PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meisjeshanden aan het roer van de „Adriana" KAMER KEURT DE PRIJZENWET GOED Prijsvoorschriften mogelijk bij bijzondere omstandigheden Moskou zou Powers vrij willen laten Bij treinramp nabij Bohemen 110 doden 203e jaargang - no. 270 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, utrectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, te!. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. dePauwstr. 9, tel.2395,Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425, adrn. tel. 2094. Vervanging prijsopdrijvings- en hamsterwet LENIE EN MIEP FAASSE UIT ST.-PHIL1PSLAND Dochters doen vaders werk HET SCHIPPERSWEEK- BLAD "Schuttevaer" bracht vorige week in enkele regels een eresaluut aan Lenie en Miep Faasse uit St. Philips- land en dat was geen wonder. De 22-jarige Lenie en de 18- jarige Miep hebben namelijk enkele dagen na de voor de familie Faasse naargeestige 21ste september letterlijk het roer in handen genomen van het motorschip „Adriana", dat met zijn 177 ton laadver mogen de broodwinning voor het gezin Faasse betekent. Een kleine vier weken heb ben ze samen tonnen suiker bieten gevaren, van Ooltgeus- plaat op Overflakkee naar de fabriek in Stampersgat. Na die vier weken kregen ze hulp van de 21-jarige schip per Giel Verkammen en zo zullen ze door blijven varen tot de bietencampagne rond Kerstmis afgelopen zal zijn. Want in de amusementswe reld mag men dan spreken over de show, die altijd moet doorgaan, in de schipperswe reld is het klaarblijkelijk wei nig anders.... Het was voor de familie Faasse een slecht begin van het drukke vaarseizoen. Die 21ste september voer de „Adriana" met de 61-ja- rige schipper J. M. Faasse en zijn heide dochters uit om de eerste lading bieten in dit najaar te ver schepen. Voor vader Faasse was het voorlopig ook zijn laatste reis. Hij sloeg overboord en slechts dank zij het koene optreden van zijn dochters ontkwam hij aan de verdrinkingsdood. Faasse was met zijn been in een staaldraad verward geraakt. Toen de beide dochters hem met behulp van een reddingsboei aan boord hadden gekregen, bleek zijn linkervoet ernstig te zijn verminkt. Opera tief ingrijpen was noodzakelijk en voorlopig was Faasse als schipper uitgeschakeld. Thuis, in St. Phi- lipsland, oefent schipper Faasse nu in het lopen en wachtend op zijn herstel vooral ook in geduld. De schipper werd uitgeschakeld, maar de „Adriana" bleef varen... Temidden van een kleine vloot tot aan de randen met bieten geladen schepen, lag de „Adriana" gister middag voor de kade van de sui kerfabriek in Stampersgat. Na die 21ste september heeft ze maar enkele dagen op het appèl ontbro ken. Lenie en Miep namen het roer in handen, want: „de show moest doorgaan". Spannend Makkelijk vertellen over hun be levenissen doen ze niet, die twee. „Zit daar nou wel een artikel ln?" informeerde Miep ongelovig. Zij zag het er niet in. Lenie evenmin. En wanneer ze verklaren, dat het voor beiden, als goede schippers- dochters, de gewoons'e zaak van de wereld was om dadelijk zelf aan te pakken, dan is daar geen greintje pose bij. Dat menen ze uit de grond van hun hart. „Wie er aan het roer staat? „Alle twee", vertelt Lenie en alle twee kunnen ze ook de motor bedienen. En als die nou es stuk zou gaan? (Zie slot pag. 2 kol. 4) DEZELFDE TEMPERATUREN. Enkele opklaringen maar ook buien. Matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 17 november Zon op 0S.03 onder 16.47 Maan op 05.41 onder 16.23 Schout bij nacht Arthur F. Spring, opperbevelhebber van de Amerikaan se zeestrijdkrachten op de Philippij- nen, is onder de tien personen die gistermorgen zijn verongelukt toen een marinevliegtuig en een helikopter neerstortten op de beboste hellin gen van de Marivelesbergketen bij Manilla. De helikopter nam deel aan de red dingsoperaties van het verongelukte marinevliegtuig, toen hij plotseling naar beneden viel. De drie beman ningsleden verloren het leven. Aan boord van het marinevliegtuig bevonden zich naast schout bij nacht Spring, zijn vrouw en vijf marine mensen. Het toestel keerde terug naar de basis Cubi Point na een feestje op de luchtmachtbasis Ni chols. Het vliegtuig had na de start een routineboodschap geseind. Daar na werd op de vlucht van 25 minu ten niets meer gehoord. Van de Veen (v.v.d.) en Kodde (s.g.p.) waren tegen ontwerp (Van onze parlementaire redacteur). Het zal in de toekomst mogelijk zijn op grond van een prijzen wet prijsvoorschriften uit te vaardigen, als de minister van economische zaken dit sociaal-economisch van belang acht, niet alleen in oorlogstijd of onder andere buitengewone omstandig heden, maar ook in vredestijd. De Tweede Kamer nam dinsdag namelijk zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening dat de heren Van de Veen van do V.V.D. en Kodde van de S.G.P. tegen waren, het ontwerp-prijzenwet aan. De prijzenwet dient ter vervanging van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1919 en voert een nieuwe wettelijke regeling in die aan de overheid de bevoegdheden verschaft waaraan zij ook in andere omstandigheden dan die van oorlog of oorlogsgevaar be hoefte kan hebben 0111 eventuele, tegen het algemeen sociaal- economisch belang indruisende ontwikkelingen op het gebied van de prijzen tegen te gaan. De voornaamste van die bevoegdhe den is dat de regering maximum prijs voorschr if ten uiteraard voor wat de afzet in Nederland betreft kan Bitvaardigen. Verder kan de re gering voorschriften geven ten aan zien van het voeren van een adminis tratie, waaruit de vorming van de prijzen van goederen of diensten blijkt. De derde bevoegdheid, die de prijzenwet regelt, betreft het geven van voorschriften voor de aanduiding- van de prijs van goederen of dien sten. Instemming De Kamer betuigde duidelijk haar instemming met het wetsontwerp, of schoon zij op onderdelen wijzigingen aanbeyal. Zoals bleek uit de indie ning van een tweetal amendemen- .ten, één van de liberale afgevaardig de mr. Van Leeuwen, dat na bestrij ding door de minister van economi sche zaken. drs. De Pous, ook weer werd ingetrokken en een van het socialistische lid drs. Nederhorst, dat. voordat het in stemming kwam, eveneens sneuvelde door intrekking. Mr. Van Thiel van de K.V.P., voor zitter van het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en oud-minister van maatschappe lijk werk had enig bezwaar tegen do bepaling, dat de regering al kan ingrijpen als zij „vermoedt" dat bepaalde ontoelaatbare prij zen in rekening „zullen" Avorden gebracht. Air. Van Thiel AA-enste dat pas zou A\-orden opgetreden als zulke prijzen „zijn" vastge- steld. Miep met kijlcer) en Lenie aa,n boord van de „Adriana", waarvan zij het roer stevig in handen wisten te houden. (Foto P.Z.C.). „Holle-bolle Gijs" Deze afgevaardige vertolkte ongeveer de gedachten, die ook bij de andere Kamerleden leefden. Mr. Van Leeu- Aven van de V.V.D. wilde ter meerde re rechtszekerheid beroep op de Kroon tegen ministeriel beschikkin gen mogelijk maken. Hij diende daar toe een amendement in. Het viel niet in goede aarde. De socialistische afgevaardigde nu-, Daaras noemde de heer Van Leeu- Aven een holle-bolle Gijs die van De socialistische drs. Nederhorst was het er helemaal niet mee eens, dat de minister de Kamer tijdens de schriftelijke voorbereidingn van het wetsontwerp vrij ver in haar ver langens tegemoet gekomen was. Bij nota's van wijziging had de bewinds man de strekking van het Avetsont- werp namelijk beperkt doordat er niet meer in gesproken wordt van het algemeen belang dat prijsbe- schikkingen noodzakelijk maakt, waarvan het sociaal-economisch be lang. Aanvankelijk zouden deze prijs- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Straaljager stort neer - piloot komt om Gistermorgen om ongeveer half elf is een straaljager van liet type F 84 F „Thunderstreak" van de vliegbasis Volkel op Aveg naar het schietterrein van de koninklijke luchtmacht te Vliehorst Aerongelukt. Door nog onbekende oorzaak is het toestel, dat deel uitmaakte van een formatie van drie „Thunderstreaks" ten noorden van de gemeente Oos- terland in de Waddenzee gestort. De vlieger, de 25-jarige sergeant-vlieger P. E. J. Vrolijk (gehuwd) woonach tig te Uden, is daarbij om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot rechtswaarborgen niet genoeg kan van de vlieger is door personeel van krijgen. Het amendement ging de het opleidingsschip der koninklijke 'ne, H. M. „Soemba" P.V.D.A. te ver. geborgen. ALS VERZOENINGSGEB AAR Met nog twee vliegers Het Westberlijnse blad „Telegraf" Aveefc te melden, dat Aolgens geruch ten, die in Aioskou de ronde doen, de Amerikaanse piloot Francis PoAvers ipoedig in ATijheid zal Avorden ge steld. Dit zou dan gebeuren, aldus het blad, omdat premier KroesjtsjeAV de betrekkingen met de Verenigde Staten wil verbeteren, nu daar een nieuAve president gekozen is. Powers is onlangs door een Russi sche militaire rechtbank tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. In mei van dit jaar maakte Kroesjtsjew bekend, dat hij in een Amerikaans toestel van het type U-2 boven Rus land A\ras neergeschoten in omstan digheden, die er op wezen, dat hij bezig was een spionageA'Iucht uit te voeren. In Londen doen gerurchten de ronde dat de Sowjet-Unie overweegt ook de twee bemanningsleden van de op 1 juli boven de Barentzzee neerge schoten Amerikaanse RB-47 vrij te laten, bij wijze van verzoeningsge- baar. De tweede piloot Aan de RB-47, kapitein-vlieger Freeman Om- stead, en c"e naAigator, kapitein John AïcKone, hebben het neer schieten A-an hun toestel over leefd. De andere vier inzittenden zijn om het leven gekomen bij het neerstorten van de RB-47 eii tijdens de tocht in rubber red dingsbootjes Avelke erop volgde. Tien slachtoffers bij vliegramp op Philippijnen Botsing in Tsjecho-Slowakije Oorzaak „grove onachtzaamheid" Radio Praag heeft gisteren be kendgemaakt dat 110 mensen zijn gedood en nog 106 gewond, toen maandagavond in het oos ten van Bohemen twee passa- gierstreinen met elkaar in bot sing kwamen. Het ongeluk was het gevolg van „grove onacht zaamheid" wat betrof de nale ving der fundamentele voor schriften die op het treinverkeer betrekking hadden. Het onderzoek was nog aan de gang, vertelde Radio Praag. Het ongeluk gebeurde op een zijlijn nabij het Chimpansees ontslagen De meubelfabrikant Ben Fire manin de Amerikaanse stad Houston, heeft althans voor het ogenblik zijn ex periment drie chimpansees te laten werken aan de lopende bandgestaakt. Hij heeft de drie apen „ontslagen", nadat hij een zeven velletjes groot protesttelegram had ontvan gen van het hoofdkantoor van de bond van meubelmakers in Philadelphia. In dit telegram (natuurlijk even weinig seri eus bedoeld als de apestunt van Fireman) werd gezegd dat de bond zou staan op be taalde vakantie plus volledige sociale voorzieningen voor de chimpansees en hun gezinnen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll station Steblova, in de buurt van Par dubice. Minister van vervoer Franti- sek Vlasak en andere hoge ambte naren, hebben de plaats van het on geluk al bezocht. Voor nog een ongeluk met meer dan honderd dodon, behoeft men in de ge schiedenis der Tsjecho-Slowaakse spoorwegen niet verder terug te gaan dan 1953. In dat jaar kwamen aan de vooravond A-an kerstmis 103 men sen om en werden. 83 gewond, toen tussen Brno erf Breclav de expres- trein Praag-Bratislava in botsing kwam met een andere passagiers- trein. Ongeval in Italië Bij Tivoli, ten zuiden Aan Rome, is gisterochtend een autobus met scholieren door de sneltrein Rome Pescnra gegrepen. Zes Inzitten den kramen onx het IeA-en en een Aijftiental liep verwondingen op. Vervalsers dagboeken van Mussolini veroordeeld De rechtbank Aan Vercelli heeft tAvee vrouwen die met het vervalsen van de dagboeken van Alussolini een aar dige som hebben A'erdiend dinsdag tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld. Mevrouw Rosa Panvini, 78 jaar, Averd wegens oplichterij tot tAvee jaar en tAvee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf veroordeeld; haar doch ter, Amalia, (47), wegens oplichterij en valsheid in geschrifte tot twee jaar en tien maanden. Twee anderen onder wie de verloof de van Amalia, werden vrijgespro ken. Prins Albert van Luik en prinses Paola. die aan het hoofd van een Belgische economische missie een reis hébben gemaakt door Mexico en de Verenigde Staten, zijn in België teruggekeerd. Foto: koning Boudewijn was op de nationale luchthaven van Brussel aanwezig om hen hartelijk te ver welkomen. Leger en politie werken samen in Leopoldstad In tegemvoordigheid van kolonel Moboetoe, en de hoogste vertegen- Avoordigers van leger en politie is maandagavond een overeenkomst tot stand gekomen tussen het college van conunlssarissen-generaal en de regering van de proAineïe Leopold stad om ten nauwste samen te Aver- ken bij het handhaven A-an de orde in Leopoldstad. Onder meer is afgesproken, dat geen enkele arrestatie zai kunnen worden verricht zonder een behoorlijk arres tatiebevel, behalve in gevallen waar in overtreders op heterdaad worden betrapt. Gisteren heeft de hoge vertegenwoor diger van de V.N. in de Kongo, de Indiase diplomaat Rikhye, een ge sprek gehad met de rebellerende Ba- loebaleider Albert Kalonji, die ge dreigd heeft zich niets aan te zullen trekken van de wapenstilstand tus sen de V.N.-troepen en de Baloeba- krijgers. Volgens waarnemers heeft de V.N.- vertegenwoordiger Kalonji stevig aangepakt en hem verzekerd, dat de nodige maatregelen reeds genomen zijn, om te voorkomen, dat de Ba- loebakrijgers de wapens Aveer zullen opnemen. Nederlands fregat „Kortenaer" in Hongkong Het Nederlandse fregat „Kortenaer" is maandag in de haven van Hong kong aangekomen voor een negen- daags onofficieel bezoek. Het fregat staat onder commando van luitenant ter zee eerste klasse W. Langeraar. De officieren van het fregat hebben aan boord een ontvangst gehouden. Dinsdag gaf de Nederlandse consul- generaal in Hongkong, dr. H. C. Sohock, te zijnen huize op zijn beurt een receptie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1