mijs, de directeur van de N.V. Haven van Vlissingen. Deels van per soonlijke aard waren de woorden van het raadslid F. van Sabben, die aan Overweldigend was de belangstelling in Britanniate Vlissingen dinsdag middag voor politiecommissaris C. van der Mark, die zijn functie na meer dan zestien jaar neerlegde. Vele hartelijke, 'woorden werden hem toe gevoegd en de waardering werd ook vaak uitgedrukt in geschenken. Na mens de N.V. Kon. Mij. „De Schel de" bood de president-directeur, de heer J. W. Hupkes, (linkseen ca deau aan. Foto P.Z.C.). VAN TOT BAD-MINDED. In Koewacht bestaan plannen tot de aanleg van een gemeentelijk zwem bad, aldus heeft burgemeester G. C. E. M. Dieriek tijdens de laatste raadsvergadering bekend gemaakt. Men heeft zich wel gerealiseerd dat zo'n zwembad nog enige consequen ties met zich brengt en men over weegt daarom ook om in een „aan looptijd" te leren van het baden te ge nieten, de leerlingen van de scholen een beetje „bad-minded" te maken. Daartoe zal men wekelijks een klas leerlingen een gratis bad aanbieden in het gemeentelijk badhuis. P.H. 245 is weg. Enkele dagen geleden is de P.H. 245 van het vliegveld Haamstede naar Teriet bij Arnhem al zwe vend vertrokken voor een jaar lijkse onderhouds- en inspectie- CONCLUSIE... Pietje uit Goes was door zijn mama naar de kapper gestuurd en toen hij terugkwamwas zijn papa in tussen thuisgekomen. De papa. van Pietje, wel te verstaan. Een strenge papa, die handel en wandel van zijn kroost nauwlettend placht gade te slaan en zo kwam het ook, dat hij Pietje aan een vaderlijke inspectie onderwierp. Papa was niet erg onder de indruk van de resultaten, die de kapper had bereikt, ,,'t Lijkt, waarachtig wel of de ratten aan je geknaagd hebben", sprak hij bitter. Pietje verwerkte die mededeling even, haalde eens adem en antwoord de toen, met heel de wijsheid van zijn zeven jarens „Dan viel jij zeker erg bi) ze in de smaak!" Waarop papa deemoedig hst (kale) hoofd boog-n beurt. Elke zaterdag en zondag konden de leden van de zweef- vliegclub er hun hart ophalen en zelfs solo-diploma's halen, maar nu is het tot volgend jaar afgelopen. Een der leden, de heer N. A. Dambruin, mocht na loting de vlucht meemaken, getrokken door een militaire Piper Haamstede- Teriet was een kwestie van an derhalf uur en de heer Dambruin maakte ondanks een beetje kou. toch een mooie vlucht. MVZÏEK-BAZAAR Als een muziekkorps geen actie voert voor nieuwe instrumenten, dan is het voor uniformen- Zo ook met ..Con Amort" te Hcedckenskerke. dat een bazaar heeft georganiseerd ten bate van het uniformenfonds. Het was gezellig druk, er werd flink gekocht en de „Con Amorc"-mensen zien zich al bijna in de nieuwe pak jes lopeo.- RECEPTIE. Zaterdag zal er te Nieuwdorp een receptie worden gehouden ter ere van het echtpaar Gelderblom en in het bijzonder voor de heer Gelderblom. Hij is namelijk 25 jaar arts in Nieuwdorp en Lewedorp; enkele dagen terug was het echt paar Gelderblom bovendien 25 jaar getrouwd. Men zou van dub bel zilver kunnen spreken en de vele vrienden en kennissen zullen op de receptie de arts een blijk van waardering aanbieden. DUBBEL ROER Hoewel de vaartuigen van de Bruse mosselkwekersvloot alle van de nieuwste gemakken rijn voorzien en vooral ook wat navigatie betreft bij zonder goed zijn uitgerust, was er tot nu toe oog geen schip niet een dubbel roer. Inmiddels is het daar van ook al gekomen, want de „Bru 23" heeft er een. De eigenaars, de ge broeders Jameiet, zullen hun schip na beter kannen manoeuvreren. duidelijke waardering niets te wen sen overlieten, waarna nog de deken van het Corps Consulaire in Vlissin gen, do heer J. F. Boonstra de heer Van der Mark vriendelijk toesprak. Getroffen door al deze loftuitingen en de enorme belangstelling bij zijn ?<>t- trek uit het Vlissingse politiekorps bedankte de heer Van der Mark daar na allen, met wie hij in zijn loop- liaan zo prettig had samengewerkt. Na 41 jaar dienst „is de bezem, die steeds heeft gepoogd binnen het ka der van het korps schoon te vegen, wat versleten", zo lichtte de heer Van der Mark zijn aanvraag tot ont slag toe. Hij verklaarde, dat Vlissingen recht heeft op een beste commissaris van politie, die met 100 procent van zijn krachten achter zijn functie staat. Daarom beschouwde hij deze receptie als een kroon op zijn werk en be dankte hij allen, die hem zestien jaar lang hadden terzijde gestaan: de B. B., de Kon. Marine, Marechaussee, douane, brandweer, gemeente, loods wezen, rijkspolitie, de commissaris van politie in Middelburg, het par ket. de Kon. Mij. „De Schelde" en de Zeeuwse pers. Eerder op de middag heeft het korps in het politiebureau af scheid genomen van commissaris Van der Mark. Namens het per soneel werd hem daarbij een ver rekijker overhandigd, terwijl de organisatie en de poïitiesportver- eniging hem kostbaar glaswerk ten geschenke deden. Rotterdam, dinsdag Beslag gelegd op grote zending Wordt morgen op de Middelburgse markt verkocht VER BENEDEN DE WAARDE. Let op de geel-rode vlag. Bezoek minister De Pous aan Zeeland uitgesteld Het bezoek dat de minister van eco nomische zaken, drs. J. W. de Pous, voornemens was deze week aan Zee land te brengen is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Wegens werkzaam heden in de Kamer is de minister namelijk verhinderd naar Zeeland te komen. Het was de bedoeling, dat de minister besprekingen in Middelburg zou voe ren, en tevens enkele delen van Zee land zou bezoeken. Notaris te Axel benoemd Bij k.b. is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Middelburg met als standplaats de gemeente Axel, de heer D. H. de Graaf, kandi daat-notaris te Zwolle. Hij is be noemd in de plaats van de heer J. Meijling, die eervol ontslagen is. (Slot van pag. 1) „Dat gebeurt niet. 't Is pas een nieuwe én een goeie", weet ze met grote zekerheid. Ja, en ook op het stouwen van de lading hebben ze van schipper Faasse een goeie kijk meegekre gen, zodat als je ze zo lioort alles heel vlotjes en makkelijk verloopt. Maar pas later, wanneer het ijs een beetje gebroken is, komt er toch uit, dat het voor de twee meisjes zware en soms ook spannende dagen zijn geweest. Dagen, waarin ze gelukkig heel veel medewerking van andere schippers, sluismeesters en be vrachters hebben gelsregen, maar waarin het echt ook wel gespan nen heeft. Bij het „op peil" varen bijvoorbeeld: in één keer de ge opende sluizen door. „We hebben het muurtje niet ge raakt", zegt de oudste en daar is ze toch wel trots op. Dat niég dan ook wel! Misschien met drie... Sinds drie weken is Giel Verkam men aan boord en dat vinden ze toch wel een rustig idee. Boven dien zou het voor de beide meis jes te zwaar zijn geworden, maar., „met drie zou het misschien nog wel gegaan zijn", meent Miep, een nuchtere jongedame, met veel ge voel voor humor. Vanwege de foto hult zo zich evenals haar zus ter in hun „schippersdracht", spij kerbroek met trui. „En zeker een kijker of zo in m'n hand", weet ze bij voorbaat. Twee meisjes aan het roer van een binnenschip. Ze hebben het uit stekend in handen; weten pre cies wat ze willen en wat ze kun nen en treden op met een prettig aandoende, rustige zelfverzekerd heid. „Maak het niet te gek", waarschuwt Miep „anders gooien ze ons straks de bieten naar ons kop Dan toch nog de herinne ring aan een angstig ogenblik. Dat was toen ze op een nacht wakker werden en tot de ontdek king kwamen, dat het schip dreef in plaats van vast te liggen. Los geslagen van de paal. „We waren al middenop", herinnert Lenie zich en daar blijft het bij. Voor het overige is alles goed verlopen. Vader Faasse, die er eerst wel een zwaar hoofd in had, kan gerust zijn, aan de wal in St. Philips- land. Met Giel Verkammen erbij zal het waarachtig wel gaan en in ieder geval blijven ze varen tot de campagne achter de rug is. Voor Lenie is het varen dan hele maal gebeurd, want met kerst gaat ze trouwen. Met een boer uit St. Philipsland en daar moet ze zelf nog een beetje om lachen. Niet vanwege die boer, maar van wege het feit, dat ze het dek van de „Adriana" voor het erf van een boerderij zal moeten verrui len. „Ik zou niet wennen aan de wal", verzekerde Miep, maar haar SCHIPPER FAASSE ..•flinke dochters... zuster is ervan overtuigd, dat het wel mee zal vallen. En dat is ook de overtuiging van moeder Faas se, die zelf 36 jaar heeft meege- varen met haar man. Rustige, flinke meisjes. Maar al leen wanneer ze vertellen over die angstige ogenblikken van de 21ste september, klinkt de nervositeit nog door in hun stemmen. En dc bewondering voor bun vader, die evenmin als zijn dochters, zijn tegenwoordigheid van geest ver loor, maar daarentegen, hoewel zwaar verminkt, nog de laatste instructies gaf. „Hij dacht nog aan zoveel dingen", zegt Lenie peinzend. „Zo zijn heel flink ge weest", zegt vader Faasse. Dat zijn ze inderdaad! Schippers- dochter waar een schippersvader trots op kan zijn. Maar daarna heeft het ze danig aangepakt. „We hebben drie dagen niet kun nen eten", zegt Miep. Maar gevaren werd en wordt er! INCLUSIEF MATERIAAL Voorstel dagelijks bestuur Polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren liecft bij de commissaris sen een voorstel ingediend tot her stel en verbetering van het zuidelijk uiteinde van de westskappelse zee dijk. Het kleibeloop boven de basalt glooiing heeft hier zoveel van de stormen geleden, dat tot versterking dient te worden overgegaan. De lier- stelkosten worden inclusief materia len op 52.000 geraamd. In de alge mene vergadering van 26 november zal dit voorstel in behandeling ko men. Het bedreigde deel van de dijk ligt tussen de hoofden 35 en 36 (strand- palen 44-46) op het zqiderstrand van do noordwatering, onmiddellijk ten zuiden van Westkapelie. Het kleibe loop boven de basaltglooiing werd ondanks de aanwezigheid van een wlnterkrammat bij vrijwel elke storm zodanig aangevallen, dat een geregel de achteruitgang het gevolg was. Orn dit tegen te gaan werd ih 1957 in plaats van do gebruikelijke kram- mat een vijf meter brede strook rijsbeslag aangebracht. Maai ook deze voorziening heeft in de afge lopen drie jaar de aanvallen van de zee niet zonder schade kunnen door staan. Als gevolg van de storm van 20 tot en met 22 september, aldus schrijft 't dagelijks bestuur, is deze thans geheel vernield. In verband met de plannen tot verbetering van de zeewering tussen strandpaal 42 en dijkpaal 0 in het kader van de bij de Deltawet vereiste versterking van de zeewering zijn tot nu toe nog geen kosten voor het herstel van het rijsbeslag gemaakt. Het liet zich namelijk aanzien, dat het overleg tussen de ingenieur van de polder, rijkswaterstaat en provinciale wa terstaat spoedig tot resultaten en tot uivoering van de definitieve werken zou leiden. Hiermee zouden onnodige kosten van provisorische herstel werkzaamheden worden vermeden. Intussen is gebleken, dat de definitie ve verbeteringswerken vooralsnog geeu doorgang zullen vinden. Daar het thans absoluut noodzakelijk is bet kleibeloop van een passende ver dediging te voorzien, stelt het dage lijks bestuur voor het vergankelijke en daardoor dure rijsbeslag te ver vangen door een meer solide con structie van basaltzuilen en beton blokken. Zowel basalt als betonblokken zijn in de materialenvoorraad aanwezig, zodat voor de aankoop hiervan geen gelden beschikbaar behoeven te wor den gesteld. Exclusief de waarde van de ter beschikking staande materia len worden de kosten op 23.000 ge raamd. Inclusief materialen op 52.000. Voorts zal in de algemene vergade ring van 26 november a.s. de scha deregeling van 't bouwverbod voor het duinterrein bij Domburg in be spreking komen. Directeur Schouws hotel aangehouden Verdocht van verduistering in gemeente Haarlemmermeer De rijkspolitie heeft dinsdag te Haamstede aangehouden de directeur van het in aanbouw zijnde „Delta hotel", J. F. VV. N. Deze aanhouding geschiedde op last van de gemeente politie van de Haarlemmermeerpol- der. N. wordt er namelijk van ver dacht verduisteringen te hebben ge pleegd in de gemeente Haarlemmer meer. Dinsdagmiddag is N. naar Hoofddorp overgebracht, waar hij op het politiebureau in verzekerde be waring is gesteld. Het onderzoek naar de vermeende verduisteringen is in volle gang. De verduisteringen zouden geheel in de particuliere sfeer liggen en hou den dus geen verband met de bewe ging van de N.V. „Scelveringhe", welke naamloze vennootschap, waar van N. directeur is, te Haamstede in de afgelopen zomer met de bouw van voornoem^ hotel heeft laten begin nen. Hoewel de laatste maanden tal loze geruchten omtrent stagnaties in de bouw van voornoemd hotel de ron de deden, houdt deze aanhouding dus geen verband met deze hotelbouw. Wel is het juist, dat de aannemers, de heren J. Schot en L. Kloote, uit Zierikzee, het werk aan de afbouw van het hotel hebben stilgelegd. Naar verluidt zullen vandaag, woensdag, de beide aannemers alsmede enkele andere leveranciers van het hotel worden gehoord, waarbij het er uiteraard in hoofdzaak om gaat in hoeverre de directie van het hotel in gebreke is gebleven bij het nakomen van financiële verplichtingen. Het is echter zeer goed mogelijk, dat de be. trokkenen deze affaire in civiele sfeer wensen te houden. Het café van voornoemd hotel werd op 16 juli van dit jaar geopend. Het lag toen in de bedoeling de opening van het hotel spoedig te laten volgen. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte, die in West- dorpe iets later werd gehouden, bracht ongeveer f 50.op. KUNST Salzburger Marionetten theater in Oostburg LEDELTHEATER Als men de opera wel eens de „we reld van de illusie" noemt, dan mag men liet marionettentheater wel als de „wereld van de volmaakte illusie" betitelen, althans bij het Salzburger Marionettentheater, dat gisteren in het Ledeltheaer te Oostburg optrad. De volmaakte illusie: professor Her mann Aicher weet met zijn poppen een zo volstrekt eigen wereld te creëren, dat men zich zonder een mo ment van aarzeling volledig aan hen en hun wereld overgeeft. Men be- I grijpe goed: gisteravond werd niet I' opgevoerd Mozarts „Entführüng" voor poppen als een imitatie van de „echte" opera, neen, er werd een ge heel eigen kunstvorm getoond, waar in artistieke wetten golden van een totaal andere aard dan die van de „gewone" opera. Herman Aicher gaat er van uit bij de formulering van deze eigen wetten, dat voornamelijk de beweging van de pop het karakter van de „speler" moet suggereren. Een delicate opgave want er is bij dit (orthodoxe) thea ter geen gelaatsmimiek dit in te genstelling tot bijvoorbeeld de (vrij zinnige) kunst van Brugmans. Elke figuur van Aicher is derhalve tot in de kleinste detailbewegingen door dacht, niet alleen op de „persoonlijk heid", maar pok in aanmerking ge nomen de expressie die de muziek in technische zin eist. Hoge tonen bij voorbeeld, die een zangeres fysiek „aan te zien" zijn, kosten óók de pop moeite. Maar bovendien is Aichers zorgvuldige en uitgebalan ceerde marïonettenkunst ingebracht in een totaliteit decor, kostuums, belichting die zich in prachtige harmonie verhoudt tot de beweging. De decorontwerpen, de kleur, niets is aan het toeval overgelaten, inte gendeel er is zorgvuldig op gelet dat óók deze secundaire zaken aangepast zijn aan het illusoire element, aan het „eigene" van het marionetten theater. Nogmaals, er is geen spra ke van. dat hier de opera zou wor den geïmiteerd, er wordt integendeel een nieuwe kunstvorm geschapen. En daardoor was het gisteren een excellente avond! Voor het muzikale element zorgde gisteravond een mechanische repro- duktie: opnamen van de Deutsche Grammophon Gessellschaft. Deze op-, namen zijn van voortreffelijke kwa liteit, terwijl de technische appara tuur van het Salzburger Marionet, tentheater eveneens aan hoge eisen voldeed. De muziek was dus honderd procent Alleen in het tweede bedrijf hadden we de indruk, dat de verster kerinstallatie iets te veel vermogen had, waardoor het. geluid soms wet „overspannen" klonk. Het kan ook gelegen hebben aan onze plaats in de zaal; het is vaak moeilijk te zeggen wat nu precies de oorzaak van deze kleine technische euvels is. Wat het werk zelf betreft: men zal ons niet euvel duiden als daarover hier niet veel erezegd wordt. Deze kostelijke muziek van Mozart lijkt bovendien wel speciaal voor deze ma rionetten geschreven te zijn. De re den daarvan zal wel alweer bij Her mann Aicher te vinden zijn: hij heeft zich op de muziek van de Salzburger meester gespecialiseerd, een „familie kwaal", want zijn vader de stich ter van het theater begon deze kunst ook met Mozart (..Bastien und Bastienne"). Maar nu zijn we alweer over de poppen begonnen... Er was gisteren in Oostburg een re delijke belangstelling. Namens de werkgroep van de Z.V.U. deed de heer A. Hoolhorst op de aanwezigen een dringend beroep het Z.V.U.-werk daadwerkelijk te steunen. Vandaag treedt het theater in Goes op. De K. Advertentie AA\VSA/VV\-VAi*W*A'VV\\AI\A het originele Zweedse KNACKEBRÖD VANDAAG Middelburg Electro: Bajonetten tegen tanks, ld.30 uur, 18 jaar. City: avond samenwerkende personeelsvereniging, 20 uur. Ned. Koffiehuis: Chr. Mid denstandsvereniging, 20 uur. Wöhler: A.R.-kiesvereniging Ned. en Oranje, 20 uur. Gouden Poorte: Vrouwen dag Vrouwenbond Pv.d.A., 20 uur. Kunsthandel Van Bcnthem en Jut ting: expositie Haagse School, 9—18 uur. Vlissingen Luxor: Tweede deel van 08-15, 20 uur, 13 jaar. Alhambra: I en try. de Uatoenplukster, 20 uur. 18 jaar. Concertgebouw: Ned. Ver. Sexuele hervorming, film „Ik heet Niki", 20 uur, 16 Jaar. Britannia: feestavond veertig 'arige Ver. Chr. U.L.O., 19.30 uur. Goes Grand: Menscher lm Hotel, 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Salz burger Marionetten-theater met „Die Entftihning au» de.-a Serail" voor Z.V.U„ 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2