Wetenschappelijk onderzoek van verkeer wellicht niet ver af Kongolese troepen op mars m Kasai Gewone gemeenteleden moeten in de kerken ook „subject" zijn KLANKBORD S K. P. VAN DER MANDELE LEGT MAANDAG ZIJN FUNCTIE NEER ZATERDAG 29 OKTOBER I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER ANTWOORDT A.N.W.B. Verkeersnota aan Tweede Kamer te verwachten (Van onze Haagse redactie) Jpelijk verzamelde gegevens beschikt op dit gebied. Bij het nemen van wet telijke maatregelen, zo heeft de A.N. WH. steeds gesteld, wordt nog al te veel op „indrukken" en „feeling" af gegaan en moet voorts gebruik wor den gemaakt van gegevens uit het buitenland, waar de omstandigheden veelal onvergelijkbaar zijn met die in Nederland. Engeland en de V.S. ken nen het wetenschappelijk verkeers- onderzoek wel en gebruiken de resul taten hiervan voor het vaststellen van wettelijke maatregelen. De A.X.W.B. staat een zodanige reorganisatie bij liet ministerie van verkeer en waterstaat voor, dat een verkeerstechnische afde ling kan ontstaan, welke op grond van wetenschappelijk verzamelde gegevens advies uitbrengt aan hen, die belast zijn met de prakti sche wetgevende arbeid. Deze is thans in handen van de afdeling waterstaatsrecht van het departe ment. Nadat de A.N.W.B. reeds gedu rende twaalf jaar zonder resul taat heeft aangedrongen bij de onderscheidene ministers van verkeer en waterstaat op de in stelling ten departemente van een afdeling wetenschappelijk verkeersonderzoek en ook enke le maanden geleden nog weer opnieuw aan minister Korthals een brief heeft gezonden met voorstellen, is thans een ant woord van minister Korthals ontvangen, dat door de A.N.W. 15. als „bijzonder welwillend" wordt gekwalificeerd. De minis ter deelt in dit antwoord o.m. mede, dat hij „met zeer veel be langstelling" kennis heeft geno men van de voorstellen en sug gesties van de A.N.W.B. „Wij zijn optimistisch en hebben het vertrouwen, dat deze al twaalf jaar oude kwestie thans inder daad kans heeft te worden aan gepakt, aldus de A.N.W.B. Bij herhaling hebben, de A.N.W.B. en in mindere mate ook de andere verkeersbonden er op gewezen, dat aan de Nederlandse verkeerswet- geving onvoldoende research ten grondslag ligt en dat Nederland eigenlijk niet over eigen wetenschap- TELEFONEREN GOEDKOPER Met ingang van 1 november 19G0 zal het tarief voor lokale en interlokale telefoongesprekken worden verlaagd, zo heeft het hoofdbestuur der P.T.T. bekendgemaakt. Deze tariefverlaging bestaat in de afschaffing van de vierprocentstoe- slag op de kosten van deze gesprek ken, die op 1 juli 1958 werd inge voerd. Deze tarieven zijn daardoor 1 hans weer teruggebracht tot het ni veau dat na de verlaging van novem ber 1955 werd bereikt. De over 1959 bij de telefoondienst verkregen bedrijfsuitkomsten en de omstandigheid, dat ook over 1960 in het bijzonder de telefoon zich in gun stige zin is blijven ontwikkelen, heb ben de mogelijkheid geschapen deze tariefverlaging in te voeren niet tegenstaande het feit, dat de loonpost in 1960 belangrijk is toegenomen. Aangezien de vorenbedoelde gunstige resultaten voor het overgrote deel zijn te danken aan de sterke groei van de uitkomsten van het binnen landse verkeer, werd het juist geacht de tariefverlaging toe te passen op de lokale en interlokale gesprekken. Werk bij Uiiox hervat De wilde staking bij de N.V. Hartog in Oss, die van vorige week vrijdag af heeft geduurd en waarbij sinds maandag 1500 werknemers betrok ken zijn geweest, is gistermorgen definitief gebroken. Sinds half acht gistermorgen stroom den grote groepen ex-stakers de fa- briekspoort binnen. Om negen uur hadden reeds circa 1000 stakers het werk hervat. Het herstel van de nor male verhouding verliep in alle rust. De politie had bij de fabrieksingang slechts één enkele patrouille behoe ven te plaatsen. Na relletjes in Frankrijk vele gewonden geteld Bij ongeregeldheden die de ergste worden genoemd sedert het aan de macht komen van De Gaulle in juni 1958, zijn donderdag in Frankrijk naar schatting 140 mensen gewond en verscheidene honderden gearres teerd. In Parijs werden 38 politiemannen en naar schatting S0 betogers ge wond en 485 mensen gearresteerd. In Lyon werden ongeveer 20 mensen nvond en 30 gearresteerd. Ook in usanQon, Le Havre, Angers, Brest en Nancy kwam het tot schermutse lingen tussen betogers en de politie en daar vielen eveneens gewonden. President De Gaulle heeft meege deeld dat hij op 4 november een toe spraak tot het Franse volk zal hou den. Die toespraak zal een oproep tot kalmte en rust bevatten en ook me dedelingen over de oorlog in Algerije. WAT ZE ZEGGEN. Kapitein Barna- by Sambourne, commandant van de eerste Engelse atoomonderzeeboot Dreadnought: „Foto's van pin-up- girls worden aan boord slechts toe gestaan, wanneer zij fatsoenlijk in gelijst zijn". Stewart Alsop, Ameri kaans journalist: „Men kan een ver kiezingsstrijd ook met het program ma van de tegenstander winnen". De Oostenrijkse schrijver F. T. Csokor: „Officiële ontvangsten zijn samen komsten waarhij mensen elkaar moe ten zien, die elkaar niet luchten kun nen". Intern advies Naar verluidt zou thans een intern advies over deze materie zijn uitge bracht aan de minister van verkeer en waterstaat. Het moet niet uitge sloten worden geacht, dat dit advies de basis zal vormen van de nota over deze materie, die minister Korthals tijdens de begrotingsbehandeling 1960 in de Eerste Kamer heeft toege zegd of zelfs reeds in feite die no ta is. Er zijn tekenen, die er op wij zen dat ook intern ten departemente de behandeling van de verkeerswet- geving door de afdeling waterstaats recht niet als bevredigend wordt ge voeld. Vanouds is waterstaatsrecht een vrij statische materie, terwijl daaren tegen de verkeerswetgevïng veel dy namischer is en een grote elasticiteit- vereist. Met name het Tweede Ka- nierlid de heer R. Zegering Hadders (v.v.d.) heeft er bij de begrotingsbe handeling I960 op gewezen, dat het ontbreken van exacte gegevens over het verkeer onbevredigend is en dat het z.i. gewenst zou zijn, dat er een instantie komt, die het verkeer op wetenschappelijke wijze onderzoekt eiv daarmee de basis legt voor de verkeerswetgevïng. Nog vóór hij 80 jaar wordt Van '38 Rotterdamse Kamer van Koophandel geleid Van een onzer redacteuren) Maandag aanstaande aan de vooravond van de dag, waarop hij tachtig jaar hoopt te wor den, zal nu*, dr. Karei Paul van der Mandele voor het laatst de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam presideren. Als die dag ten einde is. heeft de kamer een nieuwe voorzitter en dat zal velen vreemd zijn. Want van 4 januari 193S af heeft K. P., zoals hij kortweg wordt ge noemd dio kamer geleid, en via de kamer in belangrijke mate ook Rotterdam, en hij was met de kamer vergroeid, in wezen zo onafscheide lijk verbonden, dat wie K. P. zei aan die machtige organisatie dachten wie de. kamer noemde de figuur van mr. Van der Mandele voor zijn oog zag oprijzen. Dinsdag 80 jaar Hij hoopt op 1 november tachtig jaar te worden, en dit heeft hem doen be sluiten zijn taak als voorzitter van de kamer van koophandel neer te leggen, niet in de eerste plaats van wege zijn leeftijd, maar omdat hij meent de teugels in andere, jongere handen te moeten overgeven. Want dit is typisch K. P.: hij gaat niet op Veel schade door water in Engeland De rivier do Severn in Engeland is buiten haar oevers getreden en heeft in het westelijk deel van Midden- Engeland schade aangericht. Het wa terpeil is 3,5 nieter boven normaal. In Worcester staat het water een me ter hoog, en ook in Gloucester zijn enkele plaatsen en grote oppervlak ten bouwland overstroomd. In de gebieden waar reeds eergisteren overstromingen voorkwamen begint het water te zakken. In Exeter, De von. wordt de schade die het water heeft aangericht geraamd op 500.000 pond sterling (ruim 5 miljoen gul den). Weer regen tijdens weekend §j Oktober begint ook in Zeeland |j een te natte maand te worden hetgeen in het westen en zui- den van Nederland reeds enke- j§ H le weken het geval .is. Vrijdag passeerde een rug van hoge- luchtdruk, die in een groot deel H van ons land opklaringen p bracht. Toch is oktober een sombere maand, met ongeveer p 70 uren zonneschijn, tegen p normaal 90 uren. Êen kleine depressie, die vrijdag boven m Spanje tot ontwikkeling kwam, p trekt naar West-Europa en het p regengebied zal nog vandaag onze omgeving bereiken met §f tijdelijke krachtige oostenwind. Zodra dit regenfront is gepas- seerd, draait de wind weer §1 naar zuidoost tot zuid en p wordt er zondag weer iets p zachtere lucht aangevoerd. De H depressie blijft echter in de L p buurt en het algemene weer- p beeld is sterk wisselvallig. Bo- ven Scandinavië blijft de lucht- p druk aan dé hoge kant, maar p p daar is het belangrijk kouder p dan in ons land met 's nachts op tal van plaatsen matige p vorst en overdag temperaturen p die enkele graden boven het vriespunt komen. illlllllll1lllllllllllll|lllllllllllllllllllllllllll!!!i||lllllllllllllllllllllllllllllllit zijn lauweren rusten, hij trekt zich niet uit de openbaarheid terug, hij blijft met zijn tachtig jaren actief, op andere fronten blijft hij strijden, in het beursgebouw wordt zelfs een werkkamer voor hem ingericht. Mr. van der Mandele is in de loop der jaren een legendarische figuur geworden. Men kent hem in alle krin gen. een eerbiedwaardige figuur, wie de energie uit de ogen straalt, een man, met een enorme liefde voor stad en haven en toch geen Rotterdam mer van geboorte, zijn geboorteplaats is Delft een man ook met een grote visie en een feilloze intuïtie, een magistraat, die het woord: rege ren is vooruitzien, altijd in de prak tijd heeft gebracht. Onderscheidingen Zijn verdiensten zijn meermalen j erkeml. Maar, naast de konink- I lijko onderscheidingen, kwam die erkenning wel het duidelijkst tot uitdrukking in de verlening van hot ere-doctoraat in de economi- sche wetenschappen, waartoe de j senaat van de Nederlandsche Eeo- nomische Hogeschool in 1958 be- i sloot. Gezag Voor niet-Rotterdammers is de in-1 vloed die een figuur als Van der! Mandele in Rotterdam en eigen lijk ver daarbuiten heeft bijna niet voor te stellen. Buitenstaanders die hem hebben geobserveerd, ver klaren dat menig minister van finan ciën en economische zaken jaloers is op de invloed die Van der Mandele aan zijn gezag weet te ontlenen. Het is diezelfde positie van onbetwist gezag gebaseerd op kennis en in zicht die Van der Mandele een domi nerende vol laat spelen in het inter nationale economische leven. In de laatste jaren is dat vooral tot uit drukking gekomen in zijn koortsach tige activiteiten op het gebied van de E.E.G. en de Europese Vrijhan dels Associatie. Van der Mandele is altijd een voorstander van de E.E.G. geweest en hij heeft de totstandko ming ervan gesteund, maar hij ziet het als een vooral economische aan gelegenheid: als een middel om ban- dcls-J en verkeersbelemmedingen die de ontplooiing van „zijn" Rotterdams bedrijfsleven in de weg staan te ver wijderen. Macmillan pleit voor kernzwaard De Britse premier Macmillan heeft vrijdagavond in een toespraak tot de conservatieve studentenvereniging van de universiteit van Cambridge onder meer verklaard: „Indien het westerse kernzwaard inderdaad een afschrikwekkende uitwerking wil hebben, moet elke mogelijke aanval ler weten dat zijn gedwongen gebruik snel en zeker zal zijn". Hij vervolgde: „Zolang er nog geen daadwerkelijke ontwapening is, moét het ons doel zijn het westerse kern zwaard te versterken eft niet het te verzwakken". De premier zei ook: „Ik geloof dat het. ondanks de recente tegenslagen, thans het gunstige tijdstip is om met vastbeslotenheid te pogen een aan vaardbare oplossing te vinden voor het ontwapeningsvraagstuk. Ik ge loof dit omdat elke verstreken dag de grote mogendheden duidelijker tot het besef moet brengen, dat zij allen slechts kunnen verliezen bij een in standhouding van de bewapening op het huidige peil". In een zinspeling op de huidige me ningsverschillen in de boezem van de Britse socialistische partij verklaar de Macmillan: „Niets is onlogischer dan de veronderstelling, dat men te gelijkertijd kan pleiten voor een een zijdig aan de kant zetten van het westerse kernzwaard en tevens kan venvachten op voet van gelijkheid over ontwapening te kunnen onder handelen". Vrijduf/ was hel jaar geleden, dot het echtpaar StellingHofstra uit Oosterxvolde (Fr.) in de echt verbon den werd. Beide echtelieden zijn nog bijzonder kras: de- heer Stelling, die nu 9', jaar is, rijdt nog regelmatig op de fietszijn drie jaar jongere eega zorgt voor het huishouden. Voorlopig nog geen baby De geboorte van de keizerlijke jf baby wordt deze week in Tehe- M ran niet meer verwacht. De M doktoren van koningin Farah H Dibali zijn van mening, dat het nog wel een week kan duren. De toestand van de koningin is H normaal. M lllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllU Bezwaren tegen het Nederlands-Duitse-verdrag De Westiluitse deelstaat Xeder-Sak- sen heeft zicli vrijdag in de bonds raad waarin de deelstaten zijn ver tegenwoordigd, van stemming ont houden, toen bet Nederlands-Duitse verdrag in eerste lezing werd behan deld. De minister-president van Neder- Saksen, Kopf. zei dat zijn regering van oordeel is dat enkele punten van het in Den Haag ondertekende ver drag niet zo geredigeerd zijn als Ne- der-Saksen het nodig oordeelt. De bezwaren betreffen vooral de con currentiepositie van Emden. zei Kopf. Het Wereldgebeuren Prijzen Miar is er nu wel iets /.otters le bedenken dan om de een of an dere oorzaak zulk een strijd le I ondernemen, waarbij elk van beide partijen altijd meer schade dan voor- I deel heeft?" Dit schreef de Neder- landsc „Europeaan" Desiderius Eras mus (1466—1536) in zijn beroemde, zojuist in pocketeditie heruitgegeven, boek „De lof der zotheid". Hij betrok op die manier de oorlog in zijn be faamde satire, die niets en niemand spaarde. Toch heeft de wereld sedert dien tot haar schade en schande nog heel wat ervaring in het oorlogvoeren opgedaan. Daarvóór had men overi gens ook het grote gebod der liefde al bij voortduring naast zich neerge legd. En :iu, na twee wereldoorlogen, is de verwarring toch nog zo groot. (iat de Nobelcommissie van het Noorse parlement gisteren heeft vei - i klaard. voor I960 géén Nobelprijs j voor de vrede te zullen uitreiken. 1 an communistische zijde werd in het begin van dit jaar gesugge reerd, dat de Russische premier Ni- kita S. Kroesjtsjew wel voor de Vre desprijs in aanmerking kon worden gebracht. Maai- sedert zijn vorig i jaar in de Verenigde Naties uitgc- j sproken pleidooi voor algehele ont- wapening (waarbij de kwestie van de I controle vaag bleef) hcel'L hij zich al- i les behalve vreedzaam gedragen. Het betreurenswaardige U-2-incident in mei van dit jaar heeft hij propagan distisch willen uitbuiten door de top conferentie in Parijs te torpederen. Als deelnemer aan de V.N.-assemblöe van dit jaar heeft hij met interrup ties, gebons met vuisten en zelfs met een schoen op zijn tafel en met felle kritiek de koude oorlog opnieuw aan gewakkerd. Overigens kon niemand serieus menen, dat Kroesjtsjew voor een Nobelprijs in aanmerking zou komen, zolang zijn redevoeringen nog tot de categorie demagogie" en tot de leninistische ondermijningstactiek bleven behoren. Eerder zou de serieu ze en voorzichtige secretaris-gene raal der Verenigde Naties Dag Hain- marskjöld, die na zijn tactische optreden in de Kongolese kwestie het mikpunt van Kroesjtsjews kritiek is geweest, met een Nobelprijs te belo nen zijn. Misschien heeft alleen de kritieke politieke positie waarin de ze mede-Scandinaviër zich thans be vindt. voor de Nobelcommissie de doorslag gegeven om hem (nog) niet te onder scheiden voor de diensten, die hij bij deze en bij voiige gelegenhe den (zoals de kwestie-Suezaan de wereld bewezen heeft. Strijd ontbrandt weer Moordpartijen in Katanga Een Kongolese troepenmacht van 1000 man is op weg naar Bakwanga, in het zuiden van Kasai, aldus is in Leopoldstad vernomen. De marsorders zijn kennelijk afkomstig van de pro vinciale autoriteiten te Loeloea- burg, de hoofdstad van Kasai, en niet van kolonel Moboetoe. Het zou reeds tot enkele scher mutselingen zijn gekomen. Voorts werd meegedeeld dat de Gha- nese soldaten die reeds een maand het gebouw van radio Leopoldstad be waakten, vrijdag zijn vervangen door Soedanese troepen van de Verenigde Naties. In de omgeving van Kabalo, noord- Katanga, blijft de toestand gespan nen. Gewapende benden hebben rege ringsbureaus geplunderd en enkele aanhangers van Tsjombe vermoord, aldus heeft het Katangese ministerie van binnenlandse zaken meegedeeld. Het ministerie stelt de Verenigde Naties verantwoordelijk voor de ver slechtering van de situatie, omdat de volkerenorganisatie niets zou hebben gedaan om de bewegingen van de benden te beletten en het gezag van bestuur en politie te herstellen. De Zuid-Slavische zaakgelastigde in Leopoldstad heeft bij het Kongolese ministerie van buitenlandse zaken krachtig geprotesteerd tegen de wij ze waarop Kongolese troepen Zuid- Slavische diplomaten hebben behan deld. Een auto met leden van de staf van de Zuid-Slavische vertegenwoor diging zou twee maal zijn aangehou den en doorzocht, terwijl de inzitten den met een machinegeweer weiden bedreigd. Voorts zou een Belgische politieman een correspondent van het Zuid-Sla- visehe persagentschap Tanjug op het vliegveld van Elizabethstad hebben teruggezonden naar Leopoldstad. STEMMEN UIT DE KERKEN Gelukkig viel deze week iri dé kranten te lezen, dat wél prij zen zijn uitgereikt waaraan (ie naam is verbonden van do grote j Erasmus, die bepaalde conclusies j over de kwestie van oorlog en vrede, welke in dit, atoomtijdperk algemeen I worden aanvaard, al voor zichzelf ge- j trokken had in de Renaissance. Bij j alle spanningen in de wereld gaat dé j opbouw van Europa voort, ondanks j de verschijnselen die Erasmus al in zijn zotheidslof opnam: „Verder ben j ik overtuigd, dat de natuur, zoals zij j in ieder mens zijn bijzondere-, zo ook I in ieder volk en haast iedere stad i een eigenliefde heeft ingeplant, die ik een gemeenschappelijke zou kunnen j noemen". Hij noemt diverse voorbccl- den en concludeert dat „allen zich op deze grond vermeien in de verbeet- ding. dat zij alleen ter wereld geen t barbaren zijn". ttx rins Bcrnhard kon in Kopenha- jF gen de Erasmusprijs een waardig pendant van de Eras musprijs uitreiken aan de schil ders Marc Chagall (een 73-jarige Franse Rus) en Oskar Kokoschka (een 74-jarige Oostenrijker). In de statuten van de Europese cultuur stichting die de prijs heeft ingesteld, is vermeld dat personen onderschei den kunnen worden die door hun werk de geestelijke eenheid van Eu ropa hebben bevorderd of gemanifes teerd. en men vond dat deze woorden op de beide kunstenaars van toepas sing zijn. Hoewel hij niet voor een vredesprijs in aanmerking komt. getuigt een man als Chagall toch van een geest, die aan veel spanning in de wereld een eind zou maken als de mensen aan beide zijden van het IJzeren Gordijn massaal ervoor toegankelijk warén. Zoals de prins tot Chagall zei: „Wij lezen in een prachtig, helder kleuren- palet van uw liefde voor men en dier. I wij lezen van uw kinderlijke verruk- king voor de schepping Gods. waar U speels mee tovert. U neemt ons mee in uw dromen, die wij in deze harde tijd zelf niet meer droomden maar waar wij toch naar verlangden. U schiep voor ons een wereld die wij als kinderen beleefd hadden, maai" waar wij uit verdreven waren, doch die U als een begenadigd mens bleef bewonen". Prof. Kraemer stelde in zijn boek „vergeten ambt der kerk" aan de orde In de oude en middeleeuwse kerk is veel theologie bedreven. God de Vader, zijn almacht en de schepping van hemel en aarde heeft heel wat aandacht gehad. Op God de Zoon is de grootste nadruk gevallen, hetgeen ook blijkt uit het feit dat in de drie oud-christelijke belijdenisgeschriften, die ook door do kerken der hervorming zijn overgenomen, dit tweede deel bet meest uitgebreide is. Over bet derde deel, de leer van God de Heilige Geest, heeft men niet zoveel nagedacht en geschreven. Dit is pas begonnen met de kerk hervorming. Wanneer men in de oude middeleeuwse kerk niet zoveel met de leer van de H. Geest en met de leer van de ene heilige algemene christe lijke kerk. die hiervan een onderdeel is heeft gebracht had dit zijn oorzaak. Daarover had men vastgezette meningen. De bisschoppen, wanneer zij in con cilie bijeen zijn, vertegenwoordigen de kerk en zijn gezamenlijk het or gaan van de H. Geest. De kerkher vormers hebben hier enige vraagte kens gezet Zij zijn teruggegaan naar de oudste bronnen van de kerk, die wij kenr-3" en vooral naar de schrif ten van het Nieuwe Testament. Wan neer Lu kas vertelt hetgeen er ge schiedde op liet grote pinksterfeest te Jerusalem, legt Petrus* met-aan haling van een woord uil de profeten, er nadruk op dat het bijzondere wat er nu geschiedt is. dat de H. Geest niet wordt uitgestort op enkelen, maar op alle vlees. Wanneer Luther in den beginne denkt aan de toe komst der Kerk, ziet liij het visioen werkelijkheid worden dat al het volk profeten des Heren zou zijn en dat alle leden der Kerk priesters des He ren zouden wezen, omdat de 1-1. Geest was- uitgestort. God behoeft niet speciaal gebruik te maken van mensen die gestu deerd hebben in de godgeleerdheid en in deze kerk een hoger of la ger ambt beltleden. Waar de H. Geest werkt, kan hij gebruik ma ken van ieder mens. Deze ge dachte is dynamiet geweest onder de kerk van Rome. Naast deze zijn er toen andere kerken ont staan. Er is een ander kerklied ge komen. Andere staten zijn er ont staan. Het onderscheid tussen geestelijken en leken wilde men niet meer. Zoals bij een lekenspel de spelers op komen uit de zaal waar het publiek zit, zo komen de ambtsdragers uit de gemeente. Het gebruik van de Bijbel is een ander geworden en daardoor is ook de prediking veranderd. In de kerken der hervorming kreeg de school een speciaal accent. Iedereen moest leren lezen en schrijven, voor al opdat hij zelfstandig de Bijbel zou kunnen lezen. Mensen die daarvoor niet speciaal opgeleid waren, zijn leraars der kerk geworden. De jurist Calvijn is daarvan het meest bekende voorbeeld. (Zie slot pag, 4 kol. 5) MARC CHAGALL ...dromen waarnaar .wij verlaiiRdeu.j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3