VERDIEN F 2.25 in DE J^erRo#L JUBILEUMACTIE Woiphaartsdijk heeft plannen voor groots recreatiecentrum BEGROTING KRABBENDIJKE TEKORT VAN HALVE TON OPHEFFING VAN CENTRALE DIENST NOORD-ZEELAND VRIJDAG 4 NOVEMBER 1960. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT b I#) Royco PROFITEER VOLOP VAN UW ROYCO-KORTING Bij aankoop van twee zakjes Royco-soep (naar keuze) telkens 15 cent reductie, wanneer U 2 lege Royco-zakjes inlevert. SUBSIDIEVERZOEKEN REEDS NAAR DEN HAAG teerd, voorziet tevens in een aanleg van een boulevard langs het Zeeuwse Meer. Er is voorzien een moderne kleedgelegenheid met wisselcabines en een centrale garderobe. Op de boulevard zullen tafeltjes en stoeltjes worden geplaatst. Vóór het zwembad, aan de zijde van het Veerse Meer, is een aanlegsteiger gedacht, die tevens dienst kan doen als startplaats voor waterskiërs. Voor deze aanlegplaats wordt het water op voldoende diepte gebracht, waarbij het uitkomende zand kan worden gebruikt voor het maken van een strandje langs de zonneweide, waardoor tevens gele genheid aanwezig is in het (zoute) buitenwater te zwemmen. Boven op de dijk is een wandelpad geprojec teerd. dat de verschillende delen van het gebied met elkaar zal verbinden. De bestaande veerdam kan worden ingericht als terras voor het restau rant „Het Veerhuis", dat tevens zal kunnen worden uitgebreid. In de be staande haven ernaast wordt een nieuwe aanleghaven gemaakt kunnen aanlegsteigers worden ge bouwd, Grotere jar.nten en een rond vaartboot kunnen aan de kop van de veerdam aanleggen. De stedebouwkundige van de ge meente, ir. P. J. 't Hooft uit Goes, heeft opdracht gekregen het gehele recreatieplan in het uitbreidingsplan onder te brengen. Hieruit en mede uit het feit, dat de verzoeken om sub sidie reeds naar „Den Haag" zijn, blijkt, dat 't het gemeentebestuur van Woiphaartsdijk ernst is met do re creatie. Gezien de vele initiatieven, die de burgemeester ten aanzien van de recreatie ontplooit, moet het voor Woiphaartsdijk mogelijk zijn een deel van het toerisme rond de Zand- kreek en het Veerse Gat voor zijn rekening te nemen! RAAD KWAM BIJEEN De Ned. Heide Mij. maakte voor de gemeente Woiphaartsdijk een aan trekkelijk recreatieplan, waarvan deze tekening een globaal beeld geeft. Autobotsing onder 'sHeer-Arendskerke Woensdagmiddag zijn op het kruis punt van de Kerkweg-Rijksweg on der 's-Heer Arendskerke twee perso nenwagens met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van een dei- auto's die via de Kerkweg de rijks weg naderde, verleende geen voor rang aan een personenauto die met flinke snelheid van rechts naderde. De botsing die hiervan het gevolg was, had geen persoonlijke onge lukken tengevolge. Beide auto's wer den flink beschadigd. De bestuurder N., die verzuimd had voorrang te geven, verklaarde de andere personenauto niet te hebben gezien, omdat waarschijnlijk al zijn aandacht gericht was op het verkeer dat van de andere zijde naderde. Automobilist stopte te laat P. L. uit Rrnbbendijke had op I" au gustus op de Parallelweg te Bergen op Zoom niet op tijd zijn auto tot stilstand kunnen brengen. Verdachte vertelde voor de kantonrechter te Bergen op Zoom dat hij was komen aanrijden achter een kermiswagen en dat deze op de weg plotseling en on verwachts was gestopt. De bestuurder van die wagen. Van B. uit Bergen op Zoom, stond tegelij kertijd terecht, omdat zijn knipper lichten niet hadden gewerkt. Van B. vertelde dat deze wel degelijk had den gewerkt, want het was een soort systeem dat met de hand werd be diend. met aan en uit te draaien. De officier van justitie, vond daarom liet wettig bewijs tegen Van B. niet geleverd en vroeg vrijspraak. Tegen P. L. eiste hij een geldboete van f 30 subs. 6 dagen hechtenisstraf. Ver dachte vond dit wel erg veel, want het was de eerste keer in de 23 jaar dat hij reed, dat hem zo iets was overkomen. De kantonrechter gaf hem de raad beter op te letten en veroordeelde hem daarna tot f25 subs. 5 dagen hechtenis. Wethouder J. van Velzen werd gehuldigd Zonder veel op- of aanmerkingen heeft de gemeenteraad van Krabben- dijke, die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeeste.r L. Cnossen vergaderde, zijn goedkeu ring gehecht aan de gemeentebegro ting voor 1961. Deze begroting is afgesloten met een tekort van bijna 1 52.000 en een post onvoorzien van f 3500. De inkomsten op de gewone dienst waren f 207.475,12 en de uitgaven f 259.400,76 en op de kapitaaldienst resp. f 2.015.058,77 en f 2.812.909,24, een tekort dus op de kapitaaldienst van bijna drie ton. Bij het houden van de algemene be schouwingen merkten de heren J. Zandijk (s.g.p.) en H. J. van Harn (a.-r.) op, dat het tekort dit jaar wel hoog is uitgevallen. De heer Van Harn was overigens van mening dat de toekomst toch optimistisch tege moet kan worden gezien. „We heb ben nog wat tegoed uit de rijksuitke ring en als we zien, wat in de ge meente tot stand is gebracht, kun nen we bepaald tevreden zijn", aldus dit raadslid. Bij de hoofdstuksgewijze behandeling wilde de heer M. West- strate (vrije lijst) geacht worden te hebben tegengestemd tegen de post verzekering en tegen de subsidie van f 100 voor de muziekvereniging. De heer J. C. Engelse (c.h.) vroeg waar om er dit jaar geen subsidie was uit getrokken voor de bibliotheek van de plaatselijke jongelingsvereniging. De rekeningen van de vereniging gaven een dergelijk batig saldo te zien; dat het .verzoek om subsidie werd afge wezen. verklaarde de raadsvoorzit ter. Mede op aandrang van de heer Van Harn zegde burgemeester Cnossen toe bij een volgende begro- Selectie-avond ,,d' Oprechte Amateur" Een aantal Zeeuwse amateurmusici er. -zangers heeft woensdagavond acte de presence gegeven op de se lectieavond van de afdeling Zeeland van de stichting „d'Oprechte Ama teur", die voor een vrij talrijk pu bliek in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Over het al gemeen werd verdienstelijk gespeeld en gezongen. Het publiek was dan ook gul met zijn applaus. In de jury hadden zitting de heren H. Marteijn uit Breda en H. Mennes uit Middel burg. Laatstgenoemde gaf aan het slot van de avond commentaar op het optreden van de Zeeuwse amateurs. Voor het voetlicht traden eerst „De lustige trekkers" uit Borssele, een goed op elkaar Ingespeeld orkestje met hoofdzakelijk accordeonisten. Volgens de jury waren er wel enige puntjes, die verbetering verdienden, maar het geheel werd gewaardeerd. De heer H. de Oude uit Zierikzee, be geleid door de heer J. Schouls, zong met veel gevoel enkele populaire liedjes. Een bekwaam liedjeszanger bleek ook de heer J. Polfliet uit Goes, die met zuidelijk temperament Spaanse liederen ten gehore bracht. Volgens de jury allemaal uitstékend werk. Alleraardigst was ook het spel dat de talrijke jeugdige accordeonis ten lieten zien. Sannie Brand uit 's Heerenhoek, Willy Bierens uit Nieuwdorp, Ina Bakker uit Goes en Jan Geldhof uit Goes konden goed ovei-weg met de toetsen van hun instrument. Overigens spaarde de ju ry deze jeugdige deelnemers bepaald niet de milde kritiek. Uitvoerig gaf de heer Mennes aan hoe de jongeren hun spel kunnen verbeteren. Bijzon der geslaagd was ook het optreden van Jan Verwéy uit Middelburg op het chromatisch mondorgel. De heer Mennes was dan ook niet karig in de lof voor zijn stadgenoot. Feestelijke installatie mr. Somers te Hoedekenskerke Na de ontvangst en de officiële raadsvergadering te 11 uur. waar mr. M. Somers als burgemeester van Hoedekenskerke zal worden geïnstal leerd. ziet het feestprogramma bij de installatie van de nieuwe burgemees ter van Hoedekenskerke er als volgt uit. Om 3.30 uur kindervoorstelling In het verenigingsgebouw waar de film „Kinderen van de grote Fjeld" zal worden gedraaid, terwijl de Jeugd dan tevens zal worden getrakteerd. Om zeven uur maakt de muziekver eniging „Con Amore" een rondgang door de gemeente. Om tien over acht is er een voorstelling voor de ouderen waar vertoond zal worden „Wir Wundar kinder". ting opnieuw de nodige aandacht te zullen schenken aan subsidie voor de bibliotheek. Bij de aanvang van de vergadering had de burgemeester zich speciaal gericht tot de wethouder J. van Vel zen (s.g.p.), die kort geleden 25 jaar lid van de raad was. Burgemees ter Cnossen feliciteerde hem met dit jubileum en bood hem een geschenk aan. De heer Van Velzen is sedert 20 juli 1939 tevens wethouder. ,,U hebt uw taak wel onder moeilijke omstandigheden verricht. In dit be- stuurswerk hebt U altijd uw roeping van uw geweten gevolgd. We zijn dankbaar voor hetgeen U voor de gemeente hebt gedaan", aldus de raadsvoorzitter. Namens de raadsleden sprak de heer M. L. Markusse enkele waarderende woorden tot de jubilerende wethou der. De heer Van Velzen sprak een dankwoord. In Bergen op Zoom werd geselecteerd fruit geveild Woensdagmiddag werd na de gebrui kelijke groente- en fruitveiling te Bergen op Zoom een speciale fruit veiling gehouden voor geselecteerde inzendingen. Er bestond hiervoor veel belangstelling; de kwekers hadden hun beste fruit ingestuurd. Er was 40 ton fruit aangevoerd door de kwekers Overboek en Nelissen uit Tholen; Hommel uit Oud-Vossemeer; Roggebrand en Aarnoudtse uit Tho- Jen. Van de kwekers uit West-Brabant, waren er onder meer inzendingen van de Stichting „Vrederust". Voornamelijk ging het om prima ge sorteerde soorten van Jonathan, Gol den Delicious, Glorie van Holland en Goudrenet. Zowel de kwekers als de kopers wa- reu zeer tevreden. De eersten, die anders deze soorten naar de Zeeuwse veilingen zenden, waren wel over de resultaten te spreken. De prijzen die hier werden betaald voor het geselec teerd fruit lagen hoger dan die op de Zeeuwse veilingen werden gemaakt, zo werd verklaard. De prijzen van Jonathan klasse I centraal gesorteerd ging rond de 33 36 cent per kg. Klasse n ging iets lager. Golden Delicious, klasse I varieerden van 52 tot 57 cent; Goudrenet II van 25 let 30 cent; Glorie van Holland, klasse I 31 cent: (zelf gesorteerd); Cox Oranje, klasse II van 64 tot 77 cent. Indien de aanvoer voor de volgende speciale fruitveiling weer zo groot is. ligt het in de bedoeling, eens per maand en indien mogelijk zelfs om de veertien dagen, een dergelijke fruit veiling te houden. Werken hoogspanningsnet Goes-Vlissingen Ministeriële beslissing inzake weigering van grondeigenaren De minister van verkeer en water staat heeft bij beschikking van 81 oktober aan de rechthebbenden op een zevental percelen in de gemeen ten 's-Heer-Arendskerke en Nieuw en Sint-Joosland de plicht opgelegd toe te laten, dat op hun grond wer ken worden uitgevoerd ten behoeve van de hoogspanningskabel Goes- Vlissingen. Met deze belanghebbenden was dooi de P.Z.E.M. geen overeenstemming bereikt over net vrijwillig gedogen van de werken op hun gronden. De minister baseert deze beslissing op de bevoegdheden ingevolge de belem meringen wet privaatrecht. In de overwegingen is onder meer opgeno men dat met de uitvoering niet kan worden gewacht tot op de verzoek schriften ingevolge de eerder ge noemde wet is beslist. Bovendien zijn de werken bij k.b. van 11 oktober 1947 erkend als werken van openbaar belang. De belanghebbende eigenaren of erf pachters behouden hun rechten tot schadevergoeding. Personenauto reed carrier omver Op de hoek Leliestraat-Beatrixlaan te Goes ontstond woensdagmiddag om kwart voor drie een aanrijding tussen een personenauto, bestuurd door A. B. de V. uit Goes en een met kruidenierswaren geladen motorcar rier, bestuurd door J. S. uit Nisse, doordat de V. geen voorrang ver leende aan de voor hem van rechts komende carrier. Het gevolg was dat de carrier door de botsing kantelde en de kruidenierswaren op het weg dek terecht kwamen. Beide wagen» werden beschadigd, de bestuurder» liep» geen letsel op. Investeringen twee miljoen WOLPHAARTSDIJK, dat door de opheffing van de veerdienst met Noord-Beveland veel van zijn levendigheid heeft verlo ren, lonkt naar het Veerse Meer... Want hier ligt voor deze Bevelandse gemeente de toe komst! De actieve burgemees ter, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, heeft ons donderdag de voor zijn gemeente verstrekken de recreatieplannen ontvouwd. Plannen, die voorzien in een grootse recreatieve ontwikke ling van Woiphaartsdijk. Het totale recreatieplan Woi phaartsdijk, dat door de Ned. Heide Maatschappij is ontwor pen en waarvan de raadsleden deze week hebben kennis geno men, zal fco'n slordige twee mil joen gulden aan investeringen vergen. Het plan valt uiteen in drie delen, namelijk: 1. de recreatieve voorzieningen bij het veer: o,a. aanleg van een zwembad. kampeerterrein met accommodatie, speelweide en par keergelegenheid; 2. bouw van tientallen bungalows op een droogvallend stuk grond, gelegen ten oosten van de boerde rij van oud-burgemeester S. A. N. van Oeveren. Het betreft hier een strook grond van rond 15 ha; 3 een gebied van rond 20 ha nieuw te winnen land in de Zand- kreek, westelijk van de inlaag bij het veer gelegen. Deze grond is echter vrij goed, zodat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat zij voor landbouw-doeleinden zal worden aangewend. Er zal naar gestreefd worden plan I, dat een uitgaaf van rond 8 ton zal vergen, binnen de komende vijf k zes jaar te verwezenlijken. De Helde Maatschappij heeft van dit plan een gedetailleerde tekening gemaakt, die wij bij dit artikel afdrukken. Dit toekomstig recreatiegebied is ge legen in het noorden van de gemeen te langs de zuidelijke oever van het toekomstige Zeeuwse Meer. De ter reinen zijn grotendeels binnendijks, terwijl een klein gedeelte is geprojec teerd op een droogvallend gedeelte buiten cfe huidige zeedijk. Plan I, ge makshalve het „Recreatieplan wol- faartsdijk" te noemen, omvat een to tale oppervlakte van 16 ha en bestaat uit een kampeerterrein van 3.2 ha, 'n speelweide met accommodatie voor diverse sporten van 2 ha, een parkeer terrein van bijna 1 ha en een zwem bad mot speelterreinen en terrassen van 3,5 ha. KAMPEERTERREIN Het kampeerterrein is geprojec teerd in de Inlaagpolder ten westen van de veersteiger .Door ophoging met zand en een doelmatige drai nage kan het terrein geschikt worden gemaakt. Lage strookbe- planting zal het terrein in vakken verdelen. Er zijn vakken voor tenten en voor caravans. Centraal geprojecteerd !s een kampgebouw, dal ln een later stadium een ver dieping zal krijgen waar een een voudige eetgelegenheid en een re creatiezaal tje kunnen worden on dergebracht. Dit restaurant ligt dan op de hoogte van de kruin van de dijk, waardoor men een prachtig uitzicht heeft over het Veerse Meer. Het terrein zal ontsloten worden door verharding van de bestaande tram baan en een aansluiting naar de Veerweg. De totale kosten bedragen ongeveer 100.000. Bij de interdepar tementale commissie voor recreatie is hiervoor subsidie aangevraagd. Gede puteerde Staten van Zeeland is ver zocht dit verzoek te steunen. Burge meester Ter Haar heeft goede hoop, dat begin volgend jaar de eerste spade in de grond kan. Een voordeel is. zo vertelde hij ons, dat men niet moet wachten op het sluiten van de dijk bij Vrouwenpolder. Het gebied is namelijk binnendijks gelegen en liet heeft als landbouwgrond vrijwel geen waarde. van ongeveer noodzakelijk Inmiddels heeft zich al een exploi tant voor dit terrein aangemeld, met wie de gemeente Woiphaarts dijk graag in „zee" wil gaan. De man komt reeds volgend jaar naar Woiphaartsdijk, waar hij zes ver grote b.m.'s en zes roeiboten zal exploiteren. Aan de overzijde van de nieuw aan te leggen ontsluitingsweg van het kampeerterrein, wordt een speelweide aangelegd. Daar komen velden voor beoefening van basketball, tennis en volleybal. Hier is voorts een speel plaats voor kinderen geprojecteerd met klimwerktuigen, glijbaan en der gelijke. Uiteraard zal het geheel wor den „omlijst" met groenstroken en bomen. De bestaande watergang, die momenteel midden over dit terrein loopt, zal worden gedempt. De ontwa- teringssloot zal langs de nieuwe ont sluitingsweg worden gegraven. De sportveldjes die hier worden ge maakt, zullen een weinig onderhoud vergende gesloten verharding krijgen. PARKEREN Parkeerproblemen kent men niet' in het plan, want een centraal parkeer terrein. dat ten oosten van de speel weide is geprojecteerd, zal plaats bieden aan rond 250 auto's en bussen. Op het terrein zullen bomen worden geplant, die in zonnige zomers scha duw en koelte moeten geven. Het parkeerterrein, dat omzoomd zal worden met een beplanting, wordt verhard. De speelweide en het parkeerter rein zijn ontworpen op grond van particulieren. Het betreft hier een strook van 2 a 8 ha, eigendom van een vijftal mensen. Op korte termijn zal het gemeentebestuur van Woiphaartsdijk contact met lien opnemen. De gemeente zal al het mogelijke doen om hen een zo goed mogelijke compensatie te geven, hetzij in geld, hetzij in vervangende grond. Het meest spectaculaire uit dit plan is het zwemterrein, dat buitendijks is gelegen. Er zal een zwembad worden aangelegd met een diep en een on diep gedeelte. Daarnaast is een diep bad voor zwem- en polowedstrijden ontworpen. Tevens is er een apart kinderbadje. Uiteraard ontbreken de nodige springtorens niet. Verwezen lijking van het zwembadplan is vol gens burgemeester Ter Haar niet binnen de eerste vijf jaar te ver wachten. Eerst komen het parkeer terrein en de speelweide aan de orde. COMTLEX Het zwembadcomplex, dat even ten oosten van de veerdam is geprojec- RAAD OUD-VOSSEMEER BESLOOT Sluitende begroting 1961 werd vastgesteld In een donderdagmorgen gehouden vergadering sprak de gemeenteraad van Oud-Vossemeer zich uit voor op heffing van de Centrale dienst voor Bouw- en Woningtoezicht Noord-Zee land. Dit punt kwam op de agenda naar aanleiding van een onlangs gehouden vèrgadering van dit orgaan. Daar de raad van Oud-Vossemeer zich meer malen voör opheffing had uitgespro ken, bestond er geen moeilijkheid. De ter beschikking gekomen cijfers en een nadere toelichting omtrent de ge volgen maakten echter nog een bre dere bespreking in besloten zitting nodig. Na afloop deelde de voorzitter mede, dat besloten was tot opheffing van de bestaande dienst. De overname in eigendom, beheer en onderhoud van diverse wegen, gaf ook aanleiding tot discussie. B. en W. stelden voor een plan tot verdeling zoals dat door de herverkaveling is ontworpen, over te nemen, alleen met uitzondering van het onderhoud van de bermslofen, omdat deze veelal strekken tot afwatering van het pol derwater. De heer L. Istha (alg. arbeiderpartij) wilde nog verder gaan en de overname beperken tot de we gen ln de bebouwde kom. De voor zitter meende dat dit standpunt in beroep geen enkele kans heeft. Hij wees erop dat dit voorstel verbonden ia aan het beschikbaar komen van geldelijke middelen om het onderhoud mogelijk te maken. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangenomen. De heer Istha kreeg de aantekening te hebben tegengestemd. De onderzoekcommissie naar de be groting 1961 had geen enkele opmer king, maar alleen waardering over het feit, dat een sluitende raming verkregen kon worden. Zodoende kon de begroting zonder meer worden vastgesteld. De enige opmerking kwam van de lieer P. A. W. Mees (k.v.p.), die later, bij de vaststelling van lieë bedrag, dat per leerling voor de gewone uitgave voor de openbare lagere school werd beschikbaar ge steld, er op wees, dat 38,63 toch wel aan de lage kant was. De r.-k. lage re school kan er tenminste niet be hoorlijk mee rond komen. In verge lijking met de Zeeuwse cijfers, die nog onder het landelijke gemiddelde liggen, staat Oud-Vossemeer bij de O met de laagste vergoedingen. ;min stelde de heer Mees zich te vreden met de argumentering van B. en W., dat voor de openbare lagere school niet meer nodig is. De gemeen te is altijd soepel, wanneer het gaat om buitengewone uitgaven. Aan de plaatselijke afdeling van de bond voor Veilig Verkeer verstrekte men een subsidie van 100,ver meerderd met 400.voor hét ma ken van een verkeerstafel. De nieuwe weg in de Leguit-polder kreeg de naam Leguitse Dreef Collecte De collecte voor het Protestants In terkerkelijk Thuisfront heeft te Krabbendijke een bedrag opgebracht van f 330,27.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13