Zeeuw Bram van Dijke „ploegde" zich naar Nederlandse titel VOLGENDE WEEK WOONT IN VLISSINGEN HONDERDJARIGE GEEN KERSTZANGAVOND IN DE HERVORMDE KERK POORTVLIET SUIKERLAWINE IN SAS VAN GENT: SCHADE TWEE TON Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DÖNDERDAG 10 NOVEMBER 1960 WOLPHAARTSDIJKER WON IN WILHELMINAPOLDER Veel belangstelling van boeren voor nationale ploegwedstrijd 1960 Zeeland heeft sinds woensdagmiddag weer een Nederlands ploegkampioen! Het is de 29-jarige landbouwer Bram van Dijke uit Wolphaartsdijk, die op eigen bodem en voor eigen publiek in de Wilhelminapolder nabij Goes beslag legde op de door vele Nederlandse boerenzoons zo begeerde titel. Zeeland kwam trou wens bijzonder goed uit de bus: wél ging de tweede plaats naar de Texelaar K. Eelman, maar als derde klasseerde zich Kees de Jager uit Wolphaartsdijk, die daarmee het Zeeuwse succes com pleet maakte. Het nationale ploegkampioenscliap 1960, dat dit jaar het puikje van de Nederlandse ploegers in de Wilhelmina polder bijeenbracht, mocht zich in een grote belangstelling ver heugen. Honderden boeren en andere belangstellenden waren 's morgens en 's middags getuige van fraaie staaltjes van vak manschap. Vele jonge boeren bleken op het gebied van het ploe gen héél wat in hun mars te hebben. Gezien de gesteldheid van de grond werden over het algemeen goede prestaties geleverd. De meeste belangstelling gold de wedstrijd met de rondgaande ploe- 1 gen. Hieruit is de Nederlandse kam pioen voortgekomen, die dan ook voor zijn prestatie naar het wereld kampioenschap zal worden afge vaardigd, dat volgend jaar in Frank rijk wordt gehouden. Met Bram van Dijke gaat ook nummer twee, K. Eelman uit Texel, Voor het eerst werd ook een wedstrijd met wentel- ploegen (rechts en links werkende ploegen) gehouden. Nummer één in deze categorie werd P. Rommers uit Etten-Leur. De 29-jarige Bram van Dijke, de nieuwe titelhouder, is gehuwd en va der van twee kinderen. Het is voor de tweede maal, dat hij zich met de nationale titel mag tooien. In 1957 werd hij tijdens de nationale ploeg wedstrijd in Strijen Nederlands kam pioen. Van Dijke is sedert 1953 vijf maal kampioen van Zeeland ge weest. Zijn „eeuwige rivaal", Kees de Jager uit Wolphaartsdijk, legde in die periode driemaal beslag op de Zeeuwse titel. Van Dijke werd voorts tweemaal tweede in de wed strijden om het Nedei-lands kampi oenschap en in het wereldkampioen schap kwam hij eenmaal tot een elf de plaats. Kijken en meten De gehele dag hebben de ploegers het talrijke publiek waar voor hun geld geboden, 's Morgens kwamen de wentelploegen aan bod en 's middags zag men de „grote azen" van de rondgaande ploegen in actie. Voorzichtig, maar toch vlot en zonder aarze ling werd voor na voor getrok ken. Vooral bij de begin- en eind- voor zetten de ploegers de puntjes op de „i". De een al meer dan de ander. Maar ook op de aanstor- ting, de geploegde sneden, de dekking van groen en stoppel van het lucerneland, het afwerken van de geer en het. inzetten en uit lichten vormden punten, die de volle aandacht van de jury had den. Twee tot drie uur waren de ploegers in volle concentratie bezig. Terwijl zij behendig hun tractor bestuurden keken ze beurtelings vóór en achter zich om te zien of zij het goede spoor volgden en of zij de voren recht en op de juiste diepte trokken. Bij tijd en wijle werd de ronkende tractor stil gezet en trok de betrok ken ploeger een duimstok uit de zak. Want meten is een belangrijke zaak bij een ploegwedstrijd zo is ons gisteren wel gebleken. Het is een geslaagde kampioens meting geworden. Daar waren de vele toeschouwers het, ondanks de koude, wel over eens. Een be langrijke bijdrage leverde het weer, dat zich tot het eind toe goed hield. Gelukkig maar, waut dc bodem was overzadigd aan water. Aan regen had men giste ren bepaald geen gebrek, De grond was toch al moeilijk te be werken, was het oordeel van de ploegers. Goed. werk Deze wedstrijd was georganiseerd door het Ploegencomite Nederland. Na afloop van de spannende kamp sprak de heer R. Bos van de Rege- lingscommïssie in het Wilhelmina- huis te Wilhelminadorp de talrijke gasten en de ploegers toe. Hij noem de de wedstrijd zeer geslaagd. De voorzitter van de jury voor de wen telploegen, de heer J. Boer uit Wage- ningen, toonde zich tevreden over het geleverde ploegwerk. Het kan de toets der kritiek doorstaan, zo meen de hij. Namens de jury voor de rondgaande ploegen verklaarde de heer M. Mat- thljssen uit Emmeloord, dat in deze sector wel eens beter werk is gele verd. De grond was erg „stijf", het geen vele deelnemers voor proble men plaatste, zei hij. Burgemeester P. J. Evers van de gemeente Kat- tendijke reikte vervolgens de prijzen uit. De uitslagen waren: Rondgaande ploegen: 1. en Neder lands kampioen Bram van Dijke, Wolphaartsdijk, 402 punten; 2. en reserve kampioen K. Eelman, Texel; Advertentie) CISPEN MAAKT MEUBELEN VOOR HET HUIS VAN NU' RANKE KLEURIGE MEUBELEN VOOR MODERNE MENSEN DIE RUIMTE WIL LEN SCHEPPEN EN REDELIJKE PRIJZEN BETALEN VOOR STUL EN COMFORT istorting van f 0.75 op giro 3 P E N CULEMBORG Jhr. A. E. Boddaert te Veere overleden Te Veere is woensdag na een langdu rige ziekte overleden jhr. A. E. Bod daert, tot enkele jaren na de tweede wereldoorlog directeur van de ijzer gieterij Boddaert en Co., te Middel burg. Jhr. Boddaert was Middelburger van geboorte. Naast zijn functie in het industriële leven was hij in vroeger jaren tevens onder meer lid van de Raad van Arbeid, commissaris van de vrijwillige brandweer en geduren de de dertiger jaren lid van het plaatselijke crisiscomité. Sedert de oorlog woonde de heer Boddaert in Veere. Hij bereikte de leeftijd van 79 jaar. Collecte De in Sint-Laurens gehouden Unie collecte heeft 384,— opgebracht. kampioensploeger (Foto P.Z.C.). VAN gj| ÏOT <3.ijpe MILITAIRE HULP VOOR de tweede maal in dit seizoen zullen militairen Zeeland binnentrekken om hun steentje bij te dragen aan de aardappel oogst Wanneer het althans droog blijft, is dat maandag a.s. het geval. Driehonderd dienst plichtigen gaan dan in Zeeuwsch-Vlaanderen, op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beve land, Tholen en Sint-Philipsland aan het werk. Om te redden wat er nog te redden valt NIET alleen de velden, maar ook gebouwen moeten 't nu in Zeeuwsch- BETALING De vrouw, die in Middelburg een bij eenkomst bijwoonde van een vrou wenvereniging, had zich een beetje achterin de zaal opgesteld, nabij de uitgang. Ze moest v;at vroeger weg en daarom koos ze die strategische positie, dicht bij de deur. Zoveel haast h'ad ze tenslotte, dat ze geen tijd meer kon vinden om op de 'kelner te wachten, met wie ze nog een kop koffie moest verrekenen. Weshalve ze het bedragje, keurig ge past, op het schoteltje deponeerde en dat vervolgens goed in het gezicht, aan de rand van het tafeltje plaatste. Op dat ogenblik passeerde er een buitenlandse. Deze dame wierp een blik op het schoteltje, lüeld haar pas in en deponeerde er haastig het be faamde dubbeltje op! Tot niet geringe verontwaardiging van het geachte lid der vrouwenver eniging, dat toen helemaal met ge zwinde spoed én met achterlating van het dubbeltje extra de saai ver- ïief..- Vlaanderen door de hoge waterstand ontgelden. Althans, zo is het ln Oost burg. De kelder van het raadhuis, waarin het gemeentelijk archief, de kluis, het ketelhuis van de centrale verwarming en enkele garages zijn ondergebracht, heeft de strijd tegen het overtollige water niet kunnen bolwerken. Het grondwater dringt door de muren naar binnen en heeft het gehele kelderoppervlak al tot en kele centimeters hoog blank gezet. Reeds enkele dagen lang zijn le den van de dienst gemeentewer ken en de bode-congiërge van het gemeentehuis druk in de weer om het water uit de kelder te hozen. Zij zien echter tot nu toe geen resultaat. Het water vloeit weer even snel toe. De laatste regen dagen hebben de waterstand nog iets opgevoerd. Het gevolg is, dat de ambtenaren, die naar het archief willen, dat moeten doen in waterlaarzen Ken geruststellende mededeling is, dat de geldvoorraad in de kluis nog geen gevaar loopt NAAR BRUSSEL. ALS de bekende atleet Eug. Allon- sius uit Westdorpe in Brussel geen successen boekt tijdens de Cross Le Soir", zal hij dat niet kunnen wijten aan een gebrek aan aanmoedigingen. De plaatselijke supportersclub „Al- lonsius" heeft namelijk besloten om zijn favoriet naar Brussel te verge zellen. En omdat de club dan toch in sportstemming is. zal men na afloop van deze wedstrijd de interland Bel giëZwitserland bijwonen. PESTVOGEL. SINT-JANSTEEN heeft een primeur. De heer J. P. van de Branden heeft daar namelijk op 6 november een pestvogel gesignaleerd. Dat is opval lend vroeg in het winterseizoen. De vogel zat er in zijn eentje en had al lerminst in de gaten, dat hij werd ge observeerd. Zo druk had het dier het met de zaadjes van een berke- boom„._ 400 punten; 3. C. de Jager, Wol phaartsdijk, 391 punten; 4. G. J. de Jager, Werkendam, 390 punten; 5. C. van Maanen, Randwijk, 378 pun ten; 6. J. List, Middenmeer, 377 punten; 7. J. H. Burgers, Zevenberg- sehoek, 363 punten; 8. J. Terwisscha van Scheltinga, Emmeloord, 362 pun ten; 9. M. Hofman, Appingedam, 361 punten; 10. C. Cavelaar, Zevenberg- schock, 330 punten; 14. J. A. Beek man, Middelburg, 317 punten; 16. H. Goethalf, Waterlandkerkje, 309 pun ten; 19. A. Sturtewagen, Axel, 251 punten. Wentelploegen: 1. P. Rommers, Et ten-Leur, 419 punten; 2. E. R. van Putten, Dlrksland, 403 punten; 3. W. Borkens, Kilaer, (Gld.), 395 pun ten; 4. H. Ardon, Dirksland, 393 pun ten; 5. P. Biemond, Stellendam, 392 punten. De Zeeuwen in dit gzelschap klasseerden zich als volgt: 11. G. Murre, Wolphaartsdijk. 372 punten; 12. F. Klaassen, Zierikzee, 369 punten; 15. M. C. Wisse, Katten- dijke, 345 punten. Oud-Middelburger tot directeur A.M.J.V. benoemd Ds. W. I. Koole, vroeger in Middel burg woonachtig, is met ingang van 1 januari aa. benoemd tot directeur van de A.M.V.J. de Algemene Maat schappij Voor Jongeren) te Amster dam. Ds. Koole volgt daar ds. W. L. Jens op, die beroepen is ais her vormd predikant te Utrecht. Ds. Koole is beroepen als predikant van de hervormde gemeente van Amsterdam (Amsterdam-Centrum). Hij is thans directeur van het jeugd centrum en woonhuis van de A.M.V.J. te Gelecn (L.), uitgaande van de stichting A.M.V.J. in Zuid-Limburg. Landbouwer uit Hulst bij ongeval gedood Woensdagavond omstreeks zes uur is de 57-jarige landbouwer L. J. M. Borm bij een tragisch verkeersonge val op de Absdaalseweg onder Holst om het leven gekomen. Een automo biliste, de arts mevrouw D.. raakte ernstig gewond. De landbouwer had met zijn drie paarden het land verlaten en was op weg naar huis, toen hij in het don ker van achteren werd aangereden door dokter D. die voor een spoed operatie naar het ziekenhuis van Hulst reed. De heer Borm raakte in de sloot, onder de auto, die om zijn as was gedraaid en ook in de sloot belandde. Mevrouw D. had juist voor een tegenligger moeten dimmen, zo dat het uitzicht in het donker slecht was. De heer Borm was op slag dood. Een van de paarden werd dusdanig verwond, dat het dier moest worden afgemaakt. De twee andere paarden sloegen op hol. Beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Woensdagavond was de toestand van mevrouw D. redelijk. De heer Borm, die ongehuwd was, gold in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen als een zeer geziene figuur. Hij be kleedde talrijke functies in het orga nisatieleven en hij genoot Ieders ach ting vanwege zijn vele werkzaamhe den voor de boerenstand. Bramenpluk plotseling beëindigd rond Kapelle Deze week is er nog vrij plotseling een eind gekomen aan de bramenpluk op Zuid-Beveland. Met name in Ka- pelle-Biezelinge en omgeving. De aanhoudende zware regenval van de vorige week met de nachtvorst van maandag op dinsdag hebben de kwa liteit van de laatste bramen aan de struiken dermate verminderd, dat de fabrikanten er geen interesse meer voor hadden. Indien ze nog geplukt zouden worden kreeg de teler hoogstens een vergoe ding van 32 cent per kg als door- draaivergoeding. Dat is echter veel te weinig om de pluk nog lonend te maken en daarom is besloten de pluk thans definitief te beëindigen. Het is dit jaar een goed bramenjaar geweest voor de kleinfruitkwekers in Kapelle en omgeving. Op de veiling in deze plaats was de aanvoer onge veer 10 hoger dan het vorige jaar en bedroeg thans ruim 525.000 kg. Ook de prijs was bevredigend. Tij dens de drukste aanvoerweken werd regelmatig rond 85 cent per kg be taald. De bramenteelt rond Kapelle wordt in het bijzonder beoefend op de klei ne bedrijven. Daar heeft men naast de bramen meestal ook nog aardbei en en frambozen. Hiermede wordt een goede arbeidsverdeling verkre- £en- De bramenpluk is eind Juli begonnen. Tijdens de drukke aanvoerweken in augustus en begin september kwam er in Kapelle op de veiling wekelijks 2025 ton bramen. Gedurende de maand oktober en ook de vorige week bedroeg de wekelijkse aanvoer nog 7—8000 kg. MEVR. J. A. POUWAARTS-RATELBAND Receptie aangeboden door Belgisch loodswezen VLISSINGEN telt volgende week dinsdag onder zijn in woners iemand, die nog kan vertellen, hoe de stad er een eeuw geleden uitzag. Mevr. Joh. A. Pouwaart-Raterband, wonende in de Noordstraat 77, wordt dan honderd jaar! Zij viert deze verjaardag in de kring van haar kinderen, klein-kinderen en achter kleinkinderen. Tenminste dat was aanvankelijk de bedoeling. Geen poespas, zo hadden de nu nog enige 99-jarige stedelinge en haar dochter zich voorgesteld. Maar niet ledereen ONGEMOTIVEERD BESLUIT Kerkvoogdij weigert kerk beschikbaar te stellen De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Poortvliet heeft gewei gerd haar kerkgebouw beschikbaar te stellen voor een kerst-zangavond, die het jongerenkoor „Crescendo" uit deze plaats op de 24ste december in deze kerk zou willen verzorgen. Vier weken geleden werd toestemming ge vraagd voor deze bijeenkomst, die behalve met koorzang, met samen zang en orgelprovisaties zou worden gevuld. Ook stond nog een kerstlitur- gie op het programma. Deze week werd het verzoek afge- Omstreeks negen uur woensdagavond Ss de voorgevel van de suikeropslag plaats van dc Centrale .Suikermaatschappij te Sas van Gent ingestort. Het magazijn 15 tot 20 meter hoog was tot de nok toe gevuld met zakken suiker, tot een totaal van ongeveer 10.000 ton. Honderlen balen, ongeveer 500 ton suiker, rolden naar buiten. Er gebeurden geen persoon lijke ongelukken. De oorzaak van de instorting is nog niet bekend. Men vermoedt, óf een verzakking van de vloer, óf een lekkende centrale verwarming, waardoor uitholling zou zijn voorgekomen. De oostzijde van het gebouw is gedeel telijk ingestort, terwijl de noordkant gebogen werd. Het gebouw is nog slechts twee Jaar oud. De schade aan magazijn en verlies aan suiker wordt geraamd op t 200.000. wezen: de meerderheid van de kerke- raad bleek niet voor inwilliging van het verzoek te voelen. Voor het koor, dat zes weken geleden met de voorbe reidingen voor deze avond begon, bleek een en ander uiteraard een te leurstelling, vooral ook omdat de kerkvoogdij niet bereid bleek haar besluit te motiveren. Hoewel de voorzitter van de kerk voogdij, de heer P. Burgers, des gevraagd het besluit inderdaad niet wenste te motiveren „De reden hoeven wij niet te vertellen" liet hij daarop toch volgen: „Nog nooit is er een zangavond in de kerk gegeven. Het kerkge- j bouw is daar niet voor. Er is een verenigingsgebouw". De voorzitter van het ter gelegenheid van de vijftiende herdenking van de bevrijding in mei jongstleden gefor meerde koor, de heer E. Ph. Nieuw- kerk, noemde het besluit van de kerk voogdij „ondoordacht". Het vereni gingsgebouw is namelijk te klein voor het geven van dergelijke uitvoe ringen. Als het 55 mensen tellende koor zou hebben plaats genomen, zouden nog circa 80 bezoekers kunnen worden toegelaten. Veel te weinig, want men rekende op 500 mensen. „Er is", zo vertelde de heer Nieuwerkerk, „maar één geschikt gebouw en dat is de hervormde kerk. We begrijpen niet wat het motief voor de weigering kan zijn. Wellicht omdat het in Poort vliet nog nooit is gebeurd. Elders op het eiland Tholen staat men het wel toe. Wellicht dat In de sfeer van het kerstfeest toch nog een toenadering mogelijk 1*. We hopen het". Vlissin gen.... (Foto P.Z.C.). was het daarmee eens. Het Belgi sche loodswezen bijvoorbeeld, waaraan de in 1898 overleden man van mevrouw Pouwaart dertien jaar zijn krachten heeft gegeven als matroos-sloepenroeier. Met een receptie in het vereni gingsgebouw aan de Noordstraat brengt het loodswezen de honderd jarige volgende week dan ook een bescheiden hulde. Een eeuw geleden werd mevrouw Pouwaart in de Walstraat te Vlis- singen geboren. Op 2S-jarige leef tijd trad zij in het huwelijk en daarna heeft zij op verschillende ?laatsen in de stad gewoond. Toen ien jaar later haar man overleed bleef zij met zes kinderen achter in de Vlissingse binnenstad. Een van de dochters kwam nu on- geveer 25 jaar geleden bij haar moeder inwonen om haar te ver zorgen. Sinds twaalf jaar wonen de beide dames in de Noordstraat, dicht in de buurt van de plaats waar in 1860 mevrouw Pouwaarts wieg stond. Want zij is een geboren en geto gen Vlissingse en heeft de stad, behoudens een evacuatie van en kele jaren, nooit verlaten. De hoogbejaarde weduwe is nog steeds goed ter been. „Zij doet nog allerhande huishoudelijke dingen en kan eigenlijk niets uit handen geven", zo vertelt haar dochter de bezoekers. „Als het grote letters zijn, kan zij ook nog wel lezen, maar converseren gaat wat lastig, omdat moeder nogal hardhorend is". Vier kinderen, zeven kleinkinde ren en 10 achterkleinkinderen zul len volgende week dinsdag van de partij zijn om samen met moeder, grootmoeder en overgrootmoeder de gedenkwaardige dag te vieren... Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagma's 5, 7 en IS. *^/WW VANDAAG. Middelburg Cit.y: De man, die Ik heb liefgehad, 20 uur, 14 jaar: Electro: Slachtoffers van het trottoir, i9.30 uur, 18 Jaar; Kunsthandel Van Bent- hem en Jutting, expositie Haagse School, 916 uur: Schuttershof: ring Walcheren van hervormde vrouwen vereniging, 14 uur; V oilier: afd, Mid delburg van de Ned. Bond van Vo gelliefhebbers, 20 uur Vllssingen Luxor: Ontsnapt uit Chlku- Shan. 20 uur, 14 Jaar Alhambra. On the Waterfront, 20 uur. Goes Landbouw: veigadering Mij- Tuinbouw- en Plantkunde, 2U uur; Zaal Juliana: „Doe-het-Zelf'-exposi tie, 14—17 en 19—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2