E.T.I.-rapport over economische ontwikkeling van Walcheren VELPOM WALCHEREN VLISSINGEN KENT EEN EEUW HERVORIIIDE ZONDAGSSCHOLEN MARKTBERICHTEN DINSDAG NOV EMBER i9Öli PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN SAMENWERKING MET VERENIGING B. EN S. Ontwikkeling van de bestaansbronnen is voor het eiland harde noodzaak De vereniging van B. en S. op Walcheren heeft zoals reeds gemeld in samenwerking met het E.T.I. voor Zeeland een rapport uitgegeven over de economische ontwikkeling van Walcheren. Evenals dit voor andere de len van Zeeland is gebeurd, hebben enkele deskundigen hun medewerking verleend aan deze brochure, waardoor een aantal richtlijnen is aangege ven voor de toekomstige ontplooiing van het eiland. Zo wordt in het rap port geconcludeerd, dat de ontwikkeling van de bestaansbronnen voor Walcheren een harde noodzaak is. Vooral nu de nijverheid eenzijdig en conjunctuurgevoelig is, acht het E.T.I. de uitbreiding van de industriële be drijvigheid essentieel. Met nadruk wordt er door de rapporteurs op gewe zen, dat het voornaamste accent voor de ontwikkeling van Walcheren moet vallen op het initiatief van de bewoners. Deze brochure wordt ingeleid met een historisch overzicht over de welvaart van Walcheren. In de vorige eeuw maakte het eiland een bescheiden ontwikkeling mee. Door de excentri sche ligging ten opzichte van de gro te bevolkingscentra konden de bedrij ven de concurrentie tegen de elders opkomende grootindustrie echter niet volhouden. Weliswaar ging de agra rische sector met zijn tijd mee, maar bleef toch achter bij de andei-e Zeeuwse eilanden. De mogelijkheden voor een nieuwe bloeiperiode acht het E.T.I. echter diudelijk aanwezig. Voorwaarden gunstig Door de ligging op korte afstand van de grote industriegebieden en aan diep vaarwater kan de Walcherse ha- ven- en industriële activiteit in breed te en diopte uitgroeien. Ook de ande re voorwaarden worden gunstig ge acht, waarbij in het bijzonder op de vrij ruime en gevarieerde arbeids markt gewezen wordt. Nu de rege ring een grote belangstelling voor het Sloehaven-project heeft, dient zo spoedig mogelijk een begin te worden gemaakt met de afsluiting daarvan, terwijl tevens de aanleg van de weg VlissingenSloe urgent is. Voor de industrie wordt voldoende woningbouw een eerste vereiste ge noemd, zodat een verhoging van het aantal voor Walcheren toegewezen woningen noodzakelijk is. Voorts dient de in de zesde industrialisatie- nota' toegezegde rijkssteun voor de openbare nutsvoorziening ten spoe digste gerealiseerd te worden. Beroepskeuze Voor de land- en tuinbouw achten de rapportenrs gezonde ontwikkelings kansen aanwezig. Met het oog op de regionale en individuele belangen dient, met name om een gezonde af vloeiing uit de landbouw te stimule ren, beroepskeuze- ön berocpsvoor- liehting ter hand te worden genomen. In de agrarische sector dienen voorts rationalisatie, mechanisatie en effi ciency te worden gestimuleerd, ter wijl de weerstand tegen kredietopne ming voor bedrijfsdoeleinden vermin deren moet. Voor de tuinbouw acht het E.T.I. van belang: het scheppen van de mo gelijkheid om dagonderwijs te volgen, bijvoorbeeld gecombineerd met een lagere landbouwschool, en een soepe ler teeltregeling. Ter bevordering van het toerisme noemt men de uitbreiding van een goede logiesaccommodatie. vooral voor de kampeerterreinen, van be- Rciad vergaderde Zaams'ag heeft voor 1961 een sluitende begroting De gemeenteraad van Zaamslag heeft de gemeentebegroting voor 1961 in de maandagavond gehouden vergadering in snel tempo doorge werkt, De gewone dienst was slui tend, de kapitaaldienst vertoonde een nadelig slot van f 143.535,17 met 1' 579.704,96 aan inkomsten en f 732.240,13 aan uitgaven. Na behandeling van de begroting ging de raad akkoord met het voor stel van b. en w. de begroting te wij zigen en het college te marl tigen tot het doen uitvoeren van de vol gende werken: de definitieve realise ring van het uitbreidingsplan, waar mee een bedrag van f 10.000 is ge moeid; het doortrekken va» de Puntstraat noord-zuid en oost-west. kosten f 10.000 en verbetering van de straatverlichting in de kom en de twee buurtschappen, kosten 12.000 De heer L. F Flomssen (p.v.d.a.) vroeg bij de oegrotlngsbehandeling of het niet nod:g is stappen te on dernemen tot aantrekking van indus trie. Hij meende dat de activiteiten van de gemeente in deze niet ge noeg zijn Burgemeester H. D. Trim- pe zei. dat het gemeentebestuur reeds verschillende malen besprekingen met maatschappijen en firma's heeft gevoerd over eventuele vestigingen, maar tot duidelijke resultaten heeft dit nog niet geleid. Hij toonde zien bezorgd over het steeds dalende In wonertal van de gemeente, een toe stand waarin voorlopig nog geen ver betering is te zien. De voorzitter zei voorts weinig toekomstmogelijkhe den voor Zaamslag te verwachtpn in verband met het Deltaplan Meer kansen zag hij in verband met de ontwikkeling ,van het Westerscholde- bekken, zij het dan dat Zaamslag hierbij slechts als woongemeente zou fungeren. Het verzoek van de plaatselijke mu ziekvereniging de Jaarlijkse subsidie te verhogen van f 750 tot f 1000 werd ingewilligd. De landelijke rijvereni- ging „Julianaruiters" kreeg f 100 toegezegd, de vereniging „Het Groe ne Kruis" f 2250 en „Veilig Verkeer" Temenden en omstreken f 50 Gemeeniebode benoemd Met ingang van 1 november ij.l, heb ben b. en w. van Wesldorpe tot ge meentebode benoemd de heer R. Ver schelden te Westdorpo. lang. Eveneens van grote betekenis voor het toerisme is de ontsluiting en beplanting van de recreatiegebieden, alsmede het scheppen van sportac commodatie. De rapporteurs menen, dat een propaganda voor vakantie- spreiding vanuit Walcheren onder steund moet worden. De wegverbindingen van en naar Walcheren moeten verbeterd worden. Naar het oosten is een verbreding van de weg naar Bergen op Zoom urgent, de uitvoering van de rijks weg VlissingenNieuw- en St.-Joos- land Is eveneens dringend, op de duur moet er volgens het rapport een vaste verbinding met Zeemvsch- Vlaanderen komen, terwijl naar het noorden een snelle realisering van de Haringvlietbrug en een vaste verbin ding over de Oosterschelde (eventu eel een snelle en frequente veerdienst met koplading) tot stand dienen te komen. Visserij Voor de visserij moeten mechanisa tie, modernisering van de vloot en scholing worden bevorderd. Van meer direct belang is een schadeloos stelling voor de vissers bij overplaat sing vanuit Veere, terwijl tevens aan gedrongen wordt op een snelle en be vredigende uitvoering van het com pensatieprogramma voor de Veerse gemeenschap in verband met het ver dwijnen van de visserij. Ook in deze brochure wijst het E.TJ. er op. dat met nadruk moet worden aangedron gen op de realisering van de oester- proef in het Veerse Gat. In het kader van de voor de pro bleemgebieden toegezegde steun die nen sociaal-culturele voorzieningen mogelijk te worden. Om de bevolking actief bij de ontwikkeling te betrek ken acht men sociaal vormingswerk op zijn plaats. Teneinde de in dit rapport geschetste doeleinden te verwezenlijken en de gewenste schaalvergroting te ac centueren, aclit het E.T.I. de instel ling van een ontwikkel'ngscommissie gewenst. De taak van deze commissie zal grotendeels moeten bestaan nit het bekendmaken van Walcherens wensen en medewerking hiervoor trachten te verkrijgen van de rijks overheid. MIDDELBURG „De modelechtgenoot" voor P.Z.E.M.-personeel Maandagavond heeft het toneelgezel schap „Radiostad-Comedie presen teert" voor leden van de personeels vereniging „Tot Ontwikkeling en Ontspanning" van de N.V. P.Z.E.M. in het Middelburgse City-theater een voorstelling gegeven van „De model echtgenoot". Een blijspel in drie bedrijven van A. Hopwood, waarin twee huwelijken schijnen te stranden. Dit gebeurt echter op zo'n komische en weinig serieuze wijze, dat in het blijspel de toeschouwers van het begin tot het einde koldersituaties worden voorge zet. De moeilijkheden in de „De model echtgenoot" kondigden zich aan, wanneer mevrouw Laura Barlett na acht jaar huwelijk teleurgesteld raakt in haar echtgenoot, de altijd evenwichtige goed gehumeurde Bil ly. Mevrouw Laura Barlett gaat met een vriend uit, na haar echtgenoot meegedeeld te hebben te zullen gaan scheiden. Billy kan dit moeilijk ver werken, maar krijgt raad van zijn veel wereldlijker ingestelde vriend Jack Wheeler, die echter heel anders uitpakt dan men verwachtte. Na veel verwikkelingen, ruzies en onwaar schijnlijke. maar geestige situaties worden alle moeilijkheden tot een goed einde gebracht. Dit blijspel, dat op zichzelf mis schien weinig om het lijf heeft werd door het gezelschap Radiostad-Come die aardig en vlot op de planken ge bracht. Alleen in 't begin ging het een beetje aarzelend, maar allengs raakte men meer in het spel en ging het spelers en speelsters vlotter af. De teleurgestelde vrouw Laura Bar lett werd overtuigend op de planken gebracht door Carry Poots, terwijl Maarten Kapteijn op niet minder goede wijze de enigszins sullige echtgenoot speelde. Jetty Cantor had een dankbare rol als mevrouw Blan- ny Wheeler, die zij ook op overtui gende wijze bracht; Johan Bodegra ven was niet minder goed als haar echtgenoot Jack Wheeler, terwijl verder nog meespeelden Corrie v. d. Linden als Tessie de huishoudster en Hans Veerman in de rol van Philip Evans. Jammer was het, dat er wei nig aandacht was besteed aan het de cor, dat een enigszins armoedige in druk gaf. De avond werd geopend door de voorzitter van de personeelsvereni ging, de heer J. Huser en besloten met een gezellig samenzijn. „Veilig Verkeer"-verf voor fietsspatborden In de donkere dagen gedurende herfst en winter is het van belang, dat de achterspatborden van fietsen en bromfietsen helder wit zijn. De he ren van het verbond voor veilig ver keer willen de berijders van deze voertuigen hierbij graag behulpzaam zijn. Donderdag 17 november a.s zal namelijk de „Verf-equipe" van het verbond naar Middelburg komen om de spatborden van fietsen en brom mers zonder enige kosten een helder wit kwastje te geven. VLISSINGEN „Vraag niet waarom" voor personeelsvereniging K.M.S. Een door een auto-ongeluk gehandi capte man in een rolstoel, zijn huwe lijk, de moord op hem en de omstan digheden, waaronder hij zich voor dien in de narigheid stakZiedaar in het kort getypeerd de hoofdper soon, waarop zich zaterdagavond in het „Scheldekwartier" te Vlissingen dc aandacht van een zaal vol Schel- depersoneel concentreerde. De toneel groep van de personeelsvereniging had een aantal maanden" van hard en grondig repeteren achter de rug en wilde ditmaal met een toneelspel voor de dag komen, waarin het element spanning de grootste pretentie had. Welnu, daaraan heeft het niet ont broken! Vier dames en vijf heren ra kelden het verleden van de procura tiehouder, die zich met geld een hu welijk had verworven, „vakkundig" op en naderden zo stap voor stap tot het motief van de moord. Een vrien din van de ongelukkig getrouwde vrouw van de vermoorde, tevens een advocate, vereiste daarbij de sterkste uitbeelding. Kordaat werd deze rol op de planken gezet door mevrouw T. van Maaren. Zij had daarbij de hulp nodig van een arts, de vroegere ver loofde van de van moord verdachte procuratiehoudersvrouw en van de politie-inspecteur. De twee laatste figuren van dit drietal kwamen ver dienstelijk uit de verf in het spel van de heren A. van Gelderen en L. Mil- lenaar. Kortom, de toneelgroep heeft weder om bij de personeelsvereniging veel eer in gelegd met deze vertolking van Adri Klijssen's „Vraag niet waarom". Waardering, die aan het eind van de avond met een hartelijke ovatie werd vertolkt. f Advertentie I BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever ZUID-BEVELAND GOES Expositie „Vogelvrienden" In „De Opril" te Goes hebben „De Vogelvrienden" een onderlinge ten toonstelling gehouden. Kampioen van de tentoonstelling werd een vo gel van de heer H. J. v. d. Broek, 'n kruising tussen een Mozambique- sijs en een edelzanger, die 89 pun ten kreeg. Kampioen kanaries eigen kweek werd een vogel van M. Franc- ke. Tweede prijzen waren voor P. Saaman met 87 punten, J. J. Booke- laar met 88 punten en C. Langeweg met 87 punten en derde prijzen voor J. J. Sonke met 87 punten, M. Francke met 88 punten en J. J. Boo- kelaar met 87 punten. Een Zebravink van de heer v. d. Broek legde beslag op het kampioen schap tropische vogels. De tweede prijs in deze categorie ging naar J. J. Bookeiaar met 87 punten en de derde prijs naar A. van Strien met 86 punten. De heer v. d. Broek legde voorts beslag op het kampioenschap wildzang. Tweede werd M. Polder man met 87 punten. Kampioen krui sing wildzang-kanarie werd M. Pol derman. De tweede prijs was voor L. van Liere met 86 punten. In de open klas voor alle vogels won de valk parkiet van M. Weezepoel de eerste prijs. 's-HEER-ARENDSKERKE Openbare verkoping Op verzoek van de familie H. J. EversdijkGanseman te 's-Heer- Arendskerke werd door notaris Van Dissel te Goes publiek verkocht het woonhuis met boomgaard te 's-Heer- Arendskerke aan de Oude Rijksweg 103. Koper werd P. Eversdijk te 's-Heer-Arendskerke voor 13.400 het woonhuis met schuur, erf en tuin te 's-Heer-Arendskerke aan de Sta tionsstraat 22. Koper hiervan werd W. A. Smit te 's-Heer-Arendskerke voor 3950,het perceel bouw land te 's-Heer-Arendskerke aan de Kerkweg, groot 19.24 are. Koper hiervan werd W. A. Smit, voornoemd voor 1540, YERSEKE Badhuis In het badhuis aan de Bernhardstraat te Yerseke werden gedurende de maand ok tober in totaal 106(5 baden genomen en wel 682 door volwassenen en 384 door kinderen. O.- EN W.-SOUBURG Kindervoorstelling van Vlissingse bestuurdersbond Zaterdagmiddag werd voor de af delingen Souburg en Westkapelle van de Vlissingse bestuurdersbond een kindervoorstelling gegeven in „De Zwaan" te Souburg. Voor de kinderen was dit een onver getelijke middag, temeer daar hier voor was geëngageerd de bekende t.v.-medewerker Arrie van Oorschot. Met zijn goocheltrucs en zijn snel- tëkenen wist hij hen bijzonder te boeien. Toen de kinderen mochten meedoen aan het tekenen en gooche len en bovendien Adrie's sprekende pop zich ook met de jeugd onder hield, was het enthousiasme niet meer te stuiten. Daarna volgde een poppenkastvertoning. Verder wist Justus Jesayes met zijn accordeon de jeugd aan het zingen te krijgen. FEESTELIJKE KERKDIENST UITDRUKKELIJKER en met meer volume dan anders zullen aanstaande zondagmorgen kinderstemmen door de hoge gewelven van de St.-Jacobs- kerk in Vlissingen klinken. De oudste leerlingen van alle hervormde zon dagsscholen in de stad zullen dan, verzameld in een koor met een flinke bezetting, in zes liederen hun bijdrage leveren aan een feestelijke lof- en dankdienst: de herdenking van het honderdjarig bestaan van de vereniging „Gelijk aan het mosterdzaad". Het militair tehuis „De Meerpaal" aan het Bellamypark staat na afloop van de kerkdienst open voor ieder, die het be stuur van de jubilerende vereniging wil gelukwensen. Voor de kinderen is er een dag tevoren, zaterdag 12 november, feest in het Concertgebouw. begrijpelijke richt te gevei Veertig leid st) ers en achthonderd leerlingen De festiviteiten voor de leerlingetjes moeten in tweeën worden gesplitst Het Concertgebouw is namelijk te klein om alle kinderen in één keer te bevatten. En deze oplossing van het ,*feestprobleem" is typerend voor de groei van de zondagschoolvereni ging: een eeuw geleden waren huis kamers groot genoeg om de belang stellenden voor de kindersamenkom sten te herbergen. Deze kindersamenkomsten waren geschoeid op de leest van de let terkundige Abraham Capadose, die samen met Izaak da Costa het zondagssehoolwerk in Nederland heeft opgezet. In 1833 begon hij in zijn eigen woning op zondag aan kinderen op een "voor hen manier bijbelonder- jeven. Onmiddellijk vond dit evangelisatie werk overal navolging. In Vlissingen werd in 1860 met deze activiteiten gestart. De dames Terwoerd hebben zich in die tijd' vooral verdienstelijk fjmaakt. Op het Eiland en in de agje Dekenstraat kwamen de kin deren in lokalen bij elkaar. Dat ge beurde niet alleen op zondag, ook op vrije middagen hielden zij dc kinderen met deze speciale tak van ondenvijs bezig. Niet gering „Gun ook uw kind de zondagsschool", zo was de leus uit die dagen. Voor de particuliere initiatiefnemers geen geringe opgaaf. De oprichting van de Nederlandse zondagsschoolvereniging in 1866 was dan ook een uitkomst voor alle ijveraars op dit gebied. Maandelijks verscheen een blad, „Kind op Zondag", waarin de nodige vingerwijzingen en adviezen voor 't zondagsschoolwerk werden gegeven Zelfwerkzaamheid door de kinderen was een nieuw gezichtspunt, dat werd uitgewerkt in de zogenaamde En gelse Westhill-methode. De heer P. Belger introduceerde deze methode in Vlissingen bij een aantal groepen. De vereniging kreeg daardoor meer „spirit" en in de vergaderingen van de leider en leidsters wisselde het onderwijzend personeel waardevolle ervaringen uit. In de oorlogsjaren moest het werk worden stopgezet. Tenminste de ver eniging wera „officieel" opgeheven. Maar het kwam er in feite op neer, dat een al lang bestaande toestand in principe werd vastgelegd: het zon dagsschoolwerk behoort tot de voor bereidende catachese van de kerk. Sterk gedund Al was het dan niet zonder moei lijkheden cn stoornissen het werk kon toch voortgang vinden. Alleen was het leid(st)ersgetai sterk gedund. Van een groepje van drie personen nam elk onge veer negentig kinderen voor zijn „rekening". Een aantal, dat na de oorlog plotseling met sprongen omhoog ging. Veertig actieve zondagsschoolwerkers en -werksters scharen nu iedere zon dag ongeveer achthonderd kinderen rond de bijbel en brengen de kinde ren tot twaalf jaar in contact met de belangrijkste gebeurtenissen op het terrein van kerk en zending. Op initiatief van de Nederlandse Zon dagsschoolvereniging worden sinds 1951 de leerlingen nader bij het werk betrokken via de zogenaamde radio- luisterclubs van het IKOR. Hon derden groepjes kinderen, over het hele land verspreid, leven dan in huiskamers mee met wat de clubs in de ether behandelen. Een belangrijk onderdeel van de al jaren gebezigde „zelfwerkzaamheid" is het instuderen en zingen van lie deren, al of niet begeleid met orgel spel, blokfluit, triangel of tamboe rijn. Daarmee treden de jongens en meisjes bij de herdenking dan ook naar voren. Onder leiding van de heer N. Veldhuis zullen zij tijdens de speciale kerkdienst laten horen wat zij Uunneu.... ROTTERDAMSE VEEMARKT. Aanvoer in totaal 2192. Vette koeien en ossen 1287: varkens 905. Vette koeien le kw. 300—320, 2e kw. 260— 295. 3e kw. 240—260: varkens (lev. gew.) le kw- 174, 2e kw. 171, Sc kw. 167, alles in cents per kg. Vette koeien aanvoer ruimer, handel kalm. prijzen onveranderd, prima's bo ven notering; varkens (lev. gew.) aan voer groted, handel aanvankelijk goed, afloop kalm, prijzen hoger, extra vlees varkens boven notering, slachtzeugen 145 —153. KAPELLE Jonge Kerk vergaderde Onder voorzitterschap van ds. E. P. J. Jebbink kwam de Jonge Kerk te Kapelle in de consistorie van de Ned. herv. kerk in vergadering bijeen. De heer P. Snoep hield eerst een bijbel inleiding, die in discussiegroepen werd besproken. Hierna vertelde vi caris J. Bezemer iets over het leven op het hei-vormde seminarie voor aan staande predikanten te Driebergen. Ook hierover werden vragen gesteld. De volgende bijeenkomst van de Jon ge Kerk is bepaald op 22 november. Inzameling „Kinderzorg" werd succes De door de diaconie van de Neder lands hervormde gemeente te Ka pelle gehouden inzameling voor de stichting „Kinderzorg" te Middel burg, heeft ook dit jaar weer een mooi resultaat opgeleverd. De op brengst bedroeg 402 kisten fruit, 59 kisten aardappelen, 21 kisten groenten, een fiets, 50 pakken met speelgoed, schoeisel, kleding en le vensmiddelen. Er moesten niet min der dan twee vrachtwagens aan te pas komen om dit alles te ver voeren. Collecte De in de Nederlands hervormde kerk te Kapelle gehouden collecte voor de hervormde jeugdraad heeft opge bracht f 83,27. 's-GRAVENPOLDER Vaardigheidsproeven De vaardigheidsproeven van het K-N G.V. werden afgelegd door de leden van de gymnastiekvereniging D.A.W. in 's-Gravenpolder. Dames 3e kl. A: T. Barendse 42.8; J Dekker 42; C. de Jonge 42.4; C. Kop- mels 43,8 (medaille); E. Reijnoudt 42.4; A. van Schaik 41,8; J. C. Schijf 43.4; C. v. d. Velde 42.2; Q. v. d. Vrie 42.6. Heren 3e kl. A: W. G. Heijboer 49.2; C. Louwerse 48; Jan Schijf 50.6; J J. Schijf 51.4 (medaille). Meisjes A: B. Dekker 43; E. den Dek ker 41.8; E. Verrijzer 43 6; M. de Vroe 44.8 (wisselbeker en medaille). Jongens A: J. Dekker 49.2; J. Geeo- sen 50.4 (medaille); J. Minnaar 48.2; J. Nijsse 48.6; M- Louwerse 49.4. Voor de hoogst geslaagde van elke groep werd een medaille beschikbaar gesteld. De wisselbeker werd door M. de Vroe gewonnen. De jury bestond uit de heren Willeboei en Mijnsber- gen uit Goes. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 4-11: Stein- burg van Gent: Elbe, slbt. van Maassluis; Narwal van Dinteloord: Bastion van Ant werpen; 5-11: Frixos van Gdynia: Despo van Yxpila: Despatch van Poole; Avan- I ti van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 4-11: Ingeborg naar Hamburg: Riff naar Fredericia; 5-11: Elbe naar Azoren Esma B naar Londen; Avanti naar Ierland. Gepasseerd naar Antwerpen op 4-11: Ro se van Rotterdam; Meidoorn van Oporto; Fiducia II van Londen: 5-11: Vanda van zee: Globe van Great Yarmouth; Venus van Londen; Jan Brons van Amsterdam: Frans W van Londen; Themis van Ham burg. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 4-11: Alblasserdijk naar Rotterdam; Kertosono naar Londen: 5-11 Orestes naar Amsterdam: Batu naar Hamburg; Stern naar Cork. Burgerlijke stand MIDDELBURG- E. A. OebelesBelgraver, d.; J. Wattel Sinke, z.; C. de DoesKuijsman, d.; D. J. M. Bekersvan Driel. d.: S. J. van der MaasKasse, z.: L. Alewïjnsevan Flierenburg, z. Ondertrouwd: A. J- Calliber. 25 Jaar en M. E. Verhage, 22 jaar: l van der Horst, 22 jaar en Ph. M. van den Berg, 25 jaar; P. Sanderse, 33 Jaar en J. Verhage, 31 jaar: P. de Pooter. 39 jaar en H. C. Geu ze, 37 Jaar: C. J. Staelens, 57 jaar en A. M. Th. Oostermeijer, 51 jaar: A. de Bruijn. 50 jaar en C. P. M- de Wilde, 43 jaar: D. C. Berwald, 22 Jaar en M. Min naar, 19 jaar. Getrouwd: J. Horbeek. 23 jaar en A. Por tier. 31 jaar: L. W. Gillissen, 25 jaar en M. C. Versprille, 22 jaar; C. P. Jager. 26 jaar en P. F. van Steenhuësen, 20 jaar; P. de Roos. 23 jaar en L. C. Cijvat, 21 jaar: J- Roose, 53 jaar en M. H. Pihl, 51 jaar; G. Haanskorf. 19 jaar en L. L. de Kubber, 19 jaar: J. Neufeglise, 22 jaar en M. Labruijere, 20 jaar: N. Baljeu. 24 jaar en C. P. Naerebout, 24 jaar. Overleden: C. de Voogd, 76 jaar, e. van J. Dekker: A. M. E. Verhoeff, 89 Jaar, wed. van C. Verdaasdonk; E. Mos, 67 jnar, wedn. van H- Efdé; J. P. Tisserand, 85 jaar, wed. N. Schoolmeester. NIEUW- EN SINT-.TOOSLAND Bevallen A. Dieleman-Goverse z. Ondertrouwd M. Lindbout 25 j. en J. A. Wisse 20 j. Overleden A. J. P. Boekhout 34 j. ARNEMULDEN. Bevallen: N. van Belzen--de Noofjer, z.; M. de Nooijer—Marijs, z., J. K. van Bel- zen—Grootjans, z.; J. Cappon—Malgo, d.; J. Marteijn—van Dalen, z.; c. Poppè— van Belzen, z. Getrouwd: C. M. Faasse, 24 jaar en W. Marijs, 18 jaar; J P Mesn. 22 jaar en M. A. Steketee, 22 Jaar; R, Schroevers, 23 jaar en M- Meerman. 20 Jaar: J. Boone, 22 jaar en D. Dekker, 23 jaar. VLASMARKT ROTTERDAM. 7 november. Waterrootvias: lage soorten van f 1.45—1.70, middensoorten van f 1.75 -2.00, best vlas van t 2.10-2-55 Dauvj- rootvlas van f 1.351-90 Breek vlas van f 0.90—1.45. Gezwingelde lokken van f 0-55*-0.90. Het aanbod van waterroot vias bleet op behoorlijk peil gedurende de afgelopen week- De meeste partijen waren van middenkwaliteiten en lagere merken, voor alle soorten blijft de vraag voldoende om de produktie wekelijks op te nemen, de prijzen bleven vrijwel on veranderd tot iets hoger voor de goede middensoorten. Slechts enkele partijen van betere kwaliteit werden aangebo den. waarvoor een goede vraag bestond. Dauwrootvlas wordt onveranderd aan geboden, de vraag blijft de produktie volgen, notering als vorige week. De produktie van breekvlas blijft klein, alle aangeboden partijen worden vrij vlot verhandeld tegen onveranderde prij zen Gezwingelde lokken onveranderd de gro tere produktie wordt wekelijks ver kocht. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM- Klei aardappelen 35 mm opwaarts. Eigen heimers 12.59—15,00. Bintje 8.00—9.00. Voeraardappelen 1.002.75 Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. GRAAKBEURS ROTTERDAM. Officieuze noteringen per 100 kg. Con- sumptietarwe, basis 17 pet. vocht, met geringe schotpercentage volgens monster tot f 31.35 franco Rotterdam; schottarwe, mits gedroogd f 10.00—20 50; zeer weinig kooplust. Voedergranen: maalgerst, vol gens monster f 20.00—23.25; kippegerst, volgens monster f 24.0025.50: haver, on gepunte. volgens monster, f 18.00—22.50- Peulvruchten, franco Rotterdam: groene erwten, op tnonsier f 28 0030.00: prima kwaliteiten tot f 36.00: schokkers, op monster, f 28.00—31.00, prima kwaliteiten tot f 36.00; bruine bonen, boerenschoon op monster, goed droog tot f 70.00. VEILING V.V.Z.B. GOES 7 november. Groentenper stuk Bloem kool A II 39—53, B I 25, II 26—32, afw. 20—34. Kropsla II 8—9, C I 3—1. Knolsel derij 7—10. Per kg Tomaten B 26. Sprui ten A n 36—42, B II 15, afwijkend 15—33. Prei n 24—32. Witlof A II 70—85, B II 5768, afwijkend 53. Groene savooiekool 1 9—13, H 15—17. Rode kool I 4—5. Boe renkool 1820. Uien 35. Andijvie I 21— 28, II 16—17. Peen 3—4. Knolselderij 12- Black Alicante I 157160. VEILING KAPELLE 7 november. Jonathan 1 80-85 27, 1 75-80 32, 1 70-75 34, 1 65-70 30, 1 60-65 23, 2 80-85 26, 2 75-80 25—28, 2 70-75 26.80—29,10, 2 65- 70 23,80—25,20, 2 60-65 20.05—21.60, 2 D 8»/2, 3 grof 14.20—15,90—21 3 fijn 5. min der kl. 2 60-65 12. Goudrenet 1 85-95 30- 31, 1 75-85 27,40—28.40, I 65-75 17,90—18.20, 2 85-95 23, 2 75-85 24. 2 65-75 14—15, 2 D 9'/2, 3 grof 14—16, 3 fijn 9. geel I 85-95 35, 1 75-85 33. Cox Orange Pippin 2 75-80 63, 2 70-75 64, 2 65-70 56. 2 60-65 37—41, 2 55-60 35. Sterappel 2 65-75 26. 2 55-65 11, 2 D 5, 3 fijn 8. Glorie van Holland 1 65-75 24. 1 75-85 28. 2 D 14. 3 grof 17 Golden Delicious 1 80-85 51—53, 1 75-80 5154, 1 70-75 46. 1 65-70 40, 2 35-90 44. 2 80-85 4449, 2 75-80 43—45. 2 70-75 41— 43, 2 65-70 40—41, 9 60-65 33—39, 3 grof 24—35, 3 fijn 13—1.6. Lomb. Calville 2 60- 70 17, 2 70-30 22, 3 grof 14 3 fijn 5. Zwijn- drechtse Wijnpeer 1 60-70 29—30, 1 55-60 24, 2 60-70 20, 2 55-60 13. 2 50-55 13. 2 D 13, 3 grof 1619' Comtes;-- de Paris 1 65- 75 27—29, 1 55-65 13. 2 65-75 23. 2 55-65 18, 2 D 6, 3 grof 16, 3 fijn doordraai. Saint Remy 1 85-95 12, 1 75-35 14, 1 65-75 13, 2 75-85 13, 2 65-75 12. 2 D 11, 3 grof 10, 3 fijn 6. Gieser Wildeman 1 60-70 28—33, 1 50-60 22—26, 2 60-70 25—26, 2 50-60 17— 20, 2 D 10—11, 3 grof 15—17, 3 fijn 7—10 Kleipeer 1 50-60 10, 2 55-60 12, 2 50-55 9, 2 D 6, 3 grof 10. 3 fijn 6. Pondspeer 2 75- 85 11. 2 65-75 13, 3 grof 10 Kroet- en val- appelen 35. Verpakt fruitGolden Delicious 1 75-80 62. 1 80-85 61. Groenten: Andijvie 13—25. Kropsla 3jy Rode kool 5. Gele kool 5 Prei 21. Kroten iVt—9. Spruitkool 2145. VEILING BERGEN OP ZOOM 7 november. Andijvie 14—41. Bloemkool 1070. Bospeen 1721. Waspeen 1023. Prei 1023. Sla 35. Rode kool 410. Witte kool 46. Savooiekool 717. To maten 20—88. Spruiten 15—99. Witlof 37— 90. Boerenkool 4—6. Kroten 49. Jonathan 8—29. Golden Delicious 27—43 Cox Orange Pippin 23—66 Goudrenet 15 —29. Glorie van Holland 23—33. Zoete Ermgaard 8—31. Saint Remy 10—13. Comtesse de Paris 6 18. Gieser Wildeman 2532. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 7 november. Fruit Jonathan 60-65 14— 21. 65-70 19—20, 65-75 16-23. 70-75 2-* 75 op 30, 70-30 31. UI grof 18-19, Hl fijn 3—4, H D 3. Cox Orange Pippin IH fijn 32—3S, m grof 44—53. Goudrenet 65-75 13—i9. 75-S5 21. UI grof 13—21. Ill fijn 1116- Golden Delicious 70 op 3910, 60- 70 36, III grof 2836. Laxton Superbe 85 op 24. 75-35 26—28. 65-75 23—26. II D 16. Ill grof 29. IU fijn 3—>8. Saint Renvv' 70-75 14. 75-80 14. 75-85 80-85 15. 85 op 14. III grof 13—14, III fijn 11-13 Gieser Wildeman 50-60 30. 60-70 36, UI fijn 9—17. UI grof 13—24. Zwijndrechtse Wijnpeer 50-60 26. 60-70 26. Appelen, val en kroet 3—21. Peren, val en kroet 8—10. Toma ten A 39—58. B 50. C 22—37. Black Ali cante 1.651,67. GroentenBloemkool 4 stuks per kist 3C —58. idem 6 stuks per kist 1447, idem 8 stuks per bist 10—29, Idem 10 stuks per kist 10; Natuursla 3—11 Glassla 4—15. Andijivie 1233., Kassnijbonen 76—151 Boskroten 2—13. Wijnpeen 3—8. Waspeen 26—39. Bospeen 26—28. Savooiekool 7—11. Rode kool 4-9- Witte kool 4. Boerenkool 6—16. Prei 14—26. Spruiten, geschoond 31 —85, idem ongeschoond 17—55. Witlof 52 S8. Uien 210. Veldsla, glas 1,75. VISMIJN VEERE 2897 kg exportgarnalen 2,59—3,47. 179 kg schar 6978. 487 kg bot 17—38. 723 kg wijting 16—25. 44 kg tong 1,68—3,36. 20 kg rog 32—37. 21 kg kabeljauw 29-30. 2 kg tarbot 82. 2 bg wulk 43. 5 kg ongesor teerde tls 87.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7