Bietenschip zonk vóór havengeul Wassen wij bij Kamperland ons verkeerd? Zeeuwse Almanak MIDDELBURGSE BEGROTING IN EVENWICHT ARKS beschuit tut"/ OUD-MIDDELBURGER HIELD IN DELFT INAUGURELE REDE CHR. GEREF. JEUGD HIELD BIJBELSTUDIE-WEEKEINDE Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 NOVEMBER 1960 IN ZWARE STORM IN VEERSE GAT (Advertentie) Eén jaar oud zoontje van schippersechtpaar verdronk In een zware storm is in de nacht vaii dinsdag op woensdag het met bieten geladen schip „Elma" aan de ingang van de geul naar Kamperland in het Veerse Gat gezonken. Het schip was de dag tevoren op een zandplaat gelopen en zonk weinige ogenblikken, nadat het door de sleepboot „Bastiaan" was vlotgetrokken. De schipper en zijn vrouw werden gered door de opvarenden van de „Bastiaan", maar hun 13 maanden oud zoontje Leen verdween voor de ogen van de ouders in de opgezweepte golven. Een moe dige reddingspoging van de u.t.s.-leraar P. A. Komijn (35) uit Den Haag, die op de „Bastiaan" voer en die gekleed te water sprong, mocht niet baten. Wel vond hij de matras terug, waarop het kind had gelegen, maar het jongetje was niet meer te vinden. De „Elma", die eigendom is van de heer L. P. de Bruine (41) uit Kam perland, had maandag in de haven van Kamperland bieten geladen, be stemd voor Puttershoek Het scheep je voer nog dezelfde dag uit, maar strandde op een zandplaat aan de in gang van de havengeul. De schipper verwachtte, dat het vaartuig bij hoog water wel zou los komen. Het bleek echter een misrekening, want door een stevige bries uit het oosten stond er bij vloed betrekkelijk weinig wa ter. Dinsdagavond besloot schipper De Bruine de hulp in te roepen van de sleepboot „Bastiaan", afkomstig uit Zwijndrecht, die regelmatig bie tenschepen sleept. Omstreeks twaalf uur 's nachts werd de eerste tros vastgemaakt, die evenwel brak. Een tweede tros was hetzelfde lot bescho ren. Pas bij een derde poging had men succes. Golfslag Nauwelijks was de „Elma" vlotge trokken, of zware golven sloegen over hét open dek. Het schip maakte in korte tijd veel water en zonk steeds dieper. De schipper en zijn vrouw, die het gevaar zagen spron gen met de baby tussen zich in, in de roeiboot. Enkele minuten later ver dween de „Elma" onder water. In tussen had kapitein J. P. van Nes van de Bastiaan" de tros losgekapt en stuurde zijn scheepje naar de in nood verkerende opvarenden van de „Elma". Juist op tijd wist hij hen te bereiken. „Ik trok de vrouw aan boord en toen ik weer opkeek, hing de schipper aan de reling. De roei boot was gezonken. Het kind, dat schipper De Bruine kort tevoren nog in de arm had gehouden, was verdwenen", vertelde ons gisteren de u.t.s.-leraar P. A. Romijn uit Den Haag, die in zijn vakantie regelmatig op de sleepboot van kapitein Van Nes meevaart. „Plotseling hoorde ik de vrouw schreeuwen: „Mijn kind, daar drijft mijn kind!", vervolgde de heer Romeijn, die nog zichtbaar onder de indruk was van het ge beurde. De leraar bedacht zich geen moment. Gekleed sprong hij in het kokende water, maar hij vond slechts het bedje, waarop het kind kort te voren had gele gen. De schipper van de „Elma" was toen al aan boord van de sleepboot getrokken door kapitein Van Nes. Het schippersechtpaar De Bruine heeft vier kinderen. Drie van hen waren op het ogenblik van de ramp aan de wal. Hun schip is in ruim tien nieter water gezouken, zodat zelfs bij laag water het topje van de mast niet te zien is. Gistermiddag was rijkswaterstaat bezig de plaats te bepalen, waar de „Elma" is gezon ken. Wanneer het weer meewerkt: Rooi-hulp militairen wordt - mogelijk - maandag hervat Wanneer het weer meewerkt zal het Landbouwschap weer een beroep doen op de militairen, met ingang van aanstaande maandag opnieuw een handje te helpen bij het rooien van de nog op het land staande aard appeloogst. Naar bekend heeft de Nederlandse territoriaal bevelhebber aan hét begin van deze week de oogsthulp op verzoek van het Land bouwschap tot nader order doen sta ken. Waren de militairen aan het begin van deze week toch naar Zee land gekomen en hadden zij dan door het ongunstige weer niets kun nen uitrichten, dan had hun komst voor de betrokken landbouwers uiter aard slechts onnodige financiële con sequenties gehad. Tijdens een discussie over hygiëne, merkte een dokter op: „Ik ben vóór veelvuldig wassen, maar tégen veel vuldig gebruik van zeep!" Een wat vreemd klinkende uitspraak in ons om zijn helderheid beroemde landje. Maar hij als arts, kende de grote nadelen van toiletzeep, n.l. de kalk- zeepvorming. Denk maar eens aan de vieze vette randen die achterblijven in het bad. Diezelfde kalkzeep verstopt n.l. de huidporiën, houdt daar het vuil vast, met als gevolg: meeëtertjes, zwarte kloofjes, onaangename luchtjes en overtollige transpiratie. Bewijs: boorden en manchetten wor den het eerst vuil aan de binnenkant. Bovendien wordt de natuurlijke be scherming van de huid, de z.g. „zuur- mantel" voor enkele uren ongedaan gemaakt, waardoor gevaar voor in fectie kan ontstaan. „zeeploos" wassen met DU-NY maakt een einde aan al deze nadelen. De ingenieuze ontdekking van DU- NY de „zeeploze zeep" luidt dan ook een nieuw tijdperk voor de hygiëne in. De medicus is er blij mee, omdat DU-NY de risico's van toiletzeep met één slag heeft opgeheven. De huisvrouw waardeert de bespa ring van haar werk, omdat DU-NY tot diep in de poriën reinigt, zodat blouses en overhemden niet meer, zoals vroeger, door achtergebleven vuil gauw smoezelig worden. De huis vader heeft „zijn zeep" gevonden, om dat DU-NY hem, ook na het smerig ste werk, van binnen en van buiten „to the bottom" schoonmaakt en, daar de huid onbelemmerd ademen kan, een ongekend feestelijk gevoel van welbehagen geeft. Het dochtertje teenager houdt van DU-NY, omdat er oliën in zijn verwerkt, die haar huid na het was sen flatteus en geurig incrêmen. Haar kleine broertje is verzot op DU-NY omdat zijn liaar nu gewassen wordt met „zeep" die niet in zijn ogen bijt. En het hulpje in de huishouding is DU-NY innig dankbaar omdat er, door de afwezigheid van kalkzeep, in wastafel en bad geen vette randen meer overblijven, dié zij vroeger moest wegboenen. Een blijde uitkomst voor het hele ge zin dat ls DU-NY. (Slot van pag. 1) gén in de personeelssector. Deze ra mingen zijn nu gebaseerd op telefo nisch verkregen normbedragen. 4. In de vaststelling van de doeluit keringen voor het kleuteronderwijs is een vrij grote achterstand aanwezig. Op welke vergoeding mag worden ferekend voor na 1956 gebouwde ieuterscholen, is nog steeds niet be kend. Volgens de opgave van in 1961 uit te voeren kapitaalswerken, is voor scho lenbouw aan kapitaalslasten Wij Zeeuwen eten allen HOOGLERAAR LUCHTVAART AËRODYNAMICA Stromingsproblemen bij ontwikkeling luchtvaart De in Middelburg geboren prof. dr. ir. J. A. Steketeo lieeft in de aula van de technische hogeschool te Delft woensdagmorgen een inaugurele re de gehouden. De lieer Steketee is hoogleraar in de afd. der scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkunde voor het vak luclitvaartaerodynami- VAN TOT SPANNING. Enkele jaren aehtereen ontbrak er iets aan de winkelweken van Bruinis- se. Namelijk: spanning. De winkel week werd gehandicapt door enkele stringente bepalingen van de lote- rijwet, waardoor geen geschenken- bonnen konden worden uitgereikt. Daaraan komt nu echter een einde. Lang heeft men er gepiekerd over de mogelijkheden van spanning zonder te speculeren op de goklust van de bevolking. Men heeft het nu gevon den: in de winkelweek die van 22 november tot en met 5 december te Bru zal worden gehouden, zal een grote paardenrace worden georgani seerd. ANIMO. In Oud-Vossemeer gaat het ook om een winkelweek, doch daar spreekt men niet zozeer van span ning als wel van animo. De am mo zal erin gehouden moeten worden door allerlei dagattrae- ties zoals het raden van het juiste aantal van verschillende zaken. De animo wordt ingegeven met behulp van spandoeken, een win kelkrant en een geluidswagen. WEG! Een bericht van „Het Duimpje", de West Zeeuws-VIaamse vogelbescher- iningswacht, mag niet onvermeld blijven. De flamingo die zich, zoals JANTJE..... In die Breskense familie bestond zoals dat in vele families gebeurt de gewoonte om de enige soon uit het gezin met „Broer" aan te dui den. ,firoer" was op den duur al hoog en breed getrouwd en zijn echt genote noemde hem liefdevol bij zijn naam, maar heel de familie bleef firoer" zeggen. Dat hoorde tijdens een familiefeestje ook de driejarige Jantje, neef van „oom Broer". Bij het afscheid deed Jantje heel erg zijn best. Hij gaf oom keurig een handje en sprak beleefd: „Dag broer Konijn"! Jantje was erg verknocht aan het kinderverhaal, waarin een zekere broer Konijn de hoofdrol speelt wij enige tijd geleden meldden, op het Grote Gat, de kreek bij Oostburg zo prettig thuis voelde Is weg! Vori ge week zaterdag hebben jagers hem verjaagd. Overigens, maandag werd op de Grote Kreek bij Axel een fla mingo gesignaleerd. Hij trok veel be langstelling. Minder belangstelling trokken vier kraanvogels die maan dagmorgen statig boven Absdale vlo gen. En toch nemen deze vogels meestal het oosten van het land in plaats van het westen. TINGEL-TANGEL. Voor de Zeeuws-Vlamingen zij het volgende vermeld: aangekon digd werd dat volgende week dinsdag het gezelschap „De Speelkamer" een voorstelling te Axel zou verzorgen onder auspi ciën van de Z.V.U. Deze voorstel ling zal echter niet kunnen door gaan. In plaats daarvan zal het bekende Amsterdamse cabaret „Tingel-Tangel" op maandag 9 januari te Axel optreden met zijn nieuwe programma „Hausse Hausse Hoera". De medewerken den zijn Sieto en Marijke Hoving, Paul Deen, Conny Stuart en Wou ter Denijs piano. SUCCESHONDEN. Het is weer raak geweest met de Zeeuwse successen op de internatio nale hondententoonsteliing, die op 30 oktober te Rotterdam werd gehou den. De heer J. A. Sehiltman te Axel behaalde een kampioensprijs met zijn samojeed-teef Fireside's Marushka. De boxerteven van de heren Augus- teijn Baak. beiden te Hansweert, kregen ieder de kwalificatie z.g., evenais de Afghaanse windhond, teef, van de heer M. W. de Bruine uit Vlissingen. Mevrouw Risseeuw be haalde met haar briard (Franse her der) teef, de kwalificatie u. en de he ren Jac. J. Maat uit Terneuzen en L. •J. J. Geldof uit Oostkapelle behaal den z.g. met respectievelijk Duitse en Belgische herder. De heer en me vrouw Bracke-Neufcour uit IJzendij- ke sleepten tweemaal z.g. in de wacht met langharige teekels. De heer A. W. Dert uit Souburg behaal de z.g. met een langharige teckel en tweemaal g. met een Japanse Spaniel. Zo te horen aan de namen van de verschillende rassen was het inderdaad een zeer internationale tentoonstelling. Prof. dr. ir. J. A. Steketee wérd op 2 januari 1927 te Middelburg gebo ren. Na aldaar het einddiploma h.b.s. behaald te hebben, studeerde hij aan de Tijdelijke Academie te Eindho ven en de Technische hogeschool te Delft werktuigbouwkunde. In 1950 behaalde hij met lof het ingenieurs diploma. Spoedig daarop werd hij aan de Universiteit van Toronto in Canada benoemd tot „lecturer" in de toegepaste wiskunde. In 1955 promo veerde hij aan deze universiteit tot „doctor of phylosophy" op het proef schrift „Some problems in boundary iayer transition". Zijn benoeming tot „assistant pro fessor" volgde in 1956. Aan het „Institute of Aerophysics" van de universiteit van Toronto was hij bovendien verhonden als „re search-associate". Bij K.B. van 27 april 1960 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der Scheeps- en Vliegtuigbouw kunde om onderwijs te geven in de luchtvaartaerodynamica. De heer Steketee wees er in zijn rede op, dat in de laatste tijd naast namen als aero- en hydrodynamica ook een aantal andere nieuwe namen zijn verschenen zoals super- en hyperso- nica, super-aerodynamiea en aero- physica, magnetö-gasdynamica en plasmaphysica. Naast de term luchtvaart of aero nautics heeft ook ruimtevaart of as tronautics zijn intrede gedaan. Deze ontwikkeling nader in beschou wing te nemen en na te gaan welke invloed het vliegen heeft gehad op de problemen, die men zich in de stromingsleer stelt, is het onderwerp van deze oratie. Om enige orde te scheppen is het gewenst minstens 3 perioden te on derscheiden. Aan het begin van de eerste periode 1687—1900 staan de Principia van Newton. In dit tijdvak ontwikkelt de stromingsleer zich tot een academische wetenschap. Omstreeks 1900 doet het vliegtuig zijn intrede en het belang dat dit toe stel reeds spoedig verkrijgt, brengt mee dat meer en meer mensen zich met de stromingsleer gaan hezighou- den. De stromingsleer verlaat ook de zuiver academische sfeer. Het zijn vooral de draagvlaktheorie en de grenslaagthcorie, die zich ontwikke len. Omstreeks 1930 zet een verdere ont wikkeling in. Door het opvoeren van de vlicgsnelheden is het niet langer mogelijk do samendrukbaarheid van de lucht tc verwaarlozen. Hiermee is het begin gemaakt met een ontwikkeling, waarbij meer en meer de physische en chemische eigenschappen van het stromende medium in rekening dienen gebracht te worden om de stromingsproble men, die bij de voortdurend toene mende snelheden optreden, op bevre digende wijze op te lossen, aldus de heer Steketee. 103.950 geraamd3S.350 voor een nieuwe ulo Nieuwe Haven, 32.800 voor de vernieuwing van school J en eenzelfde bedrag voor een ulo van de geref. gemeente. Voor de transactie Polak is 7600 geraamd, voor scliool- voorzieningen in de Stromenwijk 8000 en voor de bouw van een gara ge voor de reinigingsdienst 7000. De bouw van de nlo Nieuwe Haven en van school J kwamen ook reeds op het investeringsprogramma 1960 voor. De realisering van dit program ma werd echter ernstig belemmerd door het goedkeuringsbeleid van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Indien het ontwerp financiële verhou dingswet 1960 wordt aangenomen, mag voor de scholenbouw op een ho gere uitkering van 34.000 uit het gemeentefonds gerekend worden. Van de onvoorziene uitgaven voor kapi taalslasten van 147.805,64 blijft dan nog rond 5200 over voor in 1961 opkomende kleine kapitaalswerken. Uit het overzicht van de geraamde uitkomsten van bedrijven, diensten en stichtingen blijkt, dat er ten op zichte van 19G0 voor verschillende diensten een aanzienlijk nadelig ver schil is ontstaan. Nadelige saldi I-Iet nadelig saldo van de burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg is 43.600 hoger geraamd (o.a. door verhoging verpleegprijzen als gevolg van loon- en salarismaatregelen), het tekort van de gemeentelijke dienst voor de maatschappelijke zorg is 21.555 hoger geraamd (o.a. door sa larisverhogingen, stijging van lasten), terwijl het exploitatietekort der Godshuizen 18.000 hoger moest worden begroot (door tekort aan ver plegend personeel). Voor het waterleidingbedrijf is voor het eerst sinds de watersnoodramp van 1953 een begroting ontworpen, waarin de invloed van deze ramp bui ten beschouwing is gelaten. De ex ploitatie van het elektriciteitsbedrijf (een voordeliger saldo van 25.300 dan in 1960) verloopt gunstig. B. en W. hebben een voorstel voor tarief- verlaging voor het industriële ver bruik in studie. Voorts is het nadelig saldo van de reinigingsdienst belang rijk hoger (bijna 39.000) door ver nieuwing van autopark en loonsverho gingen, terwijl B. en W. het sane ringsfonds voor de binnenstad willen verhogen met ruim 16.500, de netto winst op de exploitatie van bij de stichting Goed Wonen in beheer ge geven middenstandswoningen. Kapitaaldienst De kapitaaldienst wijst aan uitga ven een bedrag aan van 36.1 miljoen en aan inkomsten 32.8 miljoen, zodat er een geraamd te kort aan financieringsmiddelen op lange termijn is van 3.3 miljoen. Dit wordt veroorzaakt door in de ontwerp-begroting opgenomen reeds in uitvoering zijnde werken, waarvoor Ged. Staten echter nog Dr. J. van Ham over de taal der religie Lezing voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen Voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen sprak woensdag avond dr. J. v. Ham over de taal der religie. In een uiterst boeiend betoog behandelde dr. Van Ham diverse as pecten van deze taal, waarbij hij tal rijke voorbeelden gaf uit archaïsche en primitieve godsdiensten. Deze voorbeelden waren zorgvuldig geko zen, in het Nederlands vertaald, werden uitmuntend voorgedragen en waren bovendien organisch in het geheel van de lezing opgenomen. De heer Van Ham besprak onder meer: de functie van het woord, de herhaling, de priestertaai, de culti sche taal. Bij het laatste onderwerp ging hij enigszins dieper in op de „substituerende methode", die met name in de hymnische poëzie is toe gepast. Tenslotte ging dr. Van Ham de relatie na tussen de religieuze taal en de dichtertaal, de relatie ook tussen mythe en werkelijkheid. De benadering van de poëzie, zo stelde hij tenslotte, behoort te geschieden met de huiver voor het geheim van het leven, clè huiver die ook spreekt uit de taal der religie. Na deze bijzonder interessante voor dracht ontstond een levendige ge- dachtenwisseling, waarbij onder meer werd medegedeeld dat de stu die van dr. Van Ham vermoedelijk in druk zal verschijnen. De avond stond onder leiding van de voorzitter van het Genootschap, mr. J. Moolenburgh. Bij de aanvang deelde deze mede, dat het Genoot schap eep belangrijke schenking boe ken had ontvangen uit de nalaten schap van wijlen mr. J. H. Bybau, die gedurende vele jaren rechter in de rechtbank van Middelburg was en daarna president van de recht bank te Zutfen. [T7Ï];M3 Debèsfe i^Tandpasfa en niet duurder dan andere - geen machtiging verleenden om de uitgaven te doen, en voor werken, waarvoor de raad in 1961 voorstel len tegemoet kan zien. De bruto vlottende schuld bedroeg op 1 oktober j.l. 870.190,97, de netto vlottende schuld 668.511,62. Het maximum-bedrag, waarvoor kasgel den kunnen worden opgenomen, zal voor 1961 1.8 miljoen bedragen. Binnenkort willen B. en W. een voor stel doen tot het aangaan van een geldlening op lange termijn van 250.000. Uit deze cijfers blijkt dus, dat de liquiditeitspositie van de ge meente bevredigend is. ZEVENTIG DEELNEMERS IN VLISSINGEN Inleiding over de betekenis tabernakel Zeventig christelijk gereformeerde jongeren uit Zeeland waren het afge lopen weekeinde bijeen in de jeugd herberg te Vlissingen, waar het dis- trictsbestuur van de chr. geref. jeugdverenigingen in Zeeland een weekend had belegd. Deze tweedaag se samenkomst was bedoeld als bij belstudie. Het algemene thema han delde over de tabernakeldienst in het oude testament. Nadat de voorzitter van de organi serende vereniging, de heer S. de Vlieger, een openingswoord had ge houden, besprak de heer J. Floor, economisch adviseur te Apeldoorn in een inleiding het voorhof met haar voorwerpen. Inleider zette uiteen, wat de voorwerpen in de tijd van het O.T. betekenden en welke concrete waards zs thana nog hebben. Op de lezing volgde een bespreking. Ds. Van der Molen te Middelburg gaf deze avond van zijn belangstelling blijk. De dagsluiting werd zaterdag verzorgd door Greet Kaper, 's Zondags bezochten de deelnemers een kerkdienst. Ds. A. W. Drechsler sprak in deze dienst over Exodus 7 vers 1-7. Daarna hield mejuffrouw J. Schouls een boekbespreking. De middag werd gevuld mét zang, spel, declamatie, groepsdiscussie en een wandeling langs de boulevard. In dé avonduren bracht men een bezoek aan een avondkerkdienst, waarin de hervor ming werd herdacht. De heer M. de Boer, theologisch student te Apel doorn, vervolgde daarna de bijbel studie. Na afloop van zijn causerie werd zijn onderwerp in negen dis cussiegroepen behandeld. De heer De Boer sprak een sluitingswoord. De heer Floor besloot het leerzame bij belstudie-weekeind met dankgebed. KUNST „Voor negers geen toegang" Vlissingen, Britannia; Toneelgroep „Studio". WIE DE KWALITEITEN kent van de roman „Too late the Phalarope" van Alan Paton (schrijver van o.m. „Tranen over Johannesburg", zal zich er niet over verwonderen, dat er juist in deze dagen van verscherp te rassentegenstellingen mensen zijn geweest, die meenden naar deze ro man een toneelstuk te moeten ma ken. Dat was dan met name Eline Verkade, die voor de toneelgroep „Studio" een Nederlandse bewerking verzorgde, uitgebracht onder de titel „Voor negers geen toegang". Onder regie van Stefan Felsenthal hebben de enthousiaste „Studio"-spelers dit stuk ingestudeerd en ze zijn er mee op tournee gegaan, nadat in Am sterdam de première was gegeven. „Studio" heeft zich met de vertol king van dit stuk een bijzonder zwa re taak gesteld. De dramatiek, die in de roman ten volle tot uiting komt, heeft in de toneelbewerking namelijk een zo ingrijpende aderla ting ondergaan, dat er helaas slechts een vlak, bloedarm geraamte is over gebleven. Zó bloedarm, dat „Studio" dit geraamte niet kon bezielen. Eerst in het laatste bedrijf schemerde er iets door van de intense tragiek, die Paton wist op te roepen, maar die noch de toneelschrijver Robert Yale Libott (die het oorspronkelijke spel schreef), noch Eline Verkade, noch revisseur Feldenthal waar wist te maken. Daarvoor verloor deze (toneelge schiedenis over de jeugdige, succes volle politieluitenant Stander, die struikelt over de harde, Zuidafri- kaanse „ontuchtwet", zich teveel in schier eindeloze, soms volslagen overbodige dialogen; in een gezwol len, door de regisseur nergens gecor rigeerde speltrant, in een naargees tig teveel aan steunen, zuchten en handenwringen. Dat het publiek in de gisteravond in „Britannia" te Vlissingen onder aus piciën van de Arbeiders Kunstkring gegeven voorstelling, toch in de ban bleef van het gebeuren op de plan ken, was te danken aan de ernstige ondertoon, die ondanks de hier ge schetste bezwaren bleef doorklin ken. Een bewijs voor de kwaliteiten van de schrijver, die deze dramatiek in zijn roman waar wist te maken en voorts mede te danken aan een enkele individuele prestatie, waar bij die van Ingeborg Uijt den Bo gaard wel de kroon spande. Haar interpretatie van de rol van het ne germeisje was gaaf, beheerst en overtuigend. Ad van Gessel, als haar directe tegenspeler in de luitenant- rol, werkte klaarblijkelijk voortdu rend boven zijn kracht, wist geen raad met de Stander-figuur, die in deze vertolking een zonderlinge men geling werd van de deels stoere, deels huilerige moederjongen. Een zware rol, te zwaar voor Van Ges sel. Anselm van Melis benaderde het type van de in zijn principes verstarde sergeant niet onverdienste lijk; Benita Groenier zette fris en met vaart het verliefde nichtje op de planken en Han Surlnk zorgde voor een vlotte, wat oppervlakkige, jeugdige ambtenaar. Wat voor Van Melis en zijn sergeant geldt, is voorts ook van toepassing op Ad Noyons en diens kapitein en op Frans Zuidinga en diens Transvaal se boer. In de bijrollen droegen Jan Verhoeven, Jaap Hoogstra en Rudy Velthoek naar vermogen bij. De decors van Hans van Norden wa ren meer doelmatig dan fraai. Na deze nogal sombere woorden ten slotte een woord van lof voor de in tensiteit, waarmee „Studio" zich aan deze opvoering heeft gewijd; een in tensiteit de strekking ten volle, het stuk helaas niet waard. Gisteravond zagen de vertolkers zich in ieder ge val beloond met een hartelijk ap plaus van een dankbaar publiek. v. B. Grenswijziging rond Waarde tijdelük of definitief? s (Van onze Haagse redacteur) M Enkele leden van de vaste commissie voor binnenlandse M zaken uit de Tweede Kamer hebben in het verslag op het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen der gemeenten Krabbendijke, Kruiningen en Waarde verklaard gaarne van de minister te zullen vernemen of het voorgestelde grensver- loop moet worden beschouwd als een tijdelijke oplossing dan wel of het voorstel op een de- li finitieve regeling is afgestemd. H Deze vraag wordt gesteld ge- zien het thans bij Gedepnteer- de Staten van Zeeiand in voorbereiding zijnde plan tot gemeentelijke herindeling van de streek waarin Krahhendij- s ke, Kruiningen en Waarde H zijn gelegen. Dit plan van Ge- deputeerde Staten voorziet namelijk in een definitieve re- geling. VANDAAG Middelburg-EIectro: Battle Taxi, 19.30 uur, 14 jaar. City: Bestemming Auschwitz, 20 uur, 34 Jaar. City: Kindermiddag M.B.B., 16.30 uur Gouden Poorte: Cursusavond M.B.B., 20 uur. Bogardzaal: Christelijke Plattelands vrouwen, 14 uur. Wöhler: Openbare voordracht Theo sofische vereniging, 20 uur. VUsslngen-Luxor: Bengaalse lanelers, 20 uur, 14 jaar. Alhambra: Jerry maakt weer herrie, 20 uur, 18 Jaar. Landingsmonument: Herdenking be vrijding Vlissingen, 19.30 uur. Goes-Prins van Oranje: Arbeiders- kunstkring. „Puck" met „Pelikaan eiland". 20 uur. Schuttershof: Filmavond Bescher ming Bevolking, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2