Gebiedsuitbreiding van Haarlem beeft heel wat voeten in aarde Reacties op Kennedy's verkiezing KLANKBORD VENLOSE HUISVROUW KRIJGT DREIGBRIEF IN DE BUS BELGISCHE DOUANE STARTTE STIPTHEIDSACTIE OM PREMIE DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TWEEDE KAMER NIET GEWILLIG Bezwaren tegen grote gemeente tussen Haarlem en Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) Minister Toxopeus van binnenlandse zaken heeft woensdag in de Tweede Kamer weinig instemming ondervonden met liet wetsontwerp tot ophef fing van de gemeente „Haarlemmer liede en Spaarnwoude" en toevoeging van de gedeelten Zuid-Schalkwijk en Oost-Spaarndam aan Haarlem en de rest aan de gemeente Haarlemmermeer. De enige die 's ministers plannen onderschreef was de heer Scheps van de r.v.d.A. Hij vond dat van de zwakke gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude enkele delen moesten worden overgebracht naar de sterke gemeente Haarlem, omdat Haarlem deze grond beslist nodig heeft en hij staafde deze opvatting met een verwijzing naar de erkenning van deze noodzakelijkheid door liet gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zelf. bestuur na de grensuitbreiding, omdat de gemeente dan 47.000 zielen zal tellen daarvoor te gen een opdringend Amsterdam en een expansie zoekend Haarlem zal blijven vechten. Deze zeker heid hadden enkele Kamerleden echter in het geheel niet. Er moest tenslotte een beslissing jenomen worden. De heer Beernink van de C.H.U. wilde die bij de arti- kelsgewijze behandeling van 't wets ontwerp direct maar bij het eerste artikel forceren en hij vroeg daar over dus stemming. „Als het ver worpen wordt, dan is tegelijk het lot van het wetsontwerp bezegeld", zo merkte hij op. Aangezien er in de late avond niet genoeg leden meer aanwezig waren stelde de voorzitster, mevrouw Stof- fels-Van Haaften, deze stemming ast op vandaag bij de aanvang van de vergadering. Misschien schaft de nacht nog raad, anders zal minister Toxopeus de verwerping van een van zijn wetsontwerpen moeten slikken. Beslissing valt vandaag De heer Scheps was van oordeel dat het wetsontwerp aanvaard dient te worden, omdat het de verhouding ZwanenburgHalfweg, eigenlijk één dorp, waar nu een gemeentegrens dwars doorheen loopt, verbetert, om dat het Haarlem versterkt en omdat het aan Haarlemmermeer een goed eigen leven verschaft. De heren Kodde van de S.G.P., Beer nink van de C.H.U., Verkerk van de A.R.P. en Kolfschoten van de K.V. P. dachten anders over het wetsont werp. Zij hadden geen bedenking te gen de toevoeging van kleine gedeel ten van Haarlemmerliede en Spaarn woude, met name de gedeelten Zuid- Schalkwijk en Oost-Spaarndam. aan Haarlem, maar zij hadden overwe gende bezwaren tegen de toevoeging van de rest van deze gemeente aan Haarlemmermeer. Groene strook De toevoeging van het grootste deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude aan de gemeente Haarlemmermeer verdedigde de minister met het argument, dat een grote gemeente tussen Am sterdam en Haarlem naar zijn in zicht de beste waarborg biedt, dat een groene strook tussen de beide steden gehandhaafd wordt. Hij nam althans aan, dat het ge meentebestuur van Haarlemmer meer een krachtiger gemeente- Bromfietsverbod op Texel na „nozemexplosies" Tijdens de sectievergaderingen van do 15de Waddenconferentie op Texel is het probleem van de orde op de Waddeneilanden besproken. In het afgelopen seizoen moesten 40 jeug dige kampeerders wegens wangedrag" worden weggestuurd en ook op Texel moest de politie streng optreden. Burgemeester De Koning van Texel karakteriseerde deze gebeurtenissen als „nozem-explosies". In de sectie gemeentebestuurders voelde men niet veel voor dwang maatregelen hiertegen. Overleg met de kamp beheerders om te komen tot verbetering van de leiding van de kampeercentra achtte men doelmati ger. Aanstelling van recrcatieleiders, waarmee Texel volgend jaar hoopt te beginnen, kan de opvoeding van de jeugd in positieve zin bevorderen. Van de zijde van de A.N.W.B. werd gepleit voor een net van jeugdkam- peerterreinen met deskundige leiders over het gehele land en zo mogelijk het instellen van een avondklok voor jeugdige kampeerders. De sectie kamperen zag echter in een avond klok een maatregel die de persoon lijke vrijheid te zeer zou aantasten. Ook het bromfiets-lawaai vormt een bedreiging voor het toerisme op de' Wadden-eilanden. Texel heeft reeds beperkingen aan het gebruik van bromfietsen gedurende de avonduren opgelegd. Friesland zal dit volgend jaar ook gaan doen. Koninklijke Cornet niet in gevaar De Duitse straaljagerpiloten hebben liet vliegtuig waarmee koningin Eli zabeth van Engeland reisde, niet in gevaar gebracht. Dit is woensdag middag gelijktijdig te Bonn en tt 1-ouden bekendgemaakt door het Westduitse ministerie vau landsver dediging en het Britse ministerie van luchtvaart- Tien dagen geleden is het Brits- Duitse onderzoek naar het incdent, dat op 25 oktober boven het Duits- Nederlandse grensgebied is gebeurd, gesloten. De deskundigen zijn tot de slotsom gekomen, dat er geen ge vaar voor de Britse „Cornet" heeft bestaan, aangezien het zicht die dag goed was en de Duitse straaljagers de Cornet voortdurend in het oog hadden. Emissie Rotterdamsche Droogdok Maatschappij De gisteren gehouden vergadering van commissarissen en directie van de Kotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. heeft onder meer be sloten over te gaan tot uitgifte van ;f 9.625.000 nieuwe aandelen, zijnde een bedrag, gelijk aan het thans uit staande kapitaal, tegen de koers van 150 procent met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Wellicht Italiaanse order voor Japanse scheepswerf Een woordvoerder der Mitsubislii- maatschappïj heeft gisteren medege deeld, dat zijn maatschappij onder handelt met een Italiaanse scheep vaartmaatschappij over de bouw van een passagiersschip, bestemd voor de transatlantische vaart, van 32.000 bruto ton. In beginsel is over de bouw van het schip dat 1.500 passagiers zal kunnen vervoeren, reeds overeensteming be reikt. De kosten van het schip wor den geraamd op ongeveer 20.6 mil joen dollar. Als het contract nog dit jaar wordt getekend zal het schip te gen het einde van 1962 kunnen wor den afgeleverd. Volgens de woord voerder hadden ook Nederlandse, Franse en Italiaanse scheepswerven aanbiedingen voor dc bouw van het schip gedaan. Het Wereldgebeuren Woedend D' oor do tocht van do Kongolese president Kasavoeboe en zijn minister Bomboko #i5ar do ver- j gadering van do Verenigde Naties. 1 kwam men te New York voor een i heel moeilijk probleem te staan. Er zijn nu twee Kongo-delegatics bij de 1 Verenigde Naties. Een van de afge- zette premier Loemoemba en een van president Kasavoeboe. Dat is een gevolg van de wonderlijke politiek, die de secretaris van de Ver- enigde Naties, de heer Hammarskjöld voert in de Kongo. Hij houdt hard- nckkig vast aan de erkenning van j premier Loemoemba en hij hoopt nog I altijd op een verzoening van Loe- mocmba met Kasavoeboe. Tsjombe en andere politieke leiders in de Kon go. I Inmidcls keren Hanmiarskjöld en zijn I V-.N.-experts in de Kongo zich te gen kolonel Mobotoe, die het leger commandeert voorzover dat al thans mogelijk is!! en die het land laat besturen door een college van tamelijk jeugdige „commissarissen". Ter gelegenheid van de viering van het zestiende lustrum van de Koninklijke Studenten Schietvereniging te Amsterdam heeft Z.K.H. prins Bernhard woensdagmiddag voor de socië teit van de K.S.S. aan de Sarphatistraat in Amsterdam een de file afgenomen van de gezamenlijke erkende studenten weer baarheden van Utrecht, Leiden, Groningen, Delft en Amster dam. Fotode paradecommandant meldt zich bij de prins. Links minister inr. J. M. A. H. Luns, rechts de commissaris van dc koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. VVVVWVVVVVVVVVVVv/VVV/VWVNA/vV\*/V\A/V\A/^VVVVVvAiVVV NA LANDELIJKE ACTIE Politie stelt onderzoek in naar afzender (Van onze correspondent) De 39-jarige mevrouw E. M. Doin- meclï-van Gemert te Venlo, die reeds enkele weken bezig is met hét inza melen van adhesiebetuigingen ter on dersteuning van haar adres aan de minister A an justitie en in welk adres zij in verband met 4e beide jongste lustmoorden op minderjarige kinde ren in Noord-Limburg aandringt op het nemen Aan straffere maatrege len tegen personen, Aan wie bekend is dat zij zich op soortgelijke wijze inlaten met minderjarige kinderen, en tot dusverre ongeveer driedui zend adhesiebetuïgeh uit het gehele land ontving, heeft dinsdag ook een dreigbrief gekregen. KENNEDY GEKOZEN Kandidaat Nixon lean zijn ogen niet geloven.... In deze anonieme brief, die in Val kenburg is gepost dringt de afzender erop aan om de actie onmiddellijk te staken en indien dat niet gebeurt zal zij zelf ondervinden, wat een psychopaat is. Ook de kindereh van dc Venlose huismoeder worden in het schrijven op gemene wijze bedreigt. Mevrouw Dommeck heeft de brief ter hand gesteld A'an de politie, die thans een onderzoek instelt en tracht de afzender op te sporen. Te gelijk heeft zij een wapenvergun ning aangevraagd. Deze bedreiging betekent overigens voor haar geens zins het sein. om haar actie nu maar te staken. Integendeel, met nog gro tere energie zal zij nu de door haar begonnen actie voortzetten. i Oostduits weekblad na kritiek verboden Het Ooslduitse blad „Eulenspicgel", een satirisch weekblad, is uit de cir culatie genomen omdat dc redactie de draak gestoken had met het tekort aan artsen in Oost-Duitsland. Het verschijningsverbod werd woens dag bekendgemaakt door de Oosl duitse autoriteiten in een communi qué. waarin onder meer stond, dat het nummer ,,de grote moeite neer haalde van de medische"" intelligentsia, in de ogen van de werkende klasse". De redectie heeft ..de juistheid \-an de kritiek" erkend en het nummer uit de circulatie genomen Er stond een artikel *.n, waarin gespot werd met het tekort aan medici en medicijnen, de onhygiënische verpak king van geneesmiddelen en de over- oiie ziekenhuizen. AAN GRENS WEINIG TE MERKEN In Brussels entrepot grote vertraging Enige duizenden ambtenaren van dc Belgische dienst van douane en accijn zen zijn deze week een „stiptheidsac tie" begonnen als protest tegen het uitblijven 'van een „studie en pro- duktiviteitpremie", zoals deze sinds juni van dit jaar wordt uitgekeerd aan ambtenaren van de Belgischei be lastingdienst en domeinen. Het gaat om een bedrag van 10 tot 75 gulden per maand, dal wordt uitgekeerd ter verhoging van de arbeidsprestaties van de overheidsdienaren en als ver goeding voor de overuren, die de ambtenaren maken „ter bestudering van de vele nieuwe wetten en in structies, die het gevolg zijn van de gemeenschappelijke markt". Aan de Nederlands-Belgische grens bleek woensdagochtend bij telefoni sche informatie aan enkele grote grensposten de afhandeling van het grensverkeer als gevolg van deze ac tie geen vertraging te ondervinden. n zeiden nog een vakbonden af te De d o u an e a mbtena r instructie van hun wachten. In Antwerpen en ook in het grote Entreport in Brussel zijn de gevolgen van de actie reeds merkbaar. Vooral in de Belgische hoofdstad passeren de goederen de douane met veel vertra ging^ daar de ambtenaren elke zen ding, elke factuur en elke douanever klaring minutieus onderzoeken. Goe deren ter waarde van bijna vier mil jard franken verlaten elke dag de Brusselse entrepots. In Kortrijk hebben de douaneamb tenaren dinsdag geweigerd formu lieren te accepteren, die niet in het Nederlands waren gesteld en in Charleroi werden duizenden geïl lustreerde kinderbladen, die met een vrachtauto over de Belgisch- Franse grens werden vervoerd, een voor een door de douane nageke ken. Het doel A*an de actie is. door het j toepassen van alle voorschriften en j wetten te Avïjzen op de omvang en de belangrijkheid van de douane- taken. Dit alles vermocht president Ka savoeboe niet in opwinding te brengen. Hij is niet over-ijverig en hij zit graag op zijn gemak thuis. Woedend echter werd hij toen hem een rapport onder ogen kwam, dat de Indiase vertegenwoordiger van Ham marskjöld in Leopoldstad. Dayal, de vorige week naar New York heeft gezonden. In dit rapport brak Dayal de staf over de troepen van Mobotoe, wie hij verweet de toestand nog ex plosiever te hebben gemaakt dan hij al was. en over Moboetoe's college A'an commissarissen. \*an wie hij zei dat zij onervaren zijn en nieuwe pro blemen hebben geschapen. De jonge mannen. aldus het rapport, gaan zich omringen met talrijke Belgische ad viseurs, die voor een deel hun vroe gere leermeesters zijn en de conse quentie daarvan is, dat zij eerder ge neigd zijn naar deze Belgen te luiste ren dan naar de deskundigen A'an de Verenigde Naties, ,,die in verscheide ne ministeries ontdekken dat er een muur van oppositie tegen hen wordt opgericht". Hierdoor, zo zei het rap port. berikte de toch al chaotische administratieve en ecooomische situa. tie de rand van de ineenstorting. Kasavoeboe en Moboetoe zijn woe dend over dit rapport geworden en met recht, want hoewel men moet toegeven dat Moboetoe het Kon golese leger niet volledig in de hand heeft (en er wat dit betreft weinig in Kongo is veranderd), staat het an derzijds vast dat de jonge commis sarissen proberen orde op zaken te stellen. Het staat ook vast. dat zij Belgen naar Kongo terughalen, maar dat zijn dan Belgen in wie zij ver trouwen stellen en die zij zien aTs experts in Kongolese aangelegenhe den, wat van vele deskundigen, die door de Verenigde Naties zijn aange. trokken, niet kan worden gezegd. Het is absurd dat de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties nu doen als of de Belgen proberen hun oude poli tieke posities weer in te nemen en dit is terecht door de Amerikaanse rege ring gekritiseerd. In Dayals rapport werd de sugges tie gedaan het parlement weer bïj- j een te roepen, maar de Amerikaan- I se regering maakt op dit punt het realistische .voorbehoud, dat hiertoe, de minimumcondities van niet-inmen- ging en veiligheid moeten zijn ver zekerd. Het Kongolese parlement heeft in de eerste weken van de on afhankelijkheid een treurig schouw spel geboden: het Averd omgekocht en geïntimideerd door Loemoemba, die gewapende aanhangers en bun dels bankbiljetten meebracht in de zittingszaal. Bijeenroeping van het parlement in de gegeven omstandig heden zou alleen maar tot nieuwe wanordelijkheden in de zittingszaal en bepaald niet tot de democratische uitspraak leiden waar volgens Dayal een mogelijkheid toe bestaat. Daar zal ook de commissie van goede dien sten, die straks in naam van de A'olkerenorganisatie tussen de Kongo lese politici moet bemiddelen geen verandering in brengen. ANDERE NAAM. De Londense Dai ly Express weet te melden dat de Amerikaanse film „Nooit op Zon dag" van Jules Dassin, voor verto ning in Israël is omgedoopt in „Al leen op weekdagen". LIBERAAL PARTIJTJE. De Britse liberale partij heeft het programma gepubliceerd voor ee ncongres in de stad Penge. De deelnemers wordt een toneelstuk, een jazz competitie, een avond politieke redevoei-ingen, een whistpartij en oen gooi- en smijtbal" beloofd. Instemming De verkiezing A'an Ken nedy tot Amerikaans president is zowel door hot westen als door dc neutrale en communisti sche landen met instem ming ontvangen mot als enige uitzondering Pe king-China, dat voor Kennedy noch voor Nixon veel enthousiasme aan de dag legt. RADIO-MOSKOU zei dat het ook een demo craat was, namelijk Roo sevelt, die inzag dat et- geen A'erschillen tussen Amerika en de Sow jet- Unie waren die niet door onderhandelen konden worden opgelost. In de telegrafische geluk wens, die de Westduitse bondskanselier Adenauer aan John Kennedy hoeft gezonden, spreekt deze dc hoop uit, dat het. de nieuwe president mag geluidten een gecontro leerde ontwapening tot stand te brengen en de wereld een ware vrede te geven. Kennedy zou bij zijn vredespogingen het Duitse volk steeds aan zijn zijde vinden. Willy Brandt, de burge meester A'an West-Ber- lijn zei: „Wij zijn er A'an overtuigd dat de toe komst van onze stad in goede handen is", ïn politieke kringen te Londen wordt er Aan sommige zijden de na druk op gelegd dat Ken nedy nog een „onbeken de" is op het gebied van de internationale poli tiek. Vooral In conserva tieve en financierskrin gen zou men zich bij Nixon, als voortzetter van de politiek van Ei senhower, zekerder ge voeld hebben. Overigens wordt ook de mening ge hoord dat de V.S. niet een jongere man aan bet roer krachtiger leiding aan de westelijke wereld zullen kunnen geven. SYMPATHIE In Parijse kringen wordt de verkiezing van Ken nedy met sympathie be groet in het vertrouwen clat de continuiteit. van de Amerikaanse politiek gehandhaafd zal blijven. De Franse socialistische i eider Guy Mollet zei dat hij, als hij Amerikaans kiezer Avas geweest, op Kennedy gestemd zou hebben omdat de demo cratische partij zich te gen economisch cn maat schappelijk conservatis me verzet. De christen democratische leider Maurice Schumann ziet in de verkiezing van Kennedy vooral een „overwinning van de vrije wereld omdat de verkiezing van een ka tholiek tot president van de V.S. een zege bete kent ovër godsdienstige of ï-as-diseriminatic. „MEER INVLOED" MINISTER LUNS zei o.m.: In een opzicht is de Acrkiezing van senator Kennedy een A'ersterking voor dc Amerikaanse executive. President Ei- scnbOAver had het nadeel dat hi,j reeds uioest. wer- ken met een congres Avaarin de democratische partij de meerderheid had, terwijl hij zelf repu blikeins is. Thans heeft de president een solide meerderheid van eigen geestverAvauten achter zich zowel in het huis van afgevaardigden als in de senaat:, hetgeen uiteraard zijn invloed en mogelijkheden Acrgroot. De premier van Noorwe gen, Einar Gerhardsen, toonde grote voldoening over de overwinning die Kennedy geboekt heeft. Dc Deense eerste minis ter Viggo Kampmann heeft woensdag gezegd, dat naar zijn mening de zege van Kennedy niets zou veranderen aan de buitenlandse politiek zo als die door Amerika werd gevoerd. In commentaren uit Va ticaanstad op de verkie zing van de rooms-ka- tholieke Kennedy wordt vooralA'oldoening uitge sproken over het feit dat in de V.S. iemand tot staatshoofd kan worden gekozen ongeacht zijn sociale of godsdienstige achtergrond. De hoofdredacteur van de Osservatore Romano, Manzini. wees er op dat verscheidene protestan ten op Kennedy hebben gestemd, zonder met diens geloofsoA'ertuiging rekening te houden. De Japanse regering heelt naar aanleiding Aan de overwinning van Kennedy de mening uit gesproken, dat het op treden Aan „deze nieuwe en krachtige persoonlijk heid" in zeer grote mate zal bijdragen tot het handhaven van de we- reldvrede, gegrondA-est op vrijheid en democra tie en tot de internatio nale welvaart. Het vorstelijk huwelijk in Brussel I Koningin Elizabeth Engeland heeft van de koning der Belgen een uitnodiging ontvangen om zich door een lid van de Engelse koninklijke familie bij zijn huwe- lijli met Dona Fabiola te doen vertegenwoordigen, aldus is in kringen die in nauw contact met liet bof staan, verklaard. De ko ningin heeft die uitnodiging met. het grootste genoegen aanvaard. Alle staatshoofden \'an de landen, waarmee België diplomatieke be trekkingen onderhoudt, zijn uit genodigd zich op het huwelijk te doen vertegenwoordigen. Het aan tal landen bedraagt ongeveer hon derd. De eerste plechtigheid in de week van het huwelijk zal een receptie zijn. die koning Boudewijn op 10 december zal aanbieden aan de leden A'an het corps diplomatique en alle Belgische parlementsleden. 'Op 13 december heeft in het paleis een galadiner plaats, waarvoor de leden A'an de Belgische konink lijke familie en de familieleden van Dona Fabiola en de hoofden van de buitenlandse missies in Brussel zijn uitgenodigd. Na de huwelijksplechtigheid zal op 15 december een lunch in het pa leis worden aangeboden. Op de dag voor het huwelijk is er een legeringsdiner. liever Belgische des- dan ondeskundige Y.N.- idealisten Overstromingen in Frankrijk: f 325 miljoen schade De schade die op 3 en 1 oktnlicr aan wegen, bruggen en dergclijken in Frankrijk werd aangericht door de overstromingen in het gebied ten westen van het Massif Central, wordt op 250 miljoen frank (bijna 200 mil joen gulden) geschat. De schade die particulieren hebben geleden, wordt op 160 miljoen frank (ongeveer 125 miljoen gulden) ge raamd. Met name hebben de departe menten Allier Correze, Crease. Dor- dogne, Indre, Lot en Haute-Vienne van de watersnood geleden. Ook de departementen tussen de Rhone en de Alpen hebben in de maand oktober van overstromingen te lijden gehad. De schade is ook hier aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5