Kolonel Moboetoe niet naar New York kou gevat? ONZE WOENSDAG-TIP WILDE STAKING BIJ UNOX IN OSS DUURT VOORT FUSIE ROTTERDAMSCHE BANK EN NATIONALE HANDELSBANK DUITS SCHIP BIJ RILLAND AAN DE GROND DINSDAG 25 OKTOBER 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Reis afgelast Militairen misdroegen zich weer Kolonel Moboetoe heeft zijn plan opgegeven naar New York te gaan om aan secretaris-gene raal Hamm'arskjöld steun voor zijn regime te vragen. Dit is verklaard door Justin Bombo- ko, voorzitter van liet door Mo boetoe opgerichte bestuurscol lege voor Kongo. „De kolonel heeft zijn reis voor onbepaalde tijd afgelast", zeide Bomboko. Hij noemde geen redenen voor dit besluit. J.l. zaterdag had Moboetoe bekend gemaakt dat hij per vliegtuig naar New York zou reizen, om bij" Ham- marskjöld zijn beklag in te dienen over Hammarskjölds persoonlijke vertegenwoordiger in Kongo, de In diër Rajeshwal Dayal. Gisteren mis droegen militairen zich opnieuw en dat gebeurde op korte afstand van 't Boudewijn-stadion, waar de dag der Verenigde Naties werd gevierd. In een speciale boodschap, heeft Dayal de Kongolese leiders gisteren opgewekt hun twisten bij te leggen. Hij waarschuwde dat voortzetting van de tweedracht gevaarlijk voor Kongo, Afrika' en de gehele wereld zou zijn. Dayal gaf gisteren een receptie voor leden van liet diplomatieke korps en voor Kongolese politieke leiders. Loemoemba liet telefo nisch weten dat hij helaas niet Bejaarde slachtoffer van kolendampvergiftiging Gistermorgen hebben buren de 71-ja- rige J. H. Teeuwissen, vishandelaar te Huizen levensloos in zijn woning aangetroffen. Zijn vrouw bleek be- wüsteloos te zijn. De avond tevoren was er bezoek geweest, doch dit was -vroeg vertrokken; omdat het echt paar zich onwel voelde. Later voelden de gasten zich ook on wel. Bij onderzoek 's morgens bleek dat zich, in de kamer kolendamp had ontwikkeld, vermoedelijk als gevolg van een natte schoorseen. De vrouw is in een ziekenhuis in Bus- sum opgenomen. kon komen, omdat hij geen escor te kon krijgen. President Kasa- voeboe negeerde do uitnodiging zonder meer. De receptie werd wel bijgewoond door de premier van de provincie Leopoldstad, Kamita- toe, Bomboko en de commissaris voor binnenlandse zaken José Nussbaumer. Slechts een handvol Kongolese be ambten van lage rang en naar schat ting 200 burgers in hoofdzaak kin deren woonden de plechtigheid der V.N. bij. Katanga De'Katangese regering heeft maan dag bij monde van haar minister van defensie gewaarschuwd, dat zij de speciale vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, Berendsen zal uit wijzen, „indien noodzakelijk met mi litair geweld", indien secretaris generaal Hammarskjöld hem niet te rugroept. Later hebben beambten der V.N. ver klaard dat de V.N. het besluit van de Katangese president Moise Tsjom- be zouden negoren en de civiel admi nistrateur lan Berendsen niet uitwij zen als hij niet zou worden terugge roepen door Hammarskjöld. De Zweedse filmster Anita Elcberg, die in Rome een villa heef t, As dezer dagen m het geweer gekomen tegen de haar altijd achtervolgende foto grafen, die haar niet alleen van nachtclub naar nachtclub begeleid den, doch ook hun zin hadden gezet op plaatjes in de villa van de film ster. Dit laatste ging haar zo vervelen, dat .izij de fotografen tegemoet trad met een pijl en boog. Toen het afschieten van een stompepijl niet dat succes öogstte dat Anita er van had ver wacht, vloog zij een van de fotogra-, Jen letterlijk 'in de haren. (Advertentie) Alleen geldig woensdag 26 oktober a-a. Jongenspyama Keper flanel. Jasje In Noors patroon diverse kleuren, effen pantalon A 75 4 iaar nu *r» 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60-62 - Middelburg Wolstraat 84 - Vlissingen Op aanvrage bezoeken wij U gaarne NA LOONGESCHIL: Arbeiders houden voet bij stuk Bij de N.V. Ilartog (Unox) in Oss is een wilde staking uitgebroken. Vol lens de directie waren er gedurende Ie afgelopen dagen tariefmoeilijkhe den op de afdeling worststopperij (circa 80 personen) gerezen, tenge volge waarvan deze afdeling gedu rende enkele diensten in wilde sta king ging. Nadat tussen de perso neelscommissie, de vakorganisaties en de directie overeenstemming was bereikt over de oplossing van de moeilijkheden, gingen zaterdagoch tend 550 werknemers in staking, teneinde de gestelde eis van uitbeta ling van de gestaakte uren van de werknemers van de worststopperij rnacr kracht bij te zetten. Deze eis van de betrokken werkne mers, die niet wordt gesteund door de vakorganisaties, werd door de di rectie afgewezen. Ook de nacht dienst van zondag op maandag en de dagdienst van maandag zijn groten deels niet opgekomen, waardoor de wilde staking zich heeft uitgebreid tot circa 1500 man. De heer J. A. Ledermij,er, districts bestuurder van de. Algemene Be- drijfsbond voor Voedings- en Genot middelen, zei dat de staking in Oss is uitgebroken omdat de wijziging van de'tarieven niet goed was geïntrodu- 'ceerd, hetgeen onbegrip bij de werk nemers tot gevolg had. Nadat de kwestie met de direc tie was besproken, toonden de werknemers zich bereid voorlopig zonder- tarieven te werken. De nieuwe tarieven zullen pas wor den ingevoerd, wanneer het ta riefbureau en de werknemersver tegenwoordigers tot de conclusie komen, dat het nieuwe tarieven stelsel aan alle eisen voldoet, al dus de heer Ledermijer. Hij zei- de te verwachten dat dit inder daad liet geval zou biijken te zijn. De heer Ledermijer zeide het volko men te kunnen billijken 'dat de di rectie van de Unox geen precedent wil;-.scheppen, door de uren waarin, gestaakt is uit te betalen. Hij mérk te Voorts op dat vooral in Brabant de werknemers een groot solidari teitsgevoel hebben, „maar" zo zeide hij, „het wordt te gek wanneer men voor alle „akkefietjes" het werk neeiiegt". Ook vandaag zal het werlc niet her vat worden. Vanmorgen om tien uur zal een delegatie van de stakers trachten met de directie te gaan on- derhandelem Een poging van de hoofdbesturen van de r.-k. bonden, St.-Joris (bond van arbeiders in de xoedings- en ge notmiddelenindustrie) en St.-Willi- brordus (fabrieltsarbeidersbond) om maandagmiddag de stakers tot rede te brengen is mislukt. N.A.M. wil boringen in zee uitvoeren De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft vergunning gevraagd tot het slaan van een drietaL explo ratieboringen in zee in de loop van 1961, welke tussen 8 en 16 km voor onze kust buiten de territoriale wa teren zullen worden geslagen, tussen Noordwijk en Kijkduin. De N.AJVI. is voornemens, deze bo ringen te verrichten met het door haar verworven stalen booreiland de „Triton", waaromtrent harerzijds reeds eerder mededelingen zijn ver strekt. Protest tegen regeling eindexamens gymnasia Curatoren van het gymnasium Kras- mianum te Rotterdam hebben zich met een rekest tot de minister van O. K. eii W. gewend, waarin zij ver zoeken te willen bewerkstelligen, dat hétK.B. tot vaststelling van een reglement en een programma voor de eindexamens der openbare en aan gewezen bijzondere gymnasia wordt ingetrokken. Door het bij loting laten vervallen van het mondelinge examen in on derdelen van de oude talen en de wiskunde wordt een toevalsfactor in gevoerd, terwijl juist het elimineren daarvan bij elk examen dient te worden nagestreefd, aldus de cura toren ondermeer in hun rekest. MOGELIJKHEID JOT AANDELENRUIL Samengaan in belang van beide bedrijven De besturen van twee grote Neder landse bankinstellingen achten het gewenst een belangengemeenschap aan te gaan. Het zijn de Rotterdam- sche Bank en de Nationale Handels bank, die ervan overtuigd zijn, dat de ontwikkeling van zaken bij deze in stellingen gebaat is bij een integra tie van beider bedrijfsuitoefening. De besturen stellen zich voor deze inte gratie tot stand te brengen langs de weg van eén ruil van aandelen Natio nale Handelsbank tegen aandelen Rotterdamsche Bank met een toebe taling in contanten. Voor een aandeel van nominaal 600 exdividend 1960 Nationale Handels bank kan worden verkregen nomi naal 300 in het kapitaal van de Rotterdamsche Bank exdividend I960, alsmede een bedrag van 400 in contanten. De besturen van beide bankinstellin gen menen dat langs deze weg een integratie op redelijke grondslag en op doeltreffende wijze kan worden verwezenlijkt. Het aangaan van de belangengemeenschap begunstigt, volgens de besturen, de voortzetting 19 cent per rol van zaken van de Nationale' Handels bank en dient daarbij op gelukkige wijze de belangen van .clientèle en personeel. Het bestuur van-de Natio nale Handelsbank heeft hierbij voor al overwogen, dat een heroriëntering van. het bedrijf noodzakelijk is ge worden als gevolg van het verlies van haar belangen in Indonesië en daarmee van de vele zaken in en met dit uitgestrekte historische werkter rein van de instelling. Integratie van de beide bedrijven schept mogelijk heden voor rationalisatie, die de ren tabiliteit ten goed komt. Zou de Nationale Handelsbank zelfstandig een heroriëntering tot stand hebben willen brengen, dan zouden, nog afgezien van de onze kerheid over het succes daarvan, de aanloopkosten een onevenredig zware druk op de resultaten moe ten uitoefenen. Hierdoor zou de hoogte van het dividend ongunstig worden beïnvloed. Voor de Rotter damsche Bank biedt de bundeling van beide bedrijven een welkome uitbreiding van haar belangen sfeer. Het bestuur van de Nationale Han delsbank meent, dat bij de 'voorge stelde aandelenruil de belangen van haar aandeelhouders zeer bevredi gend worden behartigd. Het bestuur acht deze ruil financieel aantrekke lijk, mede gezien de vooruitgang in kapitaalópbrengst, die daaruit voor aandeelhouders voortvloeit. Het ligt ïri het voornemen dat de com missarissen der Nationale Handels- bank alsmede de heren Dunlóp en Endert, directeuren van deze instel ling, na totstandkoming van de om wisseling der aandelen, in 1961 hun mandaten ter beschikking- zullen stel len. Zij zullen, t.z.t. worden voorge dragen als commissaris van de Rotterdamsche Bank. Evenwel heeft mr. Chr. P. van Eeghen, tot dusver commissaris van de Nationale Han delsbank, meegedeeld er de voorkeur aan te geven geen nieuw commissa riaat te aanvaarden. De heer C. J. Endert zal bovendien worden be noemd tot adviseur van de directie der Rotterdamsche Bank.* De heer H. J. Knottnerus, die directeur van de Nationale Handelsbank blijft, zal in gelijke functie worden voorgedragen bij de Rotterdamsche Bank. Voorgesteld zal worden de directeu ren van de Rotterdamsche Bank te benoemen tot directeur van de Na tionale Handelsbank. De naam van de Nationale Handels bank in het Verre Oosten, waar zij diverse vestigingen heeft, zal, gezien haar goodwill, gehandhaafd blijven. In het binnenland echter zal het be-, drijf geleidelijk in dat van de Rotter damsche Bank opgaan. Da*s waar. Een ARISTONA brengt de werkelijkheid in Uw huiskamer. Bceid en geluid zijn bijzonder natuurgetrouw! De technische perfectie en de goede service garanderen U dat ook meer ziet in 'n ARISTONA! Drie sleepboten trokken vrachtvaarder vrer vlot De Duitse vrachtvaarder „Cleopatra" is maandagmorgen omstreeks zes uur ter hoogte van Rilland-Bath in de YVesterschelde aan de grond gelo pen. Het schip meet 2120 ton en is eigendom van de rederij Adolf Kir- steu uit Hamburg en vaart op de Hamburg-Chïcagolijn. Tegen de avond gelukte het de sleepboten „Scaldis" uit Vlissingen, „Catharina Letzer" uit Antwerpeu en „Schelde" uit Terneuzen, de onfortuinlijke „Cleopatra" vlot te trekken. Reeds vroeg in de morgen vertrok ken sleepboten uit Vlissingen, Ter- neuzen en Antwerpen om het ge strande motovvrachtschip assistentie te verlenen. De kapitein van de boot die met 300 tori stukgoed geladen was feü wilde echter trachten-op eigen kracht vlot te komen, waardoor de sleepboten aanvankelijk werkloos moesten toezien. Toen de kapitein om ongeveer vijf uur na herhaalde mislukte pogiu- geu inzag, dat liet niet lukte om de „Cleopatra" op eigen kracht vlot te krijgen, riep hij de sleep boten te hulp. Het schip kwam toen vrij spoedig in dieper water en kon zijn reis het was op weg van Antwerpen naar zee voortzetten. (Foto.E.Z,C4» Britse H-bom-bergplaatsen onder de grond Engeland heeft het plan een serie on dergrondse opslagplaatsen voor H- bommen te laten aanleggen in Cy prus, Aden, Singapore en Oost-Afri ka, meldt het blad de „Daily Ex press". De bewaarplaatsen van kernwapens en de loodsen voor jet-bommenwer- - pers dienen verspreid te worden om vernietiging bij een plotselinge vijan delijke aanval op Engeland te voor komen, aldus het blad. De bommenwerpers zullen steeds van basis veranderen, zodat de Russen nooit op een bepaald.ogenblik kunnen vertellen, waar deze zich bevinden. De H-bommen, die ten allen tijde J voor gebruik klaar dienen te liggen, zullen waarschijnlijk vervangen wor- den door in Amerika gebouwde ra ketten, wanneer dezé beschikbaar zijn. Nixon dreigt Kennedy Vice-president Nixon heeft volgens zijn perschef gedreigd, de godsdienst kwestie als voornaamste punt Aan discussie in de presidentiële verltie- zingscompagne te zullen gaan ge bruiken, tenzij senator John Kenne dy „openlijk zijn jongere broer Ro bert Kennedy zou berispen, wegens het rondstrooien van leugens over de door d" republikeinen gevolgde tac tiek in de verkiezingsstrijd. De jonge Robert Kennedy die de ver kiezingscampagne voor' zijn grote broer leidt, had in Washington ge zegd, dat de republikeinse organisa ties in San Diego, in de staat Cali- fornïë en op andere plaatsen in het land „vrij openlijk anti-katholieke geschriften verspreidden"»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7