PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELGIE DREIGT MET TERUGTREKKING UIT DE VERENIGDE NATIES Brussel hevig verontwaardigd over aanvallen in V.N.-kring Meer dan 150 doden bij bioscoopbrand Politie van Algiers op alles voorbereid Grondboringen in Oosterschelde voor „brugplan" G.S. Vandaag.. os BILT 203e jaargang - no. 269 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, uirectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. «140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. dePauwstr. 9, tel.2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De Belgische minister van buitenlandse zaken heeft te New York verklaard dat zijn regering zich niet langer met het lidmaatschap van de Verenigde Naties zal kunnen verenigen als l'nnk- tionarissen van de volkerenorganisatie in hun uitlatingen over Kongo geen terughoudendheid in acht nemen. Minister Wigny toonde zich zeer verbitterd over de toon van het rapport dat Rajeshwar Dayal, hoge vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, aan de algemene vergadering heeft uitgebracht. Hij zei: „Dit is geen rapport maar een akte van beschuldiging". De Belgische minister van buitenlandse zaken stond in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties de pers te woord. Toen hem vragen wer den gesteld over het rapport van Dayal en de verklaring van secretaris-generaal Hammars- kjöld gaf Wigny uiting aan zijn gevoelens van teleurstelling en verbitterdheid, en eiste hij dat de functionarissen van de V.N. hij doelde op Dayal, dr. Ralph Bunclie, Andrew Cordier maar ook Hammarskjöld zich ervan bewust wor den, dat zij geen meesters, doch dienaren zijn van de leden van de V.N. „Dit kunnen we niet toestaan" „De Belgische regering zou geen lid van de V.N. meer kunnen blijven als de V.N.-gezagsdragers in de toekomst geen acht slaan op de regels van terughoudendheid, welke overal gelden voor functionarissen die optreden In het openbaar". „Wat zij hebben gedaan la in nüjn land verboden, zelfs voor de leider van de oppositie", zei Wigny. Sprekend over de recente anti-Belgische rapporten en verklaringen stelde hij vast: „Dit kunnen wij niet toestaan". Regering en volk van België waren diep ontdaan door de behandeling welke het land ondervonden heeft van de V.N.-gezagsdragers, zei Wig ny. „Als zij er niet aan denken dat België een soevereine staat Is, zal het onmogelijk zijn nog langer met de Verenigde Naties samen te werken". Sïlnister Wigny verklaarde dat Hammarskjöld zijn mandaat In Kongo op onjuiste wijze heeft ge bruikt. Thans wordt gepoogd Bel gië de schuld te geven van het falen der Verenigde Naties in Kongo. België moet het zwarte schaap zijn, maar, zei minister Wigny, „België is niet langer be reid die rol te spelen". Minister Wigny had verklaard dat het aan de Kongolezen is over de toekomst van hun land te beslissen, en niet aan andere landen België daarbij inbegrepen of aan de Verenigde Naties. Rapport De minister had een exemplaar van Dayals rapport voor zich en las daar is het 125 jaar geleden, dat te New York een hevige brand woedde, waardoor 647 huizen en verschillende openbare ge bouwen werden verwoest en voor twintig miljoen dolllar schade werd aangericht. viert België zijn nationale feestdag. herdenkt Brazilië de uit roeping van de republiek (1889) Hiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiin Doordat de wijnoogst in Duitsland dit jaar bijzonder overvloedig is heb ben de Duitse wijnbouwers in Rauenthal voor het oogsten van de rijpere druiven de hulp ingeroepen van zowel Duitse als Amerkaanse militairen. gedeelten uit voor. Waar in het rap port sprake is van de aanwezigheid van Belgische officieren in Kongo merkte hij op: „Nergens in Kongo bevinden zich officieren van het Bel gische leger". De Belgen die als gevolg van re gelingen tussen hemzelf en Kon golese gezagsdragers in Kongo Verrassende verklaring van Wigny Een vrolijke stoompluim, wélke maandagochtend over het Weena in Rotterdam waaide, verkondigde dat hier officieel een begin was gemaakt met de bouw van de ondergrondse. Het ivas mr. A. H. C. Giebensecretaris-generaal van het mi nisterie van verkeer en waterstaatdie officieel de eerste paal voor de werkzaamheden heide. De foto geeft een overzicht van deze voor Rotterdam zo be langrijke plechtigheid. werken, bevinden zich daar bui ten verantwoordelijkheid van de Belgische regering, aldus de mi nister. De V.N. kan hen niet. uit Kongo weren. Momenteel zijn er 2500 Belgen in Kongo werkzaam, buiten de 7000 religieuzen. Onge veer eenderde van de Belgen werkt in Katanga. Doch voor de muiterij waren er 22.000 Belgen in Kongo. Statistieken Sprekend over in V.N.-documenten gepubliceerde statistieken wees Wig ny erop, dat België het vorig jaar alleen al voor 2.225.000 dollar in Kongo heeft geïnvesteerd, hetgeen neerkomt op 148 dollar per hoofd van de bevolking. De V.N. hebben niet meer gedaan dan 5 miljoen dol lar in de schatkist te storten en 250 deskundigen, van wie 100 militairen, naar Kongo te zenden. Koningin bewonderde „Vrouwen van Israël" Ramp in Syrisch dorp Slachtoffers voor merdendeél kinderen Bij een brand in een bioscoop van het Syrische dorpje Amou- da zijn 152 mensen, waaronder vele kinderen in de vlammen omgekomen. De correspondent van het in de Syrische hoofd stad verschijnende blad „AI Achbar" meldt voorts dat er 450 gewonden zijn. Militairen nemen naast talrijke red dingsploegen deel aan het zoeken naar overlevenden. Radio-Damascus wijdde een speciaal programma van een half uur aan de ze ramp en citeerde regels uit de Koran over „het door de Almachtige aan de onschuldige slachtoffers be loofde paradijs". Volgens de eerste berichten die in Beiroet werden ontvangen, woonden 500 schoolkinderen van tien tot vijf tien jaar zondag een speciale voor stelling in de bioscoop bij. De brand ontstond doordat een oververhit pro jectie-apparaat de film in vlam zette, waarna het vuur oversloeg op het houten dak van de zaal. Er volgde 'n onbeschrijfelijke pa niek. Toen de kinderen de enige uitgang wilden bereiken stortte het dag neer en begroef een groot deel van de bezoekers. Artsen, vooral chirurgen, en ver pleegsters zijn met vliegtuigen naar Amouda overgebracht. De Syrische minister van onderwijs en arbeid is eveneens naar de plaats van het on geluk gegaan. Als eerste hulp voor de getroffen families heeft de rege ring van Syrië geld ter beschikking gesteld. De koningin heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de fototen toonstelling „Vrouwen van Israël" die in het museum „Fodor" te Amsterdam wordt gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de „Women's Interna tional Zionist Organization" (W.I. Z.O.). De koningin was voor dit bezoek uitgenodigd door het be stuur van de WJ.Z.O. Met veel interesse bekeek de konin gin de totaal 60 foto's, waarbij ze talloze vragen stelde over het le ven in Israël. Soms zei de konin gin bij het zien van een foto: „O ja, zo is het- ook beschreven in het boek Exodus", zoals bij de foto: „Katoenoogst in de Hula Vallei", een streek die ook in „Exodus" voorkomt. De rondgang door het museum nam bijna drie kwartier in beslag. De koningin bleef bij iedere foto even staan en sprak dan met haar be geleiders over de onderwerpen, zo als de dienstplicht voor meisjes, 't studentenleven en de landarbeid van vrouwen. Samen met het bestuur van de WJ.Z.O. gebruikte koningin Julia na daarna, gezeten op een houten bank, de thee. Daarbij compli menteerde ze de heer Wagenaar, de fotograaf, voor zijn werk en liet ze zich voorlichten over het werk van de W.I.Z.O. Om even over half vijf vertrok de koningin weer naar Soestdijk. Spanning neemt toe Reorganisatie Frans kabinet verwacht In Algiers en omgeving zijn giste ren veel politie-versterkingen aange komen. Volgens onbevestigde berich ten worden 20 km ten oosten van de stad ook nog verscheidene duizenden militairen in gereedheid gehouden. In de stad is het ogenschijnlijk kalm, maar het gonst van geruchten over acties tot verzet tegen het be weerde plan van De Gaulle om een bestuursorgaan voor Algerije in het leven te roepen. President De Gaulle overweegt de mogelijkheid zijn kabinet te reorga niseren om zich te verzekeren van volledige steun voor de stormachtige dagen die in !t verschiet liggen, aldus goedingelichte zegslieden. Volgens de zegslieden- was dit het voornaamste onderwerp van gesprek tijdens het onderhoud tussen De TUSSEN ZIERIKZEE EN COLIJNSPLAAT Gaulle en premier Michel Debré van anderhalf uur, dat op het Elysée plaats had. Politieke waarnemers verwachten dat de minister van binnenlandse zaken Pierre Chatenet, en de mi nister van financien, Wilfred Baumgartner, vervangen zullen worden. De Gaulle zou die minis ters die niet voor 100 procent ach ter het beleid van dc president in zake een semi-onafhankelijke Al gerijnse republiek zijn, willen doen vervangen. Terwijl het „barricaden-proces" te gen de deelnemers aan de januafi- opstand in Algiers in Parijs nog voortduurt, heeft een van de bijver- stek berechten, de caféhouder Joseph Ortiz, de rechterhand van de opstand leider Lagaillarde, van zich laten hó ren. Volgens Brusselse persberichten zou hij op 4 november bij een vriend thuis een bandopname hebben laten maken van een verklaring, waarin hij de „anticommunistische en met het onderdrukte (Franse) volk solidaire zesde republiek" aankondigt. Gedeel ten uit deze verklaring worden door de bladen gepubliceerd. Bij de bandopname liet Ortiz zich filmen. "Uit foto's in de bladen blijkt dat hij een sikje heeft laten groeien, j Ortiz zou thans weer in Algerije on dergedoken zijn. EEN MET ENIGSZINS VREEMDE apparatuur uitge ruste drijvende ponton van „Grondmechanica" uit DelTt verricht sedert enkele weken grondboringen in een smalle corridor van de Oosterschelde tussen Zierikzee en Colijns- plaat. Het betreft hier een eer ste „verkenning" van de bodem teneinde uit te maken of het mogelijk is pijlers in de Oos terschelde te houwen, waarop een brug zou kimnen rusten. Zoals bekend hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland en kele maanden geleden een „brugplan" opgesteld, dat de aaiüeg van een vijf kilometer lange brug beoogt over de Oos terschelde tussen Colïjnsplaat en Zierikzee. De boringen van „Grondmechanica" moeten ge zien worden als bet eerste ou- derzoek naar de mogelijkheid van praktische uitvoering van het plan. Het Laboratoria voor Grondme chanica te Delft, zoals de officië le naam luidt, is geen onbeken de in Zeeland. Reeds eerder wer den grondboringen verricht bij de dammen te Katseveer en Vrouwenpolder en in het Zuid- Sloe, waar te zijner tijd een ge heel havencomplex tot stand zal worden gebracht. Vóór men tot uitvoering van dergelijke werken overgaat, is 't de zaak de samen stelling van de grondlagen te on derzoeken en het uraagvermogen van de afzonderlijke lagen te be palen. Vooronderzoek van „G ro ndmechanica" Dit laatste spreekt vooral bij brug- houw, waarvoor pijlers nodig zijn, dio per vierkante centimeter aan een grote druk worden blootgesteld. Aan „Grondmechanica" is de taaie proefondervindelijk vast te stellen hoe groot het draagvermogen per vierkante centimeter van een be paalde laag grond is. Dit loopt soms uiteen va,n enkele tientallen kilo-1 grammen per vlerkante centimeter tot vele honderden kilogrammen over een zelfde oppervlakte. Gunstig De zes mannen, die bij de boringen zijn ingeschakeld, zijn erg voorzich tig in hun uitlatingen over de tot nu toe bereikte resultaten. Je weet nooit tevoren wat de volgende boring zal brengen! In het ongunstigste ge val zou daarop het gehele project kunnen stranden. In zoverre althans dat de opdrachtgevers een nieuw „tracé" moeten bepalen. Tot nu toe echter zijn de resul taten van de boringen onverdeeld gunstig geweest. De bodem van de Oosterschelde, voorzover on derzocht, bestaat tot 40 meter uit zeezand en daaronder uit rivier zand. In beide gevallen stevige lagen, die wél een stootje kun nen vèrdragen. Aan boord van de ponton „Jos" kapitein is de joviale Papendrechter A. Kunst zijn twee voor een leek wat vreemde installaties aange bracht. De ene installatie is voor de gewone grondboringen, waarbij een monstertje grond aan de opper vlakte wordt gebracht en de andere dient voor het „sonderen." Onder sonderen verstaan de mannen van „Grondmechanica", het bepalen van het draagvermogen van de grondla gen. Een werkje, dat vele uren van ingespannen arbeid vergt, flaröe wind en sterke stromingen kan men Zie sloi pag2 kol. 1 Nederlandse kustvaarder in moeilijkheden De 500 ton metende Nederlandse kustvaarder „Sertan" van de N.V. Nievelt Goudriaan en Co's Scheep vaartmij. is maandagavond tegen eên sluisingang in het Manchesterkanaal bij Ellesmere Port in het Britse graafschap Cheshire gevaren. Het schip begon te zinken en de 13 leden tellende bemanning moest van de reddingboot gebruik maken om veilig van boord te komen. De „Sertan" maakte slagzij en kantelde. Het schip zou een gat bij de boeg^heb ben. Aan de grens tussen Libanon en Is raël in het algemeen de rustigste van Israël zijn gedurende twee uur door grenswachten schoten gewisseld. Een Israëliër werd gewond. VERWACHT. WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en tijdeiijk regen, matige aan de kost af en toe krach tige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 16 november Zon op 08.01 onder 16.48 Maan op 04.27 onder 15.57,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1