Brief van Parna zal stichting Nieuw-GuineaRaad bespoedigen RUSSEN HEBBEN ALLES KLAAR VOOR RAKET NAAR DE MAAN NOZEM MET ERVARINGGAF KUSLESSEN DINSDAG 8 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESPREK MET INDONESIË BEPLEIT Papoea's zullen zelf beslissen De Partei Nationaal (Parna) op Nieuw -Guinea, die haar po litiek programma ingrijpend heeft gewijzigd, heeft in een schrijven aan Dag Hammars- kjöld, waarvan het afschrift gisteren nog niet in Den Haag was ontvangen, aangedrongen op overleg tussen Nederland en Indonesië. Hoewel de reactie van Den Haag op deze brief nog moet komen, is er reden om aan te nemen, dat Nederland zal aansturen op een behandeling van deze kwestie in de toekom stige Nieuw-Guinea-Raad. Men houdt er rekening mee, dat de Raad reeds in februari aan staande zal worden geïnstal leerd. Indien dat hel. geval is, zal 'als ge volg van de brief van de Parna aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties en aan de Nederlandse rege ring ihet waagstuk van de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht ver moedelijk onmiddellijk op de agenda van de raad worden geplaatst. Hoewel als opgemerkt de brief van do Barna in Den Haag nog niet is ontvangen werd maandag reeds over leg gepleegd tussen staatssecretaris Bot en de minister van buitenlandse zaken mr. Luns, over een officiële reactie op de brief. Officieus gaf men ons van de zijde van het departement van binnenlandse zaken te kennen, dat de brief van de Parna erop duidt, dat men in Papoea-kringen zekere vrees koestert, dat er door de omtwik- .kelingen rond de kwestie Nieuw- Guinea het gevaar zou dreigen, dat, er zonder de Papoea's over hen zou wor den gesproken dat .is bepaald niet de bedoeling van de Nederlandse re gering, die daarom aan snelle in wer king treding van de N.G.-raad waarin ook de autoclhtone bevolking zal zijn vertegenwoordigd, grote waarde hecht. Hoe eerder deze raad werkt, hoe eerder hij een forum zal kunnen zijn, waar nieuwe politieke groepe ringen in Nieuw-Guinea en niet al leen de Pama hun stem zullen kunnen laten horen over de door de Parna aangesneden vraagstukken. Een zegsman gaf ons als zijn oor deel, dat de brief van (Je Parna niet los zal kunnen worden gezien van de activiteiten die de premier van Malakka ontwikkelt in de richting Ir. ffl. A. Geuze sprak over ruimtelijke ordening Do stichting „Landbouwbelangen Voorae-Putten-Rozenburg" hield maandag in Spijkenisse een streek- dag, waarop de verschillende aspec ten van de toekomstige ruimtelijke ordening in Zuidwest-Nederland ter sprake kwamen en vooral van agra rische zijde bezwaren werden uiteen gezet tegen het zgn. streekplan Brielse Maas, dat onlangs werd op gesteld door de provinciale dienst van Zuid-Holland. Aanleiding tot de bijeenkomst was de toenemende industrialisatie op Rozenburg en omgeving, die voor het gehele eilandengebied een ingrijpen de structurele wijziging tot conse quentie heeft. Naar venvacht wordt zal o.m. in de komende 20 jaar 6000 7000 ha worden onttrokken aan de 18.000 ha cultuurgrond op Voorne- Putten en zal voorts ongeveer een derde van de 2400 grondgebruikers (landbouwers en tuinders) hun be- staansbron verliezen. De bevolking zal zich in dezelfde periode volgens de prognoses uitbreiden tot ongeveer 250.000 personen (nu 40.000 perso nen). De beide inleiders prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de sociolo gie aan de Utrechtse universiteit, en ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij bepleitten een spoedige beslissing van de regeling ten aanzien van de verdere structurele plannen. De boe ren en tuinders, aldus hun stand punt, weten op het ogenblik nauwe lijks waar ze aan toe zijn, en dat heeft een verlammende invloed op de bedrijfsvoering. Beiden verklaarden zich tegenstanders van een planning op een onnodig lange termijn. van wat hij aanduidt als een bemid delingspoging tussen Nederland en Indonesië over de toekomstige status van Nieuw-Guinea. Nederland kerit de inhoud van Abdoel Rachman's plannen niet en de Papoea's even min. Het is niet onbegrijpelijk, dat de Papoeabevolking zich afvraagt of de initiatieven van de premier van Malakka ertoe zouden kunnen leiden, dat over het hoofd van de autochtone bevolking heen over haar lot zou worden gesproken, al dus deze zegsman, die in dat ver band wees op de uitdrukkelijke wens van de Nederlandse regering om de bevolking van Nieuw-Guinea over eigen lot te doen beslissen. Abdoel Rachman Uit deze opmerkingen schijnt reeds nu de conclusie te mogen worden ge trokken. dat de Nederlandse rege ring ten aanzien van de voorstellen welke Tengkoe Abdoel Rachman eer lang wel zal komen doen, het stand punt zal innemen, dat de bevolking van Nieuw-Guinea zelf gelegenheid zal moeten hebben om zich over deze voorstellen een mening te vormen. Aangezien de mogelijkheid om dat op georganiseerde wijze te doen, eerst ontstaat als de Nieuw-Guinea Raad er in februari of maart eenmaal is. moet dat welhaast tot de conclusie leiden, dat de regering aan de premier van Malakka te verslaan zal geven, dat iedere poging om een oplossing zoals Abdoel Rachman die nastreeft dient te worden opgeschort tot vertegen woordigers van Nieuw-Guinea via die raad naar voren gekomen een eigen oordeel namens de bevolking zuilen kunnen vormen. Dat zou inhouden dat Nederland cr niet aan zou kunnen meewerken, dat nog gedurende de huidige zitting van de algemene vergadering van de V. N. denkbeelden door de Maleise premier ontwikkeld, in discussie komen. BRITS STERRENKUNDIGE MOORE Bezig i met bouw van s werelds grootste telescoop De Britse sterrenkundige, Patrick Moore, die onlangs een reis door Rusland maakte ten behoeve van een speciale studie over de maan, heeft bij zijn terugkeer in Enge land gezegd, te geloven, dat de Rus sen alles gereed hebben om een raket vol instrumenten naar de maan te zenden. Vele gelukwensen voor 107-jarige oma Smit Maandag was het feest in Ter Apel. Mevrouw H. SmitMeijering ïs 107 jaar geworden. Zij ïs de oud ste inwoonster van onze noorde lijke provincies. Al vroeg in de morgen zat oma Smit klaar om de vele felicitaties in ontvangst te nemen. Uit het hele land kwamen brieven, kaar ten cadeaus. De Van Alphen school in Utrecht was ook dit jaar weer pi-esent met de tradi tionele rol met tekeningen en fe licitaties op rijm. Patiënten van het sanatorium „Zonnegloren" in Harderwijk stuurden oma Smit een haakmandje, een cadeau, dat goed van pas komt, want ze haakt nog steeds. Het gemeentebestuur van Vlagtwedde verraste de jarige met een prachtige plaid, die erg in de smaak viel. Hoogtepunt van deze feestdag zou echter het bezoek van burgemees ter H. Waalkens zijn, cue oma Smit in de loop van de dag per soonlijk kwam feliciteren namens de gemeente Vlagtwedde. Het krasse oudje is sinds vorig jaar niet veel veranderd. Alleen haar gezichtsvermogen is wat minder geworden zodat ze nu niet meer zelf de vele felicitaties kan lezen. Haar kleindochter Mevrouw Veld man, heeft echter met genoegen deze taak van haar overgenomen. Oma Smit heeft zowel uit Ter Apel als uit andere delen van het land zoveel bloemen ontvangen, dat haar kanier in een ware bloemen tuin is herschapen. „Man-over-boord-boot" voor kleine schepen Het is nog niet algemeen bekend dat sinds kort een „man-over-boord- boot" tot de voorgeschreven red dingsmiddelen voor schepen van 250 tot 500 Ion behoort-. Dit zei maan dag de inspecteur voor de scheep vaart bij ae behandeling van een door hem bij de raad voor de scheep vaart to Amsterdam ingediende klacht tegen de schipper van het vis sersvaartuig „Nicolaas Senior" KW 42, die op 3 maart naar de visgron den vertrok zonder de man-over- boord-boot. De inspecteur voor de scheepvaart richtte eeu waarschuwing tot de schippers van dergelijke vaartuigen. Ditmaal vorderde hij nog geen straf, omdat hij aanneemt dat de aanvul ling van het scheepvaartbesluit nog niet algemeen bekend is. Hij zeide, dat. deze raket waar schijnlijk uitgerust zal worden met een apparaat om maanstof op te pikken, waarna het in de raket au tomatisch spectografisch geanaly seerd kan worden. Moore zeide, dat de Russische ge leerden geloven, dat de stoflaag op de maan, niet meer dan enkele centimeters dik is en niet enkele meters of zelfs enkele mijlen, zo als in sommige kringen wel ver ondersteld werd. Moore zei, dat de Russen ook bezig zijn met de bouw van een raket, waarmee een telescoop de ruimte in gestuurd zal worden, die de Rus sen in staat moet stellen een blik in het heelal te werpen en die vrij is van vertekening door de atmosfeer. Hij zei niet hoe dé Russen het beeld, dat de telescoop zou opvan gen, ongestoord naar de aarde zou den overbrengen. Voorts zijn de Russen volgens Moore bezig met de vervaardiging van een telescoop van 236 inch. 36 inch' groter dan de grootste tele scoop ter wereld, de 200 inch tele scoop van Mount Palomar. Hij zei te geloven, dat de Russen de bouw van deze sterrenkijker nog niet hebben aangekondigd, maar dat het hun plan is de sterren wacht voor deze telescoop ergens in Azië te bouwen, waar de at mosferische omstandigheden het gunstigst zijn. Geen dode bol Ook zei Moore dat hem gelegen heid was geboden de opnamen te inspecteren, die professor Nikolai Ivozyrow hebben doen concluderen, dat er een eruptie op de maan is geweest, nog niet zo lang geleden. Hij zei dat er geen twijfel aan be staat of er is op de maan enige ac tiviteit waargenomen door de Rus sische geleerde. „Het kan een ge wone gaszak geweest zijn", aldus Moore, „maar zeker ls, dat de maan niet zo'n dode bol is als velen van ons denken". Op een vraag of deze activiteiten van de maan een gevaar inhouden voor de bemanning van een even tuele maanraket zeide Moore: „De eerste mensen op de maan hebben zoveel gevaren het hoofd moeten bieden, dat dit ene gevaar er nog wel bij kan". K.N.B.T.B. teleurgesteld over garantieprijzen Het bestuur van de K.N.B.T.B. heeft zich beraden over de door de rege ring vastgestelde nieuwe garantie regelingen voor landbouwprodulvfen. Het bestuur is, zo deelt 't mee, daar bij tot de conclusie gekomen, dat de garantieprijs voor suikerbieten als minder bevredigend moet worden be schouwd en dat de garantieregeling voor de melk bijzonder teleurstellend moet worden genoemd. De beslissing der regering de melk prijsgarantie vast te stellen op 28,30 cent per kilo voor een kwantum van vijf miljard kilogram, acht het be stuur en onbegrijpelijk en onbillijk. Door de garantieprijs voor melk vast te stellen op 28j30 cent en niet op kostprijs plus produktiviteits- ruimte (d.w.z. op 28,65 cent zoals door het Landbouwschap was voor gesteld) wordt de produktiviteits- ruimte aan de landbouw geheel ont houden. België voert rijbewijs in Op de ministeries van justitie en verkeerswezen in België wordt thans de laatste hand gelegd aan een wets ontwerp, dat ook in België het „rij bewijs" zal invoeren. Dat wil echter niet zeggen, dat de naar schatting 2.5 miljoen automobilisten en hun vrouwelijke collega's een examen zullen moeten afleggen. Het zou in de bedoeling liggen alle Belgen, die op het tijdstip van afkondiging van de wet regelmatig een auto besturen, het bewijs van rijvaardigheid zonder meer uit te reiken. Toekomstige chauffeurs echter zul len, indien het binnenkort bij het parlement in te dienen wetsontwerp wordt aanvaard, wel 'n proef moeten afleggen, tenzij zij een diploma kun nen tonen van" een erkende autorij school. Een geneeskundig onderzoek zal verplicht worden gesteld nadat de autobestuurder betrokken is ge weest bij een verkeersongeval. De Kongolese president Joseph Kasa- v.oeboe en zijn minister van financiën Bomboko zijn, op hun weg naar de Verenigde Naties in New York, kor te tijd in Parijs geweest. Deze tele- fot.o toont Kiisavoeboe (linksen Bomboko tijdens een wandeling in de buurt van hun Parijse hotel. Jongen viel uit trein, maar was ongedeerd De 18-jarige Ludwig G. Spangel uit Harlingen heeft zaterdagmiddag heel veel geluk gehad, toen hij tussen Fra- neker en Harlingen uit de ongeveer tachtig kilometer per uur rijdende trein viel. De jongeman, die de kweekschool in Leeuwarden bezoekt, stond met twee vrienden in de ruimte achter de be- stuurderscabine. Ongeveer drie kilo meter voor Harlingen sloeg het poi- tier open en zagen de vrienden Lud wig naar buiten vallen. Ook andere passagiers merkten het ongeluk op en hoewel een algemene consternatie ontstond, had er één de tegenwoordig heid van geest om aan de noodrem te trékken. Nadat de trein tot stilstand was gebracht ging men, het ergste vrezende, op zoek naar het slachtof fer. Men vond de jongeman op enige afstand. Geschrokken maar vrijwel ongedeerd. Hij bleek slechts enkele schaafwondjes te hebben opgelopen. De trein, die om 12.52 uur in Harlin gen had moeten aankomen, kwam met ongeveer tien minuten vertraging binnen. Bewijzen tegen Eichmann gereed De Israëlische regering beschikt thans over voldoende bewijzen om de Duitse oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann te veroordelen, aldus Gabriël Bach, die belast is met de taak de tenlastelegging voor het proces te gen Eichmann op te stellen. In een interview met het blad Maa- j riv zei Bach dat alle inlichtingen die nu nog uit het buitenland worden ontvangen extra-bewijzen van Eich- manns schuld zijn. Each verwacht dat het proces begin volgend jaar een aanvang zal ne men. SUCCESVOLLE SCHRIFTELIJKE CURSUS Een overzicht van de. grote jaarlijk se paardenmarkt, welke maandag in het Noordbrabantse plaatsje Hedel is gehouden. Zevenhonderd brieven en de politie op zijn dak (Van een onzer redacteuren) „Zoals je misschien wel weet Ls kussen een heel belangrijk onderwerp. Dit kan van be lang zijn voor je gehele ver dere levensloop. Wanneer je een jongen bent, moet je je meisje eerst heel goed ken nen, voor je haar kust. Ik be doel dit, strooi niet met je kussen. Eerlijk, doe rustig aan, dit stelt een meisje op prijs". Deze jongensachtige en niet temin van enige kennis ge tuigende zin komt voor in de „schriftelijke kusles", uitge bracht door de 18-jarige Ype Minkema uit de Goudenre genstraat te Den Helder, zich voor deze gelegenheid noe mende „De nozem met erva ring". Hij zal zijn wijsheid met betrek king tot het zoenen niet met een tweede schriftelijke les kunnen vervolgen, want ergens in Neder land wende een ongeruste vader zich tot de politie. De Helderse Hermandad zocht de ondernemen de jongeman thuis op en maakte aan deze (overigens veelbeloven de) cursus terstond een einde. Zakendoen Ype, Minkema, wiens kamer vol hangt met Brigitte Bardots, Elvis Presleys en andere -sterren van film en rock and roll, is een teenager van het zuiverste water. Daarnaast echter zoekt hij mo gelijkheden om zaken te doen. Hij meende daartoe een uitste kend middel te hebben gevonden in een schriftelijke kusles. (nog nooit vertoond). In het oktober nummer van Tuney Tunes liet hij de volgende advertentie plaatsen: „Kuslessen. Sluit postzegel van 25 in brief en U ontvangt p o. een schriftelijke kusles van Nozeni met enige ervaring. Succes verz. YMDH, brieven onder no. K 427 TT" Wat de belangrijkheid van liet onderwerp betreft sloeg de jongen de plank niet mis. Het tijdschrift zond liem naar aanleiding van zijn advertentie eerst een zending van 465 brieven en kort daarop nog1 eens 270 brieven. Al deze ge- interesseerden zond hij nr. 1 van de schriftelijke kusles, waaraan nog liet volgende zij ontleend: ..Om een goed voorbeeld te ge ven dames: als je met een -jongen op stap bent en hij heeft je nog niet gekust vraag dan aan hem:* ..Kun jij kussen?" Er lopen na tuurlijk altijd domme jongens rond die dan nog niet weten wat ze doen moeten. Meisjes, zeg te gen dit soort jongens: „Neem als- je blieft een kusles van een er varen nozem". „We mogen niet Negen nozeminnet.jes schreven: „Wij mogen van onze moeder nog niet zoenen. Wij ziju al 17, wij kunnen er nog niets van en scha men ons dood" Onderaan het epistel was een lipstickzoen in zalmkleur afgedrukt Ype Minkema had zijn tweede les reeds in ontwerp gereed liggen toen zaterdagmorgen de post een brief bracht van hét blad „Tuney Tunes" en bovendien de politie arriveerde. Het tijdschrift liet we ten geen advertenties van deze strekking te kunnen opnemen. Er waren te veel onplezierige re acties gekomen. De politieman las kusles 1 en moest adviseren: „Stoppen ermee". En Ype tot ons: „U voelt wel, bij de tweede les. die twee kwartjes aan postzegels moest opbrengen, had ik wat kun nen verdienen". „Ofschoon hij zei dat je bij nader nzien over een onderwerp als kus sen toch nog tamelijk gauw bent uitgepraat Het Wereldgebeuren Geboortedatum Wie is vandaag onder de miljoe nen mensendie de aarde be volken. de belangrijkste man"? Is het Kennedy, die wellicht presi dent wordt van oe Verenigde Sta- een. Kennedy met het aardige vrouw- tje. dat graag jurken in Parijn kooptKennedy met een hele j reeks van prettige, intelligente fa- mïlicleden, die allemaal in goede doen zijn Ts het Nixon, die misschien^ wel van Kennedy zal winnenNixon, de wat verbetdh man. die in zijn jeugd kruidenierswaren rondbracht en die toch wc! een kundig en keihard di- I plomaat is geworden Of zijn ze geen van beiden zo erg e'angrijk en loopt vandaag de belangrijkste man van het ogen- blik rond in Moskou. Zou het de I lïcht-grijzendfc en strak-kijkende m'neer Lioe kunnen zijn. die presi dent is van de Chinese sowjet-repu- bliek en die met Kroestsjew en met andere communistische groten over de internationale strijdwijze van het i wereldcommunisme zal spreken j M'neer Lioc van wiens beide vrou- j wen hij ïs eenmaal gescheiden de wereld praktisch niets weet, de i man van wiens zoon en dochter de na- j men niet bekend zijn: de man wiens j geboortedatum niet'eens precies vast staat, al weet men dan wel. dat hij I zo ongeveer 63 jaar oud moet zijn. t~\ e heer Lioe is - zo zegt men I) althans de man van het on verbiddelijke internationale j communisme. Hij wil desnoods ge- wapende conflicten riskerenhij I wil troepen zenden naar Afrika, naar I Latijns Amerika en naar de rest j van Azië, wanneer daar goede kan- l sen zouden zijn voor bet stichten van communistische staten. „Hij is i koud en dogmatisch", zeggen de mensen, die hem kennen. „Hij is", zo roepen de spotvogels, ,.de i gouvernante- van dc partij". Naar die spotvogels echter moet men toch niet al te veel luisteren, want ze te kenen Wel aardige prentjes en ze maken leuke liedjes en ze zijn mees ters in politieke geestigheid, maar ze zwijgen als het ernst wordt. Dan verdwijnen die grappenmakers zoals het grappige liedje van „het wasgoed aan de Siegfried-lijn" in het jaar 1940 plotseling verdween in bloed en zweet en tranen. Het gaat daar in Moskou om heel érnstige dingen. Zal de eenheid in de communistische wereld bewaard blijven Zal Kroesjsjew zijn Chinese gast tot enige matiging we ten te bewegen, ook al is die gast ervan, overtuigd, dat hij een onfeil baar recept heeft voor het stichten van communistische republieken in onderontwikkelde landen Zal Kroesjtsjew hem duidelijk kun nen maken, dat 't zenden van troepen naar Algerije het begin zou beteke nen van een grote oorlog omdat Frankrijk de vreemde vliegtuigen en de schepen, die de troepen aanvoe ren, zal moeten vernietigen, onge acht waar ze zich bevinden" Een oorlog, die dat staat wel vast onvermijdelijk zal overgaan in het atoomstadium! Voorlopig hebben de communisti sche regeringsleiders een rook scherm van eensgezindheid op gelaten. Dat is heel handig, maar niemand gelooft daarin. De Chinese minister-president (Tsjoe En Lai i heeft een onderhoud vrijgegeven, waarin hij zegt. dat er tussen de communistische landen een onver brekelijke solidariteit bestaat en dat hij altijd de wereld gezien' heeft als een oord, waar communistische en niet-communistisehe landen vreed zaam naast elkaar konden bestaan. Soortgelijke opmerkingen werden ai eerder uit Moskou gehoord, al ont kende men daar niet dat er dit voor jaar op de grote communistische conferentie te Boekarest een ideo logisch meningsverschil had bestaan. Het ziet er intussen naar uit. dat na afloop van de huidige be sprekingen in Moskou een ge meenschappelijke verklaring zal wor den uitgegeven, waarin de eensge zindheid wordt onderstreept. Men kan te Moskou moeilijk anders han delen. wil men althans niet totaal het gezicht verliezen tegenover het Westen als er straks weer onder handeld wordt. Een openlijke erkenning van het ge schil tussen Moskou eri Peking zou de zwaarste slag zijn, welke het communisme zichzelf ooit zou kun nen toebrengen. Pas later zal daarom blijken wie bij de besprekingen in Moskou aan het langste eind heeft ge trokken: de welgedane heer Kroesj tsjew met zijn vreedzaam-naast-elk- aar bestaan of de magere heer Lïoe met zijn driftige passie" voor riskante acties En pas later zal dan vastgesteld kun nen worden wie in deze week de be langrijkste man was temidden van de miljoenen mensen op deze aar de Nixon met het verbeten gezicht. Kennedy met de nette familie. Kroesjtsjew met de uitgetrokken schoenof Lioe zonder geboorte datum Op de hoogte Vader en moeder Mikkema waren, zo bleek ons. volledig op de hoogte. Eerstgenoemde: ,.Ik zie er geen kwaad in, het idee ïs goed, hoe komt 'ie erop zou je zeggen". Hoewel dc heer Minkema in we zen trots liet blijken, is hij het met de politie eens: ophouden is beter. Moeder Minkema had ken nelijk minder op met dit initiatief van haar oudste: „De jongelui ko men er zelf wel achter hoe je dat doet. Die hebben jouw lessen niet nodig. Ype zelf vindt zijn zoenbedrijf een volkomen eerlijke zaak. „Wat steekt er eigenlijk voor kwaads in vroeg hij, want van zijn kant is het wellicht een kwestie van „zaken gaan voor het meisje". M'NEER LIVE „.koud en dogmatisch..,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9