N.C.B. is ontevreden over landbouwbeleid Zeeuwse Almanak IN OVERSLAG STROOMT DE BENZINE ONDER DE STRATEN uitvin tS.ijpe GEEN INTEGRALE VERGOEDING SCHADE VAN DELTAWERKEN BURGEMEESTER J. C. HOFTIJZER UIT ARKEL Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 NOVEMBER 1960 TELEGRAM AAN VOORZITTER K.V.P. Prijzen van minister stemmen niet overeen met die van Landbouwschap De Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.) is ontevreden over het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid van minister Marijnen. Deze on tevredenheid heeft maandag tijdens een hoófdbestuursvergadering geleid tot het zenden van een telegram aan de heer Van Doorn, de voorzitter van de Katholieke Volkspartij. In dit telegram is het beleid van de regering ten opzichte van haar landbouwpolitiek afgekeurd, terwijl daarin verder wordt gesteld, dat het vertrouwen van de N.C.B. in de K.V.P. „wel eens een stevige knak zou kunnen krijgen, als deze partij dit regeringsbeleid blijft steunen". Dit deelde de vice-voorzitter van de N.C.B., de heer P. Vercauteren, donderdagmiddag mede tijdens de vergadering van de kring Oostburg. In hoofdzaak komt die ontevredenheid voort uit het feit dat de prijzen, die de minister in zijn hoofd heeft, sterk afwijken van die, door het Landbouwschap voorgesteld. Ook ir. Wellen van de N.C.B. te Tilburg liet zich in dergelijke bewoordingen uit". A fiirertentiel „Deze regering trekt zich totaal niets aan van de Kamers", aldus spreker, die van oordeel was, dat als ministers uit vorige kabinetten een soortgelijk beleid hadden gevolgd, zij al lang zouden zijn gedwongen tot heengaan. Volgens deze spreker blijft de landbouw steeds meer achter bij het hele welvaartspatroon, het geen naar zijn mening de grootste grief is van de agrarische sector. „Minister Marijnen mag dan een heel vriendelijk man en een bekwaam politicus zijn, maar voor de wijze waarop hij die politiek bedrijft zijn wij hem niet dankbaar", aldus spre ker. Ook uit de vergadering, die door circa 60 landbouwers werd bij gewoond, kwam kritiek op het land bouwbeleid. Een der aanwezigen be twijfelde of de huidige minister van landbouw wel de juiste man op de juiste plaats is. Zetbaas „Ook wij kunnen de politiek van de ze minister niet volgen", antwoord de ir. Wellen, „en daarom moeten wij aan de bel trekken bij de partij en, die ons in de Kamers vertegen woordigen". Ir. Wellen besprak ver- der uitvoerig de verschillende land bouwproblemen. Volgens hem hadden berekeningen van het Landbouw Economisch In stituut uitgemaakt, dat de boeren op de akkerbedrijven in Zuidwest Ne derland in 1959 een gemiddeld ar beidsinkomen verdienden van f 18.100 en in het jaar daarvoor f 18.350. Bui tengewone omstandigheden voorbe houden zal dit in 1961 ruim f 14.000 bedragen, volgens deze berekeningen. Hij was van mening, dat de akker- houw in het volgende jaar rekening zal moeten houden met loonsverho gingen en wellicht met verkorting der werktijden. Paardestaart Een der aanwezigen noemde het ar tikel betreffende het couperen van paardestaarten in de kortgeleden aangenomen wet op de dierenbe scherming „een slag In het gezicht van de boeren". Volgens hem zijn voor 'n fijne neus tijdens de debatten hierover de boe ren weggezet als dierenmishande- laars. Hij sprak de hoop uit, dat het hoofdbestuur der N.C.B. hiertegen krachtig zal protesteren en er bij de Eerste Kamer op zal aandringen, de wet niet goed te keuren. Bij de aanvang der vergadering werd een ogenblik stilte in acht ge nomen voor het overleden bestuurs lid, de heer A. Buijck uit Waterland kerkje. Met velé woorden van waar dering werd afscheid genomen van de heer A. van den Hemel als kring voorzitter van de R.K.J.B. Voorzitter C. van Bellegem bood hem ten af scheid een cadeau aan namens de kring Oostburg der N.C.B. TANK AL EEN JAAR LEK Slachtoffer ongeluk bij Vlakebrug overleden Donderdag Is ln het St. Joannazie- kenhuis te Goes het slachtoffer van 't verkeersongeluk bil de Vlakebrug te Kruiningen, de 79-jarige F. W. uit Schore, aan zijn verwondingen over leden. De heer W. werd bij liet oversteken van de rijksweg door een auto ge grepen. Oesterverzending In de maand oktober zijn vanuit Zee land verzonden naar: Nederland 198.100 stuk oesters (vorig jaar 207.390 stuks); België 2.601.729 (2.402.212); Frankrijk 1.357.100 (618.770); Engeland 247.500 (235.950) Duitsland 262.526 (249.811); Zwitser land 134200 (93.350); Diversen 29.500 (49.820). Totaal 4.830.755 st. (v. j. 3.857.303 stuks). Benzinemaatschappij zal alles vergoeden In het Zeeuws-VIaamse plaatsje Overslag stroomt de benzi ne onder de straten. In een aantal woningen vlak bij het grenskantoor is de benzi ne binnengedrongen in de kelders, waar zij als een vette laag boven op het water drijft. Verschillende bewo ners hebben hun levensmid- delenvoorraden, zoals aardap pelen, vlees, spek en dergelij ke moeten weggooien omdat deze door benzine waren aan getast. Bovendien heeft de benzine de bandages der rio leringen aangetast, die daar- daardoor volop ging lekken. Men heeft ter plaatse heel lang naar de oorzaak gezocht, VAN TOT „LANDINGSBERICHT." DE JURY van een ballonnenwed strijd heeft altijd een beetje hache lijke taak. Om ervoor te zorgen dat het evenement niet al te ver in het vergeetboek raakt, wacht men op 'n gegeven moment niet langer op nog eventueel binnenkomende Labels, maar men zet er doodeenvoudig een punt achter! Zo gebeurde het ook in de Schouwse Westhoek. Het bestuur van de middenstands vereniging „Burgh-Haamstede" heeft dezer dagen de restanten van de bal lonnetjes, die op 13 augustus werden opgelaten 132 labels eens door genomen en de winnaars van de wed strijd vastgesteld. Uit Renesse kwam het dlchtsbijzijn- de „landingsbericht", terwijl men in het plaatsje Büran in de buurt van Stavanger in Noorwegen op onge veer 800 km afstand de zuurstofloze ballon van Elsje Braam uit Haam stede gevonden had. Vijf gulden werd OPMAKEN... Laat was ze, die jongedame, die bus en trein nog moest lialen en op het laatste nippertje snelde ze haar Vlis- sing-se woning uit, op weg naar de bushalte. ,Jn de bus maak ik me wél op", bedacht ze en toen ze eenmaal in het voertuig gezeten was, ging ze dan ook snel, met veel routine-han delingen, in de weer met lipstick en wenkbrauwenpotlood. Haar bezigheden trokken de belang stelling van enkele medepassagiers en een ogenblik kon de jongedame zich maar moeilijk aan de indruk onttrekken, dat er om haar gelachen v;erd. ,jAichen laten", dacht ze non chalant en legde de laatste hand aan haar uiterlijk. Oók nonchalant. Dat bleek haar later, in de trein, want toen werd er gewoon openlijk om haar gelachen. Ten einde raad diepte ze tenslotte vit een volgeladen handtasje een diegeit je op en toen werd haar veel duidelijk. Uit het spiegeltje keek haar een soort droe vige cloion aan, met zwartgestreepte lippen en kersrode wenkbrauwen voor deze „reis" haar deel. De groot ste serie kaarten werd uit het noor den van het land geretourneerd. Uit Denemarken stuurde men 11 labels terug en uit West-Duitsland drie. Met negen kleine natuurfotootjes, waarnaast gedrukt staat: „Vele groeten uit Burgh, Haamstede, Wes- tenschouwen" zullen de afzenders worden bedankt. AD REM. DAT PROPAGANDA soms atl rem wordt beantwoord ondervond de Axelse biljartvereniging „Poe del op Poedel"Toen de heer F. G. Melse, districtsleider van de K.N.B.B. voor Walcheren, Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaande- ren bij zijn slotwoord, ter gele genheid van de Zeeuwse biljart- kampioenschappen in Axel, op merkte dat deze kampioensstrijd een flinke propaganda voor de biljart sport betekende, ontketen de hij daarmee een spontane re actie. Waarnemend burgemeester A. J. M. Kesbeke gaf zich stante pede op als lid. BIJSMAAK. DE SOUBURGSE muziekvereniging „Vlijt en Volharding" is in trek! Nog steeds krijgt de vereniging een ver sterking van de gelederen, die voor- namèlijk uit jongeren bestaat. Maar om te kunnen blazen of slaan, moet men een instrument hebben. En die dingen kosten geld. Veel geld. Om met het ledental ook de kas een beetje te verstevigen zal het aan staande maandag en dinsdag in Sou burg weer naar oliebollen ruiken. Een gewild baksel In het dorp, dat met de „bijsmaak van de muziek" Iedere keer' weer een flinke prijs maakt. ANDER MIDDEL. In Hoedekenskerke heiligt men met een ander middel hetzelfde doel, zouden we kunnen zeggen. „Con Amore" heelt kort geleden alle leden in een uniform gesto ken en is nu bezig met 't bijeen brengen van gelden voor een fonds, waaruit de kledij voor de nieuwkomers kan worden bekos tigd. Tenminste dat gebeurt mor gen (zaterdag). Er wordt dan 'n grote bazaar gehoüden met vele fraaie prijzen. maar dezer dagen is gebleken, dat een grote grondtank van het benzinestation nabij de grens lekt. Volgens de voorzichtige schattingen van de pomphouder moet circa ne gen tienduizend liter uit de tank zijn weggelopen. Hierdoor is de grond rondom het tankstation vol komen doorweekt van de benzine, die naar alle kanten een uitweg,, heeft gezocht. En onder meer te-.' recht is gekomen in de kelders" der woningen èn in de rioleringen. De oorzaak van deze lekkage is, dat de tank onvoldoende is ingegraven en met de bovenkant slechts 20 centimeter onder de straat zit. Dé tank moet lekgereden zijn door de zware vrachtauto's, die daar da gelijks passeren en stilstaan om te tanken. Volgens pomphouder L. Ferket moet het lek al een jaar oud zijn. Sinds de zomer van 1959 bemerkte hij regelmatig, dat er meer benzine uit de tank verdween, dan hij ver kocht. Ook de klachten over olie en ben zinestank, ingediend bij het ge meentebestuur, dateren van die tijd. Bij onderzoek vond men vet tige substanties in de sloten, zo dat aanvankelijk werd aangeno men dat men hier te maken had met weggegooide, afgewerkte olie. Later bleek deze vettigheid afkom stig van de teerbandages der rio leringen, die door de benzine wa ren aangevreten. Door de water overvloed van de laatste weken liepen kortgeleden enkele kelders vol en op het water zette zich een laag benzine af. De vermoedens gingen toen in de richting van het station en die vermoedens bleken juist te zijn. Geen slaap Burgemeester G. Dierick van Over slag vertelde ons, dat de bewoners 's nachts bijna niet meer konden slapen van de alles doordringende benzinelucht. Maar bovendien is de situatie beslist niet zonder ge vaar, omdat bij de minste aanra king met vuur, branden en zelfs ontploffingen kunnen ontstaan. Postbode Achiel van de Winckel no digde ons uit een kijkje te nemen in zijn kelder, waar een laag ben zine ligt op twee decimeter water. „Alles wat zich in de kelder be vond heb ik moeten weggooien", zo zei de postbode. Verder heeft hij de kelder met planken dicht- Billijke regeling mogelijk geacht Gedeputeerde Staten van Zeeland en de Commissie ex-artikel 8 Deltawet hebben donderdag in Middelburg een verhelderende bespreking gevoerd. Tijdens deze bespreking werd er uitdrukkelijk op gewezen, dat op een in tegrale vergoeding van de schade, die een gevolg is van de idtvoering van de Deltawerken niet kan worden gerekend. Ernstig wordt gestreefd naar een billijke tegemoetkoming in onevenredig grote schade, welke dienten gevolge wordt geleden. Primair is daarbij gedacht aan het treffen van voorzieningen, waardoor nieuwe mogelijkheden voor de getroffenen worden geschapen en voorts, voor zover mogelijk, aan geldelijke tegemoetkomingen. Ged. Staten hebben de overtuiging gekregen, dat de commissie doordron gen is van de noodzaak om tot een spoedige oplossing te komen met be trekking tot de hangende vraagstukken. Onder deze bijzonder moeilijke omstandigheden wordt ernaar gestreefd op zo kort mogelijke termijn tot een bevredigende wettelijke regeling te komen. Wederzijds is tijdens de bespreking op intensieve wijze van voorlichting gediend en voor de toekomst zijn belangrijke contacten gelegd. De com missie heeft haar erkentelijkheid betuigd voor de voorlichting uit het col lege van G. S. en door deskundigen van de provincie verstrekt. Afdeling Walcheren „Zecova" besprak samengaan met C.V.V. Donderdagochtend heeft de afdeling Walcheren van de Zeeuwse Coöpera tieve vee aan- en vevkoopveremging G. A. „Zecova", in de bovenzaal van café „De Vriendschap" te Middel burg vergaderd. In deze bijeenkomst werden mededelingen gedaan over de huidige gang van zaken en de plan nen bij de Centrale Coöperatie voor vee en vlees West-Nederland, met welke organisatie de Zecova gaat samenwerken. Drs. J. Dijkgraaf uit Goes gaf een toelichting op de werkwijze en de laatste omzetten van de C.V.V. West- Nederland. In de periode 1959'6ó zette deze organisatie ruim 83.000 stuks vee om met een waarde van rond 21 miljoen gulden. Dit komt neer op een omzetstijging, van rond 20 procent in vergelijking met de periode 1958-'59. Ook de omzetten van de „Zecova" onderwierp de heer Dijkgraaf aan een korte beschou wing. Over het algemeen zijn deze vrij goed. Een uitzondering maakt echter Zeeuwsch-Vlaanderén. Verder deed de provinciaal voorzit ter van de Zecova, de héér P. W. C. van Westen uit Oud-Vossemeer, nog enkele mededelingen over de nieuwe samenwerking met de C.V.V. West- Nederland. De naam van de „Zeco va" zal in dit verband gewijzigd worden in C.V.V.-Zeeland. Tot leden van het algemeen bestuur van de C. V.V.-Zeeland stelde de afdeling Wal cheren voorzitter A. de Lange uit Koudekerke en het bestuurslid P. Schout uit Biggekerke kandidaat. Geen voorrang verleend: auto's in botsing Donderdagmiddag kwamen op het kruispunt bij de „Vier Winden" te Bergen op Zoom een auto, bestuurd door J. H. uit Bergen op Zoom en P. V. uit Hoedekenskerke met elkaar in botsing. J. H., die over de Van Dedenistraat reed in de richting van de Antwerp sestraat moest afremmen omdat P. V., die naar de Bosstraat reed, geen voorrang verleende. Toen V. daar voor afremde ging zijn auto slippen en botste tegen de van rechtskomen- de auto van H. op. Beide wagens lie pen materiële schade op, maar nie mand werd gewond. gemaakt om de benzinelucht zo veel mogelijk buiten de kamer te houden. Donderdagmorgen heeft In Overslag een onderhoud plaats gehad tus sen een directielid van de betrok ken maatschappij, de burgemees ter van Overslag, de commandant van de rijkspolitie te Terncuzen en een opzichter van de Centrale Dienst van bouw- en woningtoe zicht in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De directie van de benzine- maatschappij heeft toegezegd, dat maandag aanstaande de tank zal worden uitgegraven, dat de riolc* ring te Overslag op haar kostëii zal worden gerepareerd en dat de gedupeerde bewoners- zo veel mo gelijk zullen worden schadeloos gesteld. J. C. HOFTIJZER naar Schoondijke PER 1 DECEMBER BENOEMD Na oorlog enige tijd op Schouwen werkzaam SCHOONDIJKE zal met in gang van 1 december aan staande weer een burgemees ter hebben. Bij KB. is in deze functie benoemd de heer J. C. Hoftijzer te Arkel, kommies ter secretarie van de gemeen te Arkel en Kedichem en waarnemend secretaris van die gemeente. De ulo-leerling Hoftijzer uit Go- rincliem was zestien jaar oud, toen hij voor 't eerst zijn tent op sloeg in Schoondijke. Hij deed dat als verwoed kampeerder, tezamen met een groep vrienden on weg naar België en het beviel hem goed. Thans zal hij in hetzelfde dorp een wat definitiever behui zing krijgen de burgemeesters- woning. De heer Hoftijzer wordt eerste burger van de ongeveer 2000 inwoners tellende landbouw- gemeente. Dit betekent dat hij spoedig af scheid zal moeten nemen van Arkel en Kedichem, waar hij thans werkzaam is als waarne mend gemeentesecretaris. Zijn moderne werkkamer in het „Pa leis op de Dam", zoals het pas vier jaar in gebruik zijnde raad huis van Arkel genoemd wordt, leek donderdag toen de benoeming afkwam veel op een heksenketel Bloemen en telegrammen kwamen binnen en de telefoon stond rood gloeiend. De dorpen aan de Linge leefden oprecht mee met de ener gieke ambtenaar, die in hun ge meenschap zo'n grote rol heeft ge speeld, gedurende de 19 jaren dat hij er werkzaam was. Zijn werk beperkte zich niet tot zijn functie en die van waarnemend gemeente, ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand, maar besloeg een groot terrein. Het varieerde tot het aanvoeren van het ambte naren-elftal in de jaarlijkse voet balwedstrijd tegen de middenstan ders tot het waarnemen van het secretariaat voor de V.V.D., on derafdeling Gorinchem. De nieuwe burgemeester van Schoondijke is een uitermate sportieve figuur. Wat dat voetballen betreft, de heer Hoft ijzer heeft daar ook organisato risch veel mee te maken. Hij is consul van de K.N.V.B. te Arkel en voorzitter van de technische commissie van de v.v. A.S.V.. De sporten die zijn hart gestolen heb. ben zijn echter waterpolo en zwemmen. Schoondijke hoeft echter niet bang te zijn, dat cle nieuwe bur gervader alleen maar aan de li chamelijke oefening zal denken. Hij heeft onlangs zijn zilveren ju bileum als „overheidsdienaar" ge vierd en daarbij is wel gebleken, dat de bestuurstaak hem niet zwaar zal vallen. Zijn ervaringen zijn nogal veelomvattend. Hij werd geboren op 25 februari 1917 in Brielle, verhuisde op vierjarige leeftijd naar Gorinchem, bezocht daar de ulo en kwam met het di ploma op zak als volontair op de secretarie. Na zijn diensttijd en de oorlog was hij enige tijd waarne mend secretaris-ontvanger van Noordgouwe op Sehouwen- Duiveland. Na enige tijd gewerkt te hebben in Krimpen aan de IJsel en Giessen-Nieuwkerk werd de heer Hoftijzer op 1 september 1941 benoemd in zijn huidige func tie te Arkel. Hij noemt het Linge- gebied tussen Arkel en Kedichem zijn werkkamer ziet er op uit één van de mooiste plekjes van Europa. Er konit nu dus een kamer vrij In het „Palels op de Dam" en dit zal Arkel oprecht betreuren. De to neelvereniging „Arkel" verliest een actieve voorzitter, wat ook 't geval Is met de jeugdherberg „De Pinksterblom" en met verschil lende andere verenigingen. Zo zag de voorgevel van de suiker opslagplaats van de Centrale Sui kermaatschappij te Sas van Gent er donderdag uit, nadat deze de avond tevoren voor een ware lawine van 10.000 ton was bezweken en inge stort. (Foto P.Z.C.), Nog geen oordeel over herindeling Zuid-Beveland Het met betrekking tot de gemeente lijke indeling van de streek, waartoe de gemeenten Krabbendijke, Kruinin gen en Waarde behoren, door Gede puteerde Staten van Zeeland aange vangen onderzoek verkeert nog niet in een zodanig stadium, dat ter zake een verantwoord oordcel zoo kunnen worden gevormd, zo antwoordt minis ter Toxoneus op vragen van Tweede Kamerleden over liet wetsontwerp tot wijziging van do grenzen der ge noemde gemeenten. Het voorstel moet dan ook los daar van worden bezien. Aangezien met de voorbereiding van de streeksge wijze herindeling nog geruime tijd zal zijn gemoeid wanneer Gedepu teerde Staten hun standpunt zullen hebben bepaald, zal de in de gemeen tewet voorgeschreven grenswijzi gingsprocedure nog moeten worden gevolgd en de in het wetsontwerp voorgestelde grenscorrecties urgent zijn, heeft de minister gemeend, de ze, overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten, reeds thans aan de orde te moeten stellen. Chauffeur verscheen niet voor kantongerecht Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom moest zich donderdagmor gen de vrachtautochauffeur B. L. uit Kapelle-Biezelinge verantwoorden voor gevaarlijk rijden op de rond weg bij Wouw. L. verscheen echter niet. De officier van justitie wenste deze zaak na getuigenverhoor aan te houden en eiste voorgeleiding van verdachte op 8 december. Voor een overtreding „snijden", op dezelfde rondweg kwam voor de kan tonrechter M. Z. uit Schore, die een boete van f 50,subsidiair 10 dagen hechtenis tegen zich hoorde eisen. De rechter achtte echter een boete van f 40,subs. 8 dagen genoeg. J. S. uit Kapelle-Biezelinge reed on der Ossendrecht tegen een boom. HIJ scheen, toen hij daar reed dermate vermoeid geweest te zijn, dat hij in slaap viel. De officier van justitie eiste f 50,of 10 dagen, de rech ter veroordeelde S. tot f 40,of 8 dagen hechtenis. JMWVNWWVWWWWA Voor Zeeuws nïenws zie ook de i J Voor Zeeuws nieuws zie ook de VVV*A*\*AAA/W<AVVVVVVVV VANDAAG. Middelburg Electro: De tijger van i Eschnaput, 19.30 uur, 18 jaar. Kunst handel Van Bentham en Jutting: expositie Haagse school. 9—16 uur. City: Cabarctrcvue VARA: Wat een Geluk. Schuttershof: uitvoering „Wilhelmlha", 19.30 uur. Schouwburg: toneelgroep „Puck" met Korckzak en de kinderen, 14 u.( en 20.30 uur jeugdvoorstelling. Vlissingen Luxor: Het meisje in de tijgerkool, 20 uur, 14 jaar. Goes Grand: Rififi onder do vrou wen, 20 uur, 18 jaar. Zaal Juliana: Doe-hetZelf-expositie, 14—17 en 10— 22 uur. Slot Oatende: filmavond NC R(eJi)V„ S0 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2