Legertje accountants schept orde in boekhouding van N.V. Socrates KLANKBORD KAPITEIN ROBERT KWAM PER KANO BIJ BAL0EBA AAN INDONESIË NATIONALISEERT OLIEMAATSCHAPPIJEN MOSKOU ARRESTEERT AMERIKAANSE SPION WOENSDAG 2 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE Z EE U $V S_E -COURANT Nasleep van faillissement Directeur N. den Besten wilde scheepswerf in Antwerpen bouwen (Van een onzer verslaggevers) Een legertje accoutant-assistenten is belast met orde te schep pen in de chaotische boekhouding of wat daarvoor door moet gaan van de bouw- en handelmaatschappij Socrates N.V. te Amsterdam en haar fantasierijke directeur de heer N. den Bes ten. Noch mi'. C. D. van Vliet die bij de surséance van de N.V. Socrates tot bewindvoerder werd aangesteld, noch de curator in liet persoonlijke faillissement van de lieer Den Besten mr. N. J. C. M. Kappeyiie v. d. Coppello weet op dit ogenblik nog nauw keurig hoe groot de debacle is waarin naar verluidt de gerenom meerde Amsterdamsche Bank, de grootste handelsbank van Ne derland, tot stomme verbazing.van financiële kringen in Neder land, een miljoenenaandeel heeft. van het theater, de heer H. Ilnier uit Gouda. Op aandrang van de Amster damsche Bank, die voor de aankoop een hypotheek van honderd procent had verstrekt, werd het gebouw ten slotte aan de heer Hmer verhuurd. In textiel Ook in textiel heeft de heer Den Bes ten zijn geluk beproefd. De wilde aanpak kostte handen met geld, maar cle zakelijke uitkomsten bleven ver beneden de maat. Dank zij de on voorwaardelijke steun die de Amster damsche Bank en met name de 'on der-directeur, de heer T. Hoving hem Surséance wordt wellicht ingetrokken Wel is mr. Van Vliet bij zijn onder zoekingen zoveel duidelijk geworden, dat niet onwaarschijnlijk moet wor den geacht dat bewindvoerders op korte termijn de rechtbank zullen verzoeken de aan de N.V. Socrates de holding company voor een twaalf tal dochterondernemingen verleen de surséance in te trekken. Wanneer hét openbaar ministerie dit verzoek zou inwilligen en men mag nau welijks aannemen dat dit niet zou gebeuren zou dat het faillissement betekenen van ook deze naamloze vennootschap. De al te grote sprongen van mil- joenengooclielaar Den Besten da teren van na 1955. Het jaar waar in hij ontslag kreeg als technisch bedrijfsleider van de N.V. Ruraa te Hoogeveen In Drente, een door zijn vader opgezette rubberfa briek. De aanleiding tot; zijn ont slag was zijn verlangen naai' een naar het oordeel van de overige familieleden, te gTootseheepse aanpak Aan de zaak. In het Am sterdamse zakenleven heeft liij daarna zijn ambities in die rich ting uitgeleefd. Ten koste van naar thans lijkt vele slachtoffers. Plannen Volgens mensen die zijn handel en wandel van nabij hebben gevolgd zat hij altijd boordevol plannen. Hij schermde ten onrechte met de titel van ingenieur, zoals hij ten onrechte met miljoenen bedragen cijferde. En kele jaren studeerde hij techniek in Zwitserland, maar die studie werd nimmer voltooid. Wellicht uit dien hoofde heeft hij laatstelijk misschien liet plan gehad een scheepswerf te bouwen» in Antwerpen, waarvoor hij volgens zijn zeggen een krediet van anderhalf miljoen dollar van een Bel- i gische bank had kunnen krijgen. Ruim twee jaar geleden heeft hij voor do N.V. Socrates het Rotter-, dams Scalathcater gekocht, waarin nu cinerama wordt getoond. Ander half jaar stond het theater leeg om dat Den Besten ruzie kreeg met zijn compagnon, de huidige exploitant Hogere kinderbijslag is vooral voor grote gezinnen (Van onze Haagse redactie) De twintig miljoen gulden uit het; kin- derbijslag-vereveuiïigsfonds, die de regering gebruikt voor, het verhogen van de "kinderbijslagen met ingang van 1 oktober, komen vooral ten goe de aan de kinderrijke gezinnen. Volgens het voornemen van de rege ring zullen de kinderbijslagen voor de eerste drie kinderen met drie cent per dag, voor het vierde en vijfde kind met vijf cent per dag en voor het zes de en de volgende kinderen- met acht cent per dag worden, verhoogd, aldus vernemen wij uit bevoegde kringen te Dén Haag. Door deze wijze van ver hoging wordt wel sterk afgeweken van de huidige verdeelsleutel-, voor het eerste kind 72 cent per dag, voor het vierde en vijfde kind 106 cent en voor het zesde en volgende kinderen 117 cent per dag. BABY-DOLL. De nieuwe snelle DC-8 machines met hun vier straalmoto ren mogen dan -(speciaal bij het trainen) het leven en vooral het sla pen van de Amsterdammers bemoei lijken,- het werk van de K.L.M.-be- nianningen, die er regelmatig mee heen en weer naar New York vlie gen, is er ook niet gemakkelijker op geworden. Er blijft maar ternauwer nood tijd ovei',om voldoende te sla pen. De stewardessen, die voor hun toilet meer tijd nodig hebben dan hun mannelijke collega's, verlangen terug naar .de „goede oude tijd" toen de vliegtuigen twee dagen in New York bleven staan voor zij terugkeerden. Ze willen thans zo efficiënt mogelijk gaan werken. Een duidelijke illustra tie daarvan kon men gisteren aan treffen in een kort vet gedrukt be richtje, opgenomen in hun maand blad „Kolibrie". Het luidt: „Trek op de DC-8 je baby-doll aan onder je uniform, dan hoef je geen bagage te sjouwen, het 'spaart je tijd". bleef geven, kon hij echter zijn Lwij- j félachtige reputatie van groot zaken man tot vorige week rekken.' Op grond van hem ter beschik king" staande gegevens deelde mr. Van Vliet ons mede, dat bewind- voerders geen enkele aanwijzing hebben dat de inmiddels ontslagen onder-directeur de heer T. Hoving te Bussum, op wiens gezag de kredietverlening aan de heer Den Besten geschiedde, niet correct gehandeld zou hebben. Met grote stelligheid heeft de heer Den Besten tegenover mr. Van Vliet ontkend dat hij vorig jaar december de heer Hoving een villa ter waarde van naar schatting 80.000 gulden ca deau gedaan zou hebben. De integri teit van de heer- Hoving aldus mr. Van Vliet, behoeft dan ook stellig niet betwijfeld te worden. Hoogstens zal men van deze voormalige bank directeur kunnen zeggen dat hij wat lichtvaardig de kredieten heeft ver strekt. Dat dit buiten de andere directeuren van de Amsterdamsche Bank omge gaan zou zijn, achtte mr. Van Vliet zeer wel denkbaar, omdat bij de kre- die tge ving vaak onmiddellijke'beslis singen geëist worden, waarover dus geen overleg mogelijk is. Fantast In feite een zelfde gelaid liet de cu rator m.r. Iiappeyne a'. d. Coppello horen over de heer Den Besten. „Ik heb niet- de indruk dat de heer Den Besten een oplichter is, alleen niaar een fantast. GEWEND OP ZICHZELF TE PASSEN Vrijwillig in leger van Katanga De mysterieuze „Kapitein Robert" schijnt een 26-jarige Engelse of ficier te zijn die uit Rhodesïë medio juni in Leo- poldstad is aangekomen en.er vertelde dat hij een reis. per kano over de Kongorïvier wil de maken. Men heeft hem ook in Elizabethstad gezien, waar hij als vrijwilliger dienst nam in het leger van Katan ga. Zondag kwam hij boven water, als leider van twee tot vijfduizend Baloeba die uit Mwene Dïtoe op mars waren naar: Loeizan. Een Ghanese patrouille in pantserwa gens hield de Baloeba tegen en arresteerde de kapitein. De V.N.- staf in Leopoldstad zit nu-met de Brit in de maag. Want al werd „Kapitein Robert" dan, op heter daad in Katanga betrapt, een ar restatiebevel bestond niet. en de V.N. zoekt thans naar wegen om cle aldus gerezen problemen op te lossen. Kapitein Robert was niet alleen. Ook clrie -Belgische zakenlieden werden door de Ghanese patrouil le aangehouden en gevankelijk weggevoerd. Over de drie anderen is zo mogelijk nog minder tot de buitenwereld doorgedrongen dan over dé kapitein. De man had in Engeland de dienstplicht vervuld als officier -in het leger. Via Elizabethstad kwam hij naar Leopoldstad. Daar vertel de hij al enige tijd in Afrika te zijn en naar de havenstad Matadi te zullen gaan. Daar zou hij een opvouwbare kano kopen om er de Kongo mee op te varen tot aan zijn: oorsprong!. Maar hij moest 30 pond sterling aan invoerrechten betalen \'oor zijn kano. In Leo- poldstad heeft hij dit geld niet gekregen. Toen'hij terugkeerde naar Elizabethstad waarschuwde Nieuwe partij voor Papoea's opgericht in Manokwari Zaterdagavond is weer een nieuwe partij in Manokwari opgericht, de „Parrai Serikat Pemoeda Pemoedi Papoea" (de letterlijke betekenis is: vereniging Aan autochtone jongeren) afgekort de Parsepp. De a'oorzitter van deze partij, die op liet ogenblik 127 leden telt is Jolian Wanmaer, oud cipier hij het ge\'angenis\vezen, thans douaue-ladingklerk. Het bestuur wordt gevormd door jeugdige stadspapoea's uit Biak, Noemfoer, Seroei, Holandia, Wandam- men, Fak-Fak, Inawatan en Temina- boean. De partij die zich baseert op recht en waarheid, is uitsluitend be stemd voor Papoea's en is evenals de eerder opgerichte partijen in. Manok wari, anti-communistisch en anti-In donesisch. Zij wil soevereiniteit in sa menwerking met Nederland en onder V.N. toezicht. Zij eist een zetel in de V.N., verzet zich tegen rassendiscri minatie en v.'il waarborgen voor weemdelingen die de. opbouw bevor deren. Andere programmapunten zijn vergroting van het aantal studiebeur zen in het buitenland, vernieuwing van de ouderwetse huwelijksgebrui ken en het gebruik van Engels als voertaal. Adviseur is de Europese bankemployé en dansl'eraar-H,..Eland. het Engelse consulaat hem dat de Britse autoriteiten geen enkele verantwoordelijkheid voor die reis konden aanvaarden. „Ik ben ge wend op mezelf te passen", zei Robert toen. Een maand later kwamen de En gelse autoriteiten te Aveten dat de man dienstgenomen had in het le ger van Katanga. Men geloofde «lat Hij tegen de Baloeba-rehellen gevochten had. Na zijn aanhou ding, even buiten Mwene Ditoe, Is hij met de drie Belgen overge bracht naar Loeloeaburg, waar het viertal thans in preventieve hechtenis logeert in de officiers kantine a*au het legerkamp. Mr.-dr. k. P. van der Mwndele heeft ■maandag afscheid genomen als voor zitter. van de Rotterdamse Kamer van. Koophandel. Tijdens de receptie kwam burgemeester Van Walsum van'de Maasstad de scheidende func tionaris de versierselen omhangen, welke behoren bij het commandeur-, schap in de Orde van-de Nederlandse Leeuw. Regering wekt onrust bij chr. volksonderwijsc „Er is ook bij ons, enige ongerust heid ten aanzien van de procedure met koninklijke besluiten, die de re gering in de laatste tijd in toenemen de mate op onderwijsgebied toepast", aldus a'erkiaardë dinsdagmorgen de a'oorzitter van de Vereniging a-oor Christelijk Volksonderwijs (C.V.O.), dr. II. W. Tilanus, tijdens de réde waarmee hij in Rotterdam de jaar- lijke algemene vergadering a'an zijn nu 70-jarige organisatie opende. Dr. Tilanus noemde daarbij als voor beeld het koninklijk besluit betref fende de eindexamenregeling voor het.middelhaar en voorbereidend ho ger onderwijs, dat „stormen van onrust" heeft veroorzaakt. Hij vroeg zicli af of de regering met' deze procedure op cle juiste weg was en bracht zijn bezwaren mede in ver band met'het ontwerp-Mammoetw et, dat de overheid juist vele mogelijk heden biedt op algeméne maatrege len van bestuur. Het C.V.O. beleeft op het ogenblik oen "periode van groei, aldus deelde dr. Tilanus voorts mede. Bij de or ganisatie zijn nu 1056 scholen aan gesloten (v.j. 1038) en op de zeven kweekscholen worden ruim 2100 ad- spirant-onderwijzers en -onderwijze ressen opgeleid. De vraag naar ca pabele leerkrachten blijft echter nog groot." #'I,n oen.goudmijn bij Hnrlcbeestfontein. Zuid-Afrika, is jh 31 dagen een schacht van 33f meter aangelegd, hetgeen «en' nieuw wereldrecord betekent. WETSONTWERP NAAR PARLEMENT Buitenlandse bedrijven als contractanten De Indonesische regering heeft dins dag een actie, ondernomen die beoogt de olie-industrie te doen oA-ergaan aan staatsmaatschappijen of con tractanten die door de regering wor den benoemd. Dit bleek uit de pnblikatie van een wetsontwerp inzake olio en gas, on dertekend door president Soekamo. Dit ontwerp is nog niet goedgekeurd door het parlement. In een schriftelijke toelichting werd gezegd: „1-Iet zal voor buitenlandse maatschappijen onmogelijk zijn lan ger mijnconcessies in Indonesië te krijgen". Hier werd echter aan toe gevoegd dat buitenlandse maatschap pijen een kans zal worden gegeven onder bevredigende voorwaarden in 'Indonesië te werken als contraetan- ten voor staatsmaatschappijen. „Om dat olie-exploratie kapitaal en des kundigen vereist". Volgens het ontwerp moeten explo ratie, vervoer en verkoop van olie ook uitsluitend door regelingsmaat schappijen geschieden. Maar de „mi nister voor basis-industrieën en mij nen" kan een andere partij 'als con tractant voor een staatsmaatschap- pij aanwijzen wanneer- het werk nog niet door die maatschappij kan wor den verricht. In de formulering van een overeen komst tussen een staatsmaatschappij en een contractant moet de staats maatschappij zich strikt houden aan de leiding en richtlijnen van de mi nister". In de toelichting wordt gezegd dat de huidige oli,econ cessies, die geba seerd zijn op de Nederlands-Indische mijnwetgeving, niet langer geldig zijn „omdat die réchten en machti gingen zoals in het politiek mani fest van de Indonesische republiek wordt verklaard niet meer in overeenstemming zijn met het Indo nesische denken". Ofschoon de olieproduktie in Indone sië bijna geheel in handen is van de Shell, de Standard Vacuum en de Caltex, zijn er ook Indonesische re- geringsmaatsch appijen De Indonesische staatsolieonderne mingen „Permina" en „Pcrmindo", werken thans in de voormalige Shcll- gebieden op Noord-Sumatra en voe ren petroleum uit naar Japan. De ruwe olieproduktie van regerings- velclen bedraagt 800.000 ton per jaar. Japanse technici werken in deze gebieden en ook Roemenië heeft steun aangeboden. Van de zijde van de buitenlandse oliemaatschappijen in Djakarta avïI- de men op dit ogenblik nog geen commentaar geven. Men a\ilde eerst de nieuwe regelingen in bijzonderhe den bestliderén. Hoogovenplan voor uitvoering gereed (Van onze Haagse redactie) Het plan van de Nederlandse Kabel- fabriek a-oor een nieuwe staalindus trie met hoogovens bij haar bestaande bedrijf te Alblasserdam is a oor uit\-oe ring gereed, zo meldt Het Vrije Volk. Volgens het Wad wil de Ned. Kabel- fabriek er in de loop a'an 1961 mee beginnen, zo mogelijk nog in de eerste helft van dat jaar. Met de start zou inen zelfs niet wachten 'tot het resul taat van de studie over de mogelijk heden a'an een tweede staalindustrie in ons land bekend zal zijn. Het Vrije Volk weet verdei' te mel den, dat de laatste voorbereidingen thans worden getroffende gemeente besturen van Alblasserdam en Papen- drecht op wier grondgebied het staal- project wordt verwezenlijkt, hebben al een bezoek gekregen om de rijks goedkeuring voor de eerste fase van het project aan te vragen. Met déze fase, aan het eind waarvan de Ned. Kabelfabriek 200.000 ton ruw staal per jaar denkt te fabriceren, is onge veer een bedrag van 50 miljoen gul den gemoeid. Het totale project .zou een veelvoud hiervan vergen. Men wil het plan in ongeveer acht jaar realise ren, Waarna aan ruw staal een jaar- produktie van 600.000 ton kan worden bereikt. SjiiiiiiiiiiiMiiiMiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiii^^iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyr IJsland wil Boland nieuwe hamer schenken I IJsland v:il de Verenigde Na- j§ M ties een hamer schenken ter vervanging van degene'die de voorzitter van de algemene s vergadering, Roland." kapot sloeg toen hij Kroesjtsjen) tot. zwijgen ivilde brengenff Deze hamer, eveneens een ge- 1| schenk van IJslandwas ver- ff H vadrdigd door tie beeldhouwer ff Asmwidur Sveinsson uit 'een W stuk palissanderhout. Hij was H versierd met een reliëf van een Viking, die zijn zwaard heeft ff weggeworpen 'en die zijn schiM boven het hoofd heft. =f Boland gebruikt thans de ha- mer van de voorzitter van de M H politieke commissie, eveneens een IJslands produkt. iÈ Vijf Amerikaanse firma's heb- if if: ben, naar verluidt, de Verenig- de Naties 'reeds een hamer M aangeboden, maar in Rykjavik ff heeft men goede hoop dat de. 1= volkerenorganisatie de IJsland- se hamer zal aanvaarden IlllllllllllllllllllllllllllP Nederlanders rookten meer en zwaarder De binnenlandse consumptie van kerftabak vertoonde in liet eerste halfjaar van I960 een stijging van ongeveer 6 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode in het jaar daarvoor. Volgens de Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie iri Amsterdam was in het eerste halfjaar van 1959 het consumptietotaal 4.585.900 kg. In dezelfde periode van 1960 was het verbruik 4.861.200 kg, hetgeen een toeneming betékent van 275.300 kg of 6 'procent. De Nederlandse Kerftabakindustrie ziet deze toeneming vooral in het licht van de duidelijke smaakver- schuiving- in het shagverbruik. Het consumptiepatroon van het shagro- kende publiek tendeert in sterke ma te naar de zwaardere shagsoorten. Juist het verbruik van halfzware en zware shag geeft, zowel relatief als absoluut, de grootste toeneming te zien. Washington zwijgt Volgens liet Russische persbu reau Tass is maandag in de Sowjet-Unie veer een Ameri kaanse spion gearresteerd. Als identificatie van de spion wer den opgegeven de namen: Ï.Iik- haïl Platovsky, Pyotr Sosnovs- ky en Andrei Kreps. Volgens Tass was de spion Rus land binnengesmokkeld door de Amerikaanse inlichtingendienst om geheimen te bemachtigen. De spion zou bij zijn arrestatie aiif'er „spionaga- in het bezit geweest zijn van twee radiozenders, codeboeken, clichés om pamfletten mee te drukken en materiaal". Hij ha'd voorts een Russische pas, door de Amerikanen gemaakt en een militair identiteitsbewijs, eveneens door de Amerikaanse inlichtingen dienst vervalst. Het persbureau meld de dat de arrestatie, in verband staat met de aanhouding van een andere 'Amerikaanse spion op 2 augustus en van wie alleen de naam Slavnov ge geven werd. De twee spionnen zou den samen de Sowjet-Unie zijn bin nengesmokkeld. Platovsky zou de op dracht hebben gehad om zich in de omgeving A'an Minsk te vestigen en daar geheimen te stelen. Tot. tie speciale opdrachten die hij had behoorden het bemachtigen „tot elke'prijs" van Russische do cumenten zoals - lidmaatschaps kaarten a-an vakbonden, diploma's van universiteiten en dergelijke. Ook moest hi.j op de hoogte zien te komen van de legeringsplaat sen van Russische troepen en de posities van de raketbases. Pla tovsky had in zijn bekentenis voorts gemeld, dat hij zijn gege vens moest doorgèA^en aan onder meer Victor Bndde in Luik en aan een zekere Pletzer ïn Leuven. Volgens de door Tass gepubliceerde gegevens zou Platovsky negen maan den les gehad hebben in Bad Hom burg in West-Duitsland. Tot 2ijn in structeurs behoorden mensen wier namen gegeven werden als Bill HjI- Iyday, Uhlmann en Harper. Het Amerikaanse ministerie A'an bui tenlandse zaken heeft meegedeeld dat Mikhail Platovsky, een Russisch staatsburger is. Het Wereldgebeuren Een rede Met enige spanning ziet do Wes telijke wereld uit naar een re devoering. Dat is iets opmer kelijks. want de Westelijke wereld wordt dagelijks onthaald op tiental len redevoeringen, waarvoor nauwe lijks enige- interesse bestaat, en waarnaar ze eerder met een gevoel van verveling dan niet spanning uitziet. Men pleegt wel eens moe te worden van al het gepraat en van de vele mooie woorden. De redevoering, waarom het ditmaal gaat is er een vaii generaal De Gaul le. Hij zal vrijdag a,s. praten en hij heeft wel iets gedaan om de span ning te verhogen. Dat is aan de gene raal. die zijn redevoeringen zelf heel belangrijk 'vindt-, wel toevertrouwd. Omdat tie redevoering zo kort na. de zesde verjaardag van de Al gerijnse opstand komt. ver wacht mén vrij algemeen, dat De Gaulle iets van betekenis zal zeggen over een mogelijk einde van die op stand. De zaken in Algerije staan er voor Frankrijk militair gesproken heel goed vooi". De opstand heeft niet Veel meer te betekenen. Zeker 90 van de Mo hammedaanse Algerijnen werkt met de Fransen samen en het leger heeft de macht stevig in handen. Maar de Fransen hebben de wereld opinie niet mee. Men is in Europa en 'Amerika meer. geporteerd voor de oude koloniale overheersing. Ook al wil men aannemen, dat het stelsel, in het verleden voordeel heeft gebracht aan de volkeren, die in koloniale ge bieden woonden, dan nog acht men het stelsel onbruikbaar voor de.we reld anno 3960. Duizenden Fransen denken er preclps zo over en vandaar dat De Gaulle steeds meer onder druk komt lë staan van landgenoten, die een op lossing van het Algerijnse conflict willen, waarbij Frankrijk, aanmerke lijke concessies doet aan de Algerij nen. Intussen heeft de leider van de Al gerijnse opstandelingenregering, de heer Ferhat Abbas, verklarin gen afgelegd.die zelfs voor pro-Al gerijnse -Fransen nogal moeilijk te vertelen zijn. Hij bewijst daarmee zijn land geen goede dienst en Avel- lic'ht helpt hij zelfs generaal De Gaul le uit de moeilijkheden. Ferhat Ab bas is naar Peking geweest, nadat hij had al eerder contact opgenomen had met Moskou. Men'heeft hem in die beide hoofdsteden wapenhulp toe gezegd. Vrijwilligers zullen uit Rus land en China nog niet komen, want. zover wilde men in deze communisti sche landen niet gaan. Maar wapens komen wel en politieke steun werd toegezegd. Daarmee komt het Algerijnse con flict in een fase van grote on verzoenlijkheid. De Gaulle zal er nimmer genoegen mee kunnen ne men. dat een eventueel onafhankelijk Algerije direct een vriendschapsband met Rusland én China aanknoopt en dus een brandpunt wordt van com- niünistische actie tegen Frankrijk en tegen alle andere Westerse lan den. Een nogal links .gericht blad in Frankrijk heeft de" opmerking ge maakt, dat men,in de zes jaar van de Algerijnse opstand wel is gevor derd van de leus: ..Algerije is een deel A'an Frankrijk" naar de leuze „Zelfbeschikking 'voor een- Algerijns Algerije", maar wat die laatste woor den inhouden is altijd \'aag geble ven. Die klacht is niet onjuist. De Gaulle belooft wel veel, maar bij verduidelijkt zijn beloften niet, want hij kan Algerije niet geheel loslaten. Achter het Algerijnse land liggen de Sahara-gebieden. waar Frankrijk grote bodemschatten hoopt te exploi teren. Ferhat Abbas de opstandelingenlei der. heeft die lege Saharagebieden voor zijn nieuwe "Algerije opgeëist en hij heeft al laten weten, dat de ex ploitatie van de bodemschatten niet aan Frankrijk ten goede mag komen. Dat getuigt evenals het contact met de communisten van grote on verzoenlijkheid bij Ferhat Abbas. Het is niet duidelijk hoe De Gaul le en Ferhat Abbas elkaar kun nen vinden op basis van een compromis. De Gaulle heeft nog wel enige vrijheid van handelen, maar Ferhat Abbas heeft zich te zeer \rast- gelegd op maximale eisen en op sa menwerking met de communisten. Het ziet er dan ook naar uit. dat de rede \ran De" Gaulle op vrijdag a.s. weliswaar met enige spanning zal wórden beluisterd, maar dat dé luis teraars na afloop van de rede zullen verzuchten, dat 'het verlossende woord ten aanzien van Algerije nog" altijd niet gesproken is, onulat het eenvoudig niet- gesproken kan wor den. Er is geen compromis denkbaar en een botte nederlaag is voor De Gaul le en de meeste Fransen onverteer baar „Ferhat Abhas verwacht .Chinese wapens''

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3