jCeve DE BRUID Jeugdige bromfietser reed tegen paard PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SLUITINGSTERMIJN voor het indienen van aanvragen tot schadevergoeding DOCTORANDUS BLEEK NIET BEVOEGD TE ZIJN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZE Eü W SE COURANT 13 KANTONGERECHT MIDDELBURG Landbouwer gaf te vroeg oprijteben aan broer Voor de Middelburgse kantonrechter mr. J. Moolenburgh stond woensdag middag de Middelburger P.V. terecht die door het geven van een zoge naamd oprijteken aan zijn broer een botsing tussen een paard en een bromfietser had veroorzaakt. Hem was ten laste gelegd dat hij het oprij teken te vroeg gaf, zonder goed te hebben uitgekeken. De botsing ontstond op 16 juli van dit jaar toen verdachte's broer met paard en wagen van zijn erf de Seisweg te Middelburg wilde oprijden. De plaatselijke situatie is er bijzonder onoverzichtelijk zodat verdachte de weg opliep en, menend dat de kust veilig was, het oprijteken gaf. Een snel naderende bromfietser waarop de 20-jarige monteur H. M. uit Grijpskerke en diens verloofde zaten kwamen met het paard in botsing toen daarvan nog maar de kop op het rijwielpad was verschenen. „Ik keek vier kanten op", verde digde verdachte zich. Voorts zei hij dat de bromfietser te snel had gereden. Dit werd door H. M. die als getuige verscheen ernstig ont kend: „Mijn brommer is afge steld", verklaarde hij. Verdachte, trok dit echter in twijfel. H. M.'s verloofde, mejuffrouw C. M. S. uit Serooskerke, verklaarde, even eens, als getuige, dat ze „plotse ling zijn kop zag komen" hier mee het paard bedoelend en dat toen de botsing en een valpartij was gevolgd. VERANTWOORDELIJKHEID De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, was met verdachte van mening dat het hier een gevaarlijk punt betrof. „Als hij echter een sein geeft neemt hij daar mee verantwoordelijkheid op zich", merkte hij evenwel op. Hij meende dat het sein te vlug was gegeven en vorderde een boete van 12,50 of drie dagen. Mr. Moolenburgh meen de ook dat verdachte's broer „op zijn kompas" had gereden. Hij Vonniste met 8,of twee dagen. Op 5 juli probeerde de hoofdopzichter E. B. A. H. uit Zwolle aan de duin voet te Dishoek, gemeente Koudeker- ke, zijn busje tussen enkele gepar keerde wagens door te manoeuvreren. Dit had tot resultaat dat een gepar keerde auto werd meegetrokken te gen een derde wagen aan. De schade was aanzienlijk. De hoofdopzichter was echter weggereden. „Ik ben me niet van do aanrijding bewust", verklaarde verdachte. Twee getuigen echter, de heren C. v. d. S. en G. A. P. uit Dordrecht hadden de manoeuvre gevolgd en het nummer van de Zwollenaar opgenomen. De officier achtte het ten laste ge legde dan ook bewezen, nadat deze twee getuigen duidelijk de gang van zaken hadden uitgelegd, en vorderde een boete vah 20,of vier dagen. Hij kon zich echter voorstellen dat verdachte niets had bemerkt. De kan tonrechter wilde rekening houden met de schade die verdachte had moeten vergoeden en vonniste 10,lager. MIDDENSTREEP De molenaar W. J. in 't A. te Schore moest voor de kantonrechter ver schijnen, daar hem ten laste was ge legd, dat hij zonder op te letten, met zijn vrachtwagen links was afgesla gen waarop een ernstige botsing was gevolgd op de rijksweg onder Schore. Verdachte zei dat hij duidelijk rich ting had aangegeven, maar dat de snel achteropkomende wagen dit niet had gezien. De officier meende dat beiden fout waren geweest en vorder de een boete van 50,of tien da gen. Verdachtes raadsman, mr. P. C. Adri- aanse te Middelburg, wees in zijn pleidooi voornamelijk op de grote snelheid waarmee de achteropkomen de wagen, bestuurd door de Londense advocaat R., had gereden. Boven dien gebeurde het ongeval op een weggedeelte waarop een gesloten midaenstreep staat. Mr. Moolenburgh meende ook dat de schuld van ver dachte vaststond. Hij vonniste met 25,of vijf dagen. De aangehouden zaak tegen de fruit en oesterkweker C. M. L. uit Wemel- dinge werd woensdagmiddag voort gezet. Verdachte zou op 22 jnni van dit jaar op de rijksweg onder Zeven bergen met zijn auto hebben inge haald terwijl daar een inhaalverbod gold. Verdachte zei echter zich niet van dat verbod bewust te zijn. Hij opperde na de getuigenverkla ring van de steward E. W. A. S. uit Den Haag dié zich vaag herinnerde hoe zich een en ander had toegedragen zelfs de mo gelijkheid dat -het een inhaalver bod met onderbrekingen zou zijn geweest en dat hij juist in zo'n onderbreking zijn manoeuvre zou hebben gemaakt. Daar twee getuigen hadden verklaard dat verdachte de manoeuvre had ge maakt achtte de kantonrechter het feit bewezen. Hij vorderde 25, boete of vijf dagen. Het vonnis luid de conform. De zaak tegen de kamp beheerder C. P. te Biggekerke die, komende uit een uitrit, met zijn bromfiets in aanrijding was gekomen met een personenauto bestuurd door mevrouw H. uit Souburg, werd aan gehouden. De heer H. G. T. te Souburg verte genwoordigde zijn zoon die met een bromfiets in de Bloemenlaan te Vlis- singen in aanrijding was gekomen met een auto. De officier vorderde 30 of zes dagen. De kantonrechter maakte er 17,50 van en drukte de vader op het hart dat niet hij, maar de zoon dit zou moeten betalen. Nederland groeide dit jaar sneller dan in 1959 In de eerste 9 maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwelijken in ons land, volgens opgave van het C.B.S., 64.690 tegen 63.965 in de overeen komstige periode van 1959. Het aantal levendgeborenen daalde van 185.188 in de eerste 9 maanden van 1959 tot 182.519 in de eerste 9 maanden van dit jaar, terwijl het aantal overledenen steeg van 63.792 tot 65.053. Voorts steeg het aantal immigranten van 26.211 in de eerste 9 maanden van 1959 tot 30.783 in de eerste 9 maanden van dit jaar, het aantal emigranten steeg van 40.642 tot 45.001. Op 1 oktober had Nederland 11.519.663 inwoners. Nederlandse zakenman in Wenen gearresteerd Dinsdag is te Wenen gearresteerd de 54-jarige Nederlandse zakenman G. K. Hij wordt ervan verdacht een bedrag van 1 miljoen Oostenrijkse schillings (150.000 gulden) te heb ben verduisterd ten nadele van een 16-jarig meisje. De Oostenrijkse politie heeft woens dag bekendgemaakt dat K. geduren de de laatste twee jaar was opge treden als zakelijke raadgever van een 52-jarige weduwe, die eigena res was van een melkbedrijf. Door verschillende onwettige han delingen, onder meer de verkoop van onroerend goed, zou hij er in zijn fislaagd het bedrag te verduisteren, et geld was eigendom van de doch ter van de weduwe. De namen van de beide vrouwen werden niet bekend gemaakt. Lijk van aangespoelde Belg geïdentificeerd Een op 7 november op het Noordzee strand van Vlieland aangespoeld lijk is door de rijkspolitie in samen werking met de vreemdelingendienst en Interpol geïdentificeerd. Het is het stoffelijk overschot van van de 47-jarige Edgard Oscar Obreno uit Stene (België). (Advertentie) HOOG EN LAAG WATER 12 november Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter nap 7.38 1.37 8.03 1.55 1.74 1.12 1.30 uur meter nap 8.25 8.35 9.00 20.49 21.15 21.31 21.46 1.32 1.50 1.18 1.40 2.10 2.05 2.21 1.24 1.41 1.54 1.09 1.25 uur meter - nap 14.02 14.23 14.52 14.38 14.50 1.57 1.73 1.87 1.45 1.61 Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft begin september een aanbod gepubliceerd tot schadevergoeding aan personen die hebben geleden aan de huidaandoening, welke wordt toe geschreven aan het gebruik van door haar geleverde margarine. Zij maakt thans bekend dat aanvragen tot schadevergoeding ingevolge dit aanbod, moeten worden ingediend vóór 1 januari 1961. Bedoeld aanbod zal derhalve niet meer gelden voor schade waarvan niet vóór deze datum vergoeding is gevraagd. Schadevergoedingsformulieren blijven tot genoemde datum verkrijgbaar door aanvraag bij Postbus 1252, Rotterdam. VAN DEN BERGH EN JURGENS N.V. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Oldenkeppel: J. Kloos terman te Westerbork. Aangenomen naar Leeuwarden-W.: A. v. d. Klaauw te Stompetoren. GEREF. KERK Beroepen te Bodegraven, tweede pre dikantsplaats, in samenwerking met Nieuwerbrug: C. J. Tissink te Gies- sen-Rijswijk N.-B. ONTSLAG AAN HELDERS LYCEUM Ontving salaris als leraar m.o. onze correspondent (Van Dezer dagen is gebleken, dat de le raar biologie aan liet gemeentelijk lyceum te Den Helder, de heer H. W. J. S. uit Nijmegen, zich ten on rechte voor doctorandus heeft uit gegeven. Hoewel dit op zichzelf niet strafbaar was, werd hij ontslagen, naar wij vernamen omdat hij onbe voegd doceerde en bovendien, omdat hij het salaris ontving, dat aan be voegde leraren wordt uitbetaald. Sinds 1 juli van het vorig jaar was de heer S. in Den Helder werkzaam en 'tevens aan het Kennemer lyceum in Bloemendaal. Naar verluidt, gaf hij bij beide scholen op „met goed gevolg doctoraal examen biologie te hebben gedaan", zelfs zou hij de be trokken universiteit hebben genoemd. Het college van curatoren te Den Helder zou via de rector hebben ge tracht inzage te krijgen van de pa pieren van de heer S. Pas na de 1932. Aangevoerd door pi loot Storm stapten de vijf aardmensen voort in dé richting van de grot, zonder zich te storen aan de pro testen der maanwezens. Het scheen alsof de laatsten be grepen, dat zij van deze in dringers geen kwaad had den te duchten en, hoewel met tegenzin, maakten zij ruimte om hen te laten pas seren. Blijkbaar koesterden zij toch wel enig respect voor de wapens van de vreemdelingen. Doch ter wijl zij langzaam voortgin gen, viel het piloot Storm en de anderen op, dat de maanwezens eigen lijk de grootste moeite hadden om op de been te blijven. Hier en daar zakte er een op de knieën of greep naar de keel alsof hij het benauwd had. Anderen ondersteunden elk aar om niet te vallen. Het leek net een stel dronken kerels, maar Arend begreep dat er iets veel ergers met hen gebeurde. Hij stootte Buck aan. „Zeg, zie je dat? Die arme stak kers schijnen naar adem te snakken. Wat is dit toch? Waar komen zij vandaan? Ik begrijp er niets meer van!" herfstvakantie is evenwel licht ge komen in deze kwestie. Men vond het vreemd dat de leraar niet ter stond met de bewijzen van zijn be voegdheden was gekomen, en zo volgde een onderzoek dat ook naar Bloemendaal leidde. In Bloemendaal vertrok de heer S. zo vernamen wij, ontstemd over het daar ten aanzien van hem betoonde wantrouwen. Verder kwam aan het licht, dat aan de eertijds opgegeven universiteit de naam van de heer S. niet bekend was. Het pijnlijke van deze zaak is, dat de leraar 15 procent salaris meer heeft genoten dan hem toekwam. Hij was niet bevoegd, doch zijn salaris was in overeenstemming met dat van een leraar m.o: of doctoraal. Bekend moge worden geacht, dat op de middelbare scholen tal van docenten les geven ofschoon zij niet geheel bevoegd zijn. Er is evenwel een tekort aan leerkrach ten, deswege ging men tot deze maatregel over, waarbij uiteraard de betrokken docenten studeren voor hun diploma m.o. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men de heer S. dus ook had aangenomen, indien hij had verklaard, niet officieel bevoegd te zijn. Intus sen kan men zich terecht afvra gen hoe het mogelijk is, dat eerst na verscheidene maanden derge lijke feiten aan het licht treden. Advertentie) VOOR EN NA DE BEVALLING OP KRACHTEN. BLIJ- VEN EN SNEL HERSTELLEN MET het bloedvormend krachttonicum. Bevat naast haemoglobine alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor dé opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. DUTIM N.V. - OEGSTGEEST FEUILLETON DOOR: BARBARA STANTON 28 Natuurlijk niet, Immers! O, ik zou de man van eer hebben gespeeld maar mijn optreden zou nóg minder overtuigend zijn geweest dan het ha re". „Maar hoe kun jc daar zeker van zijn?" vroeg Sally. „Doordat ik mezelf ken. Is, varag ik je, iets van zelfppoffeving, van grote lijdzaamheid bij mij te ont dekken „Niet aan de oppervlakte!" ant woordde Sally, zwakjes glimlachend. „En beneden die oppervlakte zijn de meeste lui eerder slechter dan be ter" verklaarde Hugh op ruwe toon. „Dat klinkt misschien cynisch, maar is het niet waar? O, denk niet, dat ik niet aan duurzame liefde geloof" ging hij ietwat verrassend voort. „Ik heb er 'een voorbeeld van gezien. In het hopitaal lag een man naast me, wiens "gezicht nog erger was toege takeld dan het mijne. Hij was ge trouwd en had een paar kinderen Ik kende ook zijn vrouw: aardig, niet onknap, maar naar de eerste indruk beoordeeld een beetje dom. Intussen liep die arme Larry erg met zijn Peggy weg en maakte hij zich zorgen over haar houding als ze hem in deze toestand zou terugzien. Trouwens, we waren allemaal de middag dat haar bezoek verwacht werd, nogal opgewonden. Toen kwam ze binnen, stralend als een bruid en voor Larry iets kon zeggen, lagen haar armen reeds om zijn hals. Ik zei het daar even: een rol als deze kun je niet overtuigend spelen, zelfs wanneer je van beroep actrice benttenzij je hart erbij betrokken is. Welnu Peggy was zo overtuigend, dat maar lieve hemel, het lijkt wel alsof ik de heldin van een Melody Chase- roman beschrijf!" Sally kreeg d« Indruk, dat hij nu reeds betreurde, zo van zijn gewoon lijk cynische houding te zijn afge weken. Wellicht had hij spijt, dat hij haar zoveel had toevertrouwd en vroeg hij zich af, of ze nu zijn af keer van sentimentaliteit ook aan stellerij zou vinden. Hoe zou ze op zijn uitlatingen reageren zonder wat men noemt brokken te maken? Als ze iets verkeerds zei, kon dat alles met één slag bederven, maar hoe kon ze dan de juiste toon en de juis te woorden treffen? Met Hugh was je nooit van iets zeker. In zekere zin voelde ze zich op gelucht toen Prince haar met zijn geblaf eraan herinnerde, waarom ze naar boven was gegaan. Ze had nu althans een reden, om aan het wat pijnlijk geworden gesprek te ont snappen en slaagde daarin, zonder dat ze Hugh tot spottende of boze uitvallen aanleiding had gegeven. - Toen ze van haar wandeling te rugkeerde en naar binnen ging om juffrouw Ricer goedennacht tc zeg gen, vroeg Sally zich af, of ze haar zou vertellen, dat Serena die avond voor de radio was opgetreden, wat vermoedelijk de oorzaak was van Hughs onhebbelijk gedrag aan tafel. Bij nader inzien echter besloot ze het na te laten. In de eerste plaats zou 't haar moeilijk zijn gevallen precies uit te leggen hoe hij, na haar aanvankelijk van spionage te hebben beschuldigd, de z.g. spionne even la ter méér van zijn tragische liefdes geschiedenis had medegedeeld dan hij vermoedelijk ooit zijn tante had toevertrouwd. Zijn romantische tan te, die, als ze wist, dat Hugh nog steeds om Serena treurde, misschien een of ander ingewikkeld plan zou hebben opgesteld, om die twee weer tot elkaar te brengen. Of wat nog erger zou zijn Sally de plaats van zijn ex-verloofde zou doen innemen, een poging die haar positie onmo gelijk zou makenTenslotte moest er rekening worden gehouden met de kans, dat juffrouw Ricer, hoe goedaardig ook, zich toch gekwetst zou voelen omdat haar neef iemand, die betrekkelijk vreemd voor hem was, méér uit zijn leven had verteld dan haarzelf. .Waarom had hij dat gedaan?" Zie daar de vraag, waarmee Sally zich die nacht in bed nog heel lang be zighield. Was het gebeurd om langs een omweg excuus te maken voor zijn dwaze beschuldiging van „rond loeren?" Betekende het een veront schuldiging voor zijn onbeleefdheid en zijn scherpe tong? Een impulsief gebaar, waarvan hij nu al spijt had? Ofof zou het gesprek van deze avond een keerpunt beduiden in hun onderlinge betrekkingen Och, het was natuurlijk dwaas, er overgrote waarde aan te hechten, maar hij had toch zeker niet zó het land aan haar als ze tot nu toe uit zijn gedrag had moeten afleiden leed geen twijfel, dat hij zijn Het verdriet verdreef, maar ditmaal liet Sally verzachtende omstandigheden gelden. Hugh was de enige zoon van zeer welgestelde ouders, een oor spronkelijk knappe, gezonde, levens lustige jongeman, eerst verwend en naar de ogen gezien, maar dan plot seling neergeveld door slagen van het lot, die zelfs een krachtige natuur zwaar zouden hebben beproefd. Zeker pleitte het voor hem, dat hij. wel verre van Serena te veroorde len. had getracht de stand van za ken uit haar gezichtshoek te be schouwen. En wanneer hij uiterst cy nisch was ten aanzien van de men sen in 't algemeen, viel dit dan zo te verwonderen? Bewees zijn ontroe ring bij de scène in het hospitaal tus sen de brave Larry en zijn jonge vrouw niet, dat hij allerminst zo hardvochtig was als hij zich voor deed? Fungeerde die hardvochtig heid niet enkel als een soort wapen rusting, waarmee hij zijn wonden trachtte te verbergen? Hughs gedrag jegens de jongens Carltone en Jill Levann bewees, dat hij een paar nobele karakterterkken bezat. Wat zou bet jammer zijn, als hij, enkel en alleen omdat Serena Granelle hem had versmaad, nu het huwelijk en do kansen op vaderschap ten enemale in de ban deed! Anderzijds had zij, Sally, het recht Serena te veroordelen? Zou zij, in dien Peter eens niet door de trein was gedood, maar „slechts" voor zijn leven verminkt, hem nog als man gewild hebben? Hugh had volkomen gelijk, als hij wees op de dwaasheid van zulk een gebaar wanneer men niet eerst de consequenties daarvan had overwo gen. Kon medelijden ooit, zij het slechts tot zekere hoogte, liefde tus sen twee jonge mensen, die zoveel van het leven hadden gehoopt, ver vangen Allemaal vragen, waarover Sally lang en ernstig peinsde tot ze ten slotte in slaap viel. Een .tijdlang na dit gesprek be speurde Sally enige zéér lichte verbetering in Hughs gedrag jegens haar, maar weldra was het weer mis. Ze waren de avond heel vriéndschap- pelijk begonnen met samen naar de eerste uitzending van de reeks door zijn tante verzorgde radiopraatjes te luisteren. Weliswaar had Hugh, zodra hij de titel „Liefde in de oude tijd", hoorde aankondigen, zich zo genaamd in een tijdschrift verdiept, maar Sally had daar geen aan stoot aan genomen. Toen de .causerie ten einde was draaide Hugh de radioknop om, keek haar nieuwsgierig aan en zei: „Ik geloof dat je er heus van genoten hebt". „Ja", antwoordde Sally, enigszins uitdagend, „ik vond het heel goed. Natuurlijk romantisch, maar volko men eerlijk, zoals alles, wat je tante schrijft. Daarom klinkt het ook zo waar, al heeft ze misschien persoon lijk nooit echte romantische liefde ondervonden. Je kunt ermee spotten, maar (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9