LUISTER Schip gezonken bij haven Wemeldinge Zeenwse Almanak RECIPIËRENDE K.A.B.-AFDELING ONTVING VELE GELUKWENSEN N.F.O.-KAPELLE BEHANDELDE FRUITTEELTVRAAGSTUKKEN ZEEUWSE C.J.V. BENOEMDE EEN NIEUWE VOORZITTER Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 14 NOVEMBER 1960 NA AANVARING Opvarenden tijdig Vein boord Zaterdagmiddag omstreeks een uur is op de Oostersehelde, juist buiten de monding van de bui tenhaven in Wemeldinge, liet 127 ton metende motorschip „Bema" na een aanvaring met het 1000 ton metende motor schip „Matterhorn", gezonken. De „Bema" was geladen met cement en krijt van Mons (Bel gië) op weg naar Oosterhout. In Wemeldinge werd het schip in de middensluis geschut en lag daar naast het ledige motor schip „Matterhorn", van Lloyd A. G. uit Bazel. De „Bema" ver liet als tweede schip de sluis en werd op ruime afstand in de zelfde koers gevolgd door de „Matterhorn". Daar er in de „Matterhorn" een motor van 600 p.k. voor de voortstuwing zorgt, liep het schip snel in op de „Bema", die slechts een mo tor van 80 p.k. had. De scliip- per-eigenaar van de „Bema", de heer J. Kik, zag het gevaar aankomen en riep zijn vrouw en 2'/£-jarig zoontje aan dek. Toen de „Matterhorn" dichtbij was gekomen, vluchtten de opvarenden van de „Bema" naar het voorschip. „Matterhorn", die nog steeds vaart had, midscheeps tot aan de bovenzijde van de luiken in de „Bema", waar door dit vaartuig naar beneden werd gedrukt. De „Bema" begon toen te zinken. De drie opvarenden konden langs een laddertje, dat de stuurman van de „Matterhorn" op het zinkende schip had geplaatst, veilig aan boord komen. De lieer Kik heeft niets meer van boord kunnen redden; ook een bedrag van ongeveer f 1000,is mee de diep te ingegaan. De schipper van de „Matterhorn" de heer Gans verklaar de de „Bema" in het geheel niet ge zien te hebben ende aanvaring pas te hebben bemerkt door de schok. De „Matterhorn",die onderweg was van Antwerpen naar Rotterdam, liep slechts lichte scbade op en kon de reis voortzetten. Kakelende kippen gaven „brandalarm" s Onder enorm gekakel is zaler- dagavond om acht uur bij het veer van Zijpe een open béstel- wagen uitgebrand. Dat gekakel H was afkomstig van een groot aantal kippen, dat met konij- nen en ganzen in kisten en manden op het autootje was H samengepakt. Geen vergeefs gekakel, want alle kippen, gall is zen en konijnen werden ge- red. De auto brandde geheel uit. Het wagentje behoorde aan de heer De B. uit Anna-Jacoba- polder. Toen de heer De B. de M pont wilde oprijden, brak op de steiger de brand uit, vcr- moedelijk tengevolge van kort- M sluiting. Onmiddellijk heeft men toen de manden en kisten in veiligheid gebracht. Tegelij- kertijd werd getracht de brand met schuimblussers van de =1 pont te bestrijden. Dit lukte niet en de brandweer van Brui- nisse moest in actie komen om de 'als een fakkel brandende resten van het autootje te blus- sen. Examens Te Bergen op Zoom slaagden voor het kruideniersvakdiploma de dames D. M. Sanderse te Grijpskerke en J. H. Maljers te Aagtekerke. DE ZEVEN KRUISJES GEPASSEERD Grote waardering De Katholieke Arbeidersbewe- Trging in Vlissingen is zaterdag juist op tijd want de voorsteven de zeven kruisjes gepasseerd, het Ariënsgebouw hield het s slag op het achterschip. De stuurhut, waarin zich net tevo ren de drie opvarenden hadden be vonden, werd totaal versplinterd en de brokstukken vlogen over boord. Door de snelheid en de kracht waar mee de aanvaring plaatsvond, werd de „Bema" weggedrukt en sloeg de Woensdagavond in Goes behandeling rapport De gemeenteraad van Goes komt zo als bekend, aanstaande woensdag in vergadering bijeen voor behandeling van het rapport van de commissie ad hoc over net beleid van het collége van b. en w. Nader is de aanvang van deze vergadering gesteld op 8 uür 'm avonds. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Eeroepen te Poortugaal toezegging H. F. Zwart te Nleuw-Helvoet, Be roepen te Barneveld toezegging P. F. J. Lamens te Kamerik. Beroepen te Blerelingen toezegging mr. Q. Ro vers te Warns. Aangenomen naar Huizen (N.-H.) J. den Besté te Dirks- land. Bedankt voor Den Haag wijk- gemeente 12 vacature H. J. Drost dr. G. Snijders te Haarlem. GEK, GEMEENTE Bedankt voor Tholen J. van Haaren te Kampen. Bedankt voor Krabben- dijke A. Vergunst te Rotterdam centrum. bet jestuur ter gelegenheid van d zeventigjarig bestaan van de beweging' een receptie. En de bestuursleden kregen banden- vol werk: er waren vele geluk wensen en geschenken. Vrijwel geen enkele katholieke instan tie of vereniging in Vlissingen liet verstek gaan. Uiteraard waren er, naast korte fe licitaties, ook hartelijke toespraken. Onder meer van de geestelijk advi seur van de KAJ3.-afdeling, kape laan Bouwmans. Deze herinnerde er aan, dat juist de „werkers van het eerste uur" in de beweging het stre ven duidelijk voor ogen stond. Hij sprak de hoop uit, dat de K.A.B. ook in de toekomst de juiste koers zal blijven varen en dat het sociaal kompas zuiver ingesteld zal blijven. De geestelijk adviseur was niet de enige, die de periode aanhaalde, dat de KA..B. nog in de kinderschoenen stond. Ook wethouder M. A. van Popering, die namens de gemeente het woord voerde, deed dit. Hij ver klaarde, dat de grote misstanden van toen de oprichters drongen om op te komen voor de rechten van de ar beiders en de sociale noden te ledi gen. In een gloedvol betoog tekende de vertegenwoordiger van de woning bouwvereniging „St. Willibrord" de heer F. Schets de toestanden, die in deze beginperiode heersten. Hij VAN <3.u)in TOT .BOEKENKAMER" Er Is goed nieuws voor de Axelse hoerenkamer", het plaatselijke oud heidkundig museum. Binnenkort zal liet namelijk over een eigen gebouw kunnen beschikken. Reeds vele jaren is de „Boerenkanier" in de kelder van liet Axelse gemeentehuls onderge bracht, maar de gemeente heeft het pand Walstraat 1, op de hoek van bet marktplein, aangekocht voor be tere behuizing. Als de gemeeirtefinan- ciën het toelaten zullen de vele voor werpen, die in de „Boerenkamer" zijn ondergebracht, in een grotere ruimte beter tot hun recht komen. VERZUIM „Met een dagje aardappels rooien verdien ik er een aardige cent bij", overwoog die betonwerker ergens op Beveland en hij liet het beton het- beton om zich bij een boer in de aardappelen te storten. De dag daarna meldde hij zich weer bij zijn betonbaas. Op de vraag waar hij de vorige dag geweest was ant woordde hij, zonder nadenken: „Ik kon niet komen. M'n vrouw is be vallen". Een alleszins geldige reden voor een dag verzuim, maar de baa-s geloofde niet erg in de spontane blijde gebeur tenis. Hij informeerde bij de huis arts van 't gezin, en die verklaarde, dat het naar zijn bescheiden me ning onmogelijk geacht moest wor den-, „Goed", redeneerde de baas als het dan zo nodig moest, zal ik voor de man een mooie advertentie zetten". En hij liet in een plaatselijk blad een fraaie geboorte-aankondi ging plaatsen, mei de naam van zijn werknemer als de gelukige vader. 't Had wel gevolgenFelicitaties, fruitmanden en geschenken stroom den binnen en zélfs de huisarts kwam met gelukwensen. En hij verklaarde 'f. helemaal niet erg te vinden, dat ze een andere huisarts hadden genomen. GEI7R. In Kapelle, Biezelinge en Schore hing vrijdag de gehele dag een traditionele geur. Het was name- lijkvoor de afdeling van het Rode Kruis weer de dag van de oliebol len-verkoopactie. Aangenomen mag worden dat de actie geslaagd is, want niet minder dan 12.000 bollen vonden hun weg naar smul lende dorpelingen. SERIEUS In Goes gaat het om serieuze atleten; er wordt ernstig naar gezocht door het georganiseerd bestuur, dat de atletiek in het Goese sportleven een vooraanstaande plaats wil laten in nemen. Daarom wordt het presta tiepeil van de leden opgevoerd door zaaltraining en buitentraining in de bossen van Ossendrecht, Het gaat hierbij echter alleen maar om de se rieuze atleten en het aantal uitver korenen is nu zestien. Zij zuilen moe ten zorgen voor een representatieve dc Zeeuwse cross- die medio decem- Cadzand worden gehouden. BEJAARDENPAND. De bejaarden van Ritthem krilgen binnen afzienbare tijd een eigen sociëteit. Het gemeentebestuur heeft de woning van de heer Fran cois aangekocht met de bedoeling dit pand voor de bejaarden be schikbaar te stellen. Het gemeen tebestuur heeft bovendien mate riaal beschikbaar gesteld voor de inrichting en bereidwillige handen gaan nu aan het werk om het pand kosteloos te herscheppen tot een gezellig centrum. BOERDERUBRANDEN. In de maand september zijn 18 Ne derlandse boerderijen door brand ver woest of zwaar beschadigd. Slechts een van deze boerderijen stond in Zeeland. De directe schade, aange richt door deze branden, wordt ge raamd op 923.585.Oorzaken van de branden waren; spelen met vuur, het starten van motoren en bliksem inslag. In zes gevallen bleef de oor zaak onbekend. Bij de branden kwa men 1 paard, 28 varkens en 1050 stuks pluimvee om» zwaaide bijzondere lof toe aan de ere voorzitter van de afdeling, de heer E. Andriessen, voor het vele werk, dat hij in zijn tijd voor de beweging tot stand heeft gebracht. Een spon taan applaus van de aanwezigen on derstreepte zijn woorden. Dat de VUssingse K.A.B. ook bulten haar eigen kring sympa tic ondervindt, bleek duidelijk uit de woorden van de heren J. Bliek en A. Ie Feber. Zij vertegenwoor digden respectievelijk de ANMB~ afdeling en de plaatselijke chris telijke bestunrdersbond. Beiden onderstreepten de voortreffelijke harmonie, die tussen de afdelin gen bestaat. De heren B. Scheers en A. de Koo ning brachten de gelukwensen over van de K.AJ3.-af delingen Middelburg en Lewedorp. Verder werd het feli citatiewoord nog gevoerd door ka pelaan C. Kroon, pastoor Kossen en de secretaris van de provinciale K.A.B., de heer L. Weber. De recep tie werd nog bezocht door onder meer de oud-voorzitter van de afde ling, de heer P. J. Wanst en de heer P. Kauffmann, afgevaardigde van de H.K.W. De voorzitter, de heer J. Michielsen, dankte aan het slot van de receptie de sprekers en belangstellenden voor hun felicitaties en wensen. In de avonduren belegde de jubileren de vereniging in 't Concertgebouw 'n feestelijke ontspanningsbijeenkomst. Daarna was er nog gelegenheid tot een dansje. MINIATUUR WALCHEREN OOK IN 1961 GEOPEND Nu het bestuur vau dc stichting Nieuw Walcheren zicli in principe be reid heeft verklaard om gedurende het seizoen 1961 Miniatuur Walcheren weer te exploiteren, verzoeken b. en w. van Middelburg de. raad mede werking voor dc financiële faliciteï- ten, zoals die in 1959 en 1960 zijn verleend. B. en w. stellen voor een krediet in rekening-courant van ma ximaal f 30.000 te verstrekken aan de stichting, en een bijdrage van maxi maal f 10.000 te verstrekken in het exploitatietekort, onder voorwaarde, dat de Middelburgse middenstands- verenigingen hiervan de helft dragen B. en w. delen mee, dat zij met de samenwerkende middenstandsorgani saties over deze kwestie in contact getreden zijn- Zij hebben goede hoop, dat dit overleg het gewenste resultaat zal opleveren. In hun voorstel betogen b. en w. ver der, dat de exploitatie van de mi niatuur gedurende de seizoenen 1959 en 1960 een succes geworden is, het geen wellicht het beste kan worden geïllustreerd door het aantal bezoe kers, dat respectievelijk ruim 170.000 en 160.000 heeft bedragen. Hierbij moet worden bedacht, aldus b. en w. dat 1959 een mooie zomer had, terwijl de zomer van 1960 het bezoek ongun stig heeft beïnvloed. Hiermee is volgens het college op nieuw bewezen, dat Miniatuur Wal cheren in een behoefte voorziet en dat deze attractie het bezoek aan Mid delburg stimuleert. Noorse krant publiceerde artikel over Walcheren „Naar liet eiland van de vrede cn schoonheid" heet een groot artikel over Walcheren, dat in een Noorse krant van 15 oktober j.l. js verscho nen. In dit artikel -een reisbrief schrijft do journalist Normann Johannessen in de „Kristiansands Avis" uitvoerig over zijn bezoek aan Walcheren, welk artikel met verschil lende foto's verlucht is. „Naar het eiland van de vrede en schoonheid" zou echter ook „De lof van Walcheren" kunnen heten, want In zijn reisbrief schrijft Johannes sen in lovende bewoordingen over de tuin van Holland. Hier kan aldus Johannessen in zijn artikel, iedere toerist iets naar zijn smaak vinden. Uitvoerig beschrijft hij verschillende oude gebouwen op Walcheren en geeft hij bijzonderhe- den over de drooglegging. Uit de recente geschiedenis haalt de Noor de strijd en de inundatie van Wal cheren in de tweede wereldoorlog aan. Ook maakt hij melding van een tweede ramp -waarschijnlijk de watersnood van 1953 die Walche ren ook zwaar getroffen zou hebben, maar hier moet Johannessen zich echter vergissen. Voorts wordt in het artikel nader in gegaan op het Deltaplan, de molens, de restauratie van het Middelburgse stadhuis en de gewoonten van de be volking. Vol lof is de Noorse jour nalist over Miniatuur Walcheren, dat hij uniek in de wereld noemt. Na nog een indruk gegeven te hebben van een kerkdienst besluit Johannes sen zijn voor Walcheren wel zeer vleiende artikel met: „wie zou niet graag teruggaan naar het eiland Walcheren". (Advertentie) ff w H BUISMAN p voor koffie op z'n besti PRIJSVERSCHILLEN Ir. J. J. v. Hennik gaf uitgebreide voorlichting „Actuele vraagstukken In de fruit teelt" was het onderwerp, dat de rijkstuinbomvconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant, ïr. J. J. van Hennik vrijdag inleidde tijdens een in het vereningingsgebouw „Obadja" te Kapelle gehouden bijeenkomst van de afdeling Kapelle en omstreken van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie en de Vereniging van Oud- leerling en van Tuinbouwwintereur- sussen. „Niet ieder jaar is er even veel nieuws voor do Zeeuwse fruit teelt", aldus Ir. Van Hennik. „Toch blijft er altijd In eigen streek wel iets te verbeteren én daarom ook al tijd wat te bespreken". Een typisch verschijnsel achtte de in leider de dit jaar op de veilingen ge constateerde verregaande prijsver schillen tussen de diverse rassen, ondanks de toch niet zo grote kwali teitsverschillen. Wat het publiek vraagt zal het standpunt moeten zijn, waarnaar de kweker zich moet rich- te bij aanplanten van James Grieve, omdat deze met haar prijspeil lang zamerhand gaat dalen tót een ni veau van andere algemene rassen. Op grond van cijfers is er de laatste ja ren een versterkte toename te con stateren van jonge bedrijven, voor al in de sector Zeeuwsch-Vlaanderen. Indit gebied is er. in,de toekomst 'n grote produktie te verwachten van pripia kwaliteit. Op de tuinbomvvakscliooï to Phi lippine waar men vroeger nooit hoger kwam dan tussen 15 en 20 leerlingen, kwamen er dit jaar niet minder dan 15 aanmeldingen voor toelating binnen. Hoewel er niet meer dan 53 konden wor den toegelaten, spreekt hieruit toch de belangstelling, voor de fruitteelt in dit gebied. Vooral nu de toestand in het gebied van de kleinfruitteelt nog niet slecht is, achtte spreker het verstandig in samenwerking met diverse instanties een gesprek gaande te houden over de structurele toestand in verband met de verouderde bedrijven rond Kapelle. Hoewel het biologisch on derzoek over de bodemgesteldheid nog in de kinderschoenen staat, heeft ze toch wel laten zien, dat men in de omgeving van Kapelle veel te kam pen heeft met slemplgheid van de gronden. Aanvaring tussen drie schepen op Oostersehelde Op de Oostersehelde bij de monding van de buitenhaven te Wemeldinge gebeurde vrijdagavond een aanva ring tussen de vaartuigen „Telegraaf 5", „Telegraaf 17" en het Franse mo torschip „Corton". De „Telegraaf 5", die de „Telegraaf 17" op sleeptouw bad, verliet de ha ven van Wemeldinge en voer de Oos tersehelde op. Vanaf de Oostersehel de naderde net 890 ton metende en met ijzer geladen motorschip „Cor ton". Deze stopte de voortstuwing bij nadering van genoemde vaartuigen; een aanvaring dreigde en op de „Te legraaf 5" werd door een roerma noeuvre getracht op de „Corton" vrij te varen. Door de sterke vloedstroom werd de „Corton" dwars weggedrukt en kwam in aanvaring met de „Tele- graafö", schampte hierlangs af en kwam vervolgens In aanvaring met het daarachter hangende schip „Te legraaf 17", waarbij dit vaartuig schade aan de bakboordhuidbepla- ting kreeg. De „Corton" bleef zelf zonder schade en na gedaan onder zoek konden de vaartuigen hun rei zen vervolgen. Het bestuur van de K.A.B.-af deling Vlissingen recipieerde zaterdag ter gelegenheid van haar 7O-jarig be staan in het Ariënsgebouw. De voor zitter, de heer J. Michielsen (links), en de ere-voorzitter, de heer E. An driessen (midden), bezichtigen de doos tafelmessen, liet geschenk dat de heer P. J. Kauffman rechts aanbood namens de H.K.W. (Foto P.Z.C.). DS. WAPEN AAR BENOEMD Inwoner Wolphaartsdijk na val overleden Zondag is de 59-jarige Ioswerkman J. P. van Waarde uit Wolphaartsdijk in het ziekenhuis Oostwal te Goes overleden aan de gevolgen van een val met een bromfiets. Zaterdagmorgen vroeg om zeven uur kwam de heer Van Waarde op de provinciale weg Wolphaartsdijk— 's-Heer-Arcndskerke te vallen nadat i hij bij het inhalen de macht over zijn stuur was kwijtgeraakt. Met ernstig letsel moest hij in het ziekenhuis Oostwal worden opgenomen. De heer Van Waarde was gehuwd en had vier kinderen, waarvan er nog een in het ouderlijk hui* verbleef. Provinciale toogdag in Terneuzen De Provinciale Commissie van het Christelijk Jongeren Verbond in Zee land kwam zaterdagmiddag in ver gadering bijeen in „De Prins van Oranje" tc Goes. Afscheid werd geno men van dc voorzitter, de heer Th. Wijtman uit Middelburg. In zijn plaats werd als voorzitter geïnstal leerd ds. P. Wapenaar, Ned. hervormd predikant te Grijpskerke. Besloten werd de provinciale toog dag, die teLkenjare vele honderden jongens en meisjes op tweede paas dag bijeenbrengt, in Terneuzen te houden. 's Morgens is er een wijdingsdlenst Ln de Ned. herv. kerk, waarin ds. Brecht uit Zaamslag en ds. Cupedo uit Sluis kil zullen voorgaan. Het hervormde kerkkoor van Axel verleent mede werking. Voorts is er in deze dienst samenzang onder leiding van de districtssecretaris, de heer J. Sinke te Souburg. De middagbijeenkomst zal worden gewijd aan zang en toneel. Medegedeeld werd, dat de C.J.V. voor de komende zomer een boerderij heeft gehuurd te Renesse. Hier zullen lan delijke kampen worden gehouden. Er komen ook twee Zeeuwse meisjes kampen, die elk een week duren. In februari van het volgend jaar wordt een weekend gehouden in Goes voor de CJ.V.-ers, die op do Ernst-Siliem- hoeve te Lage Vuurse de kader- training hebben gevolgd Tijdens dit weekend komt het thema ..leiding ge ven" aan de orde. Op 29 april wordt een ontmoetingsdag gehouden in 's- Heer-Hendrikskinderen. Daarop zal het zomerwerk onder le loep worden genomen. Wat betreft de bemesting sprak hij zich uit als voorstander voor een wat royalere stikstofgift, daar dit de produktie kan verhogen. „Wat 't onderstammen-vraagstuk betreft heeft men in Zeeland op een voor zichtige koers gevaren", aldus spre ker. Verschillende typen zijn wel in beproeving, maar het is nog niet van dien aard, dat deze zijn aan te be velen. Van het sortiment heeft de James Grieve in het Zeeuwse gebied te genvallers in prijs te zien gege ven. De Cox Orange Pippin is dit jaar in de produktie tegengeval len, maar het blijft nog altijd een goed ras. Van de nieuwere rassen ge ven de Stark Earliets en Tyde- man Early Worchester goede re sultaten, aldus ir. Van Hennik. Wat de kleinfruitteelt betreft, achtte spreker het vooral voor de aardbei en gewenst in Kapelle te komen tot inkrimping van het aantal rassen. Aanbevelingen Aanbevelenswaardig noemde hij de rassen Regina, Red Gauntlet, Sen- ga Sengana en Talisman. Sprekend over de arbeidsvoorzienning, pleitte ir. Van Hennik voor nog meer ratio nalisatie, daar er verwacht mag wor den, dat nog meer mensen in de toe komst naar de industrie zullen over gaan. In Tholen, aldus spreker, heeft men tot voor kort 1400 landarbeiders gehad. Thans pendelen er hiervan 650 naar diverse steden. Het arbeids aanbod loopt dan ook sterk terug. Vanwege consulentschap is er een onderzoek gaande naar een vlugge re werkwijze bij het transport en de pluk. Na afloop van deze lezing vertel de ir. Van Hennik nog aan de hand van kleurendia's een en ander over de fruitteelt in England en Italië. Do leiding van deze slechts niatlg bezochte vergadering was in handen van de heer P. v. d. Have, die aan het begin het overlijden herdacht van de heer Cbr. Nieuwenhnize, die ruim tien jaar bestuurslid van de N.F.O. Is geweest. naar het Leed/ Trio (en „Meneer Jakob") In het Z1LVERVLOOT-PROGRAMMA Hilversum II (298 m) 19.15 uur VANDAAG. Middelburg City: Strafbataljon 090, 20 uur, 18 jaar; Electro: De tijger van Eschnapur, 19.30 uur, 18 Jaar; Schouw burg: jaarverg. m.v. en a.v. Middel burg, 20 uur: Kunsth. Van Benthem en Jutting: expositie Haagse School, 918 uur. Vlissingen Luxon Het meisje ln de tijgerkooi. 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Inspecteur Hardesty van de FBI, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Rififi onder de vrouwen. 20 uur, 18 jaar: Opril: verg. Chr Be- Blurenbond, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2