Schip op strekdam bij Zierikzee Zeenwse Almanak DES ZOMERS WACHTVERBOD IN DORPSSTRAAT OOSTKAPELLE van JZtvin jB tot BLOEMEN MOCHTEN NIET OVER DE GRENS Zeeuwse hervormde vrouwen kwamen in Goes bijeen W VLlSSimSE BIBLIOTHEEK STAPTE VERTELSTER HIT SCHELP Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 2 NOVEMBER 196( Sinds de nacht van maandag op dinsdag balanceert het 76 jaar oude binnenvaartuig „Trio" uit Dordrecht op de Kurkenoldam, een oostelijk van de ingang van het Zierikzeese havenkanaal ge legen strekdam. Het 500 ton metende schip is reeds geplooid en gescheurd en kan ieder ogen blik breken. Bij eb balanceert het 47 meter lange schip als een wipplank op de strekdam. De positie van de „Trio" schip per J. Fernhout wordt steeds hachelijker: gisteravond en gis termiddag liep er een flinke zee, waardoor het schip op het ba salt lag te stoten en zich steeds verder in de strekdam werkte. Het schip liep ten gevolge van een navigatïefout op de dam, men beoordeelde een sectorlicht verkeerd. Dinsdagmiddag hebben de „Jacolga" van de fa. Berrevoets uit Zierikzee en de motorsleepboot „Lies" van N. de Wits bergingsmaatschappij uit Rotterdam een poging willen onder nemen de „Trio" van de strekdam te trekken. De vloed bracht echter maar Centrale verwarming SAWEMA N.V. Hederstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 vijf en twintig centimeter water op de dam, doch men heeft minstens tachtig centimeter nodig. In de af gelopen nacht, bij het hoog water van omstreeks drie uur, zou een nieuwe poging worden ondernomen. De Wits bergingsmaatschappij heeft ook het bergingsvaartuig „Zeepaard" ingeschakeld, dat het water uit de „Trio" pompt. Het schip met een verzekerde waarde van ruim een ton was leeg van Dinteloord op weg naar Zierikzee. Indien de poging om het schip vlot te trekken in de afge lopen nacht niet is gelukt, zal men trachten de „Trio" met een bok te lichten. (Foto P.Z.C.) KROON BESLISTE Beroep neringdoenden ongegrond verklaard De Kroon heeft het beroep, onge grond verklaard, dat werd ingesteld door A. Rotte en 11 anderen, te Oost- kapelle, tegen het besluit van de raad dier gemeente tot vaststelling van een wachtverbod voor een ge deelte van de Dorpsstraat, aldaar. Dit verbod geldt uitsluitend voor de maanden juni, juli en augustus van elk jaar. Bij de vaststelling van dit „wacht verbod" (van de Waterstraat tot aan de Brouwerijweg) ging de raad van Oostkapelle er vanuit, dat het ver keer in genoemde drie zomermaan den tengevolge van geparkeerde auto's in de Dorpsstraat vaak ge stremd is, waardoor de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in de be bouwde kom ernstig wordt ge schaad. Hiertegen zijn A- Rotte en 11 an deren in beroep gekomen. Zij voer den aan, dat zij allen een zaak drij ven en gevestigd zijn aan de Dorps straat. Het gaat hier om levensmid- BEJAARDEN-BAZAAR In Bruinisse is zaterdag een bazaar gehouden ten bate van de bejaarden. Nadat burgemeester C. H. van de Linde er in zijn speech op had gewe zen, dat de bejaarden de zorgen van hun jongere medemensen niet kun nen ontberen, werd de bazaar geo pend en meteen al heerste er een ge zellige drukte. Geen wonder overi gens want men kon er op vele ma nieren zijn geluk beproeven met ve lerlei ballen, lolly's en mysterieus ge sloten enveloppen. Ook de grabbelton ontbrak niet, evenmin als de pop waarvan de naam kon worden gera den. Vooral in de avonduren toen ve len zich naar het vermaakcentrum spoedden en het rad van avontuur er flink op los snorde was het duidelijk, dat de bazaar een groot succes werd1. VERWARREND Nog veel drukker was het zater dag in Sas van Gent, om precies te zijn in de omgeving van de fa briek van de Centrale Suiker maatschappij waar vele bietenau to's, tractoren en aanhangers voor lange onbewegelijke files in de straten zorgden. Deze, inderdaad, ADRESSERING.... De officiële instantiedie een brief richtte aan burgemeester en wethou ders van een gemeente in Zeeuwsch- Vlaanderen, heeft opvattingen over de status der vroede vaderen, die op zijn zachtst gezegd merkwaardig zijn. In die gemeente ontving men name lijk een brief, die als volgt geadres seerd was: „Aan Heren Burgemees ter en Wethouders (Tewerkgestelde Handarbeiders) te Zonder ook maar iets ten nadele te willen zeggen van handarbeiders, want het handicerk ligt ons na aan het hart, moet het ons wél van dat zelfde hart, dat handarbeidende bur gemeesters en wethouders naar onze mening alleen maar bestaan kunnen in de verbeelding van genoemde of liever niet genoemde officiële instantie. De man, die ons op de merkwaardige adressering attent maakte, had overigens een eigen theorie. „Ze denken natuurlijk, dat de offici eel benoemde burgemeester en wet houders een goed heenkomen hebben gezocht met het oog op de samen voeging van gemeenten. En dat hun plaaten zijn ingenomen door te werk gestelde handarbeiders...." 't Is misschien een idee abnormale drukte was er het ge volg van dat twee dagen lang niet aan deze fabriek mocht worden geleverd. Eovendien was zaterdag het leveren aan de Coöperatieve Beetwortel Suikerfabriek taboe, zodat alles zich concentreerde op de C.S.M. De politie had de han den vol werk, de volgorde in de verkeersstromen raakte voortdu rend zoek en de ene verwarde si tuatie volgde op de andere, 's Avonds om elf uur schoven de laatste bietenwagens het fabrieks terrein op. Een lang dagje voor vele landbouwers. NAAR ANTWERPEN Op 20 november zal het dameskoor „Crescendo" uit Westdorpe onder lei ding van de heer R. Pollet opgewekt en vol goede moed naar Antwerpen trekken om er te knnnen deelnemen aan het internationale koorfestival. Dit festival zal in de Stadsschouw burg worden gehouden en „Crescen do" is van plan er onder meer te zin gen Mein Feinslieb, Ich bin der junge Hirtenknab, Mir 1st ein feines Ma- delein, Nous étions trois compagnons en De winter is vergangen. Dus in ieder geval toch ook een Nederlands lied op dit internationale festival. MUZIEK-BAL Gisteren schreven we op deze plaats, dat de muziekvereniging van Yerseke, „Mozart" genaamd, voor verbetering van de financiële toestand in aanmerking kwam. Inmiddels hebben we vernomen, dat dit in Westdorpe met „Eikels worden bomen" ook het geval is. Op 26 november zal dan ook een feestelijk bal worden georgani seerd waardoor men de kaspositie zeker hoopt te versterken. Wel licht worden de eikels reuzenbo- men als de opbrengst goed is... ECHT! De op Schouwen-Duiveland voorko mende mantelmeeuwen zijn helemaal echt. Dat is nu duidelijk geworden, waarmee maar gezegd is dat er niet van kruisingen kan worden gespro ken. Deze conclusie dankt men aan professor Vooust, directeur van het Zoölogisch museum te Amsterdam, die op Schouwen enkele mantelmeeu wen heeft gevangen en later opgezet. De dieren vertoonden geen verschil len met de bekende Engelse mantel meeuwen. GOUD Weer eens een gouden huwelijks feest en ditmaal in Zaamslag. Het gaat om het echtpaar Herrebout-De Koeijer. De feestdag is aanstaande donderdag. delenbedrijven, een meubelhandel, stoffeerden jen. manufacturenhandel, een aannemersbedrijf en een cafe taria. Reclamanten vrezen, dat hun klan ten, welke in de zomermaanden voor een groot deel bestaan uit toeristen en te Oostkapelle verblijvende va kantiegangers, zodanig belemmerd zullen worden in de mogelijkheid van het tijdelijk parkeren van hun auto's in de Dorpsstraat, dat hun daardoor de animo om in Oostkapelle geves tigde zaken te kopen, in ernstige ma te zal worden ontnomen. De betrok ken zakenlieden zijn voorts van me ning, dat deze auto's in de Dorps straat geen ernstige hinder voor het verkeer opleveren en dat in de naas te omgeving van de Dorpsstraat par keergelegenheid ontbreekt. De Kroon overwoog, dat gedurende de zomermaanden over deze Dorps straat onderdeel van de provin ciale weg van Middelburg naar Dom burg een druk toeristisch ver keer plaats vindt. De verkeerssitua tie in de Dorpsstraat is bovendien tengevolge van het gebogen weg- tracé weinig overzichtelijk en wordt in de zomermaanden bemoeilijkt door auto's, welke regelmatig aan beide zijden van de Dorpsstraat staan. De Kroon is dan ook overtuigd, dat deze auto's stellig de veiligheid van het verkeer belemmeren. Zij is niet overtuigd, op grond van ingewonnen ambtsberichten, (lat de houders van deze bedrijven een van hun clientèle gedurenï nier zullen verliezen. Met handhaving van het besluit van de raad van Oostkapelle heeft de Kroon dan ook besloten het beroep ongegrond te verklaren. belangrijk deel unde de zo- Auto van Goesenaar te Bergen op Z. in aanrijding Dinsdagmorgen ontstond op de hoek Parallelweg-Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom een aanrijding tus sen een bestelauto, bestuurd door J. v. W. uit Barendrecht en een per sonenauto, bestuurd door C. F. uit Goes. Van W. reed over de Parallelweg in de richting van de Antwerpsestraat weg achter een bestelauto, die voor het kruispunt stopte. Hij deed dit eveneens. Toen deze bestelauto weg reed en Van W. dit voorbeeld wilde volgen, kwam over de Antwerpse straatweg uit de richting Zeeland, C. F. aangereden. Deze, rijdend op een voorrangsweg, kon een aanrij ding met de auto van Van W. niet meer voorkomen. Hij botste met zijn auto tegen de bestelauto op, waar door beide wagens flink werden be schadigd. De heer E. Mos in Middelburg overleden Dinsdag is op 67-jarlge leeftijd de heer E. Mos in Middelburg overleden. De heer Mos was vanaf 1925 als leraar aan de rijkskweekschool te Middelburg verbonden, waar hij aardrijkskunde en geschiedenis do ceerde. De heer Mos is Drentenaar van ge boorte, maar verhuisde later naar Utrecht, waar hij enige tijd les gaf aan een mulo. In 1925 kreeg de heer Mos een aanstelling als leraar aan de Middelburgse rijkskweekschool en in 1953 volgde zijn benoeming tot on derdirecteur. Ook was de heer Mos als leraar verbonden aan het gymna sium te Middelburg. Drieëndertig jaar had de heer Mos les gegeven aan de rijkskweekschool, toen in 1958 zijn pensionering volgde. Maar we gens het grote lerarentekort bleef de heer Mos aan de rijkskweekschool verbonden tot hij wegens ziekte in april van dit jaar zijn werk moest neerleggen. Voorts was do heer Mos voorzitter van het Aardrijkskundig Jeugdcen trum en bekleedde hij een tijdlang dezelfde functie in de kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeente te Mid delburg. Aardenburger wist zijn klanten toch te bedienen Zaterdag heeft zich aan de Neder lands-Belgische grens bij Eéde een onprettig incident voorgedaan. Een ondernemer uit Aardenburg, die een zending witte chrysanten uit België naar Nederland wilde invoeren, kreeg aan het grenskantoor Stroobrugge van de dienstdoende Belgische doua ne-ambtenaar geen toestemming om met zijn zending de grens te over schrijden. De man, die reeds gedurende vijf jaar zonder moeilijkheden ter gele genheid van de r ooms-katholieke feestdag Allerzielen, (vandaag) een zending van tientallen potten witte chrysanten vanuit de Belgische buurtgemeente Maldegem naar Aar denburg invoert, om deze op de gra ven der overledenen te plaatsen, had tevoren de declaratieformulieren aan de Belgische grenskantoren in gevuld en de rechten betaald. Toen hij zijn zending echter wilde vervoerenkreeg hij op grond van een uitvoerverbod daarvoor geen toe stemming. Aangezien andere zendingen van deze bloemen wel langs de grenspost Stroobrugge mochten passeren, heeft het er hier de schijn van, dat men te doen heeft met willekeur van een Belgische douane-ambtenaar. On danks protesten, ook van andere per sonen die ter plaatse waren en dit geval meemaakten, mocht de zen ding niet naar Nederland. De Ne derlandse ondernemerdie hierdoor een schadepost te wachten zou staan en die de aan zijn klanten gedane toezeggingen niet zou nakomen, wist, nadat de zending ogenschijnlijk was teruggevoerd, deze met behulp van bakfietsen toch langs binnenwegen bij het Belgische Middelburg de grens over te krijgen en te bestemder plaatse te brengen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10 VWV\**\*W*WVVWWWW GEANIMEERDE BESTURENDAG Lezing landelijk presidente Uit alle delen van Zeeland zijn her vormde vrouwen dinsdag naar Goes getogen, waar in „De Prins van Oranje" de jaarlijkse besturendag van de hervormde vrouwengroepen C.J.V.F. werd gehouden. In do mor genbijeenkomst hield da. G. H. Ste- geman, de landelijke presidente van de hervormde vrouwengroepen C.J.V.F. een lezing over het onder werp: „Spanningen tussen de genera ties". 's Middags volgde een geani meerde gedaclitenwisseling tussen de vergadering enerzijds en een forum anderzijds. In dit forum hadden zit ting mevrouw I. A. Jebbink-Paap uit KapeUe, voorzitster; mevrouw A. Groote uit Kapelle, mevrouw A. J. Willekes uit Kortgene, da. Stegeman uit Den Haag, ds. C. Metselaar uit Goes en dokter H. W. ter Haar te Biezelinge. De druk bezochte bijeenkomst werd 's morgens geopend door de geweste lijk presidente mevrouw Jebbink- Paap, die naar aanleiding van psalm 71 „Bij U o Heer schuil ik" een li turgisch woord sprak. Zij bepaalde haar gehoor bij het bijbellezen. Vervolgens was het woord aan da. Stegeman, die er in haar toespraak op wees, dat het voor de jongelui vaak niet gemakkelijk is zich aan de snel ontwikkelende maatschappij aan te passen. Een harmonisch gezinsle ven betekent een basis, waarop de jongeren kunnen bouwen. Hoe zelf bewust de jeugd ook is, men moet haar als kinderen blijven beschou wen. zo meende de inleider. Men moet de jeugd ook niet alle vrijheid ge ven, die zij wenst. Uitvoerig ging spreekster verder in op de huwelijks verhouding en de verhouding moeder kind. 's Middags beantwoordde het forum tal van vragen, waarbij uiteraard de problemen, die met de opvoeding ge paard gaan de meeste aandacht kre gen. Op uitvoerige wijze belichtten de leden van het forum deze materie. Ook over de catechisatie, het dansen en andere onderwerpen kwamen vra gen los. Goese vliegtuigherkenner Klaas Zachariasse tweede Tijdens de Nederlandse kampioen schappen vliegtulgherkenning 1960, die te Den Haag zijn gehouden, is de Goese vliegtuigherkenner Klaas Za chariasse bij de individuele kam- als tweede geëindigd. Iet groepslcampioenschap werd ge wonnen door Badhoevedorp-Sloten. Er namen vijftig groepen en twintig in dividuele herkenners aan dit kam pioenschap deel. KLEINTJES LUISTERDEN GESPANNEN Uit een grote schelp stapte de leidster van de jeugdbi bliotheek in Vlissingen, mej. C. de Bruijne dinsdagmiddag een zaal binnen in het gebouw aan de Badhuisstraat, waar ongeveer tachtig kinderen vol spanning zaten te wach ten op de dingen die komen gingen. In het „gewaad" van een week dier zette zij zich midden tussen een uitgebreid gevolg van zeefi guren. Neptunus met zijn drietand stoere zeelieden met grote snor ren, meerminnen onvermoeibare redders met grote zuidwesters dp en niet minder vervaarlijke pira ten flankeerden het weekdier, dat de kinderen kwani opzoeken met een verhaal over „De gaven van de zee-koning". Ademloos luisterden de peuters, de kleuters en de schoolkindertjcs naar de belevenissen van visser Laksmatte en zijn vrouw, die een zaam op een rots midden in de grote zee woonden. Alle aandacht van de kinderen wist mej. De Bruijne voor zich en haar gevolg op te eisen, toen zij verhaalde van de studenten, die met een plezier boot naar het eiland voeren en daar de eenzame bewoner vertel den van de zeekoning en al zijn pracht en praal. Zij nam de klein tjes mee naar de plaats „waar de zee het diepst is" en waar een to verspreuk zoveel succes had, dat drie zeekoeien er voortaan voor zorgden, dat Laksmatte en zijn vrouw in leven konden blijven. TOEN het verhaal uit was, za gen de kinderen met stomme verbazing, hoe de vertelster weer verdween in de schelp. En zij hadden even tijd nodig om terug te keren in de werkelijk heid. waaraan de jeugdbiblo- theek hen in het kader van de kinderboekenweek een uurtje had onttrokken. Want behalve deze „deputatie uit de wondere wereld van de zee" zorgde een fantastische entourage voor de nodige suggestiviteit van het verhaal: aan de wand hing een groot sleepnet van de visserij- school en behalve een tentoonstel ling van bekende boeken was er ook nog een kleine expositie van allerhande soorten schelpen en schepen, beschikbaar gesteld door de heer J. van Sabben uit Vlissin- gen. De jongens en meisjes, die aan het programma hadden mee gewerkt door middel van een groot opgezette verkleedpartij, gingen niet met lege handen naar huis. Een jury, bestaande uit drie dames, had een aantal prijsjes toegekend, die in de groep bene den 10 jaar gingen naar Daniëlle Veltkamp, Elsje en Marina Geldof, Arnold en Geesje Stroo en Mar leentje van Wolferen. In de groep boven 10 jaar waren de prijsjes voor: Jan de Dreu, Erik Matzin- ger, Irene Keim, Alex Hamelink, Peter ten Hacken en Emmie Lockefeer. KUNST „Twee op de wip" Vlissingen, „Britannia"; Toneelgroep „Ensemble". VOOR ZEELAND ging gisteravond in „Britannia" te Vlissingen het to neelstuk „Twee op de wip" van Wil liam Gibson in reprise. Eveneens on der auspiciën van de Z.V.U. (nu in samenwerking met het Nut) werd het stuk in januari van dit jaar ln Middelburg opgevoerd en wat wij toen schreven, geldt ook nu nog. We derom was men er „in een bijna drie uur durende voorstelling getuige van hoe de twee uit dit stuk voortdurend en tot aan het bittere einde balan ceren op de wip van gevoel en ver stand, van emotie en rede. In elk tafereel opnieuw slaat die wip door, dan naar de ene, dan weer naar de andere kant een hoogst enerve rend spel, dat men als toeschouwer tenslotte bijna als een in het spel betrokkene beleeft en dat men van tijd tot tijd niet meer als spel, maar als ernst ervaart". Zo was het ook gisteravond, met weer de indrukwekkende prestatie van Andrea Domburg en Guus Her mus, die het nog steeds bestaan dit stuk zonder één enkele inzinking te brengen. Andrea Domburg als het derderangs-danseresje, vaak ontroe rend en altijd scherp getypeerd Guus Hermus als de uit het lood ge slagen Intellectueel, met de rede vechtend tegen de emotie en nog steeds „de man, wiens feitelijke on oprechtheid tenslotte een in zijn men selijkheid schril contrast vormt met de simpele eerlijkheid van het dan seresje". En wat wij aan het begin van dit jaar schreven, kan onverminderd ge handhaafd worden: een prachtige voorstelling van een sterk stuk. Met aan het slot een langdurig applaus van een dankbaar publiek. v. B. Landbouwtrekker te Kapelle botste tegen bus Door gepn voorrang te verlenen Is de heer C. T. uit 's-Heerenhoek maan dagavond omstreeks kwart over vijf op de kruising Zuidhoeksewegeling Dijkswelsewcg te Kapelle met zijn landbouwtrekker met in botsing gekomen met de diénstbus van de A.M.Z., bestuurd door de heer M. J. L. uit Kruiningen. De heer T. kwam de Zuidhoeksewege ling uitgereden en wilde de richting van het dorp inslaan, toen op het zelfde moment uit de richting rijks weg de bus naderde. Een botsing was het gevolg. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De trekker werd zwaar beschadigd. De bus liep eveneens schade op, maar kon haar reis vervolgen. Drie totowinnaars Drie Zierikzeeënaars zijn verzekerd van een kleine prijs uit de K.N.V.B.-voetbaltoto. Drie leden van de voetbalvereniging „Zierikzee", de heren F. Schell, J. Koster en J. Hatz- mann hebben van de tien wedstrij den, die afgelopen weekeinde voor de toto doorgingen, er negen goed ge raden. Zij delen met honderden an deren de tweede prijs. De prijzen zul len daarom niet groter zijn dan enke le honderden guldens. f Aftverten tie/ Ook U kont verlost, worden van die Rheumatische Fijnen met Kruschen Salts. U moet ee^cuur doen, de Kruschen Kuur, iedei# dag 's morgens de be roemde kleine dosis. Beroemd - ja - over de hele wereld, om zijn wondere aansporende werking op de bloed zuiverende organen. Die worden met Kruschen tot hernieuwde jeugdige werking gebracht en drijven zo de on zuiverheden uit, die nu die ondragelijk snerpende pijnen verwekken. VANDAAG. Middelburg Electro: Battle Taxi, 19.30 uur, 14 Jr.: City: Bestemming Ausch witz, 20 uur. 14 jaar; Jeugdboekerlj Z.V.U.: expositie nieuwe aanwinsten. 19—21 uur. Vlissingen Luxor: Bengaalse landers. 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Een droomschip van een woonschip, 20 uur, a.l.; Britannia: „Studio" voor Arbelderskunstkring met „Voor ne gers eeen toegang", 20 uur. Goes Prins van OranJ#: d'Opreehle Amateur, 80 bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2