PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE HOUDT VOET BIJ STUK Dijkgeschot voor zandgronden op Schouwen volgend jaar hoger „Geen strijd om de macht in Moskou" BILT „ALGERIJNEN KRIJGEN EIGEN REGERING, EIGEN INSTELLINGEN EN EIGEN WETTEN" Vandaag... 203e jaargang - no. 261 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. A'djunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 5 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. ..Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VHsslrigen Walstr. 68-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. teL 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Franse president voor radio en televisie President De Gaulle van Frankrijk heeft vrij dagavond in zijn radio- en televisietoespraak tot het Franse volk gezegd dat hij noodmaatregelen ter bescherming van de staat zal nemen en zijn politiek van zelfbeschikking voor Algerije zal uitvoeren indien de omstandigheden dat nodig maken. De Gaulle zei in zijn toespraak die men met grote spanning tegemoet heeft gezien, dat in dien de regering zou worden verdreven dooi* een meerderheid van elkaar bestrijdende groepen, hij de nationale vergadering zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. Indien het nodig is, zal hij een referendum laten houden om het volk zelf de gelegenheid te geven zich uit to spreken over zijn Algerijnse politiek. De Gaulle zei: „Indien de Algerijnen het willen, en ik ben van mening dat zij het willen, krijgen zij hun regering, hun instellingen en hun wet ten". „Indien nodig zal Franse volk over mijn politiek beslissen" Een derde van de wereld bestaat, aldus De Gaulle, uit volken die zuchten onder een totalitair juk. Het Sowjet-rijk is het ergste imperialistische en kolonialistische land dat de mensheid ooit gekend heeft. Het streeft ernaar zijn macht overal uit te breiden. Hij begon zijn rede met te zeggen dat Frankrijk blootstaat aan de dreiging van de totalitairen en zich tevens geplaatst weet voor ernstige moeilijkheden in Afrika. Tunesië en Marokko, zo zei hij, hebben in overeenstemming met Frankrijk hun volledige soevereiniteit teruggekregen. „Wij hopen dat zij haar zullen gebruiken voor het welzijn van hun volkeren. Wij wensen dat zij zich ervan zullen bedienen om met Frankrijk tot een samenwer king te komen die, uit de aard der dingen, onmisbaar schijnt voor hun ontwikkeling". Stembus zal oplossing brengi en „Nadat ik de leiding van Frankrijk weer op mij had genomen, heb ik in de naam van het land verkozen een nieuwe weg te volgen. Deze weg leidt niet meer naar een Algerije dat door het Franse moederland wordt be stuurd maar naar een Algerijns Al gerije". „Dit houdt eeu geëmancipeerd Alge rije in, een Algerije, waarin de Alge rijnen zelf hun lot bepalen, een Al gerije, waarin de verantwoordelijk heid in handen van de Algerijnen is, een Algerije dat, indien de Algerijnen het willen, en ik ben van mening dat dat het geval is, zijn regering, zijn instellingen en zijn wetten zal heb ben. Xa te hebben gezegd dat het Algerije van morgen zich zowel voor als tegen Frankrijk zal kunnen ontwikkelen, zei De Gaulle: „Ik herhaal nog eens dat Frankrijk zich niet zal verzetten tegen een oplossing, die uit de stem bus komt, hoe die ook zal uitvallen". „Wij moeten Algerije aan zijn lot overlaten maar natuurlijk wel de noodzakelijke maatregelen nemen ter bescherming van die Algerijnen die Frans willen blijven, en van onze be langen". Overleg Generaal De Gaulle herhaalde zijn aanbod tot de opstandelingenleiders loyaal en zonder beperking deel te nemen aan het overleg over de orga nisatie van het referendum en aan de campagne die geheel vrij zal zijn, èn aan het toezicht op de stemming. Hij verzocht echter als inleidende maatregel een staken van het doden. De opstandelingen die zeggen de enige vertegenwoordigers van ge heel Algerije te zijn, willen de be lofte dat voor de stemming het leger naar Frankrijk wordt terug getrokken. In dergelijke omstan digheden zou zelfbeschikking neerkomen op een „bespottelijke formaliteit", aldus De Gaulle. Het land zou tot chaos vervallen waarvan „de totalitaire rijken" spoedig zouden profiteren. Twee partijen Over de binnenlandse toestand in Frankrijk heeft De Gaulle gezegd dat er twee vijandige groepen zijn waarvan de een voor een onvrucht bare starheid is en de ander voor eeh overhaaste aftocht. Zij gaan in te gengestelde richting maar elk van hen zou eerst Algerije en daarna Frankrijk tot rampspoed brengen. Hij eindigde zijn toespraak met de woorden „Franse mannen, Franse vrouwen, ik reken op U. t' kunt op mij rekenen. Leve de republiek, leve Frankrijk". A<wvw*vww*\wwwwv\ P.Z.C.-zaterdagnummer HOE EEN DEEL van de Thoolse jeugd zich op zater- dagavond vermaakt is dit maal het onderwerp voor on ze jeugdpagina. „Tussen der tien en twintig". Het is een „vermaak der eenzamen". In woord en beeld op pagina ne gen. In dit 24 pagina's tellende P. Z.C.-zaterdagnummer voorts: Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Tussen dertien en twin tig" (pag. 9); Radio en T.V. en Films in Zeeland (pag. 11); Kerk en Wereld viert derde lustrum en feuilleton (pag. 15); letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagi na, mevrouw!" (pag. 19); „Een gids en zijn reizend volkje" (pag. 21) en de Kin derkrant plus puzzel en Klan ken uit de Ether op pagina 23. Kremlin na geruchten Kroesjtsjew niet weggepromoveerd' Het Weense avondblad „Abend Presse" citeerde vrijdag „ge woonlijk betrouwbare buiten landse kringen" die gezegd zou den hebben, dat zich in Moskou een staatsgreep lieeft voorge daan en dat verwacht werd dat premier Kroesjtsjew gisteren zou aftreden. Het blad bracht dit bericht onder de met grote letters gedrukte kop: „Strijd om de macht in Moskou Kroesjtsjew afgezet, opvolger: Malenkow". De „Abend Presse" meldde in zijn bericht, dat volgens de geruchten de meeste Sowjet-leiders zouden zijn af gezet en dat Malenkow als mogelijke opvolger van Kroesjtsjew was ge noemd. Deze berichten konden niet worden bevestigd, omdat alle nieuws in Moskou zou worden vastgehouden. Aldus het blad. In Amerikaanse officiële klingen toonde men zich sceptisch tegenover de geruchten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde nog mede, dat de verbindingen tussen Moskou en de buitenwereld normaal schijnen te zijn. Niets wijst op enigerlei vertra ging in de telegrammen van de Ame rikaanse ambassade in Moskou voor Washington. De geruchten rond een vermeende vervanging van Kroesjtsjew als pre mier van de Sowjet-Ünie, zijn vrij dag echter gelogenstraft door de me dedeling dat hij vakantie houdt in Soekhoemi aan de Zwarte Zee en vermoedelijk vandaag naar Moskou zal terugkeren om volgende weck de viering van de 43ste verjaardag van de Bolsjewistische revolutie bij te wonen. In Russische regeringskringen is gis teravond het gerucht als zou premier Kroesjtsjew als premier van de Sow- jet-Unie „weggepromoveerd" zijn. Milton Eisenhower, broer van de Amerikaanse president, heeft om gezond heidsredenen zijn lidmaatschap van de raadgevende commissie voor Interame- rikaan9e aangelegenheden opgezegd. HU heeft Iet» aan zijn rog, waardoor hij eni ge tijd In het gips zal moeten liggen. „beledigend" genoemd. In de Russische hoofdstad is alles normaal hoewel iedereen van het ge rucht op de hoogte was. De kranten zullen het vermoedelijk vandaag pu bliceren. „Het gerucht is niet alleen onwaar, het is bovendien beledigend", was het commentaar in Russische regerings kringen. De Franse minister van voorlichting Terrenoire, verklaarde vrijdag na af loop van een kabinetsvergadering, dat diplomaten in Moskou, die hij niet nader noemde, de indruk hadden, dat er in de Russische hoofdstad „iets is gebeurd of nog gaande is". In gezaghebbende kringen te Parijs gaf men echter te kennen, dat de be richten uit Moskou geen aanwijzin gen bevatten, dat de geruchten om trent een regeringswijziging op waarheid berusten. §1 viert Engeland Guy Faw- f§ kes day ter herinnering aan m M het Buskruitverraad van 1605. ff EN MORGEN is het 100 jaar geleden, dat j§ tot president van de Verenigde Staten werd gekozen Abraham m H Lincoln, een legendarisch ge- H worden figuur, wiens grootste roem ligt in de afschaffing der slavernij en in zijn ijveren s voor democratische en mense- H lijke waardigheid. -= llilllllllllll!l!!lllllllll!ll!llllllllllllll!lll!lll!l!!lll!llllllililllllllllllillllllli Perzische prins kreeg naam Reza De maandag geboren Perzische kei zerlijke baby is vrijdag; naar zijn grootvader van vaders kant Reza ge noemd, tijdens een plechtigheid die door de sjah en zijn familie, gods dienstige leiders, ministers en an dere topfunctionarissen werd bijge woond. Uit de Koran werden, vlak bij het oor van de prins, verzen gereciteerd. Keizerin Farah en de prins zullen vandaag, zaterdag, het ziekenhuis verlaten. De toestand van beiden is goed. In Moskou is het rustig (Van een onzer redacteuren) „De situatie hier is volkomen rus tig", zei gisteravond een relatie in Moskou over de telefoon, na dat de verbinding met de Russi sche hoofdstad binnen tien minu ten t-ot stand was gebracht. „Van middag heb ik nog door de stad gereden en gelopen, maar het straatbeeld was normaal, en aan niets was te merken, dat er iets aan de hand zou zijn". Een andere zegsman, eveneens r'oor ons telefonisch in Moskou ^opgeroepen, was geneigd te gelo ven, dat het een „canard" betrof: een onjuist bericht dus. dat door zijn verreikende strekking een rijke voedingsbodem gevonden had. „Hoewel men nooit kan bevroeden wat hier achter de schermen ge beurt", zei hij „zijn er geen rede nen om ook maar te veronderstel len dat er een greep naar de macht is gedaan". Een poging om ook het Russische ministerie van buitenlandse zaken aan de lijn te krijgen mislukte, omdat de Sowjet-ambassade in Den Haag niet in staat was ons een dienstig telefoonnummer te verschaffen. v Een van onze zegslieden in Mos kou had hier wel een verklaring voor. „Het ministerie van buitenlandse zaken heeft hier wel tachtig tele foonnummers", zei hij. „En ook ik zou niet weten wie bereid zou zijn commentaar op de geruchten te geven. Bovendien: iedereen is naar huis, en de betreffende offi cier van dienst zal op zijn hoogst adviseren het morgen nog maar eens te proberen". „Wij kunnen niet helpen", luidde nog het simpele bescheid van de P.T.T. „Op geen van onze centra les bevinden zich Russische tele foonboeken..." H.K.H. Prinses Beatrix heeft vrijdag het naar haar genoemde streekzie kenhuis te Gorkum officieel geopend. Men ziet de kroonprinses hier tijdens de rondgang in de afdeling, waar de kleinste patiëntjes verzorgd worden. Geen vrijwilligers uit China naar Algerije De premier van de voorlopige rege ring van de republiek Algerije, Fer- hat Abbas, heeft tegenover een ver slaggever van het Zweedse blad „Stockholms Tidningen" verklaard dat geen Chinese vrijwilligers zullen deelnemen aan de strijd in Algerije, opdat Algerije in de huidige omstan digheden geen internationaal strijd toneel zal worden. Het nationale bevrijdingsleger (A.L. N.) zal in, de naaste toekomst niet met Chinese of Russische hulp een luchtmacht gaan vormen, zo deelde Abbas voorts mee. Dertien Algerijnse moslom afgevaar digden in de Franse nationale verga dering hebben gisteren openlijk een beroep gedaan op de regering van de vijfde republiek om zo spoedig mogelijk de besprekingen met de „Algerijnse voorlopige regering in ballingschap" te hervatten. Het was het ernstigse en formeelste verzoek dat de moslim-afgevaardigden ooit ten gunste van de onderhandelingen met de rebllen hadden geuit. In Göttingen I» vrijdag het congres geopend dat de Duitse psychologische vereniging ter gelegenheid van liaar vijf tigjarig bestaan heeft georganiseerd. Ge leerden uit Oost- en West-Duïtsland, Ne derland, Frankrijk en Zwitserland nemen er aan deel- DELICATE EN MOEILIJKE KWESTIE In de onlangs te Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond is een opmerking gemaakt over de polderlasten, die de eigenaars van de zandgronden de zgn. vroongronden achter de dui nen moeten betalen. Met die op merking' werd het probleem aangesneden van de lage lasten voor de zandgronden, terwijl deze echter door de snelle ont wikkeling van de recreatie vaak bijzonder lucratief zijn gewor den. De opmerking kon, waar het Zeeland betreft, echter al leen betrekking hebben op Schouwen en Duiveland waar de polderlasten voor de zandstro ken, ongeacht de daarop aanwe zige recreatieve accommodatie, ongeveer 20 tot 25 procent vor men van de bedragen die voor cultuurgronden moeten worden betaald. Schouwen-Duiveland vormt uitzondering in provincie Deze toestand zal, naar alle waarschijnlijkheid op korte tor mijn, worden gewijzigd. Bij het Waterschap „Schouwen en Dui veland" streeft men er naar nog volgend jaar een niéuwe classi ficatie in te voeren, waardoor de polderlasten van de zand stroken zullen worden opge trokken. Schouwen-Duiveland vormt op het ogenblik in Zeeland nog een uitzon dering. Zowel in de „Polder Walche ren", in „Het Vrije van Sluis" als in het waterschap „Noord-Beveland" worden reeds geruime tijd voor de zandstroken lasten betaald, evenre dig aan de opbrengst van deze vaak minder vruchtbare gronden. Zo is op Walcheren een en ander reeds na de herverkaveling aan gepast en in Zeeuwsch-Vlaande- ren worden onbelaste zandgronden onmiddellijk aangeslagen, wan neer deze door recreatie winstge vend worden KORTE PREDIKATIE „Uw enige, die Gij lief hebt''. ,Ncem uw enige, die gij lief hebt, Izak en ga heen naar het land Moria en offer hem aldaar tot een brandoffer". Gods vföord alleen troost. Is als een vertroosting als het oog van de zon daar zich ontsluit voor de gerechtig heid van Christus door liet geloof. Het troosten van een mens veroor zaakt vaak groter toonden, maar ook het Woord van God, dat troost kan verwonden. Gods woord spaart niets en niemand. De gelovige wordt dik wijls beproefd door datzelfde woord, hoewel het dient om het geloof te sterken en het dorrend leven te ver frissen, al wordt dit pas na de be proeving verstaan. Dit ook door Abraham ervaren. Door de troost van het Woord ge gaan naar een vreemd land. Doch het Woord was hem een lamp op deze reis. Lang gewacht-, maar Izak werd geboren, Waf God hem ook bevélen zou, hij zou Zijn stem met een blind geloof volgen. God roept hem opnieuw en maakt nu schijnbaar door dit woord Zijn belof te ongedaan. Hij moet Izak offeren. Neem uw zoon, uw enige, en offer hem. Waar is Gods barmhartigheid T Daarin lag toch alle hoop En dan zijn enige. Hoe moest dan die Chris tus komen, zonder wie er geen enkele verwachting is Zo handelt God nog. Zonder Christus zit de gelovige alleen met de last van zijn zonde. Hij heeft Hem leren ken nen als de enige, die behouden kan. Wat leert God ons in deze geschie denis? Onszelf geheel te verliezen. Daarom is de weg van het geloof dikwijls zo moeilijk. We hébben veel lievelingszonden. Daaraan moeten wij sterven om in Christus het leven te vinden. Abraham echter moest het niet on middellijk doen, doch een reis van S dagen naar Moria maken. Zijn ge hoorzaamheid werd dus wél lang be proefd. Leidt de Here de gelovigen ook in deze tijd niet dikwijls door wegen iran smartStaande aan de ingang kunnen we het einde niet doorzien. Maar de uitkomst zal zijn als bij Abraham, dat God het geloof NOOIT zal beschamen. Mijn lezer, wilt ge behouden wor den? Verlies dan uw leven, offer U zélf in Christus om in Zijn offer te worden verteerd. Dan ervaart ge door het geloof: het tarwegraan valt in de aarde en sterft, maar juist dit sterven doet de nieuwe plant ontkie men. Soli Deo Gloria. Sint-Annaland, P. WESTLAND. VERWACHT. Op Schouwen-Duiveland betalen de eigenaars van bedoelde zandgronden ongeveer 10.tot 12.50 aan dijk geschot per jaar, hetgeen neerkomt op 20 tot 25 procent van het bedrag dat voor de cultuurgronden moet worden betaald. Reeds v66r de wa terschapsconcentratie leefde bij de polderbesturen de gedachte luer cor rigerend op te treden. Het verlangen Zie slot pag. 2 hol. 5 MIXDER SOMBER Volwaardig j Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige naar west ruimende wind. Iets lagere rniddagtemperaturen. ZON EN MAAN 6 november Zon op Maan op 7 november Zon op Maan op 07.43 19.24 07.45 20.10 onder 17.02 onder 11*14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1