Amsterdamsche Bank schat haar Socrates-verlies op c.a, 6 miljoen Totale vordering 13,5 miljoen De roebel wordt hergewaardeerd TWEEDE KAMER GAAT AKKOORD MET DE PRIJZENWET ZES MAANDEN GEËIST TEGEN PUBLICIST JOOP Z. SCHOUWEN-DUIVELAND TREKT TER STEMBUS ZEKER TWEE REPUBLIKEINEN IN AMERIKAANSE REGERING WOENSDAG 16 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZE E UW. SB COURANT Het Wereldgebeuren Vrij land N.V. Socrates in appèl tegen faillissements-uitspraak (Van onze speciale verslaggever). l)e Amsterdamsche Bank N.V. die nog dezer dagen via directie secretaris mr. A. H. Talma Stheeman alle vragen van journalis ten negeerde met liet botte: geen commentaar, heeft thans officieel vrijgegeven op de faillerende N.V. „Socrates" en dochterondernemingen een vordering te hebben van 13% miljoen gulden. Te weten: de vier en een half miljoen aan kredieten, de vier en een half miljoen aan bankgaranties en vier en een half miljoen aan van andere geldgevers overgenomen hypotheken. Volgens hun voorzichtige taxatie zou tegenover deze miljoenen-schulden last van Socrates aan de Amsterdam sche Bank een bezit van bijna acht miljoen gesteld kunnen worden, zo dat deze affaire uiteindelijk een ver lies van een kleine zes miljoen gul den voor de bank zou betekenen. De Amsterdamsche Bank windt er op dit ogenblik geen doekjes meer om, dat de ongelukkige gang van zaken met de kredietverlening aan de N.V. Socrates te wijten is aan het falen van de begin van dit jaar met ziek teverlof gezonden en later ontslagen adjunct-directeur de heer T. Hoving. Deze heeft, zo is thans meegedeeld, uiterst belangrijke stukken inzake verstrekte garanties voor de andere topfunctionarissen bij de bank ach tergehouden. Garanties Met deze garanties is het de di recteur van de N.V Socrates, de thans ook persoonlijk faillerende heer N. ten Besten gelukt bij an dere bankinstellingen nieuwe kre dieten te krijgen. Voorts verwijt men de heer Hoving dat hij de afdeling kredietverlening vrijwel .alleen onder zijn berusting hield. Voor de tweede onderdirecteur op deze afdeling was samenwerking met de heer Hoving onmogelijk, zodat deze al heel snel werd over geplaatst. De heer Hoving meende, nu de Am sterdamsche Bank het zwijgen ver broken had, gerechtigd te zijn com mentaar te leveren. Zijn overtuiging is dat de kredietgeving aan de N.V. Socrates tot eind 1959 verantwoord is Twee Diemense jongens spoorloos met auto Sedert zondagnacht zijn twee jou- gens uit Diemen vermist. Het. zijn de 15-jarige Bertrand Th. Ciebrant en de 14-jarige Nico Fierlier, beiden leerlingen van het van der Waalsly- ceum tc Amsterdam. Bertrand heeft de garage- en autosleutels uit de jas zak van zijn pleegvader gehaald. Met diens splinternieuwe auto Ford Taunus DT-74-76zijn zij spoorloos. EN" WEER TERECHT. Gieteravond lialf acht zijn de jon gens uit eigen beweging in, hun woonplaats teruggekeerd. De nieuwe Ford, staat weer op zijn oude plaats in de garage. De reden van hun weg lopen schijnt, aldus de politie uit Diemen. louter een kwestie van ba lorigheid te zijn geweest van de zij de van Beltrand, die thuis moeilijk heden had met zijn pleegvader. Hij vond zijn vriendje Nico gaarne be leid hem op zijn vlucht van huis te vergezellen. Dc afgelopen dagen heb ben de jongens goeddeels in Leiden doorgebracht, waar ze zich vermaak ten met het bezoeken van de bioscoop en warenhuizen, 's Nachts sliepen ze in de auto. Belangrijk Nazi-dossier in Berlijn gevonden De politie van West-Berlijn beeft meegedeeld dat zij een geheim ar chief heeft gevonden over het „volks gerechtshof dat de Nationaal-Socia- listen gebruikten om zich van poli tieke tegenstanders te ontdoen. Het archief, dat het verloop van on geveer 630 zaken behandelt, werd door bouwvakarbeiders aangetroffen in de ruïne van het gerechtshof waarin de Nazi-rechter Roland Freis- ler zitting hield. Freisler sloeg aan het einde van dc tweede wereld oorlog de hand aan zichzelf. Men hoopt dat het archief zal ont hullen wat is gebeurd met tijdens het Nazi-bewind spoorloos verdwenen tegenstanders van Hitler. Men neemt aan dat het hof doodvonnissen heeft opgelegd waaraan geen publiciteit werd gegeven. geweest. Het was volgens hem niet nodig geweest op deze kredietver lening enig verlies te lijden. Voor het na zijn ontslag gevoerde beleid wees hij uiteraard alle verantwoorde lijkheid van. de hand. Cijfers aanvechtbaar Voorts betwistte hij dat de hoofd directie niet geweten zou hebben wel ke kredieten werden verleend. Bo vendien noemde hij de mededelingen van de Amsterdamsche Bank over de verstrekte bankgaranties ten dele onjuist en de verstrekte cijfers in ve lerlei opzicht aanvechtbaar. Volgens de heer Hoving zou de bank geen juist inzicht hebben gehouden in - de feitelijke betekenis van de krediet verlening aan de N.V. Socrates en dochterondernemingen De advocaat van de N.V. Socrates en haar dochterondernemingen, mr. H. B. Wier inga te Amsterdam, heeft gistermiddag bij het Amsterdamsche gerechtshof appèl aangetekend tegen het vorige, week door de hoofdstede lijke rechtbank uitgesproken faillis sement van deze bouw- en handel maatschappij. Het Sowjetrussische nieuwsbureau Tass beeft maandag bekendgemaakt, dat de Sowjetrussische regering be sloten beeft met ingang van 1 janua ri aanstaande de Sowjetrussische munt te herwaarderen op 90 kopeken per dollar. De huidige koers is vier roebel voor een dollar met een toeris- tenkoers van 10 roebel (een roebel is 100 kopeken). Medegedeeld werd, dat met ingang van genoemde datum de aankoop prijs voor zuiver goud voor de Sow jetrussische staatsbanken 1 roebel per gram zal bedragen en dat de roe bel een goudgéhalte zal krijgen van 0,987412 gram zuiver goud. In februari 1950, toen de roebel op goudbasis werd gesteld, 'heeft men het goudgehalte vastgesteld op 0,222186 gram en de wisselkoers op vier roebel per dollar. In de bekendmaking werd niet ge- J sproken van een toeristenkoers. Reu- i ters financiële redacteur. S. Gampell, i tekent hierbij aan, dat dit vermoede- lijk een unificatie van de Russische j wisselkoersen is. Volgens het Agence France Presse j wordt de herwaardering van de roe- bel door waarnemers algemeen be schouwd als een operatic, die ten doel heeft het internationale aanzien van het valuta dei- Sowjet-Unie té verho gen. De praktische betekenis van deze maatregel op de internationale wis selmarkt waar de roebel niet wordt genoteerd en niet convertibel is is niet duidelijk. De herwaarde ring zal naar men meent vermoede lijk alleen merkbaar worden in de koers, waartegen toeristen en in de Sowjet-Unie wonende buitenlanders roebels kunnen kopen. (Slot van pag. 1 beschikkingen en onbeperkte duur hebben, maar de minister maakte er van één jaar met dc mogelijkheid van verlenging. Voorts werd in het wets ontwerp opgenomen dat voorafgaand overleg over het Ingrijpen op het ge bied van. de prijzen gevoerd zou wor den, behalve als spoedeisende geval len zich daartegen zouden verzetten. Bovendien voerde een der tegemoet komingen een beperkt bevoepsrecht u Klok terug De heer Nederhorst wenste de klok terug te draaien en diende een daartoe strekkend amende- Ford Detroit doet bod op Britse Fordfabrieken In Engeland is grote opschudding ontstaan over liet aanbod van de Amerikaanse Fordfabrieken om liet Engelse aandelenbezit in de Ehgelse Fordfabrieken over te nemen. In het Lagerhuis heeft de socialistische op positie, bevreesd voor de invloed van de Amerikaanse onderneming op de Engelse autoprodruktie, de minister van financiën om een debat gevraagd. Doch minister Selwyn Lloyd beeft slechts meegedeeld dat. hij binnen kort eeu verklaring over deze zaak hoopt af te leggen. Op de Newyorkse effectenbeurs ont stond voor aandelen Ford een koers winst van zes punten op het bericht van de aanbieding. In Londen liep de notering eveneens op. „Als deze transactie doorgaat", ver klaarde het socialistische Lagerhuis lid Harold Wilson tijdens een inter pellatie, „zal cr een groot gevaar ontstaan dat de produktie en de werkgelegenheid in dit land niet al leen aan Detroit, maar ook aan de Westduitse dochteronderneming van Detroit zouden worden opgeofferd". K.A.B.-plan voor eigen beleggingsmaatschappij Naar wij vernemen zal de verbonds raad van de K.A.B. iu december a.s. een voorstel in behandeling nemen om te komen tot de stichting van een eigen beleggingsmaatschappij. Doel hiervan is te zorgen dat de le den van de K.A.B. deelnemen aan de groeiende en uitzettende economie van ons land. ment in. Het was duidelijk, dat liet; niet de instemming van de Ka mer had, want'de minister had de wijzigingen juist aangebracht om dat daartoe uit de Kamer aan drang op liem was geoefend. De heren Van Thiel K.V.P. en Ha- zenboscli A.R. verklaarden dan ook dat zij niet van het amende ment gediend waren. Mjnister De Pous had een lange rede- voëring nodig om het wetsontwerp te verdedigen, hoewel vrijwel van de aanvang vast stónd, dat nagenoeg de gehele Kamer ervoor was... Hij zei o.a. dat een ongebonden en een onbeperkte vrijheid op liet gebied van de prijsbepaling afbreuk kan doen aan een gezonde economische ontwikkeling. Bovendien noemde hij het onjuist dat de loonvorming aan regels gebonden zou zijn teneinde een inflatoire werking te voorkomen en dat voor de prijzen geen regels zouden géiden met het oog op een stabiele geldeenheid. Nadrukkelijk verklaarde hij, dat hij in samenhang niet de prijzenwet geen interesse bad voor de winsten der ondernemingen. Voor de prijzen wilde hij echter algemene normen laten gelden. ZIJLIJN VAN ALGERIJNSE BEVRIJDINGSFRONT Medewerker verscheen niet voor de rechter (Van een onzer verslaggevers) Als bescheiden „zijlijn" in de in juni opgerolde internationale politieke or ganisatie, die steun verleende aan het .Algerijnse bevrijdingsfront, moest zich dinsdagmorgen voor de rechtbank in Amsterdam verantwoor den, de 48-jarige publicist-drukker Joop Z. uit Amstelveen. De officier van justitie mr. Van Renesse eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest van drie maanden tegen liem, wegens mede plichtigheid aan het vervaardigen van valse Franse persoonsbewijzen compleet met watermerk en stempels en handtekeningen. In juni 1958. zo vertelde verdachte, was hij door de Haarlemse chemi- graaf O. benaderd voor een „beun haasje". Hij kende O. al vanaf de schoolbanken. Zonder navraag te doen naar de aard van het werk gaf hij toestemming zijn drukkerij te ge bruiken. Op een zaterdagavond was O. bij hem gekomen met eliché's en papier. Bij het uitpakken van het ma teriaal had Z. vernomen dat het dien de om vervolgde Algerijnen te hel pen. De hulpverlening is vrijwel kos teloos geweest. Een keer heeft O. 25 gulden betaald. Z. deelde dit bedrag met de drukker H. H. De eerste avond werden er een soort schoon drukken gemaakt, de volgende avond weerdrukken. De gedrukte vellen werden slordig tegenelkaar gelijmd. In totaal 300 identiteitskaarten wer den er ongeveer gefabriceerd. Niet in de zak De drukker H. H. die als getuige was gedagvaard, was niet verschenen. Bij navraag bleek, dat deze getuige met onbekende bestemming vertrokken 0 In de Oostenrijkse provincie Stiermar ken is een film over het bezoek van Kroesjtsjew in juli van dit jaar voor jeugdige personen verbode n omdat Kroesjtsjew Adenauer kritiseerde een vertegenwoordiger van een land waar mee Oostenrijk vriendschappelijke be trekkingen onderhoudt. was. De raadsman van verdachte, mr. J. G. Petersen sprak er zijn bevreem ding over uit, dat deze getuige niet kon worden opgespoord. 11. is dezer dagen nog in de stad gezien, merkte hij op. De officier van justitie repli ceerde hierop dat hij de mensen niet in zijn zak. had. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, dat moeilijk valt vast te stel len. wat elk van de betrokkenen fei telijk voor medewerking heeft gege ven aan het drukken van de valse persoonsbewijzen. Maar. verdachte heeft toegegeven behulpzaam te zijn geweest. Ongeloofwaardig achtte het openbaar ministerie dat verdachte er maar in geringe mate bij geïnteres seerd zou zijn geweest. De officier had niet de indruk gekregen, dat Z. met het lot van de Algerijnse groep bijzonder begaan was geweest en vreemd vond hij de verklaring van verdachte, dat hij medewerkte om er achter te komen, welke organisatie achter de werkzaamheden stond. De raadsman mr. J. G. Petersen vroeg zich af. waarom I-I. niet en Z. wel in voorarrest werd gehouden, terwijl thans langzamerhand duidelijk wordt, dat hij niet de kleine man is, waar voor hij wel eens is gehouden. Met H. heeft de Sowjet-agent Schneeweisz, die in Duitsland gevangen gehouden wordt, gesproken over de liquidatie van O. Ook op juridische gronden, drong de raadsman tenslotte op vrij spraak aan. Teneinde verdachte'» motieven nog duidelijker uit de doeken te kunnen doen, kreeg de rechtbank hierna achter gesloten deuren nog enige toelichting. Het openbaar belang maakt het onmogelijk dit facet in het openbaar te behande len. In een repliek stelde de offi cier van justitie nog, dat de vrij heid in Nederland waarop we trots zijn alleen maar kan bestaan wanneer leder zich houdt aan de grenzen die de wetgeving voor on ze rechtsstaat heeft bepaald. De uitspraak zal geschieden op 29 november. De foto toont de lieer Z. bij zijn aan komst bij het gerechtsgebouw. Links mevrouw Z. KENNEDY SPRAK MET NIXON Van politieke „vrede" politieke geen sprake Senator Kenndy lieeft met vice-pre sident Richard Nixon in diens hotel nabij Miami geconfereerd over de opneming van minstens twee repu blikeinen in de komende nieuwe Amerikaanse ministerraad. Kennedy, die op 20 januari het ambt van pre sident officieel aanvaardt, beeft niet met zoveel woorden om N'ixon» toe stemming gevraagd en er is ook niet gesproken over een mogelijke rege ringsfunctie voor de vice-president. Dit is bekend geworden in kringen van Kennedy's vertrouwelingen. Kennedy heeft namen en functies ge noemd in zijn onderhoud met Nixon. De vice-president is bereid mede te werken, maar heeft duidelijk ge maakt dat er geen sprake kan zijn van een politieke vrede tussen de mocraten en republikeinen, of van een afzwakking van het republikeins program ten gunste van de samen werking met de democraten. 1 De stembussen op Schouwen-Duiveland worden afgestoft. Acht duizend stemgerechtigde eilanders kiezen aun- staande donderdag de raden voor de nieuwe gemeenten Westerschou- vven, Middenschouwen, Brouwershaven en Dui- veland. Op Zierikzee en Bruinisse na. welke plaatsen de zelfstandig heid behouden, trekt heel Schouwen-Duive land ter stembus. Van een echte „verkie zingsstrijd" is nauwe lijks sprake. Hier en daar wordt een pamflet waargenomen en in en kele plaatsen werden verkiezingssamenkom sten gehouden. In Oos- terland rommelt het wat en ook in Burgh zijn er enige noten gekraakt, maar vuurwerk van enig niveau wordt nergens afgestoken. In zestien kernen zijn donderdag in totaal 17 stembureaus Haamstede telt er twee - van 's morgens acht tot 's avonds zeven uur geopend. Gisteren, dins dag, werd op sommige plaatsen reeds een begin gemaakt met de inrich ting van de stembu reaus. Zoals hier in Brouwershaven, waar de gemeentewerkman niet behulp van de haven meester de vierkante houten stembus van de zolder baalde en te gen het decor van de» stemhokjes in de open bare lagere school plaat ste. Op de achtergrond is nog een op een geheel ander onderwerp betrek king hebbend pamflet blijven hangen, dat be gint met „onverdeeld..." Geen grapje van de foto graaf, want die stond op een zuiltje om de foto tc maken. Er zijn in de laatste dagen een paar revolutiepoginkjes gedaan in landen van Midden-Amerika en van Azië. Die pogingen vermochten geen die pe indruk te maken op de Europe se mens. maar ze hebben niettemin wel enige betekenis. In Azië betrof het een poging om het bewind van staatspresident Ngo in de republiek Zuid-Vienam omver le werpen. Nu is die republiek het enige stevige bolwerk tegen het com munisme in Indo-China en er is de westerse wereld dus wel iets aan ge legen. dat president Ngo aan het bewind blijft en zijn bolwerk stand houdt. Het moeilijke in Zuid-Vietnam ls - zoals de journaliste mevr. Abegg onlangs in de Frankfur ter Zeitung schreef - dat men in Zuïd-Vietnam eigenlijk een ideolo gie heeft, die tegenover het com munisme gesteld kan worden. Daar naast is er veel te veel corruptie in het ambtenarenkorps. Bezoekt men aldus mevrouw Abegg Zuid-Vietnam, dan vra gen journalisten, politici en officie ren altijd maar weer aan een bui tenlander wat wel de juiste ideo logie zou zijn voor hun land. Ze weten heel goed, dat het uitslui tend met materiële verbeteringen niet gaat. Er moet ook een cultu rele, een geestelijke en een politie ke basis zijn. waarop men de wel vaart opbouwt. De westerse ide alen van vrijheid, individualisme en democratie bieden hun geen bevre digende grondslag voor de strijd te gen het communisme en nu zijn ze op zoek naar een ideologie, die voor de met-communistische bewoners van Zuid-Vietnam bevredigend zou zijn. Inmiddels oefenen ze nogal felle kri tiek uit op president Ngo. De president is namelijk wel een heftige anti-communist, maar hij is dat om tweeërlei redenen, die niet tot alle bewoners van zijn land spieken. In de eerste plaats is hij tegen het communisme, omdat hij katholiek is en daarnaast is hij zo mogelijk nog feller anti-communist, oindat destijds een communistische bende zijn oudste broer en diens zoon le vend heeft begraven. Het bezwaar van vele officieren en politici is nu. dat ze bij mensen, die een andere godsdienst belijden dan het katholicisme en die voorts niet door de persoonlijke invloed van Ngo" worden aangeraakt, te, weinig ent housiasme kunnen kweken voor het huidige bewind. President Ngo, die 'n sober leven de vrijgezel is - hij werd in 1901 geboren als zoon van een mandarijn leeft erg teruggetrok ken. In zijn huis zwaait zijn schoonzus ter mevrouw Nhu de scepter en zij ziet cr op toe, dat de leden van de familie invloedrijke ambten krijgen en dat het familiekapitaal onaangetast blijft. Dat klinkt erg conservatief, maar iq vele oosterse landen is dat een normaal verschijnsel, waarbij het volk zich ook wel neerlegt, als de regerende familie dan maar een ze kere mate van gerechtigheid en eer lijkheid betracht. Wat president Ngo betreft mag aan zijn streven naai- gerechtigheid en eerlijkheid niet getwijfeld worden, maar met zijn medewerkers en vele van zijn ambtenaven is het anders gesteld. Die bemoeilijken zijn bewind en lok ken kritiek uit van toch ook wel goed willende nationalisten. Ziedaar de wortel van de jongste opstand, waaruit Ngo als overwinnaar te voor schijn kwam. maar die toch voor hem een les moet zijn. Het is fout, zo schreef de reeds eerder genoemde mevr. Abegg. de boeren (80 c.n der bevol- king) te vertellen dat zij in een vrij land leven, als zij in werkelijk heid aan de willekeur van arrogan te ambtenaren zijn overgeleverd. De rode propaganda grijpt dit aan en geeft hoog op van de volksheer schappij in Noord-Vietnam. De heer sende oneerlijkheid vergiftigt in het zuiden de atmosfeer. Toch is er wel vooruitgang. Er worden nieuwe fabrieken ge- liouwd, de landhervorming maakt voortgang, de rode partisanen wor den thans met hun eigen methoden bestreden en een nieuwe ideologie, die men het personalisme noemt, krijgt enige aanhang. Het is te ho pen dat door dit alles de kloof tus sen het volk en de heersende bo venlaag geleidelijk wordt over brugd. en dat Zuid-Vietnam een passende regeringsvorm krijgt. NGO.... EENZAAM EN TERUGGETROKKEN 0 Op last van de Westduitse justitie is in Bielefeld de voormalige SS- en Gestapo- officier Rudolf Batz gearresteerd, op de beschuldiging van het doen executeren van 26 verzetsstrijders <-n buitenlandse arbeiders in Dortmund tijdens de laatsie dagen van de oorlog. Batz was destijds commandant van de SS en de Gestapo in het Roergebied en ha 1 de opdracht tot deze executies gegescn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13