Zeeuwse landbouw dankte eerste „rooi-detachement" Deltadienst beproeft nylon in Grevelingen Zeeuwse Almanak BEZWAARSCHRIFT TEGEN HET UITBREIDINGSPLAN TERNEUZEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG Üti jKiOBER 1960 DEPUTATIE VAN LANDBOUWSCHAP zenden tonnen veevoeder vervoerd naar de landbouwers in nood". De voorzitter van het „Zeeuwse" Landbouwschap verzekerde de deelnemers aan de operatie „Pie per", dat zij. er tegelijk toe heb ben bijgedragen om het leger po pulair te maken en dichter bij; de Zeeuwse burgers te brengen, Hij was er verder van overtuigd, dat de stedelingen-militairen zeker, doordat zij als het ware met de neus in de klei waren gedrukt een klein beetje meer begrip hadden gekregen voor het platteland en zijn speciale moeilijkheden. Weerwoord In Biggekerke had de commandant van het „rooi-detachement", kapitein Th. Yesvoogel, op deze dankbare speech van de Zeeuwse Landbouwde- putatie ook een weerwoord. Hij sprak zijn waardering uit voor dè manier, waarop de Zeeuwse bevol king en met name de landbouworga nisatie de mannen had ontvangen, toen zij dinsdag „van niets wetend" de provincie binnenreden. „Er kwam een moeder met een schaal boordevol oliebollen het kamp binnen, verschil lende boeren hebben biertjes wegge geven en er werden kwistig sigaret ten rondgedeeld", vertelde kapitein Yesvoogel. Toen hij was uitgesproken haalde hij Na vier dagen in de klei Een deputatie van de geweste lijke raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft vrijdag avond driehonderd in Biggeker ke en Aagtekerke gelegerde mi litairen in hun „aardappelmoe heid" opgezocht. De heren kwa men daar om de mannen, die de afgelopen week de kop hebben afgebeten van de operatie „Pie per" en het in de Zeeuwse klei vier dagen lang „wel hebben ge rooid" namens de gehele Zeeuw se landbouw de welgemeende dank over te brengen voor hun aandeel in 't redden van de aard appeloogst. Een oogst, die de laatste weken veel te lijden heeft gehad van een haast on ophoudelijke regen en die zo- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA NV Nederstraal 19 - Middelburg - Tel. 01180 2962 De voorzitter van de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap, de heer G. J. de Jager (links) heeft vrijdagavond zijn waardering uitgesproken voor de militaire hulp bij het rooien van de Zeeuwse aard appelen. Hij bezegelde zijn woorden met een hartelijke handdruk aan de commandant van het „rooi-detache ment", kapitein Th. Yesvoogel rechtsvoor het front der troepen. Foto P.Z.C.). doende in modderpoelen dreigde weg te rotten. „Misschien hebben jullie het niet erg begrepen, toen jullie daar in de klei stonden te ploeteren", zei de heer G. J. de Jager uit Anna-Jacobapolder, voorzitter van de Zeeuwse raad tot de jongens van het zeventiende batal jon Infanterie en de twaalfde afde ling van de artillerie, die zich in de kantines van de beide kampen wat vermaakten met biljarten, een kaar tje leggen, een spelletje ping pong of die met elkaar hun „rooi-ervaringen" uitwisselden. „Maar", zo ging de heer De Jager verder, r,zonder jullie hulp hadden de laiKlhfóuwers het niet geklaard". En- de heer De Jager greep terug naar enkele andere gebeurtenissen in de geschiedenis van Zeeland, toen ook militairen kwamen opdagen! Militai ren, die toen „het gouden randje aan een donkere wolk" vormden. De ramp in 1953 en de actie voor de door droogte getroffen boeren vorig jaar. „Het was toen net zo droog als het nu nat is", verklaarde de heer De Ja ger, „en jullie collega's hebben dui- VAN :mn TOT eS.ljpC NIEUW GELUID Zondag kunnen dc inwoners van Sluis een nieuw geluid horen» Voor velen zonder twijfel een welkom geluid, want het komt uit de herrezen toren van het trotse Belfort. Bernard Drukker, stadsbeiaardier te Amster dam (Munttoren) zal zondag naar Sluis reizen om er twee maal een buitengewoon concert te verzorgen. Toch is het ongebruikelijk, dat een beiaardier een carillon roet pianokla vier bespeelt. De musicus zou bij het maken van het elektrisch contact, bij het indrukken van de toetsen, geen persoonlijke nuancering in "t spel kunnen leggen zoals dit mogelijk is bij 't zogenaamde stokken klavier dat men bij de meeste Nederlandse ca rillons vindt. De heer Drukker heeft voor Sluis kennelijk een uitzondering willen Ma- ROOIEN Op Schouioen-Duiveland zijn ze wat de aardappelen betreft uit de brand. O), zoals oen verslaggever van een cilandelijk blad het bewogen uitriep: „Voor de piepers in benarde omstauy- digheden op Schouwen-Duiveland is déze weel: uitkomst gekomen." Kijk, dat is dg situatiè raak schetsen. Voor de piepers in benarde omstan digheden is uitkomst gekomen. Naar wij persoonlijk uit bijzonder be trouwbare bron vernamen, hebben de piepers die uitkomst juichend be groet; ze dansten als het ware de aardappelkuilen uit en de studenten uit Wageningen, die zich zoals ge ■weet vrijwillig hebben ingezet hadden de aardvruchten maar voor het opvangen. Het inoet ddn ook als overdreven worden .gezien, dat. hier sprake zou zijn van een daadwerke lijk, vakkundig rooien. Hoewel het rooien aan de. landbouwhogeschool grondig gedoceerd wordt, mogen wij van dé studenten toch niet het gave vakwerk op dit gebied vemcachten. Dat zou onredelijk zijn. We mogen al blij zijn wanneer ze hier en daar aan een pieper uitkomst bieden. Pat zijn we dan ook. Persoonlijk zijn wij er heel, heel erg gelukkig mee. De benarde omstandigheden hebben te lang reeds geduurd. En nogmaals: de fijne kneepjes mo gen de Wage/lingers dan nog niet on der de knie hebben, rooien doen ze (het) toch wel^ ken om de burgerij in staat te stellen zieh een oordeel over het nieuwe ca rillon te vormen. In Sluis bestaat nu zelfs de hoop, dat het een en ander aanleiding mag zijn voor de gemeen te. om toch op een stokkenklavicr over te gaan. De twee concerten zijn zondag te beluisteren om 15 uur en om 19.30 uur. ZEEUWS. De vereniging van. Zeeuwen te 's-Gravenhagc „Zeelandia" gaat binnenkort weer eens echt Zeeuws doen. Dat doen ze dan door het eten van veel mosselen op woens' dagavond 2 november vanaf acht uur in het C.J.M.V.-gcbouw Daar is plaats voor zeventig Zeeuwen (en desnoods niet-Zeeuwenen men rekent er op vele mossel eters. Zoveel zelfs, dat de zaal wel eens te klein zou kunnen zijn. PRESTATIE De faam der Belgen wat betreft het sehveren en drinken van bier is wel- liaast onaangetast en bijna iedereen erkent in dit opzicht de superioriteit van onze zuiderburen. Toch togen de caféhouder M. Lekens en de kelner J. Snoep uit Aardenburg welgemoed naar Ruiselede in het Belgische W. Vlaanderen om daar in een biertap- wedstrijd hun krachten met de Belgi sche collega's te meten. Er waren 25 deelnemende paren. Maar laat na afloop van de wedstrijd nu blijken, dat het uitgerekend deze twee Aar denburgers waren die met de eerste prijs gingen strijken en fraaie be> kers mee naar buis konden nemen Voorwaar, een prestatie. FEEST I Nogmaals Aardenburg, want in de wijk Draaibrug was 't dezer dagen feest bij het echtpaar Duinker- Fleurbaey. Een hele dag hebben ze de feestelijke gedachte gehad, dat het precies 50 jaar geleien was dat ze in het huwe lijksbootje stapten. Voor de wethou ders C. Sturtewagen cn A. I. Cats- man en de gemeentesecretaris J. M. Paridaen reden genoeg om naar huize Duinker te gaan en het gouden echt paar onder de vele belangstellenden de beste wensen van de gemeente over te brengen. FEEST II In Wissenkerke was het al niet min der. Daar vierde het echtpaar De RijderRouzel donderdag net gou den feest der 50-jarige echtvereni ging. Het we-- een gezellige bijeen komst In het verenigingsgebouw met ■"•ele vrienden en familieleden. In Zeeland 193 bedrijven met meer dan 9 arbeiders Hot E.T.I. voor Zeeland heeft een lijst opgesteld van industriële vestingen, die 10 en meer dan 10 werknemers in dienst hebben. Uit dit overzicht blijkt, dat Zeeland in totaal 193 van dergelijke ondernemingen telt. Zeeuwsch-Vlaanderen neemt met 85 ondernemingen bijna de helft voor zijn rekening, Walcheren telt er 47, Beveland 42 en Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Philipsland samen 19. In Middelbui'g zijn 27 bedrijven, die meer dan 9 werknemers in dienst hebben, in Vlissingen zijn dat er 17, in Goes 20 en in Terneuzen 13. tiebonnen", waarin liet Landbouw schap deze avond zijn dank „voorlo pig symbolisch" wilde uitdrukken. „Te zijner tijd zullen wij ieder per soonlijk nog een aandenken toestu ren", beloofde de heer De Jager nog. „Maar laat het jullie grootste voldoe ning zijn te weten, dat jullie komst hier Zeeland niet alleen heeft gehol pen een oogst te redden, maar tevens vriendelijkheid en waardering te zaaien". Na dit officiële oponthoud gingen de militairen over tot de orde van de vrije vrijdagavond. Een avond, die niet al te lang zou duren, omdat hen even tevoren was aangezegd, dat de reveille vanmorgen om half zes zou worden geblazen. Om toch vooral na nog een halve dag rooien tijdig uit zijn zak een „lint van consuntp- i de aftocht te kunnen blazen. GEWESTELIJKE RAAD VOOR ZEELAND Landbouwschap: terrein te groots van opzet De Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap heeft in zijn vergadering van donderdag met te leurstelling kennis genomen van het feit, dat de gemeente Terneuzen geen rekening heeft gehouden met de wensen van de georganiseerde land bouw ten opzichte van het uitbrei dingsplan „Industrieterrein Oostelij ke Kanaaloever". Deze raad besloot dan ook een bezwaarschrift in te die nen bij het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De landbouw blijft op bet stand punt staan dat het betreffende industrieterrein van 120 ha. veel te groots van opzet is en dat een meer op de praktijk afgestemd plan dient te worden ontworpen. Voor <le nieuw te vormen commissie van toezicht op de uitvoering van de K.I'. werden aan het-Landbouwschap ter benoeming voorgedragen al% voorzitter ir. W. L. Harmsen te Mid delburg en als lid de heren J. der Weduwen te Kerkwerve, P. J. Goor- den te Oud-Vossemeer en A. Serra- rens te Ossenisse. De raad besloot het Landbouwschap te adviseren aan het Provinciaal On derzoekcentrum voor de landbouw voor 1961 een subsidie van 12.000 beschikbaar te willen stellen voor de activiteiten op het gebied van water beheersing en ontzilting, rationalisa tie en mechanisatie en bodem, plant, dier. Aan Gedeputeerde Staten van Zeeland is verzocht maatregelen te willen nemen, opdat verontrei nigingen van de vuilnisbelten, door kadavers, met de daaraan verbonden besmettingsgevaren, kunnen worden voorkomen. Besloten werd Gedeputeerde Staten van Zeeland te adviseren het houden en vervoeren van voederbieten met spruitende delen na 1 april 1961 te verbieden, zulks door toepassing van artikel 6 van de Stekbietenveror- dening Zeeland. Aan de praktijk zal worden geadvi- In de Grevelingen, onder de wal van Bruinisse, is vrijdag een proefvak van nylon/mat bezonken. Voor het oog een weinig spectaculair werk, omdat de meest vitale installatie over de zeebodem wordt voortgetrokkenAan de oppervlakte ziet men slechts het op twee zolderbakken geplaatste fra me, waaruit een rol-ponton naar de zeebodem is gezakt. Het langzaam voortgetrokken frame markeert de plaats waaronder liet eigenlijke be- zinlcingswerk zich afspeelt. Foto P.Z.C.) seerd de in te kuilen voederbieten tijdig te behandelen met chemische middelen, waardoor spruitvorming kon worden tegengegaan. De raad sprak zijn waardering uit voor de wijze waarop door de studen ten van de landbouwhogeschool te Wageningen en door de militairen, hulp wordt verleend bij de aardappel oogst. Aan de commandant van de Ingezette militairen, majoor Wijnen, werd een klein aandenken aangebo den. Het aantal aanvragen om hulp be treft meer dan 1000 ha en het laat zich aanzien dat nog verscheidene weken nodig zullen zijn om de aard appeloogst te kunnen bergen. Met. ingang van a.s. maandag zullen in totaal 300 militairen beschikbaar zijn. Hiervan worden er 50 gehuis vest in de Wilhelminakazerne te Ber gen op Zoom voor Tholen en St.- Pliilipsland, 150 In het kamp te Big gekerke voor Walcheren en Zuid- en Noord-Beveland cn 100 in liet kamp te Aardenburg voor Oost- en West Zeeuwseh-Vlaanderen De studenten van dé landbouwhoge- R. M. van den Berge te Breda overleden Woensdag is in Breda op 53-jarige leeftijd overleden de heer R. M. van den Berge, hoofdinspecteur van 's rijksbelastingen aldaar. De heer Van den Berge heeft ruim 12 jaar aan het hoofd van de inspectie der belastingen te Terneuzen gestaan. In januari 1959 werd hij wegens bevor dering tot hoofdinspecteur overge plaatst naar Breda. Op 1 april jongstleden vertrok dc heer Van den Berge naar Peru als adviseur van de wereldbank. Reeds twee maanden la ter moest hij wegens ziekte repatri ëren. De heer Van den Berge heeft een g^oot aandeel gehad in de voor- bereidingswerkzaamheden voor het thans in aanbouw zijnde rijkskanto- rengebouw. Verder bekleedde hij in i Terneuzen tal van functies in het J openbare leven. De begrafenis zal j hedenmiddag (zaterdag) in alle stilte plaatsvinden te Goes, waar de heer Van den Berge is geboren. Voorbereiding bouw tehuis i bejaarden in Krabbendijke B. en W. van Krabbendijke stellen de raad dier gemeente voor door afzon dering van een kapitaal van 100 van het vermogen der gemeente Krabbendijke een stichting te vor men, dien ten doel heeft het stichten en exploiteren van een pensiontehuis voor bejaarden. De organisatie van de stichting dient bij notariële akte te worden vastgesteld. Het Krabben- dijkse college wil voorts een bedrag van 3000 voteren ter voorlopige fi nanciering van eventuele door de stichting te doene betalingen. Dit be drag zal dan te zijner tijd als onder deel van dc stichtingskostcn ten laste van de stichting komen. B. en W. doen deze voorstellen op grond van bevindingen van dc raadscommissie, die belast is met het onderzoek naai de mogelijkheden om in Krabbendij ke een bejaardentehuis te stichten. Boekententoonstelling Jeugdboekerij Z.V.U. Tor gelegenheid van de jeugdboeken week is in de Jeugdboekerij van de Zeeuwse Volksuniversiteit ih de Sin- gelstraat 13 te Middelburg een kleine tentoonstelling ingericht van de nieu we aanwinsten van deze boekerij. De expositie omvat vele tientallen kinder en studieboeken voor de jeugd van 8 tot en met 17 jaar. De boeken zijn voor de diverse leeftijdsgroepen ten toongesteld op vier verschillende ta fels. De tentoonstelling is dinsdagmid dag geopend van 2.30 tot 5.30, uur woensdagavond van 7 tot 9 uur en vrijdagmiddag van 2 tot 5.30 uur. Verbetering weg Vlissingen Koudekerke aanbesteed Bij de provinciale waterstaat te Mid delburg is vrijdag de verbetering van de weg KoudekerkeVlissingen vol- Eens bestek 13 aanbesteed, e uitslag luidt als volgt: Gebr, Gel dof te Serooslterke 140.930; G. J. Eland. Vlissingen 146.000; Aanne mingsbedrijf Zeeland N.V. te Middel burg 147.000: C. en J. Otte te Nieuwdorp 154.000; Al. L. Duyn- school blijven in Schouwen-Duiveland I houwer te Goes 155.125 B. J. en K. werkzaam. T. de Oude te Biervliet 158.975. Slot van pag. 1 naar believen uitbreiden. Het aantal vullingen is uiteraard bepalend voor het gewicht van het zinkstuk. In to taal worden thans onder de wal bij Bruinisse vijf van deze 150 x 17 Ms meter grote nylonmatten bezonken. De laatste wordt in het midden van de volgende week aan de grond .ge bracht. Het nylonmateriaal wordt op het talud van de zanddrempel gedra peerd. Gietasfalt Het middengedeelte van de drempel 45 meter breed zal worden be schermd met asfalt, dat, eveneens bij wijze van proef, onder water zal wor den gespoten. De drijvende asfaltfa- briek „Doms Heymans" komt eind volgende week bij Bruinisse in actie. Onder water trekt de „Dorus Hey mans" banen asfalt vati vijf centime ter breedte. De asfaltlaag wordt op gebracht tot een dikte, van tien cen timeter. Het middengedeelte van de drempel ligt op een diepte van zeven meter beneden N.A.P. Het verwerken van de nylonmatten en het onder water spuiten van asfalt geschiedt bij wijze van proef, maar het is tevens een werk, dat past in het schema voor de afsluiting van de Grevelingen. Het betreft hier een on derhands bestek „Gedeelte drem pel in zuidelijke geul Grevelingen" dat is gegund aan de N.V. „Bitu- marin". Het bestek betekent dus de ..inzet" van de Grevelingen-afslui- ting. Met dit voordeel, dat de Delta dienst van Rijkswaterstaat de mogelijkheden van nylondoek en gietasfalt nog eens terdege kan beproeven. Gebleken is reeds, dat een ploeg van vijftien mensen voor het vullen en leggen van een nylonmat met een nuttige oppervlakte van 2250 vierkan te meter twee en een halve dag nodig heelt, hetgeen betekent, dat men in één week tijd's twee van dergelijke matten kan leggen. KUNST Middelburgs Mannenkoor gaf concert CONCERT- EN GEHOORZAAL. Het Middelburgse concertseizoen werd gisteravond geopend door het Middelburgs Mannenkoor onder lei ding van Jan Kuiler: een concert met een uitgebreid programma, waaraan solistische medewerking werd ver leend door de bas Peter de Vos. Zoals gebruikelijk bij de uitvoeringen van dit koor was de zaal goed bezet. Het Mannenkoor kan namelijk rekenen op een vaste groep liefhebbers van de mannenkoorzang, die een concert als dit niet snel zullen overslaan. En zij hebben ook gisteravond kunnen ge nieten van staaltjes van goede koor discipline en van eigen schoonheid, die deze vorm van koorzang steeds weer blijkt te bieden. Persoonlijk hebben wij dit concert vooral na de pauze geapprecieerd. Het leek ons alsof voordien het koor moeite had te acclimatiseren. De koorklank had niet die glans, die an ders bij deze groep opvallend is, ter wijl de homogeniteit evenmin hon derd procent was: men hoorde steeds individuele stemmen, die bepaald niet in de totaal-klank opgingen. Na de pauze was een groot deel van deze bezwaren verdwenen en hoorde men een vlot zingend koor. Dirigent Kui ler wist na de pauze zijn mensen be ter en stipter te doen reageren, zodat 't geheel toen toch wel een gunstiger indruk maakte dan voordien. Het programma bestond voor een deel uit liederen, die sinds geruime tijd tot het repertoire van dit koor behoren: bewerkingen van negro-spirituals, ge arrangeerd door Koekelkoren van de Maastrichter Staar, voorts het be kende Nachtstilte van de dirigent e.a. Nieuw was voor zover wij ons her inneren de lionderdvijfstigste psalm van Tinei. Dit werk werd met orgelbegeleiding uitgevoerd, waarbij Jan Rijn het orgel bespeelde. Jan Rijn begeleidde voor de pauze eveneens de solist, dc bas Peter de Vos, een voor Middelburg bekende figuur, die gisteravond opnieuw zijn gevestigde reputatie eer aandeed. Hij zong o.m. twee psalmen van Huy- gens en een aria uit Handels Judas Maccabeus, alsmede drie Biblische Liedcr van Dvorak. Vooral de laatste maakten grote indruk, waarbij een rol speelde, dat deze liederen op het orgel van de concertzaal uitstekend begeleid kunnen worden. Van Han dels aria kon men dit helaas niet zeggen. De begeleiding bleek overi gens bij Jan Rijn in goede handen. Na de pauze zong Peter de Vos. be geleid door Jan Kuiler, een tweetal Verdi-aria's, alsmede Van Tettero- de's „Ik ben er de zanger", een lied dat het toch altijd nog wel doet en dat hier een ovationeel applaus oogstte. Als geheel dus een door een vrij talrijk publiek zeer gewaardeerd concert, de K. Belangengemeenschap Zuid- bevelandse „kanaalzone" vergaderde Vrijdagmorgen zijn de burgemees ters en wethouders van de genieenten Itruiningen, Yerseke, Wemeklinge en Kapellc in het dorpshuis te Kruinin- gen bijeengekomen ter bespreking van de regionale ontwikkeling van de Zuidbëvelandse „kanaalzone". Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten enkele maanden geleden een ontw.ikkelingscommissie voor do Zuidbevelandse „kanaalzone" in het leven geroepen waarin de vier ge noemde gemeenten zijn vertegen woordigd. Deze commissie, waarvan gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes voorzitter is, heeft als verlengstuk de Technische WerkgToep Zuid-Beve land. Genoemde commissie heeft, on der andere door het E.T.I., in samen werking met Rijks- en Provinciale Waterstaat, een rapport doen opstel len over de ontwikkeling van de ka naalzone. Met name wordt aandacht besteed aan de havenfunctie van Hansweert, in casu de uitbreiding van los- en laadhavens door de aan leg van insteekhavens. De vier ge meenten uit deze belangengemeen schap zullen zich op korte termijn over deze regionale ontwikkeling be raden. De bijeenkomst te Kruiningcn stond, wegens ziekte van de voorzit ter, onder leiding van de heer A. Schipper, burgemeester van Kruinin- gen. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 eu 7. VANDAAG Middelburg City: De Chaplin Revue, 20 uur. a.l.; Electro: Last train from Gun- hill. 19 en 21.15 uur, is Jaar; Gouden Poorte: Uitvoering ,,De Kleine Stem", 20 uur: Prov. Bibliotheek: expositie documenten oude Zeeuwse apothekers, 10—12.30 en 13,30—18 uur: Kunsthandel Van Benthem en Jutting, expositie Z. B.K.. 9—18 uur. Vlissingen Alhambra. De Boekaniers, l'J en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Last train from Gunhill, 19 en 21 uur, 18 jaar: Britannia: filmvoorstelling Youth for Christ, (Zielen in Conflict), 19.30 en 21 uur; Concertgebouw: cabaret avond Zomeravondvoctbal, 20 uur. Goes Grand: De Boekaniers. 19 cn 21 uur. 14 jaar: Prins van Oranje: toneel avond federatie van personeelsvereni gingen, 20 uur: Grote Kerk: hervor- mingssamenkomst, 15 uur: Zaal Julia na: opvoering hervormtngsspel: „Gui- do de Bray", 19.30 uui MORGEN Middelburg City: De Chaplin Revue. 14.30 en 20 uur. a.l.: Fieetro: Last train from Gunhill, 15, 19 en 21 uur. 18 Jaar. Vlissingen - Alhambra. De Boekaniers, 15, 19 en ?i uur, 14 jaar: Luxor: Last train from Gunhill, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Goes Grand: De boekaniers, 13, 19 cn 21 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2