PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKA GING NAAR DE STEMBUS Nederland doet niet genoeg voor defensie Kennedy ligt voor Vlissingen wil meer actie in „actie sporthal" BILT Stand om half drie In Gettysburg bracht president Eisenhower zijn stem uit 203e jaargang - no. 264 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 9 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Ondanks slecht weer record-opkomst Kennedy Nixon Om half drie Nederlandse tijd was de stand van de Amerikaanse verkiezingen Nixon leidt in 9 staten met in totaal 97 kiesmanstemmen. Kennedy leidt in 17 staten met in totaal 192 kiesman- stemmen. Voor Nixon waren in totaal 1.749.610 stemmen geteld, voor Kennedy in totaal 1.860.051 stemmen. Later concludeerde het elektronische brein van de N.B.C., op grond van c.a. drie procent van de uitslagen, dat Kennedy 51.5 procent van de stemmen zal krijgen en NLxon 48,9 procent. Het electronïsche brein van de N.B.C. (National Broadcasting Corp) voorspelde op basis van 4 procent van dé uitslagen dat Kennedy in het college van kiesmannen 279 stemmen zou krijgen en Nixon 230. Senaat: Republikeinen 23 (34) zetels, Democraten 48 (66) zetels. Huis van Afgevaardigden: Republikeinen 4 (154) zetels, Democraten 74 (283) zetels. Sanering Premier Eyskens van België heeft zijn grote saneringsplan inge diend, dat reeds enige tijd gele den werd aangekondigd en waarvan de grote richtlijnen reeds bekend wa ren. Het plan heeft een bijzonder mooie officiële naam gekregen. Het heet „wet voor economische expansie, sociale vooruitgang en financieel herstel", maar de werkelijkheid is minder mooi, want het plan dient om de ernstige financieel-econo- mische klappen op te vangen, die België kreeg door het verlies van de Kongo. Er is aanleiding om hier even te herinneren aan gebeurtenissen in Nederland. Toen Nederland zijn grote belan gen in het voormalige Ned. Indië moest prijsgeven, hebben de meeste Nederlanders nauwelijks beseft, wat daarvan de financieel- economische gevolgen waren. Dat kon ook moeilijk anders, want de na oorlogse verwarring versluierde in 1945 het beeld. Bij de wederopbouw van het Nederlandse bedrijfsleven, het herstel van de produktie en de ingrijpende sociaal-economische re organisatie van 1945 kon al direct geen rekening meer worden gehou den met aanmerkelijke voor-oorlogse inkomsten uit Ned. Indië. Deskundigen hebben toen wel bere keningen gemaakt op grond van vooroorlogse gegevens en zij hebben nog eens geschat welk percentage van het Nederlandse arbeidersinko men indirect of direct aan Ncd. In= dië was te danken geweest, maar dat sprak slechts weinig tot de meeste Nederlanders, omdat het al les te theoretisch klonk. In België daarentegen kan nu een zuivere rekening worden opge steld. Zij betekent voor de Belgi sche staat en dan blijven de par ticuliere verliezen buiten beschou wing de noodzaak om op de staatsbegroting een bedrag van meer dan 800 miljoen gulden te bezuini gen en daarnaast moet meer dan 400 miljoen gulden aan nieuwe be lastingen worden geheven. Boven dien zullen de Belgische gemeenten nog nieuwe belastingen invoeren. Het verlies van de Kongo is bijzonder hard aangekomen. Gelukkig kon daarentegen een groot en moedig plan door het Belgische kabinet worden inge diend. Premier Eyskens heeft reeds verklaard, dat hij ernstige kritiek verwacht op zijn plan. Dat kan ook niet anders, maar het plan heeft zo veel positieve kanten en het is zó bitter-noodzakelijk. dat een verwer ping door het parlement tot de on- iogelijkheden behoort, e belai elangrijkste positieve kant is wel het scheppen van 20.000 nieuwe arbeidsplaatsen per jaar en het op voeren van de produktie met 4 pet. per jaar. Dat heeft België nodig om in de toekomst een gezond econo misch bestaan te kunnen leiden en het Belgische perlcment zal dat on getwijfeld beamen. Waar Nederland thans zowel bin nen de Benelux als binnen het Europa van de Zes zo nauw met België samenwerkt, kan het in Nederland slechts voldoening schen ken, dat de economische sanering in België zo kordaat wordt aange vat. Deze sanering bevestigt het econo misch vertrouwen, dat Nederland en België elkaar wederzijds gegeven hebben, toen de Benelux-samenwer- king werd opgebouwd. Er wordt met vast® hand gestuurd In België. Vliegrampen vergen groot aantal doden Een passagiersvliegtuig nit Ecuador is maandagavond met 36 passagiers aan boord in slecht weer tegen een berg gebotst op een vlucht van Guayaquil naar Quito. Waarschijn lijk zijn alle passagiers en beman-' nïngsleden om het leven gekomen. Onder hen waren tien hoge rege ringsambtenaren uit Ecuador. Een bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, een B-47 straal- bommenwerper, is gistermorgen bij het opstijgen in de staat Ohio ver ongelukt. De oorzaak van de ramp is niet bekend. Alle vijf de leden van de bemanning kwamen om het leven in een vlammenzee. Connecticut gaat naar Kennedy Senator Kennedy heeft de definitie ve meerderheid behaald in de staat Connecticut, die in 1948, 1952 en 1956 republikeins Iiceft gestemd. Connecticut geeft Kennedy acht kiesmanstemmen van de 269 die hij nodig Iieeft om president te worden. Premie kinderbijslag wordt per 1 januari verlaagd (Van onze Haagse redactie) De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft de premie voor de kinderbijslag, die de werkgevers moeten betalen, verlaagd van 5,3 tot 4,9 procent. De verlaging gaat in op 1 januari 1961 en is mogelijk geworden door de grote reserves, die in de loop der jaren zijn gevormd als gevolg van te hoog gestelde premies. Modeshow door stewardessen op vliegveld „Zestienhoven" Hét Rotterdamse vliegveld Zestienhoven zal in december a.s. de juiste datum is nog niet bekend opgefleurd worden door een mo deshow door stewardessen, In hun luchtvaartkostuums. Het initia tief ging uit van de Rotterdam-Air N.V. en de Duitse Lufthansa, die voor verschillende trajecten nieuwe kostuums lieten ontwerpen voor hun vrouwelijk personeel. De meeste Europese luchtvaartmaatschappijen zullen één stewardes afvaardigen naar deze „show", namelijk de K.L.M., de Lufthansa, de S.A.S., de B.E.A., Alitalia, de Sabena, de Ierse Airlingus, Rot terdam-Air, Air-France, Channel Airbridge, Channel Airways, de British United Airways en Limburg-Air. President Eisenhower heeft gis terochtend als eerste zijn stem uitgebracht op het stembureau in de brandweer kazerne te Get- i tysburg in Pennsylvania. Toen verslaggevers hem vroegen voor wie hij had gestemd, hield de president zijn polshorloge met portretten van zijn vier klein kinderen op de wijzerplaat om hoog: „Voor lien heb ik ge stemd", zei hij. Het weer was op vele plaatsen on gunstig. In sommige streken viel sneeuw en in andere regen. Onweers buien werden gemeld uit het noord westen van Texas en het dal van Mis souri. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden werd verwacht dat 65 tot 70 miljoen kiezers een record hun stem zouden uitbren gen. De voorlopige uitslag zal van daag bekend worden. Slecht weer v/ordt beschouwd als gunstig voor de democraten die het vooral van de grote steden moeten hebben. Het platteland is overwegend renublikein. Welkom Senator John F. Kennedy en zijn vrouw brachten in Boston hun stem uit en vlogen vervolgens naar Hyannis Port, In Massa chusetts. om in hun huis aan zee op de uitslagen der verkiezingen te wachten. Enkele honderden mensen riepen in spreekkoor „wel kom thuis, president Kennedy", toen de democratische kandidaat voor het presidentschap en zijn vrouw Jacqueline op het vliegveld van Hyannis Port uitstapten. Vice-president Richard Nixon en zijn vrouw brachten gisterochtend om half acht te East Whittier, bij Los Angeles hun stem uit en zijn auto- stoet keerde naar zijn hotel in Los Angeles terug, toen Nixon plotseling wegglipte. De vice-president liet zijn vrouw in hun zwarte sedan achter en hij stapte in een witte wagen bij een detective en een militaire adjudant die tot zijn beschikking staan. En met een politieman uit Los Angeles achter het stuur, verdween hij in snelle vaart. De pers deed vergeefse poging hem te achtervolgen. Gezellig ^Mevrouw Nixon vertelde dat zij en haar man de laatste twee nachten niet meer dan twee uur hadden geslapen. „Toch was deze verkie zingscampagne wel een gezellige tijd", voegde zij er moedig aan toe. Nixon heeft in de verkiezings campagne ruim 100.000 kilome ter afgelegd. Wat dat betreft, heeft hij zijn tegenspeler Kenne dy met 20.000 kilometer versla gen. President Eisenhower heeft tegen vandaag een kabinetszitting uitge schreven, ter bespreking van de over dracht van zijn regering aan zijn op volger. Op deze zitting zal de gang van zaken worden bepaald wat be treft de overgangsperiode tussen de verkiezingen en de 20-ste januari, de dag dat de nieuwe president in func tie treedt. Agenten Twee „gardes" van veiligheidsagen ten staan gereed om terstond de be scherming van de overwinnaar in de presidentsverkiezingen op zich te ne men. Een dezer gardes bevindt zich in Los Angeles, waar vice-president Nixon de nitslag afwacht, en de an dere in Hyannis Port, waar Kenne dy zich ophoudt. De agenten blijven achter de schermen totdat de win naar bekend is. Dan treedt een van beide groepen aan om de „president elect" te bewaken en de andere ver laat het toneel. Volgens Navo-rapport (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede maal in succes sie heeft de speciale commissie van de N.A.V.O.-organisatie die de defensie-bijdrage van Neder land aan de gemeenschappelijke N.A.V.O.-verdediging moet be oordelen, ernstige kritiek ge oefend op de omvang van de in spanning die Nederland zich ge troost. Nadat de zogenaamde annual review (het jaarlijks onderzoek) die In het najaar van 1959 werd ingesteld, Ne derland reeds in gebreke had gesteld ter zake van de inspanning die dit land zich in 1960 zou getroosten lieeft de annual-review 1960, neerge legd in een rapport aan de ver gadering van ministers van defensie die in december bijeenkomt tot vol gende conclusies geleid: Culemborg heeft overwerk-plan zo druppelsgewijs als tot nu toe ge vuld moet worden, zal de belangstel ling van de Vlissingers evenredig minder worden. De Vlissingse sport- lieden-van-nu willen begrijpelijk I resultaten zien, waarvan ook Srij VLISSINGEN IJVERT voor [kunnen profiteren, een sporthal! Nu al anderhalf jaar.... Resultaat van alle acties tot nog toe^ bijna zevenduizend gulden. Dat is in ieder geval meer dan de daalder, die de eerste klap waard is, maar het blijft niettemin een pover be gin. Voor de sporthal, die Vlis singen op het oog heeft, is na melijk niet veel minder nodig dan een half miljoen gulden. Kortom: als de „actie sporthal" in dit tempo doorgaat, zal de huidige „sportgeneratie" hoog stens nog als toeschouwer in deze begeerde sportaccommoda tie komen. De Vlissingers, die leiding geven aan deze „actie sporthal", beseffen ech ter, dat heel deze onderneming on dernemender aangepakt moet wor den, wil er binnen afzienbare tijd re sultaat komen. En dat is inderdaad noodzakelijk: als de „sporthal-pot" V oorbeeld Daarom zijn de leiders van de ..actie sporthal" voornemens in tensief contact op te nemen met andere plaatsen, waar soortge lijke acties al in een veel verder stadium verkeren. En inderdaad valt er wel iets te Ieren van die andere plaatsen. Van Culemborg bijvoorbeeld, een gemeente van ongeveer 12.000 inwoners. Kleiner dus dan Vlissingen, maar voor uitstrevend genoeg om er een voorbeeld aan te nemen. Dit bijvoorbeeld ishet verhaal van schoolhoofd Veldheer, de leider van de Culemborgse actie: „Met allerlei voor de hand liggende acties hebben we tot nu toe ongeveer tien mille bij elkaar gebracht, maar we beseften, dat dit slechts een druppel op een gloeiende plaat is en daarom wer ken we nu een doorslaggevend idee uit: in een tijdsbestek van twee jaar brengt iedere werknemer twintig gulden op dooroverwerk". Overwerkplan VVo kunnen ons voorstellen, dat Zeeuwse werknemers, die di'; le zen nu al bedenkelijk met het hoofd gaan schndden. En inder daad lijkt dit „overwerk-plan" zonder meer een bijzonder hache lijke ondernemingEr is echter in Culemborg een opvallende sti mulans voor dit overwerk: bij iedere gulden, die de werknemer met overwerk voor de „actie sporthal" verdient, legt zijn werkgever een gulden extra, even eens voor die actie. „De directies van de bedrijven, die meer dan twintig man in dienst heb ben, bezochten we reeds", vertelde ont de -heer Veldheer, „en deze di recties gaven stuk voor stuk hun fiat aan dit plan, want ook zij zijn er van overtuigd, dat voor een in dustrieplaats een sporthal even nood zakelijk is als een voetbalvelden complex". Momenteel zijn de besprekingen gaande met de personeelskernen en ook dat doet vermoeden, dat dit „overwerkplan" zal slagen, voor spelde dit ondernemende schoolhoofd. Ruim een ton Hoeveel komt er op die manier „bin nen" in Culemborg? Reken even met de heer Veldheer mee: er zijn ten minste 2000 werknemers, jong en oud, in Culemborg; ieder van die werknemers zorgt in twee jaar tijds voor 20 gulden, totaal dus 40.000 gulden. Dc werkgevers doen daar nog eens 40.000 gulden bij, zodat er dan al een totaal 1» van S0.0C9 gul den. „Dan hebben de middenstanders overigens nog niets gedaan", zegt de heer Veldheer veelbetekenend, „ter wijl andere acties ook geld doen bin nenkomen". Al met al rekent men in Culemborg dan ook binnenkort op een bedrag van ruim een ton. En met dit basisbedrag durft men in deze Gelderse gemeente dan wel te beginnen aan de bouw van de sporthal, die is begroot op on geveer een kwart miljoen. Men (Zie slot pag. 2 kol. 5) Dertig graden onder nul in Noord-Zweden In de afgelopen nacht zijn op velen plaatsen in Noord-Zwe- H den temperaturen van SO gra- den Celsius onder nul geme- ten. Deze plotselinge koude- golf doet vrezen dat de scheep- vaart in de noordelijke havens vroeger dan gewoonlijk zal H worden lamgelegd. Sinds ver- leden week doet de ijsbreker Thule van de Zweedse staat al dienst in de ijsgordel bij de havenplaats Lüleaa. Deze ha- ven zal per 1 december voor ertsschepen worden gesloten. ïïihinniniiiiiiniiiiuiinininiiminiiniitiinniDiiinniiiiniiiiiinmininii 1. Dc financiële inspanning die Ne derland zich getroost voor de defen sie-opbouw zal niettegenstaande de verhoging van de defensie-uitgaven met ongeveer 200 miljoen, in 1961 evenmin als dat in 1960 het geval was: niet in de juiste verhouding staan tot wat het nationaal inkomen zou gedogen. De defensieuitgaven van Nederland in de jaren 1961 en volgende zullen verhoudingsgewijs (in percenten van het nationaal inko men) lager zijn dan die van andere, vergelijkbare landen. Te weinig 2. Ten gevolge van het uittrekken van te weinig geid voor de defen sie zullen het Nederlandse leger en de luchtmacht aanzienlijk lan ger dan gewenst materieel ver on der de vereiste sterkte blijven. Dit zal zich vooral wreken bij de nieuwe landmacht divisies, die op papier weliswaar zullen bestaan uit gemechaniseerde en gemotori seerde brigades, maar die nog drie tot vier jaren zullen moeten wach ten tot het tank- en terreinvoer tuig-materieel in redelijke sterkte aanwezig is. Ook de omschakeling van de lucht macht op nieuwe wapens vooral voor wat betreft geleide projectielen wordt vertraagd doordat verhou dingsgewijze aan financiële middelen door Nederland minder beschikbaar wordt gesteld, dan door andere ver gelijkbare N.A.V.O.-Ianden. Waardering De drie-landen commissie die de Ne derlandse bijdrage aan de N.A.V.O. dit jaar te beoordelen kreeg, bleek (Zie slot pag. 3 kol. 2) VERWACHT... OP DE IMEESTE PLAATSEN DROOG WEER Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Onge veer dezelfde temperatuur als giste ren met aanvankelijk op vele plaat sen lichte vorst en hier en daar mist. Tot matig toenemende wind uit oos telijke richting. ZON EN MAAN 10 november Zon op 07.50 onder 16;57 Maan op 22.45 onder 13.3«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1