PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Papoea's gesteld op Nederlandse steun" Vlissings begrotingstekort tot viereneenhalve ton verminderd BILT V.N.-troepen nemen Brits officier gevangen na actie tegen Baloeba Castro mobiliseert militie in Havana BELGISCHE WAPENHANDELAREN EVENEENS GEVANGENGEZET 203e jaargang - no. 256 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct; W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 31 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m'.m. Minim, p.-advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „Kapitein Robert" leidde opstandelingen Rikhye liet zich er niet over uit wat zou gebeuren met „kapitein Robert" en de drie Belgen, die wor den vastgehouden in Loeloeaburg. Liberiaanse militairen der Verenigde Naties in het zuiden van de provincie Kasai, hebben een Britse officier gevangen genomen, die een actie van Baloeba-krijgers tegen de stad Luïza, 160 Ion ten zuiden van Loeloeaburg, leidde. Luitenant-generaal Rikhye, militair adviseur der V.N., zeïde dat de officier alleen bekend stond als kapitein Robert. Robert werd door de Liberianen in een plaats, 110 Ion ten noord oosten van Luiza, gearresteerd samen met drie Belgische zaken lieden die wapens aan zijn strijdmacht leverden. De V.N. kregen lucht van de actie der Baloeba tegen Luiza, toen vier Liberiaanse soldaten twee weken geleden in een hin derlaag gewond raakten. Zij werden aangevallen toen Tunesi sche troepen der V.N. in die buurt werden afgelost door Ghane- zen. Gepantserde verkenningswagens van de Ghanezen versperden inmiddels het Baloeba-legertje de weg, zonder evenwel het vuur te openen. Horde plunderaars in Zuid-Kasai uiteengeslagen Rikhye zeide dat de aanval tot staan was gebracht, maar dat vliegtuigen en helikopters voort durend patrouilleerden 0111 een eventuele hergroepering onmid dellijk te kunnen melden. Het Baloeba-leger, waarvan de sterkte op tussen de 2000 a 5000 man werd geschat, met een kern van 750 opgeleide sol daten, was gewapend met sten- guns en geweren, waarbij mo derne F.N.-geweren. Terreur Sedert het begin van de actie, had dit legertje drie dorpen vernield en platgebrand en de bevolking „zware verliezen" toegebracht, zeide Rikhey. Het juiste dodencijfer was nog niet bekend. In elk geval was er een Kon golese katholieke geestelijke bij, die werd gedood toen het seminarie van Kalinda in brand gestoken en geplun derd werd. Vijftien Europese pries ters en nonnen werden „zeer slecht behandeld" door de Baloeba. maar werden door troepen der V.N. naar Bakwanga overgebracht, zei Rikhye. Hij verklaarde dat het commando der V.N. vastbesloten is de uitbreiding van de burgeroorlog met alle kracht te verhinderen. Hij voegde hier aan toe dat al versterkingen per vlieg tuig werden overgebracht en dat dui zend Ghanese militairen al op weg waren per rivierboot. De 700 Maleise soldaten die dinsdag of woensdag in Matadi moeten arriveren, zijn ook bestemd voor de sector Zuid-Kasai, maar misschien hebben zij een week of langer nodig om die streek te be reiken. De spanning tussen de V.N. en de Katangese regering is inmiddels toe genomen, zo wordt uit Elizabethstad vernomen. Het Katangese kabinet kondigde aan dat het absoluut gekant was tegen een rondreis door Katanga door Ja son Sendwe, leider van de Baloebakat en aartsrivaal van Tsjombe. Sinds Katanga zijn onafhankelijkheid pro clameerde, was Sendwe in Leopold- stad gebleven waar hij zich een vu rige aanhanger van Loemoemba be toonde. De politieke adviseur van de V.N. in Elizabethstad, Ian Berendsen, zond Tsjombe een brief waarin hij het plan meedeelde om Sendwe te belasten met een vredestichtende missie in het noorden van Katanga. Verzoening Secretaris-generaal Dag Hammar- skjöld en een uit 18 landen bestaand adviescollege voor Kongo, zijn za terdag tot overeenstemming geko men over de verzoeningscommissie die naar Kongo gezonden zal wor den. De V.N. hebben geen officiële verkla ring over de bijeenkomst uitgegeven, maar uit delegatiekringen werd ver nomen, dat men was overeengeko men het lidmaatschap tot de verzoe ningscommissie te beperken tot al leen Afrikaanse en Aziatische landen. Mr. Toxopeus op Schiphol De minister van binnenlandse za ken, mr. E. II. Toxopeus, is zondag middag op Schiphol, teruggekeerd van zijn reis door Nieuw-Guinea en Australië. Foto: Ook de 12-jarige Ennelce was blijdat papa weer terug ivas. Links mevrouw Toxopeus. Streefdatum 1970 te vroeg De minister van binnenlandse zaken, mr. H. Toxopeus heeft tijdens zijn bezoek aan Nieuw- Guinea geen enkele Papoea ont moet, die van enige anti-Neder landse gevoelens blijk gaf. De minister verklaarde dit zondag middag op Schiphol, waar liij gebruind uit het lijntoestel van de K.L.M. stapte. „Van geen en kele Papoea heb ik gehoord, dat hij zich bij Indonesië zou willen aansluiten. Allen hebben mij ge zegd, dat Nederland zich nog niet moet terugtrekken. Allen zeggen integendeel, dat wij er nog moeten blijven, omdat zij voorlopig zonder ons nog niet verder kunnen, aldus minister Toxopeus. Over zijn besprekin gen in Australië liet hij zich met uit. Hij had aan dit land nog een beleefdheidsbezoek van en kele dagen gebracht, waarbij liij de premier en vele ministers ontmoette. Over zijn verblijf op Nieuvv-Guinea was hij des te spraakzamer. Hij bevestigde persberichten uit Hollandia, volgens welke de Parna (Partei Nasionaal) als uiterste ter- '0 voor ogen houdt, maar voegde er aan toe, dat alleen deze partij meent, dat het eiland voor dat jaar onafhankelijk moet worden. Hijzelf achtte dat een bijzonder vroeg tijd stip. Over het bemiddelingsplan van de Maleise premier Abdoel Rahman had minister Toxopeus in Nieuw-Guinea weinig vernomen. Ook hij kwam nog even terug op het voorgenomen „bijstandskorps" waarin alle Nederlandse ambte naren zullen worden opgenomen, wanneer dit wetsontwerp ten minste wordt aangenomen. „In derdaad was er bij velen onge rustheid", bevestigde de minister, „maar ik hoop, dat» na mijn be zoek een deel van die ongerust heid, althans bij de ambtenaren, is verdwenen". Van de berichten volgens welke sub versieve elementen uit Indonesië het eiland zouden infiltreren om een soort ondergronds verzet te organi seren (berichten, die inmiddels door staatssecretaris Bot zijn tegenge sproken) was de minister niets be kend. Hij had er ook niets van ge merkt. Wel had hij het verhaal ge hoord als zou de bevolking de ber gen zijn ingevlucht nadat een groot fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll p De ongekroonde koning van de jazz, de Amerikaanse trompet- p ter Louis „Satchmo" Arm- strong, heeft in de Kongolese hoofdstad Leopoldstad een ogenblik vrede en ontspanning gebracht. ff Foto: Na zijn concert in het Boudewijnstadion werd Satchmo als een vorst rond- H gedragen. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!llll|lllllllllllllllllllllllllllllll Bonn arresteert parlementslid na spionage De Westduitse autoriteiten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een socialistisch lid van de Westduitse Bondsdag, Alfred Frenzel, gear resteerd wegens spionage. Hij is lid van de defensiecommissie. De Westduitse minister van justitie, Schaeffer, heeft zaterdag op een con gres van de Christen-Democratische partij meegedeeld, dat de afgevaar digde op heterdaad is betrapt. De 61-jarige Frenzel was lid van de parlementaire commissie voor defen sie. Volgens minister Schaeffer had hij contacten gehad met het commu nistische Tsjechoslowakije. In 1953 werd hij als socialist in de Bondsdag gekozen. Voorts werd meegedeeld, dat ook twee leden van „een oostelijke inlichtin gendienst" zijn aangehouden op het ogenblik, dat een van hen zeer ge heim materiaal, dat hem door Frenzel was verstrekt, doorgaf aan zijn op drachtgevers. Alfred Frenzel is door het bestuur van de afdeling Beieren van de S.P. D., waarvan hij deel uitmaakte, uit de partij gezet. aantal arrestaties was verricht. „Volgens mij is dat volstrekt niet waar", vervolgde hij. „Maar het komt wel eens voor, dat een heel oud voorval overwaait naar Nederland en daar dan als recente en actuele ge beurtenis met evenveel ophef als overdrijving wordt gepubliceerd". Wat de politiesalarissen in Neder land aangaat, „daarover heb ik in derdaad nog veel nagedacht", aldus de minister, „speciaal tijdens het rei zen In de lucht. Maar juist als ik er over dacht in het vliegtuig, kwamen we telkens in een remous terecht....." Bang voor invasie In Havana zijn zondag duizen den leden der Cubaanse militie gemobiliseerd na een waarschu wing van premier Fidel Castro dat een vijandelijke invasie op handen zou zijn. Zij verzamel- Vijf leeuwen besprongen en verwondden dierentemmer Een dierentemmer in Madrid is zaterdag nauwelijks aan de dood ontsnapt, toen hij door vijf hongerige leeuwen werd aangevallen. Het incident gebeurde in de filmstudio buiten Madrid waar opnamen werden gemaakt voor de film „Goliath en de reuzen". De Cubaanse temmer Joaquin Hernandez Barranco ging de kooi binnen maar de leeuwen schenen hem niet te herkennen. Een leeuw wierp zich op hem en de geur van het bloed uit een van Hernandez' armen bracht de andere dieren in opwinding. Zij wierpen zich eveneens op de tem mer. De enige leeuwin vluchtte door de openstaande deur van de kool en zaaide paniek onder de aanwezigen. Tenslotte wist een van de electriciëns een touw naar Hernandez te werpen die nog de kracht had het om zijn middel te knopen. In die positie werd hij naar boven getrokken. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht waar hem enkele bloedtransfusies werden toegediend. Zijn toestand is nog zeer kritiek-. De leeuwin moest dood geschoten worden door leden van de civiele garde. NOG ALTIJD: TE WEINIG WOONRUIMTE „Onderwijs en cultuur" vraagt van gemeente grootste uitgaven 28.6 „Nu wij inmiddels over meer recente gegevens beschikken over de uitke ringen uit het gemeentefonds, blijkt" dat het begrotingstekort belangrijk zal kunnen worden verminderd", zo schrijven burgemeester en wethouders van Vlissingen in hun begeleidende brief bij de gemeentebegroting. Vorige week konden we in een uitvoerig artikel over dit „financiële plan voor 1961" van de gemeente Vlissingen reeds melden, dat de gemeentebegroting op de gewone dienst sloot met een tekort van 750.459,25. Thans delen B. en W. echter mee, dat de minister van binnenlandse zaken voorschotuit keringen voor 1961 uit het gemeentefonds heeft toegezegd. Waarschijnlijk gaat het hier om een bedrag van 123.000. Dit in verband met het nieuwe wetsontwerp over de financiële verhouding rijk-gemeente. Voorts hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland de minister verzocht de gemeente f 174.050, waarin begrepen 68.400 a?n kapitaallasten voor nieuwe wer ken, te verstrekken. Totaal betekent een en ander hogere inkomsten van 297.050, waarmee het geraamde tekort wordt verminderd tot rond 453.000. I „Dit neemt niet weg, dat wij betreu- zijn uitgedrukt", aldus B. en W. in Iren, dat het niet mogelijk moet wor- hun begeleidende brief. Het tekort 1 den geacht een reëel sluitende begro- is ook voor een deel toe tc schrijven jting voor te leggen, waarin de be- aan de omstandigheid, dat Vlissingen belastingen moeten hoe'ften der gemeente in redelijkheid niet alle personen van elders kan' /-»». - - - 1 I huisvesten. 1 (Zie slot pag. 5 kol. 1) f Door voorbereidende maatregelen in verband met het saneringsplan voor de oude binnenstad en de ge leidelijke sloop van de noodwonin gen, moet het toch al geringe bouwvolume vrijwel geheel be schikbaar worden gesteld voor de eigen inwoners. Het gevolg is, dat de uitkering uit het gemeentefonds wordt gedrukt. Anderzijds gaan de lasten in verband met verdere ontwikkeling van de ge meente wel omhoog. Deze situatie achten B. en W. met de grenswij ziging voor de boeg echter van tij delijke aard, zodat zij in do budget taire financiering op wat langere ter mijn wel enig licht zien Inmiddels hebben B. en W. bericht gekregen, dat nog niet bekend is of Vlissingen voor 1959 een subjectieve verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefond» zal krij gen. Gedeputeerde Staten van Zee land verwachten echter dat dit ver zoek zal worden afgewezen. Uitvoe rig houden B. en W. zich daarna be zig met de financiële verhouding rijk-gemeente. Het nemen van een beslissing over de vraag of met ingang van 1961 de ta rieven van één of «eer plaatselijke orden verhoogd, den zich op bepaalde punten van de stad om „instructies te krij gen met het oog op de huidige situatie". Vincente Lombardo Toledano, de leider van de communistisch- georiënteerde Mexicaanse socia listische volkspartij, heeft de Verenigde Naties en de organi satie van Amerikaanse staten (E.A.S.) verzocht een onder zoek in te stellen naar de be richten over e enop handen zijn de invasie op Cuba. Toledano zegt dat in Guatemala vlieg tuigen met huurlingen gereed wor den gehouden en dat in Costa Rica Cubaanse ballingen klaar staan om in actie te komen. Bovendien zijn strijdkrachten geconcentreerd op de Amerikaanse-Swan-eilanden, bij Hon duras, en in de Amerikaanse staat Florida. Toledano w-ijst erop dat Amerikaanse interventie in Cuba zal ieiden tot Rus sisch optreden, hetgeen het begin van een derde wereldoorlog zal zijn. Ruim 1400 Amerikaanse mariniers werden zaterdag in dé basis Guan- tanamo op Cuba ontscheept. Een commentator van Radio-Mos kou verklaarde dat de Amerikaan se generaals goed moeten beseffen dat een aanval op Cuba een aanval op alle vrijheidslievende mensen is. De Amerikaanse marine deelde mee dat de ontscheping van de mariniers, die al maanden geleden beraamd was, van te voren bekendgemaakt is om de eventuele vrees van de Cubanen, dat het hier misschien om een inva siepoging zou gaan, al bij voorbaat weg te nemen. Later heeft de Ameri kaanse marine in Washington medege deeld. dait de mariniers, die een weekeindverlof op de Amerikaanse basis hebben doorgebracht, vanoch tend (maandag) weer zullen vertrek ken om hun oefeningen in de Carai- bische wateren voort te zetten. Zaterdag liebben voorts passagiers van een Cubaans lijnvliegtuïg de piloot gedwongen, het toestel in Key West in de V. S. aan de grond te zetten. Een bewaker werd gedood en de eerste cn de tweede piloot, alsmede een aan tal passagiers werden gewond. In totaal hebben 11 mensen uit het vlieg tuig politiek asiel in de Verenigde Staten verzocht. Zij die asiel vroegen, waren de tweede piloot, 8 passagiers die met hem in het komplot zaten, en nog 2 passagiers die besloten van de situatie gebruik te maken, hoewel zij buiten het komplot stonden. VERWACHT... NU EN DAN REGEN, j Overwegend zwaar bewolkt met nu en d3n regen. Zwakke tot matiee wind uit zuidelijke richtingen. Wei- i nlr-Terandering-in-temperatnuz,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1