Klanken uit de ether GEBREK AAN TALENT IS HET GROOTSTE PROBLEEM scKnjvew VANDAAG TELEVISIE-ONDERWIJS NIET MEER WEG TE DENKEN Een man. Een pijp! ■ail Pijp met Voortrekkers... iNiemeijer Voortrekkers! De zachtste! De geurigste! Minister wil politie-agenten van 18 jaar „BAJONETTEN TEGEN TANKS", MEER ACTIE DAN TRAGIEK 10 PROVINCIALE ZEEUWSE C O V R A N'x WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 VELEN VOELEN ZICH GEROEPEN Zowel bij radio als televisie Een van de grootste problemen, waarmee radio en televisie te ma ken hebben is gebrek aan „talent". Alen hoort de omroepbeden in alle toonaarden klagen over de moei lijkheid, steeds weer iets nieuws,- iets origineels te brengen met het betrekkelijk bescheiden arsenaal van artistieke medewerkenden, waarover men beschikt. Dat geldt zowel voor de schrijvers van de programma's als voor de uitvoe renden. Het tot vervelens toe op het scherm of voor de microfoon verschijnen van steeds weer de zelfde mensen is in dat opzicht duidelijke taal. Maar in Hilversum legt men zich niet zonder meer neer bij de be staande toestand. Voortdurend houden alle omroepverenigingen audities en een enkele enthousias teling in Hilversum trekt er zelfs op gezette tijden op uit om het talent te zoeken bij de bron. Want niet iedereen meldt zichzelf aan voor een proefopname in de Hil- versumse studio's. De K.R.O. heeft >n dit opzicht uitstekend werk ge daan. Reeds jaren geleden startte Ger de Roos met zijn „Van zessen klaar club", waarin jong talent werd verzameld. Na het verdwij nen van Ger de Roos (boer Biet) uit de radiodreven is zijn werk voortgezet door de jeugdige Ton Kool, die na korte tijd de Van Zessen klaar omdoopte in „De Springplank", daarmee overigens bepaald niet bedoelende, dat hij en zijn medewerkers niet meer van zessen klaar zouden zijn. Dat is trouwens overduidelijk gebleken, want die Springplank heeft al heel wat uitstekend talent opgeleverd. De Selvera's om maar een voor beeldje te noemen, maakten hun radiodebuut in deze. uitzending. En Annie Palmen én Jan v. d. Most. De Springplank wil zoals de naam al zegt voor jonge, be ginnende artiesten een spring plank zijn. Een start voor een la tere carrière. De jongelui of ook wel eens oude lieden die zich melden voor de club behoeven geen amateur te zijn. Heel wat „beroeps" beklimmen de plank graag, omdat die bij een beetje geluk echt voor een forse afzet kan zorgen. Hét is namelijk niet de bedoeling van Ton Kool en zijn mensen om de geselecteerde artiesten met een enkel uitzendinkje af te schepen. Wie via de Sprinkplank tot de mi crofoon doordringt, maakt een uit stekende kans om regelmatig voor de radio te verschijnen. Eerst uiteraard in een of meer zaterdag middaguitzendingen van De Springplank, maar daarna ook als vocalist van bijvoorbeeld het Cas cade-orkest, in Tierelantijnen of als dat beter uitkomt bij andere omroepverenigingen. De enige be doeling van Ton Kool is, de jon gelui een start te geven en de ra dio aan talent te helpen. Daarom hebben ze enkele weken geleden zelfs een cursus ingesteld, waarin de beste van de Springplankers (dus een selectie uit de selectie) de gelegenheid krijgt zich eens per veertien dagen verder te bekwa men in het artiestenvak. Ze krij gen hulp bij het (zo verschrikke lijk moeilijke) samenstellen van hun repertoire en bij het instude ren van hun liedjes. En als ze klaar zijn, komen er als beloning ongetwijfeld enkele uitzendingen met de kans op vaste contracten. De cursus loopt pas, maar er zit ten hoopgevende leerlingen bij. Zo als bijvoorbeeld Conny v. d. Bosch uit Zeist, van wie Ton Kool heel veel verwacht. Auditie Het klinkt allemaal zo heel een voudig. Maar dat is het niet. Ie dere veertien dagen trekken Ton Kool, Pierre Wijnnobel, Jo Budie en Kees Schilperoort het land in om ergens in een zaaltje te luiste ren naar de prestaties van gega digden voor het artiestendom. En niet iedereen die aan de poort klopt kan worden toegelaten. In tegendeel, er zijn soms vele audi ties van tientallen artiesten nodig om er een of twee mensen uit te halen, die misschien iets zullen kunnen bereiken. We zagen en hoorden het onlangs Even de gitaar stemmen en pra ten met de technicus, die van elk optreden een bandje maakt, dat later nog eens rustig kan worden beluisterd om een goed oordeel te vellen. Er zijn veel gitaren bij, op die avondenAllemaal jongelui, die zichzelf begeleiden. „Mien 'uus, mien linde en mien mensch'n - In een serie uitzendingen over land en volk van België schreef Tom Bouws voor het K.R.Q.-pro- gramma van zondagavond (21.40 uur) een klankbeeld over Belgisch en Frans Vlaanderen, waarin vooral aandacht wordt besteed aan het gebruik van de Neder landse taal in de noordwesthoek van Frankrijk. In het klankbeeld zijn enige gesprekken verwerkt, die Herman Fikkert voerde met een aantal vooraanstaande figu ren uit het Frans-Vlaamse gebied, die de herleving van de Vlaamse cultuur bevorderen. Teksten van luisteraars Enkele weken geleden heeft Dick Schallies in Bos Spaaks VARA- programma op de zondagochten den „Strijk en Zet" een melodietje gespeeld en werd de luisteraars gevraagd, teksten té maken op dat melodietje, dat ook in de Ra- dio-TV-Gids is afgedrukt. Er zijn 168 luisteraars, die daarop hebben gereageerd door het inzenden van teksten, waaronder er zich ver scheidene bevinden, die zeer goed bruikbaar zijn. Eén daarvan, de beste, is jongstleden zondagoch tend in „Strijk en Zet" ten gehore gebracht door Henk Janmaat. Het ligt in de bedoeling, dat Dick Schallies in „Strijk en Zet" elke veertien dagen een eigen composi. tie zal spelen, waarbij de luiste raars teksten kunnen maken. RADIOEN T.V.-RUBRIEK ^\oren, ew r» TELEVISIE. Na Televizier en het Sportpanorama kan men om negen uur naar de tweede uitzen ding van „De Kring" kijken, waarin een aantal kunstenaars, losjes van gedachten wisselt over het boek. Om half tien een geva rieerd programma „Meisje, mes, man" een fantasie rond Ton van Duinhoven, geschreven door Jan Barnlef. Elders in deze ru briek leest U meer over deze uit zending. Onze Vlaamse zuiderburen bren gen om half negen weer „Schip per naast Mathilde" en om tien over negen „Bonanza op het scherm". RADIO. Via Hilversum I (N.C.R.V.) speelt om tien voor half negen het Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Willem van Ot- terloo m.m.v. het pianoduo Frans Hirt en Rosemarie Stucki. De VARA zendt om tien voor twee 's middags via de andere zender een gesproken portret uit van Tsjang-Kai Sjek, geschreven door dr. Jef Last. 's Avonds om acht over half negen het hoorspel ..Aloë" van Alex du Frenes met Barbara Hoffman in de hoofdrol. Om tien over half elf het strijk orkest Benedetto Marcello met vier composities van Vivaldi. AMERIKAAN SCHRIJFT (Van onze radio- en t.v.-redacteur) In de Unesco-serie „Pers, film en radio in de wereld van vandaag" is een boek verschenen van Henry It. Cassider, dat zich bezighoudt met het hedendaagse televisie- onderwijs. Televisieonderwijs is in Eindhoven, waar de zo graag artiest wordende jongens en meisjes aan de lopende band de nogal gemoedelijke jury pas seerden. De oogst was schraal deze avond. Bijzonder schaal zelfs, want allemaal kregen de deelnemers aan deze auditie 'n briefje thuis, waarmee hun hoop de bodem werd ingeslagen. Een enkele kreeg wat aanwijzingen en de goede raad later nog eens terug te komen. Voor de anderen is het sprookje uit. En dat is eigenlijk het trieste van avonden als deze. Ze komen allemaal vol goede hoop; ze hebben misschien weken, maan den zelfs gestudeerd op het num mertje. En dan blijkt de kenners overduidelijk, dat ze totaal geen enkele aanleg hebben. Dat ze zichzelf volslagen voor de mal hielden en beter schillenboer of bankdirecteur zouden kunnen worden. Alles, behalve artiest. Droom Ze komen in avondjurken soms, ze trekken hun liefste glim lachjes en dan horen deze ge routineerde oude rotten in het vak al bij de eerste maten, dat het weer niets is. Want zelfkri tiek bestaat zelden of nooit bij het leger van degenen, die hun keren naar liet artiestenvak. Een droom van velen, die maar voor lieel enkelen werkelijk heid wordt. Ton Kool, Pierre Wijnnobel, Jo Budie en Kees Schilperoort. die er op uit trek ken om het enkele tientallen avonden per jaar allemaal aan te horen, verliezen er hun goe de humeur niet bij. Hoogstens halen ze eens hun schouders op over zoveel onge motiveerd optimisme. Het vak van talentscout is een moeilijk vak. Maar een mooi vak ook, want is het er niet om de men sen te helpen? De gelukkigen, die succes nebben en al die an deren aan de andere kant van 't luidsprekerskastje, die dank zij deze avonden lang zoeken zo nu en dan weer eens een fris en nieuw geluid horen. volgens liem niet meer uit de te genwoordige wereld weg te den ken. Het schreeuwend tekort aan onderwijskrachten en scholen in de laatste tien jaar ging gepaard met een opmerkelijke waardestij ging van liet medium televisie als opvoedingsinstituut. In deze perio. de steeg het aantal landen dat te levisieuitzendingen verzorgde van rijf tot vijftig en het aantal tele visietoestellen kwam van 4,5 mil joen op 85 miljoen. Het Is dan ook niet verbazingwekkend dat de on derwijswereld deze „communica tieve revolutie" heeft gebruikt om zijn enorme problemen op onder wijsgebied te lijf to gaan. De kosten van een zender voor opvoedkundige doeleinden is goed koper dan de meeste leken den ken. Volgens de heer Cassider kan men er al een voor 50.000 dollar, ongeveer 200.000 gulden, bouwen, die een reikwijdte van ruim 20 km heeft. Cassider, die zich in zijn boek ..Television teaching today" voor al met televisieonderwijs in de Verenigde Staten bezighoudt, merkt op dat schooltelevisie zich in dit land op de lagere scholen een grotere plaats heeft veroverd dan op de middelbare. Ook de uni versiteiten, waar de studenten toch al gewend zijn-in zalen met enkele honderden studenten te luisteren naar de colleges, heeft televisieonderwijs zijn grote waarde bewezen. Televisie kan trouwens ook worden gebruikt en in vele gevallen gebeurt dat al om de onderwijzers en leer krachten zelf te instrueren en hen op de hoogte te brengen van nieu we onderwijsmethodes. In een aantal hoofdstukken gaat Cassider de geschiedenis van tele visieonderwijs in verschillende landen na en daaruit blijkt bij voorbeeld, dat er in 1959 3000 scholen in Frankrijk waren die een televisietoestel bezaten; in Japan waren het er zelfs 10.000. Vooral in de pas ontwikkelde lan den ziet men veel muziek in tele visie als onderwijsmogelijkheid. Zoals ook dr. K. van Dijk onlangs tijdens de studiedagen over tele visie op kasteel „Oud-Poelgeest" heeft opgemerkt, kan televisie in minder ontwikkelde gebieden dui zenden leerlingen bereiken met behulp van slechts één onderwij zer. (Van onze Haagse redactie). De minister van binnenlandse zaken, mr. E. G. H. Toxopeus, ziet volgens zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot zijn begroting voor 1961, wel ccn weg tot verlichting van tTe moeilijk heden als gevolg van de personeels tekorten bij de politie, namelijk door middel van een verlaging van de aan stellingsleeftijd tot 18 jaar. Voor waarde voor het slagen van dit plan is echter, aldns de minister, dat grote aandacht wordt besteed aan de men tale voorbereiding van de politie ambtenaar op zijn taak in de prak tijk. De minister constateert, dat bij de huidige constellatie de aanstaande politieambtenaren eerst na 't vervul len van de eerste militaire oefening, d.w.z. op 22- of 23-jarige leeftijd voor de politie kunnen worden ge worven. Een groot gedeelte van deze jongelieden heeft zijn beroepskeuze dan reeds bepaald en voor hen is het niet aanlokkelijk op een leeftijd, waarop zij aan een huwelijk begin nen te denken, nog eens op de school banken te moeten plaatsnemen ten einde zich voor het politieambt te bekwamen. FILMS IN ZEELAND „Les Quatre Cents Coups" in donderdagcyclus Het City theater (Middelburg) vertoonde gisteravond de vorige week reeds besproken rolprent „Strafbataljon 999", een van de betere oorlogsfilms van Duitse makelij. Daartegenover staat de film „Bajonetten tegen tanks' die in Electro (Middelburg) te zien is. Bij een vergelijking komt men onherroepelijk tot de conclusie, dat de laatste rolprent niet dat niveau lieeft van de Duitse fihii en veel meer op sen satie is afgestemd. Waar de eer ste film een interessante analy se geeft van het gewetenscon flict van een aantal Hitlersolda- ten, berust „Bajonetten tegen tanks" geheel op liet element actie. Daarvan krijgt men dan ook een be hoorlijke portie. De strijd speelt zich af in Afrika en de woestijnoorlog heeft genoeg stof opgeleverd voor tientallen films. Dit is er een van en DONDERDAG 17 NOVEMBER. HILVERSUM I 402 m 746 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—21.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. NCRV: 10,00 Gram 10.15 Morgen dienst, 10.45 Gram. KRO; 11.00 Voor de •zieken. 11.45 Gewijde muz 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Pianospel. 12,25 Wij van liet land, praatje. 12.35 Land en tuinbouwmeded. 12.3b Gram.. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Promenade-ork., koor en soliste. NCRV. 14.00 Amus. muz. 14.30 Kamerork. en so list. 15.10 Gram. 15.40 Pianorecital. 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16,20 Nederl. volksliederen. 16,40 Gram 17.00 Voor de Jeugd. 17.20 Sinterklaasliedjes. 17.30 Gr. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Gram. 18.15 Sportrubr. 18.30 Gram 18.50 Sociaal perspectief. 19.00-Nws. en weerber. 19.10 Op de man at praatje. 19.15 Gram. !ü.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Ge- Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOB1NE Bevat naast haemogtoblne, alie nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST var. progr. 21.30 Orgelconc. 22.00 Perio dieken parade. 22.10 Vocaal ens. 22."" Nws. 22.40 Avondoverdenklng. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 2325 Muzik.lezing 2335 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7,00' Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: .7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram! 9.Ö0 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, praatje voor de vrouw. 11.15 Gram. 11.45 De Brazili aanse reus is ontwaakt iji Brasilia, lezing. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin bouwmeded. 12,33 'Milit; ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 AVRÓ's na tionale foto-competitie'. 13.25 Lichte muz. 13,55 Beursber. 14,00 Bas en piano. i4.30 Voor de vrouw. 15.05 Fluit en klavecim bel. 15:35 Voordr. 15.55. Gram.. 16.05 Mu zikale biografie (hèrh.j. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz.. 18.00 Nws. 18.15 Voordr: 18.30 Zang en piano 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor dé kinderen. 19.03 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork.. omroepkoor en sol. 21.20 Boekenbaldadigliéden. hoor spel. 22.10 Mètropole ork. 22.30 Nws., beursber. van New York en meded. 22.45 Journ. 23 00 Sportaet. 23.10 Nwe gram 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20,09 Journaal, NCRV: 20.20 Actueel progr. 20.30 Film bespreking. 20.30 ....tenzij anders voor geschreven, t.v.-spèl. 22.10 Dagsluiting.- VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA. 19.00 Voor de Jeugd. 19.30 Sportkron. 20.00 Nws. 20,30 Wete sch.film 20.50 T.V.-apel. (overn. v. d. NTS). 22.10 Gezinskron. 22.4 NieuwB. FRANS-BELG. TV,-PROGRAMMA. 19 00 De christenen-in hei sociale leven. 19.30 Documentaire. 19,45 Engelse les. 20.00 Journaal. 20.30 Quiz. 21.10 Film. 22.30 JournaaL - het moet gezegd dat het een van de meest actierijke is. Aan werkelijk acteren is men daardoor niet toege komen. Voorts is het louter een man nenzaak geworden, hetgeen 'n puntje in het voordeel van regisseur Michael Carreras is, die de verleiding om een glamourgirl in de strild te betrekken heeft weerstaan, zodat we op dat punt geen onwaarschijnlijke dingen zien gebeuren. Grand (Goes) vertoont „Menchen im.-Hotel", de bekende film naar het even bekende boek van Vicky Baum. Het verhaal van de gevier de schrijfster werd uitstekend.ver filmd met een cast van stuk voor stuk capabele acteurs en actrices als Michele Morgan, Sonja Zie- maiin, O. W. Fischer en Heinz Itühmann, die het gemengde gezel schap, dat in een hotel met elkaar in contact komt, aanvaardbaar uitbeelden. De rolprent is uiterst dramatisch, niet in het minst door dat het hele verhaal zich afspeelt in de directe omgeving van het hotel, waardoor een eenheid van plaats ontstaat, wat een uiterst boeiend effect heeft. In Luxor (Vlissingen) wordt het tweede deel van „08-15" op het doek gebracht, de hekelfilm over het Prui sisch militarisme, dat in al zijn be lachelijkheid aan de kaak wordt ge steld. „Penny de katoenplukster", Alham- bra (Vlissingen) bespraken we reeds eerder. We konden toen niet veel waardering opbrengen voor de rol van de hoogblonde en welgebouwde Mamie van Doren, die kennelijk niet om haar acteertalent voor deze rol werd gekozen. Het verhaal heeft bo vendien weinig om het lijf, maar geeft stof voor sensatie in overvloed. Donderdagcyclus In de donderdagcyclus worden twee goede, zij het ver uiteen lopende rolprenten gepresenteerd. Dat is in de eerste plaats de tweede speelfilm van Francois Truffaut, voornaamste vertegen woordiger van de Franse „Nou velle Vague", wiens methoden in vele opzichten verschillen van de geijkte, waardoor hij door de liefhebbers van de goede film uit bundig is geprezen. „Les Quatre Cents Coups" is een film ontdaan van alle overbodige franje met een simpel gegeven, dat nochtans vele mogelijkheden biedt voor een dramatische uitwerking. De tragiek van het jongensleven, dat het onderwerp is van Truffaut's rol prent berust op biografische feiten, waarnaar de regisseur zelf het sce nario samenstelde. Jean-Pierre Leaud speelt de hoofdrol, verdere mede werkenden zijn Patrick Auffay, Clai re Maurier, Albert Rémy en Guy Decomble. De fotografie zwart wit en in de stijl van deze tijd is knap uitgevoerd door Henri Decae, die originele effecten wist te vin den om de bedoelingen van Truf faut te verwezenlijken. De film is te zien in Grand (Goes). Alliambra (Vlissingen) vertoont donderdag „Indiscreet", bekend als .de filni van Ingrid Bergman. Car.v Grant speelt er overigens een niét minder fraaie rol in. „Indiscreet" is een door en door Amerikaanse ko medie, een be' je naïef, maar van begin tot eind bijzonder amusant. Doordat de trein Cuenca—Valencia In een tunnel tot stilstand kwam, zijn vijf personen door rookvergiftiging om het leven gekomen. Zesendertig personen, on der wie de machinist, lijden aan min of meer ernstige vergiftigingsverschijnselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 16