PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FOTOFINISH VOOR WINNAAR KENNEDY IN DE STRIJD OM HET WITTE HUIS De Gaulle treedt op tegen afvalligen Zeeuwse landbouw heeft grote achterstand in het werk Los Angeles liet republikeinse kandidaat in de steek I OVERWINNINGSVREUGDE 203e jaargang - no. 265 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur V7. Leertouwer. Adjünct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 10 nov. '60 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. .3rieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: TUMOR» Walstr. KMO. Ml. 2355 4 lijnen 3508 o! 3S461; Middelburg. MarK 51. tel. mil Goes. Grote Markt 2. tel. 51M tb.g.g. adv. 52131: o.stburg. G. F de Pqu.str. 8. tel. 20: Terneuren. Brouwerljstrqat 2; Zienkree. red, tel 2125. .dm. te] Geen half miljoen stemmen meer dan Nixon JOHN FITZGERALD KENNEDY lieeft giste ren in een spannende foto-finish Richard M. Nixon verslagen en is dus de eerste rooms-ka- tholiek, de jongste man en de eerste „zoon van de 20-ste eeuw" die tot president der Verenigde Staten is gekozen. De 43-jarige democratische senator uit Massachusetts was zeker van de overwinning kort na 3 uur Nederlandse tijd toen hij de belangrijke 32 kiesstemmen won in Calï- fornië, de staat waar Nixon geboren is. Kennedy won door Nixon te verslaan in diens eigen dis trict Los Angeles. Kennedy heeft zijn overwin ning voornamelijk behaald in de grote steden en industriegebieden van de noordelijke staten. Maar ook in het zuiden heeft liij verrassende overwinningen behaald, zoals in Noord- en Zuid- Carolina, waar de republikeinen vast op een overwinning hadden gerekend. Ook het sterk protestantse West-Virginia heeft zich voor Ken nedy uitgesproken. Weinig verandering in Congres De nieuwe senaat zal bestaan uit 64 democraten en 36 republikeinen (tot nu toe 66 tegen 84). Voor het huis van afgevaardigden waren nog 15 zetels onbekend. De verdeling was gisteravond 256 democraten en 166 republikei nen (voorheen 283 tegen 154). Het ziet er naar uit dat de nieuwe president ondanks zijn meerderheid in liet congres geen gemakkelijke taak zal krij gen. Bij een deel van zijn plannen zal hij in het congres tegen een coalitie van republikeinen en zuidelijke democraten komen te staan. had ontvangen en de antwoorden daarop. Nixon schreef: „Ik wens de gelukwensen en beste wensen te herhalen, die ik U gisteravond al op de televisie gaf. Ik weet dat U de eensgezinde steun van alle Amerikanen zult hebben, terwijl IJ deze natie in de komende vier jaar leidt in de zaak van vrede en vrijheid". Het telegram, dat president Eisen- Eerste verklaring Kennedy heeft in zijn eerste verkla ring na zijn verkiezing tot president beloofd te zullen werken voor de vrij heid in de gehele wereld. De komende vier jaren zouden moeilijk zijn en er zou een grote nationale inspanning nodig zijn om het land veilig door de jaren zestig heen te voeren. „Mijn vrouw en ik bereiden ons voor op een nieuw bestuur en op een nieuwe ba by", aldus Kennedy. (Kennedy's vrouw Jacqueline verwacht binnen drie weken haar tweede kind). „Het is een. gelukkig moment voor mij en ik wens mijn waardering uit te spreken voor alle Amerikaanse burgers en voor de heer Nixon in het bijzonder". T elegrammen Kennedy las de telegrammen voor die hij van Eisenhower en Nixon Planta-emulgator ruim twee jaar lang beproefd (Van één onzer verslaggevers) De emulgator, welke werd toege voegd aan „Planta-rood" en vermoe delijk de oorzaak is van het uitbreken van de huidziekte in augustus en sep tember j.l., is in een viertal labora toria beproefd alvorens de fabrikan ten de N.V. Van den Bergli Jurgens tot toevoeging aan de Planta zijn overgegaan. Dit is woensdagmiddag in een pers bijeenkomst te Rotterdam medege deeld door mr. C. T. C. Heyning, voorzitter van de directie van Van den Bergh Jurgens N.V. Men had de emulgator gedurende twee en een half jaar in vier labora toria laten onderzoeken op eventuele schadelijkheid. Eén van deze labora toria was het eigen Unilever-labora- torium te Vlaardingen. De drie an dere waren onafhankelijke laborato ria in het buitenland. Elk dezer la boratoria heeft "bepaalde aspecten van de emulgator in onderzoek geno men. Na twee en een half jaar bleek geen der verschillende onderzoeken tot de conclusie te leiden, dat er van schadelijkheid van de stof sprake kon zijn. hower aan Kennedy heeft gezonden, luidt: „Ik wens U geluk met de zo juist behaalde verkiezingsoverwin ning. Spoedig zal ik U een uitgebrei der telegram zenden, waarin U be paalde maatregelen 'in overweging worden gegeven terwijl U zich erop voorbereidt in januari de taak van president over te nemen". Eisenhower zond ook een telegram aan Nixon. Dc stemmenverhouding was gister avond laat: Kennedy 32.096.977 (50.3 procent)Nixon 31.708.437 (49.7 pro cent). In 27 Amerikaanse staten, heeft de functie van gouverneur op het spel gestaan. De democraten wonnen 15 van die zetels en 12 wa ren voor de republikeinen. De par tijen moeten in lieel wat gevallen hoofdsteden „uitwisselen". De gou verneursposten worden nu als volgt verdeeld: 84 voor de democraten en 16 voor de republikeinen. De oude situatie was 33-17. Op uitbundige wijze hebben de Amerikaanse demo craten de overwinning van hun kandidaat Kennedy gevierd. Onderstaande foto werd gemaakt in het de mocratische verkiezings-centrum in New York. (A.N.P.-telefoto) Na eten van giftige paddestoelen overleden In het Wilhelmina-gasthuis te Am sterdam is gisteren overleden de Duitse toerist, de heer Otto Wrobel (50), uit Gelsenkirchen, die op 18 au gustus van dit jaar in het ziekenhuis werd opgenomen, na het eten van giftige paddestoelen. Zijn elfja rig dochtertje was door dezelfde oor zaak reeds op 18 augustus 1.1. om het leven gekomen. Beide slachtoffers hadden, vergezeld van een familielid, paddestoelen ge zocht in de Castricumse duinen, 's Avonds hadden zij en een zevental andere Duitse vakantiegangers van de paddestoelen gegeten. I|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllljlj j Storm met regen s (Van onze weerkundige mede- M werker). Het liogedrukgebied met droog en zonnig weer, waarbij gis- n M ternacht in het noorden nog 4 graden vorst werd gemeten, m trekt naar het oosten weg. Er staat ons weer een periode §1 van onstuimig depressieweer te wachten. Bij Ierland is een stormdepressie aangekomen, p die de barometers in West-Eu- ropa snel doet dalen en de wind vandaag tot hard of stormachtig doet toenemen tussen zuid en zuid-oost. p Zodra het front met regen is p gepasseerd, draait de wind p naar zuidwest en stroomt er veel zachtere oceaanlucht bin- p nen. Tegen het weekeinde mo- p gen wij uit het zuidwesten nieuwe depressies verwachten m met af en toe veel wind en nog p meer regen ook al hebben wij p van dit laatste deze maand al p p meer dan genoeg gehad. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Kandidaat Nixon heeft korte tijd na dat vast stond dat Kennedy de over winning in de verkiezingen had be haald, een verklaring aan de pers gegeven. Zijn echtgenote, die hier naast hem staat, was zeer onder de indruk over de nederlaag van haar man. Weerstand groeit André Jacomet ontslagen Het Franse kabinet, dat giste ren onder voorzitterschap van president De Gaulle is bijeenge komen, heeft de 43-jarige An dre Jacomet ontslagen en Max Moulins, prefect van het depar tement Constantine in zijn plaats benoemd tot secretaris generaal van het Franse be stuur in Algerije. Jacomet, de tweede man in Algerije, had zich maandag tijdens een bij eenkomst van hoge regerings ambtenaren heftig verzet togen de politiek van De Gaulle en aan gekondigd uit protest zijn ont slag te zuHen indienen. Onmiddellijk na de kabinetszittïng pleegde De Gaulle overleg met de mi- Gelukwensen van Kroesjtsjew Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft Kennedy gelukge wenst met zijn verkiezing. „Wij hopen dat onder uw bewind de be trekkingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie de vorm zullen herkrijgen die zij hadden onder het presidentschap van Franklin Roosevelt", aldus Kroesjtsjew, die aldus verder ging: „U zult het met mij eens zijn, dat de ogen van velen op de Ver. Staten en de Sowjet-Unie gevestigd zijn omdat de wereldvrede voor een groot deel afhangt van de betrekkingen tussen die landen. Wij hebben verklaard en verklaren opnieuw dat wij respect hebben voor het vredelievende en begaafde volk van de Ver. Staten en wij zijn be reid de meest vriendschappelijke betrekkingen tussen volken en re geringen van Amerika cn de Sowjet-Unie te ontwikkelen". „Wij zijn ervan overtuigd", zo gaat de Sowjet-prcmier voort, ..dat er geen onoverkomelijke belemmeringen zijn voor het behoud en de versteviging van de vrede. Met het oog daarop zijn wij van onze kant bereid de pogingen voort te zetten tot oplossing van een drin gend probleem zoals de ontwapening, tot regeling van de Duitse kwestie door de spoedige sluiting van een vredesverdrag en tot. liet bereiken van overeenstemming in andere vraagstukken, waarvan de oplossing de gehele internationale toestand zou verbeteren. Ilc wens U vruchtbare arbeid in de verantwoordelijke functie van pre sident der Verenigde Staten, en het Amerikaanse volk voorspoed toe". MOEILIJKHEDEN STAPELEN ZICH OP Bedrijfsresultaten lopen sterk uiteen Voor de Zeeuwse landbouw zal 1960 te boek staan als een van de natste jaren, die de huidige generatie van boeren ooit heeft meegemaakt. De zware regen val van de laatste maanden heeft met name op de wat gro tere bedrijven tot gevolg gehad, dat een grote achterstand is ontstaan op het werkprogram ma. Drie tot vier weken is in vele gevallen geen uitzondering. De bedrijfsresultaten zullen dit jaar uiteenlopen als nooit tevo ren. Terwijl het ene bedrijf nog aan een redelijke winst zal toe komen, zal liet andero met een flink verli?s wsvken. R<u ir.geu lopen uiteen van 300 winst per ha tot 500 verlies per ha. De voortdurende regenval heeft een complex van moeilijkheden veroor zaakt, waaraan de landbouwers thans het hoofd moeten bieden. Van de aardappeloogst is zoals be kend een gedeelte nog niet ge rooid. Honderden hectaren aardap pelen, verspreid over geheel Zeeland, rotten op het land. Ook in de bieten sector zijn er onoverkomelijke moei lijkheden. Vele dagen lang hebben de werkzaamheden stil gestaan, omdat niet alleen het automatisch bieten- rooien onmogelijk was. maar ook omdat geen vervoer van het land kon plaats vinden. Twee en soms drie tractoren konden nog slehts en kele dagen geleden een met bieten geladen wagen niet uit het doorweek te land trekken. Een telkenjure terugkerend beeld in de Zeeuwse landbouw is het ploegen tijdens de maand okto- lK>r. Maar veelal tevergeefs heeft men in deze nwand uitgekeken naar het zo vertrouwde beeld van een ronkende tractor, met een ploeg kaarsrechte voren tr icvnd In het land. Bij het ploegen is een achterstand van niet minder dan vier weken. Wintertarwe De boeren hebben met alleen zorgen voor de oogst van '60, maar ook voor die van 1961. Jaarlijks worden in Zeeland ongeveer 12.000 hectaren in gezaaid met wintertarwe. Tegen half november is daarvan rond 9.000 ha. ingezaaid. Als alles normaal is althans, want op dit ogenblik zit er nog geen duizend ha. wintertarwe in de grond! Wat de landbouw mo menteel nodig heeft, is drie weken onafgebroken droog weer. Geduren de die periode zou een groot deel van de achterstand kunnen worden ingehaald. De wintertarwe zeker de minder vaste winterrassen zou dan nog tijdig gezaaid kunnen wor den. Overigens ziet het er naar uit dat zaaitarwe als consumptietarvve zal moeten worden verkocht, hetgeen gedeeltelijk voor de handel en ge deeltelijk voor de boeren een finan ciële strop met zich meebrengt. Het gevolg van deze ontwilcke- (Zie slot pag. 5 kol. 6) nister van defensie, Pierre Messmer, nadat hij reeds besprekingen had ge voerd met Debré, de minister van binnenlandse zaken Pierre Chatenet en de chef van de generale staf, ge neraal Paulely. Volgens welingelichte bronnen wijzen het ontslag van Ja comet en de besprekingen van de president met hoge ambtenaren van de veiligheidsdienst er op dat De Gaulle strenge maatregelen neemt om een dreigende revolutie tegen zijn politiek in Algerije en in het alge meen het hoofd te kunnen bieden. Tegelijkertijd zijn er tekenen die er op wijzen, dat de rechtse te genstanders van de president in Algerije en in Frankrijk acties te gen hem aan het ontketenen zijn. Volgens onbevestigde berichten die in verscheidene Franse dagbla den zijn verschenen, zou een aan tal generaals en hoge officieren een brief aan De Gaulle hebben geschreven waarin zij hem waar schuwen niet op de gehoorzaam heid van liet leger of de civiele dienst te kunnen rekenen om zijn programma van een Algerijns Al gerije uit te voeren. Verscheidene andere hoge ambtena ren in Algerije hebben hun ontslag ingediend tegelijk met Jacomet, wel ke echter door de regeringsafgevaar digde voor Algerije, Paul Delouvrier zijn geweigerd. Delouvrier is een aan hanger van De Gaulle. Berichten uit Algiers melden, dat de ontevredenheid onder de ambtenaren groot is en dat de regering de afval lige ambtenaren spoedig zal over plaatsen. Opperste Sowjet bijeen Het presidium van de Opperste Sow jet van de Sowjet-Unie heeft de bïj- eenroeping van de (vijfde) Opperste Sowjet voor zijn zesde zitting op 20 december in Moskou gelast. ENIGE REGEN Half tot zwaarbewolkt met later tij delijk regen. Matige tot krachtige, later mogelijk harde en aan de kust stormachtige wind tussen zuid- en zuidoost. Iets minder koud. ZON EN MAAN 11 november Zon op 07.52 onder 16.55 Maan op 23.56 onder 13.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1