Werkloosheid liep in Zeeland verder terug Zeeuwse Almanak S0UBURGSE BOEREmEmAM MAAKTE DRIE MILJOEN VOL Olijfje U KUNT TOGAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 8 NOVEMBER ,1.900 VOOR 'T EERST IN OKTOBER Mede ten gevolge van de achterstand in de aardappelen- en in de suikcr- bietenoogst, waardoor de normale seizoenstijging in de werkloosheid van van de landarbeiders achterwege bleef, heeft zich voor het eerst in een lange reeks van jaren in oktober een daling in de geregistreerde arbeids reserve van mannen in Zeeland voorgedaan. Bedroeg deze arbeidsreserve in oktober van het vorige jaar 2076, in de afgelopen maand september stonden „slechts" 959 werklozen ingeschreven, waarna dit aantal in okto ber verder terugliep tot 928. Dit bleek op de maandelijkse persbijeenkomst in het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland te Middel burg, waar de werkloosheidscijfers werden toegelicht. Maar situatie niet verbeterd Hierbij bleek, dat naar verwachting ook in november de geregistreerde arbeidsreserve van mannen lager zal liggen dan in verhouding tot voor- faande jaren. In de loop van decem- er tot na nieuwjaar wordt echter op een aanzienlijke stijging van het aantal werklozen, zelfs van twee a drieduizend, gerekend. Het voor oktober zeer lage aantal geregistreerde werklozen van 928 houdt dan ook niet in, dat de situa tie enigermate verbeterd zou zijn. Landelijk nam de arbeidsreserve in de maand oktober slechts met 750 toe tot 27.847. Deze stijging is uit sluitend het gevolg van de vermin dering der seizoenwerkzaamheden en liad vooral plaats onder bouwvak arbeiders, hotelpersoneel en losse ar beiders. De toename werd echter enigszins gedrukt door de situatie in de landbouw. Alleen in de provincies Drente en Zeeland liep de werkloosheid een wei nig terug. Hiertegenover staat ech ter, dat Zeeland met 16 werklozen per 1000 mannelijke loontrekkenden nog ver boven het landelijk gemid- délde van 11 ligt. Met deze 16 per 1000 staat Zeeland nog steeds ste vig op de vierde plaats, achter Dren te met 41, Friesland met 26 en Gro ningen met 24 werklozen per 1000. Aanvullende werken Van de geregistreerde arbeidsreserve van 928 in Zeeland waren 906 geheel werkloos en 22 werkzaam op aan vullende werken. Vooral dit laatste is ia schrille tegenstelling tot het afgelopen jaar, toen 460 personen bij aanvullende werken betrokken wa ren. In pro mllles uitgedrukt waren Mid delburg met 25, Vlissingen met. 20, Hulst met 19 en Zierlkzee met 18 boven het Zeeuwse gemiddelde van 16. Ver hieronder bleef Kruiningen met 3. Verdeeld over de verschillende be- drijfsklassen en beroepsgroepen blijkt, dat zich bij de bouwnijverheid (101); de metaalnijverheid (35); textielnijverheid (9) en bij het ho telpersoneel (60) een kleine stijging lieeft voorgedaan ten opzichte van de maand september. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten ten opzichte van september in okto ber is iets afgenomen, namelijk van 1206 tot 1089. Maar in ver gelijking tot oktober 1959 is deze vraag nog driemaal zo groot. Het merendeel van de vraag naar mannelijke arbeidskrachten kwam uit de landbouw, die met 433 ruim 40 pet. van het totaal uitmaakt. Verdeeld over de verschillende ra yons was de geregistreerde vraag gelijkmatig verdeeld. In afwijking van de landelijke cijfers onderging het aanbod van vrouwen in Zeeland in de afgelopen maand een kleine stijging, namelijk van 120 in sep tember naar 127 in oktober. Voorts werd nog meegedeeld, dat voor de nieuwe vestiging van de Hema in Goes, die binnenkort voor het publiek geopend zal worden, reeds de behoefte aan winkelperso neel gedekt is, hetgeen bij het ar beidsbureau verwonderlijk werd ge noemd, omdat in betrekkelijk korte tijd 58 meisjes zich hadden aange meld. Regen doet schade aan uienteelt Het zit (lit jaar de Nederlandse uien- telers wel tegen. De aanhoudende, dikwijls zware regenval heeft niet alleen zeer vertragend gewerkt op de oogst maar bovendien is de kwali teit van de uieii er nadelig door be ïnvloed. Op het ogenblik liggen er overal in de Nederlandse uiencentra nog uien op het land en men kan weinig hoop hebben dat hiervan nog wat terecht komt. Het percentage is weliswaar niet groot mèar de telers die hët aan gaat hebben toch een strop. De uien die de laatste tijd zijn bij eengebracht in ren en bewaarplaats hebben ook sterk geleden van het natte weer want het percentage rotte produkten is sterk toegenomen. Schimmel komt neel veel voor en ook het beruchte koprot doet zich gelden. Er zijn streken waar 30 tot 40 pet. van de uien moet worden gesorteerd op exportgeschiktheid. De export verloopt op het ogenblik niet vlot. In de laatste week van ok tober liep de totale export terug tot 3622 ton. In de daaraanvoorafgaande weken werd steeds tussen 4J/2 en 5 miljoen kg per week geëxporteerd. De prijs is de laatste tijd ook weer teruggelopen. Voor de exportgeschik- te middelkwaliteit wordt thans tus sen 6y2 of 7y2 eent per kg betaald. Examens Voor het vakexamen detailhandel in grammofoonplaten slaagde.te Rotter dam mevrouw A. van Sorgen-Broer te IJzendijke. INLEGSTER FEESTELIJK ONTHAALD Aquarel aangeboden bij storting Gewoon met het spaarbankboekje in haar tas, terwijl zij totaal onwe tend was van wat haar „boven het hoofd hing", is mevrouw E. C. Ufkesvan der Peijl uit de Haaksbergenstraat in Souburg in de spaarbank van de Coöperatie ve Boerenleenbank „Oost en West- Souburg" als een gevierde gast N.C.B.-district Zeeland in Ovezande bijeen Het N.C.B. district Zeeland liicld za terdag zijn jaarvergadering in zaal Gessel te Ovezande. Deze huishoude- .lijke bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter, de heer Vercaute- ren. Ook het hoofdbestuurslid, de heer Merks, was aanwezig. Na afhan deling van de huishoudelijke zaken kwam onder meer nog de mogelijk heid ter sprake om deze winter een excursie te houden. De afdeling Ove zande zal de meningen van de Zeeuwse verenigingen over dit onder werp vragen. VAN TOT IN AFWACHTING. Nu men overal weer in afwachting is van de komst van St.-Nicolaas, wordt er ernstig georganiseerd en verga derd en sïnterklaasplannen krijgen meer en meer gestalte. Ook in Sluis zijn de eerste stappen voor het feest van de goedheilig man weer onder nomen. Het plaatselijk St.-Nicolaas- comité heeft onder leiding van de heer C. Brkkens de mogelijke acties besproken tijdens een vergadering in hotel Sanders-de Paauw. De heer P. de Wispelaere gaf een overzicht van de financiële consequenties, die de vorig jaar gehouden acties met zich mee hadden gebracht en men besloot om weer, door een lijstinza- meling, een beroep op de inwoners van Sluis te doen. Een aantal dames zal de verzorging van de kinderge schenken op zich nemen. De school kinderen zullen het feest gezamen lijk in het parochiehuis vieren. BIETEN. In Bruinisse heeft de bietenactie nog steeds een bevredigend ver loop. Tot nu toe is het mogelijk gebleken om de schepen, die in de haven afmeerden vrijwel on middellijk te laden. Maar ook in Bruinisse doet de dreiging van de aanhoudende regenval zien voelen. De aanvoer van het land is al niet meer wat die geweest Is, daar bij de grotere bedrijven reeds een achterstand in de leve- MACHTEN In het goede Aardenburg zijn on langs mysterieuze machten aan het werk geweest, zo meldt men ons uit die gemeente. Tijdens een in de raadsvergadering gehouden debat ober een vergoeding voor het toren uurwerk in Eede werd men het. er tenslotte over eens, dat men in Eede recht had op een hogere vergoeding en dat de aloude St. Baaf in Aarden- burg het moest blijven doen met hetzelfde, al eerder voor dit toren uurwerk uitgetrokken bedrag. De St. Baaf protesteerde hoogst per soonlijk.' Want precies op het ogenblik dat dit besluit werd genomen, begon het prachtig verlichte uurwerk..... ach teruit te lopen! De vroede vaderen toonden evenwel geen angst; zij bleven manmoedig bij hun besluit. Alle mysterieuze machten ten spijt ring bestaat. De tot dusver gele verde bieten zijn voor een groot deel afkomstig van de kleinere bedrijven. OVERLAST. Ook uit andere delen van de pro vincie bereiken ons voortdurend be richten van moeilijkheden bij het binnenhalen van de bietenoogst ten gevolge van de verontrustende regen val. Onder Hontenisse moesten di verse landbouwers hun werkzaamhe den op de bietenvelden staken. Enke len konden nog min of meer doorwer ken met behulp van sleden, daar de wagens in de drassige bodem weg- zakken. De bietenaanvoer in de ha ven van Walsoorden is echter reeds sterk teruggelopen. COLLECTE. Al zal het overgrote deel van de bouwkosten van de nieuwe gere formeerde kerk te Bruinisse uit rampenfondsgelden worden be taald, een aanzienlijk bedrag moest toch Ook door de gemeente worden opgebracht. Daartoe werd onder de nog geen 200 zielen tel lende kerkgemeente een collecte gehouden die maar even f 7207 heeft opgebracht LATE GAST. Een inwoner van Vrouwenpolder heeft er op de Brummelhof nog een late gast waargenomen. Het betrof een eenzame zwaluw, die men In deze tijd van liet jaar niet alleen laat, maar ook wel vrij zeldzaam mag noemen. Wellicht is de zwaluw in de war geraakt toen het maar steeds geen zomer wilde worden. FEEST. Tenslotte maken we nog even melding van een feestelijk gebeu ren, dat zich zaterdag te Terhole (Hontenisse) zal afspelen. Het gaat hier om het echtpaar Frey- zer-Annaart, waarvoor het alweer 50 jaar geleden is dat het huwe lijk werd gesloten. Een buurtco- mité is inmiddels aan het werk getogen om de krasse oudjes een onvergetelijke gouden feestdag te bezorgen. binnengehaald. Met de inleg op haar „boekje" maakte zij name lijk de drie miljoen golden vol! Een mijlpaal voor de bank in de Kanaalstraat. Daarom wilde het bestuur de inleg- ster, die de spaarbank over dit punt heen hielp niet met een dood gewone aantekening in haar boek je naar huis terugsturen: toen men het moment van de zes nul len voor de 3e keer zag naderen besloot het bestuur de bewuste klant met een mooie aquarel te bedenken. En zo gebeurde het maandagmiddag. Bestuur, kassier en personeel wa ren verzameld in een van de loka len van het bankgebouw en in een genoeglijk samenzijn werd het bereiken van liet bedrag gevierd. De voorzitter van het bestuur, de heer Jac. Besuijen, richtte zich met een hartelijke toespraak tot de gelukkige inlegster en vertelde baar en haar man, dat nog maar twee jaar geleden de twee miljoen was volgemaakt. Dit betekent, dat in deze periode dus het tegoed van de spaarders met 50% is toegenomen. Het aantal spaarders is nu 1500 en het gemid delde tegoed per boekje beloopt ongeveer 2.000. „Onze spaar bankboom wordt dus hoe langer hoe dikker", aldus de heer Be suijen, die zijn erkentelijkheid uit sprak over het feit, dat ook me vrouw Ufkes daar het hare toer had bijgedragen. Even probeerde de heer Besuijen nog een voorstelling te geven van het bedrag in klinkende munt op tafel; maar hij kwam bij een eenvoudi ge becijfering al gauw tot de ont dekking, dat een denkbeeld als dit niet opging. De kassier, de heer P. Jongepier, die tenslotte de gelukkige inlegster had aangewezen, had ook nog en kele woorden voor mevrouw Uf kes en over de spaarbank, die hij in de vorm van een rijmpje opdis te. Successen in de strijd tegen de botersmokkel In het afgelopen weekend had de Bel gische douane in samenwerking met' de rijkswacht, weer enkele fraaie suc cessen in de strijd tegen de smokkel. De „Vliegende Brigade" uit Lokeren wist nabij Melsele een personenauto met 900 kg boter in beslag te nemen. De bestuurder kon ontkomen. Enkele uren later achterhaalden dezelfde ambtenaren bij Kalloo een bestelwa gen geladen met 1000 kg boter,. De bestuurder, D. V. uit Graauw, werd gearresteerd. Nabij Stroobrugge werd een personenauto met 600 kg en bij St. Gillis eveneens een personenauto met 600 kg gesmokkelde boter in be slag genomen. In beide laatste geval len- ontkwamen de smokkelaars. }A\WVVVWA\AA\VWAW Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. Advertentie) PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds t.opnaangeVonde.mefk, Voor kill.e., dagen, voor Verwafminp van nevenyèrtrek- ken en aapyollende yerwarmina.bij strenge kou. Modeliëiisfefïe van stij|vpl-M0DERN;tot "tijdloos"-KLASSIEK. voor f 46.500. Verharden van straten in Bergen op Zoom aanbesteed In het kantoor van de directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom werd aanbesteed het aanbren gen van verhardingen in verschei dene straten in het uitbreidingsplan Zeekant te Bergen op Zoom. De ra ming ervan bedroeg f 43.500. Er waren slechts drie inschrijvingen, nl. van aannemersbedrijf Adr. Klip- pel Stavenisse voor f 45.875; fa. W. van Vossen en Zn. St. Annalarid voor f 47.200 en van de N.V. Aug. van Dijck—Petit Bergen op Zoom (Advertentie) Toen mevrouw E. C. Ufkes-vun der Peyl maandagmiddag de spaarbank van de Coöperatieve Boerenleenbank binnenstapte om een bedrag op haar boekje te storten, werd zij feestelijk onthaald. Omdat zij de f 8 miljoen aan spaargelden volmaakte overhan digde de voorzitter van het bestuur, de heer J. Besuijen (links) haar een aquarel. In het midden de heer Uf kes, die ook deelde in de feest vreugde. (Foto P.Z.C.). Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. Sint-Nicolaasveiling in Krabbendijke op 24 nov. Teneinde de handel tijdens de Sint- Nicolaasdagen te voorzien van vol doende kwaliteitsfruit hebben diver se Nederlandse fruitveilingen weer het initiatief genomen om in de laat ste week van november een speciale Sint-Nicolaasf ruit veiling te houden. De eerste van deze veilingen is op 23 november bij de fruitveiling in Arnhem. Op 24 novembei volgt de veiling K.E.O., in Krabbendijke en op maandag 28 november om 10 's morgens de V.V. „O. B." in Eist. Voor de kwekers die fruit aanvoeren voor deze gelegenheid zijn verschil lende 'prijzen beschikbaar gesteld; o.m. een medaille van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. „Eenzaam avontuur" in Koewachtse kerk Twee ondernemende brand- weerlieden hebben dezer dagen in de parochiekerk van het rus- s tieké grensplaatsje Koewacht H een eenzaam avontuur beleefd, s Even voor de diénst in deze s kerk begon, zagen de beide vrij- willige brandweerlieden, dat j| H een vlag, die boven uit de toren stak, door felle rukwinden §f dreigde stuk te scheuren. Geen brand dus, maar wel uitslaand gevaar... Ze beklommen snel de trappen en borgen de vlag, in geoefende samenwerking. Te- H vreden over hun tegenwoordig- heid van geest daalden ze ver- volgens rustig de trappen af. n Maar ver kwamen de vrijwilli- m gers niet, want al dalend moes- §f ten zij ook enkele deuren pas- seren en die nu bleken herme- tisch gesloten. Maar, geen nood. De Koewachtse brandweer heeft voor hetere vuren gestaan en met veel overleg en nog H meer moeite kregen zij de eer- 3 ste deur inderdaad open. He- laas, de over-actieve koster had 3 de tweede deur zo uitstekend m vergrendeld, dat zelfs de brand- 3 weer machteloos stond. Op dat n moment hooiden zij, dat de mis- sen waren begonnen. Deemoe- .3 3 dig bogen zij het hoofd... Na de 1 H dienst trachtten zij met klop- 3 3 signalen, harde schreeuwen en zelfs zangduetten de aandacht 3 H te trekken. Tévergeefs. Toen 3 bleef er nog één redmiddel 3 H over: de klokken lulden. Dat 3 hielp: een opgeschrikte koster 3 - rende verontwaardigd naderbij 3 om de indringers de les te le- zen. Het heeft de „indringers" 3 na hun verlossing dan ook nog heel wat tijd gekost de koster 3 van hun onschuld te overtui- gen liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii KUNST Harasiewics speelde Chopin CONCERT- EN GEHOORZAAL Op 8 september 1831 noteerde Cho pin hij had kort tevoren verno men dat de Russen Warschau hadden bezet in zijn dagboek: „Doe de aarde beven en laat zij de mensen van deze eeuw verzwelgen". Dat is de schreeuw van een machteloze, het is de kreet van een méns in nood, verteerd door de angst om wat daar ;inds in Polen gebeurde. „Doe de aar de beven": nog grijpt ons deze de monische vervloeking aan bij het luisteren naar de Etude opus 10 num mer 12 en het eerste Scherzo in br klein. Want in deze composities heeft Chopin zijn diepste gevoelens uit die dagen in muziek gestalte gegeven: zij vormen een aangrijpend monu ment, aangrijpend als Zadkine's „Ge schonden stad", de annen afwerend en tegelijkertijd als een oudtestamen tische profeet vervloekend ten hemel geheven. Adam Harasiewics 28 jaar en Pools pianist had zich gisteren tot taak gesteld deze heroisch-vertwijfel- de Chopin het publiek zichtbaar te maken. Het leek er op, alsof hij zijn programma daarop geheel had inge steld: behalve de „revolutie-etude" en het eerste Scherzo speelde hij na melijk ook het vierde; met deze drie werken waren de hoofdlijnen van zijn concert aangegeven. Twee Scherzi op één programma, voorwaar geen ge ringe opgave! Een Nederlands musi coloog heeft eens het verschil uiteen gezet tussen de Scherzi van Beetho ven en die van Chopinzij hebben bij de laatste een passief karakter, als of de componist zich gevangen weet in de 'onbarmhartige greep van sinis tere machten; Beethoven daarente gen is in het scherzo de actieve, die een superieur spel met deze machten speelt. Adam Harasiewics stond nu gisteravond voor dé geweldige taak de titanenworsteling van zijn grote landgenoot uit de vorige eeuw op nieuw te strijden. Welnu, hij heeft deze opgave op een grootse wijze volbracht. Zijn Chopin-vertolking was adembenemend! Een concertbezoeker zei ons na af loop: „De romantische Chopin leeft gelukkig nog". Wij moeten eerlijk bekennen geen moment aan de ro mantiek te zijn herinnerd, althans niet aan de vaak misbruikte vorm van zwijmelend sentiment. Bij het luisteren naar dit spel hebben we een naar ons gevoel volmaakte con cert-ervaring gehad, namelijk we hebben de pianist vergeten. Voor. ons was er alleen Chopin, een strijdbare, mannelijke Chopin, die niets te ma ken had met de al dan niet wufte sfeer van Parijse salons, niets met overdreven sentimentaliteit. En pas op het moment, dat het applaus los barstte dit woord was gisteravond wel op zijn plaats realiseerden we ons, dat het Adam I-ïarasiewics was, die op het podium als een volmaakt medium fungeerde. Hem dient de grootst-mogelijke lof te worden gebracht voor zijn grandio ze spel. Zijn fenomenale techniek staat in dienst van een bewonderens waardige muzikale geest, een geest die bij voortduring waak- en werk zaam is. Niet alleen in de drie hier reeds genoemde werken, ook in de andere onderdelen van het program ma. Daarvan willen wij nog noemen de Mazurka in cis, de Nocturne in B en de wel uitermate magnifiek ge speelde wals in As. Het publiek was gisteravond opgekomen in een ver wonderlijk groot aantal: zelfs het po dium was bezet; ja, ja, Chopin ver mag veelOvationeel applaus met toegiften aan het slot, zo moet nog worden vermeld. Tenslotte dient te worden gememoreerd, dat het con cert zoals gebruikelijk georganiseerd was door de Z.V.U. de K. „Die Jahreszeiten" in Bergen op Zoom Op dinsdag 15 november zal de Chris telijke Oratorium Vereniging in Bergen op Zoom in de Ned. hervorm de kerk haar jaarlijkse uitvoering geven. Ditmaal zal worden uitge voerd „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn. Medewerking wordt ver leend door Maria Suchel, sopraan, Bert van 't Hoff, tenor; Peter de Vos, bas en Tyn van Eyk, klavecim bel De begeleiding verzorgt het Bfa- batsch Orkest onder leiding van Wirri ter Burg. VANDAAG Middelburg - Electro: Slachtoffers van het trottoir, 19.30 uur, IS jaar; City: Gezelschap Radiostaü-eomedie voor personeelsver. P.Z.JS.M20 uur;, Ned. Koffiehuis; lezing voor plaatselijke Raad Zeeland van' da Nat. Vrouwen raad, 14.30. uur: kunsthandel Van Ben them en Jutting: tentoonstelling Haagse School, 9—16 uur. Vlissingen Luxor: Ontsnapt uit Chiku- Shan, 20 uur; Alhambra: De wraak van Frankenstein, 20 uur, 18 jaar; Concertgebouw: Vrouwendag P.v.d.A., afd. Vlissingen, 20 our: Britannia; jeugdvoorstellingen door „Arena" voor Z.V.U., 10 en 14 uur. Goes Grand; Grenspjraten, 20 uur, 14 jaar; Zaal Juliana ..Doe-het zelf", tentoonstelling. 14—17 en 19--22 uur. Prins van Oranje: vergadering Ver eniging tot Bevordering Bijenteelt in Nederland afdeling Noord- en. Zuid- Beveland, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2