Anders dan ander? GROTE HARINGAANVOER IN BRESKENSE HAVEN COMMISSARIS C. V. D. MARK LEGT ZIJN FUNCTIE NEER Vier middelen die betrouwbaarzijn! Chefarine .4 GRONDAANKOOP VOOR NIEUWE KLEUTERSCHOOL AARDENBURG WOENtiD/VG 2 NOVEMBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSECOURANT 6 Na 40-jarige politie-loopbaan „Kenmerkend voor het pu bliek in Zeeland is, dat het veel meer bereid is de wet en het gezag te gehoorzamen, dan het publiek in de grote steden van Nederland". Deze woorden sprak gisteren com missaris O. van .der Mark, die op 15 november a.s. zijn functie als hoofd van de po litie te Vlissingen zal neer leggen om met pensioen te gaan. Hij gebruikte die woorden in een onderhoud met een re dacteur van ons blad, aan wie hij iets vertelde over zijn politieloopbaan. „Ik geloof", zo zei hij, dat ik mijn plicht als commissaris gedaan heb en dat een ander nu een nieu we organisatie voor het politie korps moet opzetten als straks de gemeente Vlissingen aanzienlijk wordt uitgebreid. Dan zal ook een nieuw gebouw voor het commis sariaat nodig zijn". ..Het is misschien ongewoon wat ik nu aan het einde van mijn po litieloopbaan zeg. maar in mijn jeugd wilde ik helemaal geen po litieman worden. Tijdens mijn schooljaren in Weesp ging voor mij de keus tussen dommé worden of banketbakker. Voor de predi kantsstudie hadden mijn ouders geen geld en naar de banketbak kerij mocht ik niet, omdat mijn vader bezwaar had tegen de nachtarbeid. Naar kantoor Toen ben ik en dat zegt de heer Van der Mark met een be rustend handgebaar maar kan toorbediende geworden". De jonge Van der Mark werd in 1917 uit z'n kantoorwerk gehaald om als militair het vaderland te dienen. Daarbij werd hem nogal wat gelegenheid gelaten tot stu die. Hij haalde een diploma kan toor-stenograaf en hij trachtte door te dringen in de geheimen van het boekhouden. In 1919 behoorde hij tot de laat ste lichting, die gedemobiliseerd zou worden en dus keek hij uit naar een kantoorbaan. Dat laatste viel bitter tegen. De plaatsen op de kantoren waren ijlings ingenomen door gedemóbi- liseerden. Daarnaast kwamen er vele kantoormensen vrij van de distributiekantoren en een eerste vloedgolf van dames wierp zich op de kantoorbaantjes. Een baan was moeilijk te vinden. De compagniescommandant van de jonge Van der Mark raadde hem toen aan schrijver te worden op het stafbureau van de militaire politic tevens van de marechaus see. Dat werd voor drie maanden ge probeerd. Snel haalde hij in 1920 zijn praktijkdiploma boekhouden met ae bedoeling om toch nog. boekhouder te worden, maar toen kreeg de politiedienst hem te pak ken. Hij volgde een instructeurs opleiding, waarna hij.... terugge stuurd werd naar hetzelfde bu reau „Werving" in Den Haag, dat hem naar de instructeursop leiding had laten Een tegenvaller Vier jaar studeerde hij voor het diploma politie-inspecteur en juist toen hij klaar was voor het exa men, werd hem een zware slag toegebracht: er kwam een vooi> schrift af, waarbij- alleen nog maar jongelui met diploma H.B. S.-5 werden toegelaten tot het in specteursexamen. Curagao bood gelukkig een nieu we kans aan de jonge politieamb tenaar. Hij werd op dat eiland benoemd tot inspecteur, tevens hoofd van de recherche. Op 1 maart 1928 's avonds öfn twaalf uur, ving hij zijn werk op Cura sao aan... achttien uur later had hij zijn eerste moordaangifte en nog eens twaalf uur later had hij de dader die een jonge vrouw had doodgestoken achter slot en grendel. „Drie jaar", zegt de heer Van der Mark. heb ik daar prachtig gewerkt en enorm veel gedaan. Het was er een wilde boel, want veel schuim uit Midden-Amerika. kwam naar Curasao om een baan tje te zoeken in do opkomende olie-industrie. Het recherchekorps groeide snel uit tot veertig man. Ik heb er van alles meegemaakt en ik zou Cu rasao zeker niet hebben verla ten. wanneer ik daartoe niet was gedwongen door ziekte in mijn gezin". De oorlog Teruggekeerd in Holland kwam de grote teleurstelling voor de inspecteur Van der Mark. Hij kon wel bij de politiedienst terugkeren, maar slechts in de rang van op perwachtmeester. Tijdens de meidagen van 1940 was hij in functie te Rhenen Een der eerste ttbmmen. die voor do Grebbelinie bestemd waren, verwoestte zijn huis. Via een plaatsing bij de mare chaussee in Oorschot kwam hij begin 1941 naar Middelburg en dat werden moeilijke jaren, die uitliepen op onderduiken in Se- rooskerke (W.). Op SO oktober 1944 haalde de il legaliteit hem naar Middelburg, waar hij verborgen in een boek handel aan de Nieuwe Burg, de bevrijding meemaakte. Naar Vlissingen Een paar dagen later nodigde bur gemeester C. van Woelderen hem uit de leiding van het politie korps te Vlissingen op zich te ne men, omdat door verschillende omstandigheden geen enkele po litieofficier in Vlissingen beschik baar was. Op maandag 13 november 1944 begon te Vlissingen het politie korps, dat met hulpagenten was aangevuld, weer volledig te func tioneren. „Ons ideaal was", aldus commis saris Van der Mark, „een echt- Nederlands politiekorps voor een vrij Nederlands volk en dat is ook wel aardig gelukt". In 1947 werd commissaris Van der Mark definitief belast met de leiding van het Vlissingse politie korps. Wanneer hij zijn oordeel geeft over zijn diensttijd in Vlissingen, dan heeft hij het in Vlissingen heel wat rustiger gehad dan in Curagao. Echte, grote misdaden komen in Vlissingen praktisch niet voor. Toch is het een havenstad en in zo'n stad kan men elk ogenblik voor verrassingen komen te staan. Het gaat er levendig toe en men moet actief blijven. De misdaad „Zeeland is", merkt -de heer Van der Mark op, „niet aantrekkelijk Vpor beroepsmisdadigers. Ze ko men bij een snelle vlucht niet ge makkelijk weg over de veren of de dammen". Dan werpt commissaris Van der Mark dc vraag op of er eigenlijk wel beroepsmisdadigers zijn.... Bij na nooit wordt iemand met voor bedachte rade een beroepsmisda diger.... het is meestal een proces van langzaam afzakken, waarbij de omstandigheden een hoofdrol spelen „Ik durf te zoggen", constateert commissaris Van der Mark met nadruk... „dat ik in Zeeland geen beroepsmisdadigers ken". Blijven Reclassering En wat de andere plegers van misdaden betreft, doet thans de reclassering veel cn goed werk dat maakt de politietaak prettiger dan voor 1940. Men kijkt meer naar de achter gronden van de misdaden en men geeft de gestraften nieuwe kan sen, zodat ze de misdaad kunnen verlaten en fatsoenlijke mensen worden. m in Zeeland Ik heb, zo besloot de heer Van der Mark, in Vlissingen prettig gewerkt.... het liep allemaal goed... het liep lekker. Ik ben ook ge hecht geraakt aan Vlissingen. Toen ik mij jaren geleden verloof de met mijn tegenwoordige echt genote. die uit Den Haag komt, bestond het plan om als gepensio neerde naar Den Haag terug te keren. Na zestien overplaatsingen en het lange verblijf in Vlissingen be staat dat plan niet meer. Wij blij ven in Vlissingen wonen. Wij wil len de uitbreiding van de stad tot 40.000 inwoners meemaken.... Op 15 november a.s. des middags te vijf uur biedt het gemeentebe stuur van Vlissingen aan com missaris' C. van der Mark een af scheidsreceptie aan in hotel Bri tannia le Vlissingen. Te drie uur 's middags zal hij in een intieme bijeenkomst afscheid nemen van het Vlissings politiekorps. Chopin-recital in Concertzaal te Middelburg Maandag 7 november a.s. zal de be kende jeugdige Poolse pianist Adam Harasiewics onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg een Chopin-rccital verzorgen. Adam Harasiewics is 28 jaai oud en stu deerde onder meer aan het conserva torium te Krakow. In 1955 maakte de Pool naam, toen bij bet internatio nale Chopin-concours te Warschau won. Nadien maakte hij verschillende concertreizen door geheel Europa en verzorgde in 1958 onder meer enkele concerten op de Expo te Brussel. A.dam Harasiewics wordt gerekend tot een van de beste Chopin-vertol- kers. Dit concert, dat om acht uur begint, wordt gegeven in verband met dc viering Van de 150ste geboor tedag van de componist. Eerste buitenlandse mosselen aangevoerd De mosselverzending was in oktober bijzonder goed. Dit heeft tot gevolg, dat de standaardcapaciteitscijfers van verschillende kwekers gestadig in de richting van dc 100 gaan. Toch zijn ook hier uitzonderingen van kwekers, die nog pas aan de le veringen begonnen zijn. Of in november de verzending van in Nederland gekweckto mosselen ge lijke tred zal houden niet, die iri dc afgelopen maand is niet te verwach ten. In het laatst van vorige week is namelijk de eerste kustvaarder met buitenlandse mosselen gearriveerd. Deze mosselen werden aangevoerd om de handelaren in staat te stellen hun buitenlandse contracten na te komen. Maar uiteraard gaat de im port van deze mosselen ten koste van de Nederlandse kwekers. (Advertentie) Kopschoffel en rooitang gedemonstreerd Geen vuile kleren bij bietenrooien De tijd van dc vuile modderige kle ren, de bevroren handen en de kruip- houding bij het bietenrooien lijkt sinds de démonstratie van de kop schoffel, de rooitang en enkele een voudige bietenlichters, zaterdagmid dag te Koewacht gehouden, voorbij. Groot was de belangstelling voor de ze demonstratie die onder auspiciën van dc Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst voor Zecuwsch-Vlaandereii werd gegeven. De vele bezoekers werden verwel komd door ir. Scholtens die op het belang van de demonstratie wees. Hij meende dat de landarbeiders zich te genwoordig op technisc"h niveau die nen te bekwamen en hij onderstreep te de noodzaak van het gebruiken van doelmatig gereedschap dat het werk moet veraangenamen. De heren Vroon en Impens van de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst gaven een korte technische uiteenzetting van de demonstratie. Met kopschoffel en rooitang kan on der zo goed als alle weersomstan digheden worden gewerkt. Er blijft weinig grond aan de bieten hangen en ook koppen en blad blijven mooi schoon. Genoemde werktuigen vra gen vanzelfsprekend een aangepaste rooimethode. Het werken met de rooitang is niet alleen aangenamer maar ook minder vermoeiend. Na oefening kan het rooitempo hoger komen te liggen dan bij de tot nu toe gebruikelijke werkwijze het ge val was. Aanvoor in september van de Zeeuwse stromen De totale aanvoer van de Zeeuwse stromen was in september 1.791,460 kg. die in totaal 1.190.687 opbracht (vorig jaar september 5.175,289 kg., 1.433,618). Hiervan was 174.783 kg garnaal voor consumptie, die 308.455 opbracht (300.468 kg, 425,493). De aanvoer van garnaalnest bedroeg 338.303 kg- en leverde 23.667 on, (vo rig jaar 800.461 kg, 55.233). Er was 249.648 kg oesters voor 642.664 (195.574 kg. 519.549) en er kwam 709.400 kg. 80.289 (3.358.500 kg, 375.887) aan wal. De aanvoer van tong beliep 32.381 kg, 87.228 7.845 kg, 20.368). (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine 1 „4" worden ïh de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun vol komen betrouwbaarheid wel zeer af doende bewezen. Stuk voor stuk hebben zij millioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nog beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. Tegen pijnen en griep. Gescltikl voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaror. 20 tabl. 10,80.Voordelige gezinsverpakking 100 tab). <3.50 (Slot van pag. 1 Vierspannen Vroeger hebben familie-kongsies nog wel eens vierspannen ge vormd, dat wil zeggen dat 3 tweespannen vlak bij elkaar „ope reerden". Van ieder tweespan laadde één schip de haring in. Waren die volgeladen, dan koer sten ze samen op de thuishaven aan, terwijl de achterblijvers een nieuw tweespan vormden. Deze vorm van samenwerking leidde wel eens tot moeilijkheden in de berekening van de besomming en dat is wel de reden, dat men het maar liever bij de tweespannen houdt De vangst gaat met de nodige hoe veelheden zout en ijs de ruimvakken in en dan wordt koers gezet naar de dichtst bijzijnde vissershaven, in dit geval Breskens. Het kan best gebeuren dat op zo'n moment in Scheveningen of IJmui- den de kilo-prijs van de hariitg één of twee cent hoger ligt, maar de reis naar die havens betekent ook res pectievelijk 12 tot 16 uur langer va ren, dus hogere brandstofkosten en meer tijdverlies. Zware karren In de drukke haring-maanden (no vember en december) maken zo'n 70 tot 80 kotters uit Texel, Urk en Scheveningen gebruikvan Ereskens als tijdelijke thuishaven. Er zijn bij zonder fraaie vaartuigen bij "(vooral onder de Urkers), spulfetjes, die nieuw ongeveer driehonderdduizend gulden hebben gekost en die voort gestuwd worden door zware „karren" van 2 a 300 paardekrachten. Gemid deld maken zij twee reizen per week vanuit Breskens. En het is beslist geen zeldzaamheid als de schepen ge zamenlijk vierhonderdduizend kilo verse haring op één dag aanvoeren. Een topdag werd nog vorig jaar be reikt, toen op één dag 682 ton haring werd verwerkt. Maar die dag duurde dan ook van 's morgens 7 uur tot 's avonds 11 uur! De Stichting „Elha", die onder meer het lossen der schepen ver zorgt, beschikt daarvoor over 8 ploegen van 5 man, allen uit Bres kens en omgeving. Verder ver schaft deze bedrij'vigheid uiter aard het nodige werk aan de Breskense groothandelaren in vis. Daarnaast wordt de vismijn in het haringseizoen regelmatig bezocht door vishandelaren uit IJmuiden en België. HOEK ST.-B AVO STRAAT Raad behandelde gemeentebegroting 1961 BLOEDARMOEDE! Gebruik'dan liet bloedvormend krachttonicum 3evat naast haemoglobine,alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen dia voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. In Aardenburg komt een nieuwe rooms-katholieke kleuterschool op de hoek van de St. BavostraatSchei dingspad. De raad van deze gemeen te heeft maandagavond besloten hier aan medewerking te verlenen. Men kwam op dit punt overeen de voor de school benodigde grond, voor zover deze niet in het bezit van de gemeen te is, aan te kopen van het r.k.-arm- bestuur. Hoofdmoot van deze vergadering was verder de behandeling van de gemeentebegroting voor het ko mende dienstjaar. De heer E. Lan- su (k.v.p.) stelde naar aanleiding daarvan de schrikbarende achter uitgang van het bevolkingscijfer in het afgelopen jaar aan de orde. Hij vroeg of B. en W. zich al heb ben beraden deze achteruitgang zo mogelijk te stuiten. De heer Lansu wees daarbij op het werk van de Stveekverbeterings- commissie Ecde, die reeds voor de tuinbouw aardige resultaten heeft geboekt. De heer Lansu vroeg zich af óf het soms raadzaam zou zijn een commissie van belanghebbenden te vormen om zich te beraden over te nemen stappen, waardoor de werkge legenheid in de gemeente verbeterd kan worden. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen voelde wel ïets voor deze suggestie. Hij moest de heer Lansu overigens wijzen op de nood zaak van samenwerking tussen de gemeenten in West Zeeuwsch-Vlaan- aeren en het gevaar dat er dreigt, wanneer iedere gemeente deze za ken zuiver op eigen houtje gaat re gelen. Van de „Elderscbans" wil de gemeen te Aardenburg geen stadspark maken en ook geen bos, maar een „kruising" van beide. Op een vraag van mer vrouw E. P. van den Broecke—de Man naar de mogelijkheid de „Elder- schans" ook voor andere doeleinden bijvoorbeeld het houden van con gressen dan alleen voor de huis- vesting van de landbouwschool te ge bruiken, antwoordde de raadsvoor zitter dat dit al een onderwerp van gesprek is geweest. Grote investerin gen zijn daarvoor nodig cn de mid delen ontbreken op het ogenblik nog daarvoor. Hamerstukken Een serie kleine voorstellen ging nog onder de hamer door. De vergoeding voor het uurwerk .in de toren te Eede werd van 100.op 350,ge bracht. Met de N.V. iBank voor Ne derlandse Gemeenten ging de raad een rekening-courant overeenkomst van 90.000 aan. De klokkenluider van de St.-Baafstoren, de heer A. P. Leenhouts krijgt op zijn verzoek met ingang van 1 januari a.s. ontslag. Voor het aanstellen van een onder wijskracht aan de v.g.l.o.-school voor het geven van huishoudlessen zal een bedrag van 2000 per jaar worden uitgetrokken. Een nieuwe regeling voor de heffing en regeling van be- grafenisrechten werd vastgesteld. Hetzelfde gebeurde met een nieuwe bouwverordening. Dè gemeentebegroting voor 1961 ten slotte wees op de g vone dienst een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 1.0-0.654,45 aan met 'n post on voorzien van 2.214,49 en 'n bijdrage uit de algemene reserve van f 10.000. De kapitaalclïenst gaf aan inkomsten 2.150.4 .07 en aan uitgaven 2.385.159,12 aan. Zoals aangeboden werd deze begroting oolc vastgesteld, i Nu de Noordzeeharing tceer ver tot het zuiden is doorgedrongen, vinden véle Nederlandse vissers dicht bij hun „jachtterrein' in Breskens de haven, die hun met de goed ver zorgde outillage binnen de kortst mogelijke tijd van hun verse zeeban ket afhelpt. (Poto P.Z.C.) Proviand nodig Ook de Breskense middenstand vaart wel bij de bedrijvigheid rondom het haringseizoen. Immers, de tientallen kotters, met elk 5 bemanningsleden, hebben heel wat proviand nodig, scheepsbenodigdheden en grote voor raden brandstof en smeermiddelen. En het mag als vanzelfsprekend wor den verondersteld, dat bij overnach ting te Breskens de bemanning niet op een droogje blijft zitten in de nog al kleine kotters-kajuiten. Maar vrij dagsavonds gaat het gros van de vis sers naar huis. Naar moeder-de- vrouw, de kinderen en het vissers dorp. Toch zoekt men ook hier al naar an dere wegen. De vissers hebben een vermoeiende week achter de rug en de reis naar Urk en Texel is bijzon der lang. Sommigen laten dan ook hun gezin overkomen naar de tijde lijke thuishaven. Naast de eigen garnalenvisserij, die overigens ook nog door zo'n kleine 40 vissers hoofdzakelijk uit Bres kenswordt uitgeoefend, geeft het haringseizoen aan dit dorp toch wel echt de allure van een grote visserij plaats. Goed, de omzetten benaderen nog niet de .jaargemiddelden van Scheveningen (f 25 miljoen) en IJmuiden 40 miljoen) maar met zijn omzet van gemiddeld 4 miljoen gulden neemt Breskens onder de Ne derlandse vissersplaatsen toch de derde plaats in. Geslaagden aan de „De Ruyterschool" In oktober zijn de volgende leerlin gen aan de „De Ruyterschool" te Vlissingen geslaagd: S.W.T.K. diploma B-IT: D. Coppool- se, J. J. F. Reitsma, D Horning en P. Witte. S.W.T.K. diploma C-l: W. M. Ver kerk, J. J. C Hoosemans, J. Bu.vze (met lof), L. Prinsen. J. v. d. Ak ker (met lof), J. Kleinepier, P. van Anraad. S.W.T.K. diploma C-H: H. P. I. v. d Boogaart. 3e stuurman G.H.V.: J. W. Kleyn. J. M. T. M. Blokdijk. L. Rlsseeuw. 2e stuurman G.H.V.: F. W. H. Hus- sem (theor. ged.), .T Hiddinga (theor. ged.). Ie stuurman GH.V.: W. M. v. Weert Radiotelegrafist 2e klasse: W. van Iren, A. J. den Huls'er, L. J. Jansen, A. H .Govers. Radarcursus: A. C. van Broekhoven, E. Veres, E. A. Flipse^ L. R. H. Ron- kes. J. A. Leunis, R J. M. v. d. Poel, L. j. Pennarts. S. J. de Fouw. W. F. v. d. Lee aanvulling K.H.V. Examens Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen slaagde voor het artsexamen de heer J. A. Rammeloo uit Hulst. Benoeming in Kamer van Toezicht notarissen Bij beschikking van de minister van justitie is de heer G. van Dijk, hoofd inspecteur-titulair van 's Rijks Belas tingen, hoofd van de inspectie dei- registratie en successie te Goes, met ingang van 26 oktober 1960 benoemd tot plaatsvervangend lid van de Ka mer van Toezicht over de notarissen en kandidaatnotarissen te Middel burg. Subsidie voor verbetering sportveld Vlissingse h.b.s. Het coördinatiecollege voor openba re werken (C.O.W.) heeft subsidie toegezegd aan de rijksgebouwen dienst te Middelburg voor het ver beteren van het sportveld van de r-h.b.s. te Vlissingen. Het aantal manweken van het in D.A.C.W.-ver band uit te voeren werk bedraagt bij een gemiddelde bezetting van twintig man gedurende tien weken 204. Herbenoeming aan het kantongerecht Zierikzee Tot plaatsvervangend kantonrechter in het kanton Zierikzee is herbe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13