Gorsselaar verkoopt landgoederen, biedt zelfs Schots eiland aan „OP PAD GAAN MET EEN JACHTHONDENINSTINCT" DR. BERGHUIS UIT KRITIEK OP A.R. KAMERFRACTIES I SIMONE EN JACQUES ZEIDEN 1 ,0UI" IN SAINT HILAIRE 1 MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 BENNINK, HANDELAAR IN HECTAREN (Van een onzer verslaggevers) Vlak voor de kust van het grote Schotse eiland Skye liggen verscheidene kleinere eilandjes, die al sinds eeuwen bij de rijkere ingezetenen van Engeland en Schotland zeer in trek zijn. Vooral diegenen die „Sir" of „Lady" voor hun naam mogen zetten en die nog niet zo lang geleden een onbekom merde bankrekening bezaten, waar men eveneens „Sir" tegen kon zeggen, wisten met dergelijke kleine brokjes natuur schoon wel raad. Zij zetten er jachthuizen op, verpachten een deel van de grond aan een of meer boeren en brachten een deel van hun leven zo comfortabel en zonder zorgen in hun eigen domein door. Eén van die eilandjes voor Skye, welks naam we niet Zullen noemen, heeft een voor Nederlandse begrippen respetabele grootte van 2400 hectare. Er staat een jachthuis op met drie ontvangkamers, vijf slaapkamers, drie bediendenkamers, drie badkamers, een keuken, een bediendenzitkamer; voorts een tuinmanswoning, een opzichterswoning, nóg een huisje, een boerderij met hoeve en weer twee huisjes. Zou U er willen wonen? Het is te koop, inGorssel, Gelderland. Per hectare is de prijs even laag alle gebouwen, 800 schapen en een aantal koeien inbegrepen als de Drentse heidegrond in de goedkoopste periode tussen de eerste en de tweede wereldoorlog, namelijk tussen de f 200 en f 250. En de man die het verkoopt is een eenvoudige Geldersman, zoon van een boer in de buurt van Eiber gen, die in 1928 in Almelo een klein landerijenbureau begon en nu een van"de grootste makelaars in grond met of zonder opstal len is van ons land. Opzichter „Ik was 27 toen ik voor mezelf begon", vertelt de heer Bennink. „Enige jaren had ik gewerkt bij de Twentsche Ontginningsmaat schappij met als standplaats Al melo en Tubbergen. Als boeren zoon had ik mijn opleiding voor de landbouw gehad. In die jaren dat ik opzichter was bij het ont ginnen van heidevelden moet de lust tot het bemiddelen bij kopen en verkopen van landerijen bij mij zijn gegroeid. Ik ging'in die tijd namelijk nogal eens vaak naar een nieuwe eigenaar, die op een veiling een perceel heide had gekocht, om de diensten van mijn werkgever aan te bieden". De Hamert „In Almelo ben ik toen begonnen. Mijn eerste transactie: een boer derij op Pixen, bij Wierden. Maar al binnen dat eerste jaar namen de zaken een grote vlucht. Op 9 juli 1929 begon mijn zaak, in april 1930 strekte mijn werkterrein zich al uit over Friesland en de Veluwe. In die tijd kocht ik ook 'n nu maar al te bekend landgoed in Limburg: De Hamert, voor de heer F. J. ten Bos, een industrieel" „Vergeleken bij nu was de grond toen spotgoedkoop. Dezelfde Drentse heidegrond die toen f 62.50 per hectare kostte doet nu ongeveer f 2500. Grond die toen voor f 150 per ha van eigenaar verwisselde, kan men nu mis schien nog voor f 2500, maar eer der voor f 3000 tot f 4000 kopen. Vakkennis? Ik kende toen ik met zaken begon wel de prijsverhou dingen, de waarde van houtop standen en de kwaliteit van de grond. Geleidelijk aan ben ik overgegaan van het agrarische gedeelte naar het luxe gedeelte; daarbij leerde ik al doende". Adverteren „Maar hoe wéét U dat ergens iemand een goed heeft dat hij wil verkopen?" „Je moet op jacht gaan met een jachthondeninstinct. Vroe ger, toen ik me meer tot boer derijen en andere agrarische objecten bepaalde, nam ik in de auto wel eens een boer mee, die langs dë kant van de weg stond. Als hij dan weer uit stapte, met een lekker sigaar tje toe, wist lk vaak al heel wat meer. En véél adverteren. Er zijn na de oorlog ja ren geweest dat ik voor f 10.000 per jaar aan adverten ties zette". „Mijn eerste landgoed in het. buitenland lag in België', in het f ebicd van Eupen en Malmédy. k had het zo goed als ver kocht aan een industrieel in Alkmaar, toen de conferentie van München plaatsvond. „Ik' hoop het niet" zei deze Alk maarder toen tegen mij, „want het Is omstreden gebied, en als straks de Duitsers weer begin nen ben ik mijn nieuwe bezit ting zo kwijt". De man zou ge lijk gehad hebben, als Duits land de oorlog niet had ver loren. Maar nu achteraf ge zien: had hij het maar wel ge daan. De prijs was toen f 210.000, momenteel is de waai'de ruim één miljoen. derijtjes die niet meer als zoda nig in gebruik komen en dus bui ten de beperkingen van de grond kamer vallen. Ook in andere opzichten zijn de wettelijke bepalingen vaak een lelijke belemmering. Zo heb ik in één jaar voor f 15.000 aan inko men gederfd, bijvoorbeeld omdat een adspirantkoper geen toestem ming kreeg het huis op een land goed te verbouwen of het als een centrum voor bejaarden in te richten", „Neen, dan zijn Luxemburg en Frankrijk wat dat betreft prettiger landen om in te wer ken. Daar zijn helemaal geen bouwverordeningen en geen planologische projecten. Wie daar een bezitting van mij koopt kan er mee doen en la ten wat hij wil. Ik ben nu in Luxemburg bezig met gronden nabij een nieüw stuwmeer, waar men, uit een oogpunt van recreatie, veel belangstelling voor heeft". „Dit is een boeiend beroep, maar zeer druk. Ik rijd bijna 100.000 kilometer per jaar, ik heb juist de 2 miljoenste kilo meter van mijn loopbaan ach ter me gelaten. De mensen be seffen overigens vaak niet hoe veel kosten dit vak met zich mee brengt] Een bedrag van f 40.000 per jaar moet er bin nenkomen voordat ik kan be ginnen zelf iets te verdienen. Alleen mijn telefoonrekening loopt nu al tot zo'n f 5000 op". Goud „In Nederland raken we zo lang zamerhand een beetje uitgekeken. De afgelopen jaren heb ik wel 50 grote landgoederen verkocht, voor een deel aan levensverzeke ringsmaatschappijen, die er hun geld in beleggen, voor een deel aan grote bedrijven, of instellin gen, die ze bijvoorbeeld als re creatieoorden gebruiken. In mijn vooroorlogse brochures schreef ik al „Ruimte wordt goud waard". Dat is volkomen waar gebleken. Als er buizen tekort zijn kun je er al dan niet geforceerd, genoeg bijbouwen. Maar ruimte valt nu eenmaal niet te scheppen. En dus gaat de waarde ervan, naar ge lang de vraag groter wordt, om boog". „Ik zie dan ook inderdaad dat mijn transacties zich langzamer hand meer in het buitenland zul len afspelen. Dit Schotse eiland waarvoor ik nu al twee gegadig den heb is er wat Schotland betreft, het begin ran. Voor de prijs van dat eiland zou men in ons land nog geen 200 ha slechte grond kunnen kopen Pachtwet „Vooral door de Nederlandse pachtwet, die énig is in West- Europa en die de volkomen on juiste situatie schept dat de waarde van boerengoed nog steeds op het niveau van 1940 ligt, ter wijl alle andere grond enorm is gestegen, doe ik in boerderijen en boerengrond weinig meer. Mis schien verkoop ik nog één of twee boerderijen per jaar en, boven dien, wel wat meer kleine boer- Vrouw verdronk haar 2 kinderen Gistermorgen omstreeks half elf heeft een vrouw uit Bunde haar twee kinderen, respectievelijk 4 en 114 jaar oud, in het Julianakanaal nabij haar woonplaats verdronken. De vrouw, echtgenote van de spoorwegbeamte J. R., heeft baar daad vermoedelijk begaan tijdens een vlaag van waan zin. Zij is door de rijkspolitie van Bunde gearresteerd. Franse protesten tegen Westduitse militairen Duizenden Parijzenaars en inwoners van steden in het oosten en het mid den van Frankrijk hebben zondag kransen gelegd bij gedenktekens voor gesneuvelden om te protesteren tegen de aanwezigheid van Westduit se soldaten voor opleidingsdoelein den in Frankrijk. In Parijs alleen namen aan vier beto gingen in totaal zesduizend mensen deel. Zij brachten met bloemen hul de aan degenen die in het verzet zijn gevallen. Alle betogingen, zowel die te Parijs als elders, zijn, volgens de politie, or delijk en rustig verlopen. „Ontdekker 17" in baan om de aarde De Amerikaanse luchtmacht is er za terdag in geslaagd de „Ontdekker 17" in een baan om de aarde te brengen. Twee uur na de lancering van de luchtmachtbasis Vandenbcrg in Cali- fornië werd dit succes bekend. De baan van de satelliet, die 950 kilo weegt en de tweede trap van de ge lanceerde raket is, loopt over de polen en bestrijkt onder meer de Sowjet- Unie en andere Oosteuropese landen. Men hoopt een cabine met gere gistreerde gegevens, die zich door een signaal van de grond af van de sa- tellier moet losmaken later in de lucht te kunnen opvangen- Men zal de cabine van cie kunstmaan scheiden tijdens de 3lsie omwenteling om de aarde. Rangeerder gedood tussen treinkoppelingen De 27-jarige rangeerder G. J. Vours uit Amsterdam is zaterdagochtend te gen half vijf op het rangeerterrein Watergraafsmeer op noodlottige wij- ze om het leven gekomen. Hij wilde In Kelnkenszand streden de, Zeeuw- [scMkke'n twee goederenwagensaan elkaar kop se brandweerkorpsen om de hoogste \Op de foto: twee brandweerlieden pelen, waarbij hij mot zijn hoofd be- eer. Het korps uit Noordgomoe bleek, uit Zuidzande in actie. lcneld raakte tussen de koppelingen, over de beste bluscapaciteiten te be- 1 (Foto P.H'.C.).. J Do man wa* op «lag dood. Josephine Baker boeide Amsterdam Toen de legendarische Josephine Ba ker hartelijk lachend en vriende lijk wuivend naar een dankbaar publiek en de armen vol bloemen na een nachtconcert zondagoch tend tegen vieren het toneel van het Amsterdamse City-theater verliet, was de wereldberoemde zangeres-danseres een slordige 14.000 en haar auditorium een mooie herinnering rijker. Precies 65 minuten paradeerde de ta lentvolle Franse-Amerikaanse zin gend en heupwiegend over de Bühne in haar straksluitende pan talon en plastron van zilvertres. De schijnwerpers volgden haar. duizend paar bewonderende ogen eveneens en al die tijd vulde de wereldster het hele toneel. Vijftien melodieën zong Joséphine Baker, vijftien chansons die vol gens haar bewonderaars(sters) al leen deze revuester maar zo kan zingen. Ze zong natuurlijk over Parijs en de liefde, maar ook over de maan en de sterren, over „Mustapha" en nog veel meer. Meest Franse chansons, maar ook enkele Engelse songs. Het hoogtepunt van dit nachtconcert bereikte de 53-jarige revuestcr met haar „Donnez-moi la main", waarbij zij zich met de loopmi crofoon in de zaal begaf om knap acterend en boeiend zingend de handen van enkele mannelijke be wonderaars te lezen. Joséphine Baker werd ditmaal bege leid door het tien man sterke Bel gische show-orkest van Eddie de Latte, dat ook voor de pauze de schitterende omlijsting verzorgde van een showprogramma. Daarin traden op Willy Alberti, Corriu Brokken en Rita Reys met het trio van Pim Jacobs. Op de grote rijwiel- en motorten- toonsteliingwelke in Londen wordt gehouden, is deze „bromscooter" te zien, welke speciaal ontworpen is om in boot of auto mee te nemen. Het machientje is slechts 60 cm. hoog en weegt ongeveer 25 kg. Het wordt voortbewogen door een Clin ton A Jf90 Panther tweetakt-motor welke goed is voor J/5 km per uur bij een verbruik van ongeveer 1 50. Vader laat zoon uit huis zetten (Van onze correspondent). Aan de activiteiten van zijn eigen va der heeft de 33-jarige Jan van Wijk te wijten dat hij zaterdag met zijn vrouw en twee jaar oude zoontje uit zijn geboortehuis in de Sophialaan te Baarn is gezet. Een deurwaarder met twee helpers kwam het jonge gezin gelasten de woning te ontruimen op grond van een gerechtelijke uitspraak. Terwijl vrouw en'kind de wijk heb ben genomen naar familie in Rotter dam, verblijft de jonge Van Wijk op straat, waar hij de wacht houdt bij zijn huisraad, dat op het trottoir staat uitgestald. Jarenlang werkte hij in de ijssalon van vader W. van Wijk, tot dat hij zelfstandig wilde zijn en een eenmans-aannemersbedrenfje begon. Later verhuurde vader Van Wijk de ijssalon aan een ander, aan wie hij toezegde, dat hij binnen korte tijd over de woning van zjjn zoon, zou kunnen beschikken. Na een half jaar touwtrekken, gaf de vader de zaak in handen van de .Utrechtse rechtbank die het gewraakte huis tot dienstwo ning verklaarde, zodat het jonge ge zin binnen een half jaar moest ver trekken. Zaterdag was d'ie termijn verstreken en kwam de deurwaarder. ANTIREVOLUTIONAIR PARTIJCONVENT Geen eensgezindheid bij toto- en loonkwesties (Van onze parlementaire redacteur) In zijn openingsrede op de najaars vergadering van het a.r. partijcon vent, zaterdag 12 november in Am sterdam gehouden, heeft de voorzitter dr. Berghuis bedekt maar toch dui delijk laten blijken, dat liij weinig in genomen is met het niet eensgezinde optreden van de antirevolutionaire fracties in de Tweede en in de Eerste Kamer, dat zich bij de behandeling van het toto-ontwerp en de bespre king van het loonbeleid heeft gede monstreerd. len van de beide fracties stelde hij voorop, dat een lid der Staten-Gene- raal uiteindelijk verplicht is geheel naar eigen eer en geweten en zelfs „zonder last of ruggespraak" over een aanhangige zaak zijn standpunt te bepalen en zijn stem uit te bren gen. Maar tenslotte zit men in de kamer niet „a titre personnel", maar als vertolker van een georganiseerde politieke richting. Zo kan het gebeuren dat men zich, ook bij een persoonlijk afwijkend waarderingsoordeel over onderdelen, moet voegen terwille van de eenheid in de richting die men vertegenwoor digt, hetgeen overigens ook wel door geen volksvertegenwoordiger zal worden betwist.. ■■■■■iiiiiiipniiiM ENORME BELANGSTELLING I (Van een speciale verslaggever). DE ROOD-WIT-BLAUWE vlaggetjes, die op de zolder 1 van het gemeentehuis van Saint-Hilaire-du-Harcouet in Normandië worden bewaard i en de foto van het Neder- i landse koninklijke paar, die g de wand van de raadszaal 1 siert, waren zaterdagmorgen 1 uitgeleend aan het vlakbij ge il legen dorpje Les Loges-Mar- g chis. Onder die vlaggetjes I gaf Simone Bénard haar ja- g woord aan de Zierikzeeënaar i Jacobus Lokker. Daar kree' g de romance van Simone en Jacques, die de romance van g Saint Hilaire en Zierikzee is, g een officieel plaatsje in de g registers der burgerlijke 1 stand. H Het eerste huwelijk, dat een ge- volg is van de jumelage, van de vriendschapsbanden tussen Saint Hilaire en Zierikzee. Voltrokken H op een stralende najaarsdag in 'n klein Frans dorpje op de grens H van Normandië en Bretagne. Saint Hilaire en Les Loges-Mar- chis waren uitgelopen om te zien, H hoe de tamboer van het Zierikzee- se „Kunst en Eer" zijn in het wit geklede bruid de trapjes van het raadhuisje afhielp. Want 7.o kent men Jacobus Lok- ker in Saint Hilaire: als de man, die in oktober van het vorig jaar, toen het koninklijke korps een bezoek aan de Franse tweeling- stad bracht, Simone met zijn ge il roffel naar de deur van een bloe- lllllllllllllllllllllllllllllllilllflIllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllP menwinkeltje lokte. Toen de Zie- rikzeese jongeman haar zag. heeft hij zijn getrommel terstond gestaakt. Op dat.moment verloor „Kunst en Eer" èen gewaardeerd trommelslager. Jacóbus is na die eerste ontmoe- ting al gauw naar Saint Hilaire teruggekeerd. In augustus volg- de de verloving en in september vertrok Jacobus Lokker voorgoed naar Saint Hilaire. De Zierikzeese M bakker had er werk in een hotel gevonden en raakte eraan ge- wend, dat hij „Jacques" werd ge- noemd. Lokkèrr Maar burgemeester V. Pigeon van M Les Loges-Marehis hield zich bij de huwelijksvoltrekking stipt aan de juiste naam: „Jakobuuss Lok- kèrr". Niet alleen vóór het ge- meentehuisje was het een drukte van belang. De buwelijkspleeh- tigheid werd behalve door burge- meester Cl. Cheval van Saint Hi- 1| laire ook bijgewoond door de wet- houders en raadsleden van Saint M Hilaire en Les Loges. Ook de oud- burgemeester, dr. D. Cuche, zou- M der wie de jumelage ondenkbaar m zou zijn geweest, was er. Burgemeester Pigeon sprak een gelukwens uit. Hij deelde mee dat op het mo- ment dat de bruidegom zijn naam in het huwelijksregister schreef, een telegram werd verzonden naar de burgemeester van Zierikzee met de inhoud „Ik ben gelukkig het eerste huwelijk te hebben kunnen voltrekken in het kader van de Frans-Nederlandse jume- lage. Ik zend als burgemeester M van Les Loges-Marchis mijn bes- te wensen voor U en voor uw be- volking." |i Na deze plechtigheid volgde de kerkelijke huwelijksvoltrekking. „Kunst en Eer" zond een geluks- telegram. s Wat de toto betreft, is ten princi pale het antirevolutionaire stand punt o.m. in het verkïezingspro- gram duidelijk geweest. Een af wijking daarvan bij parlementa riërs, die rekening houden met al le, op dat ogenblik van algemeen belang zijnde factoren, wil ik op zichzelf zeker niet negatief beoor delen. Alleen mag van deze ka merleden worden verwacht, dat zij zich bewust zijn geweest, dat zij op een zeer aangelegen punt ver warring zouden kunnen stichten in de kring waartoe zij behoren. Loonbeleid En wat de motie-Burger betreft zo ging dr. Berghuis voort voor zover ik heb kunnen bezien, bestaat geen verschil van mening in onze AH. Tweede Kamerfractie omtrent de hoofdlijn van het loonbeleid van het kabinet, dat als zodanig een hoofdelement vormt In het totale ka binetsbeleid. Er was wel bij enkele fractieleden een van de regering af wijkende mening omtrent de feitelij ke situatie en de feitelijke mogelijk heden bij de uitvoering van het loon beleid. Stevig kabinet Dr. Berghuis herinnerde in zijn openingsrede verder aan de ver werping van het ontwerp toto- wet, de pijnlijke „Karei Door- man"-affaire en de „cocktail-par ty", die bij de oppositie de ver wachting en bij de anderen de vrees heben gewekt dat de politie ke constellatie er niet ongeschon den door zou blijven of althans een personele reconstructie van het kabinet er het gevolg van zou zijn. Nu alles al weer enige tijd achter ons ligt, constateerde hij dat de huidige politieke constellatie vrij stevig in elkaar zit en een stootje verdragen kan. Dat nam toch niet weg dat dr. Berg huis minister Cals wenste te wijzen op zijn bijzondere verantwoordelijk heid om in de mammoetwet een voor alle hij legde zeer de nadruk op dit „alle" het bijzonder onderwijs dragende groepen in ons volk bevre digende regeling te treffen. Voor het overige maakte dr. Berghuis enkele opmerkingen over de onderlin ge relatie der christelijke partijen in Nederland en wijdde hij een uitvoeri ge beschouwing aan de Europese in tegratie en aan de taak die de A.K.I*. daarin heeft. K.L.M. trekt 60 piloten van luchtmacht aan Van onze Haagse redactie Binneu enkele weken zullen de eer sten uit een contingent van 60 lucbt- maehtvliegers door de KX.M. in dienst worden geroepen. Het is voor de eerste maal dat de K.L.M. op een dergelijke grote schaal breekt met het principe haar vliegers uitslui tend van de rijksluchtvaartschool te betrekken. De K1.M. heeft besloten over te gaan tot het aantrekken van de luchtmachtmensen daar de R.L.S. niet in staat is aan de vraag van do luchtvaartmaatschappij te voldoen. Dit jaar kan de school namelijk slechts 40 afgestudeerde vliegers leveren. De luchtmachtpiloten zullen bij dc K.L.M. een voortgezette opleiding voor de verkeersvliegerij ontvangen. Parna zet Jouwe aan de kant De voorzitter van de Partei Natio naal. Wajoi. heeft zaterdag een brie: gezonden aan de heer Jouwa. Daar in wordt namens het Parna-bestuür het ereburgerschap van Jouwe op gezegd. Voort, wordt aangevoerd dat het gehele politieke programma van Jouwe met aanvaard wordt. Jouwe S)*ttchteuferaden 6en 6igen paniJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7