Noordgouwe eerste in Zeeuwse brandweerwedstrijden WALCHEREN DE SINT BRENGT ZATERDAG 'WERKBEZOEK' AAN VLISSINGEN ZEEUWSE RODE KRUIS NAM AFSCHEID VAN MR. HEYSE JAARVERSLAG OVER 1959 VAN ZEEUWSCHE WIT-GELE KRUIS MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANl- „BRAND" IN HEINKENSZAND Bevelvoerdersprijs voor Zuidzande De vrijwillige brandweer van Noordgouwe heeft zich zaterdag middag te Heïnkenszand in het bezit gesteld van de wisselbeker van de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Het korps won met geringe voorsprong op Middelburg de provin ciale brandweerwedstrijden, welke de zes beste Zeeuwse korp sen in en rond het (brandende) gemeentehuis van Heinkens- zand bijeenbrachten. De bevelvoerdersprijs was voor de com mandant van de vrijwillige brandweer te Zuidzande, de heer P. J. de Kramer. Slechts enkele maanden nadat Heïn kenszand een invasie van liefst acht tien Bevelandse brandweerkorpsen had beleefd, kwamen de beste Zeeuwse brandweren naar dit Zuid- bevelandse dorp. Het waren de „gese lecteerden" van de in totaal 60 korp sen, die aan de „voorwedstrijden" hebben deelgenomen. De korpsen kregen als opdracht het vuur te bestrijden in de bovenwoning van het gemeentehuis, midden in het dorp gelegen, waar door bliksem inslag de schoorsteen was geëxplo deerd. In de kap van het gebouw was hierdoor brand ontstaan. Twee kinderen lagen nog in bed. Met behulp van een bandrecorder, do nodige rook en „papieren" vlammen werd getracht de wer kelijkheid zo dicht mogelijk te be naderen. Het was een hele opgave voor de brandweerlieden, maar onder het toeziend oog van de des kundige jury en uiteraard een aantal belangstellende dorpelin gen, kweten zij zich zo goed mo gelijk van hun taak. Prijzen De eerste prijs met 107, 25 punten was voor Noordgouwe, dat de wissel beker voor een jaar overnam van Dreischor. Tweede werd Middelburg met 106,05 punten, derde Zuidzande met 98 punten, vierde Dreischor met 94,25 punten, vijfde St. Jansteen met 94 punten en zesde Kruiningen met 02 punten. Er werden alleen eerste prijzen toegekend. De prijzen werden uitgereikt door burgemeester N. W. Eisen van Heinkenszand, die dat deed met een toepasselijk speechje. De jury werd gevormd door de heren J. van As, hoofdbrandwacht brandweer Vlisslngen, C. Berrsvoets, comman dant vrijwillige brandweer Zierikzee, H. P. Boogaard, commandant vrij- „Taptoe Delft" mogelijk in 1961 naar Goes Het bestuur van de V.V.V. Goes heeft besloten er naar te streven, dat de „Taptoe Delft" in 1961 naar Goes komt. Voorshands wil men echter af wachten hoe de situatie in het ge meentebestuur van Goes zich verder zal ontwikkelen. Inmiddels zullen de nodige stappen worden ondernomen om contacten te leggen. Voorts zal de V.V.V. opnieuw de aan- dacht van het gemeentebestuur ves tigen op de moeilijkheden met de rio lering in Goes. Er is gebleken, dat naast de inwoners van Goes, ook de hotellerie en het gemotoriseerde toe ristenverkeer grote hinder hebben on dervonden. Aan de rundveefokdag en aan de door „De Ganze" georganiseerde zwem wedstrijden zullen bijdragen worden verleend. De V.V.V. Goes zal aandringen op de Instelling van een logies-informatie- dienst In Zeeland. Het door het be stuur goedgekeurde ontwerp voor de nieuwe statuten zal voorgelegd wor den aan een ledenvergadering, die op 1 december 1960 zal worden gehou den. Aan het gemeentebestuur van Goes zal kenbaar worden gemaakt, dat de V.V.V. Goes met leedwezen heeft geconstateerd, dat de gemeente Goes een kans heeft gemist door geen pagina te nemen in „Tussen de Rails" van september 1960, welk blad geheel in het teken van de provincie Zeeland stond. De Bevelanden-folder zal in vier talen worden herdrukt. Het ont werp voor het A.N.V.V. Normaal blad, dat tal van praktische gegevens over Goes bevat, werd goedgekeurd en besloten werd hiervan 3000 exem plaren te bestellen. Op korte termijn zullen plannen wor den uitgewerkt voor net uitzetten van de Bloesemrit in 1961 en voor een contactdag voor de Bevelanden. MELIS KERKE Lezing voor N.C.V.B. De Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Meliskerke vergaderde onder presidentschap van mevrouw Van Heesen. Na de huishoudelijke za ken te hebben behandeld verkreeg de spreekster voor die avond, mevrouw Overbeeke-de Zeeuw het woord. De ze had tot onderwerp gekozen „Mar tha en Maria". Op dit onderwerp volgde een interessante bespreking. Mevr. Overbeke-de Zeeuw uit Mid delburg oogste veel succes met dit onderwerp. De volgende vergadering werd bepaald op 13 december. BIGGEKERKE B. en w. willen toren elektrisch verlichten B. en w. van Biggekerke vragen de aad, die dinsdagmorgen a.s. verga- lert, de toren elektrisch te verlich- en. Zij willen daarvoor ongeveer 750 voor voteren. )p de agenda voor deze bijeenkomst staat verder een voorstel om 305 m2 gemeentegrond te verkopen aan de fa. De Voogd en Van Rooyen te Westkapelle. willige brandweer Sluis, D. Taekema, plaatsvervangend commandant vrij willige brandweer, Goes, A. L. de Vin, plaatsvervangend commandant vrij willige brandweer Terneuzen en J. Quant, plaatsvervangend comman dant vrijwillige brandweer Zierikzee. De wedstrijdleiding was in handen van de heer A. J. W. Mathijssen te Middelburg, adviseur was de inspec teur brandweerwezen Breda, de heer G. H. Kortus. 's Morgens waren de wedstrijdleiding en de leden van de jury officieel ont vangen in het gemeentehuis. Daar werd het woord gevoerd door burge meester Eisen en de heer Mathijssen uit Middelburg. Scheepvaart te Terneuzen door werkzaamheden gestremd In verband met de onderhoudswerk zaamheden aan de waaierdeuren in het buitenhoofd van de Middensluis te Terneuzen zal de scheepvaart door deze sluis volledig zijn gestremd op dinsdag a.s. van 8 tot ongeveer 17 uur. De scheepvaart zal gedurende deze stremming worden geregeld als volgt: alle binnenschepen met een lengte van ten hoogste 55 m en een breedte van ten hoogste 7.50 m schutten door de Oostsluis, echter met uit zondering van schepen geladen met licht ontvlambare lading en niet ont- gaste vaartuigen; schepen, welke niet door de Oostsluis schutten, zullen door, de Westsluis worden geschut. Binnenvaartschepen bestemd voor de Westsluis moeten meren in de West buitenhaven op de eerste vier meer- stoelen gerekend vanaf de sluis. Boven deze sluis moeten binnen vaartschepen meren langs de wes telijke kanaaloever op een afstand van ten minste 400 m ten zuiden van de sluis. MIDDELBURG Turnvereniging Wilhelmina gaf gymnastiekuitvoering Vrijdagavond heeft de Middelburgse turnvereniging „Wilhelmina" in het „Schuttershof" een grote uitvoering gegeven, waarbij de Wilhelmina- leden van jong tot oud Heten zien wat zij op het gebied van de gym nastiek presteren. De voorzitter van Wilhelmina, de heer R. van Roo, opende de avond met een kort welkomstwoord, waar in hij meedeelde, dat Wilhelmina binnenkort zal starten met een kleu- terafdeling voor vier- en vijfjarigen. De leiding van deze afdeling komt in handen van de heer C. Willeboordse, die hierbij geassisteerd zal worden door zijn echtgenote. Verder haalde de heer Van Roo herinneringen op uit vroeger jaren,.>toen hij voor 't eerst als Wilhelmina-adspirantje aan de jaarlijkse uitvoering mee werkte. Dit gebeurde in de koffie kamer van het „Schuttershof" en de belangstelling was niet bijzonder jroot. Dit ln tegenstelling tot de be langstelling anno 1960, want tot zijn verheuging kon de heer Van Roo constateren, dat zeer velen naar de gymnastiekuitvoering waren geko men. Voorts bedankte de Wilhelmina- voorritter de heer R. Vreeswijk, de exploitant van het „Schuttershof", die binnenkort deze functie neerlegt. Hierna werd het programma geopend door de Wilhelmlna-kleuters, die ge stoken in kleurige jakjes en broek jes, met grote puntmutsen op het hoofd en uitgedost met lange baar den op aardige wijze het sprookje Sneeuwwitje en de dwregen uitbeeld den. Uiteraard was bij dit sprookje een ruime plaats voor de lichamelij ke oefening van de Wilhelmina- kabouters ingeruimd. Vervolgens kwamen de andere leden van Wilhelmina aan de beurt, die de avond vulden met onder meer vrije oefeningen, oefeningen aan de brug, ringen, evenwichtsbalk, brug met on gelijke leggers en bokspringen. „Wat een geluk" met Rudi Carrell in „City" Met een onderhoudend cabaretpro gramma onder dc titel „Wat een ge luk" heeft Rudi Carrell tezamen met zijn VARA-tourneegezelschap 'n groot aantal leden van de VARA- afdeling Middelburg vrijdagavond in het City-theater enkele uurtjes aan genaam beziggehouden. De artiesten brachten een vlot ge heel aan conferences, zang, muziek en goochelnummers, waarmee hun toehoorders zich best hebben geamu seerd, getuige het veelvuldig opklin kende applaus. Het Bonelli-kwartet verzorgde in de ze revue de hümoristisch nootjes en begeleidde bovendien zanger Willy Alberti, die met enkele Napolitaan- se liedjes de lianden stevig op elkaar kreeg, alsmede de „Spotlights". Ed die Schuyer en Jacqueline brachten enkele goochelnummers met wat nieuwe ideeën en Rudi Carrell praat te op vlotte wijze de verschillende nummers aan elkaar. Terecht was er voor het groepje artiesten een gul appiaus. Aan het begin van de avond had afdelingsvoorzitter J. K. Radder, VAR A-penningmeester J. Lebon ingeleid, die in een propagan distisch toespraakje vertelde dat de VARA thans rond de 522.000 leden telt en dat de afdeling Middelburg er daarvan bijna 1600 te boek heeft staan. Voorts ging hij nader in op enkele facetten van de commerciële televisie en vertelde tot slot „dat de VARA-leden rond 8 miljoen gul den hebben geïnvesteerd in nieuwe studio-gebouwen. DOMBURG Raad vergadert De raad van Domburg zal donderdag a.s. een voorstel te behandelen krijgen om de heer W. Geuze eervol ontslag te verlenen als gemeente-ontvanger en ambtenaar van de burgelijke stand. Op de agenda van deze vergadering staat verder onder meer een voorstel om Adr. Provoost eervol ontslag te verlenen als gemeenteomroeper. Ook zal het bevolkingsonderzoek op t.b.c. ter sprake komen. VLISSINGEN Verbreding Zandweg Omdat de verbreding van ae Zand weg in Vlissingen, na doortrekking van de Burgemeester van Woelöeren- laan, nauw samenhangt met de ge hele stedebouwkundige situering in deze omgeving is het nodig zich daarover een oordeel te vormen. Een juiste oplossing van de ter plaatse be staande problemen zal slechts moge lijk zijn door vaststelling van voor schriften ex-artikel 43 van de Wo ningwet, in samdnhang met bijzon dere rooilijnvoorschriften en een bouwverbod. Voor het ontwerpen van maatregelen in die richting ach ten b. en w. van Vlisslngen een be drag van f 900 noodzakelijk, waartoe zij de raad een voorstel doen. Jaarvergadering van afdeling A.N.M.B. „Wij kunnen terugzien op een gun stig vorenigingsjaar met een winst van 36 leden". Met deze woorden be sloot de voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie (A.N.M.B.) afdeling Vlissingen, de heer A. S. Schinkel, zijn openingswoord op de algemene jaarvergadering van de afdeling, die vrijdagavond in het A.N.M.B.-gebouw te Vlissingen werd gehouden. Als spreker van deze avond gaf de heer Th. de Geus, als vertegenwoor diger van het districtsbestuur van de A.N.M.B., een toelichting op de hui dige loononderhandelingen in de me taalsector. De heer De Geus sprak als zijn mening uit, dat deze onder handelingen voor" wat betreft „De Schelde" vlot verlopen en hij toonde zich verheugd over de mededelingen over de werktijdsverkorting, die eer der op de dag in het personeelsor gaan van het bedrijf waren gedaan. Spreker gaf voorts een duidelijk overzicht van hetgeen reeds bereikt was en wat de algemene consequen ties van deze onderhandelingen wa ren. Na zijn lezing beantwoordde de heer De Geus nog een aantal vragen, die uit de vergadering gesteld wer den. De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester, de heer J. Bliek, werden zonder commentaar goedge keurd, evenals de begroting voor het komende jaar. De begroting beloopt een bedrag van 6024, terwijl uit het financieel verslag bleek dat het kapitaal van de afdeling 4310,65 bedraagt. In plaats van het aftredend bestuurs lid, de heer L. Post, werd bij accla matie de heer F. J. Groote benoemd. Op dezelfde wijze werd de heer W. J. Enberts verkozen in de commissie bijzonder fonds, in plaats van de heer D. Romijn, en in de kaseommissie de heer J. v. d. Want, ter vervan ging van de heer P. Langedijk. Vernieuwing rioolafvoer De rioolpompen van het eindpomp- station aan de Paardenstraat in Vlis singen behoeven enige vernieuwing. De houten afsluitklep, die door de oude kademuur in de voormalige ma rinehaven uitmondt kan door puin en zand tijdens de getijdebeweging in de afvoergeul worden geblokkeerd. Bij het plaatsen van een nieuwe pomp in het pompgebouw is een nieuwe leiding gelegd, waarop het oude sys teem Kan worden aangesloten. B. en w. achten de tijd daarvoor thans aan gebroken en stellen de raad voor aan een begroting daartoe, die een bedrag aanwijst van f2600,zijn goedkeuring te hechten. MET GROTE EQUIPAGE..... Officiële ontvangst op bordes stadhuis SINT-NICOLAAS heeft Vlissin- gen laten weten, dat hij deze stad aanstaande zaterdagmid dag met een officieel „werkbe zoek" zal vereren. Onmiddellijk is het organiserend comité, dat de Middenstandscentrale en de Raad van het Grootwinkelbe drijf achter zich heeft staan, aan de slag gegaan om de komst van de sint zo goed mogelijk voor te bereiden en zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Voor de zesde maal nu komt sinter klaas met zijn equipage zaterdagmid dag om half drie aan Koopmans haven Vlissingen binnen. Zijn gevolg bestaat nit vier Zwarte Pieten, die bij de tocht door de stad als hoorn blazers in de stoet meelopen en uit vier Moren, gestoken in originele kledij. Bij de aankomst, en de ontvangst op het bordes van het stadhuis zullen de Pieten-hoornblazers de aandacht vragen voor hun hoge gast. De tocht naar het stadhuis loopt over de Nieuwendijk, de Zeilmarkt, de Gravestraat, de Paardenstraat en de Houtkade. B. en w. van Vlisslngen zullen de sint daar tegen drie uur begroeten. Onmiddellijk daarna zal de Goedhei ligman zijn zegetocht door de stad maken. Stoet Dat gebeurt met een uitgebreide stoet, die wordt geopend door de muziekvereniging „St. Caecilia". Officiële publikatie MIDDELBURG. STORTEN PUIN EN ANDERE AFVALSTOF!* EN. B. en w. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat de openbare stort plaats aan de Arnesteinweg met ingang van 12 november a.s. zal worden ge sloten. Na die datum is het verboden aldaar vuil e.d. te storten. Vanaf 14 november a.s. is het mogelijk vuil te storten op de stortplaats aan de Kleverskerfcseweg (over de Arnebrag) en wel des maandags tot en met vrijdags van 7.30—12 uur en van J3.30—17.30 uur en des zaterdags van 7.30—12..— uur. Middelburg, 11 november 1060. Collecte De „Hemava"-collecte heeft te Axel in het derde kwartaal van 1""" f 112,78 opgebracht. Drie auto's met de commissie van ontvangst, de „vaste staf" van de sint en de harmonie „Ons Genoe gen" completeren de stoet. De route, die door Vlissingen wordt gevolgd is. Steenenbeer, Wilhelmina- straat, Zeilmarkt, Walstraat, Betje Wolffplein, Badhuisstraat, Eerste Glacisstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat, Badhuisstraat, Betje Wolffplein, Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, waar de stoet bij hotel „Noordzeeboulevard' wordt ontbonden. Na een kort oponthoud aldaar volgt het bezoek van de sint aan de beide Vlissingse ziekenhuizen „Bethesda' en „St.-Joseph". De kleine patiëntjes zullen daar met een presentje van Sint-Nicolaas worden bedacht. Het comité hoopt dat de Vlissingse mid denstanders bij het bezoek van sin terklaas de vlag zullen uitsteken. (Slot van pag. 1) uitvoerig overzicht van hetgeen in de laatste tien jaar in de kring Zee land tot stand is gebracht. Hij her innerde eraan, dat het ledental sterk is gegroeid, Zeeland vele campagne borden heeft veroverd, er nieuwe af delingen zijn bijgekomen, de bloed transfusiedienst is uitgebreid, de ko- 1 onnes goede successen hebben be haald op de nationale kampioen schappen, het lectuurdepot in het landelijk geheel gezien hoge „op brengsten" geeft, de inzameling van moedermelk is verviervoudigd, het welfarewerk een grotere belangstel ling heeft gekregen en de sociale zorg op een hoger peil is gebracht. De heer Constandse bood een boek aan. De commissaris der koningin in de Srovincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. e Casembroot sloot als ere-voor- zltter van de kring Zeeland de rij van sprekers. Ook hij had grote be wondering voor de werkkracht van de heer Hevse in Rode Krnis-ver- band. „Wij zijn U veel dank ver schuldigd, vooral voor hetgeen D na de ramp hebt gepresteerd", al dus de commissaris. Mr. Heyse sprak tenslotte een dankwoord. Bij de aanvang der vergadering had de krinsreommissaris medege deeld, dat in 1960 60.000 is in gezameld. Dat is een nieuw re cord. Vorig jaar bedroeg de in zameling 58.000.Het „para depaard was ook nu weer St. Philipsland, dat 508 pet. van het streefbedrag haalde. Negen afde lingen kwamen boven de 100 pet. en 6 afdelingen boven de 90 pet. De stedenwedstrijd is dit jaar weer gewonnen door Goes, ge volgd door Terneuzen, Vlissingen en Middelburg. Voorts deelde mr. Heyse mede, dat dokter J. Stumphlus te Vlissingen per 1 september j.l. is benoemd tot gewestelijk commandant van de Ro de Kruis Kolonnes. Tot voor kort werd het commando waargenomen door dokter H. Frima te Zoutelande. De voorzitter van de afdeling Axel, de heer A. P. Levèvre, die wegens ziekte niet ter vergadering aanwe zig kon zijn, werd begiftigd met de medaille van verdienste in zilver, voor het vele werk, dat hij in het belan» van het Rode Kruis heeft verricht. Bekrachtigd werd de herbenoeming van de kringbestuursleden mej. A. C. Houtman te Renesse, D. C. Bou- wense te St. Maartensdijk, dr. J. Spuyman te Vlissingen en dokter H. J. S. Timmer te Cadzand. In de plaats van de heer A. J. van Heel werd tot kringbestuurslid benoemd de heer C. van Liere te Goes en in de plaats van oud-burgemeester P. H. W. F. Tellegen, mevrouw H. E. M. Casparie-Croon te Hulst. Na enige bespreking werd voorge dragen als de nieuwe kringconiiriis- saris mr. .J. J. van der Weel te Mid delburg. Dr. J. Spuyman zal als waarnemend-kringcomhiissaris op treden. Het hoofdbestuur is zeer in genomen met deze benoeming, zo verklaarde de directeur van het Ro de Kruis jhr. Verspyck die zeïde, dat de aanbeveling zo spoedig mogelijk ter bekrachtiging aan de Kroon zal worden gezonden. Vlissingse zondagsscholen vierden 100-jarig bestaan Met een lof- en dankdienst ln de St. Jacobskerk en daaropvolgend een receptie in het militair tehuis „De Meerpaal" heeft de hervormde zon dagsschoolvereniging te Vlissingen zondag haar eeuwfeest herdacht. De liturgie in deze dienst werd verzorgd door ds. Y. van der Schoot, waarne mend voorzitter van de zondags schoolvereniging „Gelijk aan het mosterdzaad De landelijk voorzit ter van de Nederlandse Zondags- schoolvereniging, ds. J. W. van Koo ien uit Amsterdam, verzorgde de pre diking. Hij deed dit naar aanleiding van het zesde vers van Hebreeën 11, „Wie tot God komt, moet geloven, dat hij bestaat". Medewerking aan deze feestelijke dienst verleenden een kinderkoor on der leiding van de heer N. Veldhuis en de heer P van Belzen, trompet. Deze speelde, met orgelbegeleiding van Piet Broerse, de „Heroic Music van G. Ph. Telemann. Het kerkgebouw was bijna geheel gevuld. Tijdens de receptie drukten talrijke genodigden het bestuur en de leid sters en leiders van het zondags schoolwerk de hand. Ds. Van KOoten deed dit namens de N.Z.V. Namens het gemeentebestuur van Vlissingen waren aanwezig secretaris J. W. Pe ters eft wethouder W. Poppe. Felici taties werden verder ontvangen van diverse zondagsschoolverenigingen uit omliggende gemeenten en het provinciaal bestuur. Zaterdagmiddag was de zonda schooljeugd zelf bij de viering van het jubileum betrokken. Dat gebeur de met twee voorstellingen in het Concertgebouw, waar het poppenspel van de beer Popma te Souburg hen enkele genoeglijke uurtjes bezorgde. LIJVIG BOEKWERKJE Ledental en subsidies zijn opgelopen De provinciale bond „Het Zeeuwsche Wit-Gele Kruis" heeft een 72 pagina's tellend jaarboekje met gegevens en verslagen over het jaar 1959 uitgege ven. Naast de stand van zaken wat betreft ledental, financiën en activi teiten van de bij de bond in dienst zijnde verpleegsters in de verschillen de plaatsen geeft het jaarverslag kor te overzichten van de gespecialiseerde commissies en diensten. Het ledental van de bond was op 1 januari van dit jaar met 60 gestegen tot een aantal van 15302. Veertien afdelingen gingen in ledental vooruit en 15 achteruit. De totale in komsten van de afdelingen beliepen 'n bedrag van 296.557,18 en de uitgaven bedroegen ƒ294.325,04. De gemeente subsidies liepen in totaal op tot 47.833,17 een, stijging van 24,1%. Hoewel van subsidieverlening volgens een bepaald systeem moeilijk gespro ken kan worden, constateert de bondssecretaris P. F. van Hootegem uit Sluis met voldoening, dat steeds meer gemeenten overgaan tot het leg gen van verband tussen contributies en gemeente-subsidies. Niet minder dan acht plaatsen Komen met het subsidie boven het streefpercentage van 50% van de contributies uit. De bond had op 1 januari van dit jaar 18 lekenverpleegsters en 7 religieuzen in zijn dienst. In haar jaarverslag over 1959 merkt de commissie voor de hy giëne van het kind op, dat het aantal niet ingeschreven zuige lingen 1057 bedroeg en het aantal consulten 11.096 Aan drie leerlingen kon het diploma kraamverzorgster worden uitge reikt. Het aantal verzorgingen in de kraamcentra en subcentra beliep 820 In zes plaatsen werden moedercur- ussen gegeven, in vier kleutercur sussen. De wijkverpleegsters hebben in totaal 6911 „kleuternuisbezoeken" afgelegd. Voor het bezoek aan de consultatiebureaus werden 1310 pro- paganda-huisbezoeken afgelegd. De deelname aan de poliovaccinatie wordt in het verslag goed genoemd. „In 1959 zijn wij begonnen met de reorganisatie van het kraamcen- trum", zo begint het verslag van het bemiddelingsbureau voor kraam zorg. De theoretische opleiding van de verzorgsters wordt niet meer in Hulst gegeven; het praktische deel wel: in 1959 werd gewerkt met 32 meisjes. In mei van dit jaar be stond het werk 12% jaar. In het ge heel zijn ongeveer 7500 moeders ge holpen. Verhoogde subsidie De commissie voor de volksgezondheid merkt ln zicht over 1959 op. dat uitbreidings- manoeuvres ln het afgelopen jaar haar hebben genoopt te zoeken naar middelen om de evenzeer uitgebreide onkosten te kunnen dekken. Daar om werd getracht van meerdere ge meenten in Zeeland een verhoogde subsidie te verkrijgen. „Het resul taat var deze monetaire acties ver raadt nog steeds het gemis aan waardering voor het werk" wordt opgemerkt. Het aantal patiënten van de Zeeuw se Stichting voor Rbeumabestrijding was op 81 december 1368, bestaande uit 882 mannen, 084 vrouwen en 2 kinderen. Sinds januari 1959 worden ook de patiënten in Tholen en St.- Philipsland bezocht. Het aantal huisbezoeken was het afgelopen jaar 884. Nederlands kredietaanbod van f 50 min. aan de V.A.R. Heden zal in Cairo aan dc regering van de Verenigde Arabische Repu bliek door de heren Damme en Du ring, directeur van respectievelijk De Verenigde Machinefabrieken N.V. (Stork Werkspoor) en de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vljegtuigenfa- briek Fokker, namens een groep Ne derlandse Industrieën een krediet worden aangeboden ter grootte van 50.000.000. De betrokken Nederlandse industrie- en zijn: De Verenigde Machinefabrie ken N.V. (Stork Werkspoor), de N.V. Koninklijke Nederlandse Vliegtuigen- fabriek Fokker, de Dok- en Werf- maatschappij Wilton Feijenoord N.V. mede namens de Nederlandse scheepsbouw. Voorts van Doorne's Automobielfabriek N.V. en Grasso's Koninklijke Machinefabrieken N.V. De middelen voor het krediet zullen beschikbaar worden gesteld door de export-financieringmaatschappij waarin, zoals bekend, een aantal vooraanstaande banken in Neder land participeert. De financiële con structie van het krediet is ontworpen door de Twentsche Bank N.V. aan de totstandkoming zijn uitvoerige be sprekingen ook met overheidsinstan ties voorafgegaan. Het initiatief voor dit kredietaanbod werd enige tijd geleden genomen ten einde de uitvoer van kapitaalgoede ren naar deze belangrijke mogend heid in het Midden-Oosten te bevor deren. Evenals bij andere landen leeft ook bij de Verenigde Arabische Re publiek de wens om ten behoeve van aankopen op kredietbasis voor de te verstrekken kredieten een afzon derlijke overeenkomst aan te gaan. Tezelfder tijd, dat het aanbod in Cairo wordt overhandigd, zal een of ficieel afschrift van de aanbieding aan de ambassadeur van de V.A.R. in Den Haag door ir. J. E. Woltjer, voorzitter van de Nederlandse scheepsbouw, vergezeld door directie leden van de deelnemende industrie- en, van de export-financieringmaat. schappij en van de Twentse Bank N.V., worden aangeboden, aldus een namens de betrokken industrieën uit gegeven communiqué. KERKNIEUWS Intrede ds. Leenmans te Oud-Vossemeer Ds. Ph. J. Leenmans, Nederlands her vormd predikant, heeft zondagmid dag, na in de morgendienst door zijn zwager ds. H. G. Abmu te Putten in het ambt te zijn bevestigd, zijn intre de gedaan als predikant van deNe- derlands hervormde gemeente van Oud Vossemeer. Ds. Leenmans koos als tekst voor zijn prediking Openbaringen 21 vers 22. Hij legde er de nadruk op, dat niet de opvattingen van de predikant, maar de getuigenis van net woord van Christus essentieel is. Voor de volle kerk werd de predikant toegesproken door burgemeester J J. Versluijs na mens de burgerlijke gemeente, door ds. F. v. Dieren Nederlands hevormd predikant te St.-Philipsland namens de classis Zierikzee en de ring Tholen, ds. A. Koning, gereformeerd predi- k.-uit en door ouderling J. v. Dijke namens de kerkeraad en de kerk voogdij. Op verzoek van de ouderling Van Dijke zong de gemeente de nieu we predikant staande psalm 119 vers 9 toe. Marktberichten VEILING ZUID BOLL EILANDEN 11 november. Aardappelen, gr 12 -16, andijvie IA 36—42, HA 22—30. hloemltool IA 56—73. IIA 15—70, B 10—17. sla I 5- 13. Idem U 4—5. «rltiot «A 1.24—1.40. HA 89—1-22, HB 82—S3, spruiten IA 51 -68, HA 40—45, IB 32. <D 55- 61. fcassnijhonen 1.13—2.33, komkommers A 70—78. 'B 63, IC 53. uien 412, kroten 89. rode tool 5—14, gele kool 7—15. groene kool 10—16, boerenkool 1317, selderii 816. peterse lie 1417. Knolselderij 18- 26, p-ei 21 34, grote peen9, Alicante 1,201 69. Cox Orange klas IA 54 -74, lB 35—11. IC iO— 32, IIA 55—62, [IB 41—6u Jonathan IA 30—37, IB 27—28, C 18 20. HA 15 -25, Goudrenetten IA 2"4o IE 20—28 IC *t>— 20. HA 22-45. HB 8-24. Go.den deli cious IA 45—59, IB 45. ilA 36—46 119 33 —42, HC 29. Glorie an Holland IA -31. 1B 22—33. IC 17-22. 114 21 Beurre /Hex. Lucas IA 32—35. :.égipont IA 51—54 1B 43—49. IC 43. Doyenne du Cornice IA 1X1. IB 93-97. IC 36—93, HA 96.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3