PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REVOLTES IN ZUID-VIETNAM EN LAOS Het woord thans aan de „heren van Ter Goes" Verscheidene doden in Saigon zware strijd in Loeang Prabang Demonstraties tegen De Gaulle in Algiers 203e jaargang - no. 267 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, uirectie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 12 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p.' advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Geen communistische invloeden „Actie tegen de corruptie" Onder leiding van kolonel Ngoejen Tsjanj Tji heeft een afdeling parachutisten gistermorgen in alle vroegte een aantal belangrij ke punten in de Zuidvïetnamese hoofdstad Saigon bezet. De op standelingen hebben de president Ngo Dinj Diem van zijn func tie ontheven verklaard. Diem zou zijn gearresteerd. De staats greep is niet geheel onbloedig verlopen. Ooggetuigen van de schietpartij tussen parachutisten en paleiswacht spraken van „wel vijftig doden", die rondom het presidentiële paleis lagen. Volgens onbevestigde berichten uit liet naburige koninkrijk Laos zou de pro-westerse generaal Phoemi Nosavan de konink lijke hoofdstad Loeang Prabang hebben bezet, en het bewind hebben overgenomen van de neutralistische premier Soevanna Phoema. Er zouden zware gevechten aan de gang zijn. Als reden voor de staatsgreep in Vietnam werd opgegeven, dat de re bellen het land wilden beschermen tegen „het communisme en tegen de corruptie". Hun bewering dat zij de regering van Dïem al omver hadden geworpen bleek evenwel een weinig voorbarig, ondanks de blijkbaar zeer goed voorbereide revolte. Gistermorgen om 10 uur verliep liet ultimatum, dat zij Diem hadden ge steld om af te treden, zonder inciden ten. Om 12.30 uur namen Vietnamese mariniers de wacht bij het presiden tiële paleis over van de parachutis ten. De leider van de opstand, kolonel Tji, die zijn militaire opleiding in Ameri ka heeft ontvangen is bij de president Republikeinen willen nieuwe telling De leiders van de republikeinse partij hebben vrijdag hot verzoek ontvan gen om liet aantal stemmen dat bij de presidentsverkiezing is uitge bracht, opnieuw te laten tellen. Er zijn nl. klachten binnengekomen over onregelmatigheden en voorts zijn de leiders gewezen op de „mogelijkheid van een vergissing". Gisteravond was de stand: Kennedy 33.613.588 stemmen ofwel 50.2 per cent en Nixon 33.325.639 stemmen ofwel 49.8 percent. Kennedy heeft, voor zover tot nu toe bekend, dus maar 288.949 stemmen meer gekre gen dan zijn rivaal. Hij heeft eehter 332 kiesmannen achter zich, terwijl Nixon volgens de huidige uitsla gen dan maar kan rekenen op 191 kiesmannen. De republikeinen bewe ren dat Nixon de 32 kiesmannen van Californië achter zich zal krijgen, als de stemmen van de kiesgerechtigden, die afwezig waren of om andere re den niet meer het grootste deel van het kiezerscorps mee hebben kunnen stemmen, geteld zijn en dat hij ook kan rekenen op de 27 kiesmannen van Illinois als de daar uitgebrachte stemmen opnieuw geteld zullen wor den. P.Z.C.-zaterdagnummer ..HOUT RN KOPER" aan de muziekschool is het onderwerp voor oen reportage, waarin de opleidingsmogelijkheden voor harmonie en fanfare aan de Zeeuwse muziekschool onder de loep worden genomen. Op pagina negen. In dit 24 pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnummer vindt men verder: Stemmen uit. de kerken (pag. 3); „I-Iout en koper" aan de muziekschool (pag. 9); Zeeuwen bij de Del tawerken (pag. 11); Radio en T V plus Films in Zeeland (pag. Mi: letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag 19); Modeweek in Nederland en feuilleton (pag. 21) en de Kinderkrant plus puzzel en Klanken uit de Ether op pa gina 24. VVVVVVVVVVVv'V\^VVVVVVvVV I geweest, en heeft van hem geeist dat hij zou aftreden. Diem weigerde dit echter. Waarschijnlijk wilde hij stand houden, totdat gepantserde eenheden naar de hoofdstad zijn gebracht uit het garnizoen Mytho, dat op onge veer 150 km ten zuidwesten van Sai gon ligt. Later meldde men dat hij gearresteerd zou zijn. T anks Tanks en pantserwagens hielden de lopen van het geschut op het paleis gericht, terwijl kolonel Tji ondei-handelde met het staats hoofd. Het was de eerste grote af stand tijdens de nu vijf jaar du rende regering van Diem. Naar het scheen werd de revolte geleid door aanhangers van de voormali ge keizer Bao Dai. Een woordvoerder van de opstande lingen weigerde te zeggen of zij Diem zouden aanvaarden als lid van een nieuwe regering. Zij wensten, dat hij eerst een revolutionair comité zal er kennen, dat tijdelijk met het lands bestuur zal worden belast. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat het duidelijk lijkt, dat de opstand in Zuid-Vietnam niet door de commu nisten is geïnspireerd. Laos Er zijn maar weinig bijzonderhe den bekendgeworden over deze staatsgreep in Laos, waar prins Soe vanna in de herfst van dit jaar aan de macht kwam toen een groep para chutisten een staatsgreep in elkaar zette, tegen de pro-westerse regering en zij de prins als premier aan de macht hielp. Van dat moment af, heeft Soevanna de communistische Pathet Lao opstandelingen in het noorden bevochten, en ook de pro- westerse Phoemi Nosavan, de voor malige minister van defensie in de afgezette regering. Adviescommissie Jaarbeurs oneens met ontslag De voorzitters en een aantal leden van de commissie van advies der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs kunnen zich niet verenigen met het beleid van de raad van beheer der jaarbeurs. Na een vergadering die zij in Amersfoort hebben gehouden, werd dit standpunt telegrafisch ter kennis gebracht aan alle leden van het algemeen bestuur van de Jaar beurs. In het telegram wordt ondermeer- gezegd, dat de benoeming van de nieuwe directie in het huidige sta dium prematuur is en aanbevolen wordt deze benoeming thans niet te doen plaatsvinden. Naar de me ning van de adviescommissie, aldus het telegram, dient eerst met advies van vertegenwoordigers van de deel nemers grondige wijziging van de verouderde organisatie tot stand te worden gebracht. Parijs bleef rustig Chimpansees als werkkrachten De eigenaar van een meubelfabriek in Houston Texas, die het plan had opgevat om zijn personeelsbezetting met drie chimpansees uit te breiden, heeft daarvan nog maar even afgezien, niet om dat zijn 120 arbeiders bezwaren tegen de nieuwe collega's had den, maar omdat „de aanloop te groot werd". Gisteren, hadden de nieuwe krachten voor de eerste maal met hun volledige, achturige dagtaak moeten beginnen. Deze dagtaak zou bestaan uit het met schuimrubber vullen van kussens, 't schroe ven van poten aan stoelen en het verpakken van divanbedden in dozen. Door de grote toeloop van nieuwsgierigen, werd besloten het feest maar tot een korte demonstratie te beperken. „We zullen ze in het regelmatig arbeidsproces opnemen, als het een beetje rustiger wordt", aldus de eigenaar, die na een aantal proeven te zamen met een dresseur tot de conclusie was geko men dat de chimpansees voor het baantje de vereiste karakter eigenschappen bezitten. Van vakbondszijde is nog geen commentaar geleverd. Een communistisch getint blad uit Rome, de Paese Sera vroeg, zich af „waarom het hierbij te laten?" In het blad werd voorgesteld giraffen te gaan gebruiken om het verkeer op het Piazza Venezia te regelen, olifanten als straat vegers, beren als .taxichauffeurs en een kangeroe als brieven besteller. Amerikaans gebouw vernield Gistermiddag is een groep op roerstokers, die tegen De Gaulle demonstreerden, het gebouw van de Amerikaanse informatie dienst in Algiers binnengedron gen en hebben liet interieur grondig vernield. Toen vroeg in de middag de relletjes die 's morgens ontstonden schenen af te nemen, baande een groep jonge Europeanen van een man of honderd, zich een weg naar het gebouw van de informatie dienst. Zij hadden het gebouw al volkomen leeggeroofd en wat niet van hun gading was werd vernield voordat de politie arri veerde. Dit is de tweede maal sinds 1958 dat de informatiedienst het doelwit is ge worden van de woedende massa. Tij dens de opstand van 13 mei 1958 werd het gebouw ook ernstig bescha digd. De relletjes begonnen gisteren in het centrum van Algiers, waar de 42ste herdenking van de wapenstil stand van 1918 op plechtige wijze werd herdacht. Ook in Oran, Constan- tine, Philippeville en andere Algerijn se steden hadden betogingen plaats. Deze verliepen echter allen zonder dat ziich incidenten voordeden. Wel weerklonk op vele plaatsen de strijd kreet van de Europese kolonisten, het „Frans Algerije" en tegen De Gaulle gerichte leuzen. De menigte in Algerije maakte gebruik van stenen, planken en zelf tomaten. Gewonde betogers en politiemannen lagen van pijn kronkelend of bewusteloos op de grond. Er werden veertig arresta ties verricht. Het aantal gewon den was 's avonds gestegen tot honderd. De unie van Algerijnse journalisten heeft geprotesteerd tegen wat wordt genoemd „het brute optreden" van de politie tegen journalisten en fotogra fen die aanwezig waren bij de beto ging in Algiers. Enkele journalisten zouden zijn afgeranseld, en de politie zou van een aantal fotografen de ca mera's hebben vernield. v IN PARIJS Uit vrees voor moeilijkheden in de Franse hoofdstad, als uitvloeisel van de rel in Algiers, trad de Parijse po litie gistermiddag straf op. Op de Champs Elysee werd men voortdu rend aangemaand door te lopen. Zij die draalden met gehoorzamen, wer den gearresteerd. De politie deelde mee dat zij in de loop van vrijdag op de Champs-Ely- see en in de omgeving daarvan ruim 1.100 jongemannen en meisjes had opgepikt. De Franse maarschalk Juin heeft niet deelgenomen aan de plechtigheden in Parijs ter gelegen heid van wapenstilstandsdag. Hij zei tegen verslaggevers dat hij niet naar do Are de Triomphe was gegaan uit protest tegen de Algerijnse jiolitiek van De Gaulle. DE HEREN VAN TER GOES zouden naar een oud rijmpje wil zo zacht zijn als „appelmoes". Volgen de week kan blijken of deze oud-vaderlandse wijsheid nog altijd opgaat: de raad komt bijeen om enkele kwesties uit de doeken te doen, die de laatste maanden nogal de aandacht hebben getrokken. Er is over de Goese kwestie veel gezegd en veel geschre ven, maar daarbij zijn nog wel eens enkele zaken door elkaar gehaald. Het is mede daarom, dat wij de Goese af faire nogmaals aan de oreb stellen, temeer omdat vol gende week de raad het belangrijkste orgaan in deze gehele aangelegenheid voor een nieuwe fase zal zor gen. In (le Goese kwestie zijn twee ele menten le onderscheiden, name lijk de moeilijkheden rond de burgemeester en de gevolgen daarvan in en voor het colle ge van b. en w. en de verschrijvingspolitiek van do laatste jaren plus de bank rekening van 80.000 met eveneens de gevolgen daarvan in en voor h, en w. Er bestaat een neiging om deze twee in wezen verschillende zaken door elkaar te halen. En men hoort daarbij om een voorbeeld te noemen de mening verkon digen, dat het volstrekt onjuist en onrechtvaardig is een burge meester heen te zenden en de (te vens schuldig geachte) wethou ders hun zetel te laten behouden. Hier wordt dus een relatie ge legd tussen de burgemeesters kwestie enerzijds en de verschrij vingen plus de bankrekening an derzijds. Maar dat nu lijkt ons een ongenuanceerde voorstelling van zaken. Hoewel de zaak rond de burge meester voor Goes in feite is af gedaan, willen wij ter wille van de duidelijkheid toch nog even op deze kwestie terugkomen. De ge zagscrisis rond dè burgemeester werd een jaar geleden acuut, toen bleek dat de ambtswoning, die voor hem in gereedheid werd ge bracht, duurder zou worden dan de raad aanvankelijk had toegestaan. Kort daarop kwam de raadscom missie van financiën in het ge weer, omdat bleek dat er een amb tenaar voor speciale diensten was benoemd zonder dat er voor diens salaris gelden op de begroting waren uitgetrokken, terwijl ook een auto was aangeschaft zonder formeel krediet. Dit alles leidde er toe, dal" op voor stel van b. en w. een raadscom missie, werd ingesteld om het be stuur van b. en w. te onderzoe ken. Na enige moeilijkheden rond de benoeming van de leden begon de commissie haar werk, waarna zij in mei van dit jaar rapport uit bracht. Een van de conclusies was, dat de burgemeester op diverse punten met zijn beleid in gebre ke was gebleven. hetgeen in hoofdzaak ook voor een der wet houders zou gelden. De verschrij vingen komen weliswaar ook in het rapport aan de orde, maar als „secundaire" zaak. Primair wordt over andere dingen gespro- Na de publikatic van het rapport hebben de daartoe bevoegde in stanties in Goes een onderzoek in gesteld, dat er uiteindelijk toe leid de dat aan de burgemeester werd medegedeeld, dat hij zijn ambt in Goes niet langer kon vervullen. Wij hebben redenen om aan te ne men, dat dit verplichte heengaan niet uitsluitend een gevolg is ge weest van de „verschrijvingen". Er was immers komen, vast te staan, dat dit kwaad dateerde van jaren her, zodat het enige wat de burgemeester in dit opzicht kon worden verweten was, dat hij er bij zijn komst r^t direct een eind aan heeft gemaakt. Men mag aannemen, dat dit punt de burgemeester niet zo zwaar is aangerekend, maar dat er bij .de bevoegde instanties andere over wegingen hebben gegolden, die tot zijn. verplichte heengaan hebben geleid. Gedeeltelijk hielden deze overwegingen verband met het rapport van de raadscommissie, inaar er waren ook andere zaken in het geding. Waar het ons nu omgaat, Is om dit vast te stellen: het heengaan van de burgemeester is niet recht streeks te wijten aan de verschrij vingen, zodat de argumentatie „do burgemeester weg, dan ook de wethouders weg" niet zonder meer opgaat. Of de wethouders nu eveneens dienen te verdwijnen, zal de raad in de eerste plaats te beoordelen hebben aan de hand van het door de raadscommissie opgemaakte rapport. En vervol gens zal de raad moeten nagaan maar dat is in feite dus een andere zaak of óók de „ver schrijvingen" tot consequenties voor de wethouders moeten lei den. Nu reeds twee wethouders hebben aangekondigd hun porte feuille ter beschikking te zullen stellen, zal het er in de praktijk op neer bomen, dat moet worden nagegaan of zij opnieuw gekozen lcunnen worden. Hoe zijn nu in deze zaak de „ver- Zie slot pag. 4 kol. 5 In Algiers is vrijdagochtend de poli tie slaags geweest met betogerrs voor een Frans Algerije", die de herden- hing van de wapenstilstand van 1918 bij het monument voor de ge vallenen trachtten te verstoren. Record staalproduktie in Nederland hoge autoriteit der E.G.K.S. meldt, dat de produktie van ruw- staal in de gemeenschap in oktober met 6.417.000 ton een record heeft bereikt. In twee landen, in Frankrijk met 1.562.000 ton en in Nederland met 170.000 ton, werd een nieuw record voor de maandproduktie bereikt. KORTE PREDIKATIE Matth. 20 31 b: ,Jleer. dat onze ogen geopend worden." De bel gaat. Als we open doen staat er een niet onaardige jongeman, die ons op beleefde manier aanspreekt. Het duurt even voor het tot ons doordringt dat het een vertegen woordiger is van een of andere nieu we sekte. Hij weet alles en is zelfs getraind om op modernepsycholo gisch verantwoorde wijze met ons te spreken. Mijn vrouw vindt dat hij maar even binnenkomen moet en wij proberen eerlijk naar hem te luiste ren. Ook niet al te lang, vjant al spoedig blijkt hij mank te gaan aan die ziekte van onze tijd: hij weet al les inderdaad en weet het te goed. Zijn prima training gaf hem een antwoord op alle mogelijke tegen werpingen, maar een menselijk ge sprek is met hem niet mogelijk. Het is ontzettend jammer, maar het eni ge wat wij voor hem doen kunnen is hem een kop koffie aanbieden. Het rokertje weigert hij. Daarvoor heeft hij zelfs een bijbeltekst en als we liet niet zouden hébben afgekapt nog een héle speech. We zijn even stil, als hij weg is. Een kleine 20 jaar geleden waren er van die mensen, waaraan deze jongeman ons herinnert. Die wisten ook alles. Sommigen zo zeer en zo lang en in een dergelijke mate dat ze op een gegeven ogenblik zélfs hun leven of ferden voor hun gelijk. Als we des avonds naar de t.v. kij ken, is er een forum. Vijf van het zelfde soort knappe allesweters en gelijkhebbers verkondigen ons de hoogste wijsheid. Ook de radio geeft geen uitkomst. Want op twee ver schillende stations staan twee ver schillende knapperds hun absoluut (en onderling totaal tegenaesteld) gelijk te verkondigen. Is liet- een 1iconder dat jonge mensen vluchten in een nozemmentaliteit De tekst die boven dit korte stukje staat is ontleend aan 'het Nieuwe Testament. Daar zaten twee blinden aan de weg. Zij vragen te mogen zien. De Heer wordt met ontferming bewogen en onent hun ogen. Als we alles al weten hoéven we niet geholpen te worden... Om geopende ogen te krijgen is het nodig te weten blind te zijn. Aardenburg. L. S. Blom VERWACHT. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht. ZON EN MAAN 13 november 07.56 onder 16.52 01.00 onder 14.42 Zon op Maan op 14 november Zon op Maan op 07.58 02.07 onder 16.51 onder 15.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1