PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika stationeert duikboten en Polaris-raketten in Engeland Grote haringaanvoer in Breskense haven Vele doden na ramp in Oost-Pakistan UGPLAATS KOMT IN MEER AAN DE CLYDE IN W.-SCHOTLAND 203e jaargang - no. 258 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. van do Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 2 nov. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie j Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.23. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Mededeling in Brits Lagerhuis Draglinemachinist dodelijk bekneld De 23-jarige ongehuwde kraandrijver H. J. J. Overwater uit Amsterdam is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan zijn dragline, bekneld geraakt tussen de kraanarm en de cabine van zijn auto. Hij moet op slag dood zijn geweest. De man hing juist met zijn boven lichaam uit de cabine toen door nog niet opgehelderde oorzaak de kraan- arm mét de zware bak begon te draaien. In de drukke haringmaandendie weer zijn aangebroken, maken 70 tot 80 kotters uit Texel, Urk en Scheveningen gebruik van de vissers- haven van Breskens. Het is beslist geen zeldzaamheid als de schepen ge zamenlijk vierhonderd ton verse vis op één dag aanvoeren. (Foto P.Z.O.) tegenpartij worden afgevuurd. Indien zich dit echter toch mocht voordoen, aldus de premier, dan zal niet deze of gene. bepaalde plaats in Engeland groter gevaar lopen dan alle andere. De bases voor bommenwerpers zullen bet natuurlijke doelwit zijn. De Britse premier Macmillan heeft dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering faciliteiten zal verlenen voor Amerikaanse, met „Polaris"-raketten uitgeruste onderzeeboten. De premier zei, dat de regering zich heeft verplicht een be schermde ligplaats beschikbaar te stellen voor een duikboot moederschip en voor een drijvend dok. Deze faciliteiten zullen door Amerikaanse onderzeeboten bij routine-patrouilletochten in vredestijd worden gebruikt. De ligplaats zal worden aangelegd in een meer aan de rivier de Clyde. Omstreeks februari a.s, zal daar een moederschip worden gestationeerd, terwijl later een drijvend dok zal volgen. De faci liteiten voor liet onderhoud zullen door de Britse marine worden geleverd. Thuishaven blijft feitelijk in Amerika Premier Macmillan zei, dat de Amerikaanse en Britse marine- autoriteiten in Londen gecoördi neerde maatregelen zullen tref fen voor de controle op de ope raties van de Amerikaanse duikboten, ter vermijding van het gevaar dat daaruit .moeilijk heden zullen voortvloeien. De onderzeeboten zullen alleen tus sen patrouilletochten in,Engeland aandoen. Hun werkelijke thuishaven en herbevoovradingsbasis zullen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan blijven. In ant.woord op. het' betoog van één Laboür-afgcvaardig- de dat de overeenkomst ln het westen van Schotland grote wrevel zal ver oorzaken, oiiidat daar een grote In dustriële bevolking aan vernietiging wordt blootgesteld zonder voldoende middelen om zich te verdedigen, zei Macmillan dat de bedoeling van de kernwapens is, dat zij niet door de De opererende „PoIaris"-duikbo- ten zullen zicli op zee bevinden, zodat hun ligplaats in Engeland niet belangrijker is, en misschien zelfs jets minder belangrijk, dan de luchtbascs voor bommenwer pers. De premer vervolgde, dat het land geen andere keus had dan deze faci liteiten toe te staan. Wij moeten be seffen, dat de vrede nog zeer ver weg is en dat het nog jaren kan duren, voordat zij kan worden verwezen lijkt. Moederschip Officieren van de Amerikaanse vloot hebben dinsdag, te Washington ge zegd dat de basis voor de „Polaris"- duikboten in de Clyde de bodems in staat zal stellen langer op hun post te blijven. Er worden bij de bevoor rading twee tochten over de Atlanti sche Oceaan uitgespaard. De duikboten zullen twee maanden op zee zijn en dan een maand naast het moederschip worden gemeerd. In die maand zal van bemanning wor den gewisseld. Als moederschip is gekozen de 18=500 ton metende lpProteus" die een be manning heeft van 50 officieren en 900 manschappen. Watersnood in Nicaragua Water in Engeland stijgt opnieuw Vierentwintig uur nadat de Pa kistaanse havenstad Chittagong en eilandjes voor de Oostpaki- staanse kust door een cycloon werden getroffen, zijn de ramp gebieden nog steeds van de rest van het land afgesloten. Het aantal doden als gevolg van de cycloon van maandag werd gisteren gegeven als zijnde „minstens vijftig". De radiogra fische en telegrafische verbin dingen met Cliittagong werden verbroken toen een vloedgolf de krachtcentrales binnenstroom de, waardoor de toevoer van elektriciteit werd afgesneden. Ook de telegraafkantoren van de op een tiental kilometers van Chitta gong gelegen stad Chilampoer wer den door het water overstroomd. Twee schepen die zich tijdens de cy cloon in de haven van Chittagong be vonden, zijn aan de grond gelopen. Hun haven van herkomst is niet be kend. De haveninstallaties werden door de golven weggespoeld.' Van de spoorwegkolonie van Cliitta gong zouden meer dan duizend woon huizen vernield zijn. Nicaragua Meer dan twintigduizend mensen in het westen van Nicaragua zijn daldoos geworden tengevolge van de stortregens die het land nu al een week teisteren. Veertien brug gen die in totaal acht miljoen gul den hebben gekost, zijn wegge spoeld. Costa Rica Oolc Costa Rica heeft van het noodweer te lijden. In de provincie Guanacaste zijn ruim duizend daklozen. Watersnood heeft de landbouw grote schade berokkend'. Engeland Door de zware regenval van de laat ste dagen is de situatie in de over stroomde gebieden van Zuid- en Oost- Engeland ernstiger geworden. Duizenden hectaren bouwland staan onder water, talrijke wegen zijn on begaanbaar en sommige spoorlijnen Ferhat Abbas wil Noordafrikaanse Federatie Ferliat Abbas, de leider van de FLN en premier van de Alge rijnse regering in ballingschap, heeft tijdens een toespraak te Tunis dinsdag verklaard in te stemmen met het voorstel inza ke een federatie van Tunesië, Marokko en Algerije. Dit voor stel' is gedaan door president Habig Bourguiba van Tunesië. Toen Ferhat Abbas zijn instem ming betuigde brak de menigte op het plein waar hij sprak los in gejuich. In de hoofdsteden van de Arabische landen en in Peking is dinsdag het feit herdacht dat de strijd in Alge rije zes jaar geleden uitbrak. De Ara bische leiders hielden redevoeringen eh in de steden werden betogingen gehouden, De meeste betogingen ver liepen ordelijk. Hier en daar moest de politie gebruik maken van de brandspuit of de gummistok om be togers te verspreiden. Amerikaans leger in Europa wordt niet ingekrompen Lincoln White, woordvoerder van liet Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft ontkend, dat de Ver. Staten op liet ogenblik van plan zijn om de sterkte van hun troepen in Europa te verminderen. Hij ver wees naar een verklaring van 22 oktober, waarin de Amerikaanse re gering zegt dat zij voornemens blijft haar verplichtingen tegenover de NAVO na te komen. White werd om commentaar ge- vraagd op berichten als zouden de Verenigde Staten West-Duitsland er van in kennis gesteld hebben dat zij voornemens waren hun troepensterk te in dat land te verminderen. White weigerde commentaar te ge ven op in de pers verschenen be richten als zou president Elsenhower een brief geschreven hebben aan bondskanselier Adenauer waarin hij deze meedelde dat aan de onttrek king van, goud, ontstaan door de A.>'ueri kaanse uitgaven in het buiten- een einde moet komen. Schipper overboord gevallen en verdronken Dinsdagmiddag is uit het water van het Houtveemkanaal te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van de 66-jarige schipper Klaas Bos uit Amsterdam. Vermoed wordt dat de heer Bos maandagavond toen hij zich aan boord van zijn in het Hout veemkanaal liggend binnenvaartschip „De Noordbevelander" wilde begeven in het gangboord van het schip is ge struikeld en overboord gevallen. zijn door het water of aardverschui vingen niet te gebruiken. Bij Windsor, op ca 50 km van Lon den, blijft het water van de Theems stijgen. Automobilisten die hun wa gens op hoger, droogliggende stuk ken hadden geparkeerd moesten van roeiboten gebruik maken om hun auto te bereiken. Foto boven'. Na de bevalling van Farah Dibah in Teheran, verteld de Perzische arts en minister van gezondheid, dr. Saleh, aan journalisten, dat moeder en kind het goed maken. Foto midden: v.l.n.r. de artsde moeder van de sjah, de moe der van Farah Dibah en een verpleegster, om het wiegje van da kleine kroonprins. Foto onder: Het prinsje in zijn wiegje. Alg. Vergadering verwerpt Cubaans verzoek De algemene vergadering van de V.N. heeft dinsdagavond het Cubaanse verzoek om behandeling van „de agressieve plannen" van de V.S. je gens Cuba in de voltallige vergade ring verworpen. Jaaromzet loopt in de miljoenen Aan de gemeentelijke vismijn te Breskens heerst sedert enkele dagen uitzonderlijke bedrijvig heid. De Noordzee-haring is na melijk weer diep tot het zuiden doorgedrongen, waardoor een groot deel van de Nederlandse haringvloot zich genoodzaakt ziet de grote jacht op deze vis sen voort te zetten tot zelfs aan de Franse kustplaatsen Boulog ne en Dieppe. Deze „zuidelijke" vissers weten al jarenlang, dat de*flicht bij hun jachtterrein lig gende haven van Breskens, met zijn degelijke Iosploegen en zijn goed geoutilleerde vismijn, hen in de kortst mogelijke tijd van hun verse zeebanket afhelpt. Vandaar dat in die haven mo menteel regelmatig tientallen kotters binnenlopen, die geza menlijk soms enkele honderd duizenden kilo's verse haring op één dag aanvoeren. Het mag als bekend worden veron dersteld, dat de héél oude gedachte, nis zou de haring enorme tochten maken vanaf de Noordelijke IJszee of Groenland tot in de Noordzee,- al lang ^overboord-' is gezet. Toch on dernemen de scholen jonge haringen nog een behoorlijke „trek" vanaf de paaiplaatsen bij de Doggersbank, tot in de verschillende richtingen van de Noordzee. Tegen de wintermaanden zwermen enorme scholen haring uit tot over het Nauw van Calais en het zuidoos telijk deel van het Engelse Kanaal. Op déze „Engelse walharing" wordt onder meer jacht gemaakt door een froot aantal Urkers, Texelaars en cheveningers. In tegenstelling tot de grotere traw lers, die individueel op de haring vissen, slepen de Texelse en Urkcr kotters in tweespan metde sleep tus sen hen in. Ofschoon de geroutineerde 'vissers vrijaardig weten te bepalen waar de grote haring-scholen zich ongeveer ophouden, is er bij het sle pen toch een behoorlijke-portie geluk nodig. Zo kan een .^buurman" op ge zichtsafstand zijn nétten uitgooien midden in een enorme school haring, terwijl een ander span nét is terecht gekomen boven de rand van die school. Zo'n mee- of tegenvallertje kan je een ton-of-tien haring sche len...! (Zie slot pag. 5 kol. 5) Drie Amerikaanse weekbladen geven Kennedy beste kansen Drie van Amerika's meest vooraanstaande weekbladen hebben een onderzoek ingesteld naar do kansen van de democratische kandidaat Kennedy voor het presidentschap. Zij zijn aile drie tot de slotsom gekomen, dat Kennedy de volgende president van de Verenigde Staten zal worden. Volgens „Time" zou de democratische senator 306 stemmen op zich kunnen verenigen in tegenstelling tot Nixon die er slechts 149 zou kunnen bemachtigen. Van 82 stemmen werd gezegd, dat men niet kon voorspellen aan welke kandidaat deze zouden toevallen. „Newsweek" dacht 278 stemmen aan Kenndy toe en 159 aan Nixon. Van 100 stemmen kon het blad niet voorspellen, wie van de twee kandidaten deze zou weten te bemachtigen. Volgens „U.S. News and World Report" zou Kenndy 282 stemmen krijgen, Nixon 205, en zouden beiden om 50 stemmen moeten vech ten. De bladen waren het er evenwel over eens, dat in vele staten waar Kenndy een voorsprong heeft behaald op Nixon, deze toch zo gering Is, dat de uitslag van de stemming grote verrassingen te zien kan geven. Anglicaanse aartsbisschop naar de paus De Anglicaanse aartsbisschop dr. Geoffry Fisher zal begin december een bezoek aan Vaticaanstad bren gen en daar door paus Joannes XXHI worden ontvangen. Het bericht heeft in kringen van Anglicanen enige ver warring gewekt. De eerste reacties- op dit bezoek, het eerste dat een An glicaans aartsbisschop sinds 1937 aan een regerende paus brengt, is met gemengde gevoelens ontvangen. In rooms-katholleke kring beschouwt men het bezoek van dr. Fisher als een bewijs voor het verminderen van de tegenstellingen tussen het Vati- caan en de Anglicaanse kerk. Maar de hoofdredacteur van het blad van de Engelse kerk (Church of England Newspaper), ds. J. C. King, verklaar de in een hoofdartikel dat het velen aangenamer ware geweest als de ont moeting op neutraal grondgebied had plaatsgehad, eventueel in aan wezigheid van de patriarch van de Grieks-Orthodoxe Kerk. Wat men niet dient te vergeten eh wat vele goede Anglicanen ver baast is dat Rome zich niet in het minst bereid heeft getoond tot wij ziging van zijn houding tegenover de andere kerken", aldus dr.- King. De president van Pakistan, generaal Ayub Khan, is uit Karatsji vertrokken voor een twaalfdaags bezoek aan Saoe- disch Arabië en de Verenigde Arabische Republiek. VERWACHT... VEEL WIND. Wisselend bewolkt met af en toe een bul. Vrij krachtige tot harde, maar aan de kust nog tijdelijk stormach tige zuidwestelijke wind. Middag- temperaturen van 12 tot 15 graden. ZON EN MAAN 3 november Zon op 07.38 onder-17.U9 Maan op 17.38 onder- 07,13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1