Raad van bestuur geïnstalleerd voor de „Afvalwaterleiding" keel NIEUWE GEMEENTEGRENZEN IN VOORMALIGE BRAAKMAN Bescherm! R0TER5EPT OUD-WETHOUDER OOSTERLAND: BESCHULDIGING ONDERZOCHT PLUK VAN APPELS ,EN PEREN TEN EINDE: GOEDE VRAAG DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 IN ZEEUWS-VLAAMSE KANAALZONE Advertentie „GEEN ENKELE BLAAM" Commissaris der koningin „Einde in zicht van een wantoestand" De commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, lieeft woensdagmiddag in het gemeentehuis te Sas van Gent de raad van bestuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen" geïnstalleerd. „Ik doe dit met bij zonder veel genoegen", zo zei de commissaris in zijn ïnstallatierede, „om dat nu begonnen kan worden met het opruimen van een der grootste wan toestanden op hygiënisch gebied in Zeeland". Met deze wantoestand be doelde de commissaris de rijkswaterleiding, die west van het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent loopt en die dikwijls een zodanig ondrage lijke stank veroorzaakt, dat het kilometers in de omtrek niet te harden is. Overigens was die waterleiding reeds gedoemd te verdwijnen in verband met dé kanaalverbreding. Een belangrijk deel van de taak van die waterleiding wordt in de toekomst overgenomen door de nieuw aan te leggen vrije ver- hangleiding, die gaat zorgen voor de afvoer van het afvalwater van de in de kanaalzone liggende in dustrieën, gemeenteriolen en van de in Sas van Gent liggende Zwarte Polder. Een karwei, waar van de kosten zijn geraamd tus sen de acht en negen miljoen gul den en dat genoemd wordt in de zevende industrialisatie-nota van het ministerie van economische zaken. „Met het plaatsen van dit object op de lijst van bijzondere werken is de hoop gerechtvaardigd, dat wij op een rijke subsidie mogen rekenen", zo zei ïr. G. B. M. Dikötter, voorzitter van de Commissie Samenwerkende Ge meenten in de Kanaalzone. In zijn woord van welkom tot de talrijke aanwezigen gaf de heer Dikötter een overzicht van de wordingsgeschiede nis van het rechtspersoonlijkheid be zittend lichaam. In het feit, dat zo wel de commissaris der koningin als de G. S.-leden mr. dr. A. J. J. M. Mes en mr. A. J. van der Weel bij deze installatie aanwezig waren, zag spre ker een hernieuwd bewijs, dat „Mid delburg wel degelijk de belangen van Zeeuwsch-VIaanderen onderkent, al beweren ondeugende tongen weieens het tegendeel". Reeds voor 1950 is herhaalde malen gewezen op de stankverspreidende rijkswaterleiding zo vervolgde de heer Dikötter, maar helaas kwamen de besprekingen in 19-51 tot stilstand. Bredere basis In 1956 vonden de vijf betrokken ge meenten elkaar weer en nu op een bredere basis met het gevolg, dat nu t.ot de installatie van de raad van bestuur kan worden overgegaan. Met de verzekering, dat zeer binnen kort tot de aanbesteding van het eerste deel kan worden overgegaan, overhandigde hij het bestek cn de bijbehorende tekeningen aan de commissaris der koningin. Ook jhr. De Casembroot was van mening, dat deze zaak lang was blijven slepen, maar het verheug de hem, dat men in 1956 de koe goed bij de horens heeft gevat en dat het plan nu aanbestedings- JAARVERSLAG 1959 L.t.s. in Vlissingen wil aantal vakken uitbreiden Bedrijfsleven heeft behoefte aan jongens-met-getuigschrift „Hoewel in liet afgelopen jaar aan 68 jongens het getuigschrift van de l.t.s.i werd uitgereikt, bleek dit aan tal nog niet helemaal voldoende om in de behoeften van het bedrijfsleven te voorzien". Dit wordt geschreven in het jaarverslag over 1959 van de gemeentelijke lagere technische school en de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs in Vlissingen. Bovendien ging een aan tal jongens over naar de schakelklas van de u.t.s. om de technische studie voort te zetten. Momenteel omvat de Vlissingse l.t.s. de vakrichtingen „metaalbewcrken" en „houtbewerken". Sterk wordt ech ter de behoefte gevoeld aan meer vakinrichtingen, aangezien die voor „metaal" en „hout" alleen eenzijdig zijn en niet aan alle behoeften tege moetkomen. De opleiding bevindt zich in een overgangsfase van een 2-jarige naar een 3-jarige cursus. Het streven is er op gericht met in gang van de cursus 1960-1961 de 3- jarige opleiding volledig voltooid te hebben. Het avondonderwijs vertoon de een geringe teruggang, vooral door het vrijwel gereedkomen van de groep her- en omscholing scheeps bouw van „De Schelde". Aan het eind van de cursus 1958- 1959 waren er 324 leerlingen op school. De cursus 1959-1960 startte met 369 jongens, te weten 265 op de l.t.s. en 104 jeugdige werkne mers van „De Schelde", die part time-onderwijs (ten dele werken, ten dele studeren dus) volgen. Van de 265 l.t.s.-ers waven er reeds 184 aan de gespecialiceerde klassen toe. Van deze 184 leerlingen volgt het merendeel (te weten 140) de vak lichting mctaalbewerken. De part- time-ers volgen alle cursussen, die met de scheepsbouw tc maken heb ben: scheepsbeschieten, bankwerken, scheepsbouw enz. Vanzelfsprekend komt het merendeel an de leerlingen uit Walcheren: 318 an de 369. Uit Zuid-Beveland komen J5 leerlingen en uit Zeeuwsch-VIaan deren 16 leerlingen. 61 scholieren volgden liet avondonderwijs. Hiervan slaagden of werden bevorderd 53 leerlingen. klaar is. De commissaris sprak van een dubbele blijdschap, omdat midden Zeeuwsch-VIaanderen ver lost wordt van zijn stank en het project kan rekenen op een be hoorlijke rijkssubsidie. Met de hoop, dat de commissie samen werkende gemeenten in de ka naalzone evenveel succes mag boeken bij de verdere aan te pak ken werken, verklaarde hij de raad van bestuur voor geïnstal leerd. De raad Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent dankte de commissaris der koningin namens de commissie voor zijn aanwezigheid. Het feit, dat de rijksbijdrage geraamd kan wor den op 70 f/c van de totaalkosten, gaf hem het nodige vertrouwen voor de toekomst. De raad van bestuur van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-VIaanderen bestaat uit de heren R. A. J. den Boer en ir. M. H. van Krevelen, Sas van Gent, A. J. M. Kesbeke en D. J. Oggel, Axel, mr. H. Rijpstra en S. W. Henry, Terneu zen, G. H. E. M. van Waes en G. van Geetsum, Westdorpe en A. F. Han- sens en J. Leunis, Hoek. Zij kozen in hun eerste openbare vergadering tot leden van hetdagelijks bestuur de he ren mr. H. Rijpstra, A. F. Hansens, G. H. E. M. van Waes en R. A. J. den Boer en A. J. M. Kesbeke allen burgemeester van één der deel nemende gemeenten. Tot voorzitter van de raad van bestuur en dagelijks bestuur werd benoemd Wesdorpes burgemeester, G. van Waes en tot vice-voorzitter de heer A. F. Han sens, burgemeester van Hoek. Besloten werd, dat de beide bestu ren donderdag 17 november a.s. voor de eerste maal bijeen zullen komen. VOORSTEL VAN GED. STATEN In Biervliet niet met vreugde begroet Momenteel ligt op de secretarieën van de gemeenten Biervliet, Hoek en Philippine een voorstel van Gedepu teerde Staten van Zeeland tot wijzi ging van de grenzen tussen drie ge noemde gemeenten ter inzage. Deze grenswijziging betreft de herindeling van dc voormalige Braakman. De thans bestaande grenzen in de Braakman zijn bijzonder willekeurig. Wijziging van deze historische gren zen, waarbij de loop van z.g.n. killen werd aangehouden, is noodzakelijk. Reeds een vijftal jaren geleden richt ten Gedeputeerde Staten van Zeeland zich in verband hiermede met een voorstel tot grenswijziging tot de Gewichten zonder ijkmerk: negen boetes van f 1,- Woensdagochtend heeft dc Middel burgse kantonrechter, mr. J. Moolen- burgh, de schilder P. J. de M. uit Middelburg veroordeeld tot negen geldboetes van 1,of bij gebrek aan betaling of verhaal tot negen maar 1 dag hechtenis. Op 4 oktober waren bij controle in 't. bedrijf van De M. negen gewichten aangetroffen, die niet van de vereiste ijkmerken waren voorzien. De officier van jus titie had voor elke overtreding een boete van 1,50 gevorderd. De scholier C. S. D. uit Terneuzen had zonder achterlicht gefietst, waar voor eis en vonnis 5.of 1 dag waren. Zijn collega scholier H. A. W. uit Middelburg had niet alleen zon der achter- maar ook zonder voor licht gereden. De eis: twee boetes van 5,het vonnis tweemaal 4, Eenzelfde vonnis legde mr. Moolen- burgh mej. P. B. uil Ivoudekerke op, die zich aan 't zelfde -feit had schul dig gemaakt. De timmerman J. de H. uit Vlissingen had niet gestopt voor een splitsing, hoewel een ver keersbord liet aangaf. Eis 15, boete 12,50. Een stuurinrichting met een behoor- lijke speling kwam de klein-fruit- telcr M. C. K. uit Waarde op een boete van 40,of 8 dagen te staan, hetgeen nog tien gulden minder was dan de eis. Voorts werd de zuivelhandelaar A. de P. uit Schore, die in de afgelopen zomer zonder voorrang te verlenen rijksweg 58 was opgereden conform de eis veroordeeld tot 80,of 10 dagen. Deze zaak was reeds eerder voor de kantonrechter behandeld, maar mr. Moolenburgh had toen be sloten later uitspraak te doen. Concerten Zeeuwse koren in Middelburg en Goes Deze maand zullen, zoals bekend, belcanto-concerten worden gegeven in Goes en Middelburg door het Plat telands Vrouwenkoor van Zuid-Be veland West, het mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Kapelle, het gemengde zangkoor „Zanglust" te Koudekcrke en de christelijke ge mengde zangvereniging en het jeugd koor „Soli Deo Gloria" te Middel burg. Nader zijn de data voor deze con certen vastgesteld op 23 en 25 no vember. Op woensdag 23 november is de eerste .uitvoering in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg. Op vrijdag 25 november volgt het con cert in „Het Schuttershof" te Goes. Instrumentale medewerking wordt verleend door J, Willeboordse uil Middelburg, orgel en J. Boon uit Goes, piano. Het programma vermeldt enkele de len uit „Die Zauberflöte" van Mo zart, Slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi, triomfkoren uit „Aïda van Verdi, enkele delen uit „Die Frei- schutz" van C, M. von Weber en „Cavaleria Rusticurm." van Mascag- drie betrokken gemeenten. Het toen malige ontwerp Icon niet de goedkeu ring van de raden der gemeenten Hoek en Philippine verwerven. Men richtte zich dan ook met bezwaren tot Gedeputeerde Staten. In Biervliet was men toen tevreden met de voor stellen. Het huidige ontwerp wijkt nogal af van het vroegere voorstel. Voor Biervliet is de thans voorgestel de herindeling aanzienlijk ongunsti ger. Het is dan ook in Biervliet niet met vreugde begroet. In Philippine kon men meer tevreden zijn. Aan de door deze gemeente in het verleden ingediende bezwaren werd groten deels tegemoet gekomen. Dit is ech ter gegaan ten koste van de gemeen ten Biervliet en Hoek. De gemeente Hoek wordt gecompen seerd door het feit dat geheel het re creatieterrein op haar gebied komt te liggen. Dat is een factor van niet te onderschatten betekenis. Volgens de bestaande indeling ligt het recreatie gebied trouwens ook binnen de gren zen van de gemeente Hoek. Tegen over dit winstpunt voor de gemeente Hoek staat echter dat zij een belang rijk stuk oud land (gedeelten van de Kanaal-, de Mossel-, de Kleine Stelle en de Dijckmeesterpolder) aan de gemeente Philippine moet afstaan. Het gaat hier om een aantal polders met een behoorlijk aantal inwoners. Deze inwoners zijn inderdaad volle dig op de gemeente Philippine geo riënteerd. Ze zijn in de onmiddellijke omgeving van de kern van Philippine woonachtig, terwijl de afstand naar Hoek daarentegen kilometers be draagt. De Vlissingse bridgeclub die de „oudste' is van de drie bridgeclubs in Vlissingen vierde haar 15-jarig bestaan met een onderlinge bridge- wédstrijd en een etentje in de „Put" van het Strandhotel. In zijn tafelre de vertelde de voorzitterde heer H. B. J. Knoop iets over de (korte) ge schiedenis van de club. Hij zwaaide lof toe aan zijn medebestuursleden. zeti> met PHARMACEUTISCHE FABRIEK (ROT ER)) HILVERSUM IN VLISSINGSE JEUGDHERBERG: Kaderconferentie van Zeeuwse geref. jeugd Veertig jongens en vijfendertig meis jes, allen bestuurslid van gerefor meerde jeugdverenigingen in Zee land, hebben het afgelopen weekein de de jeugdherberg „Scheldestroom" te Vlissingen bevolkt. Het gold hier een eerste kaderconferentie, een ex periment, dat ten volle slaagde, want de organisatoren moesten nog een groot aantal gegadigden teleurstel len. Het programma voor de eerste dag was gewijd aan de instructie van de bestuursleden. De voorzitter van de jongensafdeling Zeeland, de heer J. P. Balkenende, constateerde in zijn openingswoord, dat de stormachtige ontwikkeling van de laatste tiental len jaren ook het verenigingswerk niet voorbij is gegaan. Hij vroeg aandacht en actie van de besturen op dit punt. Mejuffrouw J. de Jager uit Kapelle- Biezelinge vertelde een en ander over het nieuwe werkmateriaal, dat op vele verenigingen met waardering is geaccepteerd. Zij adviseerde de be stuursleden evenwel verstandig met de nieuwe studieboeken om te gaan. Als voorbeeld sneed zij een willekeu rige schets aan om daarna uiteen te zetten, op welke manieren en met welke middelen de stof daarvan kan worden geïnterpreteerd en vertolkt. In de praktijk pasten de aanwezigen deze avond de verschillende methodes toe. Ontspanning in de vorm van zang, spel en een avondwandeling besloot de eerste dag. Het programma van de zondag stond onder leiding van de presidente van de meisjesafdeling, mejuffrouw F. A. Groot Nibbelink. Na de kerkgang wetd een deel van dc dag benut om zich te bepalen bij een inleiding van ds. G. D. L. Brederveld uit Souburg, die het onderwerp „Rome en wij" be handelde. Spreker zette enkele ver schilpunten uiteen en lokte een breedvoerige discussie uit. Zaak werd destijds op normale wijze geregeld De oud-wethouder Aan Oosterland, (le heer A. Stoutjesdijk, heeft oen on derzoek laten instellen naar de be schuldigingen, die tegen hem in de jongste vergadering van de raad van Oosterland op maandag 24 oktober j.l. werden geuit. Het nieuwe a.-r.-raadslid J. op 't Hof liet zich toen in scherpe bewoordingen uit over een handeling van de heer Stoutjesdljk, die als wethouder een herbouwplicht zou hebben overgeno men zonder dit aan de wederopbouw te laten weten. Onmiddellijk nadat de heer Stoutjes- dijk deze beschuldigingen ter ore waren gekomen, heeft hij de bij de gewraakte transactie betrokken no taris, de heer J. J. van den Ende te Zierikzee, deze affaire in samenwer king met een deskundige laten on derzoeken. Uit dit onderzoek zou zijn gebleken, dat de aankoop van de her bouwplicht van de erven Hage door de heer Stoutjesdijk in 1955 op nor male, destijds gebruikelijke wijze is geregeld. De herbouwplicht werd door hem aan deze erven betaald, terwijl in 1957 bij wijze van voor schot ter verkrijging van de via In Krabbendijke start fabriek van „potato-chips" Krabbendijke krijgt een nieuwe in dustrie. Binnenkort start in de voor malige groente-zouterij aan de Doel- straat een vol-automatiscli bedrijf, dat aardappelen verwerkt tot zoge naamde „potato-chips". De fabriek, waarvan de leiding in handen is van de heer J. A. Weststrate, beslaat een oppervlakte van ongeveer 450 vier kante meter. Een van de oprichters had reeds in 1938 plannen in deze richting maar deze konden toen niet worden verwe zenlijkt. In 1946 werd weer contact gezocht met enkele machine-fabri kanten in de Verenigde Staten, maar ook vlak na de oorlog bleek het niet mogelijk deze naar Europa te leve ren. Na een voorbereidingsperiode van on geveer twee jaar is men er thans in geslaagd de benodigde machinerieëën voor verwerking van de aardappelen en verpakking naar Zeeland te krij gen. Begin oktober zijn enkele Ame rikaanse monteurs naar Krabbendij ke gekomen om de machines te plaatsen. In de afgelopen week is de produktieafdeling gereedgekomen Aan de bevolking van Krabbendijke werd toen de mogelijkheid geboden de produkten van de nieuwe plaatse lijke industrie, die onder de naam „N.V. Fritura" van start gaat, te proeven1. Men stelt zich voor in de loop van deze week met de fabricage, verpak king en aflevering een begin te ma ken. Behalve op de binnenlandse markt willen de fabrikanten ook in België en West-Duitsland een afzet gebied vinden. HANDEL IN PEREN LEVENDIG Tachtig procent peren naar West-Duitsland In alle fruïteentra van ous land be hoort thans de pluk van appels en peren weer tot het verleden. De te lers krijgen nu volop gelegenheid om hun produkten klaar te maken voor de verkoop. Vooral appelen worden er de laatste tijd veel aangeboden op de fruitveilingen. De voorraad peren is belangrijk minder groot. Deze zijn bovendien veel opgeslagen In koelhui zen en bewaarplaatsen en van hieruit wordt nog weinig geruimd. Niettemin is de handel in peren zeer levendig, in het bijzonder door de grote vraag voor Westduitse reke ning, Ruim 80 r/o van onze perenex port gaat naar dit land. De grootste aanvoeren van peren zijn er op het ogenblik op de fruitveilingen in Noord-Holland en met name in Zwaag. De beste handpeer van het ogenblik is de Doyenne du Cornice en voor dit ras wordt thans op de veilin gen rond een gulden per kg betaald. Verwacht mag worden dat binnen kort ook de aanvoeren van Conferen ce uit de koelhuizen zal beginnen. Dat is het meest bewaarde perenras dat altijd zeer gevraagd is zowel voor export als voor binnenland. Bij de apels is vooral de Coxs Orange Pippin zeer gevraagd. De beste par tijen noteren op de veilingen tussen 65 en 70 cent per kg. Hoewel de laat ste dagen de prijs iets is teruggelo pen wordt ook voor de goede Golden Delicious een hoge prijs betaald. Aanvankelijk lag de prijs voor de beste partijen rond 60 cent per kg. Thans wordt nog rond 50 cent per kg betaald. Goede' Jonathan noteert tussen 30 cn 35 cent per kg terwijl ook voor de grootste maten, mooi gekleur de partijen van het belangrijke ras Goudrenet een dergelijke prijs wordt betaald. Prima kwaliteit Voor de minder gevraagde appelras sen en de mindere kwaliteiten liggen de prijzen laag. Zowel in het binnen land als in West-Duitsland is er vraag naar Nederlandse appels maar deze moeten van prima kwaliteit zijn. Over het algemeen bestaat een groot percentage van de aanvoer op de belangrijkste fruitveilingen uit dit goede fruit. Voor telers welke een bedrijf hebben mot verouderde rassen en minder goe de kwaliteiten is het echter een alles- "halve gunstig fruitjaar. Do prijzen welke voor hun pro dukten worden betaald liggen meestal belangrijk beneden de kostprijs. Doordraai van appelen vindt praktisch niet plaats aange zien de sap- en nppelmoesfabri- kanten liet z.g. „ondereind" van de appeloogst voor hun rekening nemen. de gemeente Oosterland daarmee te bouwen woningen aan dc gemeen te door hem een bedrag van f 4465 werd betaald. De slotconclusie van de onderzoekers is, dat de heer Stoutjesdijk geen en kele blaam treft. „Hij kan in de op merkingen van de heer Op 't Hof dan ookniets anders zien dan een ui ting van een persoonlijke vete in het licht van de komende gemeente raadsverkiezingen, zo wordt gezegd. Hoewel dus is gebleken, dat de be schuldigingen ongegrond waren, is het nog niet bekend, of dc heer Stoutjesdijk stappen zal ondernemen tegen de heer Op 't Hof. Hulpgebouw voor u.t.s. te Vlissingen aanbesteed Het architectenbureau ïrs. Rothuizen en 't Hooft te Middelburg heeft dins dagmiddag in het gemeentehuis van Vlissingen aanbesteed het bouwen van een hulpgebouw voor de u.t.s. te Vlissingen, onder te brengen in ge deeltelijk te bouwen industriehallen in totaalvijf stuks die later zullen worden afgebouwd op het indus trieterrein aan de Prins Hendrikweg. Deze hallen zullen afmetingen van ongeveer 60 bij 17 meter krijgen en op den duur dienen voor het onder brengen van kleine bedrijven. Het totale complex beslaat ongeveer 7000 vierkante meter. In het gebouw zijn volgens de plannen onderge bracht een timmerlokaal, een ruimte voor bankwerken, smeden en lassen en een voor elektrotechniek. Voorts twee tekenzalen, zeven theorieloka len en een ruimte voor overblijvers. Alle lokalen bevinden zich op de be gane grond, de daken van de hallen zijn vlak waarop lichtkappen zullen worden aangebracht. Als opleve- ringstijd voor de school rekent men ongeveer een jaar. Voor het werk werd als volgt ingeschreven: J. Verhage te Vlissingen 542.000; Geerdinks aannemersbedrijf te Ber gen op Zoom, 556,745; F. W. Chris- tiaansen te Vlissingen, 581.790; Gebr. Van der Poel te Terneuzen 606.800; D. van der Poel te Oude- lande 614.537; C. Priem te Lewe- dorp, 623.800; F. la Grand en Zn. te Hoedekenskerke, 637.810: B. Stegink te Vlissingen 638.700: J. la Gasse te Koudekerke. 646.900; Fa. Van dc-r Klippe te Vlissingen, 651.000; Fa. Goedemondt te Vlis singen, 652.505. De gunning werd* aangehouden. Keuring 18-maanders 3 weken verschoven In verband met de bijzonder slechte weersomstandigheden hebben de sa menwerkende Bonden yan Paarden fokkers op de Zeeuwse Eilanden in overleg met de Bond van Paarden fokkers in Zeeuwsch-VIaanderen be sloten de achttienmaanderskeuring drie weken uit te stellen. De keu ringen zijn nader vastgesteld als volgt: Oostburg, dinsdag 20 decem ber; Hulst, woensdag 21 december en Goes, donderdag 22 december. Meisje aangereden Op het kruispunt :s-Heren Boude- wijnstraat-Markt te Sluis, reed een personenauto, bestuurd door me vrouw Van de A. uit Oostburg, een meisje aan. dat plotseling uit de 's- Heren Boudewijnstraat kwam. Het meisje liep een hoofdwonde op. Zij werd op advies van dokter G. dè Meyer uit Sluis, naar het Sint-Anto- niusziekenhuis te Oostburg overge bracht. Zeeuwse landbouw heeft grote achterstand in het werk (Slot van pag. 1 ling zal ongetwijfeld zijn, dat dit jaar minder tarwe wordt inge zaaid dan in andere jaren, 't Feit echter, dat dit jaar de aardap pelen en de bieten zijn tegenge vallen, kan een remmende invloed hebben op deze teelten en uit breiding van andere teelten ten gevolge hebben. Een ander nrobleem, dat zich in de landbouw heeft aangediend, is een groter vertrek van landarbeiders dan in overeenkomstige perioden van andere jaren. Dit is mede een ge volg van het natte najaar, hoewel in elk geval een zeker aantal zou zijn afgevloeid. In de afgelopen jaren heeft dc me chanisatie de boeren onschatbare diensten bewezen. Dit jaar is echter ~ebleken, dat het gemechaniseerde loerenbedrijf kwetsbaar is. Het be gon al met de graanoogst. Gedurende vele dagen konden de combines niet op het land komen. Ook hier bleken de machines vaak te falen. Bij het bïetenrooien ziet men op dit ogen blik hetzelfde beeld. Vooral op de grote bedrijven niet de meeste ma chinerieën is de achterstand hel grootst. Op kleinere gezinsbedrijven heeft men het werkschema over het al gemeen vrij aardig kunnen bijhou den, hoewel ook deze sector de moei lijkheden niet gespaard zijn geble ven. Lage prijzen voor aardappelen en uien hebben dc situatie er niet beter op gemaakt Ook de veehouderij is in het hoekje gekomen, waar de slagen plegen te vallen. Tal van weilanden in he", algemeen toch al laag gelegen -- staan of hebben blank gestaan met het gevolg, dat het rundvee vroeg tijdig op stal moest worden gezet. Voor de veehouders betekende dat extra arbeid en extra kosten. De Zeeuwse landbouw heeft op dit ogenblik slechts één wens: droog weer. Want een enkele weken duren de onderbreking ran de regenperiode kan de Zeeuwse landbouw nog een béél eind in de goede richting helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7