PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse koningin aan luchtramp ontsnapt Driehonderd soldaten startten met oefening „PIEPER" op Noord-Beveland V.N.-troepen in stelling tegen Moboetoe's pantserbrigade BILT SOLDATEN GEREED OM MAR KATANGA TE VERTREKKEN j Zacht met enige regen TWINTIG OVERLEVENDEN VAN .P0LYANA" IN ROTTERDAM 203e jaargang - no. 252 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 okt. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m-m. Minim, p, advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094. Toegang tot Leopoldstad versperd De strijdkrachten van de Verenigde Naties, uitgerust met tank- af'weerwapens, hebben dinsdag stellingen bij Leopoldstad be trokken om te verhinderen dat pantsereenheden van kolonel Moboetoe de stad binnentrekken. Generaal Rikhye van de Vere nigde Naties heeft kolonel Moboetoe ervoor gewaarschuwd niet te proberen zijn strijdmacht van dertig pantserauto's en ver scheidene vrachtauto's met soldaten over te brengen van Thys- stad naar Leopoldstad. De Verenigde Naties, die op de hoogte waren van kolonel Mo- boetoes plannen, hebben in de afgelopen dagen zwaar materieel naar Leopoldstad overgevlogen. De Kongolese soldaten in Tliysstad, dat 250 kilometer van Leo poldstad ligt, hebben van vier Belgische officieren onderricht gehad in het gebruik van de pantserauto's. De Verenigde Na ties hebben drie dagen geleden de vier Belgen aangezegd het land te verlaten maar het viertal had daar dinsdag nog geen gehoor aan gegeven. V.N. beschuldigd van complot tegen leger Andere eenheden van de strijdmacht van de Verenigde Naties staan ge reed om naar Elisabethstad te wor den overgevlogen indien de regerings leider van Katanga, Tsjombe, zou proberen de vertegenwoordiger van de wereldorganisatie daar, Berend- sen, met harde hand uit Katanga te zetten. Berendsens chef, Dajal, heeft zijn vertegenwoordiger in Katanga opdracht gegeven te blijven. Het studentenbestuur dat door kolo nel Moboetoe aan het hoofd van de staat is gesteld, heeft dinsdag een decreet van 11 oktober gepubliceerd waarin wordt gezegd dat het de uit voerende macht van de minister president en het kabinet en de wet gevende macht van het parlement op zich heeft genomen. Een lid van het bestuur, Lihau heeft op een pers conferentie gezegd dat het thans er kenning door de Verenigde Naties verwacht. Indien dit niet zou gebeu ren, zou dit bestuur een beroep op het internationale gerechtshof in Den Haag overwegen. Beschuldiging Het studentenbestuur heeft enkele Afrikaanse landen en de Verenigde flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH H Voor eind oktober is de tempe en ratuur de laatste dagen hoog. H Zo werd gisteren in Zeeland 15 s en in het oosten van ons land 17 graden Celsius gemeten. In de middag en avond nam de he- wolking weer toe als gevolg van een regenstoring die nu over Frankrijk naderbij komt. m Voorlopig blijft onze omgeving H in de zwakke zachte luchtstro- ming, die tot diep in Denemar- ken reikt. Boven Scandinavië blijft de luchtdruk hoog met evenals in Rusland lage tem- peraturen en 's nachts"matige H vorst. Zo kwam ook gisteren H in Moskou de temperatuur niet boven het vriespunt. De depres- sie-activiteit is niet bijzonder groot waardoor de wind niet H meer dan matig is. Achter de regenstoring uit Frankrijk zijn weer opklaringen te verwach- s ten en de temperatuur blijft ongeveer 3 tot 5 graden boven normaal. Geen overlevenden van „Friso" meer gevonden Dinsdagmiddag is het zoeken ge staakt naar overlevenden van de Groningse kustvaarder Friso, die ter hoogte van <le Deense westkust is vergaan. Slechts één schip, het Duit se oorlogsschip „Z-l" bleef achter op de plek waar de coaster gezonken is. Sedert maandagavond, toen de, eerste machinist Dijkstra door het Duitse schip Edmund Hall werd opgepikt, zijn geen overlevenden van de Friso meer gevonden. Op initiatief van de kapitein van de Liberiaanse vrachtboot „Francesca" werd maandagmorgen een reddings actie ondernomen. De schepen, die hulp zouden verlenen, werden op een lijn geformeerd en voeren daarna door het S.O.S.-getaied, 90 mijl ten noordwesten van Esjberg. Het Rus sische schip ..Latvia" voer zigzags- gewijs achteraan. Nog'zijn alle namen van de opvaren den van de „Friso" niet bekend. De kapitein is de 30-jarige Dicky Klein uit Groningen. Do kok is dc 18-jarige Sictsc Lammert van der Molen van Oranjewoud bij Hecrenveen. Onbe kend zijn dus nog de namen van.de stuurman en da drie matrozen. Naties beschuldigd van een komplot om het Kongolese leger te ontwape nen. In een door radio Leopoldstad omgeroepen verklaring van de pers dienst van het studentenbestuur werd gezegd, dat een groep Afri kaanse landen, onder leiding van Ghana, Guinea en Marokko, „in over eenstemming met V.N.-autoriteiten" plannen smeden om het Kongolese le ger te ontwapenen, zich van het ra diostation meester te maken en het parlement terug te roepen. Voorts werd in de verklaring gezegd, dat de Verenigde Naties antitankgeschut naar Leopoldstad hebben gebracht. In de verklaring werd gezegd, dat het Kongolese volk zich achter het leger zou scharen. Ongegrond Inmiddels is in een door het hoofd kwartier der Verenigde Naties in Leopoldstad uitgegeven verklaring gezegd, dat de door president Tsjom be van Katanga tegen de V.N .-troe pen in Kabalo geuite beschuldigin gen van plundering volkomen on juist en 'ongegrond zijn. Kabalo is een van de kortgelden ingestelde neu trale zones, waar alleen de leden van de V.N.-troepen wapens mogen dragen. Deze zones werden ingesteld in verband met door de Katangese gendarmerie toegepaste onderdruk kingsmethoden en de represailles daartegen van de Baloeba-stam. De Kongolese gendarmerie in Zuid- Kasai heeft gemeld, dat meer dan 1000 man aan troepen van het Kon golese nationale leger in de richting van Balcwanga oprukken. Bakwan- ga is do hoofdstad van de door Al- bert Kalondji in het leven geroepen „Mijnstaat", in liet zuidelijk deel van de provincie Kasai. Op thuisreis uit Kopenhagen Russische maarschalk Nedelin verongelukt Maarschalk Mitrofan Nedelin, com mandant van dc Russische raket- strijdkrachten, is bij een vliegtuigon geluk om liet leven gekomen, aldus heeft de Sowjetpersagentsehap Tass dinsdagavond meegedeeld. Nedelin was maarschalk van de ar tillerie. Radio Moskou deelde mee dat hij wordt opgevolgd door maarschalk Cyril Moskalenko. Nedelin heeft in de Tweede Wereld oorlog een schitterende carrière ge maakt. In 1945 was hij bevelhebber van de artillerie op het Oekrainse front. Hij was vele malen drager van de orde van Lenin, de orde van de Rode Vlag en had de titel held van de Sowjet-TJnie. Maandag berichtte het partijovgaan „Prawda" dat generaal Nikolai. O. Paflofski, plaatsvervangend chef van de generale staf, vrijdag „bij het uit oefenen van zijn functie is overle den. Cuba naast weer Amerikaanse bedrijven Dc Cubaanse regering heeft gisteren 167 Amerikaanse maatschappijen op Cuba genationaliseerd. De waarde van deze ondernemingen wordt ge raamd op 200 miljoen dollar. Genaast zijn alle hotels in eigendom van Amerikanen, 30 verzekerings maatschappijen, 17 chemische onder nemingen, 2 spoorwegmaatschappij en en de warenhuizen van Woolworth en Sears Roebuck. Cuba heeft reeds het grootste deel der Amerikaanse ondernemingen op het eiland genationaliseerd, welke naar schatting een waarde hebben van ongeveer een miljard dollar. Veertien man vonden dood in vlammenzee Nog volkomen versuft door dc trage die, ongeschoren en met duidelijke sporen van de doorstane ontberingen op het gezicht, arriveerden dinsdag morgen 20 van de 29 overlevenden van de scheepsramp met de Noorse tan ker ,,Polyana" met een chartertoestel van de „Seven Seas" uit Tel-Aviv op het vliegveld Zestienhoven. Bijna botsing met twee Westduitse straaljagers Koningin Elizabeth van Enge land en de hertog van Edin burgh zijn gister op het nipper tje ontsnapt aan een luchtramp toen twee Westduitse „Sabre- jet" toestellen rakelings over de Comet „Orion" vlogen waarmee het koninklijk paar dinsdagoch tend uit Kopenhagen naar Lon den terugkeerde. Het incident gebeurde dertig- kilome ter ten noordoosten van het vliegveld Eelde boven Westduits gebied. De piloot van de Comét van hét Britse koningspaar, majoor-vlieger Pullnan, zei na de landing op het vliegveld van Londen dat alleen de tweede piloot de twee vliegtuigen heeft gezien. Volgens deze tweede pi loot, luitenant Stevens, vlogen de straalvliegtuigen in een koers die ge vaar opleverde voor een botsing. De jagers vlogen dichtbij elkaar, schoten op nog geen twintig meter over de „Cornet" heen en hadden grote ijzeren kruisen aan de onderzij de van de'vleugels. Het bïjna-ongeluk gebeurde even voordat de Engelse machine het Ne derlandse territoir binnenvloog en reeds van de verkeerstoren van het vliegveld Hannover had overgescha keld naar de verkeerstoren van Schiphol. Het Westduitse ministerie van de fensie heeft meegedeeld dat een Westduitse-Engelse commissie van onderzoek is ingesteld. De commissie staat onder leiding van groupcaptain Spencer van het Engelse transportcommando. De inspecteur van de Westduitse luchtmacht, generaal Kammhuber, heeft een diepgaand onderzoek gelast. Piloten die op het tijdstip van het incident in de lucht wa ren zullen verklaringen onder ede over hun vliegroutes moeten af leggen. Z. M. koning Phumiböl eri H. M. de koningin tijdens de inspectie van de erewacht., gevormd, uit het korps ma riniers, bij het Rotterdamse stadhuis. (Voor verslag zie pag. S). OP SCHOUWEN HELPEN 116 WAGEN1NGSE STUDENTEN Infanteristen en artilleristen halen de aardappeloogst binnen „DE ZEEUWSE EILANDEN zijn sinds gistermiddag circa drie uur het „invasieterrein" geworden van de oefening „Pieper" - of, zoals de deelnemers ook verkondigden: oefening „Hooi koorts"... Die deelnemers zijn dan een forse driehonderd infan teristen en artilleristen, die onder leiding van bataljonscomman dant majoor A. J. H. Wijnen in record tempo door de eerste hec taren Noordbevelandse aardappelvelden heenworstelden, en 120 leden van het Wageningse studentencorps, die de „piepers" uit de Schouws© klei tevoorschijn haalden! Een vreedzame, maar bovenal hulpverlenende invasie was het dus, die de militairen en studenten uitvoerdenzij zijn namelijk ingeschakeld hij het binnenhalen van de aardappeloogst van rond de 1000 ha, die door de voortdurende regen van de laatste weken op het land dreigden weg te rotten. Vóór echter het rooierskorps over niet alleen de Zeeuwse maar ook de Zuidhollandse eilanden uitzwermde, had een reau huisvesting van de directie arbeidsvoorziening al heel wat werk verzet. In nog geen 24- uur hadden ze er namelijk voor ge- groep ambtenaren van het bu- zorgd, dat de rond 660 bij de oogstwerkzaamheden ingescha kelde helpers konden eten, drin ken en slapen, en zich na het werk konden ontspannen! In één dag haalden ze uit alle de len van Nederland volledige in ventarissen naar de vier kam pen, waar de soldaten en stu- AA^>AAAA)WWV\AA'V^^W\A Huisvestingsploeg in 24 uur gereed! den ten zijn ondergebracht: in Aagtekerke, Biggekerke, Zeikt polder bij Zierikzee en Oude Tonge. De Walcherse kampen zijn, nadat ze reeds dienst deden als onderkomen voor Ambonezen en Hongaren, de afgelopen zomers als vakantieoord in gebruik bij de stichting „Recreatie Ambtenaren" van het ministerie van sociale zaken. Thans zijn ze ter be schikking gesteld van de 300 mili tairen, die de oefening „Pieper" op Noord-Beveland begonnen zijn. Toen gisteren tegen de avond het bericht van de „invasie" bekend werd, sloe gen de huisvestingsambtcnaren on middellijk alarm. Een groepje van 10 a 15 man stapte in vrachtauto's en koerste naar Venlo,het kamp „De Slikken" in Groningen, naar Steen- wijk enz. om afgeladen met kribben, matrassen, dekens en kussens, keu kenmaterialen, stoelen, tafels, enzo voort naar de vier kampen te dreu nen. Volgens afspraak Ondertussen hadden de kampbeheer ders de diverse plaatselijke bakkers, groente- en melkboeren en slagers op de hoogte gebracht van de „bevol kingsuitbreiding". En toen de rooiers gisteravond na de eerste aanval op de natte velden bcmodderd terug keerden, vonden zij volgens af spraak om half acht hun bedje gespreid en de maaltijd klaar! „En de aardappels hier smaakten voor treffelijk", vertelden de mannen er bij. In het Biggekerkse kamp zijn 167 soldaten ondergebracht, in Aagteker ke 160, in Oude Tonge 110 en in Hellevoetsluis 50 en in Zelkcpol- der 116 Wageningse studenten, die hun loon voor het fonds tot restaura tie van het sociëteitsgebouw te Wa- geningen bestemmen. De dienst van (Zie slot pag. 2 kol. 2 Hier poseren de zeelieden voor het vliegtuig waarmee zij van Bahrein naar Rotterdam reisden Geen der bemanningsleden had bij de ramp, die vrijdagmiddag om zes uur i.n de' Perzische Golf gebeurde (een midscheepse explosie, die liet schip in brand zette), ook maar iets van zijn persoonlijke bezittingen kunnen redden- De mannen liepen dan ook huiverend rond in de kleren, waar- mee zij in paniek van boord gedoken waren: een broek, een overhemd, schoenen een enkele nog met een trui. De explosie op de „Polyana", een schip uit Kristiansand, ontstond waarschijnlijk in een gastank. Onmid dellijk daarop vlogen de olietanks in brand allen, die zich midscheeps be vonden, waren op hetzelfde moment reddeloos verloren. Onder hen waren de kapitein, de stuurlieden en de hoofdmachinist. In totaal 14 man. Vrijwel alle andere bemanningsle den waren op het achterdek, in de messroom. Zeven van hen ontsnapten met een reddingsboot aan bakboord de stuurboordzijde brandde als een fakkel, de anderen sprongen een voudig overboord en moesten veelal twee, drie uur zwemmer: voor zij door de Panamese vrachtvaarder „Texaco Iowa" werden opgepikt. De Panamees ontdekte ook de reddingboot en zette allen bij -Bahrein aan wal. De 20 man werden op het vliegveld opgewacht door onder meer de Noorse consul in Rotterdam, de heer Knut Ore, en de Noorse dominee Armand Terjesen, die al elf jaar in Rotterdam woont en regelmatig con tact had gehad met de bemannings leden. Dank zij hun goede zorgen kwam er spoedig koffie en cake op de tafels en wat meer kleur op de gezichten van dc in-vermoeide man nen. Als een hel Van het gezelschap maakte slechts één officier deel uil. de vierde machinist Kaj Nielsen (25) uit de Deense stad Alborg. Twee andere machinisten waren in Bahrein achter gebleven voor het onderzoek naar de ramp, dat dinsdag begon. Kaj Nielsen vertelde zijn verhaal aarzelend, met een pijnlijke en ver drietige trek om de mond. Hij droeg zijn licht geblesseerde rechterarm in een draagdoek. „Het was een hel. Die knal, de brand, de verstikkende rook en later, in het water, de olie.- Ik dook van boord en had geluk. Want al na een half uur zwemmen werd ik door de „Texaco Iowa" op gemerkt. Kaj Nielsen weigerde zich uit te-laten over de mogelijke oorzaak van de ramp. Matroos Harry Vikstol (23) uit Ra- desund bij Kristiansund had langer voor zijn leven moeten vechten. Hij zwom ruim 2uur, zonder zwemvest, vóór het Panamese schip hem oppik te. „Ik was juist in de badkamer toen de explosie zich voordeed. Door het raam zag ik het schip aan stuur boord branden. Ik rende naar boven, pakte wat kleren en ging in paniek naar een reddingsboot. Maar die bleef een meter boven water hangen en begon bovendien te slingeren. Toen ben ik maar in zee gedoken, ik moest wel, want de brandende olie ver spreidde zich snel. Later zwommen we naar elkaar toe, gelukkig maar, ik had namelijk geen zwemvest het was verschikkelijk, ik zal het m'n leven niet vergeten". De 20 man reisden later op de mor gen met een Dakota van de Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens door naar Kristiansund VERWACHT. LAGE MIDDAGTEMPERATUREN. Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Iets lagere niiddagtemperatü- ren. Overwegend matige wind uit oostelijke richting. ZON EN MAAN' 27 oktober Zon op 07.25 onder 17.22 Maan >p 34.16 onder 23.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1