PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse Rode Kruis nam afscheid van kringcommissaris mr. Heyse Turkse president maakt eind aan crisis en onslaat de regering Opstand onderdrukt in Nicaragua VEERTIEN LEDEN VAN COMITÉ VOOR EENHEID GEÏNTERNEERD KAMER IN ROTTERDAMSE FLAT STOND VOL BEDORVEN ETEN ORDE HERSTELD IN Z.-VIETNAM 203e jaargang - no. 268 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. jJirectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. Ted. tel. 2425. adm. tel. 2094. Tweede ingrijpen sedert mei De Turkse president Kemal Gursel lieeft zondag in een verras sende radio-uitzending bekendgemaakt een derde deel van zijn uit 37 leden bestaande comité voor nationale eenheid te heb ben ontslagen en door een nieuwe, kleinere raad te hebben ver vangen. Aan veertien leden van bet comité sclireef hij brieven, waarin hij zonder meer mededeelde dat zij ontslagen waren en dat het comité voor nationale eenheid was ontbonden. Hij droeg hun op binnenshuis te blijven. Vóór het aanbreken van de dag vervoegden zich bij elk hunner leden van de veilig heidsdienst en volgens de laatste berichten uit Ankara, zonden zij zijn weggevoerd en op een niet genoemde plaats geïnterneerd. Zondag scheerden straaljagers laag over de daken van Instan- boel, terwijl oorlogsschepen in de Bosporus patrouilleerden. De presidentiële bekendmaking werd gedurende de gehele dag om het uur uitgezondén. Democratisch Nieuwe, kleinere raad benoemd Generaal Gursel, die zich op 27 mei van de macht in Turkije heeft mees ter gemaakt, sprak met opgewonden stem, toen hij de bevolking mede deelde, dat het voortbestaan van 't comité de landsbelangen in gevaar zou brengen. Hij deed een beroep op het volk om zich achter hem en de nieuwe raad te scharen. Zijn dramatische stap om de veer tien leden van het comité voor na tionale eenheid te ontslaan, kwam na berichten over toenemende moeilijk heden bij het bereiken van overeen stemming binnen het comité over 'n aantal controversionele vraagstuk ken, Generaal Gursel kwam tot de slotsom, dat een splinter-groep van zijn collega's hetzij de zalcen tegen hield of sneller trachtte te gaan dan de anderen. Verrassing In het begin van de afgelopen week, waren de vneningsverscnil- len in het comité blijkbaar zo diep geworden, dat de generaal tot snel handelen besloot, zo snel dat zelfs diegenen die de noodzaak van veranderingen hadden voorspeld, erdoor werden verrast. Alle 23 leden van de nieuwe raad waren lid van het vorige comité. De meest opvallende figuren die zijn ontslagen, zijn kolonel Turkesh, die een hoge positie in het secretariaat van generaal Gursel zou hebben inge nomen. en Orphan Erkanli, de secre taris-generaal van het oude comité. Generaal Turkesh zou de leider van de oppositie in het comité zijn ge weest. In de bekendmaking van gene i-aal Gursel werd voorts gezegd, dat zo spoedig mogelijk een „con stitutionele vergadering" zal wor den ingesteld, die tezamen met de nieuwe raad op democratische wijze de nieuwe landswetten zal opstellen. Het hoofd der politie van Istanboel, luitenant-kolonel Muammers Hahin is door een burger-functionaris ver vangen. Voorts zijn zondagavond op last van generaal Gursel 74 personen, die in de militaire gevangenis in Istanboel sedert 27 mei gevangen werden ge houden, in vrijheid gesteld. Generaal Gursel heeft zondagavond op een persconferentie te Ankai meegedeeld dat er geen strafmaat regelen worden genomen tegen de. veertien leden van het vorige comité voor nationale eenheid, die niet in het nieuwe comité zijn opgenomen. Aan hun vaderlandsliefde kan niet worden getwijfeld, aldüs Gursel. Lokaal bestand in Algerije In Franse regeringskringen is spra ke van een door president De Gaulle geopperd plan om in Algerije een proef op kleine schaal te doen met een „plaatselijke wapenstilstand" tas sen het Franse leger en het FJL.N. Paul Delouvrier, algemeen gedele geerde van de Franse regering in Ah gerië, wil twee maanden laten ver lopen voordat president De Gaulle nieuwe maatregelen neemt op grond van zijn politiek inzake een „Algerijns Algerië", zo is van officiële zijde in Algiers vernomen. REINIGINGSDIENST HAD KARWEI Politie „ontzet" fictieve rivalen in de liefde Een bijzonder trieste ontdekking heeft do Rotterdamse politie gedaan. Op verzoek van buren, (lie last van ongedierte begonnen te krijgen, heeft zij op het Noordereiland in een flat een onderzoek ingesteld. Daar woonde een weduwe met twee doch ters, een van 17 en een van 12 jaar. Wat de politieagenten daar aantrof fen tart alle beschrijving. De reini gingsdienst is er aan te pas moeten komen. Wat was het geval De oudste doch ter suggereerde al een jaar lang, dat er twee aanbidders naar haar hand dongen. Het tweetal zou in een van de kamers afwachten op wie haar keus zou vallen. Maar het meisje wilde ruim tijd hebben om na te denken en tot een besluit te komen. Toch wilde ze niet dat de twee ver meende kandidaten van honger en dorst zouden omkomen. Men be schikte immerS over vrij ruime geld middelen. De moeder Averd zb door de dochter gebiologeerd, dat zij geheel op de suggestie inging en het spel mee speelde. Zo kon het gebeuren.dat de bewuste kamer sinds november van het vorige jaar voor de visite afge sloten bleef. Maar iedere dag op nieuw werden er om de hoek van ae deur hele maaltijden neergezet, aardappelen, vlees en groente, be nevens sigaretten, koffie, thee wijn e.d. en zelfs de nodige toetjes. Niets werd er verwijderd, met liet resul taat dat er bederf intrad in de ergste Toen de politie de kamer binnen trad, waarin zich natuurlijk geen mens bevond, kwam de stank en het ongedierte hen tegemoet De reinigingsdienst heeft er za terdag grote schoonmaak gehou den. De oudste dochter is op advies van een psychiater in het Delta ziekenhuis ter verpleging opgeno men. Ook de moeder is door een psychiater getest, maar zij is, toen de kamer eenmaal gereinigd en ontsmet was. naar huis mogen te rugkeren met liet jongste dochter tje van twaalf jaar. Meer dan dertig Nederlandse burgemeesters zijn zaterdag- middag van Schiphol naar Is- j| i raël vertrokkenwaar zij in =s i Tel Aviv zullen deelnemen aan het vijftiende internationale j= congres van plaatselijke auto- ip i riteiten. Vijf Scheveningse vissersvrouwen boden de bur- m i gervaders bij hun vertrek ha- i ring aan. FotoDe burgemeester van m Nijmegenmr. C. M. J. H. Hustinx, liet blijken, dat het Hollandse zeebanket er lekker ingevallen was. Namens de Nederlandse vissersbevolking zullen aan enige Israëlische M autoriteiten vaatjes haring worden aangeboden. iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Turks schip bij Terschelling gezonken Op de scheepvaartroute Terschelling Hamburg zijn gistermorgen bij slecht weer het 3113 ton metende Turkse schip Kultahya, en het 5094 ton metende Duitse schip Spreewald van de HamburgAmerika Linie (Ha- pag), met elkaar in botsing geko men onder ongunstige weersomstan digheden. Het Turkse schip, dat aanvankelijk op zijn lading katoen in het ruim bleef drijven, is later gezonken. De reddingboot „Brandaris" kon de 38 schepelingen en enige passagiers over nemen en op Terschelling afzetten. Het Duitse schip ..Spreewald" heeft een gat boven de waterlijn maar.zet te de reis naar Antwerpen voort. Kleuter door vallende kast gedood Het ruim anderhaljarig meisje Sietske Rozema, dochtertje van eén arts te Almelo, is zaterdagmiddag door een omvallende kast dermate ernstig aan het hoofd gewond, dat het naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht, waar het enkele uren later is overleden. Kennedy's winst wordt steeds kleiner Vijf dagen na de presidentsverkie zingen in de V. S. bedraagt de voor sprong van de nieuwgekozen president John Kennedy 'op zijn republikeinse rivaal Richard Nixon nog steeds 0.4 pet. van het tot dusver bekende tota3l aantal uitgebrachte stemmen, fl.wa 272.987 stemmen. Zaterdagavond was bekend, dat Kea nedy tot nog toe 33.697.011 stemmen tegen Nixon 33.424.135 stemmen heeft behaald. De uitslagen van 1653 van de 166.066 stembureaus zijr nog niet be kend. Nog steeds niet bekend is verder aan wie van de twee de stemmen van de 32 kiesmannen van Californië, waar Kennedy de leiding heelt, en de stem men van de 3 kiesmannen van Alas ka, waar Nixon leidt, zullen toeval len. Kennedy beschikt op het ogenblik over de stemmen van 300 kiesmannen en Nixon over die van 1811 kiesmannen. (De vereiste meerderheid in het col lege van kiesmannen is 269 stemmen). Man door trein gedood Zaterdagmiddag is de 79-jarige J. H. Vermeulen op de spoorbrug over het Merwedekanaal nabij Weesp door een sneltrein uit Amsterdam overreden en op slag gedood. De man was slecht ter been en heeft vermoedelijk de trein niet opgemerkt. Na actie van Nationale Garde Rebellen houden scholieren vast als gijzelaar De troepen van de Nicaraguaan se nationale garde hebben de opstandelingen, éde vrijdag de steden Jinotepe en Diriamba, ten zuiden van de hoofdstad Ma nagua, aanvielen, verslagen, zo is zaterdag in een officiële me dedeling van de Nicaraguaanse regering gezegd. Bij de aanval op kazernes van de nationale garde was vrijdag een onbekend aantal regerings getrouwe militairen in beide ste den gedood. President Somoza kondigde zaterdag in verband met de aanvallen en drei gende invasies vanuit Costa Rica en Honduras, de staat van beleg af. De invasies zouden worden gesteund door Cuba's leider, dr. Fidel Castro. Volgens de regering, van Nicaragua houden een veertiental revolutionai ren in een school te Diriamba nog tweehonderd scholieren en een plaat selijke legerofficier als gijzelaar ge vangen. ;e revolutionairen hebben vrijdag IN PRINS VAN ORANJE" TE GOES Da eigenaar van een meubelfabriek in Houston is van plan oni drie chimpansees in hel arbeidsproces in te schakelen. De dagtaak can de dieren zou bestaan uit het met schuimrubber vullen, van kussens, het schroeven van poten aan stoelen: en het verpakken van divanbedden in dozen. Foto: Tijdens een demonstratie liet voorman Eugene Nelson zien, dat. de chimpansee .Hobby" nog wel eens een goede industrie-arbeider zou kunnen worden. Mr. J. J. v. d. Weel te Middelburg tot zijn opvolger benoemd Tijdens de zaterdagmiddag In „de Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis is op hartelijke wijze afscheid genomen van de kringcommissaris, mr. J. A. Heyse uit Middelburg. Mr. Heyse is per 1 januari 1961 benoemd in de functie van penningmeester van het landelijk Rode Kruis. Hij is precies tien jaar kringcommissaris geweest. De scheidende Rode Kruis-functionaris werd in waarderende bewoor dingen toegesproken en als blijk van waardering mocht hij diverse ge schenken in ontvangst nemen. Tot zijn opvolger is aangewezen de waar- nemend-kringcommissaris, mr. J. J. van der Weel uit Middelburg, wiens benoeming aan de Kroon zal worden voorgedragen. De kringvergadering weid bezocht door een groot aantal afdelingsbe stuurders. Als gast waren aan wezig de ere-voorzitter van de kring jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, "de tweede voorzitter van het lan delijk Rode Kruis, luitenant-generaal b.d. A. G. v. d. Kroon, de landelijk penningmeester, D. C. P. de Hoop Scheffcr. de directeur van bet Rode Kruis, jlir. G. N. Verspyck en de inspecteur van liet Fondsemverk, J. D. de Visser-Smits. Na het afwerken van het -huishou delijk gedeelte werd afscheid geno men van de heer Heyse. Als eerste voerde zijn opvolger, mr. v. d. Weel het woord, die eraan herinnerde, dat het ledental van het Rode Kruis in Zeeland gedurende de laatste tien jaar van 14.500 gestegen is tot ruim 22.000. Geduvencle die periode wer den niet minder dan 7 provinciale campagneborden in de wacht ge sleept en de algemene verwachting is, dat Zeeland ook dit jaar weer deze prijs zal veroveren. „Mede danlc zij uw werk heb ben voor de persoon van de lieer bereiken", aldus mr. v. d. Weel. Hij zeide veel waardering te heb ben voor de persoon vande heer Heyse. die bet aantal afdelingen van 19 tot 25 heeft zien groeien. „De lijn, die al die jaren door XI is gevolgd, zullen wij doortrek ken", verzekerde hij mr. Heyse. De nieuwe kringcommissaris deelde tenslotte mede. dat alle afdelingen per lid 1 cent hebben beschikbaar gesteld voor een af scheidscadeau. Mr. V. d. Weel bood de scheidende kringcommis saris een enveloppe met inhoud aan, te besteden in de muzikale sector. Waardering Veel waardering voor het werk van mr. Heyse heeft ook het hoofdbe stuur, betoogde de heer De Hoop Seheffer. „Dat blijkt trouwens alleen al uit het feit, dat U per 1 januari 1961 tot mijn opvolger bent be noemd", voegde hij eraan toe. De heer De Hoop Seheffer wees erop, dat mr. Heyse vooral na de ramp voortreffelijk werk heeft verricht. Ook de heer J. D. de Visser-Smits zeide de samenwerking met de heer Heyse op hoge prijs gesteld te heb ben. Hij bood hem als persoonlijk geschenk een boek aan. De pas be noemde gewestelijke commandant van de Rode Kruis Kolonnes, dokter J. Stumphius uit Vlissingen, sprak de scheidende kringcommissaris eveneens toe. De kringsecretaris, de heer A. D. Constandse, die zeide ge durende zeven jaar op bijzonder prettige wijze te Hebben samenge werkt met de heer Heyse, gaf een (Zie slot pag. 5 kol. 5) deelgenomen aan de poging de stad in handen te krijgen. De autoriteiten hebben hun een eer lijke berechtiging aangeboden maai de opstandelingen willen zich niet overgeven en eisen een vrijgeleide om het land te kunnen verlaten. Regeringsstrijdkrachten hebben, het schoolgebouw omsingeld. De Cubaanse minister van bui tenlandse zalcen A. I. Olivares, beeft de beschuldigingen van de Nicaraguaanse regering, dat Cu ba achter de opstandjge beweging in Nicaragua zou staan, „bela chelijk en ongegrond" genoemd. De militaire opstand tegen het bewind van president Ngo Dinli Diem in Zuid-Vietnam, is za terdag na bloedige gevechten in de hoofdstad Saigon onder drukt. Officieel is vernomen, dat de beide leiders van de opstand, luitenant ko lonel Van Dong en kolonel Tsjanh Ti; zijn gearresteerd. Volgens de laatste berichten is de politieke com missaris van de staatsgreep, dr. Phan Quang Dan, ondergedoken, evenals de mecsten van dc 18 leden van het „solidariteitscomité" dat vrij dag is opgericht om de staatsgreep te steunen. Van regeringszijde wordt vernomen, dat de valschermtroepen die aan de actie hebben deelgenomen, zich be reid hebben verklaard met de rege ring samen te werken. President Diem heeft zich bereid ver klaard zijn regering te ontbinden en met het revolutionaire comité te spreken over de vorming van een regering van nationale eenheid. Zaterdagavond begon Saigon zijn normale aanzien te herkrijgen. In Laos wordt nog gevochten. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft verklaard dat hij geen besluiten van koning Sa- vang Vathana zal uitvoeren, die de vorst wellicht onder pressie heeft genomen. De Laotische re gering blijft trouw aan haar neu- tralistische beginselen. Koning Savang Vathana verblijft in zijn paleis in Loeang Prabang. Het garnizoen van de stad heeft zich aangesloten bij de opstandige bewe ging van prins Boen Oem en gene raal Phoemi Nosavan in Savannak- het, bij de grens met Thailand. Deze beweging erkent de regering van prins Soevanna Phoema niet en wenst een op het westen georiën teerde politiek. ENKELE OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking met opkla ringen en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. ZON EN MAAN 15 november Zon op 07.59 onder 16.49 Maan op 03.16 onder lö.Stf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1