V n Zai zelfbediening op den duur .gewoon' winkelbedrijf verdringen? Consumentenbond onderzocht moderne verven 18 PRO VI N C I ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 OKTOBER 1960 SPECIALISATIE NAAST SUPERMARKT „Aan beide vormen (voorlopig nog) behoefte", zegt president internationale z.b.-bond (Van onze redactrice) Zullen zelfbedieningszaken, zoals men er steeds meer ziet ver schijnen in Nederland, op den duur het „gewone, ouderwetse le- vensmiddelenbedrijf" geheel verdringen Het is één van de ve le vragen, die Voortvloeien uit het totaalbeeld der „veranderen de koopgewoonten", dat zich in de afgelopen jaren ook in ons land heeft gemanifesteerd. Een vraag, waarop een bekend West duits economisch publicist dezer dagen bijvoorbeeld ten ant woord gaf dat in de toekomst naar zijn mening slechts twee win- k el typ en nog bestaansrecht hebben: de zogenaamde „super markt", en het gespecialiseerde winkelbedrijf. Dat woord „specialisatie" valt ook al spoedig tijdens eeu gesprek met een Nederlander, die een belangrijke functie in de wereld der zelfbedieningsor- ganisatïes vervult: de heer H. Hupkes te Arnhem, directeur van een le vensmiddelenconcern, voorzitter van de sinds 1952 bestaande Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven, en bovendien president van de vorige maand te Londen opgerichte „International Self Service Organization". Een orga nisatie, waartoe Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Nederland, Span je en Zwitserland zijn toegetreden en die zich ten doel stelt gegevens uit te wisselen, statistische onderzoekingen in een sfeer van overleg te ver richten en, in het algemeen, de belangen van de z.b.-ondernemers te be hartigen. .Voorlopig is er nog een duidelijke Het „aanpassingsprobleem" waar behoefte aan het winkelbedrijf met persoonlijke bediening; een behoefte die zelfs nog groeiende blijkt. Ver klaarbaar: want mét de welvaart groeit een bepaalde behoefte aan dienstbetoon...." Zo formuleert de lieer Hupkes het antwoord op de vraag die elke huisvrouw op zeker ogenblik stelt, wanneer zij ziet dat alweer een bedrijf in haar omgeving naar zelfbediening overschakelt. Dat dienstbetoon zal overigens naai- zijn mening in de toekomst ook in het zelfbedieningsbedrijf groter worden; .in Amerika bakermat dus van het zelfbedieningsbedrijf is de oor spronkelijke „verpakte marktver- koop" zonder service, gaandeweg aangevuld door bepaalde kleine „dienstverleningen". De huisvrouw die zich beklaagt over het feit dat sommige grootbedrijven op zelfbe- dïeningsgebied alleen bij afname van een groter levensmiddelenpakket een bepaalde service verlenen, verliest hierbij uit het oog dat zulke groot bedrijven merendeels steunen op con- currentïe-overwegingen en dus (noodgedwongen) moeten kiezen tus sen het handhaven van bepaalde voor men bij de Europese vrouw oor spronkelijk vreesde, omdat men dacht, dat zij minder rationeel zou zijn ingesteld dan haar Amerikaanse zusters, is dus géén probleem geble ken. Integendeel, men paste zich vlot en gemakkelijk aan en opvallend was dat de plattelandsvrouw over het al gemeen vóór ging met deze aanpas sing. „Eb waar in Nederland eens een zelfbedieningsbedrijf mislukte, lag dé oorzaak bij de ondernemers", aldus de heer Hupkes. „Waarmee niets ten nadele van die ondernemers gezegd wil worden! Maar liet zelf- bedlëningsbedrijf vraagt nu eenmaal enorm veel organiserend werk waar van de cliënt niets merkt, en ook niets mag merken. Organiserend werk waarvoor niet iedereen geschikt is, zelfs al was hij voordien in het gewone winkelbedrijf nóg zo be kwaam Nog een probleem dat eigenlijk geen probleem is: de kwestie van „klan tenbinding" en „sfeer in (Ie zaak". Twee, volgens stemmen uit het mid den- en kleinbedrijf, belangrijke fac toren, die in de zelfbedieningssector scherpe prijzen en het verlenen van j geheel verloren zouden gaan. „Ook een bepaalde service die voor de on- Puat vergissen wij ons waar- dernemer, gezien de hoge bezorgltos- schijnkja. in de moderne rouwWant ten, te kostbaar zou worden. De keeft zij nog wel behoefte aan the huisvrouw moet dus zelf bepalen wat sfet>U aa" praatje in de winkel voor haar het zwaarst weegt: servi- z®. vraagt de lieer Hupkes zich af. ce, óf concurrerende prijzenj „Voor de moderne vrouw zijn er te- i genwoordig zoveel andere contact- Problemen" die géén \vunten van gezelligheid!" w ''an no problemen zijn Dat het zelfbedieningsbedrijf zicli ook in Europa bestaansrecht heeft verworven, blijkt wel uit cijfers die omtrent deze materie bekend zijn. Zo omvat de Nederlandse Vereniging van zelfbedieningsdrijven op het ogenblik ruim zevenhonderd za ken; Westduitsland vermeldt het respectabele aantal van ongeveer vijfduizend zelfbedieningsdrijven. „Aanvankelijk hebben velen ge dacht, dat het idee van de super markt in Europa geen ingang zou vinden. Het tegengestelde is ech ter waar gebleken", zegt de heer Hupkes. En hij meent dat men zich, wat dit betreft, heeft verke ken op de instelling van de heden daagse vrouw. „Uiteindelijk is immers het allerbelangrijkst de overweging, of de zelfbediening bij hóar past, en ik geloof dat die hedendaagse huisvrouw veel mo derner is dan wij denken! Kijk maar eens naar de wijze, waarop zij bijvoorbeeld de moderne wo- ninginrichtings-ideeën heeft ge accepteerd dan nog de overweging kan worden toegevoegd dat de moderne huis vrouw, die tegenwoordig van alle kanten voorlichting krijgt over het zo efficiënt mogelijk voeren van de huishouding, onbewust ook geneigd is om een bepaalde efficiency in haar manier van winkelen in .te voeren. En dat laatste, kan zij mét name in het zelfbedieningsbedrijf dóen: zij be paalt haar eigen tempo van winke len, bespaart zichzelf tijd door het kiezen van de verpakte levensmidde len, die in het zelfbedieningsbedrijf zo'n grote rol spelen, en... kan ge makkelijker „weglopen" wanneer zij over een bepaalde aankoop nog in twijfel staat. Als concrete voordelen van het zelf bedieningssysteem voor de inkopen de vrouw ziet dé hêer Hupkes in de eerste plaats de mogelijkheid tot ei gen keuze, tot „bewust kopen" door de consument, die hiertoe heus wel in staat mag worden geacht. Dé huisvrouw krijgt immers tegenwoor dig een zo veelzijdige huishoudelijke voorlichting, dat zij heel goed weet wat er „te koop" is. Daarbij komt, dat het systeem een grotere omzet '^haMugle^ ^4 tópteTeqofiU en dus een groter assortiment moge lijk maakt. Een argument dat in gesprekken over het zelfbedieningssysteem steeds weer terugkeert, is het argument als zou het zelfbedieningsbedrijf het „impulsief" kopen teveel in de hand werken. Inderdaad wordt de „im puls-aankoop" door het- zeifbedie- ■ningssysteem .wel vergemakkelijkt, maar waar excessen optreden, betreft het vrijwel altijd vrouwen die zich ook bij „gewoon" kopen nogal eens door haar impulsen laten meeslepen., Anderzijds kunnen impuls-aankopen het voordeel hebben, dat tie huis vrouw zich een extra-gang naar de winkel bespaart omdat zij enkele da gen later de betreffende artikelen toch nodig heeft. Specialisatie Houdt het opsommen van dergelijke concrete voordelen, samenhangend met dit moderne systeem, dan toch in dat ingewijden het zelfbedienings- bedrijf als de enige mogelijkheid van de toekomst zien? De heer Hupkes, van wie men misschien zou verwach ten dat hij als vooraanstaand figuur in diverse zelfbedieningsorganisaties voor het „eigen standje" zou plei ten!) antwoordt op die vraag beslist ontkennend. Hij ziet ook in de toe komst een bepaalde behoefte blijven bestaan aan de „ouderwetse" bedie ningszaak, maar dan met name in de sector van de specialisatie. Daar lig gen ongetwijfeld grote mogelijkhe den voor degenen die niet aan het zelfbedieningssysteem meedoen; in het buitenland zijn al diverse voor beelden te vinden van het succes, dat middenstanders met een gespeciali seerde zaak wisten te bereiken. Hoezeer de zelfbedieningsvei'koop al tot een soort' „wetenschap" is gewor- den, blijkt wel uit het programma' dat de zojuist opgerichte internatio nale zelfbedieningsorganisatie heeft opgesteld. Men denkt aan een be paalde nivellering van de diverse bindende wetgevingen en voorschrif ten die bij de aangesloten afdelin gen onderling min of meer verschil len, en er zullen natuurlijk intensief ervaringen worden uitgewisseld. Een belangrijk studieprobleem is onder meer de verkoop van verpakt vers vlees in de zelfbedieningsbedrijven. Dat vlees moet immers aan de hoog ste eisen voldoen en er worden dan ook voortdurend proeven mee geno men die tot doel hebben de houdbaar heid te verhogen. En waarschijnlijk, zullen de zelfbedieningsorganisaties ook een belangrijke stem in het ka pittel hebben, wanneer op zeker ogenblik bet probleem van de „ver anderde openingstijden" tot een bran dend-actuele kwestie wordt. Znlke gewijzigde openingstijden waar aan, blijkens stemmen van de zijde der consumenten, toch wel behoefte bestaat kunnen immers in het zelfbedieningsbedrijf veel gemakke lijker worden gerealiseerd. Voor hartje-winter is deze sportieve kledingeovibinatie bestemd. Het is een ontwerp van Parijzenaar Ilenry a Ja Pensee, en hij noemde zijn creatie „Calypso". De citroenschil, ouderwets huismiddeltje voor het blank houden van de handeni kan ook gebruikt worden om de huid van de voeten in goede conditie te hou den. Wie de voeten af en toe met de binnenzijde van een citroenschil inwrijft, zal ontdekken dat de huid glad en fris blijft. BEGUM EERSTE VROUWELIJKE „DOYEN" IN DEN HAAG A vuhassadrice vau 'Pakistan bestudeert ons land intensief „Inspirerende informatie aan mijn eigen land" (Van een medewerkster). Het huis Plein 1813 nummer 3 ïn Den Haag is groot en telt vele kamers. De vrouw, die daar woont, hoewel klein van gestalte, past volkomen in de hoge statige kamers, want Begum Ra'ana Liaquat Ali Kahn, ambassadeur van Pakistan bij het Nederlandse Hof, sinds het midden van deze maand deken van het Corps Diplomatique in Nederland, heeft een uitzonderlijke allure. Voor het eerst een vrouwelijke „doyen". Het is een uniek feit, zelfs in heel West-Europa, begrijpelijk omdat er nog niet zo heel veel vrouwen in de diplomatieke dienst gaan en nog minder het tot ambassadeur brengen. Of de Begum, weduwe van de vermaarde premier van Pakistan, deze uitzon derlijke functie die zij overnam van de Britse ambassadeur lang zal vervullen is aan twijfel onderhevig. E r gaan geruchten dat „de Begum" zoals ze in Nederland genoemd wordt, binnenkort zal vertrekken. Ze is nu ruim zes jaar in Nederland geweest. Dat is lang voor een ambassadeur. Over dat aanstaande vertrek zegt ze zelf: „De kranten schrijven, dat ik naar Rome ga. Maar dat doen ze al een jaar lang. Zelf weet ik niets. Het heeft geen zin te speculeren. Over plaatsing zal zeker komen, maar wanneer en waar naar toe? Ik weet het niet". Maar of haar verblijf nu nog kort of lang zal dux-en, ze heeft de Neder landse jaren van dag tot dag uitge buit. Niet ten onrechte sprak iemand eens van de Bezige Begum, want cr is geen ambassadeur, die zo intens ons land bestudeerd heeft. Waarom ze dat allmaal deed? Niet uit louter nieuwsgierigheid. De Be gum is zich tot in het diepste van haar wezen bewust, dat haar eigen land, Pakistan, nooit genoeg aan in formatie kan krijgen. Informatie, die kan inspireren. Niet tot klakkeloze navolging: daarvoor zijn de verschil len tussen de landen te groot. Daar een enorm land met nog bijna ge ïsoleerde streken, met onvoorstelbare armoede en even onvoorstelbare rijk dom. „Hier", zegt de Begum „een land van het gemiddelde. Geen hon ger, maar ook geen overdaad. Alles is te overzien. Ieder die wil kan zich ontwikkelen. Nieuwe dingen zijn bin nen het bereik. Bij ons moet alles langzaam groeien". „Voor mij is het nog een wonder, hoe snel het toch gaat. We werken in mijn land nu vanaf de kleinste ge meenschap, het dorp. Een of meer dorpen, een totaal van ongeveer tien duizend bewoners, vormen een een heid. Men tracht in elke eenheid een centrum te krijgen. Medisch, sociaal, met scholen, cursussen voor ouderen, landbouwvoorlichting. Plaatselijke DCVMGH QW In cle moderne plactic boterhamzakjes houden twaaluurtjes zich veel langer goed dan in een „ouderwetse" papieren, zak maar nóg verser blijvende bo terhammen. wanneer men eerst een paar druppels water in de plesticzak laat lo pen. Het vocht wordt er weer uitge schud en doordat de plasticzak nu aan de binnenzijde iets vochtig is, zal het brood langer vers blijven. mef eei\ Bloemen en planten kunnen tegen woordig verguld of verzilverd worden; ze kunnen dan dienst doen als teafeldecora- tie, als siervoorwerp of als herinnering aan een belangrijke dag of gebeurtenis. Het vak blad „Edelmetaal" heeft onlangs een uit gebreid artikel gewijd aan de manier, waarop de juwelier zulke bloe men of planten van 'n (blijvend) laagje zil- voorziet. Niet alle planten en bloemen lenen zich echter voor vergulding of verzilvering; het meest geschikt, zijn bloemen en plantende len die enigszins hout achtig van structuur zijn. Bloemen en plan tedelen met slappe nerven, of sterk wa terhoudende planten zijn er bijvoorbeeld minder geschikt voor. Zeer geschikt voor een dergelijke bewerking i veren wordt de zogenaamde sierdistel genoemd, die immers vezelachtige stengels, bladen en bloemen heeft. De plant of bloem wordt eerst geïm pregneerd met een kamferbenzol-oplos- sing die het vocht uit de cellen doet verdwij nen, en vervolgens ge droogd in een bakje met gezuiverd duin zand, waardoor de ui terlijke vorm van bloem en bladeren vrij wel niet verandert. Soms worden stengels en bladnerven ook wel verstevigd door er dun ne staaldraad in aan te brengen. Strobloe- men, dïstels en soort gelijke planten worden op de natuurlijke ma nier gedroogd, name lijk in opgehangen toe stand. De juwelier be spuit de droge planten of bloemen nu met een laagje kleurloze lak, en pliMïte u 77* dompelt na droging van de lak de bloemen in een alcoholische zil- vernitraatoplossing; 'n werkje dat heel voor zichtig dient te gebeu ren, omdat zo'n vloei stof uiterst schadelijk voor de huid is. i ervolgens maakt y de vakman het zilver uit het zil vernitraat „vrij", en daarna komt het ei genlijke vergulden of verzilveren pas aan de orde. Een ingewikkel de procedure dus, al thans in de ogen van een leek in de prak tijk valt de bewerking nogal mee, verzekert de schrijver van het artikel. In elk geval is zo'n vergulde of verzilverde bloem of plmt een ori ginele herinnering aan bijzondere gebeurtenis sen; de huwelijksdag bijvoorbeeld, of een an dere belangrijke .Mijl paal des levens" (Advertentie) van hooldroos Uiteenlopende eigenschappen bij verschillende merken De Nederlandse Consumentenbond heeft een zestal van de meest verkoch te „doe bet zelf"-verven aan een onderzoek onderworpen en publiceert in liet oktobernummer van de Consumentengids de resultaten van dit onder zoek. Zij laat die resultaten vergezeld gaan van een aantal adviezen, die elke amateur-schilder ter harte dient te nemen; de nadruk wordt gelegd op bet belang van een egale, schone ondergrond, op bet kiezen van een dusda nige werktijd dat men niet midden in een vlak behoeft op te houden („aan sluitingen" aan gedroogde stukken blijven meestal zichtbaar), op hut zo snel mogelijk verwijderen van gemorste verf. Geadviseerd wordt ook steeds genoeg verf voor het hele karwei te kopenwanneer later een bus uit een andere partij wordt bïjgekocht, zijn kleine kleurverschillen niet uit gesloten. De door de Bond onderzochte mer ken waren uitsluitend de verven, be stemd voor binnenwerk op hout en metaal, dus geen muurverven. De verven werden onder meer onder zocht op „toestand in de bus", waar bij sommige merken bleken „uit te zakken" of vellen en bezinksel vorm den dat moeilijk opnieuw te verdelen was. De verwerkbaarheid van alle verven was goed; ze konden gemak kelijk uitgestreken worden, vloeiden goed, en vormden geen „gordijntjes". De droogtijden van drie der verven waren zeer lang, wat voor huishou delijk gebruik een nadeel genoemd wordt. Ook de bijzonder korte droog tijd van een der merken wordt ech ter als een nadeel gezien, omdat bij grote vlakken de bewerking dan ei genlijk helemaal niet onderbroken kan worden. De verven hechtten over het alge meen goed, en doorstonden op eén na met goed gevolg een „vochti ge warmteproef". De slijtweer- stand was in het algemeen bij matverven minder dan bij de glanzende soorten. De verven ble ken bijna allemaal een laag „vlampunt" te hebben; een reden dus om voorzichtig met vuur te zijn bij het verwerken van dit materiaal Gemorste verf bleek verwijderd te kunnen worden met wasbenzine, mits met die verwijdering niet te lang werd gewacht. Het „dekkend vermo gen" van alle verven was niet even groot, terwijl het verbruik volgens de onderzoekers niet alleen van de verfsoort, maar ook van de onder grond j het soort kwast dat gebruikt wordt en van de manier waarop ge schilderd wordt, kan afhangen. De kosten van het zelf-schilderen han gen vanzelfsprekend met al deze fac toren samen. Fanatieke zelf-schilderaars, die graag ólles willen weten over de re sultaten van dit onderzoek, kunnen voor vijfenzeventig cent een okto bernummer van de Consumentengids aanvragen bij het secretariaat van de Bond, I-Iuygensstraat 2 te Den Haag. belangen: het aanleggen van wegen, het bouwen van bruggen, coöperatief gebruik van gereedschappen, worden geheel autonoom behandeld. Dat sti muleert de mensen en ook weer de naburige gemeenschappen. Wanneer men ziet dat iets nieuws goed gaat, wil men er ook aan beginnen. Maar we hebben veel en veel meer mensen nodig, die leiding kunnen geven. Dat is het pi'obleem. De toevloed tot de universiteiten is enorm. Vooral ook vrouwelijke studenten, die allemaal medicijnen kiezen. Ze studeren wel af, maar dan trouwen ze en oefenen geen praktijk uit. Ik zou willen, dat iedere student zich verbond om na zijn examens enige jaren door de re gering geplaatst te worden. Op die manier zouden ook de afgelegen streken medische hulp krijgen. Meis jes, die zo'n vei'band niet willen aan gaan Kunnen enige jaren aan de ver pleging wijden. Ook daarin komen we krachteix tekort". Het is duidelijk, dat de zorgen van haar land de zorgen van de Begum zijn. Het was ook daarom, dat zij na de geboorte van de staat Pakistan toen acht miljoen vluchtelingen het land overstroonxden, do All Pakistan Women Organisation stichtte. Haar man, later de eerste premier van Pa kistan was secretaris-generaal van de Moslim League, die streed voor de onafhankelijkheid van zijn land. „Neen", weert de Begum af op de vraag of zij ook aan politiek deed. „Neen, ik heb me nooit met de poli tiek bemoeid. Het sociale werk trok me aan. Ik heb er geen opleiding voor gehad, maar ik zag de nood en wist dat er wat gedaan moest worden. Dat ergens een begin moest worden ge maakt. Veel vrouwen voelden zo en samen pakten we aan. Natuurlijk was het een omwenteling, toen de vrou wen plotseling zich zo ixxtens met de maatschappelijke vraagstukken gin gen bezighouden. Er was geen pro test. Ze waren veel teveel nodig. Ze hebben gedaan, en doen nog, wat ze kunnen. Zorg voor moeder en kind, onderwijs, hulp aan vrouwen, die door handwerk en huisvlijt zich eexx inkomen kunnen verwerven. Het is een kwestie van zien wat nodig en mogelijk is". De vi-ouw kan, indien ze dit wil, alle richtingen uit. Ook de internationale vrouwenorganisaties, zoals de Bond van Vrouwen Werkzaam in Beroep en Bedrijf, de Vrouwen met Acade mische Opleiding, hebben vaste voet in Pakistan. Praktisch elke jonge vrouw gaat tot haar huwelijk en ook wel daarna werken. We hebben een vrouwelijke directeur van een ce mentfabriek, twee vrouwelijke eige- naai's van tijdschriften, in de sector van liet toerisme werken veel vrou wen en dan natuurlijk in de mode". Driemaal is de ambassadeur van Pa kistan in deze zes jaar met verlof naar eigen land geweest. ..Maar ik kan het nauwelijks verlof noemen. Van de vroege ochtend tot de late avond moest ik mensen spreken". Ze is. nog altijd de presidente van de grote vrouwenorganisatie. Tussen Den Haag en Karachi is een voort durende uitwisseling van rapporten en tijdens zo'n verlof komen allo vraagstukken en moeilijkheden van de ontwikkeling op het tapijt. £lekirtscl\e kussens: hanteer je met overleg 1 De echte koukleumen hebben ge juicht, tpen op zeker ogenblik elektri sche dekens, kussens en beddekruiken op de markt verschenen, en vele reu mapatiënten hebben in deze appara ten een middel gezien ter bestrijding van hun kwaal. Vooral het elektrisch kussen lijkt een prachtig hulpmiddel tje om plaatselijke aandoeningen door middel van warmte te bestrij den. Maar juist dat elektrische kussen dient (cvenajs trouwens elk elek trisch apparaat) met veel overleg te worden gebruikt, omdat een derge lijk kussen geen txansformator heeft en dus op de „volle" netspanning wordt aangesloten: reden waarom de Vrouwen Elektriciteits Vereniging degenen die een elektrisch kussen be zitten, aanraadt om zo'n apparaat niét in bed te gebruiken. Wordt het kussen wel in bed gebruikt, dan zou het wel eens sterk kunnen kreuken en vouwen, ^vaardoor defecten aan de spiralen in het kussen kunnen ont staan. Men zou dan op een defect elektrisch toestel liggen dat op de volle netspanning is aangesloten! Bovendien is de oppervlakte-tempe ratuur van zo'n kussen hoger dan die van een deken, en vooral bij instel- op de hoogste warmtestand ont- ling wikkelt zich een vrij grote hitte, die tussen lakens en dekens van het bed niet voldoende kan worden afgevoerd. Brandgevaar is dan niet denkbeeldig, en daarom adviseert de V.E.V. om het kussen dus niet in bed, maar ook niet ter vóórverwarming van het bed te gebruiken. Mocht men van arts of specialist het advies kiijgen, een elektrisch kussen te gebruiken bij be paalde ziekten of pijnen, dan dient dat gebruik dus wel met overleg en toezicht plaats te vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10