mm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mi Frankrijk bereid kernstrijdmacht met Navo-leger te coördineren ZeeuAvse oesterwereld niet tegen proef in Veerse Gat; echter met veel reserve NA KRITIEK OP DE GAULLE IN DE ALGEMENE VERGADERING Staatsiefoto in Huis ten Bosch NEDERLANDSE COASTER GEZONKEN Vandaag... De Gaulle wint STRALENDE KONINGIN SIRIKIT STAL HET HART VAN HONDERDEN HAGENAARS VIERLING IN CANADA Verklaring van Couve de Murville De Franse minister van buitenlandse zaken, Maurice Couve de Murville heeft gisteren bekendgemaakt, dat Frankrijk bereid is zich bij Amerika en Engeland te Voegen in een gezamenlijke kernstrategie nadat zij haar eigen atoomstrijdmacht heeft ge vormd. Couve de Murville liet de nationale vergadering weten, dat het uiteindelijke doel van een Franse atoomstrijdmacht is „dat deze gecoördineerd zal worden met de kernstrijdmachten van de an dere geallieerden binnen het kader van het Atlantische Ver drag". De minister legde deze verklaring af op een debat in de assem blee over het project van De Gaulle voor een onafhankelijke Franse atoomstrijdmacht. Tegenstanders van de regering willen in een motie van wantrou wen tegen dit project tevens him afkeuring laten horen over de gehele politiek van de vijfde republiek. Guy Mollet had eerder op de dag een aanval gedaan op het re gime van De Gaulle en gezegd dat Frankrijk door deze politiek tot een „bloedige chaos" gebracht zou kunnen worden. Bij zijn repliek op de kritiek uit gebracht tegen het wetsont werp dat hierdoor het westelij ke bondgenootschap verbroken zou kunnen worden, zei Couve de Murville dat het de bedoeling- van de regering is „deel te ne men aan een gezamenlijke stra tegie en gezamenlijke beslissin gen". Zijn verklaring-, dat Frankrijk klaar staat- om haar kernstrijdmacht te co- ordineren.. met die van de Verenigde Staten en Engeland kwam na be richten die in Franse regeringskrin gen circuleerden, dat De Gaulle in zou stemmen, met een gedeeltelijke integratie van de Franse atoom strijdmacht indien Engeland hetzelf de zou doen. Couve de Murville heeft dit bericht echter niet bevestigd. Hij wees erop dat het Anglo-Amerikaanse atoom zwaard op het ogenblik het enige af schrikmiddel is tegen de Russische bedreiging-. Overeenkomst „Indien Frankrijk de middelen Avil bezitten die essentieel zijn A'oor haar militaire organisatie", \^er- A-olgde hij, „dan is zij genood zaakt een volkomen nationale atoomstrijdmacht op te bouAven. Machinist gered, vijf opvarenden vermist De Nederlandse kustvaarder Frisco, uit Delfzijl, is gisteren ter hoogte van Ringkoebin op de westkust van Jutland gezon ken. Om 11.20 uur seinde de schip per dat de luiken waren losge slagen en het schip op punt van zinken stond. Daarna vernam men niets meer. Later werd bekendgemaakt dat de eerste machinist, de heer Dijkstra was opgepikt door de Duitse vracht boot Eclmund Halm, een van de 12 15 schepen, waarbij een Rus, die eer der op de dag te 'hulp waren geko men. De eerste machinist vertelde dat de „Friso" omstreeks twaalf uur is ge zonken. Het schip, geladen met cokes, had reeds enige tijd stuurloos rondgedreven. Hij was overboord ge sprongen toen het schip omsloeg en zonk, en wist niets over het lot van -de andere opvarenden. Twee Gatalina vliegboten van de Deense marine en een twintigtal schepen zoeken nog naar de vijf overige opvarenden van de „Friso". Ike steekt West-Berlijn hart onder de riem President Eisenhower zegt in een boodschap aan de Westberlijnse bur gemeester Willy Brandt, dat de Ame rikanen aan de kant van Berlijn staan bij zijn grote taak van .hand having en uitbreiding van de vrijheid. Hij zond de boodschap ter gelegen heid van de tiende verjaardag van de inwijding' van de vrijheidsklok, een geschenk van het Amerikaanse volk aan de bevolking yan Berlijn, Maar de Franse regering lieeft nooit gezegd dat wanneer Frank rijk een dergelijk Avapen bezit het dit niet wil coördineren met die van de andere mogendheden bin nen het kader van het Atlantsich Pact". Couve de Murniille kondigde aan, dat Frankrijk en West-Duitsiand de ko mende dagen een overeenkomst zul len tekenen betreffende de opleiding van Duitse troepen en het opslaan van Duitse militaire voorraden in Frankrijk. Ernstige crisis Hij besloot zijn rede met de waar schuwing, dat de wereld volgend voorjaar een „ernstige crisis" U wachten kan staan naar aanleiding van de onlangs door Kroesjtsjew ge uite bedreigingen. Hij deed een beroep op de nationale vergadering om zich achter De Gaul le en de Franse regering te scharen. De radicale Maurice Faure, die vroe ger is opgetreden als onderminister A'oor buitenlandse zaken, van de vier- dd republiek kondigde aan, dat iiij eA'enals Mollet tegen de plannen van de regering zou stemmen. „Hij noemde De Gaulles kernstrijd- niacht" een Avapen tegen een geïnte greerd Europa". Hij beschuldigde te gelijkertijd premier Debré ervan al tijd' vijandig gezind te zijn tegen het denkbeeld van een Europese integra tie. H is het 25 jaar geleden, .'dat.de districten Jéremic 'en Jacmel op Haïti door - een '.orkaanen overstromingen werden geteis- .tu il terd, waardoor ongeveer twee- n duizend mensen om het leven kwamen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïlM LAATSTE NIEUWS Een door de oppositie in de Nationale Vergadering opge stelde motie van afkeuring heeft in de afgelopen nacht 207 stemmen gekregen. Met 70 ïuinder dan nodig waren om de motie aangenomen te krijgen AA-erd de oppositie verslagen en kreeg De Gaulle goedkeuring Aoor zijn plan om een Franse atoom-strijdmacht te formeren. De tegenstanders van de presi dent brachten meer stemmen dan ooit tevoren bijeen. Nooit pprrier in de vijfde republiek heeft de oppositie zoveel stem men uitgebracht op een motie tegen de regering. H. M. de koningin maakte met haar koninklijke gast en H. K. H. prinses Beatrix met de open calèche de tocht van het station in Den Haag naar Vorstelijke intocht in de residentie (Van een onzer verslaggevers) De eerste kennismaking van ko ning Phumïbol en zijn cliar- ïiianto koningin Sirikït is zonnig en. kleurig geweest: de rit na aankomst aan liet Staatsspoorstation in Den Haag - voerde langs de Bezuidenhoutseweg met aan een zijde de bomen in seliitte- rende herfstkleuren* naar pa leis Huis ten Bosch. Hoogstens een kwartier voor de aankomst van het Thailandse koninklijke paar zag het er nog uit of de hoge gasten een bijzonder onjuist beeld zou den krijgen van de dichte be volking van Nederland, waar ook zij ongetwijfeld van ge hoord moeten hebben. Het Bezuidenhout lag er heel stil bij, stiller nog dan op norma le doordeweekse ochtenden omdat alle anders daar ge parkeerde auto's waren ver bannen. Die stilte werd nog. geaccentueerd door een wat ijzig aandoend ijze ren hekwerk, dat de politie daar langs de gehele route van de stoet had neergezet. Toen de eerste sa luutschoten klonken hadden de trottoirs zich tenslotte .toch .nog gevuld, voornamelijk met perso neel van de langs het Bezuiden hout gelegen kantoren en enkele nieuwsgierigen. Het zo formeel aandoende helcwerk werd hierdoor echter nauwelijks gecamoufleerd en bleef ook 'n wat overbodige in druk maken toen tenslotte de rij tuigen met de koninklijke gasten en hun gastvrouw en gastheer, voorafgegaan door afdelingen be reden politie en marechaussee voorbijreden. Haags De belangstelling tijdens deze ken nismaking Avas, zij het lokaal, toch groot genoeg om koning Phumibol en zijn echtgenote de indruk Aan een hartelijk welkom te geA-en, de begroeting was wat formeel, Avat koel, misschien een beetje Haags. Wat dan niet weg nam, dat na het passeren van de koninklijke stoet de waardering A'oor de charmante koningin van Thailand bepaald niet A'erborgen bleef: die eerste minuten van dit staatsbezoek hebben duidelijk aan getoond, dat koningin SiriMt on middellijk, als overal waar zij een bezoek bracht, de harten heeft ge stolen. Voorafgegaan door negen ruiters van de gemeentepolitie in ceremonieel tenue, de hoofdcommissaris van politie met zijn adjudant, beiden te paard en een eskadron bereden rijkspolitie onder commando van de dirigerend officier der rijkspo litie 3e klasse, jhr. B. W. F. de Beaufort kwam de koninklijke stoet in snelle vaart bij. het Huis ten Bosch aan. „HEARING" VAN MINISTER MARIJNEN Kunstmatige verwaterplaats van mosselen in Zeeland? Minister V. G. M. Marijnen van landbouw en visserij heeft maandagmiddag op het ministe rie in Den Haag een „hearing" gehouden, waarop Vertegen woordigers van het oester- en mosselbedrijf uit Yerseke hun mening kenbaar hebben ge maakt over een eventueele oes- terproef in het Veerse Gat en over de kunstmatige verwate ring van mosselen. Het, stand punt van het vrije bedrijfsleven kan als volgt worden geformu leerd: 1. Men is niet tegen een proef. Men staat er echter zeer ge reserveerd tegenover, mede omdat men geen enkele aan wijzing heeft hoe de resulta ten zullen uitvallen. De proef zal nooit ten koste moge gaan van een eventuele scha declaim. 2. Vertegenwoordigers van de mosselwereld waren unaniem voor het kunstmatig verwa teren van mosselen in Zee land. Op kleine schaal zou daarmee spoedig een aan vang moeten worden ge maakt, daarna zou de techni sche proefneming moeten volgen en tot slot zou de gro te verwateringsinstallatie „ergens in de Zeeuwse wate ren" moeten worden ge bouwd. Aanleiding tot het houden van deze „hearing" is vpor de minister ge weest het telegram van de Vervoex, dat hij enkele maanden geleden ont ving. Daarin drong deze vereniging van oesterkwekers en-exporteurs er bij de minister op aan de proef in het Veerse Gat niet te laten doorgaan. Op de „hearing" heeft de bewinds man de mening van alle verenigingen op oester- en mosselgebied gepeild. Opmerkelijk is, dat geen der verte genwoordigers uit de oestersector te gen het houden van een proef was. Zeer binnenkort zrl de heer Marijnen een bespreking hebben met de pu bliekrechterlijke bedrijfsorganisaties. Pas daarna zal hij zijn standpunt de finitief bepalen. De overgrote meerderheid van de oesterkAvekers en -exporteurs is niet tegen een oesterproef. Wij nemen echter de nodige reserve in acht. Men raag niet van ons ver wachten, dat Ave enthousiast zijn over het plan. Wij kunren het niet beoordelen en over de resultaten valt thans nog niets te zeggen. Dit verklaarden ons na afloop Aan de „hearing' enkele oesterkAvekers en -handelaren. En zij voegden eraan toe: Wij zijn alleen „be langstellend toeschouwer!" Met nadruk werd tijdens de bespre king met de minister gewezen op het feit, dat de oesterproef niet ten koste mag gaan van een eventuele schade vergoeding. Dat wil zeggen, als de proef bijvoorbeeld tien miljoen gul den zou kosten, mag dit bedrag niet in mindering komen op de schadever goeding. De proef mag zeker ook niet voor rekening van het bedrijfsleven komen, zo werd de minister duidelijk gemaakt. „Strohalm" Nog steeds houden de oesterkwe kers en -exporteurs die over het algemeen eensgezind waren in hun oordeel over de proef zich vast aan de „laatste strohalm". Ergens houden zij er rekening mee, dat de Oosterschelde mis schien niet wordt afgesloten. Tal van vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven zeiden dp.t onomwon den. Voorts werd gesteld, dat men het zich zou kunnen voorstellen, dat de regering in het voortzetten van de oestercultuur een sociaal belang ziet en gezien uit dat oogpunt proeven' wil nemen, maar anderzijds werd er- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Bij het Huis ten Bosch werden de mi litaire eerbewijzen gegeven door een erewacht, gevormd uit matro zen en de marinierskapel, allen in ceremonieel tenue, onder com mando van luitenant ter zee 2e klasse F. T. de Bree. De Leidse studentenweerbaariieidsvereniging „Pro Patria" en de Koninklijke Ütrechtse Studenlenweerbaarheid, in ceremonieel tenue, vormden een erehaag. Bewondering Koningin Sirikit van Thailand Avas gekleed in een warmrood ensem ble afgezet met zwart bont; ko ningin Juliana droeg een lila robe met dito verenhoed en een Iila-ge- bloemde mantel, prinses Beatrix had OA'er een lila jurk een licht grijze bontmantel en prinses Ire ne, die zeer A'eel bewondering A-oor haar toilet oogstte, Avas gekleed in een zAvarte robe met daarover heen een met ZAvart bont afgezet te ijsblauAve mantel. Na de inspectie van de erewachten gingen de hoge gasten het Huis ten Bosch binnen, waar de hoof den der diplomatieke missies hun opwachting kAvamen maken. Allemaal jongens Een naar Canada geëmigreerd Engels echtpaar is zondag ver blijd met de geboorte van een vierling, allen jongens. De Guinnane-vierling maakt bet goed evenals hun trotse moeder, de 30-jarige mrs. Mar garet M. Guinnane. De vier jongens werden zondagmid dag snel achter elkaar geboren in een ziekenhuis in Detroit, waar de moeder zich sinds 25 september be vond nadat een Röntgenonderzoek had aangetoond dat zij een vierling verwachtte. De eerstgeborene, Peter, woog 1.845 kg, Paul, de- zwaarste 2,330 kg, Vin cent, de kleinste 1,373 kg en Gerard, de laatste 2,156 kg. Het echtpaar heeft reeds twee zoons, Anthony 7 paar, en Stephen 5 jaar oud. De arts die mevrouw Guinnane hielp bij de geboorte van de vierling die eerst tegen 5 december was ver wacht, zei dat alles „volmaakt" was verlopen. VERWACHT... WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en hier en daar enkele bnien. Ovenvegend matige wind nit zuidelijke richtingen. Wei nig A'crandering in temperatuur. ZON EN MAAN 26 oktober Zon op 07.23 onder 17.24 Maan.op 13.33 onder 22.45 den Boer. Adjunct: W. da Pagter. Wg «MSI Moj Jrh Uê/ê «mV W W, ^BV BW W V W WH/ Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur W. Leertouwer. 4 2S cent per regel met een minimum abÖnnhÏÏSspeijs si o."„tK£ WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 'bM - ;"M ',™J "Ei Lf 5 CS. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. '6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 200<-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1