Nederland en Thailand voeren al eeuwen strijd tegen het water KLANKBORD GALADINER VOOR THAILANDS KONINGSPAAR IN DEN HAAG „MEER LESUREN NEDERLANDS OP MIDDELBARE SCHOLEN" ,H0QP GEVESTIGD OP GEZOND VERSTAND VAN JONGE STATEN' DINSDAG 25 OKTOBER 1960 PROVING I ALE ZEEUW SP, COURANT Liefde voor de vrijheid gemeen Bezoek aan Rijksmuseum Koningin Juliana bood koning Phumibol en koningin Siriliït van Thailand gisteravond op Huis ten Bosch in Den Haag een galadiner aan. In haar toe spraak zekoningin Juliana on der meer Een probleem waarmede onze beide naties te kampen hebben is het water. Het water is te al len tijde onze vriend en onze vijand en dient overeenkomstig beide begrippen te worden be naderd. Het is ons steeds een eer ge weest te helpen, wanneer en waar ook mogelijk, met onze eeuwenlange ervaring, die voortkwam uit welvaart en nood. Bovendien bewonderen wij het krachtige streven van Thailand tege moet te komen aan de hogere nor men en de onrustbarende gedachten van ons tijdperk. Ik weet dat de naam van uw land bé- telcent het land van de vrije mensen en ik geloof dat daar de voornaamste band tussen óns ligt, want niets is Dode en gewonde lagen bijna een uur op de weg Door een misverstand zijn zaterdag middag na een botsing op de rijks weg Arnliem-Zevenaar, op tie grens van de gemeenten Zevenaar en Dui ven, een dode en een zwaar gewonde ongeveer drie kwartier op de weg blijven liggen, voordat de ambulan ce-auto arriveerde. De slachtoffers waren inzittenden van een sportwagen, die bestuurd werd door de 18-jarige mejuffrouw E. Jochems uit Wassenaar. Haar me de-inzittende was haar verloofde, de heer Strohmenger, een 21-jarige Oos tenrijker uit Graz. Bij een passeer- manoeuvre werd de sportwagen van de weg gedrukt. Deze botste fron taal tegen een boom. Mejuffrouw Jochems was op slag dood, haar ver loofde werd zeer zwaar gewond. Het misverstand ontstond doordat men in de veronderstelling verkeerde, dat de gewaarschuwde marechaussee de portier van het rooms-kaüiolieke ziekenhuis in Zevenaar om een zie kenauto had verzocht. De portier ontkende dit naderhand. Ten einde raad riep men de hulp in van de Arnhemse G.G.D., die spoedig arri veerde. Zaterdagavond is het misver stand door de betrokken instanties besproken. WAT ZE ZEGGEN". Dc Franse mi nister en schrijver André Malraux. „Iedere jonge mens komt vroeger of later tot de verbluffende ontdekking, dat ook ouders zo nu en dan gelijk •kunnen hebben". De Amerikaanse Democratische pre sidentschapskandidaat John Kenne dy. „Het Amerikaanse volk zal nooit voor een politieke partij kiezen, die verklaart: „Het is nog nooit zo goed met U gegaan als thans". De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, zinspe lend op Kongo: „U tracht een ver drinkende man te redden zonder voor af toestemming te hebben gevraagd. Zelfs als hij weerstand biedt laat TJ hem. niet lós, zelfs als, hij tracht U te doen stikken". Tijdens cle inspectie van de erewacht voor Huis ten BoschZ.K.H. prins Bernhard, HM. koningin Sirikit en de prinsessen Beatrix en Irene. Op de achtergrond de eerste stal meester van H. M. de koninginma joor W. F. K. Bi&schof van Heems- kerek. ons dierbaarder dan de vrijheid. Wij erkennen' het recht van elk mense lijk wezen en van. élke natie om tot uitdrukking te brengen en te bepalen hoe ieder van hen wenst te leven. Deze liefde voor de vrijheid schijnt mij de voornaamste reden voor onze vriendschap. En vriendschap is thans Man gedood door vallend machinedeel De 29-jarige Apeldoorner Hulle- man Is gisteren het slachoffer ge worden van een bedrijfsongeval, dat gebeurde op liet terrein van de N.V. Verenigde Farmaceutische Fabrieken „Zvvitsal" aan de Vlijtseweg. Een groot machine-onderdeel, dat op een karretje was gedeponeerd, moest op 'het fabrieksterrein worden ver voerd. Bij een poging om het karre tje wat op. te krikken, gleed het zware werkstuk er 'van af. De heer H. kreeg het machine-onderdeel over zich heen. Hij overleed korte tijd daarna aan de opgelopen verwondin gen. waardevoller dan ooit. te voren. Zij j kan slechts steunen op wederkerig begrip en wederkerig; vertrouwen. Deze gevoelens te bevorderen is een van de grote en dringende opgaven van onze tijd. In antwoord op deze toespraak zeide koning Phumibol van Thai land dat hijzelf en zijn gemalin diCp getroffen waren door de vriendelijke en welgekozen woor den en 'de vriendschappelijke en warme verwelkoming bij het be- - treden van Nederland. „Wij allen", zo vervolgde de koning, „hebben gehoord van de bijzondere verrichtingen van uw land. Overwin ningen op natuurkrachten, de inge wortelde vrijheidsliefde van liet Ne derlandse volk en de belangrijke rol van Nederlandse juristen bij de vor ming van het internationaal recht vormen ieder voor zich een hoofdstuk van de wereldgeschiedenis. Wij brengen", zo ging koning Phumi bol. verder, „groeten en geest van goe de wil van het volk van. Thailand voor dit volk mee. Wij hopen, dat de ze in dezelfde geest zullen wórden aanvaard als waarmee zij worden aangeboden".. Het Thailandse vorstenpaar bracht '«middags een bezoek aan Amster dam waar een krans werd gelegd bij lvet monument voor de gevallenen op de Dam. Verder bezochten koning Phumibol en koningin Sirikit liet Rijksmuseum, waar het gemeentebe stuur van Amsterdam een receptie aanbood. Z. K. II. prins Bernhard. zijn konink lijke gast, koningin Sirikit, en H. K. li. prinses Irenein de open calèche onderweg van het station naar Huis tón Bosch. Echtpaar door kolendamp vergiftigd Maandagmorgen is het ech'tpaar Brooijmans uit de Julianastraat in Steenbergen dood in de woning aan getroffen. Een buurman die al ver schillende malen tevergeefs aange beld had, keek door een raam en zag de heer Brooijmans, 74 jaar, in slaap houding in een stoel zitten, terwijl de echtgenote, 67 jaar, op de grond lag. De rijkspolitie te Steenbergen verschafte zich toegang tot de wo ning. Toen bleek dat het echtpaar door kolendampvergiftiging om het leven was gekomen. De dood moet hen reeds zondagavond verrast heb ben. In Oranjezaal van Huis len Bosch In de Oranjezaal van het „Huis ten Bosch", een fraai koepelvormig vertrek met 17de eeuwse wandschilderin gen van krijgsverrichtingen en allegorieën boden koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond een galadiner aan de koning en de koningin van Thailand en zevenenzes tig andere gasten- aan op sierlijke vergulde stoelen. Koning Phumibol zat ter i*echtev- zijde van koningin Juliana. Links van haar was de onderminister van buitenlandse zaken van Thai land prins Wongsanu Vatrade Va- kula èn naast deze prinses Irene gezeten. Naast koning Phumibol nam prinses Beatrix plaats, te genover de koning prins Bernard en aan diens rechterhand tegen over koningin Juliana zat konin gin Sirikit. Leden van het ^kabi net, van de Raad van Staté. van het corps diplomatique èn van de beide hofhoudingen waren verder de gasten aan deze schitterend ge dekte hoefijzervormige koninklij ke dis. Het uit 1840 daterende ta fellinnen droeg een druivenmotief, waarop met sèvresservies gedekt was. De versiering in hoge vazen en vlakke schikkingen was samenge steld uit een veelheid van warm- getlnte chrysanten, die wonder mooi harmonieerden met de wand schilderingen. Als voorgerecht werd „Queues de 'Homard én Gelée de Tortue" (een kreeftgerecht) opgediend, be- -sproeid 'met champagne „Moet Dom Perigon 1949". Na een „Con sommé Cordialite" volgden „Déli- ces de Sole a rAmbassadeur" (speciaal toebereide tongfilets) met „Meursault Jobart 1953" in de glazen van Amsterdams kris tal. Vervolgens werd „Selle de Chevreuil Grand-Veneur" (gegar neerde reerug) geserveerd, verge zeld van Chateau Montrose 1945. Het dessert bestond uit „Biscuit Glacé Marquise Alice" met gebak en fruit.' PROF. G. STUIVELING „Taaiconsulenten" bij overheidsapparaat (Van onze Haagse redacteur). Op het zeer druk bezochte congres dat liet genootschap „Onze taal" de zer dagen in het Kurhaus in Sche- veningen gehouden heeft er waren belangstellenden uit alle kringen van het maatschappelijk leven uit heel Nederland heeft prof. dr. G. Stui veling, hoogleraar in de Nederlandse letterkunde en de taalbeheersing aan de gemeentelijke universiteit in Am sterdam, gepleit voor het opnemen van bevoegde Neerlandici in het overheidsapparaat' als „taalcónsu- lenteu". Voor de taalkundige en sti listische samenstelling van de laat ste troonrede heeft men ditmaal een Nederlandse taalprofessor geraad pleegd met liet resultaat dat men 'n veel beter werkstuk kreeg dan ver leden jaar, toen er op de troonrede uit taalkundig' en stilistisch oogpunt nogal wat viel aan te merken. Taalconsulöhten behoren óok te wor den ingeschakeld, vond prof. Stuive ling, bij de opstelling van wetteksten en andere gewichtige stukken, die van de overheid uitgaan. Vooral drong prof. Stuiveling aan op een meer en duidelijker richten van het onderwijs in het Nederlands op de lagere en middelbare scholen op een ^gtieve mondelinge en schrifte lijke "taalbeheersing met het oog op de maatschappelijke praktijk. In het gehele onderwijs behoort meer tijd voor het Nederlands beschikbaar te zijn. Op de gymnasia besteedt men vele uren aan het leren van vijf vreemde talen: Frans, Duits, Engels, Latijn en Grieks. Het Nederlands wordt stiefmoederlijk bedeeld. Er is geen volk in Europa dat zo weinig uren besteedt aan de moedertaal. Prof. Stuiveling was verder van oordeel, dat bij de leraarsoplei ding en daar niet alleen mondelinge en schriftelijke taal beheersing verplicht zouden moe ten zijn. De particuliere arbeid tot vergroting en verdieping Aan het taalbewustzijn van het Ne derlandse volk verdient, zo meen- Ontslag Oostenrijkse regering geweigerd President Scharf heeft de ontslag aanvrage van de Oostenrijkse coali tieregering, waarin de twee grote Oostenrijkse partijen, de rooms-ka- tholieken en de socialisten, samen werken, niet ingewilligd. Hij verzocht bondskanselier Raab de onderhande lingen over de begroting voor 1961, welke nitliepen op een regeringscrisis, voort te zetten. Een officiële woordvoerder heeft me degedeeld dat bondskanselier Raab ermede heeft ingestemd aan het be wind te blijven en nieuwe onderhan delingen met de socialisten te openen over het gerezen begrotingsgeschil. de prof. Stuiveling, meer steun van de overheid. TAAK. Dr. Joh. H. Seheurer. personeelschef van een Haags bedrijf, die sprak over het onderwerp „De taal in het bedrijfsleven" en daarbij in hoofd zaak de in de onderneming door de verschillende groepenwerkers gebe zigde taal in ogenschouw nam, zei o.a. dat het bedrijfsleven van het onderwijs op de scholen een bijzon- dere aandacht verwacht voor de oefeningen in een redelijke beheer sing van het Nederlands in overeen stemming- met het levende taaleigen. Schrijver J. B. Schuil in Zandvoort overleden Gistermiddag om vier uur is in de Claraklinïek in Zandvoort overleden de heer J. B. Schuil, jarenlang to neelrecensent van het Haarlems Dag blad en schrijver van vele kinderhoe ken. De heer J. IJ. Schuil is op 20 'maart 187.5 in Friesland geboren. Hij stu deerde aan de K.M.A. te Breda en ging als beroepsofficier naar Indië. Gedurende de eerste wereldoorlog was hij als kapitein gemobiliseerd, later heeft hij dienst gedaan als re- servemajocr. Zijn grote belangstelling en aanleg voor het toneel hebben zijn loopbaan in hoofdzaak beheerst. Als toneel schrijver en toneelcriticus en tenslot te als schrijver van jongensboeken heeft hij zich onderscheiden. Zijn eer ste gespeelde toneelstuk was „Strijd", een 'toneelspel in drie bedrijven, dat in 1904 werd opgevoerd te Haarlem. Jn 1905 werd zijn Indisch blijspel in drie bedrijven „Gedeballoteerd"" opge voerd door de Koninklijke Vereni ging Het Nederlandse Toneel. De op voering werd bijgewoond door de ko ningin, prins Hendrik en de koningin moeder. Van de door de heer Schuil geschre ven jongensboeken „Jan van Beek", „De Katjangs". „De A.F.C.-ers", „De Artapappa's" werd. héttweede voor het toneel bewerkt en opgevoerd door „De Speeldoos". De heer Schuil speel de zelf' ook en. was lid van vele jury's voor toneelwedstrijden. Vorig jaar is een portret van de heer J. B. Schuil geschilderd, dat een plaats heeft gekregen in de Haarlem se stadsschouwburg. 0 In Zürich zal door de vereniging van Europese v.-ecrbcrichtendienst waarbij .33 landen zijn aangesloten, een „onweers- centrale" worden ingericht. Bij deze cen trale zullen gegevens over de omveer„sac- tivifeit op, het gehele Europese continent, worden verzameld en verder .doorgegeven. Door een nieuwe methode is het: .moge lijk onweershaarden op zeer grote afstand op te sporen. Literair wonderkind huwt met jonge Franse boer Berthe Grimaud, het Franse „varkenshoedstertje", dat zes jaar geleden in de litteraire wereld sensatie verwekte door haar eer ste, gewaagde, novelle „Beau Clown", is iii het huwelijk getre den met Robert Portier, een 28- jarige hoer. De thans twïntigjari- gebruid was gekleed in een wit satijnen bruidsjurk. Toen hét paar na de huwelijkssluiting het stad huis verliet, werd het door mu ziek, t an een jazzband afkomstig, verwelkomd. Berthe Grimaud kwam enkele ja ren geléden als veertienjarige in het nieuws door de publikatie van haar novelle „Beau Clown". Zelf kon zij echter niet schrijven, zo dat haar verhaal werd opgeschre ven door de plaatselijke postbe ambte. De novelle behandelde het sexuele leven over de boeren, le vend in de streek waar Berthe woont. De openhartigheid waar mee dit alles werd beschreven, verwekte nogal opschudding. Drie jaar geleden besloot een Engelse dame. na het lezen van „Beau Clown", van het meisje een „da me" te maken. Een moderne Pygmalion-geschiedenis dus. Berthe ging naar een Engelse kostschool (Sevenoaks) bij Lon den. Haar lerares werd mevrouw Muriel Orr-Ewing. die ook de huwelijksplechtigheid van haar pupil bijwoonde. Berthe Grimaud schreef terwijl zij nog op de schoolbanken zat haar tweede novelle, getiteld „Tuer son enfant" (zijn kind do den). Daarna ging zij terug naar haar „varkens en schapen". In Frankrijk stelde ze haar avon turen, beleefd als kostschoolmeis je in Engeland, te boek onder de. titel „Berthe in bet paradijs". Het Wereldgebeuren Tiroltirades Oostenrijks president dr. Adolf Scharf heeft iri de afgelopen dagen weer bevestigd, dat hij zich boven de partijen weet te stel len. Toen deze oud-voorzitter van de Oostenrijkse socialistische partij in 1957 tot staatshoofd werd gekozen, vroeg menigeen zich af of hij zijn verstriktheid in de partijpolitieke banden zou kunnen overwinnen. Se dertdien is hij herhaaldelijk de gro te ontdekker van telkens nieuwe compromissen geweest. Het ontslag van het huidige kabinet, dat kanselier Julius Raab hem vorige week aanbood, heeft hij niet aanvaard. Klaarblijke lijk is hij van mening, dat het ver- koerd zoii zijn de tegenstellingen binnen de coalitie dooi- de mogelijk heden van een nieuwe kabinetsvor ming to verscherpen. Do menings verschillen over de al of niet geleide lijke invoering van het algemene ou derdomspensioen en over de wijze van financiering, die de aanleiding tot de ontslagaanvrage waren, heb ben de constrasten al meer dan ge noeg toegespitst. Zich ,de tragische gebeurtenissen uit de jaren van der tig herinnerend, is hij ervan over tuigd, dat de coalitie van r.-k. volks partij en socialisten moet worden voortgezet. Men zegt, dat ook hel stadium waarin de kwestie Zuid-Tirol nu verkeert voor de Oosten rijkse president aanleiding is ge weest om de stuurlui niet te laten afmonsteren. De Oostenrijkse mi nister van buitenlandse zaken, dr. Bruno Kreïsky, heeft vorige week in de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties uiting gegeven aan de wrevel, die onder de 250.000 Duits-sprekende bewoners van het tot Italië behorende Bolzano heerst. Zijn eis, dat aan de provincie Bol zano (die samen met Trento Zuid- Tirol uitmaakt) autonomie wordt verleend werd door de woordvoer der van Italië, minister van buiten landse zaken Antonio Segni. „on aanvaardbaar" genoemd. Segni vond dat de Zuidtirolers een van de best behandelde minderheden ter wereld vormen en toonde bereidheid om het verdrag De Gasperi-Gruber van 1946 aan het Internationaal Gerechtshof te Den Haag voor te leggen. Waar het op aan komt is namelijk de vraag, of dat verdrag tot regeling van de al uit 1920 daterende kwes- tie-Zuid-Tirol al of niet door de Ita lianen naar behoren is uitgevoerd. Oostenrijk heeft, wat' de oplossing van deze kwestie betreft, ken nelijk meer fiducie in een vol hardend optreden in de Verenigde Nati'es, dan in het bewandelen van juridische vegen. Het is van mening, dat het verdrag misschien wel juri disch met de letter, maar in elk ge val niet met dc geest van de over eenkomst Dc Gasperi-Gruber klopt. De overeenkomst betrof de vorming' van een autonoom regionaal gebied voor de Duitstalige bevolking van het betrokken gebied. De Italiaanse regering betrok in dit autonome ge bied echter ook Trento, dat 510.000 Italianen telt. Zo bleef de Italiaanse. meerderheid in de besturende orga nen verzekerd. Een veel gehoorde klacht is nu, dat de Duitssprekenden ten achter worden gesteld bij de toe kenning van door de overheid gesub sidieerde huizen, bij tewerkstelling in de industrieën in dc steden en bij regeringsbureaus. De Duitsspreken den die zo klaagden gaven echter toen een journalist hen daarnaar vroeg .grif toe, dat zij er de voor keur aan geven, op het land te wo nen en dat ambtenarenbaantjes vol- gens hen niet genoeg opbrengen om aanlokkelijk te zijn. De Duitsspre kende Tïrolers hebben echter zeker niet zoveel reden tot klagen als in Mussolini's dagen, toen de veritalia- nisering zich zelfs tot de namen uit strekte. Johann Weiss moest toen plotseling naar de naam Giovanni Bianco luisteren. Anderzijds waren vele Duitssprekende Zuidtirolers toendertijd felle nazi's. Gezien de felheid waarmee de Duitssprekende Zuidtirolers plegen te reageren, vre zen de Italianen nu dat autonomie voor Zuid-Tirol vroeger of later zou ontaarden in gebiedsafstand door Italië. Aan dit conflict zitten allerlei ver velende kanten: in Italië roeren de neo-faseïsten zich hevig en zowel in Duitsland als in Oostenrijk doen de neo-nazi's hetzelfde, maar dan in tegenovergestelde richting. De buitenlandse mogendheden zien zich voor grote dilemma's gesteld: de Navolanden bijvoor-beeld willen noch hun Italiaanse bondgenoot, noch het neutrale maar westers georiën teerde Oostenrijk voor het hoofd stoten. Vele landen, waaronder de Verenig de Staten. Frankrijk, Griekenland én Zweden hebben dan ook in de politie ke commissie der V.N. aangedrongen op voorlegging van het geschil aan bet Internationale Gerechtshof. Als Scharf de Oostenrijkse politici zo ver kan brengen, dat zij na elk aar op het vlak van de begroting hebben hervonden een beslissing over Tirol zoeken in die koele sfeeï- der rechtsgeleerden, zal hij opnieuw recht hebben op lauweren als de gro te o!ie-op-de-golven-gooicr. MR. LUNS VIA WERELDOMROEP: Rede op de „dag der Verenigde Naties" De minister van buitenlandse zaken, mr. J. BI. A. H. Luns heeft gister morgen voor Radio Nederland We reldomroep een verklaring afgelegd bij gelegenheid van de dag der Ver enigde Naties. De verklaring volgde na de nieuwsuitzending, in het pro gramma dat gericht is op Nieuw- Zeeland, Nieuw-Guiuea, Australië, Zuid-Amerilta en liet Caraïbisch ge bied. Minister Luns zei onder meer: Het derde V-trum. yan da Verenigde Naties valt samen met de meest kri tieke periode in het bestaan van de organisatie. Wij staafi, geloof ik. in de Verenigde Naties voor een keer punt, misschien ten goede, misschien ten kwade, maar in ieder geval is de naaste toekomst van onze wereld, zijn de wede en welvaart van de volkeren er in grote mate mee ge moeid. Het is treffend, dat de Verenigde Naties in dit betekenisvolle jaar thans op de grootste proef van haar bestaan wordt gesteld. Het is dan daarbij een lustrumjaar. Met die proef bedoel ik de operaties in de Kongor»pubIiek, waar het er om gaat een jonge, onervarea staat J.e behoeden voor volledige politieke en economische desintegratie met alle slechte, alle rampzalige gevolgen van dien voor Afrika en voor de rest van de wereld. Op dit moeilijke ogenblik, nu de Verenigde Naties in een, ik kan wel zeggen, unieke krachtsinspan ning haar bestaan sgrond pogen te vestigen, en te bevestigen, tracht de Sowjet-Unie met opmerkelijk politiek geweld de organisatie naar haar hand te zetten en tö bedreigen met verlamming van haar instellingen. De uitslag van deze krachtmeting is nog onzeker, maar op grond van mijn jongste ervaringen heb ik goe- i dc hoop op het gezond verstand van de jonge staten, die er, naar mijn mening, mede uit welbegrepen eigen belang naar 2ullen streven de Ver enigde Naties uit te bouwen tot een krachtig instituut op politiek, econo misch en sociaal terrein. Voor ous koninkrijk, het koninkrijk der Nederlanden niet zijn drie ge lijkwaardige rijksdelen is er alle re den oni de Verenigde Naties te blij ven steunen. Ik lioop, dat de toe komst dér Verenigde Naties zich gunstig en goed zal ontwikkelen en ik heb in die toekomst ook vertTOU- wen". DR. ADOLF SCHARF ■.es togen scherpe tegenstellingen c

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5