PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DODEN BIJ ONLUSTEN IN KATANGA Zeeland brengt in 1961 proeve van nijverheid en kunst in Antwerpen Kritiek op België in Kongo-rapport Ultra's uit Algiers voor hun rechten BILT Na een vals radiobericht 203 jaargang - no. 260 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 4 nov. I960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 3 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Baloeba staken winkels in brand Nobelprijzen voor twee Amerikaanse geleerden „GREEP NAAR DE MACHT" „Adviseurs belemmeren werk V.N." De Amerikaanse professor Williard F. Libby. De Nobelprijs voor natuurkunde is voor .1.960 toegekend aan de Ameri kaanse professor Donald A. Glaser en de prijs voor scheikunde is toege kend aan de Amerikaanse professor Willard F. Libby, die verbonden is aan de universiteit van Los Angeles. Professor Glaser lieeft de prijs ge kregen voor zijn uitvinding van de „bellenkamer". De prijs bedraagt on geveer 160.000 gulden. Hij zal tien december door koning Gustaaf Adolf de zesde van Zweden in het Concert gebouw van Stockholm worden uit gereikt. Professor Glaser is in 1926 te Cleve land, in de Amerikaanse staat Ohio, geboren. Hij was van'1949 'tot 1960 verbonden aan de universiteit van Ann Arbor, in Michigan. Dit jaar trad hij toe tot de befaamde groep voor wetenschappelijk onderzoek van de universiteit van Berkeley, in Ca- lifornië. De 51-jarige, in Colorado geboren Amerikaanse scheikundige, kreeg de prijs toegekend wegens zijn aanwen ding van koolstof 14 als element om in de archeologie, de geologie, de geo fysica en andere takken van weten schap de ouderdom van gesteenten en dergelijke vast te stellen. Professor Libby is van 1954 tot 1959 lid van de Amerikaanse commissie voor de kernenergie geweest. Hem is in 1959 de Albert Einstein-prijs toe gekend. Daarnaast zijn hem nóg vele andere wetenschappelijke onderschei dingen verleend. Van luchtincident geen sprake meent Bonn De Westduitse minister van defensie, Strauss, heelt donderdagmiddag in Bonn verklaard dat het onderzoek heeft aangetoond dat de twee West duitse straaljagers geen enkele moeilijkheid hebben kunnen veroor zaken voor de Engelse „Cornet", waarin koningin Elizabeth en prins Philip onderweg waren naar Enge land. Er is geen enkele reden voor bestraffing van de beide Westduitse vliegers, zei minister Strauss. ..Het rapport van de gemengde com missie van onderzoek toont aan dat er op geen enkel ogenblik wezen lijk gevaar van een luchtincident heeft bestaan. Ik ben bereid het rap port woord voor woord openbaar vte maken, maar de Engelse regering schijnt de volledige publikatic tc wil len tegenhouden", zei hij. De Iioge vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Kongo heeft aan Hammarskjöld gerap porteerd dat Belgen pogingen doen oin de macht in Kongo wéér over te nemen. België en Katanga spannen samen om met de hulp der Baloeba de wa penstilstand in Zuid-Kasai on gedaan te maken, door de op standige stam te voorzien van wapens en leiders. Hammarskjöld maakte in New York het rapport van Rajesh- war Dayal openbaar, terwijl Day als adjudant, generaal Rik- hye, in Leopoldstad tijdens een persbijeenkomst ook medede ling deed van het rapport. Hij bediende zich hierbij van een door Rajeshwar Dayal opgestel de verklaring. In het rapport, zoals dat in New York ter beschikking van de leden van de V.N. kwam, wordt gemeld dat steeds meer Belgen na hun vlucht uit Kongo weer terugkerei). „Ongelukkigerwijs", zo vervolgt het rapport, „zijn er velen onder hen die een overheersende invloed trachten te krijgen in het bestuur en trachten de invloed va.n de technische bijstand van de Verenigde Naties teniet te doen, of de V.N. geheel te weren. „Men gelooft dat enkele Belgen de separatistische strijdgroepen in Kongo gewapend hebben en in enkele gevallen hebben Belgische officieren deze groepen geleid. In verscheidene gebieden zijn deze i groepen verantwoordelijk voor wrede en onderdrukkende daden van geweld". Adviseurs „Adviseurs, die de Belgische nationa liteit dragen, zijn teruggekeerd naar ministeries in Leopoldstad en de pro vincies. Gedeeltelijk is hun komst voortgevloeid uit iets dat een georga niseerde wervingscampagne in België lijkt". In Leopoldstad uitte Rajeshwar Day al de beschuldiging dat Belgen de Baloeba in Zuid-Kasai bewapenen. „De laatste rapporten van de V.N.- troepen in Zuid-Kasai", zo verklaar de de hoge vertegenwoordiger van de V.N., „bewijzen opnieuw dat de mili tante aanhangers van Kalondji de be palingen van de wapenstilstand ge schonden hebben". Meer wind en regen (Van onze weerkundige medewerker.) De slormdepressie, waarvan het centrum gisteren nog bij Ierland lag bereikt vandaag de Noordzee en zal opnieuw plaatselijk flink wat regen brengen, met later op de dag weer een tot hard of storm achtig toenemende wind. Don derdagavond passeerde er een randstoring, die hier en daar ook hagel en onweer bracht. De eerste novemberdagen heb ben in een deel van ons land al de helft van de neerslag ge bracht, die er normaal in de hele maand valt. Vooral de bietencampagne ondervindt thans schade van deze zware regenval en voor vele sport velden zijn de vooruitzichten voor het komende weekeinde opnieuw ongunstig. lilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Sir Allen Lane (foto), directeur van Penguin books, heeft reden tot lachen. Tijdens een opzienbarend iroces in de Londense Old Bailey eeft de jury beslist dat D. H. Law rences boek „jLady Chatterley's Lo ver" niet obsceen is. De uitgeverij heefs reeds 200.000 exemplaren in sakboekuitgave op de markt ge bracht. Wapensmokkel „Het is eveneens duidelijk dat Ka- tanga voortgaat een belangrijke bij drage te leveren tot de burgerstrijd in Zuid-Kasai. Er zijn voortdurend Belgische officieren aanwezig en Bel gische burgers doen actief aan wa pensmokkel. In het rapport verklaart Dayal dat er geen feitelijk gecentraliseerd re geringsapparaat voor Kongo bestaat. Sinds september stort het openbaar gezag geleidelijk, soms in snel tem po, ineen. De raad van hoge commis sarissen is verantwoordelijk voor een aantal problemen. „Deze jongemannen werden altijd vergezeld door meerdere Belgische raadgevers, dikwijls uit de krin gen van hun eigen leraren afkom stig. De onontkoombare conclusie is dat de hoge commissarissen meer geneigd waren gehoor te ge ven aan hun eigen raadgevers, dan om samen te werken met de raadgevers van de V.N., die in vele departementen merkten dat een muur van verzet rond hen werd opgetrokken. „Het Kongolese leger werd de be langrijkste aanstichter van onge regeldheden". Conclusie Dayal besloot zijn rapport aan de al gemene vergadering als volgt: „Wat de toekomstvooruitzichten be treft: als het leger onder enig toe zicht kan worden geplaatst en andere wetteloze elementen gekalmeerd kun nen worden, is het wellicht mogelijk het normale politieke leven opnieuw te activeren. Dit impliceert een vrije pers en een vrije radio, vrijheid van meningsuiting en politieke associatie. „In de verwarde politieke toestand welke thans heerst zijn de twee enige instellingen, welker grondvesten nog bestaan het staatshoofd en het par lement". Een woordvoerder van de V.N. heeft donderdag in Leopoldstad bekendgemaakt, dat vijftien mensen zijn gedood en meer dan twintig gewond bij onlusten in de mijnstaat Kohvezi in Katan ga ten noordwesten van Eliza- betlistad. De slachtoffers, allen Baloeba's, waren doodgeschoten door gen darmerie, die het vuur had ge opend nadatBaloeba's in de Afrikaanse wijk hadden geplun derd en winkels in brand had den gestoken. Enkele gewonde vrouwen hadden hun toevlucht genomen bij de V.N. in Kolwezï. De onlusten zouden veroorzaakt zijn door een vals bericht van radio-Ka- tanga, dat Jason Sendwe, de leider van de Baloebakat en tegenstander van president Tsjombe van Katanga, gearresteerd was. Sendwe is op het ogenblik op een „pacificatietournee" door de woelige gebieden van Noord-Katanga, onder auspiciën van de V.N. Andere berichten over moeilijkheden in Katanga komen uit Kabongo, waar onlangs zeven Baloeba's waren ge dood en een gewond door de Katan- gese gendarmërie. Een groep van 150 gendarmes van Tsjombe zijn naar verluidt op weg naar de plaats, V.N.- troepen hebben het consigne gekre gen dubbel waakzaam te zijn, aldus de V.N.-woordvoerder. Sendwe heeft alle Baloeba gevraagd de wapens neer te leggen en zelfs niet te strijden in geval van een aan val. Zestig stamhoofden van de Ba loeba hebben al beloofd aan dit ver zoek gehoor te zullen geven. De re- gering-Tsjombe heeft zich verzet te gen Sendwe's aanwezigheid in noor delijk Katanga, maar de steun van de V.N. maakt Sendwe sterk. In Leopoldstad hebben de Kongolese autoriteiten donderdag maatregelen bekendgemaakt om terreurdaden te gen te gaan. Burgers moeten binnen een week alle wapens inleveren en ieder die gewelddaden pleegt of ter reur uitoefent zal in het openbaar te rechtgesteld worden. In Parijs is het proces-Lagaillarde begonnen. Politie visiteert de burgers die het proces -willen bijvjonen. „Barricadenproces" begonnen Delouvrier tot duel uitgedaagd Op de chaotische openïngszït- ting van het zogenoemde barri cadenproces in Darijs, heeft gis teren een der beklaagden pre sident De Gaulle's rechterhand in Algerije tot een duel uitge daagd. De raddraaiers van de tiendaag se kolonistenopstand in Algiers in januari van dit jaar versche nen voor de krijgsraad in het zelfde lokaal waarin de proces sen gevoerd zijn tegen Pierre Laval en maarschalk Plülippe Petain in 1945. De zitting duurde vier uur en werd verdaagd tot Vrijdagmiddag èèn uur. De voorlezing van de 25Ö pagina's omvattende aanklacht tegen de vijf tien aanwezige beklaagden en de vijf afwezigen, vorderde slechts tot op de helft. Een van de twee sleutelfiguren van de Franse kolonistenopstand, de 29- Jarige afgevaardigde Pierre Lagail- larde, vormde het middelpunt van de zitting. Een andere beklaagde, de vroege re rechtse afgevaardigde Jean De- marquet verklaarde dat de Franse vertegenwoordiger in Algerije, Paul Delouvrier, verantwoordelijk moest worden geacht voor alles wat in januari in Algiers had plaatsgevonden. „Ik moet zeggen dat hij als ambtenaar middelma tig is", zei Demarquet. „Ik ben een man van eer, zodra ik vrij zal zijn zal ik hem tot een duel uit dagen. Daar ik mijzelf als de be ledigde partij beschouw, zal ik de wapens uitkiezen waarop wij elk aar zullen ontmoeten". Kennedy wil vredeskorps stichten Senator Kennedy heeft woensdagavond te San Fransisco, op de laatste dag van zijn verkiezingsveldtocht door California, voorgesteld een vredeskorps op te richten van jonge mannen. Zij zouden voor de keus moeten worden gesteld tussen militaire dienst en een driejarige hulpverlening dan de onderontwikkelde gebieden in de wereld. Naar zijn mening waren de Verenigde Staten onder het republikeinse bestuur slecht voor den dag gekomen op het terrein van de ontwape ning, de diplomatieke en de buitenlandse dienst, en de technische hulp aan de onderontwikkelde landen. Kennedy zei, dat zijn „vredeskorps" zou moeten worden samengesteld uit vrijwilligers begaafde jonge mannen cn eventueel ook vrou wen van elk ras en elke levensbeschouwing." „Ik ben er ten volle van overtuuigd" aldus Kennedy." dat onze jonge mannen en vrouwen in staat zullen zijn om de werkzaamheden van mr. Kroesjtsjews zendelingen, die er slechts op gericht zijn om de vrijheid in gevaar te brengen, teniet te doen." MANIFESTATIE VAN 3 TOT 7 JUNI Zeeuwse produkten in etalages; films over Deltawerken in de bioscopen ZEELAND zal zich presenteren in het buitenland. Op zaterdag 3 juni 1961 zal in een van de grootste zalen van Antwerpen een expositie worden geopend met stands van Zeeuwse indus trieën, land- en tuinbouw en visserij. Daarnaast zal in de Schel- destad een culturele manifestatie worden geleverd met de wer ken van Zeeuwse kunstenaars, opgeluisterd door folkloristische activiteiten, zoals ringrijden, boogschieten, muziekuitvoeringen, dans en het optreden van Zeeuwse zangkoren. Kortom een vol- i komen Zeeuwse week, die op zaterdag 3 juni wordt geopend j met een cocktailparty, waarbij vertegenwoordigers van het J Zeeuwse en Belgische bedrijfsleven elkaar zullen ontmoeten. 1 Op woensdag 7 juni zullen de Zeeuwse dagen worden gesloten met een banket voor de leden van het erecomité en verdere ge- nodigden. Naast de expositie in de erote Ant werpse feestzaal oppervlakte 1950 vierkante meter zullen tijdens de ze Zeeuwse dagen produkten van de Zeeuwse nijverheid in de étalages land in het alge van de Antwerpse winkels worden I werken In het bijzonder. tentoongesteld. Verder zullen aan de Antwerpse bioscoopexploitanten tien films in bruikleen worden afgestaan, die een indruk zullen geven van Zee land in het algemeen en de Delta- Daarnaast zullen voor hen, die daar voor meer dan gewone belangstelling tonen in de expositiehal maquettes over de Deltawerken worden ge plaatst, De tentoonstelling beoogt aan de produkten van de Zeeuwse nijverheid en kunst een ruimere be kendheid te geven en bovendien nut tige contacten te leggen tussen ko pers en verkopers, waarbij eventueel orders kunnen worden geplaatst. Er is ook volop gelegenheid om kennis te maken met de Zeeuwse kunst, folklore enz. Het inmiddels opgerichte werkco mité, samengesteld uit het ..Comité Zeelandweek te Antwerpen", dat donderdagmorgen zijn plannen ont vouwde aan een tiental Belgische en Nederlandse journalisten in Terneu zen, heeft liet voornemen om op de openingsdag de deelnemers aan de folkloristische programmanummers per provinciale boot naar Antwerpen te vervoeren. Aankomst van mevrouw Lagaillarde met de advocaat mr. Vignolles, bij het gerechtsgebouw. Alain le Moyne de Serignv, redacteur van „Echo d'Algcr", werd beschul digd van het gebruiken van een tele- verbinding om in code in verbinding te kunnen staan met Parijs tijdens de opstand. De zetter Georges Lopinto, eveneens gedagvaard, was niet verschenen we gens ziekte. Bij verstek Joseph Ortiz, en drie andere beklaag den worden bij verstek berecht. Zij zijn sinds het einde van de barrica- denopstand voortvluchtig. De Franse autoriteiten in Algiers hebben op de dag dat in Parijs het proces tegen Lagaillarde en de zijnen begon, twaalf extremisten, van wie men zegt dat zij een groepje vormden dat bom aanslagen zou gaan plegen, aange houden en per vliegtuig overgebracht naar een plaats in Frankrijk. Men verwacht nog meer van deze depor taties uit veiligheidsoverwegingen. Zesduizend Europese studenten aan de universiteit van Algiers zijn don derdag voor 24 uur in staking ge gaan. In de vroege namiddag tracht ten rijf tig links-georiënteerde stu denten zich een toegang te verschaf fen tot de gebouwen van de universi teit, maar na schermutselingen niet de politie die de gebouwen bewaakte, zagen zij van hun plannen af. VERWACHT. Daar zuiien zij na ontscheping 'n optocht door een deel van de stad maken, begeleid door een of meer Zeeuwse harmonie- of fanfare korpsen. Na deze intocht zullen op (Zie slot pag. 3 kol. 3) ONBESTENDIG. i t°t zwaar bewolkt met nu en UptOCht Jan regen. Vrij krachtige tot harde, aan de kust mogelijk stormachtige wind tussen zuidwest en zuidoost, graden. ZON EN MAAN 5 november Zon cp 07.41 onder 17.05 Maan er 18.44 onder 09,26

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1