NEDERLAND VOLKOMEN KANSLOOS ÏN TEMPOSLAG TEGEN TSJECHEN: 4-0 Tegenstanders legden duidelijk fouten van Hollands spel bloot Rechtsbinnen Scherer held van de wedstrijd met drie treffers Jong Oranje hield de Tsjechen in bedwang GEEN STEMMEN IN PRAAGSE STILLE KLEEDKAMERS MAANDAG 31 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUTVSE COURANT 3 Gebrek aan spelinzicht van aanval WIJ ZIJN MET ONS Nederlands elftal op ons nummer gezet. De Tsjechen hebben ons duidelijk laten weten, welke plaats Nederland op de internationale voetballadder inneemt. En dat is niet zo bijster hoog. Meer nog dan in de (40) uitslag tot uit drukking komt heeft Nederland in het Spartakstadion te Praag een les gehad voor de naaste toekomst, waarin volgen de belang rijke wedstrijden tegen Hongarije en Oost-Duitsland in de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De Tsjechen zagen blijkbaar niet te veel in de interland, want nauwelijks 20.000 van lien bevolkten het stadion, toen de fan fares van het militaire orkest weerklonken. Ze waren de feeste lijke ouverture, gevolgd door een goed gespeeld Wilhelmus en een dramatisch Tsjechisch volkslied, voor de strijd waarin de hoofdrollen aan 22 spelers waren toebedeeld, maar waarvan er al spoedig aan Nederlandse zijde verscheidene zo ver naar de achtergrond verdwenen, dat liun nog slechts een figurantenrol was toebedeeld. En daarom was het voor de mensen op de tribunes niet zo verwonderlijk, dat ruim anderhalf uur later het sco rebord een overwinning- met 40 voor de Tsejechen aangaf, nadat bij de rust de stand reeds 20 was. Met drie doelpunten werd de blonde rechtsbinnen Schever de held van de wedstrijd, welke volledig door de Tsjechen werd beheerst en waarin Nederland slechts een heel vage il lusie heeft gehad voor een beter re sultaat dan een zo duidelijke neder laag. Het is een harde los geweest, omdat zo duidelijk de feilen in onze natio nale ploeg zijn blootgelegd, zoals daar in de eerste plaats was het ge brek aan tempo mede een gevolg van een minder goede lichamelijke conditie van verscheidene spelers in vergelijking met die van al onze te genstanders maar ook een gebrek aan spelinzicht, waaraan vooral de aanvalslinie mank ging. En dan moge als excuus gelden, dat wij twee van onze topspelers misten: Coen Moulijn en Bennie Muller, terwijl bovendien Cor van der Gijp door een blessure niet beschikbaar was, om hieraan geheel de nederlaag te wijten zou onjuist zijn. Zeker is ongetwijfeld dat met Muller het middenveld sterker bezet zou zijn geweest, waardoor de aanval een ste viger ondergrond zou hebben gehad, ofschoon zijn plaatsvervanger, Fons van Wissen, stellig niet tot de zwak- sten in de ploeg behoorde. En Mou lijn? Met de laatste wedstrijden te gen de Belgen in Antwerpen nog in het achterhoofd zijn wij er nog niet zo zeker van of Moulijn in deze wed strijd de ..reddende engel" zou zijn geweest. Natuurlijk gaat er meer van hem uit dan van zijn clubgenoot Bouwmeester, vooral zoals deze nu in Praag speelde. Zijn aandeel in het aanvalsspel was gering, waaraan echter ook zijn medespelers debet waren door hem vooral in het begin te weinig in het spel te betrekken. Hierdoor kreeg hij onvoldoende gelegenheid zich in te spelen, een kans die bijvoorbeeld Van der Kuil wél kreeg en daarvan ook profiteerde. Bouwmeester was echter niet de eni ge die niet tot een voldoende kwam. Henk Groot en in iets mindere mate Piet Kluiver vermochten in geen en kel opzicht te imponeren. Reeds al leen het feit, dat Groot de minst op vallende speler in de Nederlandse ploeg was, spreekt boekdelen. Hij was „nergens". Kruiver faalde vooral als aanvalsleider en doordat hij niet opgewassen was tegen de forse, spil Popluhar bleven ook zijn individuele acties vruchteloos. De debuterende Prins en Van der Kuil moesten dus de kracht van de Tsjechische defensie zien te breken en dat dit een onmogelijke opgave was lijdt geen twijfel. Daarvoor werden hun pogingen teveel geremd door de trage Groot en Kruiver, meer nog misschien dan door hun directe tegenstan ders. Door dit falen van onze aan valslinie kwam de verdediging on der een voortdurend grote druk te staan, die zelfs Klaassens en Van Wissen niet konden opheffen, hun zwoegen ten spijt. Er werden bovendien fouten ge maakt, die fataal waren. Dat wij er nog- lang niet zijn, heeft deze wed strijd geleerd. Het beschikbare mate riaal zoals hier in Praag in het veld stond, kan ongetwijfeld beter, maar dan dient er veel aan de jongere krachten te worden bijgeschaafd om hen tot volwaardige interlandspelers te vormen. De „veteranen", zoals Van der Hart, Wiersma, Kuys en Klaassens, hebben hun plicht gedaan, maar de overmacht was te groot. Dat ook zij tenslotte door de knieën gin gen, valt hun moeilijk euvel te dui den. Een temposlag is ook hun sterk ste kant niet en het was juist het tempo dat in deze wedstrijd zoveel gewicht in de schaal legde. Meer dan het technisch vermogen, dat ook onze landgenoten wel bezitten. Dit weid bij onze spelers echter geneutrali seerd, doordat zij werden overtroefd door snellere, meer doortastende te genstanders. De technische leiders en in de eerste 11 plaats bondscoach Elek Schwartz Doelman Schrotf is v. d. Kuil net moeten hier in Praag de schellen van even voor. Links Henk Groot. de ogen zijn gevallen. En nu maar af- wachten of de waarschuwing, waar- van de heer Kruiver na afloop in de Foto: Kruiver (links) kopt de hul kleedkamer repte, niet in de wind in de richting eau het Tsjechische wordt geslagen. 1 doel. In het midden spil Popluhar mmrnm. i PUNTLOOS GELIJK SPEL Keeper Jongbloed, Swart, De Vries, Veldhoen en Pronk blonken uit j Met het doelpuntloze gelijke, spel, dat het team van jong Oranje zater- dagmiddag in Kosiee tegen de Tsjechische juniores behaalde, hebben onze landgenoten een voortreffelijke prestatie geleverd! De 15.000 toe- j schouwers, die onder ideale weersomstandigheden naar het stadion van deze o.a. door zijn jaarlijkse marathon bekende Oost-Tsjechische stad waren gekomen, zagen een snelle aantrekkelijke wedstrijd, waarin een enthousiast en goed combinerend Nederlands team de technisch be- j kwamere gastheren voortreffelijk partij gaf. Oranje-mannen poogden vergeefs Tsjechische defensie te doorbreken ZO EK OPTIMISTEN zijn geweest en waarom niet? die zelfs mo gelijk voor Nederland een overwinning op Tsjecho-Slowakije in het verschiet zagen, dan zijn zij al spoedig bedrogen uitgekomen. De aftrap, die werd verricht door Kruiver, was nog maar heel kort verleden, of de Tsjechen drongen al gevaarlijk dicht in de Nederlandse verdedigings linie door. Dat zij enige minuten met tien man moesten spelen, doordat linksbinnen Masek met een bloedneus zich onder medische behandeling moest stellen, scheen hen niet te deren. Het euvel was echter spoedig verholpen en toen de Tsjechen weer „au grand complet" waren, volgde. In de achtste minuut van de wedstrijd het eerste Tsjechische doelpunt. I gebouwde aanval, die in rook ver vloog door een te geringe doortas tendheid en een voortreffelijke door Van der Kuil genomen vrije schop, juist achter de Tsjechische backs. waarop wederom Kruiver mistastte. Vrouwe Fortuna kwam gelukkig voor ons spoedig op de dwalingen baars weegs terug. In de 19c minuut stond zij als een schaduw achter Pieters Graafland in de gedaan te van Roel Wiersma toen haar aanwezigheid ten zeerste vereist was, en enkele minuten later zou zij nog maals bijspringen toen Van Wissen en Pieters Graafland ver buiten het doelgebied tevergeefs trachtten een misverstand te voorkomen. Overigens geen doelpunt, dat de his torie zal ingaan. Het was louter een ongelukje, waarbij Vrouwe For tuna vriendelijk lonkte naar de in smetteloos wit gestoken Tsjechen. Op een pass van linksbinnen Ka- cani kwam Pieters Graafland uit zijn doel, doch juist op het moment dat hij de bal omklemde, kwam de Prins (links) tijdens de interland tegen Tsjecho-Slowakije in duel met de Tsjechische spil Popluhar. als altijd ijverige Klaassens toege sneld. Het ongelukkige toeval wilde nu. dat de ene Feijenoorder de an dere de bal uit de handen liep. Het kostte de meer naar voren gelopen Scherer daarna weinig moeite de bal in het lege doel te plaatsen: 10. De aanvallen vau de oranjemannen bleven een vruchteloos pogen om de hechte vijandelijke defensie te doorbreken. Wij zagen een kopbal van Kruiver uit een voorzet van Van der Kuil, die echter naast ging, een gevaarlijke, door Bouwmeester op- V astgelopen Masek was.de lachende derde, kreeg de bal in zijn bezit en schoot Juist echter in de richting van de op de lijn staande Wiersma. die met een ferme trap het gevaar in de kiem smoorde. Tussen deze twee voor Nederland gelukkige momenten, waven er ook wel Nederlandse aan- valsactics geweest, maar zo deze al niet waren gesteriliseerd vóór het beslissende moment daar was, dan waren zij wel vastgelopen op de voortreffelijk spelende doelman Schroif. De Nederlandse verdediging wist voorlopig de druk te weerstaan, waarbij evenwel niet de medewer- king van de Tsjechische aanval- I Iers kan worden verzwegen. Alle kritiek was echter vergeten, toen twee minuten voor rust Scherer zijn tweede doelpunt liet aanteke nen, waarmee hij een doorbraak afrondde. Van Wissen en Pieters i Graafiaud, die nog met alle mid- j delen trachtten te redden wat er j te redden viel, konden slechts met een meewarige blik het leer nastaren. Hoewel in de aanval van beide ploe gen vele briljante dingen werden ge daan, zijn het de de 00 wijst hier trouwens al op vooral de defensies geweest, die het spelbeeld hebben beheerst. Het kan ook geen verwondering wekken, dat aan beide zijden de doelverdedigers de grote uitblinkers van de middag waren. Jongbloed, de keeper van DWS-A, heeft- met vele spectaculaire saves, waarbij hij alles uit zijn kooi ran selde, wat er maar uit te ranselen viel, talrijke malen de handen van het publiek op elkaar gebracht. Hij en de voorwaartsen Sjaak Swart (Ajax) en Piet de Vries fSparta) waren de beste spelers van het elftal, doch ook door bijvoorbeeld Veldhoen en Pronk, respectievelijk linksachter ken, het doelpunt dat reeds in de doelmond stond afgetekend. Met een laag, diagonaal schot, verschalkte hij Pieters Graafland: 30. Met de steun nu van het publiek achter zich begon de Tsjechische machine steeds soepeler te lopen. Een debacle scheen onafwendbaar, toen Scherer in de twaalfde minuut de grote Tsjechische superioriteit uitdrukte in een vierde doelpunt (40). waarbij de Neder landse verdedigingsgordel als het dekseltje van een sardineblikje werd opgerold. Dank zij vooral Koel Wiersma en de beide zwoegende lialfspelers, Jan Klaassens en Fons van Wissen, zou het. echter hierbij blijven. De Tsje chen bleven de strijd beheersen, zo als de Nederlanders vooral aanval lend bleven falen, maar de Tsjechi sche produktiviteït was niet in over eenstemming met het technisch kun nen. Gelukkig voor oranje, dat hier door voor een smadelijker uitslag werd behoed. Het laatste kwartier werd zodoende nog slechts een formaliteit. Dc Tsjechen vonden het mooi en de Ne derlanders waren niet bij machte het getij te doen keren. Het was en bleef voor het handjevol Nederlan ders op de tribunes een trieste ver toning. Somber, zonder zelfs ook maar één lichtpuntje. en spel. weid uitstekend werk ge daan. Geen der Nederlanders kwam trouwens voor een onvoldoende in aanmerking! liet lieert er overigens in de eerste speelfase in de verste verte niet naar uitgezien, dat het Ne derlands elftad stand zou kun nen houden. De Tsjechische aan val kwam keer op keer in het Nederlandse strafschopgebied. De defensie met Jongbloed en Pronk aan het hoofd, hield echter stand, daarbij vaak geholpen door de Tsjechen zelf, die het spel te kort en daardoor te doorzichtig hiel den. Maar ondanks deze korte combinaties werd het Nederlandse doel toch en- i kele malen danig onder vuur geno- men, waarbij ook de kanthalfs Hoi - I vath cn Bezderia actief waren. Rechtsbuiten Gvetler kreeg een paai maal achtereen een opgelegde sco- ringskans, maar steeds weer stond i Jongbloed op zijn plaats. Inspiratie j Dit voortreffelijke werk in de Neder- I landse achterhoede inspireerde de ge- hele ploeg en toen de Tsjechische storm was gaan liggen namen de Nederlanders het initiatief over. 25 minuten lang heeft jonge oranje met Dank zij een spel, waarin een sluitend ploeg- verband de grote kracht was, de toon aangegeven. Er kwamen scorings kansen voor Dc Vries, Goessgens en voor Swart, maar doelman Paduch wilde voor eigen publiek kennelijk niet voor zijn Nederlandse collega onder doen. De tweede helft begon evenals de eerste met een serie stormaanvallen op de Nederlandse veste, maar suc ces bleef uit. Er ontwikkelde zich een vlotte, sportieve partij voetbal met wisselende kansen die door de verdedigingen soms gemakkelijk, soms met kunst en vliegwerk werden verijdeld en toen de goed leidende Oostenrijkse scheidsrechter Meier voor de laatste maal floot, had de man, die was aangewezen om het scoringsbord te bedienen, geen hand behoeven uit te steken. Grotere plannen Reeds dadelijk in de tweede helft i maakten dc Tsjechen onze Iandgeno- I ten duidelijk, dat zij grotere plannen I hadden dan die 20. Met flitsende aanvallen, waarbij de beide halfspe- lers. Masopust en Pluskal, veelvuldig mee naar voren trokken, zetten zij onze defensie onder druk. het hol- werk begon te wankelen en daar mee was de gehele ploeg haar ineen storting nabij. Want inmiddels was wel duidelijk geworden, dat er van de Nederlandse aanval maar heel weinig viel te verwachten. Prins en Van der Kuil waren de enigen, die er nog wel eens in slaagden een gat in de vijandelijke verdediging te ma ken. de overigen waren reeds zover door hun tegenstanders overscha duwd. dat zij nog slechts schimmen waren. In de vierde minuut kwam van de j voet van middenvoor Kadabra. die a op de linkervleugel was doorgebro- Een doodse stilte hing over de elf in oranje gestoken spelers toen zij met gebogen hoofd achter de Tsjechen, die een vloed van toe juichingen over hun hoofden kregen uitge stort door- hun landge noten, naar de kleed kamer trokken. En de ze stilte sleepten onze landgenoten mee naar de kleedkamer. Niemand scheen de moed te kunnen op brengen er het mes in te zetten. Zelfs niet na dat ze op de bank ge zeten en omringd wa ren door journalisten. Dr. Pannekoek aan zijn open koffer vol medi camenten scheen het symbool van het „leed" dat over het Neder landse voetbal was ge komen. De operatie was mislukt; er was hier niets meer te red den. Zelfs de altijd op timistische Dirk Nijs had zijn gezicht in de meest plechtige plooi getrokken, toen hij met zwarte hoed om in de stijl te blijven de kleedkamer betrad. En de heer G. Kruyver, de voorzitter van de tech nische commissie, die ditmaal als chef de mission fungeerdewas eveneens vol zorg. ten minste. te oordelen naar zijn gezicht. Bondscoach Elek Srh wartz wond er gee u doekjes om: ..De Tsje chen waren veruit su perieur. Vooral in tem po. Dan zie je maar dat het rhytmu-sin in terlandvoetbal veel hoger ligt dan in club verband. Want zelfs de Tsjechen, die toch be kend staan als trage spelers, overvleugelden onze jongens nog ver uit." Ook. aanvoerder Oor van der Bart had excuses voor de neder laag. ..Ze waren beter en vooral sneller Moeilijk kwamen de spelers tot spreken. Zelfs de toch niet op zijii mondje gevallen Kootje Prins, de enige debutant in de ploeg. ..Het is natuurlijk >iiet leuk om Ie debuteren met. co'» grote neder laag, maar och, het is me toch best meege vallen". Stilletjes hebben we tenslotte de weg naar de uitgang gezocht, bang om teveel te zeg gen. of de plechtige stemming te verbreken. Immerswanneer ie mand tot inkeer wil ko men, stoor hem dan niet. Maar liever had den wij een galmende groep tenoren het vaarwel toegeroepen.... Het past béter bij de sport en bij jonge men-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5