Baloeba doden Ierse V.N.-militairen MONTGOMERY SPRAK VOOR DE STUDENTENSCHIETVERENIGING BLANKENHEYM BLANKENHEYM MART KEMPERS ILLUSTREERT NIEUWE BIJBEL VAN N.B.G. „ROTTERDAMS BURGEMEESTER TAST ZELFSTANDIGHEID AAN" AKKOORD OVER SANERING VAN BURGERLIJK PENSIOENFONDS 30 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 10 NOVEMBER 1960 Patrouille in hinderlaag Loemoemba zendt pamflet rond Een patrouille van elf Ierse mili tairen in dienst van de V.N. is dinsdag bij het dorp Niemba, 700 fcm ten noorden van de Ka- tangese hoofdstad Elizabeth- stad in een hinderlaag gevallen. De lijken van vier van hen en een gewonde werden gevonden. De overige zes militairen wor den met hun twee voertuigen vermist. Het is de eerste maal dat bij een dergelijk incident aan de zijde van de V.N. doden zijn gevallen. Niemba ligt in het gebied van Noord- Katanga dat voortdurend bedreigd wordt door gewapende groepen van de Baloebastam. Op grond van een onlangs gesloten akkoord met de Ka- tangese autoriteiten hebben de V.N. hun activiteit tot handhaving van de orde in deze streek uitgebreid. Vol gens president Tsjombe schiet de volkerenorganisatie bij de uitvoering van deze taak te kort. De Baloeba stam is tegen Tsjombe gekant. Conflict Volgens het Katangese ministerie van binnenlandse zaken had de Ierse patrouille opdracht een wegversper ring op te ruimen. Zij was aangeval len door leden van de Baloebastam. Het totale aantal doden onder de V. N.-strijdmacht is thans tot ongeveer dertig gestegen. Uit Albertstad is ge meld. dat het spoorwegstation van Niemba, 120 km ten westen van Al bertstad gelegen, door opstandige Schrijven aan minister over verkeerslawaai De Stichting Bevolkingsbeleid, waar van mr. H. L. L. van Hoogenhnyze voorzitter is, heeft de minister van verkeer en waterstaat per brief mee gedeeld dat haars inziens er geen of onvoldoende wettelijke bepalingen bestaan, waarmee het toenemen de verkeerslawaai een eu vel waaronder het overgrote deel van ons volk lijdt" bestreden kan wor den. Waar dit probleem voor alle levens beschouwingen gelijk is en de oplos sing slechts op wettelijk en technisch terrein ligt, moet deze niet onmoge lijk worden geacht, aldus de stich ting. Naast de gevolgen der dichte bebouwing is het verkeerslawaai de belangrijkste factor, die de bewoon baarheid van ons land sterk en zeer ongunstig beïnvloedt, zo wordt ge zegd. De heersende rechteloosheid op het gebied van persoonlijke rust werkt destructief. „Een zekere af stomping tegen lawaai is duidelijk aanwijsbaar, evenzeer een zenuwsto- rende invloed ervan." Baloebas is bezet. De stad Niemba, waai* troepen van de Verenigde Na ties gelegerd zijn, is door de opstan delingen omsingeld. Voorts werd vernomen, dat een V.N.-patrouille, die gistermorgen uit Albertstad was vertrokken om deel te nemen aan de nasporingen naar de vermiste leden van de Ier se patrouille, die dinsdagavond in een hinderlaag is gevallen, nog niet in Niemba is gearriveerd. Ook deze patrouille zou in een hinder laag gevallen zijn. In Leopoldstad beweerde kolonel Mo- boetoe, de opperbevelhebber van het Kongolese leger gister dat hem de toegang tot het hoofdkwartier der Verenigde Naties in Leopoldstad is geweigerd. Moboetoe werd echter wel toegestaan het hoofdkwartier binnen te treden, doch aan zijn gewapend geleide werd de toelating geweigerd. Moboetoe, is nog vastbesloten om het politieke leven in de jonge republiek „geneutraliseerd" te houden tot nieuwjaar 1961. Moboetoe deelde dinsdag aan de pers mee dat hij werkte aan een ontwerp programma en daartoe de terugkeer uit New York afwachtte van Justin Bomboko, voorzitter van de door Mo boetoe ingestelde raad van commis sarissen. Hij verklaarde voorts dat hij geen zitting van het parlement zal toestaan zonder dat daaraan de Geen plaats voor wilde dieren in Amersfoort (Van onze correspondent) Het college van burgemeester ei wethouders van Amersfoort heeft in overleg met de raadcommissie voor culturele zaken besloten in de toe komst circussen, die in het program ma een optreden hebben met roof dieren, een standplaats te weigeren. Tevens hebben b. en w. de directie van het dierenpark Birkhoven te Amersfoort kenbaar gemaakt dat het niet meer toegestaan is in het park roofdieren te laten optreden met an dere dieren zoals in het voorafgaan de seizoen het geval was met een ge zamenlijk optreden van een tijger met een geit. Amersfoort is de tweede gemeente in ons land die een dergelijk besluit heeft genomen. Het gemeentebe stuur van Zandvoort heeft indertijd het spit afgebeten door elk circus, al dan niet met roofdieren, te weigeren. Burgemeester H. Molendijk van Amersfoort deelde ons mee dat het besluit eenstemmig is genomen. „Wij zijn van mening dat het optre den 'met wilde dieren in strijd is met de tijd waarin wij leven", verklaar de hij. (Advertentie/ afgevaardigden deelnemen van de Conakat, president Tsjombe's partij. Pamflet Patrice Loemoemba heeft de pers gisteren een pamflet gestuurd, waar in hij beweert dat als nu een volks stemming zou worden gehouden, en zelfs als dal onder auspiciën van de V.N. zon gebeuren, het bewijs zou worden geleverd dat zijn regering de enige is die door het Kongolese volk wordt vertrouwd. BIJ ZESTIENDE LUSTRUM K.S.S. Prins Bernkrd nam in Amsterdam défilé af Veldmaarschalk burggraaf Montgo mery, geëscorteerd door een luite nant van de Koninlijke Studenten- Schietvereniging, in de Oude Man huispoort. In de aula van de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam heeft veld maarschalk Montgomery gistermid dag 'n rede uitgesproken, waar in hij zijn visie op de huidige politieke si tuatie in de, wereld heeft gegeven. Montgomery was hiertoe uitgenodigd door het bestuur van de Koninklijke Studenten Schietvereniging, die gis teren haar 80-jarig bestaan vierde. „Nadat wij in deze eeuw reeds twee wereldoorlogen hebben meegemaakt, zo zei Montgomery, „zijn er nog steeds vele conflicten en zijn wij vooralsnog ver verwijderd van de vrede". Als een mogelijkheid tot op lossing van deze conflicten noemde Montgomery de oorlog, „maar, zo zei hij, „na mijn gesprekken met vele politieke leiders van het westen, zo wel als van het oosten, heb ik de con clusie getrokken, dat beide blokken absoluut geen oorlog wensen". Oplossing Een andere ^oplossing lag volgens Montgomery in de vreedzame coëxis tentie. „Zolang de beide wereldblok- ken echter nog een grote vrees voor elkaar hebben, is het nutteloos te I spreken over ontwapening, de een heid van Duitsland of andere proble men. Inzake de kwestie China merkt .Mont gomery op, dat de regering van Chi na niet op Formosa zetelt, maar in Peking. Hij noemde het een drama, dat de leider van de Westerse wereld, nl. de Amerikaanse president tot nu toe op slechte: voet stond met de lei ders van China én Rusland. Montgomery zei er van overtuigd te zijn, dat het westen met atoom-wa pens moet zijn uitgerust, maar hij achtte het niet juist, dat Amerika ook alle N.A.V.O.-landen van atoom wapens wil voorzien. „Dit is voor Rusland een reden, hetzelfde te doen met de landen van het Pact van War schau", aldus Montgomery, Aan de rede van Montgomery ging een klein „incident" vooraf. Nadat hij, voorafgegaan door de vaandel- wacht van de Studenten Schietver eniging, en luide toegejuicht door de studenten, het spreekgestoelte be klom, nam de vaandelwacht, zoals gebruikelijk, staande voor het kathe der plaats. Tot tweemaal toe zei Montgomery, dat de vaandeldrager kon gaan zitten, steeds echter tever geefs. Na een korte ruggespraak met de tussenbeide gekomen president van de vereniging gaf Montgomery de vaandeldrager tenslotte onder grote hilariteit het bevel om te gaan zitten, waaraan deze tenslotte vol deed. Ter gelegenheid vau het lb'de lustrum van de Koninklijke Studenten Schiet vereniging nam prins Bernhard gis termiddag voor de sociëteit van de K.S.S. in de Sarphatistraat te Am sterdam een défilé af van de geza menlijke erkende studentenweerbaar heden van Utrecht, Leiden, Gronin gen, Delft en Amsterdam. Wetsontwerp verhaalsrecht door Kamer aanvaard (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer lieeft woensdag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen dat behal ve enkele verbeteringen in de pro cedure betreffende het in de armen wet genoemde verhaalsrecht en de toepassing daarvan, een voorlopige voorziening invoert tot beperking van het verhaal in enige belangrijke ge vallen. Vooraf nam de Kamer zonder hoof delijke stemming, maar met aanteke ning dat de S.GP. tegen was. een amendement van de neer Kikkert (C.H.) aan. dat de vermogensgrens, waar beneden op ongehuwden geen verhaal kan worden gedaan bracht op f 50.000. In het wetsontwerp had minister Klompé deze grens op f 22.500 gesteld. De Kamer verwierp met alleen de stemmen van de P.v.d.A. en de C.P. N. voor twee amendementen van me vrouw Heroma-Mcilink (P.v.d.A.). Een van die amendementen bedoelde de draagkrachtgrens geheel af te schaffen. j? die goeie ouwe 9.05 (met dc baard) en die goeie jonge (met 't baardje) 7 60 hebben de sleutel van de gezelligheid Geen vliegvelden op Spitsbergen In een nota die gisteren in Moskou is afgegeven, heeft de Noorse regering het Kremlin de verzekering gegeven dat Noorwegen niet voornemens is op Spitsbergen vliegvelden aan te leg gen. Deze nota was het antwoord op een Russische nota van 26 oktober, waar in misnoegen werd uitgesproken om dat een Noorse expeditie in de zomer van 1959, met financiële steun van het Noordpool-Instituut van Noord- Amerika, de mogelijkheid had onder zocht in het westen van Spitsbergen vliegvelden aan te leggen waar straalbommenwerpers zouden kunnen landen. KERKNIEUWS Generale Synode hield zich bezig met conceptverklaring Woensdag heeft de Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk te Zeist zich beziggehouden met een con ceptverklaring over de uitverkiezing. Prof- dr. H. Jonkers zeide, namens de commissie van ontwerp dat de ver klaring een handreiking kan zijn ook voor de moderne mens in nood. De ingediende amendementen en sugges ties zullen in de verklaring verwerkt worden. Daarna zal de tekst door het breed-mederamen worden vastgesteld. Ds. C. Bregman, predikant van de Presbyteriaanse Kerk van Australië deed in de middagvergadering de sug gestie vertalingen van de publikaties van de Synode naar Australië te zen den Hij stelde, dat de 22 Nederlandse predikanten aldaar het zeer op prijs zouden stellen. Daarna werd het rapport over de viering van het avondmaal behandeld. Dit rapport kwam tot stand, nadat de synode in 1958 de vraag besproken had of lidmaten, die meenden niet te kunnen deelnemen aan het avond maal, tot ambtsdrager kunnen wor den gekozen. Het moderamen stelde voor het rapport te publiceren. Het breed-moderamen zal dan de definitie ve tekst vaststellen. Dit voorstel werd met algemene stemmen aanvaard Voorts heeft de synode de arbeid van de sectie internationale hulpverlening van de algemene diaconale raad be sproken. In deze sectie verleent de Hervormde Kerk haar bijdrage aan het wereld-diaconaat. NU IN DE HANDEL Artistiek verantwoorde uitgave geworden (Van onzer verslaggevers) „De tekenaar Mart Kempers is er met zijn 250 eenvoudige, moderne tekeningen .n de nieuwste bijbel, uitgave van het Nederlands Bij bel Genootschap, in geslaagd via ons oog ons oor weer tot luiste ren te brengen. En daar gaat het om, want wat wil de bijbel an ders zeggen tot de mensen dan: hoor toch". Deze woorden sprak opperrabijn J. Soetendorp van de liberale jood se gemeente woensdagmiddag op een persconferentie in Haarlem kort voordat de eerste honderdtal len van de nieuwste Bijbeluitgave van het N.B.G. uit het depot in Haarlem naar de boekhandel wer den vervoerd. Samen met een drietal theologen heeft de kunstenaar Mart Kem pers vier jaren gewerkt aan het tot stand komen van des?e nieu we, volledige en modern geïllus treerde bijbel. Kempers heeft het gehele grafische deel van het boekwerk verzorgd. „Architect" „Hij maakte niet alleen de tekenin gen, maar koos ook het lettertype en deelde de bladspiegel in, al met al, lüj kan worden beschouwd als de architect van het boek", zo drukte prof. mr. P. Borst zelf een grafisch expert zijn waar dering uit. Prof. Borst toonde zich bijzonder verheugd dat het N.B.G. is afgestapt van het „rouwkos tuum" waarin de bijbel tot nu toe altijd was gestoken. Ds. F. Visser van het Bijbelgenoot schap merkte op dat het geen pla ten met onderschriften zijn. „Bij iedere tekening staat een tekst, die men voor het begrip van de tekening moet lezen in het ver band van het hele hoofdstuk. Zo wijst de tekening naar de kracht en de geladenheid van de tekst", aldus ds. Visser. Grote vraag A.-R. GEMEENTE- EN PROVINCIEBESTUURDERS: B. en W. hoeft niet lot van voorstel te kennen De voorzitter van het verband van antirevolutionaire gemeente- en pro vinciebestuurders, de heer H. M. Ol- denhof, heeft op een woensdag in Utrecht gehouden bijeenkomst van dit verband zijn visie gegeven op de zelf standigheid van de gemeentebestuur der. Hij deed dit naar aanleiding van cente uitlatingen van de burgemees ter van Rotterdam, die meent, dal in de Rotterdamse gemeenteraad de par tijdiscipline niet meer voldoende aan wezig is en dat de raad zonder een zekere fractiedwang nu eenmaal niet goed kan functioneren Rotterdams burgervader vindt, aldus de heer Ol- denhof, dat de raadsleden zich teveel vrijheden veroorloven met het gevolg, dat van bepaalde voorstellen van bur gemeester en wethouders niet te voor spellen valt hoe het zaï aflopen. Het wordt, aldus luidde de klacht van Rot terdams eerste burger voor b. en dan een soort loterij. De heer Oldenhof ziet in de filippica van de burgemeester van Rotterdam een aantasting van de zelfstandigheid van de gemeentebestuurder. Deze ge- TEKORT VAN S MILJARD Tweede Kamer keurt wetsontwerp goed (Van onze parlementaire redacteur) Nadat enige deskundige afgevaardig den woensdag in de Tweede Kamer met de minister van financiën, prof. Zijlstra, en de minister van binnen landse zaken, mr. Toxopeus, van ge dachten hadden gewisseld over een wetsontwerp tot sanering van de fi nanciële positie van het algemeen burgerlijk pensioenfonds en van het spoorwegpensioenfonds, heeft de Ka mer haar instemming met dit ont werp betuigd. In dit wetsontwerp neemt de staat de maatregelen tot dekking van het naar de toestand van 1 januari 1961 vast gestelde tekort van het algemeen burgerlijk pensioenfonds over de ver. streke.i dienstjaren een bedrag van 5.155 miljoen, dus ruim vijf miljard gulden voor zijn rekening en wel in deze zin, dat hij zich be reid verklaart om gedurende zestig j jaar een annuïteit in het fonds tc storten van 186,3 miljoen. Voorts is het percentage van de bijdrage, die het rijk jaarlijks op grond van de pensioengrondslag vau het gezamenlijke in zijn dienst werkzame personeel aan het pensioenfonds betaalt, ge bracht op 21 proeent dat wil zeggen verhoogd met 3,4 procent teneinde in de toekomst zoveel mogelijk nieuwe moeilijkheden tc voorkomen. Ten aanzien van het aan het spoor wegpensioenfonds verschuldigde bij- dragepercentage houdt het wetsont werp niet dezelfde regeling in als voor het algemeen burgerlijk pen sioenfonds. Het handhaaft te dien aanzien het systeem dat thans reeds ten grondslag ligt aan de pensioen wet voor de spoorwegambtenaren. Dit systeem komt er op neer, dat de pensioenbijdrage bij globaal gelijk blijvende omstandigheden dekkend is voor de pensioenaanspraken van nieuw toetredende spoorwegambtena ren. wat berekend nar de huidige toestand, uitkomt op 18,5 procent. meente-bestuurder moet, aldus de heer Oldenhof, als het er op aankomt, in volkomen vrijheid naar eer en ge weten zijn stem kunnen uitbrengen. Het komt, naar zijn mening, in de raadsvergadering herhaaldelijls voor, dat een fractie niet eenparig is in het bepalen van haar standpunt. Dit hoeft, volgens hem, geen verwonde ring te wekken, omdat vrijwel iedere raadsagenda onderwerpen oplevert waarover binnen een bepaalde fractie die zich in beginselvragen één weet, verschillend kan worden gedacht De heer Oldenhof vroeg zich af, of het nu werkelijk wel zo plezierig is voor b. en w. als ze van teder voorstel het lot kunnen voorspellen. Wat. zo zei hij, komt er zo terecht van een krachtige verdediging van de voor stellen. De heer Oldenhof acht het juist voor hem die voor eer voorstel het pleit heeft te voeren van grote waarde dat hij weel dat aan zijn argumentatie aandacht wordt ge schonken en dat het mee van de kracht van zijn betoog zal afhangen of het voorstel word' aanvaard. Het geeft, aldus de heer Oldenhof, een wethouder of burgemeester meer voldoening, dat hij hier en daar aarzelingen heeft overwonnen of van tegenstanders voorstanders heeft gemaakt. De charme van de raadsvergadering zou, naar zijn mening, verloren gaan, wanneer de raadzaal niet tevens de plaats zou kunnen zijn van een verhelderend en vruchtbaar debat Er zijn thans 6000 exeinpiarei. door H. Veenman en Zn. N.V. te Wa- geningen gedrukt Men verwacht gezien de grote vraag naar de ze bijbel, die in de handel f 24, zal kosten dat de offsetpersen spoedig nieuwe exe^^'iren zullen moeten gaan leveren. Voor de tekeningen bestaat van de zijde van het buitenla"^ roeris be langstelling. Op verzoek van rabbijn Soetendorp zal een oud-testament voorzien van Kempers' tekeningen tvorden gedrukt terwijl Het voorts in de bedoeling ligt de bijbelboeken apart te gaan uitgeven. Men zou dan willen beginnen met het boek Job. Deze verklaringen zouden voorzien kunnen worden van een inleiding en verklaringen, zo werd van de zijde van het N.B.G. meegedeeld. Nagekomen advertenties. Heden overleed, zacht en kalm, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze geliefde man, va der, behuwd- en groot vader. ADRIAAN DE SCHIPPER, op de leeftijd van 75 jaar. Wemeldinge H. de Schipper Hoogstrate Yerseke J. Rouw de Schipper J. Rouw. Wemeldinge J. A. de Schipper K. G. de Schipper Kooman Salth Ash (Australië) J. Padmos de Schippe» J. Padmos. Wemeldinge A. J. de Schippei M. de Schipper Murre En kleinkinderen Wemeldinge, 9 november 1960. N. Achterweg 27 a De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 12 november op de algemene begraaf olaats te Wemeldingf om 2 u. Vertrek sterf "nis 1 30 uur. Heden overleed, zachi en kalm, in het St.-An thoniusziekenhuis te Oostburg, mijn innig geliefde vader, de heei ARNOUT JACOBUS WISSE, in de ouderdom van ruim 82 jaar. J. P. Wisse Biervliet, 9 nov. 1960. De begrafenis zal plaatsvinden op zater dag 12 november a.s., des namiddags te dm uur op de algemene be graafDlaats te B'e* •rliel Tandarts Oort, Vlissingen. A.S. vrijdag, 11 november, AFWEZIG. t Vrij plotseling overleed heden, nog voorzien vai de Genademiddelen der H. Kerk, op de leeftijc van 66 jaar, mijn innig geliefde en zorgzan vrouw, en onze lieve moeder, behuwd en gro< moeder ELISABETH VERBARENDSE, echtgenote van Nicolaas van Poppelen Wij bevelen de ziel van onze dierbare overleden n uw Godvruchtige gebeden aan, N. van Poppelen. D. van Poppelen. M. van Poppelenvan Broekhov< Niek en verloofde, i gen op Zoom, 8 november 1960. Z. Singel 60 A. Je plechtige uitvaartdienst zal gehouden wore •p vrijdag a.s. om 9.30 uur in de parochiekt /an O. L. Vr van Lourdes, waarna dp begr»f' het r.-k kerkhof Rozenkransgebed, donderdagavond om 7 uui de kapel van het Algemeen Burger Gasthuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10