PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gesprek over „menselijke" achtergronden der recreatie Tweede Kamer niet geestdriftig over de belastingvoorstellen De in Gaulle waarschijnlijk zelf december naar Algerije BILT ER ZIJN OVERSCHOTTEN IN PLAATS VAN TEKORTEN NICARAGUA VREEST INVASIE Vandaag.. 203e jaargang - no. 266 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „Drastischer verlaging mogelijk" (Van onze parlementaire redacteur) Bij de algemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1961 die gisteren in de Tweede Kamer gehouden zijn, had den uiteraard vooral de belastingkwesties de aandacht van de afgevaardigden, die het woord voerden. Dat waren de heren Hof- stra (p.v.d.a.), Van Leeuwen (v.v.d.), Lucas (k.v.p.), Lankhorst (p.s.p.), Van Eysden (a.r.p.), Van Dis (s.g.p.), v. d. Wetering (c.h.u.) en Bakker (c.p.n.). In het algemeen liep men niet zo heel erg warm voor de aangekondigde belastingmaatregelen, waar van de voornaamste is de verlaging van de loon- en inkomsten belasting op 1 juli van het volgende jaar en wel omdat er belas tingverhogingen tegenover staan, waardoor het effect in zijn to taliteit voor de belastingplichtigen uiteindelijk gering is. Investeringsaftrek Met de wijze waarop de regering de investeringsaftrek beperkt kon de heer Hofstra zich moeilijk ver enigen. Verlaging van de loon- en inkomstenbelasting achtte hij ur gent. Daarom vreesde hij dat de kwestie van de datum van ingang van deze verlaging een gevaarlij ke zaak kan worden. De heer Hof stra vroeg de minister of er el ders compensatie gevonden kan worden als zou blijken dat de fi nanciële en economische situatie de verlaging op 1 juli 1961 niet toelaat. „Roer niet ver genoeg omgegaan" De heer Hofstra herinnerde er zelfs nan dat zijn partijgenoot rar. Burger bij de algemene politieke beschou wingen een belastingverhoging van f 485 miljoen heeft becijferd. Hij nam daarom de door de regering gegeven belofte van belastingverlaging met een korreltje zout. Het roer is zeker niet zo ver. omgegaan als de niet-so- cialistische partijen hadden aange kondigd. Er is slechts één roer wel volledig omgegaan, zo voegde hij hieraan toe, namelijk het roer van H. Ms. „Karei Doorman". Maar dat is niet zo'n fraaie bladzijde in onze vaderlandse geschiedenis. Dat alles nam niet weg dat hij met de verlaging van enige belastingta rieven instemde. Afwachten De nieuw gekozen Amerikaanse president heeft in een korte toespraak tot het Amerikaanse volk gezegd, dat hem en dat volk moeilijke jaren wachten. Uiteraard zei hij nog wel iets meer, maar is het wellicht nuttig even bij deze weinige en bijzonder nuchtere woorden stil te staan. De verkie zingsstrijd in de Verenigde Staten beroert bok de rest van de wereld en er is al herhaaldelijk opgemerkt, dat die verkiezing in feite geen bin nenlandse kwestie van de Verenigde Staten is, maar een internationale zaak. Welnu, het is opvallend, dat de ver kiezing van dc nieuwe president in de meeste Westeuropese landen nogal sceptisch is opgenomen. Men neemt een duidelijk afwachten de houding aan en dat was zeker niet het geval toen bijvoorbeeld Eisenho wer tot president werd gekozen. Er is ook geen enkele reden om direct al in de heer Kennedy een groot president te zien. Ongetwijfeld was hij in het Ameri kaanse politieke leven een succesvol man, maar briljant zoals sommigen van zijn voorgangers waren, mocht men hem zeker niet noemen. Hij heeft in de verkiezingsstrijd ge toond, dat hij een dynamisch en vasthoudend man is. Toch heeft hij die strijd slechts op het nippertje ge wonnen. De uitslag stelt hem in de waardering van het Amerikaanse volk zo ongeveer op dezelfde hoogte als zijn tegenstander Nixon. Men mag dus niet zeggen, dat hij voor het Amerikaanse volk een fas cinerende persoonlijkheid is, die op overrompelende wijze dat volk wist te activeren voor zijn program. De politieke ervaring van Kenne dy is eenzijdig. Hij heeft als lid van de Senaat wel een goede kijk op een aantal binnenlandse Amerikaanse vraagstukken, maar hij is in de buitenlandse politiek een man van beperkte allure cn geringe ervaring. Men zou daartegen kunnen aanvoe ren, dat verscheidene Amerikaanse presidenten, die hun taak bevredi gend vervulden eveneens bij de aan vang van hun loopbaan zulke tekort komingen hadden. En men zou daar aan nog kunnen toevoegen, dat het Amerikaanse volk gewoonlijk pre sidenten kiest, die niet de minste ervaring hebben van arbeid op „re geringsniveau". Die opmerkingen zijn juist, maar het blijft niettemin gaan om tekortko mingen. die er altijd toe zullen lei den, dat men buiten do Verenigde Staten een afwachtende houding aan neemt tegenover nieuwe presiden ten. Dus ook tegenover een man als Ken nedy, die wellicht straks een groter man zal blijken te zijn. dan hij thans ogenschijnlijk is. Dat hij in zijn eerste toespraak wees op de moeilijke iaren, die hem en hot Amerikaanse volk wachten, wekt vertrouwen. Hij is di rect uit de sloor van de nogal over dreven verkiezingsbeloften in de sfeer van de realiteit overgestapt. Die realiteit zal inderdaad zijn een reeks van harde jaren. En aan bet einde van die periode zal men hem alleen maar dankbaar zijn als bij succes heeft gehad Voorts drong hij er bij de bewinds man op aan, dat in elk geval ruimte wordt gelaten voor een verbetering van de fiscale positie van de gehuw de werkende vrouw. Eventueel zou hij een gunstige regeling willen laten ingaan op 1 januari 1962. Meer ruimte De heer Van Leeuwen van de V.V.D. was van oordeel dat er meer ruimte is voor belastingverlaging dan de mi nister had berekend. De heer Lucas van de K.V.P. noemde de verschuiving in de be lasting druk die de minister voor stelt begrijpelijk. Hij vroeg zich af of het bij de huidige hoogcon junctuur niet mogelijk zou zijn om reeds op 1 januari 1961 de aangekondigde belastingmaatre gelen te doen ingaan. Nadeel De heer Lankhorst van de P.S.P. voor wie de verlening van subsidies zwaarder woog dan de verlaging van de belastingen, zag in de verlaging van progressief geheven belastingen een nadeel, omdat dan de belasting plichtigen met hoge inkomens in ab solute zin veel meer profiteren dan de mensen met lage inkomens. De heer Van Eysden van de A.R. P. dacht dat een grotere belas tingverlaging mogelijk is dan de bewindsman heeft aangekondigd. De heer Van Dis van de S.G.P. ontpopte zich als een tegenstan der van het permanent maken van (Zie slot pag. 3 kol. 2) Kennedy deed zijn eerste benoemingen Op zijn eerste persconferentie na zijn stembusoverwinning, heeft John Kennedy bekendgemaakt dat hij Al len W. Dulles zal handhaven als hoofd van de centrale inlichtingen dienst (C.I.A.) en J. Edgar Hoover als hoofd van de centrale recherche (F.B.I.). Voorts maakte Kennedy plannen be kend voor samenwerking met presi dent Eisenhower wat de overclracht der regering betrof. Behalve dat Kennedy een aantal be noemingen deed, zond hij een bood schap aan premier Kroesjtsjew. Daarin werd gezegd: „de verwezen lijking van een rechtvaardige en duurzame vrede, zal een fundamen teel doel van deze natie blijven". De eerste benoemingen voor de nieu we bezetting van het Witte Huis wa ren: Theodore C. Sorensen. speciale raadsman van de president, Ken neth O'Donnell, speciale assistent, Pierre Salinger, perschef, Andrew Hatcher, een neger die ambtenaar van het ministerie van arbeid van de staat Californië was, assistent van de perschef. Man door trein gegrepen en gedood Omstreeks half tien donderdagavond is de 63-jarige losarbeider E. G. M. Boussen uit Zaandam door een trein gegrepen en gedood. De heer Bous sen, gepensioneerd voorman-rangeer der, die nog als losarbeider bij de spoorwegen werkte, stak in Zaandam de rails over, die tussen het eerste en tweede perron liggen. Hij werd door een rangeerdeel gegrepen en was op slag dood. Steun van kabinet gevraagd s De Sch. 60 heeft op zijn laat- ste tocht een merkwaardige vangst gedaan: een vie van nog onbekende soort van on- s geveer een meter lengte. Eet dier is ovaalvormig en heeft een breedte van ongeveer 60 cm en een ronde staart. De n vinnen zijn rood van kleur. Schipper Gor v. d. Zwan heeft M het dier naar de afslag ge- bracht, waar het vlot verkocht werd. fee liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii Het Monegaskische prinselijke paar dat op het ogenblik een driedaags officieel bezoek aan Zwitserland brengt, is in Bern ontvangen op een receptie te zijner ere in het BeUe- vue Palace Hotel. Gastheer was de Zwitserse Federale Raad. Gouverneur van Leopoldstad in Voorbereid op nieuwe opstand Vastbesloten om een spoedig einde te maken aan de Algerijn se oorlog, heeft de Franse presi dent Charles de Gaulle gisteren ruim baan gemaakt voor een snelle totstandkoming van een bijna-onafhankelijke Algerijnse republiek, en een mogelijk hef tige botsing met zijn politieke tegenstanders. Met wat wellicht de zwaarste crisis uit zijn loopbaan zal blijken te zijn voor ogen, heeft De Gaulle: De leden van zijn kabinet een voo» een bij zich geroepen en om hun verzekering van onvoorwaardelij ke steun-gevraagd. De minister van defensie, Pierre Messmer, opdracht gegeven om zaterdag a.s. naar Algerije te vlie- De Nicaraguaanse regering heeft troepen naar de grens met Costa Ri ca gestuurd „om het hoofd te kun nen bieden aan een dreigende invasie van door Cuba bewapende indrin gers" zo werd gisteren in Managua bekend gemaakt» De voorlichtings dienst maakte bekend, dat dc indrin gers gekleed zijn in dezelfde groene uniformen, als die welke door de troepen van Fidel Castro worden ge dragen. Er werd aan toegevoegd, dat de re bellen een officier van de Costa Ri- caanse strijdkrachten hebben gevan gengenomen, die deel uitmaakte van een groep militairen, die naar het grensgebied was gezonden om de zaak te onderzoeken. De Costa Ricaanse regering heeft reeds eerder troepen naar het grens gebied gestuurd en het geluid van geweerschoten wijst er op, dat de Costaricaanse troepen in gevechten gewikkeld zijn geraakt met de „huur lingen". In Managua is intussen ook bekend geworden, dat de Mexicaanse luchtmacht patrouillevluchten maakt langs de grens met Guatemala om te voorkomen dat Mexicaans grondge bied gebruikt zal worden door met Cubaanse uitgeruste indringers, voor een invasie in Guatemala. De rege ring van Guatemala schijnt een aan val van deze indringers te vrezen uit Honduras of uit het dunbevolkte grensgebied bij Mexico. gen, waar geruchten de ronde doen over ontevredenheid in het Franse leger over De Gaulle's plannen, en berichten dat de mos lem rebellen een algemeen offen sief voorbereiden vanuit het na burige Tunis en Marokko, met door de communisten geleverde zware wapenen. Naar verluidt het plan opgevat om zelf in december naar Algerije te gaan, voordat hij de laatste onder delen van zijn plannen zou be kendmaken. Voorbereidingen getroffen om zich dictatoriale bevoegdheden aan te meten, volgens de grondwet van de vijfde republiek, indien zijn po litiek voor een „Algerijns Alge rije" op nieuwe tegenstand zou stuiten. Versterkingen In Algerije zelf, werden intussen zwa re versterkingen van de republikein se veiligheidswachten naar de stad Oran gestuurd, waar men vandaag demonstraties vreesde van tegen De Gaulle zijnde kolonisten. Vandaag is de verjaardag van de wapenstilstand. Als eerste stap op de weg naar de oprichting van een Algerijnse repu bliek zou De Gaulle van plan zijn om een „uitvoerende raad" voor Al gerije te benoemen, waarschijnlijk bestaande uit drie mannen, van wie twee moslems. Deze raad zou een volksstemming moeten organiseren. Uit betrouwbare bron werd vernomen (Zie slot pag. 3 kol. 5 V.V.V.'S IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZORGDEN VOOR: HET WAS EEN opvallende ver gadering, gistermiddag in Re- tranchement: dominees en pas toors, burgemeesters en V.V.V.- mensen debatteerden duchtig met elkaar en met een drietal sociologen over allerlei „mense lijke" achtergronden van de re creatie. De contactcommissie van de samenwerkende V.V.V.'s in West Zeeuwsch-Vlaanderen had hen bijeen gebracht, want men wilde wel eens „wat an ders" dan de „gewone" verga dering. Dat nu lukte uitstekend, zo goed zelfs dat voorzitter F. M. Hoste uit Groede aan het slot van de bijeenkomst het was inmiddels ver over half zes en men was om half drie begon nen verzuchtte: „Als we met onze vergaderingen op deze ma nier blijven doorgaan, dan vraag ik me af waar we terecht komen". En daarmee bedoelde hij, dat het niveau hoog was. hoog niveau gediscussieerd, vooral door diegenen, die men gemeenlijk de „geestelijke leiders" van de streek noemt. Het dagtoerisme en de recrea tie zagen zij toch allemaal wel als oorzaken van bèpaalde spanningen in de streek, waarover met elkaar wel eens van gedachten moest wor den gewisseld. Die gedachtenwisseling werd inge leid door drs. P. de Jong van het Sociologisch Instituut der Neder lands Hervormde Kerk. „Wat zoeken wij in de recreatie al dus de vraag, die d2 heer De Jong trachtte te beantwoorden. Hij kwam daarbij tot drie antwoor den, namelijk 1. herstel van ons le venritme, 2. het deelhebben aan de cultuur van een andere levensge meenschap. alsmede de ontmoeting niet de mens 'uit' die andere gemeen; schap, en 3. de geringste welwillend heid voor de ander. In het kort werkte de heer De Jong deze drie ponten nader uit, waarbij hij vooral aan het laatste aandacht schonk. Er moet bij de vakantiegan ger bereidheid bestaan welwillendheid te schenken aan degenen, die hem in huis en streek ontvangen. Maar ook de laatste groep moet aie welwillend heid betrachten en zeker ook de kerk. Waarom verdragen kerk en recreatie elkaar zo slecht De kerk moet juist rekening houden met de vakantie- zoekende mens, moet hem tegemoet- treden. Uit een werkelijke ontmoe ting van kerk en recreatie zou wel eens een evangelische bewogenheid kunnen voortspruiten, zo besloot de heer De Jong. Hierna kwam het debat. Drie socio logen namen plaats achter de „fo rum-tafel" en werden gepresideerd door V.V.V.-directeur G. W. Oskamp, die zich met een vaardigheid van deze taak kweet, alsof hij dagelijks wetenschappelijke colleges voorzat... De drie sociologen waren mej. dra. A. Hessels *an het Nationale Plan, drs. W. Kusters van liet Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut on drs. P. de Jong. Zij hadden geen gebrek aan vragen, want de ene vraag was nog niet afgevuurd of er was al een andere. Pastoor F. H. M. Smit van Sluis gaf als eerste uiting aan een alge meen onbehagen bij de geestelij ken van vrijwel alle kerkelijke groeperingen „Met een zekere angst zien wij de toeneming van het toerisme tegemoet. Er wordt van de mensen in de bedrijven zo veel geëist, dat het kerkelijk leven er door in het gedrang komt". Het forum kon bij de beantwoording van deze opmerking teruggrijpen op de inleiding van de heer De Jong de gast moet eerbied tonen voor de levensstijl van de streek, maar aan de andere kant moeten de mensen in dit gebied óók laten zien, dat zij zich zelf zijn gebleven. Deze formulering kwam van de heer Kusters. waarop zijn hervormde collega er op wees, dat niet alles van de „gasten-kant" kan komen. „De kerk bijvoorbeeld mag zich wel eens realiseren, dat men om eens iets te noemen niet star gebonden is aan een dienst van 's morgens tien uur. Ook de kerk moet de gast tegemoetkomen". De pastoor van Hoofdplaat was de volgende debater en hij bleek (Zie slot pag. 5 kol. 1 arrest Militairen van kolonel Moboetoe, de „sterke man" in Kongo, hebben don derdag de gouverneur van de provin cie Leopoldstad, Kamitatoe, gearres teerd. Tot dusver stond een belang rijk deel van do politie van de stad Leopoldstad onder diens leiding. Militairen die op zoek waren naar twee andere aanhangers van Loe- moemba, belegerden gedurende twee uur de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek. De officieren van de V.N. en functionarissen van de VA.R. wisten de Kongolezen ten slotte te bewegen, zich terug te trek ken. Volgens berichten uit de Kongo lese hoofdstad zouden de troepen van kolonel Moboetoe weer actief zijn ge worden in de inheemse wijken. Uit leringen van de Verenigde Naties werd vernomen, dat men klachten had ontvangen over het binnendrin gen van Kongolese soldaten in hui zen. Er werd echter geen melding ge maakt van arrestaties of doden. Acht lichamen van Ierse soldaten die dinsdagavond jl. in een hinderlaag liepen in Noord-Katanga, zijn thans teruggevonden. Dit heeft een woord voerder van het leger der volkeren organisatie gisteren in Leopoldstad bekendgemaakt. Het zoeken naar het laatste lid van de patrouille gaat nog voort, voegde hij hieraan toe. Oeganda onrustig Uit een gebied van suikerplantages bij Kakira in Oeganda zijn woensdag stakingen en relletjes gemeld. Volgens in Kampala ontvangen be richten verlieten twaalfduizend Afri kaanse arbeiders hun werk en vielen zeshonderd van hen de politie aan die zich bij een suikerfabriek had gepos teerd. Een politieman en verscheide ne Aziatische werknemers werden door de stokslagen van de negerar beiders gewond. viert koning Gustaaf VI Adolf van Zweden zijn 78e verjaar- dag. VERWACHT. ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krach tige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige wind tussen zuid en zuidwest» Zachter. ZON EN MAAN 12 november Zon op 07.54 onder .16.54 Maan op onder 14.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1