PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Loemoemba onderschrijft rapport van Dag Hammarskjöld Herdenking van de Russische revolutie Wateroverlast teistert woningen in de buurtschap „Zandstraat" BILT BELGIË IS DANKBAAR VOOR DE STEUN VAN VERENIGDE STATEN FRIESE BETOGING TEGEN DE VLIEGBASIS LEEUWARDEN 203e jaargang - no. 263 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van de Velde en P, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4—, Ing. mededelingen driemaat tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.2.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Fel protest van Kasavoeboe verwacht Vrouw werd drie maal overreden De 68-jarige mevrouw Chr. M. Lo- dewijks uit Amersfoort is zaterdag avond bij Soesterberg op de rijks weg Amersfoort-Utrecht drie maal overreden. Zij werd vermoedelijk al door de eerste auto overreden. Mevrouw Lodewijks stak de drukke weg over. Het zicht was zo slecht, dat de automobilist D. W. van V. uit Zaltbommel niet meer op tijd kon remmen om een botsing te vermij den. Twee vlak achter hem rijdende auto's kwamen eveneens pas tot stil stand, nadat zij over het slachtoffer heen waren gereden. Wateroverlast in de Zandstraat hij Sas van Gent. Al sinds septem- zijn land „zeer is ingenomen" met het feit, dat het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken de be schuldigingen heeft afgewezen als zouden de Belgeh die naar Kongo te rugkeren trachten het huidige mili taire regime in Kongo te beïnvloeden. Een zwaar bewaakte Loemoemba lieeft gisteren in Leopoldstad een verklaring afgelegd, waarin hij zich geheel akkoord ver klaard met liet rapport van Dag Hammarskjöld. Kolonel Moboe- toe versterkte gisteren de bewaking bij Loemoemba's huis, na dat geruchten de ronde deden over plannen van Loemoemba om naar New York te gaan. Minister Wigny is gisteren in New York gearriveerd. Het debat over de kwestie Kongo in de algemene vergadering van de Verenigde Naties werd echter uitgesteld om de komst af te wachten van president Kasavoeboe van Kongo. Deze arriveerde maandagochtend vroeg op liet vliegveld van Pa rijs. Hij zei vol vertrouwen te zijn dat Katanga verbonden zal blijven met Kongo. Kasavoeboe deelde mee dat liij voornemens is zich uit te spre ken tegen liet sturen naar Kon go van een verzoeningscommis sie. Hij ziet daarin een ingrijpen in de binnenlandse aangelegen beden van zijn land. Volgens minister Bomboko was het noodzakelijk dat de president de al gemene vergadering zou toespreken. Kasavoeboe moest volgens hem in de gelegenheid worden gesteld antwoord te geven op de „ongerechtvaardigde beschuldigingen" van de zijde van de hoge vertegenwoordiger van de V.N. in Kongo, de Indiër Rajeshwar Dayal. Bomboko herhaalde Kasavoeboe's eerder uitgesproken protest tegen de aankomst in Leopoldstad van strijd krachten van de VLO'. Hij zei dat de volkerenorganisatie zware tanks in de Kongolese hoofdstad had gesta tioneerd. „Din hebben ze niet nodig om de orde te verzekeren", aldus de minister. Bomboko zei dat hij naar New York ging als voorzitter van kolo nel Moboetoe's raad van commis sarissen en niet als minister van buitenlandse zaken in de regering- Ileo. De Belgische minister van buiten landse zaken Pierre Wigny heeft maandag te New York verklaard, dat Belangrijk „Deze verklaring van bet Ameri kaanse ministerie van buitenland se zaken is zeer belangrijk en daar de Belgische regering en bet Belgische volk in het openbaar is aangevallen, is iedereen in België er zeer mee ingenomen openlijke goedkeuring voor onze positie, on ze openhartigheid en onze trouw te krijgen", aldus Wigny. In de verklaring die Loemoemba af legde, merkte deze o.m. op: „Ons enige politieke programma is altijd geweest: Kongo voor de Kongolezen, het beheer over Kongo door de Kon golezen, geholpen door technici die bereid zijn het land te dienen, wat hun nationaliteit ook moge zijn". Kapitein Roberts Intussen heeft de V.N. twee burgers vrijgelaten die negen dagen geleden gevangen zijn genomen en die ervan verdacht werden de Baloeba in het gebied van Mwene Ditu in Zuid-Ka- sai van wapens voorzien te hebben. „Kapitein" John Robert wordt nog vastgehouden. Zijn lot zal afhangen van het rapport dat over hem wordt samengesteld. „MAKKERS STAAKT UW WILD GERAAS" „Herrie is niet meer te harden" Ongeveer vijfhonderd inwoners van de dorpen Jelsum, Cornjum, Britsum, Engelum en Marssum hebben gister middag in Leeuwarden geprotesteerd tegen do voorgenomen uitbreiding van do militaire vliegbasis Leeuwar den, die door deze dorpen wordt om sloten. Gewapend met spandoeken trokken de dorpsbewoners in optocht door het centrum van Leeuwarden naar het provinciehuis, waar een de legatie van tien man uit vijf dorpen werd ontvangen door de commis sie onder voorzitterschap van gede puteerde J. L. Hoogland, die zitting hield om ingevolge de luchtvaarthin- denvet eventuele bezwaren tegen de uitbreiding van het vliegveld, in casu de verlenging van enkele startbanen, aan te horen. De commissie zal adviseren aan de minister van defensie die de uitein delijke beslissing zal moeten nemen. Op spandoeken, die de protesterende dorpsbewoners meevoerden, stonden leuzen als: „Onze dorpen leven in een hel", „Makkers staakt uw wild ge raas",, „Het vliegveld in de polder, wij krijgen hier de kolder", „Over heid verlos ons voor het te laat is" en „De Quay, neem weg dat hels la waai". De demonstratie trok zeer veel be langstelling. Voor.de commissie wer den de bezwaren van de dorpsbewo ners toegelicht door een huismoeder uit Jelsum, mevrouw J. Hazenberg- Faber en de heren H. Nijboer te Jel sum, J. Steenbeek, hoofd van de lage re school te Marssum, ds. H. Gietema, Nederlands hervormd predikant te Cornjum, en de heer U. Landstra te Engelen. „Wij hebben nu twintig jaar bij het vliegveld gewoond en in het begin was het er nog wel uit te houden, maar nu er straaljagers zijn gestationeerd is het een hel geworden, aldus mevrouw Hazen berg, die op de grote gevaren wees voor de dorpsbevolking en met name voor de schoolkinderen aangezien de school te Jelsum pre cies in het verlengde van de hoofd startbaan staat. De minister heeft dit grote gevaar erkend en geld beschikbaar gesteld om een nieu we school op een andere plaats te bouwen, maar dat is al weer een Bom voor Nixon Een woordvoerder van de posterijen in San Diego heeft maandag bekend gemaakt, dat een bom is gevonden in een pakket geadresseerd aan vice- president Richard M. Nixon, de repu blikeinse kandidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten. De bom bleek een oefenbom te zijn, waarvan de uitwerking op korte af stand evenwel fataal kan zijn. Eén van de beambten in het hoofd postkantoor had het pakje gevonden tussen de voor verzending gereedlig gende poststukken. Er stak een touw tje uit, waaraan een briefje was be vestigd met de woorden „Trek aan touwtje om pakje te openen". Zeventigjarige vrouw bij brand omgekomen In de nacht van zondag op maandag is de 70-jarige mejuffrouw K. Bos wijk in Buinen (gem. Borger) bij een brand door verstikking om het leven gekomen. Tegen middernacht zagen voorbijgan gers rook uit de ramen van het huis van de bejaarde dame komen. Toen een buurman, die een sleutel had, de deur opende, sloegen de vlammen naar buiten. De brandweer die spoedig ter plaatse was, slaagde er snel in het vuur te bedwingen. Op de bovenver dieping werd het lichaam van woonstei i be- ;er echter ontzield gevonden. Waarschijnlijk ontstond de brand doordat de gaskachel in het huis niet functioneerde. jaar geleden en nog steeds is men nog niet met de bouw begonnen. De heer Steenbeek schetste de funes te gevolgen van het straaljagerla- waai voor het onderwijs in school, dat vaak onmogelijk wordt gemaakt. Voor het onderwijzend personeel is liet zenuwslopend werk en de kinde ren worden angstig en onrustig. „Het is soms om gek te worden", aldus de heer Steenbeek, die nog opmerkte dat het aan de schoolschriften van de kinderen is te zien als er druk De burgemeester van Leenwardera- deel, mr. A. de Boer onderstreepte namens het gemeentebestuur bezwa ren van de dorpsbewoners. Het dorp Jelsum wordt onbewoonbaar door het vliegveld, aldus de burgemeester. Door het voortdurend gevaar en la waai is elk normaal leven er onmo gelijk en het dorp, dat wat zijn lig ging ten opzichte van Leeuwarden j .treft, goed de kansen zou hebben als forensenplaats, sterft nu uit". Als er militaire vliegvelden kunnen ver dwijnen laat men dan allereerst aan Leeuwarden denken", zo besloot de burgemeester. NIXON IN TELEVISIE-MARATHON Vice-president Richard Nixon heeft gisteravond geprobeerd zijn kansen op verkiezing tot president der Verenigde Staten te verbe teren, door urenlang voor de televisie te verschijnen. Dit program, dat volgens schattingen der republikeinen 41.000 dol lar per uur zou kosten, begon met opnamen van ruim 100 Detroitse dames die bij telefoontoestellen onder een met manshoge letters ge schreven leuze „Draai Dick Nixon". De kijkers werden uitgenodigd om op kosten van de opgeroepene op te bellen. Voor dat Nixon in dit program, dat door de Amerikanen met „Te lethon" werd aangeduid, verscheen, verklaarde elders in het land de perschef van Nixons tegenstander, senator John Kennedy, dat de 5% uur t.v. meer dan 600.000 dollar hadden gekost. Waar kwam dat geld vandaan en wat had Nixon als tegenprestatie beloofd, wilde de tegenpartij wel eens weten. VVWVVVVVWSAA'VVvVVVvVvVVWVNAAAA^^VV^^^AAA/S/ KROESJTSJEW HIEF ACHTMAAL HET GLAS De kopstukken van de commu nistische wereld achter het ijze ren gordijn hebben do drie ënveertigste verjaardag van de liussisehe revolutie maandag in Moskou gevierd met het dansen van polka's, maznrka's en wal sen in de balzaal van het Krem lin. Premier Kroesjtsjew, die in een luid ruchtige stemming was, maakte van de gelegenheid gebruik om achtmaal het glas fce heffen met de volgende intenties op het Russische volk, op de vrede, op de „socialistische" lan den en de communistische partijen, op de communistische beweging, op de kolohiale volken die bezig rijn zich te bevrijden of reeds bevrijd zijn, op de volken van alle landen die vrede wensen, op de Moscovieten die heb ben meegelopen in de monsterparade, en op vrede en vriendschap tussen alle mensen. Na de toasts riep Kroesjtsjew de Ame rikaanse en Westduitse ambassa deurs, de heren Thompson en Kroll bij zich. Kroll stelde een heildronk voor op bondskanselier Adenauer, waarbij Kroesjtsjew zich aansloot. De Russische premier trok zich hier- NABIJ SAS VAN GENT Echtpaar verdreven; kelders blank en huisvrouwen met laarzen aan... De overvloed van water, waarmee men momenteel op talrijke plaatsen te kampen heeft, begint in de buurtschap „Zandstraat", behorend tot de gemeente Sas van Gent, een trieste aangelegen heid te worden. Daar zit men nu al twee maanden met een enor me waterpoel achter de woningen, die na enkele droge dagen wel eens een paar decimeter ondieper wordt, maar die onmiddellijk weer het water doet stijgen zodra er een flinke bui regen valt. Het is eigenlijk begin september al begonnen, hoewel er toen nog geen reden voor directe ongerustheid be stond. Half september drong het wa ter de tuintjes achter de woningen binnen, terwijl toen reeds het jonge echtpaar Allonsius elders een droog heenkomen moest zoeken omdat hun woning rondom in het water stond en zelfs de kanier was binnen ge drongen. Sedertdien is het water daar hoegenaamd niet meer geweest. En tijdens do buien van het afgelo pen weekeinde bereikte, do waterpoel een zodanig peil, dat bij enkele be woners de kelders vol liepen. Bij de brood- en banketbakker M. Goethals drong het water een ach ter de bakkerij gelegen bergplaats binnen, waardoor de vloer begon te zakken. Dit had tot gevolg dat de achterzijde van de stenen oven mee ging zakken, waardoor er een brede scheur in de oven is ont staan. Een flinke schadepost voor de heer Goethals. Bij een andere Zandstraat-bewoner drong het wa ter de kelder binnen, waar vlees, spek en hammen van een pas ge slacht varken waren opgeborgen. Toen de bewoners de ravage ont dekten, dreef het spek al door de kelder. Voor de kippen, konijnen, honden en katten heeft men al lang een andere huisvesting moeten zoeken omdat de achter de woningen gelegen schuur tjes en hokken enkele decimeters in het water staan. De groenten, die men in de tuintjes kweekt, zoals an dijvie, kool, spruiten en dergelijke, staan al wekenlang onder water vol komen te verrotten. In de Zandstraat zijn vrouwen, die laarzen moeten aantrekken om hun wasgoed op de lijn boven het wr.- ter te kunnen ophangen. Hoe is het nu mogelijk, dat het water daar zo hardnekkig blijft staan? De bewoners begrijpen het zelf niet. Eén van hen vertelde, dat het sedert 1939 niet meer zo erg is geweest. Sommi gen menen dat de oorzaak moet wor den gezocht in het dempen van de kreken vlakbij de woningen. Die zijn ruim een jaar geleden dicht gegooid met het bietenslib van de Sas van Gentse suikerfabrieken. „Daar heb ben ze inderdaad goede cultuurgrond gekregen, maar nu zitten wij met het water", zeggen ze in de Zandstraat. Volgens de landbouwers in de omge ving moet de oorzaak worden ge zocht in het ontbreken van enige af watering in de bedoelde polder het geen rich uiteraard moet wreken in een abnormaal nat najaar als zich nu voordoet. Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent, die al verscheidene malen een bezoek aan de overstroom de delen van de Zandstraat heeft ge bracht, meende dat bier verschillen de factoren een rol kunnen spelen. Uiteraard is de abnormale regenval de hoofdschuldige van de overlast. Maar of verder het onvoldoende schonen der sloten, de gebrekkige aansluiting van sloten op duikers, het te weinig spuien van het water in het afvoerkanaal of de gedempte kre nken, mede schuldig zijn aan de wa teroverlast, kon ook hij niet met ze kerheid zeggen. „Vermoedelijk zullen het de verschillende factoren geza menlijk wel zijn, die de hinderlijke watermassa's vasthouden", veronder stelde hij. Foto boven: op de tribune v.l.n. r.: maarschalk Malinowsky, premier Nikita Kroesjtsjeio, het. communistisch Chinese staatsbont <1 Lioe Tsjao Tsji en president L 1. Orezjnew. Foto onder:een raket-eenheid dreunt over het Rode Plein. WAWWWVWWWWMNAV na terug in de „zaal van de vele fa cetten", waar werd gedanst. Kroesjtsjew begaf zich niet op de gladde vloer, hij bleef gedurende tien minuten vanaf een trap het gewirwar in de zaal aankijken. In de winter tuin had hij vervolgens gesprekken met leiders van landen achter het IJzeren Gordijn en leden van het pre sidium van de Opperste Sowjet. De gewone Russische burger vierde de revolutie op straat met danspar tijen en familiefeestjes in eethuizen. Op het Rode Plein werd de traditio nele parade gehouden, waaraan een heden, uitgerust met verschillende soorten raketten en vliegende bom men, deelnamen. De raketstrijdkrachten werden ge ïnspecteerd door maarschalk Mali- nowski, de Sowjet-minister van de fensie. en generaal Krylow, de nieu we militaire commandant van de hoofdstad. Koader met zon (Van onze weerkundige M medewerker) Boven Noord-Engeland is het H centrum van een hogedrukge- bied aangekomen, dat nog iets p dichter bij ons land komt. Dit zal in de eerste plaats tot ge- volg hebben, dat de buienacti- viteit verder afneemt, zodat er overdag flinke opklaringen voorkomen. De zwakke tot ma- p tige wind is naar noordelijke m richting gedraaid en voert wat koudere Tucht aan, waarin het kwik overdag 8 tot 9 graden haalt. Ondanks de daling van de temperatuur is er dus van enige verbetering sprake. Ook de nachten worden kouder, maar nachtvorst van beteke- p nis met temperaturen bij de grond van 2 tot 4 graden on- P der nul komen voorlopig alleen in het binnenland voor. In de tweede helft van de week zal p het hogedrukgebied de strijd p weer moeten aanbinden tegen p nieuwe oceaandepressies, die met zachtere lucht in de rich- H ting van Nooi'd-Schotland op- dringen. p lllllilllllllillllllllHlllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillllillllllllllllllllIll VERWACHT. IETS LAGERE TEMPERATUREN" Aanvankelijk op enkele plaatsen mist. Overigens wisselend bewolkt met hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit richtin gen tussen noord en oost. Iets lagere temperaturen dan maandag. ZON EN MAAN 9 november Zon op 07.49 onder 16.58 Maan op 21.55 onder 12.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1