Gezonken Friso voer zonder stuurman „UTRECHTSE APPIE" HOORDE ZWARE STRAFFEN EISEN POLEN VROEGEN TOCH MAAR LIEVER GEEN ASIEL SCHIPPER ZOU SCHULDIG ZIJN AAN DOOD VAN PASSAGIER LOUIS „SATCHMO" ARMSTRONG BRENGT VOOR ÉÉN DAG VREDE IN KONGOLESE HOOFDSTAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 Vijf en niet zes man omgekomen Intensief onderzoek ingesteld (Van onze Haagse redactie) De hoofdinspectie van de scheepvaart heeft een onder zoek ingesteld naar de ramp niet de „Friso" waarbij in het hingen, de heer Smit. lichting te verschaf feu. Intussen heeft de geredde machinist J. Dijkstra uit Franeker bevestigd, dat stuurman P. J. van Sweden niet aan boord was en dat dus niet zes doch vijf mensen bij ae ramp zijn Omgekomen. Dit feit, was de inspec teur van de scheepvaart in Rotterdam ter ore gekomen. Deze heeft hiervan onmiddellijk de inspecteur-generaal in Den Haag in kennis gesteld, die een onderzoek heeft gelast. Dit on derzoek is in handen gelegd van de inspecteur in het derde district, Gro- bijzonder de vraag wordt onder zocht, of inderdaad de „Friso" geen stuurman aan boord had i en zo ja, wat hiervan de reden is geweest. De inspecteur-gene raal heeft zich vrijdag naar Amsterdam begeven om daar met de leden van de Raad voor de Scheepvaart over deze zaak overleg te plegen. Bij de hoofd inspectie voor de scheepvaart had men gezien het nog zeer voorlopige karakter van deze verrassende ontdekking strikt opdracht, geen enkele in- Aangehouden Belg slaat de boel kort en klein (Van onze correspondent). Op de Kaldenkerkerweg te Venlo sig naleerde een douanebeambte dónder- dagmiddag een Belgische auto, die geladen was met dekens en waarvan de bestuurder met deze dekens langs de huizen ventte. Aangezien buiten landse auto's hier te lande niet voor commerciële doeleinden mogen wor den gebruikt, zonder dat hiervoor de verschuldigde rechten zijn betaald, hield de douanebeambte de venter die een Belg bleek te zijn, aan om een en ander te controleren. Toen bleek dat de venter niet over de vereiste vergunning bleek te be schikken, nam de beambte de auto met de daarbij behorende papieren, alsmede de lading dekens in beslag. Dit bleek niet naar genoegen van de eigenaar, die tegen de beambte be gon te razen en te tieren, terwijl hij probeerde de bescheiden uit de han den van de ambtenaar te ruk,ken. De beambte slaagde erin de Belgische venter met een zacht lijntje binnen te loodsen in het gebouw van de in voerrechten en accijnzen. De dienst- geleider, die er hierna aan te pas kwam, slaagde erin de opgewonden venter te kalmeren en deze bood zelfs zijn excuses aan. De man liep nadat alles geregeld was, ih de richting van de buitendeur, greep een fles melk. de bij de deuropening stond en sloeg met deze fles de ruiten van de bin nendeur en van de loketraampjes in diggelen. Na in blinde woede deze vernieling te hebben aangericht, greep hij een fietspomp, die even eens in de gang van het gebouw stond en sloeg hiermede gewapend op de vlucht. De dienstgeleider. die op het tumult was komen toelopen, ren de de vluchteling nog achterna. Deze had echter inmiddels een zodanige voorsprong gekregen, dat hij reeds zijn inbeslaggenomen en buitenstaande uuto had bereikt. Hij sprong in de wagen en reed er met razende snelheid tussenuit. Ofschoon de onmiddellijk gewaar schuwde politie een onderzoek in stelde is de Belg tot dusverre nog niet opgespoord. Kleuter in sloot geraakt en verdronken In een onbewaakt ogeenblik is vrij dagmiddag de 2%-jarige Peter de Boer in een sloot, dicht bij zijn ouder lijk huis aan de Kerkweg in Wou- brugge, te water geraakt en verdron ken. Nadat men de sloot voor een deel had leeggepompt vond de vader, zijn inmiddels levensloze kind. Het niet-monsteren van stuurman Van Sweden zou het gevolg zijn geweest van een conflict tussen de stuurman en enkele nieuwe be manningsleden. De heer Dijkstra was er niet geheel zeker van of de eigenaar-reder van het schip, de heer J. Klugkist, die in Ierland woont, doch thans in Nederland verblijft, ervan op de hoogte was, dat het schip zonder stuurman voer en dus de gehele navigatie op de schouders van de helaas omgekomen kapitein rustte, doch hij vermoedde, dat dit wel het ge val is geweest. Zowel de heer Klugkist als de heer Dijkstra zul len door de scheepvaartinspectie worden gehoord. Ontslag uit protest tegen Japanse film De lieer F. Th. lloeters van Lennep, secretaris van de Nederlands-Japan se Vereniging, heeft gistermorgen aan het bestuur van deze vereniging een telegram gezonden van de vol gende inhoud „Gezien het verdere opvoeren van de Japanse film „Blanke huid en gele commandant", en de uitlatingen hier over gedaan, stel ik mijn mandaat als secretaris van de Nederlands-Ja panse Vereniging ter beschikking. Ik zie onder deze omstandigheden geen aanleiding langer actief mee te wer ken aan de Nederlands-Japanse cul turele betrekkingen". Secretaris van Apeldoorn met ziekteverlof (Van onze correspondent). Naar wij vernemen heeft de gemeen te-secretaris van Apeldoorn mr. K. L. de Ronde, ziekteverlof gevraagd en gekregen met ingang van j.l. don derdag. De aanleiding hiertoe is gelegen in moeilijkheden met secretarie-perso neel. In verband met de hierdoor ont stane situatie is de gemeenteraad van Apeldoorn maandagavond a.s. in een spoedeisende besloten vergadering bijeengeroepen. 0 Bij een helikopterongeluk ln Brazilië zijn twee officieren van de Braziliaanse luchtmacht en twee Engelse atoomgeleer den om het leven gekomen Zij bepaalden uit de lucht de plaats waar een atoom centrale zal worden gebouwd. De helikop ter botste tegen een heuveltop en vloog in brand. Vrijdagmorgen is de 17-jarige bak kersknecht P. A. M. Borgstein uit Utrecht bij een verkeersongeval om het leven gekomen, toen hij met zijn motorcarrier op de ütrechtseweg tussen De Bilt en Utrecht plotseling links afsloeg en door een auto v:erd gegrepen. VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK Wegens mishandeling van Italiaanse regisseur (Van een onzer verslaggevers) Ruim drie uur heeft de Amsterdamse rechtbank, gepresideerd door mr.J. Coninck Liefsting, zich vrijdag be ziggehouden met de 82-jarige welbe kende Amsterdamse Walletjesfiguur A. B., bijgenaamd „Utrechtse Appie", een naam die in juli van dit jaar zo nadrukkelijk in het nieuws kwam door de mishandeling van de Volks krantverslaggever A. Brakel. Eerst stond hij terecht, verdacht van souteneurschap in de jaren 1958 tot juli 1960 en direct daarna voor mis handeling van de Italiaanse filmre gisseur Luciano Emmer, die hij op 7 juli, vier dagen de affaire met de ver slaggever tijdens opnamen op de Ghde Zijds Achterburgwal voor de film „Meisjes achter het venster" on verhoeds in het water van de drab bige gracht geschopt had. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker eiste voor het eerste een hechtenisstraf van 12 dagen en daar na drie jaar rijkswerkinrichting, voor het tweede feit een gevangenisstraf van drie maanden. In zijn requisitoir zei mr. Hartsuiker, dat de mishande lingszaak geen symptoom is van een kwajongensstreek, maar uiting van een soort terreur in Amsterdams bin nenstad, die ondulbaar is. Geen aangifte Regisseur Emmer, die aanvanke lijk te kennen had gegeven aan gifte te willen doen van mishan deling, was later niet bereid daartoe, omdat dit verder filmen in de buurt onmogelijk gemaakt zou hebben. Vandaar dat de zaak in handen gesteld was van de rechter van instructie, die een ver klaring van de regisseur en de ca meraman van de "equipe kon vor deren. De mishandeling van de filmregis seur op 7 juli j.l. herinnerde hij zich totaal niet, omdat hij zwaar beschon ken zou zijn geweest die dag. Dit heeft het de officier van justitie al lerminst gemakkelijk gemaakt een wettig en overtuigend bewijs te leve ren voor de schuld van verdachte, mede omdat eigenlijk het politieon derzoek maar bijzonder onvolledig geweest bleek te zijn. De verbalisanten, die Appie arres teerden hadden geen van de tien tallen omstanders gehoord, terwijl een van deze verbalisanten nu ter zitting als getuige kwam vertellen Jater van een kennis vernomen te hebben, dat de huurt Appie hon derd gulden ter hand had gesteld, •wanneer liïj de bfnvuste filmavond geen herrie ging schoppen op de. Walletjes. Deze getuigenverkla- ring was echter niet in het proces verbaal opgenomen. In zijn plejaooi heeft de verdediger Van B., mr. J. A. van Waarden, van deze tekortkomingen in de bewijsvoe ring intelligent gebruik gemaakt. Ten aanzien van het souteneurschap drong hij aan op vrijspraak wegens gebrek aan bewijs en op onmiddellijk ontslag uit dé voorlopige hechtenis, waarin B. zich vanaf eind augustus bevindt. Ten aanzien van de mishan delingszaak was zijn conclusie pri- mair vrijspraak en subsidiair een geldboete of voorwaardelijke gevan genisstraf. Na langdurig in de raadkamer ge weest te zijn, wees de rechtbank het verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling van verdachte af. De uit spraak werd bepaald op 11 novem ber a.s. precies de dag waarop B., die al acht veroordelingen op zijn straf blad heeft terecht zal moeten staan wegens mishandeling van verslagge ver Van Brakel, maar tevens als ge tuige zal worden gehoord in de zaak tegen, deze t-rsH«rgever, die gedag vaard is omdat i j zich voor recher cheur zou hebben uitgegeven. Onderscheiding voor tekenaar Catrinus De Nederlandse tekenaar Catri- nus Tas is voor zijn internatio- nale bijdrage tot de vrede on- n H derscheiden met een zilveren medaille, uitgeloofd door het |l .People to people Program". Dit „Program", een Ameri- jl <aanse organisatie, heeft tot joel op alle gebieden de vrede H ce propageren. Het erelidmaat- schap wordt bekleed door pre- sident Eisenhower. i'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinüi Algerijnen schieten op Parijse politie: 2 doden Algerijnse verzetslieden hebben vrij dagavond in Parijs twee inspecteurs van politie neergeschoten. Een bleek bij aankomst in het ziekenhuis te zijn overleden, de ander is zv. aar ge wond. De daders wisten te ontkomen. Een voorbijganger werd door een verdwaalde kogel getroffen. Hij is in het ziekenhuis overleden. Wederom hebben delen van Engeland te lijden van hoog loater en overstro mingen. Deze foto icerd gemaakt in de hoofd straat van Taunton in Somerset. Waarschuwen voor politie wordt niet vervolgd (Van onze correspondent) De heer John Hazelzett gaat vrijuit. Zijn geruchtmakend initiatief om automobilisten te waarschuwen voor een politiecontrole op de maximum snelheid heeft geen aanleiding gege ven tot een strafvervolging. De zaak wordt geseponeerd. De heer Hazel zett had indertijd kinderen ingescha keld om automobilisten te behoeden voor een fikse boete. Zijn jeugdige helpers stonden in de Wibautstraat te Zaandam langs de kant van de weg met waarschuwende bordjes. De Zaandamse politie stelde dit ge baar niet op prijs en maakte in op dracht van de officier van justitie een preces-verbaal op. Men beriep zich hierbij op artikel 184 van het wetboek van strafrecht, dat het te genwerken van politiemaatregelen strafbaar stelt. Het blad „Autovisie" nam het op voor de heer Hazelhett omdat deze de con trole niet bemoeilijkte maar slechts een einde maakte aan de hoge snel heid. „Autovisie" wilde zelfs de kos ten van een advocaat dragen om de heer Hazelzett te verdedigen indien het tot een vervolging zou komen. Maar de officier van justitie van de Haarlemse rechtbank heeft nu ook ingezien dat de kans op een veroorde ling van de heer Hazelzett niet groot zou zijn. 0 Bij Kamen op de autoweg tussen Han nover en het Roerbekken is door onbe kende oorzaak een snel rijdende auto ontploft, waardoor ook een andere auto zwaar werd beschadigd. Twee personen vonden hierbij de dood en drie werden zwaar gewond. NEDERLAND MOOI. MAAR... Scheveningers hadden hen verkeerd begrepen i redactie). Twee jonge Polen, respectievelijk 24 en 25 jaar, opvarenden van een Pools vissersvaartuig dat in de Scheve- ningse haven ligt, hebben van don derdag op vrijdag een nacht gast vrijheid genoten van de Haagse po litie. Zwaar onder invloed van alco hol waren de jongelui door Scheve ningers omstreeks middernacht bij het politicbureau Duinstraat afge leverd en uit de verhalen van de vriendelijke Scheveningse „loodsen" en van de beschonken Polen begreep de wachtcommandant dat hij hier niet te doen had met een goedaardig dronkemansgevalletje: de Polen wil den asiel in Nederland vragen, zij waren het leven achter het IJzeren Gordijn beu. In de loop van vrijdag werden de ontnuchterde jeugdige Polen met be hulp van een tolk door de politie ver hoord. Toen bleek dat zij helemaal geen politiek asiel wensten. De Sche veningers hadden het helemaal ver keerd begrepen. De jonge Polen von den Nederland een prachtig land, de Scheveningers vriendelijke mensen, maar er ging toch niets boven hun Polen. Se zijn nu weer terug op de Poolse vissersboot, waar zij vrijdag in de namiddag al weer meehielpen de kostbare vleet te repareren, die zij tijdens het vissen op de Noordzee waren verloren en die later gevonden werd door een Scheveningse logger. RECHTBANK AMSTERDAM Was het slachtoffer werkelijk aan boord? De gehele donderdagmiddag heeft de Amsterdamse rechtbank zich bezig gehouden met do vraag of de 28-ja- rige kantoorbediende J. Greater uit Monnikendam op 23 december 1959 omstreeks vijf minuten voor zes 's middags om het leven is gekomen bij een aanvaring tussen het veer- hootje „Heen en Weer 4" en het tankschip „Shell 31". De „Heen en Weer 4" werd daarbij aan de achterzijde geschampt, maai er was praktisch geen materiële schade. Wel heerste er enige tijd grote consternatie onder de tachtig passagiers aan boord van het kleine vaartuig. Een lithograaf uit Purme rend viel door de schok overboord, maar kon zich boven water houden door een ketting te grijpen. Een an der sprong op de tanker en een ver koper uit Purmerend had een per soon in zweefhouding over boord zien slaan, maar hij sprak er niet meer over, toen hij hoorde dat alle dren kelingen weer aan boord waren. Een kantoorbediende uit Amsterdam viel ook over boord, hij had twee mensen van boord zien vallen en verschillen de plonsen en schreeuwen gehoord. Een kantoorbediende uit Purmerend had iemand op de tanker zien sprin gen „en een ander van flink postuur ih een stoffen jas maakte aanstalten om te springen". V ermist Pas na Kerstmis, enkele dagen na de aanvaring werd de vermissing van de kantoorbediende uit Monnikendam bekend. De rijkspolitie te water ging toen dreggen op de plaats van het on geluk, omdat de vader van de ver miste kantoorbediende zei, dat zijn zoon altijd met het bootje van 17.55 naar de overkant van het IJ ging. Opperwachtmeester J. de Jong van de rijkspolitie te water verklaarde dat Greuter normaal van zijn werk is vertrokken. Het is volgens hem mogelijk dat het anker van de tanker dat bij de aanvaring losschoot, op zijn lichaam terecht is gekomen. „Als dat zo is, komt het nooit weer boven water" zo voegde deze getuige er aan toe. De officier van justitie zei dat de ma noeuvre van de schipper van het veerbootje, J. K., niet getuigt van zeemanskunst. „Het was een zee manskunstje, waarmee K. zijn gemis aan verantwoordelijkheid aantoonde". De dood van Greuter achtte mr, Van den Berg te wijten aan K.'s grove schuld. De bewijzen daarvoor achtte hij de getuigenverklaringen en de verklaring van de heer Greuter sr., dat zijn zoon altijd met dit bootje ging en niet zwaarmoedig was. „Het kan niet anders dan dat hij verdron ken is, want Greuter kon niet zwem men", zo besloot mr. Van den Berge. Vrijspraak bepleit „Het is in Nederland nog nimmer voorgekomen, dat in een strafproces ZEGEVIERENDE INTOCHT I Zelfs politie en 1 soldaten lachten Waar internationale politici en troepen van de VN. faalden, slaagde de beroemde neger- trompettist Louis Armstrong met zijn brede Satchmo-grijns: hij bracht voor een dag vrede in Kongo. Gistermorgen stormde hij in een speedboat over de Kongo- rivier van Brazzaville naar Loepoldstad waar hij om half elf plaatselijke tijd aan land £ing- De stad werd op slag gek. En het Kongolese leger, dat niet bekend staat om zijn gevoel voor humor, begon zelfs even breed te grijnzen als de grote muzikant. De politie van de Kongolese hoofdstad was in keurige uit- gaansuniformen gestoken, met stropdassen voor, en zachte baretten in plaats van de ge bruikelijke helmen. Ook de lange wapenstokken ontbraken gisteren. Terwijl de boot de oever van de. Kongorivier naderde waren de plaatselijke jazz-liefhebbers gekleed in apenvellen, en be smeerd met witte klei naar de steiger gekomen. Zij drumden Armstrong een enthousiast Op een groot uitgehold hout blok, dat in elk plaatselijk or kestje een rol vervult, speelden zij „Welkom in het land van uw voorvaderen" en „Neger uit het land van ver over zee. ons huis is uw huis." Tenue Satehmo werd hegroct door de Kongolese directeur voor cultu rele aangelegenheden. Albert Mongita, gekleed in een suiker- zak en veren hoofdtooi, en met een viertandse speer in de hand. Directeur Mongita die gewoon lijk in fraaie blauwe kostuums gekleed gaat, met witte over hemden en gestreepte das zei „het is moeilijk om ln cultu rele zaken te zijn, in deze plunje, maar de bezoekers ver wachten het van je, ziet U". terwijl de tam-tams een varia tie roffelden „When the witch doctors come marching in" (wanneer de tovenaars komen binnenmarcheren), reed de wa gen van Armstrong begeleid door 200 politie-agenten op fietsen, te voet en in jeeps, en gevolgd door een stoet van 100 auto's door de Afrikaanse stad. Het hoogtepunt kwam toen een speciaal gecomponeerde ca lypso in het Lingala ten ge hore werd gebracht. De tekst luidde: „Op andere plaatsen noemen ze je „Satehmo", maar wij hier zullen je Okoela Okela noemen. Okoela wil zeg gen, dat jouw muziek zelfs de wilde dieren in het oerwoud kan bekoren Okela betekent, dat jouw stem spreekt tot het volk, zoals de kerkklokken tot de gelovigen". Terwijl deze calypso werd ge zongen, begon de menigte in spreekkoren Armstrong toe te roepen en de dansen werden steeds wilder. Als tegenprestatie trad Louis Armstrong 's avonds op in het voetbal-stadion van Leopold- stad. iemand dood door schuld ten laste wordt gelegd zonder dat de dood van het slachtoffer vaststaat of dat het slachtoffer is geïdentificeerd", zo voerde de raadsman van de schipper, mr. A. G. Gülcher, ter verdediging aan. De aanwezigheid van Greuter op het schip achtte hij hoogst onzeker Nie mand kende hem, niemand heeft hem herkend, zijn gangen na het verla ten van het kantoor zijn niet nage gaan en de getuigenverklaringen zijn vaag en niet positief, meende de ver dediger. Hij zei dat er niets bewezen was en vroeg derhalve vrijspraak. De officier van justitie had een ge vangenisstraf van vier maanden geeist. De rechtbank zal op 10 no vember uitspraak doen. Geen vijfde t.v.-debat Kennedy-Nixon De onderliandelinge» .over een vijfde televisiedebat tussen John Kennedy en Richard Nixon, zijn doodgelopen daar volgens de verkiezingscampag neleiding van Kennedy, men geen de finitief antwoord van Nixon had ge kregen over tijd en plaats van het debat. In een telegram aan de vier televisie stations die het programma zouden uitzenden werd verklaard, dat Nixon klaarblijkelijk „niet te goeder trouw gehandeld had" toen hij een voorstel tot het houden van een vijfde debat had aangenomen. Nagekomen advertenties. Met diep leedwezen ge ven wij kennis van net overlijden van onze Innig geliefde man. schoonzoon, broer, zwa» ger en oom. de heer JACOBUS IZAAK RISSEEUW op de leeftijd van 51 jaar. Uit aller naam: W. C. H. Risseeuw- Klaaijsen Groede, 27 okt. 1960. Rijksweg 118 C, post Breskens. De teraardebestelling zal plaatsvinden op maandag 31 oktober a.s. des namiddag 3 uur op de algemene be graafplaats te Bres 'rp.ns llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|llllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||lll|l||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||N Met gr ote droefheid ge ven wij kennis, dat ne den nog onverwacht van ons is weggenomen onze geliefde zwager GERRIT FREDERIK SCHIJF in de ouderdom van 65 l'aar en 10 maanden. Fam. Nijsse Ovezande. 28 okt 1960 t Heden overleed ge sterkt door de H.H. sa cramenten der sterven den onze lieve moeder behuwd-, groot- en overgrootmoeder ANNA MARIA ELISABETH VERHOEFF weduwe van Christiaan Verdaasdonk in de ouderdom van 8t jaar. Fam. Verdaasdonk Middelburg 28 okt. Bachten Steene 1 61: van Requiem zal wor den opgedragen maan dag 31 oktober a.s in de parochiekerk van d- H.H. Petrus en Paulu? 'e Middelburg om lO.Oi uur, waarna de begra fenis zal plaatshebber op het r.-k. kerkhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6