PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEDEWERKERS FRENZEL IN ARREST Middelburgs begroting 1961 in evenwicht; f185.600 onvoorzien Schepen door storm in moeilijkheden Italianen vluchten voor water van Po HAMBURG WIL „SUPERHAVEN" JiV WADDENZEE Tsjechen op punt uit te wijken Vandaag... 203e jaargang - no. 259 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. i 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213)'; Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2004. De Westduitse spionage-affaire Treiler zonder brandstof Kettingbotsing op Schelde Op de Noordzee, op ongeveer 25 mijl ten noordwesten van IJmui den, heeft de ïn IJmuiden thuis horende treiler Sch. 27 „Onder neming II" gistermorgen moe ten melden, dat het schip een ernstig tekort aan brandstof heeft. De „Onderneming II", die eigendom is van Cornelis Vro lijks visserijmaatschappij te IJ muiden en die dit jaar in de vaart kwam, lag met een lang zaam draaiende motor geduren de de gehele dag tegen de zuid wester storm in op de golven te steken. De „Onderneming II" was onderweg van de visgronden naar IJmuiden en zou aanvankelijk in de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks vier uur, aan de IJmuidense vismarkt verschijnen. Terwijl de .loodsdienst gestaakt was, heeft de rederijgenoot Sch. 171 „Cornelis Vrolijk" 's mid dags IJmuiden verlaten om te trach ten in volle zee olie aan de Sch. 27 over te geven. Dit is bij het slechte weer niet gelukt. De Sch. 171 heeft de Sch. 27 gisteravond vastgemaakt en wacht nu op beter weer om de Sch. 27 in IJmuiden binnen te slepen. Verloren sleep De IJmuidense zeesleep boten „Cy cloop" en „Titan", die in de nacht van dinsdag op woensdag de sleepverbfn- dingen met hun slepen door zwaar stormweer in de Ierse zee verbroken zagen, zijn er in de loop van gisteren in geslaagd opnieuw vast te maken. De „Titan" kon gistermorgen om streeks halfnegen reeds melden, dat het 7000 ton metende Liberty-schip, dat op drift was geslagen weer was vastgemaakt op ongeveer tien mijl ten noordwesten van Fishguards aan de Engelse westkust. De „Cycloop" slaagde er gistermiddag in ook haar losgebroken Liberty-vrachtschip weer op sleeptouw te nemen op ruim tien mijl ten noordwesten van Trevor aan de Engelse westkust. Door de hevigestorm raakte het Franse vrachtschip „Chevalier de Lasalle" gistermorgen vroeg op de Jiarina Verbeek geworden bij de verkiezing p xan ..Mis-s Holland'' van dit jaar, is woensdagmiddag run Schiphol naar Lóndcn vertrok- M p ken om daar mee te dingen naar de titel ran ..Miss World e= 1961". Zij gaat naar Londen in ee p de plaats van de eigenlijke miss Holland, de Amsterdamse ee A lisje Schoolt, die, evenals il.e nummers twee en drie, verhin- n derd was deel te nemen, De foto toont. Kanna op de trap ran het vliegtuig bij het, n H vertrek, H Schelde bij Antwerpen op drift en veroorzaakte daardoor een ketting botsing, waarbij een Nederlandse, een Britse vrachtboot en een half dozijn lichters werden betrokken. Het Nederlandse schip is de Arendsdijk. De „Chevalier de Lasalle" werd door drie sleepboten de haven van Ant werpen binnengesleept, toen door een plotselinge windvlaag de sleeptrossen, braken. Er zijn geen meldingen bin nengekomen, dat er gewonden zijn. De schade wordt echter geraamd op rond 3 miljoen Belgische franken. Twee Chileense walvisjagers die maandag meldden Water in de machi nekamer binnen gekregen te hebben, toen zij zich ten noorden van de Wad den-eilanden op de Noordzee bevon den, zijn door Nederlandse en Duitse sleepboten naar Cuxhaven gebracht. I „Studentenslabbetje" voor Perzische prins H Het bestuur van de Utrechtse r.-k. stuclentèrwereniging „Ve- ritas" zal vanochtend om elf H uur aan de Perzische ambassa- H deur in zijn residentie te Was- senaar een geschenk overhan- digen voor de Perzische kroon- §f prins. Het geschenk is een kanten slabbetje met het em- bleem van Veritaser op ge- p borduurd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil De gemeente Hamburg onderhandelt samen met Neder-Saksen over een plan om aan de Duitse Noordzeekust een voorhaven te bouwen voor super- schepen. Burgemeester Max, Brauer heeft dit dinsdagavond verklaard in een contactgesprek met economisch deskundigen. Brauer zeide dat doel van dit plan was de positie van Ham burg als wereldhaven te handhaven. Brauer lichtte toe, dat de beneden- Elbe tot de haven van Hamburg maar één vaargeul tot 11 meter diep te bezit. Bij de voortdurende tendens van groter schepen en groter diep gang, vooral wat betreft de doorvoer van ruwe olie en massa-goederen, moet de Elbe echter tot een diepte van meer dan 12 meter worden uit gebaggerd, wil deze haven kunnen blijven concurreren. Het baggerwerk, dat in verband met de getijen in de Elbe steeds zou moeten worden ver richt, zou miljoenenbedragen ver slinden. Uit gezaghebbende kringen van de' Hamfcurgse senaat is vernomen, dat de mededelingen van Brauer als een grote verrassing zijn gekomen. Het plan voor aanleg van een haven in de Waddenzee, waarin supertankers én vrachtboten met grote diepgang kunnen meren, is tot dusverre zo streng in het geheim in de senaat behandeld, dat daarover niets in de notulen is opgenomen. Politieke moordenaar in Japan pleegt zelfmoord De politie heeft woensdag te Tokio bekendgemaakt dat de 17-jarige student Otoja Jamagoetsji, die vo rige maand een Japans socialisten leider lieeft vermoord, zich woens dagavond van het leven heeft be roofd. Jamagoetsji was negenmaal in hech tenis genomen wegens gewelddaden. De ultra-nationalistische partij voor groot-Japan had hem uit haar rijen gestoten omdat hij te gewelddadig was. Joop Z. blijft op vrije voeten De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft gistermiddag het appel, dat de officier van justitie, mr. H. IC. van Renesse had aangete kend tegen de opheffing van de voorlopige hechtenis van de Amstel- veense drukker-publicist Joop Z., af gewezen. Zoals heleend werd Z, die ervan ver dacht wordt medewerking te hebben verleend aan het drukken van valse identiteitsbewijzen voor de. Algerijn se verzetsbeweging, op 21 oktober j.l. voorwaardelijk in vrijheid gesteld, nadat hij sinds medio juli in voor lopige hechtenis was geweest. De Amsterdamse rechtbank zal op 15 november a s. zijn zaak behandelen. Als stroman van de Tsjechische inlichtingendienst beeft het vrij dag j.l. te Bonn aangehouden socialistische parlementslid Al fred Frenzel onder meer gehei me informaties over schepen van de Westduitse marine, en geheime inlichtingen over de! Westduitse defensiebegroting, gestolen en uitgeleverd. Hij was daartoe in staat door zijn lid maatschap van de parlementai re commissie voor defensieza ken. Aldus is woensdagmiddag te Bonn door een officiële zegs man meegedeeld. De Westduitse politie heeft be halve Frenzel ook vijf andere spionnen aangehouden. Twee van lien, die de schuilnamen Altmann en Langer gebruikten, zijn officier van de Tsjechi sche inlichtingendienst. Een van hen werd samen met zijn vrouw gevangen genomen. De twee overigen woonden in Neuren berg, waar een van hen radio technicus bij Siemens was. De beide Tsjechen zijn op het vlieg veld Walm bij Bonn gearresteerd, toen zij op het punt stonden naar Praag uit te wijken. Op eep van hen werd een bus voetpoeder van een be kend Duits merk aangetroffen, die bij onderzoek voorzien bleek van een bom die explodeerde toen de bus niet op een bijzondere wijze geopend werd. De ambtenaar die aan de bus werkte kreeg brandwonden in het ge laat. De documenten die, in de vorm van microfilms, in de bus zaten zijn na de ontploffing grotendeels ver brand, aldus de zegsman. De bij Siemens in Neurenberg werkzame handlanger van Frenzel, heeft een van de Tsjechische offi cieren, een bijzonder radio-appa raat in handen gespeeld, waarmee hij op de korte golf contact kon opnemen met zijn superieuren in Praag. Springstof Voorts is meegedeeld dat op de beide Tsjechen nog een zaklantaarnbatte rij, gevuld met springstof, en een on geveer 20 cm hoog beeldje van een luchtig geklede vrouw, eveneens ge vuld met springstof waren aangetrof fen en dat ambtenaren van de inlich tingendienst bezig zijn deze zaken te onderzoeken. Er wordt niet aan ge twijfeld dat in de batterij en het beeldje iets zal worden teruggevon den van hetgeen Frenzel aan de Tsjechen heeft toegespeeld. Men was met het beeldje en de bat terij voorzichtig geworden toen de bus voetpoeder ontploft was. Men heeft vastgesteld dat ze volgens het zelfde beginsel „beveiligd" zijn. Volgens gegevens, die door de West duitse regering zijn bevestigd, wer ken er in West-Duitsland thans on geveer 16.000 spionnen, een aantal dat enkele jaren terug nog gegeven werd als 12.000. Elk jaar worden er tussen de 2400 en 2800 spionnen aan gehouden. H.K.H. prinses Irene heeft woensdag het naar haar genoemde ziekenhuis in Altmelo geopend. Op de foto ziet men de prin sest, terwijl zij zich door een erehaag van verpleegsters naar de bij het ziekenhuis opgestelde tent begeeftwaar zij de officiële openingshandeling zal verrichten. viert koning Leopold III c van België zijn 59e verjaar- S VVWAVVWWWWAWWW Justitie stelt onderzoek in bij N.V. Socrates (Van onze speciale verslaggever.) Na overleg met de procureur-gene raal, mr. H. R. Zaayer, heeft de of ficier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker, besloten ambtshalve de strafrechte lijke aspecten van de Socrates-affai- re te gaan bekijken. Met name inte resseren hem de geruchten dat er geen behoorlijke boekhouding zou bestaan bij de N.V. Socrates en de twaalf dochterondernemingen daar van. Dit zou voor de reeds eerder failliet verklaarde directeur Nicolaas den Besten een strafvervolging kunnen opleveren ex artikel 6 wetboek van koophandel jimcto artikel 342 wet boek van strafrecht, waarvoor een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar is bepaald. De Amsterdamse recherchegroep on der leiding van hoofdinspecteur Mo lenkamp zal zaterdag a.s. het onder zoek beginnen en wel onmiddellijk nadat de rechtbank een beslissing zal hebben genomen over het inmid dels ingediende verzoek van bewind voerders om de aan de N.V. Socra tes verleende surséance in te trek ken. Inwilliging van dit verzoek zal er automatisch toe leiden dat de N.V. Socrates failleert. In Noorwegen viel eerste sneeuw Veel inwoners van de delta aan de sterk gestegen rivier de Po ïn Italië hebben gisteren bnn hnïzen verlaten, ondanks verze keringen van hogerhand dat twee gisteren ontstane brenken in het dijklichaam geen bedrei ging vormden voor bewoonde streken. De Po trad buiten zijn oevers bij Ca' Vendramin, de plaats waar in 1951 onder soort gelijke omstandigheden 273 mensen het leven verloren en 223.000 dakloos werden. Volgenè de jongste berichten stroomt door een honderd voet breed gat in de dijk 340 tot 400 kubieke meter water per seconde. Van persoonlijke ongelukken is tot nu toe geen mel ding gemaakt. Het peil van de Po is intussen enigs zins gezakt, maar nog zeer abnor maal hoog. Watermassa's van het overgelopen Gardameer hebben de buitenwijken van de stad Mantua be reikt. Blackpool, de vakantieplaats van het 1 Engelse graafschap Lancashire, is i woensdag vroeg door een orkaan ge- i troffen. Windsnelheden van 135 km zweepten het zeewater hoog op en joegen het door de straten van de stad. Honderden pensions, die in de zomer talloze vakantiegangers her bergen, liepen glasschade op. Ook schoorstenen moesten het ontgelden. Volgens de politie zouden de repara tiekosten zeker duizenden guldens belopen. De orkaan overviel de stad vlak na het aanbreken van de ochtend. De weinige mensen, die zich toen reeds op straat bevonden, moesten zich aan lantaarnpalen en tuinhekken vast klampen om niet omver geworpen te worden. Telefoonlijnen braken af. De tram's, die langs de zuidboulevard lopen, moesten de dienst staken. De boule- vardvcrlichting, die nu het zomersei zoen teneinde is, nog moest worden afgebroken en die een waarde verte genwoordigt van duizenden ponden sterling, werd als luciferstokjes neer gesmeten door de orkaanachtige windstoten. SNEEUW In Oslo is gistermorgen de eerste sneeuw gevallen. Gedurende de nacht is ongeveer 10 centimeter dik, natte sneeuw gevallen, die een volslagen chaos voor het verkeer in de stad veroorzaakte. De vissers aan de zuidkust hebben door een storm grote verliezen gele den, daar al hun visserstuig verloren is gegaan. BOUW VAN 3 SCHOLEN OP PROGRAMMA B. en W. willen volgend jaar beginnen aan vernieuwing van Koningsbrug MET EEN TOTAAL VAN ruim elfdriekwart gulden aan inkom sten en uitgaven van de gewone dienst (de eerste wijzigingsnota is daarbij inbegrepen) liebben B. en W. van Middelburg de ge meenteraadsleden de in ontwerp sluitende begroting voor 1961 toegezonden. Na de eerste wijziging is de post voor onvoorziene uitgaven als volgt samengesteld: 37.851,18 als normaal on voorzien, en 147.805,64 als kapitaalslasten, tezamen dus 185.656,82. Uit de begeleidingsbrief blijkt, dat liet college bet volgend jaar wil beginnen met de vernieuwing van de Konings brug. B. en W. bebben daarvoor 50.000 aan kapitaalslasten ge raamd. Ook wil bet college beginnen met de bouw van een nieu we ulo Nieuwe Haven, de verenieuwing van school J. en de bouw van een ulo van de Geref. Gemeente. Nadat de sluitende begroting 1961 in ontwerp gereed was, heeft de minis ter van binnenlandse zaken in over weging gegeven een voorschotuitke ring 1961 (in afwachting van de tot standkoming van de Financiële Ver houdingswet 1960) uit het gemeente fonds te ramen. Daardoor zijn de ra mingen voor de algemene en de be lasting-uitkering uit het gemeente fonds geschrapt, ten bedrage van res pectievelijk juim 2.09 miljoen en 607.100. Daartegenover hebben B. en W. de nieuwe voorschotuitkering bij een totaal van 22.519 inwoners op 1 januari j.l. begroot op ruim 2.8 mil joen. Deze voorschotten kunnen na melijk worden geraamd op een be drag per inwoner aan 104% van het totaal der bedragen, waarop Middel burg volgens de huidig;e voorschrif ten voor het uitkeringsjaar 1960 per inwoner recht heeft. De algemene uit kering kan worden berekend naar B. en W. zijn er dus ook voor 1961 I scl.eldo en do ontsluiting vnn het i SSKrenaa? een n-rcent!Sc" in geslaagd het budgettaire even- klein-industrieterrein met de aanleg va^ 163 wicht le bewaren. In liet ontwerp van een laad- en loswal. B. en W. zijn echter niet de lasten verwerkt, willen deze lasten bij de Ie begro- In hun begeleidingsbrief wijzen B. die voortvloeien uit de bouw van de tingswijzigïng alsnog aan de begro- en W. er op, dat het ontwerp zich rioolwaterafvoer naar de Wester- ting toevoegen. kenmerkt door een aantal onzeker heden, namelijk: 1 De onbevredi gende toestand inzake de finan ciële verhouding tussen rijk en gemeenten. Indien het ontwerp Fi nanciële Verhoudingswet 1960 aangenomen wordt, zal volgens een voorlopige berekening een ga rantie-uitkering van rond 2 ton nodig zijn, wil ^Middelburg een zelfde bedrag ontvangen als onder de werking van de thans nog gel dende bepalingen wordt toege kend. 2. De gevolgen van de wet voor sub sidiëring van het gemeentelijk m.o. en v.h.o. Aangezien elk gegeven ont breekt voor het gymnasium, kan een berekening van de financiële conse quenties voor Middelburg niet wor den gemaakt. 3. De aanpassing van de rijksnorm- bijdragen in de kosten van dc ge meentepolitie aan de kostenstijgin- (Zie slot pag. 2 kol. 3) ONBESTENDIG Wisselend-bewolkt met enkele buien. Krachtige lot matige zuidwestelijke wind. Middagtemperaturen omstreeks 12 graden. ZON EN MAAN 4 november Zon op 07.40 onder 17.07 Maan op 18.09 onder 08.19 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1